Op Claus is niets aan te merken Claus blijft Claus, Beatrix zegt „The Amen-Corner": beste stuk in Holland Festival Dinsdagmiddag krijgen alle scholen vrij Kabinet ziet verbintenis met vertrouwen tegemoet Verkiezing Saarland: succes voor Erhard TV morgen Hittegolf in Italië Vietcong slaat harder toe in Zuid-Vietnam /ft eea étanfe Kif Conferentie AA-landen uitgesteld Racebootje omgeslagen: twee doden Dit jaar geen verkiezingen in Engeland 7 MAANDAG 28 JUNI 1! Westelijke wind DE BILT Een hogedrukgebied op de Oceaan heeft zich geleidelijk verder over West-Europa uitgebreid, waarbij de langgerekte as ervan zich maandag morgen uitstrekte van het zeegebied ten noorden van de Azoren over Zuid- Engeland tot midden-Duitsland. Langs de noordflank ervan trekt een storings- gebied naar Scandinavië, waarbij ge leidelijk vochtiger oceaanlucht over de Britse eilanden naar onze omgeving stroomt. Met westelijke winden zal deze vochtigere lucht de komende 24 uur ons land bereiken. Dit zal aanlei ding geven tot bewolking maar regen wordt niet verwacht. De temperaturen ziUlen in het algemeen niet veel anderen. ZON EN MAAN Dinsdag 29 juni: Zon od 4.23. onder 21.04; maan op 4.13. onder 21.53. Dinsdag 29 juni: volle maan. Strandverivfichting Een hogedrukgebied geeft overwegend zonnig weer. Nog een iets te frisse zee wind. In de middag 16 a 17 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: vrij stabiel met zonnige perioden en langzaam een iets hogere middagtemperatuur. Dr. De Jong (terug van missie): Dr. L. de Jong tijdens de perscon ferentie op Schiphol, waar hij terugkeerde van zijn reis naar Italië. Persconferentie met verloofden (Vervolg van pagina 1) Tegenover het aanvaarden van eer militaire rang staat htf echter gereser veerd. Ik heb nu eenmaal geen militaire instelling, zei hij, en het dragen een uniform trekt mij niet aan Voorlopig komt dit pont overigens niet aai Op de vraag waarom zijn vader hem destijds van Afrika naar Duitsland had teruggezonden, antwoordde de heer von Amsberg dat de communicatiemogelijk heden tot het kennen van de werkelijke situatie in Duitsland toen nog beperkt Meningsuiting Aan prinses Beatrix werd gevraagd hoe zij het vond dat in deze kwestie ook de monarchie aan de orde was geweest. Haar antwoord was, dat dit punt haar steeds voor ogen was ge weest. Zij had wel begrepen dat haar besluit niet algemeen zou worden toe gejuicht. Zij vroeg om tijd en ver trouwen. Wij zulten de weerstanden, ze«./^5 2e'cer weten te overwinnen. Dit jdar korftt er'overigens hótf geen huwelijk. De prinses achtte het goed dat iedereen in de gelegenheid is ge weest zijn mening te uiten. Dat is nu eenmaal, zei zij, het kenmerk van de democraitie. Op Soestdijk Het is de bedoeling van de heer Amsberg dat hij op Soestdijk komt te wonen. Er zijn reeds enkele plannen voor de kennismaking met het Neder landse volk. Voor de komende dagen staan op het programma ontmoetingen met regering en volksvertegenwoordi ging. Maar verder, aldus de Prinses, zul len wij voorlopig dit alles wat moeten improviseren en \oor de komende tijd stellen wij ons een bredere oriëntatie voor. Zeker na ons trouwen, vervolgde zij, zullen wij ook bezoeken afleggen aan de provinciale hoofdsteden. Het ligt in het voornemen van de heer von Ams berg toe te treden tot de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij is lidmaat de Luthers^ kerk in Mecklenburg. vroeger Een der journalisten vroeg nog of het tijdstip van de verloving is beïn vloed door de gepubliceerde foto's. De Prinses antwoordde hierop dat dat zeker van invloed is geweest en dat nu de verloving enkele maanden eerder plaats heeft gehad dan aan kelijk de bedoeling was. Op een vraag aan de heer von Ams berg hoe hij denkt over de berechting van oorlogsmisdadigers antwoordde hij dat ook naar zijn overtuiging deze i sen zeker vervolgd en bestraft behoren te worden. De verjaring van deze volging noemde hij een moeilijk pro bleem met zowel morele, juridische als politieke kanten die ergens tot een i promis moeten worden verenigd. Hij wist niet of hij het in Duitsland op dit punt gevonden compromis wel juist moest Zelf was hij eerst na de oorlog be wust politiek gaan denken. In de oor log, zeide hü, leefden wij in Duitsland sterk geïsoleerd, zodat wij niet in de gelegenheid waren van andere Ideeën I kennis te nemen. niet eenvoudig De laatste tien dagen, zei de heer von Amsberg, zijn voor ons niet eenvou dig geweest. We moesten de jachtpartij ontlopen, maar we menen daar aardig goed in geslaagd te zijn. Op de vraag hoe hij op Soestdijk was gekomen, ant- j woordde hij lachend: „Met een onder zeeër." i De foto's die gemaakt zijn, aldus de Prinses, betekenden ook voor ons een volkomen verrassing, hetgeen, voegde de heer von Amsberg daaraan toe, onze gelaatsuitdrukking overigens wel be wijst. Erg gelukkig De Prinses onderstreepte dat beiden erg gelukkig zijn. „Mijn vader is enthou siast en mijn ouders zijn van het begin af erg gelukkig geweest met mijn ver loofde", zei zij. ..We voelen ons bevrijd van een druk dat de verloving nu pu bliek is geworden en wij samen als ver loofden in de openbaarheid kunnen tre den". Vragen op welk tijdstip zij in verbin ding was getreden met de regering en of bijvoorbeeld ook het vorige kabinet al was gekend, achtte zij moeilijk te be antwoorden. Aan de heer von Amsberg werd nog gevraagd of hij als lidmaat van de Lutherse kerk In Duitsland ook con tacten had met de oecumenische bewe ging. Hij antwoordde daaraan niet tief te hebben meegedaan maar er zeer positief tegenover te staan. De regering zal hebben te bepalen, zei hij, wanneer hij de Nederlandse nationali teit krijgt. „Hoe wilt u dat uw verloofde wordt genomed?", vroeg men aan prinses Beatrix, waarop zij antwoordde, dat iedereen nu eenmaal maar heel woon moet heten zoals hij heet. Waarom, vroeg men de heer Von Amsberg nog, bent u geen lid geworden van een politieke partij in Duitsland' Zijn antwoord luidde dat hij allereerst snel moest studeren omdat he geld krap was en vervolgens ook snel een beroep moest aanvaarden. Bovendien vam oordeel dat men in Duitsland zeker als ambtenaar zich beter van actieve po litiek afzijdig kon houden. De prinses hoopt dat het moment van de troonsbestijging nog vele jaren ver wijderd zal zijn, en vöorts hoopt zij da't beiden de tijd zal worden gegund een goed huwelijk op te bouwen. Adel van ziel, onderstreepte zij nog eens. gaat voor mij verre boven adel van stand. Goede indruk Aan het einde van deze persconferen tie werd van de zijde der journalisten de Prinses en haar verloofde dank gebracht voor de wijze van ontvangst en de gulheid waarmee zij de vragen hadden beantwoord. Gezed kon wel wor den dat heer Von Amsberg door zijn op treden zowel als door de wijze waarop hij de vragen beantwoordde, op de jour nalisten een goede indruk heeft geinaakt. De Prinses was gekleed in een groen en turkoise mouwloze japon van nylon- tule met een geplisseerde rok. De heer Von Amsberg droeg een middengrijs kos- De vragen die hem werden gesteld, be antwoordde hij met een volle bariton in he Duits. Hij verontschuldigde zich dat hij het Nederlands nog onvoldoende be heerste, maar beloofde zijn uiterste best zullen doen om onze taal snel onder de knie te krijgen. 'Van een onzer redacteuren! DEN HAAG Alle Nederlandse scholieren (van kleuter-, lagere middelbare scholen) zullen als feestelijk extraatje ter gelegenheid prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg dinsdag- SCHIPHOL Het onderzoek dat gedaan is in de archieven van oor logsdocumentatie in Italië aanvullen de gegevens te verzamelen over de gedragingen van de negentigste Duit- de verloving se pantserdivisie, waarvan de ver- 1 loofde van prinses Beatrix. Claus von Amsberg, deel heeft uitgemaakt tij- midda£ vr'J hebben. Na 12 uur worden dens de Tweede Wereldoorlog heeft (alle onderwijsinstellingen gesloten, geen ongunstige feiten aan het licht Hoe geheel anders de economische toestand van thans is in vergelijking met die van september 1936, toen de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard uitbundig werd gevierd, I blijkt wel uit het feit, dat toen ook LI een dag vrij werd gegeven. En wel aan de tuinduizenden werklozen. Zij behoefden op de verlovingsdag niet te komen stempelen, zoals toen gebruike lijk was, om in aanmerking te komen voor financiële steun gebracht. Dit verklaarde zaterdag de directeur van de missie, die hij in ovdracht van premier Cals heeft uitgevoera. Wij zijn van de slechtste veronder stelling uitgegaan, maar niets heeft op gewezen dat door het betrokken derdeel. dat als de krachtigste divisie bekend stond, ln de periode van begin maart tot begin mei 1945 gewelddaden zijn gepleegd die bezwarend zouden kunnen zijn", aldus dr. De Jong. Bij de onderzoekingen werd onder meer nagegaan het karakter strijd tussen de Duitsers en de partisa- nen in die periode. In de felle strijd bij Bologna zijn inderdaad veel wreedheden door de Duitsers gepleegd, maar daar kon de heer Von Amsberg niets mee te maken hebben gehad omdat zlln onder deel zich toen bij Modena of zelfs veel meer westelijk in de richting van Milaan bevond. Het voerde toen een normale oorlog, zo luidde de conclusie van de directeur van het rijksinstituut oorlogsdocumenatle. De heer De Jong verklaarde voorts ook nog een onderzoek te hebben in gesteld naar represaillemaatregelen, die de Duitsers tegen de bevolking van Italië uitvoerden. Zo zijn er bij voorbeeld in het plaatsje Marzabotto ongeveer 1800 slachtoffers gevallen. Er is gebleken dat in genoemde perio de geen represaillemaatregelen heb ben plaatsgehad, waar de divisie van Claus von Amsberg zich schuldig aan kan hebben gemaakt, zo deelde dr. De Jong op de persconferentie Morgen viert Nederland niet alleen het feest van Beatrix en Claus maar ook de 54ste verjaardag van prins Bernhard. (Foto Max Koot) In Katicasaki (bij Tokio): Woonwijk spoelt weg: 24 doden TOKIO In Kawasaki bij de Japan' e hoofdstad is vrijdag door de lang durige regenval een gehele woonwijk weggespoeld. Een etmaal is men bezig est om de mensen onder de mod- vandaan te halen. Uiteindelijk bleek dat 24 personen waren omgeko- terwijl er 15 werden gewond. Minister-president Cals: (Vervolg van pagina I) Als Moeder, die met het geluk van Uw kinderen voor ogen hen steeds heeft vrijgelaten de stem van hun hart te volgen, kunt U zich met prins Bernhard. terecht verheugen in het geluk, dat Uw oudste dochter is ten deel gevallen. Weest U er van overtuigd, dat de volken van ons Koninkrijk van harte in deze vreug de delen. Moge dit jonge geluk, ook voor Uwe Majesteit er Uwe Konink lijke Hoogheid, een blijvende bron van vreugde zijn. Als Vorsdn hebt L, Majesteit, niei wil len nalaten in Uw woorden blijk te geven van een diepgaand begrip voor de verscheidenheid van gevoelens, die in de afgelopen weken n ons Volk zijn tot uiting gekomen. Die verscheidenheid is temeer begrijpe lijk, omdat verreweg de meeste Ne derlanders nog niet de gelegenheid hebben gehad de ver oofae van Uw dochter te leren kennen. Ik had die gelegenheid wel en het verheugt mij te kunnen verklaren, dat het kabinet, evenals Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hooghelu. ook van uit het landsbelang bezien, de ko mende verbintenis van Uw dochter met groot vertrouwen tegemoet Zich tot prinses Beatrix richtend, zei de minuster-president: „Met grote genegenheid heeft het Ne derlandse volk. en evenzeer zoals U onlangs nog hebt ervaren - bevolking van Suriname en de Ne derlandse Antillen U steeds ge volgd op Uw levensweg. Daarbii is liet een ieder opgevallen, met hoe veel toewijding en opgewektheid U zich verdiept hebt in de problemen van onze samenleving, U ten volle bewust van de grote verantwoorde lijkheid, die zo God toil in de toekomst op U zal rusten. Ditzelfde verantwoordelijkheidsgevoel heeft zoals de Koningin ons zo juist heeft medegedeeld en zoals ik ook zelf in de afgelopen tijd heb kunnen ervaren U geleid bij de beslissing, de stem van Uw hart te volgen en U te verloven met de heer von Amsberg. Verheugd over de liefde, die U is ten deel gevallen, wensen wij U oprecht en van ganser harte geluk. Mijnheer von Amsberg, Zonder aarzeling spreek ik ook U het Nederlands toe: „Ik weet. dat U mij verstaat en wat méér is ik weet ook, dat U m\j begrijpt. In de afgelopen weken ben ik onder de indruk gekomen van de ernst en de nauwgezetheid, waarmede g\j U ver diept hebt in de aard en het karak ter van het Nederlandse voik en in DEN HAAG Het beste toneel stuk dat het Holland Festival dit jaar te bieden heeft: James Bald wins „The Amen-Corner" is zater dagavond in de Kon. Schouwburg in première gegaan. Het is een stuk met sterk autobio grafische trekken, waarin de nu 41- jarige auteur de toeschouwers te rugbrengt naar het milieu van zijn jeugd: de vrije neger-congregaties New Vorks negerwijk Harlem. Het zijn allemaal kleine Heilige Geest-groepjes, waarvan 't enthou siasme der „godsdienstbedrijvers" veelal groter is dan de theologische The Amen-Corner: het Kruis dient tot katheder. Daaromheen staande v.l.n.r. zuster Odessa (Theresa Merritt), zuster Margaret (Claudia McNeil) en zoon David (Antonio Fargas). Geheel rechts zittend: zus ter Moore (Georgia Burke). CDU nu 23 van de 50 setels Ook winst voor de socialisten SAARBRÜCKEN De verkiezin gen voor de landdag van Saarland zijn voor de CDU van bondskanselier Erhard gunstig verlopen. Hoewel de socialisten de grootste stemmenwinst behaalden ging de CDU ook vooruit en bezet nu 23 van de 50 zetels. De socialisten veroverden 21 zetels tegen 16 in de vorige landdag. Zij konden hun successen van de laatst gehouden De gebeurtenissen in Den Haag op morgen zullen vanaf 14.45 urn- door de televisie worden uitgezon den. De uitzending begint met op namen van de Tweede-Kamerzit ting van 13.00 uur. Om ongeveer 14.45 uur begint een rechstreekse reportage van de ontvangst door de regering in de Trèveszaal De ontvangst door de Staten- Generaal en het grootste deel van de rijtoer door Den Haag Inclusief de ontvangst op het stadhuis wor den eveneens door de t.v. ge- de problemen, die zich thans voor doen. Juist omdat ik weet hoe vol begrip U staat tegenover de ver scheidenheid van gevoelens, waar over ik zo juist sprak, en Hoe ge wetensvol U zich te zamen met de vrouw, die Uw hart heeft, hebt be zonnen over de te nemen beslissing, ben ik er zeker van, dat gij ook het hart van het Nederlandse vo'k zult weten te winnen. Dat zal uiteraard enige tijd kosten, maar reeds nu moge ik U zeggen, dat gij in ons midden van harte welkom zijt. Het feit, dat gij onze Kroonprinses ge lukkig maakt, kan immers geen en kele Nederlander onberoerd laten. God geve U, prinses Beatrix, dat Gij die overeenkomstig Uw naam het geluk brengt en die zelf nu het ge luk der liefde ervaart te zamen met Uw verloofde mede moogt wer ken aan een toekomst, die ons allen de kwade schaduwen van het ver leden met gerust hart kan doen ver geten. In dat perspectief is de dag van van daag in dubbele zin een vreugdedag. Laten w\j, land- en rijksgenoten die dag dus samen vieren ln trouw aan ons Oranjehuis en in groot vertrou wen op de toekomst.'' gemeenteraadsverkiezingen niet waar maken. Zowel bondskanselier Erhard als bur gemeester Brandt van Wcst-BcrllJn heb ben actief aan deze verkiezingsstrijd meegedaan, omdat dit de laatste stem bus is voor de grote verkiezingen in West-Duitsland, die in september zui len worden gehouden. Dc winst van de beide grote partiien ging voornamelijk ten koste van de k.ei- ne partijen. Ook de liberalen eenter de coalitiepartner van de CDU gingen achteruit. Zü zakten van zeven naar vier zetels. Volgens de officiële telling verenig de de CDU 42.7 procent der stemmen op zich en veroverde daarmee 23 ze tels, tegen 19 in de vorige landdag. De SPD kreeg 40.7 procent der stem men en 21 zetels. Waarschijnlijk zal de huidige coalitie van CDU en FDP worden gehandhaafd. ROME De hittegolf die sinds en kele dagen in Italië heerst heeft reeds vier slachtoffers geëist. Bij Venetië overleed een voetballend jongetje en elders verloren drie mannen als ge volg van een zonnesteek het leven. Het gemeentebestuur van Venetië is verzocht, op het beroemde San Marco- plein bakken water te plaatsen voor de duiven, die van dorst dreigen om te komen. 'bezinning. Wie zich geroepen voelt gaat er achter de katheder staan en met veel „Amens" en „Praise the Lords" vult hij zijn enthousiast be toog aan. De h|j of zij, die zich ge roepen voelt tot prediken wordt dan door de „diakenen" en „ouderlin gen", die vooraan aan weerszijde van het spreekgestoelte zitten aan gevuurd door een ongebreideld Amengeroep. Daarom wordt hoek van het zaaltje dan ook de Amen-hoek genoemd of in het Ame rikaans „The Amen Corner", waar aan het toneelstuk zijn titel ont leent. Dc groep die Baldwin ten tonele voert staat onder leiding van Zuster Marga ret. de moeder van de pianist uit de kerk David. Zuster Margaret weet de wind er wel onder te houden, maar dit neemt niet weg, dat de jaloerse Zuster Moore haar kans zit af te wach haar plaats in te nemen. Dat lukt omdat zuster Moore profijt wee' te trekken van enkele zwakke momen ten: Zuster Margaret is namelijk ge trouwd geweest en men heeft altijd ir de mening verkeerd dat zij door de dronkelap van haar man was verlaten, niaar als deze Luke op een onzalige dag komt opduiken, blijkt het dat niet zij de ander in de steek ge laten heeft. Dan begint de aftakeling zuster Margaret Zij heeft .iltijd precies weten te zeggen wat Gods wil waarom God dit of dat had gedaan. Bij voorbeeld als haar tweede kind als baby sterft weet zij precies, dat dit een straf is op de dronken schap van haar man. Bovendien kan Broeder Boxer, der gemeenteleden, een goed baantje krijgen als chauffeur van een truck, die sterke drank smokkelt. De strenge zuster Margaret verbiedt hem echter het baantje aan te nemen als haar man Luke ziek en oijna stervend terug is gekomen, laat zij hem alleen achter, want zij moet orde op zaken gaan stellen in een zusterge- meente in Philadelphia. Van deze af wezigheid maakt zuster Moore gebruik om zuster Margaret te onttronen. Als zuster Margaret terugkomt sterft naar haar zoon David wil ook niet bij de gemeente blijven maar jazzmusicus worden (evenals zijn vader) en Zuster Moore ontfutselt haar de leiding de gemeente. Als oen geslagen mens blijft de strenge Margaret achter. Baldwin is erin geslaagd op een zonder suggestieve wijze het doen ei ten in zo'n negerkerkje van eigen kelij weer te geven. Niet alleen tekent hij de godsdienstige huichelarij, i hij weet in allerlei details duidelijk te maken, dat deze mensen toch ook wel oprechte vreugde in hun godsdienst den. Uiteraard zit men als Nederlander vreemd tegen dit godsdienstige gedoe te kijken; maar ja, op het chris telijk erf zijn er zoveel verschillende vormen van godsdienstigheid, dat men het toch niet zonder meer als heiden dom kan afdoen. Zeker zullen negers behoefte gevoelen zich zo te Uiten dit zal heus niet altijd op huichelarij uitlopen, al was het in dit geval dan Wat dit geval betrof: ik kon er maar heel weinig van het Evangelie in te rugvinden; wél veel eigengemaakte hei ligheid en hardvochtige wouldbe ge rechtigheid. Maar ja, dat treft mer (en bUiichzelf) ook maar al te vaak aan, want een mens wil nu een maal graag „vroom" zijn. Het woord Kohlbrugge: „Ik ben onheilig,maar mUn Heiland is heilig" wordt mas te vaak vergeten. Baldwin heeft in een interview klaard niet veel van de kerk te moe ten hebben; hij vindt het maar huichelachtig machtsinstituut Een chris ten wil hij echter wel zijn, want hij ge looft dat God liefde is. Het is te ho pen, dat hij dit in Evangelische zin verstaat dat wil zeggen God is liefde, ik ben het niet ik schiet daarin al te vaak tekort en dat hij dat dan ook eens in een stuk onder woorden brengt want hij kan toneel schrijven. Hij verstaat de kunst het echte leven weer te geven en zo kon den de spelers van de Haizlip-Stoiber- Company in de regie van Lloyd G Richards echte mensen zijn. Claudia McNeil was Zuster Margaret. groots haar harde zucht naar rechtvaardig heid; Georgia Burke de „vrome" loerse zuster Moore en Julius W. Har- ris de aan lager wal geraakte oud- echtegenoot Luke, die vergeefs een be roep op zijn vroegere vrouw komt doen Missie van het Gemenebest niet op reis SAIGON De communistische troepen in Zuid-Vietnam vallen steeds krachtiger aan. In verschil lende delen van het land namen zij provinciehoofdsteden onder vuur. De stad Toeomorong bij de Laotiaan- se grens hebben zij nog steeds in handen. Het wordt voor Zuidviet- namezen en Amerikanen steeds moeilijker, zich staande te houden. I Dieven hebben vrijdag In een postzegclwinkcl in het Londense West End vijf miljoen postzegels met een gewicht van 50 kg en ter waarde van 250.000 gulden I Russische vrouwen hebben vrijdag in twee groepen twee records voor val- Dc eerste groep bestaande uit negen dames sprongen van een hoogte van 12.040 meter en maakten een vrije val tot 800 meter voor zij hun parachutes open den. De tweede groep van 8 vrouwen sprongen van een hoogte van 12.000 me ter en openden onmiddel lijk hun valschermen. zaterdagavond bet 20-ja- rigc meisje Goiriga uit de rivier de Tiber gered. Zij was na een ruzie met haar verloofde in het water ge sprongen. Volgens de Ro meinse pers was dc reden van de ruzie dat de ver loofde Gioriga niet had willen meenemen naar een uitvoering van de Beatles. schermspringen verbeterd. De Romeinse politie heeft Een Italiaanse archeologi sche expeditie heeft on langs op het eiland Sicilië een oude tempel ontdekt uit de tüd van de Kartha- gers. De tempel bevindt zich b(j Mozia, in het wes ten van het eiland. Er zijn reliefs, ornamenten en in scripties gevonden die da teren uit de zesde eeuw voor Christus. rniussen hebben de communisten la ten weten, dat de Amerikaanse ambas sadeur Maxwell Taylor en vier andere Zuidvietnamese en Amerikaanse leiders als het eerste doeltuit op een lijst van te liquideren personen zijn gezet. Gezegd werd, dat hij het lot moet delen van de „Amerikaanse agressor Bennett, die op 24 jujii jl. werd doodgeschoten". Dc Gemenebestcommissie inzake Viet nam is intussen geëindigd voordat zij Is begonnen. China, de Sowjetunie, Noord- Vietnam en de Vietcong hebben gewei gerd. de missie te ontvangen. De leden van de missie voelen er niets voor, al leen naar VTashington en Saigon tc gaan. Niettemin wordt de missie ln stand ge houden, om haar in actie te doen komen als zich nieuwe mogelijkheden voor doen, of dat nu ln augustus, september of nog later het geval la. Waarschuwing Noord-Vietnam heeft gewaarschuwd, dat uitbreiding van de Amerikaanse luchtaanvallen tot de omgeving van de hoofdstad Hanoi een buitengewoon ge vaarlijke nieuwe stap is. Deze kan „niet te overzlene gevolgen hebben'. Er werd aan toegevoegd, dat in het gebied rond om Hanoi vijf Amerikaanse vliegtuigen werden neergeschoten. Dc aanslag op een drijvend restaurant in Saigon heeft tot dusver 42 mensen levens geëist. Tachtig personen werden gewond. de. Het is te begrijpen, dat dit stuk. hoe vreemd het ook was. een diepe indruk maakte, omdat het een ech' stuk leven te zien gaf en dat is het r' juist wat men tegenwoordig steeds schaarser op het toneel te zien krijgt Daarom is „The Amen-Corner" het bes te stuk. dat dit overigens slappe Hol land Festival van dit jaar brengt i Ev. Grolle. ALGIERS/KAïRO De Afrikaans- Aziatische topconferentie, die deze. dagen te Algiers zou zijn begonnen, li uitgesteld tot 5 november a.s. Hierto werd zaterdag besloten door de vaste commissie van de conferentie. Het besluit kwam. nadat voor de der de maal de bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken was uitge steld. De officiële reden is. dat niet alle delegaties aanwezig konden zijn. Men spreekt de hoop uit, dat zulks in novem ber wel het geval zal zijn De wer kelijke reden is echter de verwijdering van Ben Bella als president van Algerije. Premier Tsjoe En-Lai van Rood- China en president Soekarno van In donesië hebben nog getraoht. de con ferentie deze week normaal doorgang te doen vinden. Zij confereerden in Kaïro langdurig met president Nasser Niettemin was Nasser een van de staatshoofden, die hun delegatie in Algiers voor uitstel van de bijeenkomst lieten pleiten. Sjastri niet Ook premier Sjastrl van India bevond zich in Kaïro Dc tegenstellingen tussen zijn land en Rood-China waren er blijk baar oorzaak van. dat hij niet aan net overleg mocht deelnemen. Intussen heeft dc Algerijnse politie verscheidene arrestaties verricht naar aanleiding van de ontploffing, die zich vrijdag heeft voorgedaan in het gebouw, waar dc AA-conferentic zou worden ge houden. Volgens het Tunesische persbu reau was de aanslag het werk van Egyp tische technici, die in het gebouw aan het werk waren. Bij Purmerend PURMEREND I-n de Beemster- rlngvaart is zaterdagavond door onbe kende oorzaak een racebootje omge slagen, waarbij de 35-jarige eigenaar T. A. Bakker uit Purmerend en de 10- jarige Piet van Noord uit IJmuiden om 'iet leven zijn gekomen. De jongen was met zijn ouders op ver- 'aersvi8ite bij de bewoners van een woonboot. De buurman had een nieuw racebootje bij ztfn woonboot gemeerd en de Jongen mocht even mee het bootje proberen. Niemand heeft het ongeluk gezien. Aangenomen wordt dat wind vlaag onder de boot is gekomen waar door het achterover is geslagen. Het was 2en zeer licht bootje met een 35 pk bui tenboordmotor. Beide slachtoffers konden zwemmen. Mogelijk is de jongen door de vin van de motor geraakt. Men vermoedt dat de eigenaar getracht heeft de jongen te red den, waarna beiden verdronken. GLASGOW De Britse premier Ha rold Wilson heeft zaterdag duidelijk te verstaan gegeven dat hjj niet van plan is nog dit jaar nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Sprekend tijdens zijn eerste be zoek als regeringsleider aan Schotland zei Wilson: „Ik ben in het geheel niet plan nog dit jaar de ontbinding het parlement aan te bevelen (aan de koningin)." Zonder het plan tot na tionalisatie van de staalindustrie met name te noemen verklaarde de Britse premier met nadruk dat zijn regering het programma van de labourpartij in zijn geheel ten uitvoer wil trachten te brengen. Hij voegde daaraan toe: „Mits wij de goedkeuring van het par lement voor dit programma kunnen krijgen zullen er geen verkiezingen ko men. Ik geloof dat het wenselijk is dit te zeggen om een einde te maken aan de onzekerheid en de speculaties. Weer blanken in Kongo bevrijd LEOPOLDSTAD Negentien door Kongolese opstandelingen in het noor den van Boeta gevangengehouden blanken zijn door een patrouille re geringstroepen bevrijd, aldus is giste ren vernomen. Hoewel de namen van dc bevrijden nog niet officieel bekendgemaakt zijn meent men. dat het dezelfde blanken zijn die door de opstandelingen uit Boeta meegevoerd werden, toen in het begin van deze maand regeringstroepen in Boe ta aankwamen. Het waren vijftien Bel gische nonnen, de Belgische mevrouw Legros en twee kinderen van haar en Britse verpleegster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7