Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Prinses Beatrix opent expositie „Univisie '65 Standwerkersconcours op de zaterdagmarkt Indrukwekkend concert van de Lyra Academica JEÜWE LEroSE COURANT 9 MAANDAG 28 JUNI 1965 Door afschieten lichtbom met vlag er in Prinses Beatrix opent met een druk-op-de-knop, waarmee zij de lichtbom lanceert, de lustrumten toonstelling Univisie '65. (Foto N. v. d. Horst Stadhuis won Lustru mtoernooi LEIDEN Op het Universitaire Sport terrein ztfn zaterdagmiddag in het kader van de Sleuteldagen de banden tusse Leidse burgerij en de studenten weei nauwer aangehaald in het Piet-Paaltjes- voetbaltoernooi. Het grote, bijzonder goed georganiseerde en vlot verlopen toernooi leverde een overwinning op voor het Stadhuis. Het sterke elftal van het Stadhuis heeft in zijn poule weinig moeite gehad om zich voor de eindstrijd te plaatsen. De studen tenteams van Catena en Augustinus wer den naar ruime nederlagen gespeeld en alleen de Politiemannen slaagden erin het Stadhuis een halt toe te roepen: 1-1. In de finale tegen GKL, dat tegen PTT, Universdteitspersonieel, Wetenschappelijke Staf en Arena eveneens ongeslagen was gebleven, trok het Stadhuis door een doel- 6unt van gastspeler Hoope met 0-1 aan et langste eind. Augustinus legde beslag op de tweede plaats door het personeel van de Universiteit via strafschoppen te verslaan. Leid» telegram naar Drakesteyn LEIDEN Direct nadat de verloving van prinses Beatrix vanmiddag bekend was gemaakt, stuurde de vereniging „Koninginnedag" een gelukstelegram naar Drakesteyn. Leiden toonde veel belangstelling rond Volkenkundevoor prinses LEIDEN In tegenwoordigheid van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, prof. mr. 1. A. Diepenhorst, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Leiden, mr. G. C. v. d. Willigen, het curatorium van de universiteit, verscheidene wethouders en voorts talrijke vertegenwoordigers uit de universitaire en ambtelijke wereld, heeft een stralende prinses Beatrix zaterdagmiddag de tentoonstelling „Univisie '65" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde officieel geopend. Zij deed dit op spectaculaire wijze. Door een druk-op-een-knop lan ceerde zij voor het hoge bordes een lichtbom, die op rond zeventig meter hoogte met een enorme klap explodeerde en een witte parachute vrijliet, waaraan een vlag hing met het opschrift „Univisie '65". In de aula van het museum hadden tevoren de president-curator van de Leidse universiteit, dr. E. H. Reerink en minister Diepenhorst een rede ge houden. Een half uur vóór de officiële opening om half vier arriveerde de prinses m gezelschap van haar secretaresse, mei. rnr. Wijnen. Bij de hoofdingang van het museum werden zij door de aanwezige autoriteiten begroet. Mej. T. Hooge, laatstejaarsstudente in de kunstgeschiedenis, bood de prin ses een prachtig boeket gele *ozen aan. De prinses was gekleed in een lange roomwitte mantel met een blauwe, witgenopte kraag. Ze droeg een charmant tulen hoedje in dezelfde kleur blauw. Direct na de begroeting volgde een rondgang over de tentoonstelling waar van wij vrijdag reeds "een beschrijving gaven. 'Met" grote belangstelling nam de prinses alles in ogenschouw, daarbij voorgelicht door prof. dr. Lunsingh Scheurleer, hoogleraar in de kunstge schiedenis en voorzitter van de tentoon stellingscommissie, alsmede door des kundigen op de verschillende afdelingen. Bij het verlaten van elke afdeling dank te zij voor die voorlichting met een handdruk en een innemende glimlach. Om half vier was de bijeenkomst in „Ons Leger" benoemde twee ereleden LEIDEN De koninklijke vereniging „Ons Leger" heeft in de zaterdag gehou den algemene vergadering mr. E. van Beusekom te Oosterbeek en kolonel der grenadiers b.d. A. N. C. F. Keijzer be noemd tot erelid dezer vereniging in ver band met hun 50-jarig lidmaatschap dit Na afloop van de algemene vergade ring bezochten .bestuur en leden het Ne derlandse leger- en wapenmuseum „Ge neraal Hoefer". Inbraak in Leiden LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in het districts bureau voor t.b.c.-bestrijding aan Wassenaarseweg. Alles werd overhoop gehaald, maar er wordt niets vermist. De geldbusjes waren kort tevoren geleegd. de aula gepland, maar men kwam beetje in tijdnood, want om tien minu ten over half vier was men nog niet aan het einde van de rondgang. Ten einde niet te veel ov het schema achter te geraken, moesten de laatste afde lingen zeer vluchtig worden bekeken. In de aula, die geheel gevuld was genodigden, hield eerst dr. Reerink korte toespraak, waarin hij de prinses dank bracht voor haar bereidwilligheid. Ook uitte hij zijn dank aan velen, die door hun werk en inzicht de tentoon stelling hadden gemaakt tot wat zij Minister Diepenhorst hield daarna geestige rede (voor velen zal zijn stem bekend geweest zijn door zijn vroegere radiopraatjes), van welke rede wij elders kort uittreksel geven. Lancering Het grote gezelschap begaf zich volgens naar de tuin, waar langs de Morssingel voor het bordes de lan- ceerinrichting' voor de lichtbom was opgesteld. Werkmans Wilskracht", in de bekende hemelsblauwe uniformen, stond keurig aangetreden om direct na de „knal" het „Gaudeamus igitur" te spelen. De lancering verliep naar wens. Op vrij grote hoogte ontplooide zich in de zonnige lucht, na een verdovende knal. die tot ver in de trek hoorbaar was, de uit de bom ge sprongen vlag, die aan een witte para chute langzaam in oostelijke richting Na die plechtigheid gebruikten prin ses en genodigden enige verversingen in enkele kamers van het museum. Om half vijf vertrok de prinses weer naar Soestdijk. Er was vrij veel belangstelling van de zijde van het publiek zowel bij de toegangshekken in de Steen- straat, waar velen de dankomst en het vertrek gadesloegen, als op de Morssingel, vanwaar men getuige kon zijn van de luidruchtige ope ningsceremonie. Opmerkelijk veel persfotografen waren voor deze ge legenheid naar Leiden gekomen, onder meer uit Duitsland. De T.V. maakte opnamen tijdens de rond gang-en van de bijeenkomst in-de^- aula. „Wat ken ik er voor krijgen? De sénuwe". zo ging het in Amster dam, volgens het verhaal van de standwerker met hoge hoed (rechts onder). Met dit en andere sterke maar leuke verhalen verdiende hij zijn geld en de tweede prijs op het lustrumconcours. (Eigen foto) Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. Tot lering en vermaak LEIDEN Begunstigd door fraai weer hebben standwerkers zaterdag hun krachten met elkaar gemeten op en rond de Hooglandse Kerk- gracht. Wethouder ir. J. v. Hoek opende dit concours. Er waren niet zoveel deelnemers, maar wat zij presteerden, deed het verlangen op komen deze mensen meer in Leiden aan het werk te zien. Een markt LEIDEN Eenmaal in de vijf jaar, ter gelegenheid van het lustrum van de Leidse universiteit, beleven we het ontstaan en het optreden va/n de Lyra Academica, een muziekgezelschap dat voor die gelegenheid ge vormd wordt uit leden van de bestaande studenten-muziekgezelschappen plus een aantal leden van wetenschappelijke staf en, soms, van de senaat. Zaterdagavond belusterden we in de Zuiderkerk dan weer zulk een Lyra, ditmaal onder leiding van de dirigent van het Collegium Musicum, Andre Kaart uit Haarlem. Het was een flirik en ruim geschakeerd orkest, dat zich in het midden van de kerk had opgesteld, terwijl ook het koor op deze avond uitstekend was vertegenwoordigd. Voor de vele, zoals steeds in zulke gevallen zeer geest driftige toeehoorders werd een ge varieerd. misschien wat onsamenhangend programma ten gehore gebracht, en wel om te beginnen de ouverture ..Ik Jan Mul" van de Haarlemmer Jan Mul. Het stuik is in opdracht van het mindsterie speciaal voor dit lustrum gecomponeerd en bedoeld als een feestelijk aardigheidje. Een soort potpourri van min of meer békende klassieke en populaire melo- d'iën in gevarieerde orkestratie, zo zou men dlit werkje kunnen omschrijven, waarbij we opmerken dat Jan Mul, gezien zijn vakmanschap en handige instrumentatie-techniek, van dit projekt wel meer had kunnen maken: het doet nu nogal mager en simplistisch aan en het zal dit lustrum wel niet lang over leven. De uitvoering was intussen ge animeerd en klankrijk. De drie Chansons voor koor a cappella. die Ravel, naar het voorbeeld van de Franse meesters van de Renaissance, tijdens de eerste wereldoorlog schreef, kregen vervolgens een liefdevolle, in de nos. 1 en 2 misschien wat te gevoelige verklanking door het koor dat zich. zoals gewoonlijk, weer liet kennen als een opmerkelijk goed geschoold ensemble Het concert voor twee piano's en oricest vam Francis Poulenc is een bril jant, dankbaar georkestreerd stuk muziek van onzekere stijl. Voor deze gelegen heid was de keuze van dit stuk echter zeer begrijpelijk en opportuun: Herman van Gunsteren en Frans Mulder hebben hun solopartijen bewonderenswaardig en als volwaardige „professionals" gespeeld, waarbij de eerstgenoemde het berooDS- concertndiveau het dichtst benaderde Het onkest had geen gemakkelijke taak met de begeleiding, doch sloeg er zich handig doorheen Ha een zeer lange pauze werden we vervolgens geconfronteerd met wat het programma ietwat optimistisch Beet- hovens „nulde" symfonie, oftewel de Jenaër symfonie, noemde. Ook het Leids Jeugd-Kamerokest heeft deze partituur al eens op zijn repertodr ge bracht. het stuk is blijkbaar voor ama teur-orkesten aantrekkelijk. Nu staat het intussen wel vast, dat Beethoven zich aan deze symfonie met heeft bezondigd, wie het dan wèl deed staat niet vast en is ook niet van eminent belang. Het werk bevat stellig goede fragmenten vooral in het langzame deel, doch is soms ook wat mager van mate riaal en aldus niet zeer boeiend. Het orkest heeft zich voor deze partituur zeer ingespannen en verdiende het lange applaus zeker. Het Te Deum van de Franse componist Marc-Antoine Charpen- tier besloot deze avond op feeste lijke wijze. Het gaat hier om een der meesterwerken van de Franse Barok en we moeten ons deze mu ziek voorstellen in de schitterende entourage en de witmarmeren kerk ruimten van de zonnekoning Lode- wijk XIV. Het bestaat uit een groot aantal fragmenten contrasterend in karakter en bezetting, rijk aan in teressante details en getuigend van groot meesterschap. Koor orkest en solisten hebben zich uitstekend geweend om van deze ver klanking een succes te maken. Van de solisten noemen we met lof Leny Stevens-Ridderhof. Ans Filippo, Henny Driehuys, Marius Kemler en Herman Schey, een voorteffelijk team dat de solo-ensembles evenalse de solo-aria's voortreffelijk uitvoerde. Een uitbundig en langdurig applaus gaf uiting aan de dankbaarheid van die toehoorders. Het lustrum heeft op muzi kaal gebied een indrukwekkend entree gemaakt Dr. J, van der Veen met kooplieden, die het publiek met grappen en sterke verhalen weten te boeien en daardoor te laten ko pen, is een van de aardigste tradi ties die Nederland kent. Een ballonnenkoopman bracht een onverwoestbaar soort adem- benemertjes aan de man: inde- ren draaien op vierjarige leeftijd graag een arm uit bü hun broer tje. Als ze twintig zijn draaien ze hun verloofde een poot uit. Maar deze ballonnen krijgen ze niet stuk". De ballon stelde een hoofd voor. Hij draaide wat aan een bal lon totdat het hoofd een zeer grote vorm kreeg. „Als je nu op zijn kop druktHè wat gek! Wat gebeurt er nu? Hij krxjgt net zo'n buik als ik Miljoen Een paar passen verer Mep op tafel een bezienswaardige figuur druk te gebaren. Hij beschikte over een druk wekkend stem-volume en een le vendige mimiek. Op het hoofd droeg hij een hoge hoed met een biüjet van éen miljoen gulden. Hij had een afwijkende verkoopme thode. Zijn artikelen (kammen. shampoo, scheergerei etc) werden bij opbod ver kocht Helaas zijn Leidenaren geen Amster dammers. Men reageeerde nogal duf „Wat ken ik hiervoor krijgen? Vorige week vroeg ik dat in Amsterdam en wat denkt u dat iemand toen zei? De senu- Iemand bood tien cent. na veel trek ken bood eindelijk iemand elf cent. wat voor de geldhoed een reden was om ver ontwaardigd uit te vallen. „Welja, denkt Jan, het kan me nu helemaal niets meer schelen. Ik gooi er nog een cent tegen aan". Conférencier Een wonderlijk en in onze ogen nieuw artikel werd gedemonstreerd door een standwerker, die dit als een echte, rus tige conferencier trachtte te verkopen. Het was een minuscuul boodschappen netje ter grote van een portemonnaie. „U gaat naar de groenteman, u gooit een gulden op tafel en u zegt, mag ik dit mandje volmaken met sinaasappelen? Dat doet hij altijd". En tot ieders ver bazing stopte hij er een twintigtal oran jeappeltjes in. Voor f 1.50 kon men dit artikel rijker worden. „U heeft het er zo uit". De heer Jongkind haalde er in ieder geval een tweede prijs uit. Iedereen liep met planten te sjouwen. De Aalsmeerse bloemen handel, bij monde van een dame met een gigantisch stemgeluid, mevr. Kassing, verkocht ze in tempo en hoeveelheden, die ieders respect afdwongen. Zij beschikte over een dwingende verkooptech niek. Het leverde haar de eerste plaats op. „Is-tie mooi of is-tie met mooi?" Val met bromfiets LEIDEN Een 23-jarige dame uit Dordrecht is gisteravond om negen uur op de Witte Singel met haar bromfiets gevallen doordat de uitlaat brak en tus sen de spaken raakte. Zij liep een hoofd wond op. Route buslijn 43 wordt veranderd HAARLEM Met ingang van zondag 4 juli wordt de route van lijn 43 (Leiden» Wassenaar-Den Haag) te Wassenaar tussen het Rozenplein en de Van Olden- barneveldtweg als volgt gewijzigd in beide richtingen: Rozenplein - Anemo- nenplein - Violieren/weg - Van Crane n- burchlaan - Burmanlaan - Hofcampweg - Stadhoudersplein - Van Oldenbarne- vedtweg v.v. De halten Rozenpleiii/Clematislaan worden verplaatst naar Rozenplein/Ane- monenweg en de halten Burmanlaan/ Clematislaan naar het kruispunt Von Cranenburohlaan/Burmanlaan ter hoog te van de RJC. kerk. Duitse jongens op gestolen fietsen LEIDEN Twee Duitse Jongens van zeventien en achttien jaar werden door een politieman op het aRpentourg aan gehouden. omdat zij in verboden richting fietsten. Bij een verhoor bleek, dat zij de fiesen hadden gestolen. De jongelui waren per reisbuc naar Leiden gekomen. Geslaagden Rijnlands lyceum te Wassenaar WASSENAAR Rijnland lyceum. Geslaagd voor het diploma h.b.s.-B: D B Baarda. J J de Boer. J Broek, mej E Doyer. B T Edelman. C G M v Eenden burg. A Fieret, mej. A de Graaf. mej. W D Gunning, mej. A Hamming, E P Hee roma, R K J Hegenbarth, mej. M v Keu len. J W R Lamsvelt. J A Maitland. H W Nell, R H Schreve. J E Sluimers. H S Stuijfzand, mej. K U Sijthoff, H J Blan- kespoor, J L du Boeuff. H A Burger hout, P E Dek. J C de la Fontaine Schlui- ter, T Gerbranda. P J Hazelaar, mej. H Hogewonlng, A W de Jong, H J v d Kam. mej. H J Krouwel, B. Rodenburg, B Schreuder. B H Steenhuis, J Tiktak, M Vermaas, G M Winnen. Er werden 3 kandidaten afgewezen. Sassenheim SASSENHEIM Vanochtend om kwart voor 8 verleende een automobi list nabij de Warmonderdam geen voor rang aan een uit de andere richting ko mende bromfietser. De bromfietser liep lichte verwondingen op en zijn voertuig werd beschadigd. Gisteravond verloren twee Amsterdam mers op rijksweg 4 bij de afrit nabij het benzinestation het goede spoor doordat ze werden misleid door de wegens her stelwerkzaamheden aangebrachte bcba- kening. Zelf kwamen ze er goed af maar hun auto werd totaal vernield, evenals lantaarnpaal. LEIDEN Aan de rijksuniversiteit is de heer J. J. Schlpprheyn, geboren te Ouden rijn (thans gemeente Vleuten-de Meern) wo nende te Den Haag. gepromoveerd tot doet oer titelt der geneeskunde op proef- schrift getiteld „Constrast detecUon i De promotie geschiedde curr r J- J. W. Duyff. i. geboren te Em- Voorburg. is ge- De promotor v De heer J. B. Th. promo veerd in de faculteit der wiskunde "en natuurwetenschappen op proefschrift geti teld ..Sedimentatiesnelheid en viscositeit van desoxyribonucleïnezuur met groot molecuul- gewicht". De promotor was prof. dr. J. A. De heer D van den Berg, geboren te Haarlem en thans wonende te Voorschoten, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld ..Meting van de cerebrale bloeddoorstromlng met behulp van radioactieve isotopen". De promotor was prof. dr. J. W. G. ter Braak. LEIDEN Aan de rijksuniversiteit zijn (Den Bosch). H. Th. M. Coonen inouicni, doet. ex. geschiedenis mej. W. M. J de Boer (Oegstgeest). en de heren H. O. van Beek (Heemskerk), H. D. Schneider (Den Haag, P. J. Monte (Den Haag).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9