De Elbe zakt en Claus verlooft zich Deze week druk programma voor verloofde paar Stamboom van Claus von Amsberg\ Dood stadje hoopt op toeristische stimulans 0°L s MAANDAG 28 JUNI 196S - Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen HITZACKER Wat die in het uitgedoof de stadje Hitzacker denken, grenst haast aan het on gelooflijke. Een streekblad, de eerder serieuze dan sensationele Elbe-Jeetzel-Zeitung, heeft ge meld dat het dromerige plaatsje aan de rivier, waar Amerikanen en Russen elkaar in 1945 onstui mig omhelsden, na het huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg wel eens een „bede vaartplaats" van de Nederlanders kan worden. Hun trouw aan de monarchie", aldus deze krant, „gebiedt hun tenminste één keer in de geboorte plaats van de prins-gemaal te zijn geweest". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de komende dagen zal prinses Beatrix haar verloofde Claus von Amsberg voorstellen aan het Nederlandse volk en zijn regering. Vandaag ge beurde dit al via de televisie en de radio en daarna is voor het ver loofde paar een druk programma samengesteld, dat in de komende dagen zal moeten worden afge werkt. Dinsdagochtend zullen de foto grafen van de buitenlandse pers (voorzover zij niet in Nederland waren om hun plaatjes te schie- ten tijdens het poseren van van daag) nog in de gelegenheid wor den gesteld op Soestdijk hun op namen te maken. KAMERS In Den Haag begint om 1 uur een Sieciale zitting van de Tweede Kamer aar wordt dan een brief van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins voorgele zen. waarin de verloving wordt aange kondigd. Voorzitter Van Thiel zal een ge lukwens uitspreken en premier Cals zal daarop antwoorden. Een half uur later komt ook de Eerste Kamer bijeen voor een soortgelijke zit ting en het verloofde paar zal dan. na de lunch op Soestdijk te hebben gebruik' met zijn gasten naar Huis ten Bosch in Den Haag reizen. Om kwart voor drie wordt prinses Beatrix met haar verloofde door het kabinet in de Trèveszaal ontvangen en om half vier volgt een ontvangst in de Ridderzaal door de Staten-GeneraaL RIJTOER De bewoners van Den Haag zullen dan om half vijf met Claus von Amsbere kunnen kennismaken, want op dat tijd stip begint een rijtoer door de Reslden tie. Burgemeester Kolfschoten zal zijn gelukwensen tot het verloofde paar rich ten. De dinsdag wordt met een diner on Huis ten Bosch besloten. Woensdag zullen prinses Beatrix en de heer Von Amsberg een officieel bezoek aan de Raad van State afleggen en voor donderdag staat een ontvangst van de leden van het Corp» Diplomatique op Huis ten Bosch op het programma. AMSTERDAM bracht en de zaterdag is gereserveerd voor een officiële visite aan Amsterdam Daar zullen, volgen* he* voorlopige pro gramma, een ontvangst op het stadhuis «en lunch ten huize van burgemeeste- Van Hall. een rondvaart dooi de grach ten en een ontvangst van enkele bonder Van al deze evenementen nopen wij onze lezers uitvoerig verslag te breng m in woord en beeld en ook de televisie zal zonder twijfel het Nederlandse volk van deze gebeurtenissen getuige doen zijn. Vandaar dat de inwoners van Hit zacker aan het wensdromen zijn ge slagen. Vandaar dat ze in de verlo- J* ving een toeristische stimulans van de eerste orde zien. De eigenaars van de kleine, stille café's verwachten voor de toekomst drukke zaken. De pach ters van de twee riant gelegen, doch enigszins verwaarloosde „Kurhotels" uiten de hoop hun bedrijf weer nieuw leven in te kunnen blazen. Hitzacker in feestkleed Zegt „Stadtdirektor" Hoffmann, die met de bestuurlijke uitvoering van de gemeenteraadsbesluiten is belast: „Op de verlovingsdag trekt Hitzacker een feestkleed aan. We hebben al rood- wit-blauwe en oranje vlaggen aange schaft, terwijl de etalages met portret ten van prinses Beatrix en Claus von Amsberg versierd worden. Drie dagen ang zullen we dit volhouden. Heeft u nisschien nog foto's van het Neder- andse koninklijk huis bij u? Jammer, we hadden ze goed kunnen gebruiken. Wat we 's avonds doen? We hebben al schijnwerpers laten komen om het stadhuis in het strijklicht te zetten. 0 ja, we gaan ook jenever drinken. De flessen hebben we al in huis". Onmiddellijk nadat de verloving bekend is gemaakt, stuurt het ge meentebestuur een telegrafische ge lukwens uit („Wat is het adres? Moet het telegram naar Den Haag, of naar Paleis Soestdijk?"). Een verlovings cadeau is al aangekocht: een driehon derd jaar oude kopergravure van Hitzacker. De moeder van Claus von Amsberg, die enkele weken geleden in. het nabijgelegen Uelzen door een auto werd aangereden, en daar, her stellende van een hersenschudding en hoofdverwondingen, in het ziekenhuis ligt, krijgt bloemen. Vervolgt „Herr Stadtdirektor'': „Het eerste, officiële contact met Nederland ls al gelegd. De burge meester van Wisch, waartoe onder andere Varsseveld behoort, heeft ons benaderd voor een programma van culturele uitwisseling. Er vloeit een wederzijdse adoptie uit voort. De gemeenteraad van Hitzacker heeft het pEN eenvoudige grafsteen op de begraafplaats van Döt zingen geeft de plaats aan, waar de vader van Claus von Ams berg in 1953 ter aarde is besteld. voorstel een paar dagen geleden be krachtigd." Zo spraakzaam de heer Hoffmann is, zo gesloten is burgemeester Julius Freiherr von dem Hussche-Hadden- hausen. Onbegrijpelijk is dit zeker niet „De baron", zoals hij in Hitzac ker wordt genoemd, is een oom van Claus von Amsberg, tot op zekere hoogte zelfs hoofd van de familie. Zijn zuster, Gosta von Amsberg, ge boren Freiin von dem Busschc-Had- denhausen, woont sinds de flood van haar man (1953) bij hem in. Ook verscheidene van haar kinderen Clans o.m. en diens jongste zusters heeft hij jarenlang gastvrijheid ver leend op zijn landgoed Dötzingen. Bovendien en dit wil „de baron" slechts aarzelend toegeven is hij ingewijde. Hij was er bij, toen Claus prinses Beatrix een dikke maand geleden aan zijn moeder voorstelde. Waar dit was, wil hij liever niet zeggen, maar het is niet ver uit de buurt geweest. „Ik word door iedereen onder vraagd en achtervolgd", verklaart hij geprikkeld. „Lijkt wel, of ik me ga verloven. Laat m'n neef maar praten hij is per slot van rekening het feestvarken. Voor mij, voor iedereen trouwens, is de hoofdzaak dat het een goed huwelijk wordt." De hal van de grote, witte villa van ,de baron" hangt vol trofeeën in de /orm van hertegeweien. Hij is eer -ïartstochtelijk jager ook de vader van Claus was dat; hij gold in d' wijde omgeving als de beste scherp schutter die geen gelegenheid voorbij laat gaan in de uitgestrektr bossen van Luchow-Dannenberg par tij te geven. Die van Hitzacker spre ken er met veel ontzag over. Ook zeggen ze dat Julius Freiherr von dem Bussche-Haddenhausen een goed burgemeester en „Landrat" is, een man, die alle problemen en pro bleempjes in zijn gemeente kent, en zich, overal waar dit nodig is, per soonlijk laat zien. Op de grens Tot de lente van dit jaar toe heeft Hitzacker eigenlijk maar één groot onderwerp van gesprek gehad. Dat was de situatie „aan de overkant", waar Ulbricht en zijn Vopo's regeren. Het stadje aan de Elbe, dat zó dorps is dat zijn boerderijen midden in het centrum beginnen, ligt op de grens van twee werelden. Op de lengte-as van de rivier eindigt West- en begint Oost- Duitsland. Dagjesmensen uit Hannover, Bruns- wijk, Lüneburg en Hamburg komen naar het pietepeuterige haventje van Hitzacker om met de rondvaartboot Roland „griezelige" tochtjes langs de watergrens te maken. Als men het treft, gaat men de Oostduitse patrouil levaartuigen tot op enkele tientallen meters voorbij. En als de kapitein goede zin heeft en de snelboten er natuurlijk niet zijn smaakt men even de sensatie in „het andere Duitsland" te zijn, want „der Alte", ja, die durft wel. Soms steekt er een vluchteling de pEN exclusieve foto uit het familie-album van de toe komstige schoonmoeder van prinses Beatrix. De plaat is vo rig jaar genomen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De stamboom van Claus von Amsberg is terug te voeren tot 1677, het jaar, dat stamvader Jiirgen Amtsberg als meester- smid in de annalen van Schwichtenburg werd vermeld. Jürgen Amtsberg stierf in 1686. Het geslacht Amtsberg (sedert 1795 von Amsberg) stamt uit Mecklenburg, het Duitse groothertog dom (in het tegenwoordige Oost-Duitsland), waarvandaan prinses Beatrix' grootvader als hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin af komstig was. Jürgen Amtsbergs achterkleinzoon VADERSZIJDE: Joachim Amtsberg f sinds 1795: von Amsberg) 15-8-1777 18-3-1842 Ambtenaar te Redentin Mecklenburg Advokaat en garnizoens-audi- teur Gehuwd 25-11-1813 met Anna Bernitt 28-3-1822— 14-11-1899 predikaat „von" sedert 1891) Generaal-majoor August (1747-1820) was predikant in Kavelstorf, een dorp bij Rostock aan de Mecklenburger Bocht In het Oostzeegebied. Hij nam in 1795 de naam von Amsberg aan. De opkomst van het geslacht begon met huwelijk van Gabriel von Amsberg met Marie von Passow, die tot de Duitse oeradel behoorde en ook hun zoon sloot een goed huwelijk, nl. met Elise von Vleregge, die eveneens uit een oud adellijk geslacht stamde. Zij waren Claus von Amsbergs grootouders van vaderszijde. De thans 64-jarige moeder van de verloofde MOEDERSZIJDE: van prinses Beatrix heet Gosta Julie Adelheld Marion Marie von dem Bussche-Haddenhausen. Haar familie kreeg in 1884 het recht de titel Freiherr of Freiin (Baron of Barones) te dragen. Het geslacht von Chelios, dat ook in de stam boom voorkomt, kreeg bekendheid door twee professoren ln de medicijnen. De vader von Chelius werd in 1866 in de adelstand verheven. Hieronder laten wU de stamboom van Claus von Amsberg volgen: Wilhelm Mathias von Passow von Vieregge 11-6-1803 1802—1845 16-3-1889 Sedert 1852 Heer Heer van Stevn- van Gram bow, hausen daarvóór Heer Houtvester, van Görnow Kamerheer Luitenant Gehuwd Gehuwd met 27-4-1830 met Barones Elise Auguste uon uon Oldershausen Bülow 15-12-1808 2-9-1881 Marie Leopold von Passow von Vieregge 15-2-1833 15-12-1832 - 4-2-1904 4-12-1893 Heer van Stein- hausen Kamerheer, cere- Felix Baron Ludwig von dem Heinrich Clamor Franz von Chelius uon Gutschmid Bussche- von Salviati uon dem Bussche- (Vader in de adel Haddenhausen Ippenburg stand verheven 1866) 31-3-1815 16-3-1772 26-3-1786 6-7-1800 6-9-1821 30-4-1856 22-8-1852 14-2-1856 14-6-1863 6-6-1899 Heer van Tamm Heer van Liethe In de adelstand Heer van Professor in de en Offelten verheven op Dötzingen medicijnen Generaal der 12-9-1830 Officier van Infanterie Gezant; Opvoeder Justitie van Prins Karl van Pruisen Gehuwd Gehuwd Gehuwd Gehuwd met Gehuwd 28-5-1841 met 10-7-1819 met 2-2-1823 met Amalie Michaelis 2-1-1850 met Grauin Cacilte Elise von Malortie Karoline Rahlen- Marie Minet uon Bassemitz beck 4-11-1819 4-8-1802 8-5-1802 20-10-1822 14-5-1830 Elbe over, hetzij zwemmend, hetzij per boot. De vorige week nog, toen er een Oostduitser van 20 jaar uitgeput de oever bij Hitzacker bereikte. Iedereen weet er van mee te praten. De Vopo's hadden immers als wilden geschoten, ook nog, toen de jongeman al ver in het Westduitse deel van de rivier zwom. De commandant van de in het stadje gestationeerde waterpo- litie had nog een protest overwogen. Later had hij er van afgezien, omdat „het toeh niet helpt". De waterstand van de Elbe heeft het reeds twintig jaar durende debat over het gesplet an Duitsland even doorkruist Al vóór Pasen is wassen van de rivier begonnen. Er is schade aan landerijen, bomen en oevers; omdat honderden hectaren grasland onder water staan, hebben veel boeren een complete hooi-oogst gemist. De Elbe is nu gelukkig aan het zakken, na in het midden van deze maand een rekordhoogte van 6.10 meter te hebben bereikt, wat sinds 1771 niet is voorgekomen. Gesprek van de dag En nu, terwijl het water langzaam wegvalt, de verloving van de Hitzac ker Clans von Amsberg met prinses Beatrix uit het Huis van Oranje. Clans gaat prins worden; zijn stadge noten, die hem bijna allen kennen, verhengen zich er om. Weer zijn de gesprekken over de „Drel-Teilnng" van Duitsland wat geluwd. Waar men thans voornamelijk over praat, zijn de feestelijkheden, die in Neder land, maar ook ln de eigen woon plaats zullen worden gehouden. Steeds opnieuw wordt de bezoekende, Nederlandse journalist gevraagd, of het verloofde paar al niet ln het tweede deel van deze week in Hitzac ker kan zijn. De oude Friedricn Schulz, die zestig jaar lang voorman op het landgoed Dötzingen is geweest, kent de Von Julius uon dem Bussche- Haddenhausen Juliane Auguste Henriette Karo- line Mathilde von Salviati 14-4-1901 Eberhard von dem Bussche- Ippenburg (baron sinds 1884) Luitenant-Kolo nel Gehuwd 10-2-1855 Gehuwd 10-1-1862 Elise von Vieregge 21-1-1866 12-4-1951 Gehuwd 23-7-1889 Claus von Amsberg 1-9.1890- 19-12-1953 Planter te Njesani (Tanganjika) 18-10-1827— 21-11-1834 4-1-1882 25-3-1892 Heer van Liethe en Offelten Ritmeester. Stal meester van de Hertog van Cum berland Gehuwd 14-12-1865 Georg Baron von dem Bussche- Haddenhausen 11-5-1869 23-3-1923 Luitenant-Kolonel Gehuwd 3-6-1896 Gosta Julie Adelheid Marion Marie von dem Bussche- Haddenhausen 26-1-1902 Gehuwd in 18 75 Gabriëlle Barones von dem Bussche- Ippenburg 24-2-1877 Gehuwd 4-9-1924 Claus-Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerg von Amsberg Ambtenaar b\j de Buitenlandse Dienst. Geboren 6 september 1926 te Dötzingen zes zusters van Claus, van wie er vier gehuwd zijn zien komen en gaan, zien opgroei en en zien uithuwelijken. Aan Claus neeft hij de herinnering van een opgroeiende knaap later, na de Tweede Wereldoorlog, van een werk student in Hamburg, die elk weekein de naar zijn ouderlijk huis in Hitzac ker xerugl eerde. De benzinestationhouder tegenover het landhuis annex boerderij van „de baron" de textielhandelaar in de hoofdstraat, de „Gaststatte"-bezitter op de Elbe-oever, iedereen weet iets van de diplomaat, die temidden van zes zusters opgroeide. Ook nadat hij in Zuid-Amerika en Afrika was ge weest en zich in Bad Godesberg had gevestigd, kwam hij regelmatig naar zijn geboorteplaats om familieleden en vrienden op te zoeken. Eén .van zijn jeugdmakkers is dro gist Gert Stahlbock, die aan de Lüne- burger Straszp een goed lopende zaak drijft. Hij glimt van trots, als hij van Claus von Amsberg vertelt, en als hij duidelijk maakt hoe lang hij hem al kent. „We zijn heel andere wegen ge gaan," zegt hij, „maar we zijn elkaar niet vergeten. Claus is een sportman op en top. Net als zijn vader en oom is hij verzot op de jacht. Buitendien tennist en skiet hij graag. Wat hij ook veel doet, is auto rijden. Hij kan bijzonder goed sturen en weet precies wat hij doen en laten moet. Hij heeft nu een blauwe Porsche, die hij als een kind vertroetelt. Meer dan eens hebben we er samen in rondgetoerd." 's Avonds op het grote terras van „Kurhotel" Waldfrieden. De Victo riaans aandoende buitenlampen wer pen lange lichtstrepen op de aarze lend wuivende kastanjebomen. Bene den, in het dal, waar de Elbe stToomt, branden tientallen, kleurige bakens, die bij een mini-golf-terrein behoren. Van de overkant, Oost-Duits- land, is niets te zien. De boerde rijen. op welker en-en overdag duidelijk mensen zijn te onder schelden, lijken oorlogsverduis- terd. Nergens een straatlantaarn, nergens een neonbois, nergens ook maar het geringste geluid. Dit ls. zo is, Hitzacker, het voor Nederlanders nog onbekende stadje aan de Elbe, waar Clans von Amsberg geboren en getogen V\E villa, waarin Claus von Amsberg een groot deel van zijn leven heeft gewoond, wordt in Hitzacker „slot" ge noemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5