RUSTIGE, INGETOGEN LANDJONKER Claus von Amsberg bereisde als diplomaat vele landen Alle leden Koninklijk gezin op het paleis Suriname begrijpt er niets van Rond Soestdijk is het rustig MAANDAG 28 JUNI 1965 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG In het stille stadje Hitzacker, dat op de westelijke oever van de Elbe ligt, eigenlijk precies op de grens Van Oost- en West-Duits- land, spreken leeftijdgenoten van de 38-jarige verloofde van prinses Bea trix niet over „Herr von Amsberg", maar over „Claus". Men kant hem daar, omdat hij er als het ware geboren en getogen is. In het dichtbij ge legen dorpje Dotzingen aanschouwde hij op 6 september 1926 het levens licht. Zijn oom, Julius Freiherr von dem Bussche-Haddenhausen, is bur gemeester van Hitzacker en bezit er het landgoed Dotzingen. Zijn moeder woont bij haar broer in, evenals zijn jongste zuster, de 20-jarige Christina. Hoewel Claus von Amsberg vaak in Hitzacker komt, heeft hij zich in Bad Godesberg bij Bonn gevestigd. Hij be woont daar een kleine flat op de hoek van de Robert Kochstraat en de Max Planckstraat, die uitzicht op het Zevengebergte geeft. Zijn buren zeg gen dat hij een teruggetrokken leven leidt. Ook in Hitzacker wordt van hem beweerd dat h\j zich zo onopvallend mogelijk beweegt. Attaché Sinds 1997 is prinses Beatrix' toe komstige gemaal aan het Duitse ministe rie van buitenlandse zaker. in Bonn ver bonden. Hij werd daar aangesteld als at taché, nadat hij aan de universiteit van Hamburg rechten had gestudeerd. Hij verliet zijn faculteit met de titel ..Asses sor". wat in Duitsland betekent dat hij voor een benoeming als rechter in aan merking kan komen. von Amsberg bij Ook prinses Irene kwam over (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK Alle leden van het Koninklijk gezin waren reeds dit weekeinde op het paleis. Zowel prin ses Irene en haar echtgenoot prins Charles Hugo, als de heer Pieter van Vollenhoven vertoefden op Soestdijk. Prinses Irene bezocht zondag met haar man een dienst in de r.k. kerk van Baarn. Zij trokken bij hun terugkeer grote belangstelling. Zowel voor Drakesteyn als voor pa. leis Soestdijk stopten geregeld auto's van nieuwsgierige voorbijgangers, maai bijzonder druk was het in de loop var zondag nog niet. Zowel in Lage VuurscShe als op de straatweg voor het paleis hielden groepjes persmensen de wacht Ook uit De driejarige Claus, toen hij met zijn moeder per boot naar Afrika reisde. Premier Pengel over drukte rond verloving SCHIPHOL Suriname's premier J. Pengel, die op uitnodiging van vice- minister-president mr. B. W. Biesheu vel vervroegd naar Nederland is ge komen om de verloving van prinses Beatrix bij te wonen, heeft bij zijn aankomst verklaard, niet te kunnen begrijpen waarom er zo'n drukte in Nederland over deze verloving wordt gemaakt. ..In Suriname vormt de heer Von Amsberg helemaal geen pro bleem. Hij mag dan een Duitser zijn, maar dat was prins Bernhard ook. De Surinamers vinden onze prin sessen kordate meisjes, die met hun keuze enig risico aanvaarden en dat waarderen wij", aldus premier Pengel. Voor ons, zei de heer Pengel, bestaan er geen prinsen. Voor ons geldt de mens. Dat Beatrix en Margriet hun keuze op een verloofde uit nict-adelijke kring hadden laten vallen, achtte de heer Pengel passen bij het koninkrijk-nieu we stijl van na de oorlog. Er komt nu ook een koningschap-nieuwe-stijl, waar bij veel heilige, zijns inziens verouderde, opvattingen geen stand meer kunnen houden. Vandaag al heeft de Surinaamse overheid alle Surinamers uitgenodigd te Na de feestelijkheden wacht de heer Pengel een druk programma. In de eer ste plaats zal hij met Nederlandse auto riteiten spreken over het reusachtige Kabalebo-Corantijn-project van prof. Van Blommenstein. dat evenals de Bro- kopondodam, de stroom moet gaan le veren voor de winning van bauxiet ln Suriname. Radio morgen HILVERSUM. Dinsdagmiddag tal via de radio van 14.55 tot 16.30 jur een nationaal programma te beluisteren zijn. Om 14.55 zal Jood van Zijl inleiding geven tot de ge beurtenissen in de Trèveszaal in Den Haag. Jan de Visser geeft daar om 15.00 uur een verslag van het voorstellen van het verloofde Paar aan de leden van het kabinet. Om 15.30 uur verzorgt Frans de aan vervolgens een reportage het voorstellen aan de Staten- generaal in de Ridderzaal Beide programma's zullen worden afge wisseld met grammofoonmuzlek. In actualiteitenrubriek ..Echo" geeft de K.R.O. 's avonds om 19.00 jur in een gezamenlijk programma en samenvatting van de reporta- ;es van deze dag. Het reeds gepubliceerde natio nale programma ter gelegenheid i de verjaardag van prins Bern hard. dat dinsdagavond van 20.00 tot 24.00 uur zal worden uitgezon den, zal op een enkele aanpassing worden uitgezonden, zoals het reeds eerder werd gepubliceerd. Duitsland waren tal van reporters ge komen, o.m. van de teleivsie. Prinses Beatrix reed. alleen, ln de ochtenduren van Drakesteyn naar Soestdijk in haar eigen wagen. Naar verluidt kwam de heer Claus von Amsberg zaterdagochtend in de bewuste geblindeerde auto op Dra- steyn aan. Toen de wagen de Neder landsDuitse grens passeerde, werd hij bij zijn aankomst door enkelen her kend en met een hartelijk applaus be- Ook twee zusters van prinses Bea trix' verloofde, mevrouw Sigrid Jenc- quel en mej. Theda von Amsberg, kwa men naar Soestdijk. Dinsdag zal bovendien op Soestdijk de verjaardag van prins Bernhard den gevierd. BAARN In het nog stille Baarn is vanochtend de nationale en interna tionale pers samengestroomd voor de verloving van prinses Beatrix. In hotel de Hoge Vuursche waren om negen uur minstens 200 journalisten, foto- frafen en vertegenwoordigers van de elevisie bijeen. Naar dit hotel ook had de rijksvoorlichtingsdienst vandaag zijn hoofdkwartier verplaatst. Streng gecontroleerd op toegangskaar ten door een paleisrechercheur stapten om kwart over negen de eerste Neder landers die officieel kennis zouden ken met de heer Claus von Amsberg, na melijk 60 journalisten van Nederlandse dagbladen, in een bus die hen naai paleis Soestdijk reed. Daar begon half tien de persconferentie waarin zij gelegenheid kregen vragen aan het loofde paar te stellen. De honderden hekken die de afgelopen nacht voor paleis Soestdijk zijn neergezet om belangstellenden in bedwang te hou den, waren halverwege de ochtend nog totaal overbodig. Het toneel van de ver loving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg vertoonde nog volmaakte rust. Na tot 1959 in Bonn te zyn gestatio neerd, werd Claus von Amsberg in de rang van derde secretaris naar de Duitse ambassade in San Domingo ge stuurd. Hij verbleef daar tot 1961. On middellijk daarna ging hij naar de Duitse legatie in Abidjan (Ivoorkust) waar hij tot 1963 als tweede secretaris werkte. Teruggekeerd in Bonn werd hij aangesteld op de afdeling voor handels. en ontwikkelingspolitiek, waar hij de sectie III b 5 (economische betrekkingen met Afrika ten zuiden van de Sahara) mede behartigd. Nog niet zo lang geleden werd hij tot eer ste secretaris benoemd. Gedurende zijn loopbaan in de Domi nicaanse Republiek bezocht de heer von Amsberg o.m. de volgende landen: Puerto Rico. Haïti, Jamaica. Cuba. de Verenigde Staten. Mexico. Guatemala. San Salvador en Venezuela. Zijn werkzaamheden in Afrika brachten hem in de navolgende landen: Boven-Volta, Niger, Ghana, Togo, Dahomey, Nigeria. Kameroen, Kongo, de republiek van Zuid-Afrika, Zuid-Rho- desië, Malawi. Tanzania. Kenya, Oeganda, Rwanda, Ethiopië, en de Verenigde Ara bische Republiek. De he_T von Amsberg heeft grote belangstelling voor de Afri kaanse landen. In dit werelddeel heeft hij een gedeelte van zijn jeugd doorge- Zes zusters Claus-Geörg Wilhelm Otto Friedrich Gerd dit zijn al z'n voornamen ls de enige zoon uit het huwelijk van Claus von Amsberg en Gosta Freiln von dem Bussche-Haddenhausen. Hij werd evan gelisch gedoopt en heeft zes zusters: Sigrid (40), die met de zakenman Jencquel ls getrouwd en in Hamburg woont, Rixa (37),' getrouwd met de Ber- lijnse architect Peter Ahrens, de tweeling Margit en Barbara (35), respectievelijk getrouwd met de journalist Ernst G. Haarhaus uit Goslar en met de journalist Eberhardt Clamor Grubitz uit Luneburg, Wat het beroep van hun echtgenoten be treft, deden de tweelingzusters dit» de zelfde keuze, dan Theda (26) verpleegster te Frankfort en verloofd met de bank employé Karl Freiher» von Friesen en ten slotte de nog studerende Christina (20). De vader van Glaus, die in 1953 ln Jasebeck CNoord-Duitsland) 6p 63-jarige leeftijd tijdens een jachtpartij stierf, was rentmeester op het landgoed van zijn zwager in Hitzacker. Zijn grootvader, die >29 overleed, was opperhoutvester ln het groothertogdom Mecklenburg, Von Amsberg sr. verhuisde in de dertiger ja ren naar Rhodesië, waar hij in de buurt van Salisbury een koffieplantage over nam. Hij was daar al eerder geweest, na melijk als officier van een zogenaamde Heel de Koninklijke familie was dit weekeind op Soestdijk bijeen om de verloving van prinses Beatrix te vieren. Zaterdag was e*- nog een vrolijke gebeurtenis: prinses Christina was voor de M.M.S. geslaagd. In Amersfoort nam zij haar diploma in ont vangst in tegenwoordigheid van haar Moeder, haar zusjes Beatrix en Margriet en haar toekomstige zwager Pieter. Links: prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven verlaten het paleis om in het witte autootje van Pieter naar Amersfoort te rijden. Rechts: prinses Irene en haar echtgenoot Charles Hugo, die zaterdagmiddag plotseling in Nederland arriveerden, gingen zondag in Baarn ter kerke. Bij het verlaten van de kerk werden ze gefotografeerd. mm Twee officiële verlovingsfoto's werden vanmorgen vroeg ver spreid. Na de close-up van de voorpagina hier de andere opname, eveneens van Max Koot. Opleiding Van 1933'1937 bezocht Claus de la gere school, eerst in Bacf Doberan in Mecklenburg en daarna die in Lusho- tot in Tanganjika, waar zijn ouders zich in 1928 hadden gevestigd. In 1938 werd hij naar de middelbare school van het internaat baltenschule te Mosdroy in Pommeren gezonden. Hier verbleef hij tot 1943. Van januari 1943 af tot juni 1944 bezocht hij de middel bare school te Bad Doberan, zij het dat hij in de periode van juni 1943 tot ja nuari 1944 met zijn schoolkameraden werd tewerkgesteld bij de luchtdoel artillerie van de marine te Kiel-Pries, waar het schoolonderwijs naast de militaire opleiding zoveel mogelijk werd voortgezet. In januari 1944 werd hij voor een pe riode van twee maanden opgeroepen voor de arbeidsdienst in Koningsberg (Neumark). Daarna ging hij weer naar de middelbare school, waar hem in juli 1944 een getuigschrift werd uitgereikt Militaire dienst Direct na deze schooltijd werd hij in militaire dienst geroepen. Van juli 1944 tot maart 1945 was von Amsberg inigedeeld bij de reserve pantser- afdelinig in Neuruppin. In déze periode was hij gedurende drie maanden bij de pantseropleidingsschool te Viborg (Denemarken) Van maart 1945 tot mei 1945 maakte hij deel uit van de 90e pantserdivisie in Italië. Aan gevechts handelingen heeft hij niet deelgenomen. Begin mei werd hij door de Ameri kanen bij Merano krijgsgevangen ge- rnaakt. Hij kwam tereoht in een kamp in Ghedi bij Brescia en trad daar al spoedig als chauffeur en tolk op. In september 1945 brachten de Ameri kanen hem over naar het kamp Lati mer bij Amersham in Engeland. Daar fungeerde hij eveneens als tollk. Weer Hitzacker Na zijn ontslag uit krijgsgevangen schap in december 1945 vestigde Claus von Amsberg zich weer te Hitzacker op het landgoed in Dot zingen. Zoals alle jonge mannen, die kort na de oorlog wilden gaan studeren moest hij een, op grond van geallieerde maatregelen inge stelde, zuiveringscommissie passeren. De meesten van hen waren n.l., evenals de heer von Amsberg, via de middelbare school automatisch lid geweest van de NSDAP-jongeren organisatie Jungvolk en Hitler- jugend. Het oordeel van deze com missie luidde ten aanzien van von Amsberg „Nicht betroffen". Claus von Amsberg moest, voor hij tot de universiteit kon worden toegelaten, eerst het eindexamen van de middel bare school afleggen, daar het in de oorlog verstrekte getuigschrift niet als einddiploma werd erkend. HU nam daartoe deel aan een speciaal voor gedemobiliseerden ingestelde examen cursus. In 1947 legde hij dt examen met goed gevolg in Luneburg al Aanvankelijk wilde de heer von Ams berg werktuigbouwkunde studeren. In verband met de overbevolking van de Duitse universiteiten kon hjj echter in. 1947 niet ingeschreven worden. Hij begon daarom aan het voor die studie vereiste praktische jaar, door bij een machinefabriek in Winsen/Luhe in de buurt van Hamburg te gaan werxen. Rechten In november 1948 besloot hij evenwel zioh aan de universiteit te Hamburg te laten inschrijven in de faculteit der rechten en staatswetenschappen. In oktober 1952 legde hij zijn eerste staats examen (Referendar) af. Zijn volgend (Assessor) examen deed hij in sep tember 1956, nadat hij de nodige prak tische juridische kennis had opgedaan als functionaris bij enkele rechterlijke colleges en als medewerker op een advocatenkantoor. In die periode maakte hij een studiereis van vier maanden naar de Verenigde Staten. In januari 1957 nam hU met succes deel aan het vergelijkende selectie examen voor de Duitse binnenlandse dienst, -waarbij hij op 1 april 1957 werd aangesteld Tot april 1958 volgde hij de opleidingscursus voor het diplomatieke examen, waarvoor ht) ln mei 1958 slaagde. Plattelandsadel De familie von Amsberg Is van lage, plattelandsadel. Voordat de aanduiding „von" in 1795 aan de naam werd toe gevoegd, luidde deze Amtsberg, met een „t" dus. Het Duitse adelsarchlef ln Marburg aan de Lahn vermeldt als oudst bekende voorvader Jurgen Amts berg die in 1686 overleed en van be roep wapensmid wu. Van moeders kant ls het blauwe bloed van oudere datum. Een zekere Frei herr van dem Bussche-Haddenhausen was tijdens de tweede wereldoorlg deelgenoot in een voorgenomen samen- i zwering tegen Hitler, die door omstan- - digiheden niet tot uitvoering kwam. Tot de liefhebberijen van Claus von Amsberg behoren roeien, zeilen, golf- spelen en skiën. Hij bezit een donker blauwe Porsche, waarmee hij graag en snel rondrijdt. Van de vreemae talen spreekt hij Frans, Engels, Spaans en Portugees. Ook houdt hij van muziek en literatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6