PRINSES BEATRIX: KLEUTERTIJD IN GASTVRIJ CANADA vrienden in hele wereld Beelden uit haar kinderjaren Doordringen tot de kern van de zaak MAANDAG 28 JUNI 1965 Brede internationale belangstelling (Van een onzer redacteuren) Niet ten onrechte heeft de wereldpers Van haar vader, wiens karaktereigenschappen zij haar de eretitel „Prinses Glimlach" j i u e. ej l r» gegeven. Haar vrolijke natuur tovert voor een groot deel heeft geerfd, heeft prinses a Beatrix ook haar vermogen om zich zo breed mogelijk te oriënteren overgenomen. Als prins Bernhard wil ook zij vreemde landen verkennen en leren kennen en, aan vankelijk in gezelschap van haar ouders en later zelfstandig, bezocht prinses Beatrix officieel en privé vele landen op onze aardbol. Haar grote vriendenkring is dfln ook zeer internationaal. Ze heeft vriendschappen gesloten in vrijwel alle landen van Europa. Ze leer- de leefgewoonten en gebruiker, van andere volken persoonlijk kennen en waarderen en verruim de zo niet alleen haar venster op de wereld, maar bouwde op die wijze ook aan haar toch al krach tige persoonlijkheid. (Van een onzer redacteuren) „Ik begrijp niet wat de mensen in ons zien", verzuchtte prinses Beatrix, toen zij als klein meisje weer eens spitsroeden had moeten lopen onder de blikken van meelevende, maar nieuwsgierige toeschouwers. Zij be sefte op dat ogenblik nog niet, dat een vorstentelg in deze gedemocrati seerde maatschappij meer en meer onder het vergrootglas der publieke belangstelling werd geplaatst. Op 7 februari 1956, kort na haar achttiende verjaardag, werd zij lid van de Raad van State. Als voorzitster van dit hoge college zei koningin Juliana tot haar dochter: „Dit recht, een voorrecht, is u gegeven met de bedoeling u te heioen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrijgen in de vraagstukken tot wier oplossing de regering zich geroepen ziet." FIER Als zevenjarige kwam prinses Beatrix met haar ouders, haar zusje Irene en de in Canada geboren Margriet op het vliegveld Teuge aan op 2 augustus 1945. Alle leden van het Huis van Oranje waren weer terug op vaderlandse bodem. Een handje meehelpen om de bloemen, die tijdens een défilé waren aangeboden, naar moeder te dragen, was een graag be- oefends karweitje voor de toen negenjarige prinses. Tijdens tal van wintersport vakanties gebruikte prinses Beatrix volop de gelegenheid om zich tot een bekwaam skister te ontwikkelen. Deze foto dateert uit 1949 in Sankt Anton. Al vroeg liet prins Bernhard (zelf een uitstekend ruiter en liefhebber van paarden) zijn dochters les in het paardrijden nemen. Ook prinses Beatrix ontwikkelde zich tot een goed amazone, die het op diverse hippische evenementen vaak tot fraaie klasseringen bracht. „ROMANCES" In gezelschap van haar ouders ver toefde zij als kind in de wintersportcen tra van Zwitserland en Oostenrijk, maakte daarna de vakanties mee naar Italië en telkens werden door de boule vardpers van kennismakingen en vriendschappen in die vakantie-oorden (toen zij de „huwbare" leeftijd ging bereiken) romances gemaakt. Het waren echter niet alleen de vakanties, die prinses Beatrix naar het buitenland voerden. Ze bezocht twee Staal officieel de Verenigde Staten (had Ontmoetingen 'met president Eisenhower en president Kennedy), ze was een gewaardeerde gast in de delen van ons Koninkrijk in het Caribische gebied. De West trok haar, en zij werd er door haar charmante, zonnige en onbevangen optreden al spoedig de lieveling van de hartelijke bevolking. SPORT De sport, waarvan zij zelf in diverse takken een enthousiast beoefenaarster is, kreeg bij internationale evenementen ook de aandacht van de Nederlandse kroonprinses. Ze bezocht de Olympische Spelen van Helsinki, Róme en Tokio en leefde hartstochtelijk mee met de pres taties der vaderlandse atleten. Japan, Perzië, Mexico, Griekenland, Noorwegen, Hawaii, Canada, Engeland, Duitsland, het zijn voor prinses Beatrix geen dode aardrijkskundige aanduidin gen. Zij kent deze landen en zij maakte er vrienden. DOUSADJ Hoe zij zich voor het door een aardbeving getroffen Dousadj in Perzië Inzette, is men in het land van de Sjah nog lang niet vergeten. Vaak ook werd rij genodigd naar hoogtijdagen zowel als droeve dagen in de levens van adellijke fami lies, of van staatshoofden. Soms kwam zij ook daar in de felle lichten van de schijnwerpers der publiciteit Af en toe kon zij bij zo'n gebeurtenis die verblin dende bundel vermijden, om dan eens helemaal zichzelf te kunnen zijn. Al moet daaraan direct worden toegevoegd, dat prinses Beatrix er ook in het licht van de publiciteit altijd weer in slaagde haar ster ke persoonlijkheid te laten zege vieren over een opkomende schuchterheid of aarzeling. In Canada is zij veel minder het centrum van alle aandacht geweest. Als ieder kind in de veilige beschutting van een harmonieus gezin kon zij daar haar kleuterjaren doorbrengen, maar terug in Nederland werd zij de oudste prinses, de „vermoedelijke erfgename van de Kroon" en zij groeide op temidden van op haar gerichte camera ogen en altijd maar kijkende mensen. ZIJ leerde haar houding te bepalen in die eenzaamheid onder de aandacht van steeds maar weer zovelen. OPEN Prinses Beatrix werd van het bakvis achtige meisje een hartelijke, eerlijke jonge vrouw, die de ander open tege moet probeerde te treden, maar die op haar hoede bleef voor onbetrouwbare vleierijen en mogelijke achterbaksheid. Dank zij de verstandige opvoeding, dis haar ouders haar gaven en lieten geven, raakte zij steeds meer berekend voor die zware taak: de kroonprinses van een land te zijn. Na de „Werkplaats" van Kees Boeke in Bilthoven, waar zij niet alleen haar hersens, maar ook haar handen leerde gebruiken, kwam de studie aan het gymnasium en vervolgens aan de Leidse universiteit. SOCIOLOGIE Die studie kreeg op 7 juli 1961 de bekroning door het met succes afleggen van het doctoraal examen in de juridi sche faculteit, met als hoofdvak de sociologie. Maar lang tevoren waren de officiële plichten reeds belangrijke plaatsen gaan innemen naast dat studeren. Op 15 januari 1955 verrichtte prinses Beatrix haar eerste officiële daad: zij liet bij de NDSM in Amsterdam de Shelltanker Vasum te water. In de ruim tien jaren, die daarop gevolgd zijn, kwamen de officiële be zoeken, het bijwonen van vergaderingen en congressen, het verrichten van ope ningen, het aanvaarden van functies, het accepteren van taken voor het jonge renwerk, de tijd opeisen van kroonprin ses Beatrix. PLICHTEN Ze onttrok zich niet aan al die plichten, die zij als haar plicht zag. Ze zette zich er vol overgave voor in, altijd er op uit om tot de kern van de zaak door te dringen. Ea fier en zonder enige aarzeling antwoordde Beatrix: „Dankbaar ben ik, lieve moeder, dat u zelf mij vandaag in dit hoge college hebt willen binnenlei den", en tot de leden van de Raad van State: „Ik zal, mij bewust van mijn verantwoordelijkheid, trachten een goe de leerling te zijn. Ik weet, dat ik op uw hulp en medewerking kan rekenen." Het bleef niet bij theorie. Daadwerke lijk poogde de kroonprinses in alle facetten van het Nederlandse volksbe staan een inzicht te krijgen Eind 1964 maakte prinses Beatrix bekend, dat zij zich wenste te verdiepen in de verschillende aspecten van het maatschappelijk en culturele leven in Nederland en een paar maanden daarna ging zij met majoor Bosschardt van het Leger des Heils donker Amsterdam in om de Strijdkreet te verkopen en om met eigen ogen te zien, wat zich in die Amsterdamse binnenstad bij avond af speelde. ZELF Prinses Beatrix weigerde het „vzn horen zeggen" aan te nemen. En so ziet zij al haar taken. Ze wilde en wil zichzelf persoonlijk inzetten voor de dingen, waarin zij gelooft. „Ik wil zoveel mogelijk proberen te begrijpen. Zoveel mogelijk zien en zoveel mogelijk te weten komen. Daar voor wil ik de tijd' en de vrijheid, die ik op het ogenblik heb, gebruiken. Ik wil nu die dingen doen, waar ik later niet meer aan toe kom. Dat lijkt misschien een nogal negatieve benade ring van de voorbereiding op het koningschap, maar zelf zie ik er toch wel degelijk lijn in. Ik zou me niet zo breed oriënteren, als Ik niet wist wat er later moet komen. Het is onvermijde lijk, dat je daarmee bij alles wat je doet rekening houdt. Ik zou bijvoorbeeld niet iets aanpakken wat er lijnrecht tegen in ging." Tot die uitspraak kwam prinses Beatrix bij het interview met een ANP- verslaggeefster in januari 1965. En ook, nu na de verloving, de voor bereidingen voor het huwelijk, tijdelijk het leven van onze Kroonprinses sullen gaan beheersen, zal zU (plichtsgetrouw en nauwgezet als ze is) zeker doorgaan met die voorbereidingen op de grootse taak, welke voor haar is weggelegd in een hopelijk nog niet al te nabije toe komst, als zij haar Koninklijke moeder zal moeten opvolgen. Reeds in 1947 toonde prinses Beatrix haar voortvarendheid. Bij een tuinfeest moest de negen jaar oude parmantige prinses de tekst van de liederen die ge zongen werden voor zich heb ben om uit volle borst te kunnen meezingen. Prinses Beatrix verruimde haar blik door bezoeken aan vele landen der aarde. En steeds ging er aan zo'n reis een afscheid vooraf Op het witte paleis in Soestdijk werd er een goede regel van gemaakt, dat de prinsessen dezelfde opvoeding kregen als alle Nederlandse kinderen. Zo werd bijvoorbeeld een trotse prinses Beatrix tot padvindster beëdigd. Zich nog niet be-vust van de gevaren, die haar en de haren op deze overtocht bedreigden, speelde prinses Beatrix op het dek van.Hr. Ms. kruiser Sumatra, die in juni 1940 prinses Juliana en haar kinderen v-an Engeland naar het veiliger Canada bracht. Als een gewoon meisje bracht Beatrix in de hoofdstad Ottawa haar •cieutertijd door. Prinses Juliana bleef de eerste maanden thuis, maar moest al spoedig haar verplichtingen nakomen in Canada, de VS en n de West. Slech'o al en toe zagen de kinderen hun vader. Toen koningin Wilhelmina in juni 1942 op bezoek kwam. was dat een feest. In de tuin van de villa te Ottawa werden heel even de oorlogszorgen •ergeten. En eindelijk was het 17 juli 1945: men kon scheep gaan naar bevrijd Europa, na«r vrij Nederland. Van het afscheid van gastvrij Canada geeft de derde foto een beeld. Kort voor het vertrek naar de "West dit jaar: samen met Koningin Juliana op Schiphol. En overal waar zij kwam, beantwoordde zij de spontane hartelijkheid der bevolking met een zelfde open spontaniteit, zoals tijdens haar recente bezoek aan de Rijksdelen in het Caribische gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4