VAN KROONPRINSES HAAR KEUZE.... VOND DE MAN GA HEEN IN DEZE UWE KRACHT Nu is nieuwsgierigheid ten einde.... Symbool van onze eenheid in verscheidenheid tot kleuter Van baby MAANDAG 28 JUNI 1965 Drakesteijn, sedert 1959 de woonplaats van cnze Kroonprinses, wier verloving nu officieel bekend is geworden. (Foto KLM-Aerocarto) 99Zii9 die geluk brengt Een sportieve jonge vrouw met een gezonde, nuchtere kijk op het leven, zo is prinses Beatrix steeds naar voren gekomen. Deze foto werd kort voor haar zevenentwintigste verjaardag in janutiri van dit jaar gemaakt. (Van een onzer redactearen) „Wij hebben in ons gezin vaak de slappe lach als we weer een naam van een verloofde voor Beatrix horen noemen", merkte prins Bernhard nog niet zo lang geleden tegenover de pers op. En de laatste jaren zijn er heel wat namen genoemd. In het recente ANP-interview zei prinses Beatrix er zelf dit van: „De journalisten en fotografen bemoeien zich veel meer dan vroeger met mijn privé-leven. Ik zie daar, behalve goeie bedoelingen, toch ook wel een stuk ongezonde nieuwsgierigheid in." Op de vraag of ook de Nederlandse pers door de ge ruchten uit het buitenland niet attent moest blijven, „voor het geval, dat..." antwoordde de prinses: „Ja, natuurlijk. Maar voor het geval dat, kunnen ze met telelenzen je veel narigheid be zorgen. Het is toch abnormaal als iedere kennismaking of vluchtige vriendschap direct als een grote liefde wordt uit gebazuind? Ik heb zelf erg veel vrienden en kennissen, ook in het buitenland, maar het wordt benauwend als iedere vriend schap „liefde" moet zijn." WOEDEND Moeilijker is het om de za ken van de humoristische kant te bekijken, als er werkelijk sprake is van pure sensatielust, waarbij iedere echte belang stelling ontbreekt en ook als daarin anderen betrokken wor den. „Wanneer iemand zo be leefd is om na een vergadering mij even naar m'n auto te brengen en die ongelukkige jongen dan wordt lastig geval len met vragen, of zijn ramen worden met telelenzen be gluurd zoals is gebeurd dan maakt me dat wel eens woedend." pers wegebben. Men weet nu, dat de Duitser Claus von Amsberg de verloofde van onze Kroonprinses is gewor den. Op de vraag is een ant woord gegeven en ook voor prinses Beatrix zal daardoor een rustiger stadium in haar leven aanbreken. Zij zal niet meer behoeven te vrezen voor de „voyeurs" met hun teleka- nonnen, die haar vanachter struikgewas in haar doen en laten gadeslaan. (Van eeh onzer redacteuren) Prinses Beatrix heeft de man van haar keuze het jawoord ge geven. Onze Kroonprinses heeft zirh verloofd met de 38-jarige diplo maat Claus von Amsberg. De jonge vrouw met het ronde gezicht, waarin olijke grijs-groene ogen guitig, soms plagerig glinsteren en de kleine mond vaak lacht, deze Oranjetelg, geliefd bij iedereen, heeft haar liefde geschonken aan de man, met wie zij hoopt een goede toekomst tegemoet te gaan. Beatrix Wilhelmina Armgard, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau en Prinses van Lipp& Biesterfeld, de oudste dochter van koningin Juliana en prins Bernhard, die als eerstgeborene voorbestemd werd voor ons volk het symbool van onze eenheid in verscheidenheid te worden. Beatrix: zij, die geluk brengt. Ze werd geboren in een periode, waarin de donkere dreiging van een oorlog onafwendbaar leek. Neville Chamberlain was uit München terug gekeerd met „Peace for our time". Maar Hitlers troepen waren Oosten rijk reeds binnengedrongen. In Duitsland waren de pogroms aan de orde van de dag. Het bleef geen vrede voor onze tijd Op de twaalfde mei van 1940 reed een gepantserde auto langs allerlei sluipwegen naar Umuiden, waar de Britse torpedojager Codrington ge reed lag om prinses Juliana en haar gezin naar Engeland te varen. •Een kleine prinses was balling* in een vreemd land geworden. Dat zou zij blijven tot 1945. In Canada bracht zij haar kleuter tijd door. Als een klein, parmantig meisje van zeven jaar zag bevrijd Nederland haar terug. Heel vaak was zij bruidsmeisje, zoals hier, kort voor haar 21-ste verjaardag, samen met prinses Irene bij het huwelijk van jhr. De Beaufort en jonkvrouwe Sickinghe. Nu zal prinses Beatrix zelf spoedig de bruid zijn. Aandacht De aandacht van ons volk kon zich steeds meer op het gezin richten, dat Paleis Soestdijk bewoonde. We vernamen, hoe prinses Beatrix Op 30 juni 1956 aanvaardde prin ses Beatrix in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam de functie van beschermvrouwe van de samenwerkende instituten voor kunstonderwijs in de hoofd stad. En prinses Wilhelmina zelf een beschermster en beoefenaar ster van de schilderkunst) hoorde met gerechtvaardigde trots de toespraak van haar oudste klein dochter aan. naar de school van Kees Boeke in Bilthoven ging. Hoe zij daar allerlei kattekwaad uithaalde, zoals ieder springlevend, gezond Nederlands kind. Hoe zij padvindster, een be kwaam amazone en gymnasiaste werd. Maar ook, hoe zij moederde over haar jongste zusje Marijke (latqr Christina). We zagen bewijzen van haar kunstzinnige aanleg in geboetseerde dierfiguren. De keuze van haar on derwerpen duidde ook op haar liefde voor het dier. Speciaal voor paarden en vogels. Echter nooit met de sentimentaliteit, die daarbij zo snel ontstaat. Hiernaast ziet men vijf beelden van vóór de oorlog, de eerste levensjaren van onze Kroon prinses. In januari van 1938 beleefde Ne derland spannende dagen. Bij het Paleis Soestdijk wachtten dage lijks vele honderden mensen op dat ene verheugende bericht. Journalisten uit de hele wereld waren naar Baarn gekomen. Ein delijk op de laatste dag van de maand om tien uur 's morgens werd het feestelijke nieuws be kend: Er was een prinses geboren. Haar naam werd Beatrix Wilhel mina Armgard. Prins Bernhard zelf nam de eerste foto's van zijn dochter. Enkele dagen na de geboorte werden die opnamen voor publicatie vrijge geven. En Nederland was in feeststemming, omdat het Huis van Oranje in deze jongste telg een troonopvolgster had gekregen. In februari 1939 brachten prinses Juliana en prins Bernhard met hun dochter een wintersport vakantie door in het Zwitserse Grindelwald. Op moeders schoot in de zon speelde de juist één jaar geworden Beatrix en het hoedje dat zij op deze foto droeg, zou weldra in Nederland voor alle kleuters de grote mode worden. Toen in september van datzelfde jaar de mobilisatie werd afgekon digd, omdat de wereld voor de tweede maal in deze eeuw in brand was geraakt, werd op het Noordeinde in Den Haag een his torische foto gemaakt. H.M. Ko ningin Wilhelmina ging daar voor met haar spontane uitroep: „Leve het vaderland", toen zij daar met prins Bernhard (die de kleine Beatrix op de arm hield) en prin ses Juliana arriveerde. Een trotse prinses Beatrix liet in die dagen haar zusje Irene aan alle bezoekers zien. Irene was op 5 augustus 1939 geboren. Haar naam betekende „vrede", maar enkele maanden daarna moest de Koninklijke familie vluchten voor de oorlog die Nazi-Duitsland in de plaats van die vrede stelde. Nuchter Daarvoor bleek prinses Beatrix van jongsaf te nuchter, te recht-op- de-man-af. Zij zou zich nooit aan „schwarmerei" overgeven. Naarmate ze volwassener werd, raakte ze meer en meer doordrongen van de verantwoordelijkheid, die haar door haar hoge geboorte op de schouders was gelegd. Capabel en ernstig zette zij zich in voor de taken, die zijzelf zich stelde. Zij stimuleerde het jongerenwerk in de Europese Werkgroep. Met woord en daad. Het door de aardbe ving getroffen Perzische dorp Dou- sadj werd door deze jongeren her bouwd. Kordaat „In mijn particuliere leven zal Ik een heleboel dingen, die wel erg gezellig of interessant, maar niet noodzakelijk zijn, opzij moeten schuiven", merkte zij kordaat op. Met dezelfde kordaatheid, waarmee ze in 1961 in Toulouse de Europese jongeren had opgewekt tot idealisme, daadkracht en een gemeenschappe lijk verantwoordelijkheidsgevoel. Met dezelfde nuchterheid ook, waar mee zij de kritiek slikte na die toespraak: Dat zegt ze nu allemaal wel, maar wat doet zijzelf? Dat bracht prinses Beatrix over de drempel van woord naar daad. Zij ging zich metterdaad 'en aan dat werk der Europese jon_ :n. En zij deed dat met haar ganse hart. Zij kreeg er door de contacten met nog meer mensen van haar eigen leeftijd, een nog bredere kijk op problemen, mensen en dingen door. Bewust Prinses Beatrix werd zich bewust, dat zij ook in eigen land kennis moest gaan nemen van de verschil lende schakeringen, die gezamenlijk het Nederlandse volk vormen. Zij aanvaardde een taak in de Nationale Raad voor Maatschappe lijk Werk en de Academische Raad. Die verdieping van haar kennis van de maatschappelijke en sociale struc tuur van ons land heeft haar studie in de sociologie aan de Leidse uni versiteit zeer nutig gemaakt. Niet slechts op papier wenste de Kroonprinses haar inzicht te vergro ten. Zij zocht en vond contact met mensen van uiteenlopende rang en stand, van velerlei kleur en ligging, om zich ook in dit opzicht voor te bereiden op het koningschap. Zij zal met die voorbereidingen doorgaan, nu hopelijk met de krach tige steun van de man van haar keu- BEGRIP De kroonprinses heeft er alle begrip voor, dat zij „nieuws" is, maar zij heeft het maar moeilijk kunnen verkroppen, als haar naam steeds weer aan een nieuwe gegadigde werd gekoppeld. En er zijn in de loop der jaren vele namen genoemd: variërend van ko ning Boudewijn (in 1959) tot de notariszoon Bob Steensma. WEGEBBEN Nu zal die nieuwsgierigheid van binnen- en buitenlandse Op 25 maart 1956 heeft prinaea Beatrix in de Nieuwe Zijdskapel in Amsterdam belijdenis dea geloofs afgelegd. Samen met 42 anderen werd zij lidmaat van de Hervormde kerk. Ds. H. J. K- er, die de dienst leidde, gaf de prinses de bemoedigende tekst ait Richteren 6 14 „Ga heen in deze uwe kracht" mee, dezelfde woorden, die de Engel des Heren tot Gideon richtte, toen hij de opdracht kreeg Israël alt de hand der Midianieten te verlossen. „God is bezig in deze tijd grote dingen te doen", zo zei ds. Kater met betrekking tot de oecumene. „Probeer de dingen groot te zien, ook al zult u zich nog wel eens ergeren. Weest dan kritisch, want dat heeft de kerk nodig, maar weest te allen tijde loyaal, als medeburgers en huisgenoten Gods."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3