SPELDJES! Christ. Ref. Church schaft Dordtse Kerkorde af Een kanttekening CeCm Kinderhuis Genk vierde blij derde lustrumdag Lutherse commissie veroordeelt roken Prins Bernhard op reünie van oud-Engelandvaarders Puzzelhoek 9 Uw probleem is het onze. Abdij van Iona hersteld MAANDAG 28 JUNI 1965 Een woord voor vandaag „De Here behoedt de vreemdelingen", zegt de schrijver van Psalm 146. Zij hebben een eigen plaats bij God. Israël, liet volk dat door God uitverkoren was uit de volkeren, apart gezet, mocht juist daarom niet neerkijken op de vreemdelingen. Isra was dan ook het enige volk in de oudheid dat door zijn geloof werd opgeroepen de vreemdelingen een plaats in te ruimen in hun midden. Vandaag treedt een vreemdeling ons land binnen. Hij is de keuze van onze kroonprinses. Over hem is reeds uitvoerig ge sproken in ons parlement. Maar welke plaats zullen we hem geven? Zullen we hem afwijzen of koel behandelen, omdat hij een Duitser is? Wie zo reageert heeft het Oude Testament dat spreekt van de zorg van God over de vreemdelingen niets begrepen. Wie zo spreek heeft van het Nieuwe Testament, dat spreekt van Gods Wil om opnieuw met ons te beginnen niets begrepen. Het zal vandaag een dag van feestvreugde zijn. Maar als chris tenen zullen we in de feestroes het gebed niet mogen vergeten. Paulus schrijft: ,Jk vermaan u dan allereerst smekingen, ge beden, voorbeden en dankzeggingen te doen voor alle mensen, voor koningen en alle hooggeplaatsten." Als wy de verloofde van onze kroonprinses werkelijk willen ontvangen, zullen wij hém naast haar een plaats moeten geven in ons gebed. We lezen vandaag: Genesis 23 1—30. Synode niet meer in Grand Rapids SIOUX CENTER De Chris tian Reformed Church in Noord- Amerika heeft op haar dezer da gen gehouden synode een nieuwe kerkorde ingevoerd ter vervan ging van de Dordtse Kerkorde, die dateerde van 1618-'19. Deze kerk is een zusterkerk van de Gerefor meerde Kerken in ons land, die ge. lijk bekend enige jaren geleden de Dordtse Kerkorde door een nieu we kerkorde vervingen. Sinds 1951 is er aan de nieuwe kerkorde gewerkt en nog ter synode werden er enkele belangrijke wijzi gingen in aangebracht. Het ontwerp- kerkorde bevatte namelijk de bepa ling, dat in buitengewone gevallen een meerdere vergadering het recht heeft een ambtsdrager te schorsen of af te zetten, zonder dat daartoe het initiatief van de plaatselijke kerke- raad is uitgegaan. Deze bepaling werd door de synode geschrapt. Een andere bepaling, die geschrapt werd, is die, die de kerkeraad het recht wilde geven, om predikanten van hun ambt te ontheffen, die duide lijk tonen essentiële hoedanigheden voor de dienst des Woords te missen. H COMPROMIS IN GEVAAR ET grote aantal ongeorganiseerde werknemers heeft voor de vakbeweging de omvang gekregen van een probleem. De meest voor de hand liggende en meest juiste oplossing was, deze ongeorganiseerden te bewegen lid te worden van een organisatie. Maar deze oplossing is niet gekozen, omdat men stilzwijgend wel begreep, dat het hiervoor de vakbeweging aan over tuigingskracht zou ontbreken. Het dwingen van de ongeorganiseerden tot het betalen van een bijdrage aan de vakbeWeging voor het vele werk, dat ook in het belang van deze ongeorganiseerden geschiedt, was een tweede mogelijkheid, die velen echter als onuitvoerbaar zagen. In agrarische kring denkt men echter nog steeds aan een dergelijke oplossing. Vervolgens is men het minder gaan zoeken bij de ongeorganiseerden, omdat daar moeilijk een greep op te krijgen is maar is men sterk gaan kijken in de richting van de georganiseerden. Voor die georganiseerden zou iets extra's gedaan moeten worden om zo toch het onderscheid georganiseerd-ongeorga niseerd bevredigender te accentueren. Dit zal nu gaan geschieden langs de weg van fondsvorming ln de onder nemingen en de bedrijfstakken. Deze fondsen, die gevoed worden uit ondernemlngsgeld, moeten de vak bonden en de vakbondsleden ten. goede komen. Maar hoe? Niet door terug betaling van contributiegelden aan de leden, aldus de mening van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid. En de vakcentralen hebben onmerkbaar geapplaudisseerd na dit verset van de werkgevers. Deze vak centralen verwachteri"Van terugbetaling van contributie namelijk ook eerder een verslapping dan een versterking van de belangstelling voor de va weging. En terecht. België heeft hier wel het voorbeeld gegeven. Partijen in de Stichting van de Arbeid zijn het er nu over eens, dat de fondsen er moeten komen, maar dat de gelden besteed moeten worden Vóór bijv. financiering van loonoverleg, voor vorming en scholing van leden, Wetenschappelijk werk, herstellings- en recreatieoorden, sociale bijstand, gezinshulp, vakantiegelden enz. Er Is inmiddels een commissie van vijf werkgevers- en vijf werkncmersleden gevormd om dit compromis nader uit te werken. Het is echter vreemd, dat na de totstandkoming van dit compromis nog weer in twee bedrijfstakken (brouwerijen en suikerindustrie) de stichting van fondsen is overeengeko men, waaruit de leden ƒ65 per Jaar van hun contributiegeld terugbetaald krijgen. Een moeizaam bereikt, verstandig compromis in de Stichting van de Arbeid wordt op deze wijze zowel door werkgevers als werknemers weer in gevaar gebracht. Het bedrijfsleven zal nu eerst de betrokken commissie de kans moeten geven met een uitgewerkte oplossing te komen, die voor iedereen aanvaardbaar is. Alleen dan kan het overleg in goede banen worden geleid. Zóu dit niet mogelijk zijn, dan moet men wel het ergste vrezen voor de uitvoering van een vrijwel volledig vrije loonpolitiek, die wordt nagestreefd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudeschoot-Oranjewoud (2e pred.pl.): G. P. Kramer te Zwart sluis; te Veenendaal (vac. P. de Jong, toez.): W. Chr. Hovius te Nleuw-Lekker- land. Benoemd tot hulpprediker te Zwolle (wijkgem. 4): J. F. Storm te Nijbroek. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Monster (2e pred.- pl.): Joh. Rowaan te Westmaas, dii dankte voor Gramsbergen en voor GEREF. KERKEN (vrUg.) Aangenomen naar Kananggar (Soemba) (als docent aan de school van gurus indjll): P. P. Goossens te Schouwerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Benoemd tot evangelist van Enschede- Oost, Enschede-West, Hengelo GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk: kand. A. Hoo- gerland te Werkendam en kand. Chr. v. d. Poel te Rotterdam. Suriname geeft avondmaalstafel aan Brussel schikking komt, zal gebruikt worden, er met Surinaams natuursteen een avond maalstafel van te maken voor de kerk van de protestants-evangelische gemeen te van Brussel. De avondmaalstafel zal het geschenk van Suriname zijn voor de nieuwe kerk, waarvoor ds. P. Fagel zich zo inspant. Intussen kan nog steeds niet met de bouw in Brussel worden begonnen, omdat de nodige formaliteiten betreffende de subsidie en de bouwvergunning nog steeds niet ten einde zijn gebracht. Wel onder vindt de gemeente belangstelling van alle kanten. Uit Nederland, Zwitserland en Duitsland komen aanzienlijke bedragen I binnen. In navolging van Geref. Kerken (Van onze kerkredactie) Enkele verdere besluiten van de syno- de Hapdong Presbyteriaanse Kerk van Korea zal verder worden gesteund bij de opbouw van haar seminarie; een Amerikaans-Canadese commissie 'aat de moeilijkheid onderzoeken, dat de Christian Reformed Church zich over twee landen uitstrekt; dit omdat de Canadese gemeenten meer als eigen eenheid hun stem in Canada willen laten de commissies voor het leggen van contact met de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Nederland en de Cana. dlan Reformed Churches moeten hun werk voortzetten; een verzoek om een nieuw doops- formulier werd verworpen; in de vacature aan het Calvinsemi- nary te Grand Rapids, ontstaan doordat prof. dr. L. Praamsma (voorheen predi de benoeming van drs. Henry Zwaanstra: het betreft de leerstoel ln de kerkge schiedenis; de synode verklaarde zich sterk tegen het wetsvoorstel in de Amerikaan se Senaat, om de verkiezingen voortaan op zondag te houden, overwegende, dat vele christenen hierdoor voor een ernfetig gewetensconflict zouden worden gesteld De synode, die tien dagen duurde cn werd gepresideerd door rev. William Haverkamp, werd onder meer bijge woond door prof. dr. J. T. Bakker uit Kampen, die de groeten ©verbracht van de Gereformeerde Kerken. Verschil Op een bepaald punt onderscheidde de generale synode der Christian Re formed Church zich sterk van de genèrale synode der Gereformeerde Kerken in ons land. In ons land wil men de synodes voortaan zoveel moge lijk in één vast vergadercentrum houden, namelijk in Lpnteren, en .wil men breken met de gewoonte, om elke keer weer in een andere provin cie bijeen fé komen; In Amèrika vergaderde de synode van 1930 tot 1964 steeds in Grand Rapids. Thans werd in het Dordt College in Sioux Center vergaderd het beviel de synode buiten Grand Rapids zo goed, dat men besloot volgend jaar in Pella (Iowa) bijeen te komen. Doordat deze plaatsen lang niet centraal gelegen zijn, dan Grand Rapids, zijn de onkosten veel hoger, maar zo schreef The Banner, „naast de zegen des Heren is alles wat wij hebben de goodwill en de kerkelijke trouw van onze mensen. Wanneer wij deze trouw aanwakkeren door hier, dan daar synode te houden, zal dit blijken een zeer goede investering te zijn". Ja, speldjes-regen bij Celwe pro* dukten. 2 garantiezegels van hetzelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dat produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje! B.v. CELWA KWARTET, 4 verschillende kleu ren toiletpapier, totaal 1000 vel. kenmerk voor kwaliteit HEILBRONN Bebleken is dat vjjf- Amerikaanse jongens van om streeks veertien jaar degenen zyn ge weest die in Heilbronn (Wuerttem- berg) hakenkruisen hebben aange bracht. Vrijdagochtend ontdekte men bij een Amerikaanse kazerne op het plaveisel zes hakenkruisen en een le- ger-ster, die met een sproeidoos met lak waren aangebracht. De jongens hadden de nacht doorgebracht in een tent by de kazerne. Zij zijn zonen van in Heilbronn gelegerde Amerikaanse soldaten. Bij het onderzoek heeft de Duitse politie met de Amerikaanse geheime dienst samengewerkt. Pater maant tot Calvijnstudie ST. PAUL (Minnesota) Rpoms-katholickcn zullen zich een nieuwe voorstelling van Calvijn eigen moeten maken, volgens pater Kilian McDonnel. De meest verbreide legende, die het rooms-katholicismc aangaande Calvijn in leven houdt, is dat hij een dictator was. Een ander sprookje Is, dat Christus in Calvijns theologie geen grote rol speelt en dat de God van Calvijn de God is van het Oude Testament, zo zei deze benedictijner. „Hoe ongelukkig Calvijns overtuiging ook was, dat hij de bewaker in eigen persoon was van de waarheid der Schriften, wij rooms-katholieken zouden er toch goed aan doen, als wij hem in die trouw aan de waar heid erkenden, die wij nog maar schoorvoetend aan het protes tantisme toegeven", aldus pater McDonnel. Volgens hem is het ten zeer ste nodig, dat de rooms-katholie ken in de Verenigde Staten nieuwe studie van Calvijn gaan maken. De theologische traditie in de Verenigde Staten is cal vinistisch, zo zei hij, maar ons gesprek met de protestanten wordt voornamelijk met luthe ranen gevoerd. ST LOUIS De grote consi votieve Lutherse Kerk (Missouri-synode) in de Verenigde Staten moet op grond van bijbel se beginselen en recente wetenschappelijke uit spraken haar standpunt inzake het roken herzien. Dit heeft de synodale commissie voor Sociale Actie van deze kerk uit gesproken. Vele Amerikaanse christenen vooral in fun damentalistische kringen) roken niet uit principiële overwegingen. De luthe ranen behoren daar niet bij. De synodale commis sie heeft nu echter in een schrijven aan de synode en aan de gemeenten ge zegd, dat christenen zich moeten onthouden van het roken van sigaretten en rokers moeten aan moedigen, cm deze ge woonte te laten varen, zij het met geduld en begrip. De commissie herinnert er aan, dat de Lutherse Kerk Missouri-synode in het verleden een ge matigd gebruik van siga retten niet heeft verbo den, maar dat recente on derzoekingen hun schade lijke uitwerking hebben bevestigd. Een christen moet alles vermijden, dat „nodeloos leven en gezondheid ver nietigt, schaadt, verkort of in gevaar brengt" of een slecht voorbeeld be tekent voor de naaste. Dezelfde commissie spreekt zich in een ander document uit over het na tionaal verval in de zede lijkheid. De kerk, voornaamste beslisser be treffende zeden en de leidsvrouw voor de gees telijke opvoeding van het volk, kan niet blijven zwijgen bij de sterke toe name van echtscheidin gen, buitenechtelijke houdingen en het bezig zijn met sex in de moder ne ontspanning en litera- (Van een onzer verslaggevers) GENK (België) Enige hon derden „Vrienden van Genk" uit Nederland en de beide taalgebie den van België hebben het afgelo pen weekeinde deelgenomen aan de viering van de vijftiende ver jaardag van het Christelijk Kin derhuis. Men bivakkeerde in mee gebrachte tenten en caravans in de nabijheid van het in aanbouw zijn de tehuis, dat waarschijnlijk begin volgend jaar in gebruik zal worden genomen. Eén van de hoogtepunten van de lustrumviering was zaterdagmiddag een massale evangelisatie-samen komst op de Markt, waaraan de Le ger des Heilskorpsen uit Vlaardingen en Schiedam, de chr. zangvereniging „Vox Jubilate" uit Waddinxveen en een jeugdkoor uit Baarn medewer king verleenden. es.tuen «llema.l.is«beutd oMg^DSoit worden vergeten. De jeugd, die mede APELDOORN PrinaBernhèrd heeft zaterdag in het culturele cen trum in Apeldoorn een gedeelte van de reünie "bijgewoond van enige honderden oud-Engeland vaarders. De prins werd verwelkomd door de voorzitter van het comité reünie oud-Engelandvaarders, mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland. De voorzitter wenste de Prins geluk met het feit dat zijn jongste dochter het einddiploma van de middelbare meisjesschool heeft be haald. De Prins luitserde vervolgens naar ,jn korte lezing door de heer Airey Neave, lid van het Britse Lagerhuis, die enige herinneringen ophaalde uit de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Ook hij wenste de Prins geluk met het behalen van het einddiploma door prinses Christina. De heer Neave merkte op, dat hij deze middag in het gezelschap ver keerde van experts op het gebied van het ontkomen aan de bezetter. Hij schetste het verschil tussen het ont snappen uit krijgsgevangenschap en het aan de Duitsers ontkomen met verlating van gezin, familie. Het ontsnappen is niet alleen een techniek, het is een filosofie met een reële doelstelling. Degenen die ont snapten waren eigenlijk pelgrims, die een grote morele en fysieke moed bezaten. Hij drong erop aan die vlam van de vrijheid brandende te houden. Wat "ïOSTENRIJK heeft nog steeds last van het hoge water. Maar nu is het ook nog heet geworden. Met het oog op het gevaar vtin besmetting is hit zwemmen in open water voor lopig verboden. Alleen deze dik huid trekt zich niets van dit verbod aan. Het dier neemt het er eens lekker van. dank zij het werk van de 'Engeland vaarders- err van allen difr'dezeir>hulp hebben verleend onder gevaarvolle omstandigheden, nu in vrijheid kan leven, moet kennis hebben van het geen toen is geschied. Die kennis hoeft niet gedetailleerd te zijn, even min als de belevenissen gedetailleerd behoeven te worden overgedragen. Maar zy heeft zonder twijfel belang stelling voor de daden die zijn ver richt, de grote gevaren die daaraan waren verbonden en de vele offers die zijn gebracht. „Houdt de geest van de Engeland vaarders vaardig", zo besloot hij.. Amsterdam moet gereformeerde kerk sluiten De almaar doorgaande ontvolking van de binnenstad ls oorzaak dat bepaalde kerkgebouwen gesloten moeten worden. Dat is thans ook het geval met de gereformeerde Haarlemmerpoortkerk te Amsterdam. Dit kerkgebouw werd 15 mei 1904 door wijlen ds. D. J. Karssen, bekend als de rijmdichter onder de geleid werd door de studentenpredikant dr. H. M. Kuitert, die eerst met de gemeente het Heilig Avondmaal vierde, vervolgens de Heilige Doop bediende en daarna preekte over Hebr. 4: 9. Een koor luisterde de dienst op. De kerk was geheel bezet. Kruiswoord-puzzel zonder zwart i 2 3 4 5 6 7 8 2 3 4 5 6 7 8 9 Het was voor het eerst dat de plaatselijke autoriteiten toestemming hadden gegeven voor een dergelijke samenkomst. Het publiek kon welis waar niet de moed opbrengen open lijk belangstelling te tonen, maar op een afstand en achter de ramen luis terden velen via een goed werkende geluidsinstallatie naar de boodschap. Ds. J. Lukasse van de Belgische Evangelische Zending bepaalde de aandacht bij het laatste woord dat in de Bijbel uit de mond van Maria staat opgetekend: „Wat Hij u ook zegt, dóet dat" (Joh. 2:5). Sen Vlaams meisje en een mijnwerker gaven getuigenissen. Tweede spre ker was ds. J. Servaas uit Sint Ni klaas. Het gezelschap nuttigde een van maaltijden in de kelderruimte van het nieuwe kinderhuis,- die reeds voor samenkomsten wordt gebruikt. De nieuwbouw is nu zover gevorderd dat een begin werd gemaakt met het leg gen van de dakbedekking. De financiële en materiale hulp ook dit weekeinde blijven binnen stromen: de heer Joh. D. P. Spiering, voorzitter van de Stichting „Vrien den van Genk", mocht van een groep .scholieren..uit Bussum een bedrag van 50OQ in ontvangst nemen. Hy zag •lit als een stimulans voor andere scho len om ook acties te paan ontketenen, want met het voortschrijden van de bouw blijven ook de rekeningen bin nenstromen. Op het ogenblik moet nog een bedrag van ongeveer 55.000 aan openstaande rekeningen worden voldaan. ;;r Zaterdagavond werd de film „In de schaduw van de boemerang" ver toond, waarna men -een kampvuur hield. Zondagmorgen was er een feestelijke kerkdienst in een grote tent. Voor de nieuwe evangelische kerk is intussen de fundering gelegd •n worden nu de muren opgetrokken. Jolianii'ter-orde had ridd.eird.asj APELDOORN In paleis Het Loo is zaterdag de jaarlijkse ridderdag van de Johanniter-orde in Nederland gehouden, die werd bijgewoond door ruim honderd leden dezer orde, alsmede door mr. E. Th. M. baron van Voorst tot Voorst als vertegenwoordiger van de afdeling Ne derland van de souvereine en militaire orde van Malta en door ds. baron J. F. N. de Watteville, predikant van de Waalse gemeente in Den Haag en rechts- ridder van de commenderijen Zwitser land en Frankrijk van de Duitse Johan- niter-orde. Nadat de landcommandeur, prins Bern hard, de aanwezigen welkom had gehe ten, werden de drie in het afgelopen jaar overleden leden van de orde herdacht Vervolgens sprak ds. De Watteville het wijdingswoord, waarna de landcomman deur overging tot de installatie van twee rechtsridders, acht ereridders en twee ridders-expectant. Aan jhr mr. dr. L. H. K. C. van Asch an Wijck werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het kapittel van dé orde. Als blijk van waardering voor de vele en belangrijke diensten, die door hem gedurende zijn twintigjarig lidmaatschap van het kapittel aan de orde zijn bewezen, werd jhr. Van Asch "in Wijck tot ere-kapittellid benoemd, et een gezamenlijke maaltijd werd deze Iderdag besloten. Bijbelexpositie in Laren (NH) LAREN (N.H.) In het kader van h O-jarig bestaan van het Nederlan ijbelgenootschap werd zaterdagmiddag de Singer memorial foundation te La- n (N.Hj de tentoonstelling De Bijbel het Boek, geopend. D3. J. H. Sillevis Smitt, die het inleidend woord sprak, wees op het belangrijke werk van het bijbel genootschap, waardoor de verspreiding vah de Bijbel óver de gehele wereld mógelijk is geworden. De tentoonstelling omvat een verzame ling handschriften, statenbijbels, getij denboeken en gebedsrollen. Ook is er dt „Rembrandtbljbel" tentoongesteld. Ns een inleidend woord werd de opening verricht door de letterkundige Gabriel Smit. Horizontaal: 1. belemmering. 2. bijri vier van de Tiber-votre excellence (afk)- onbep. voornaamwoord. 3. deel van de bijbel (afk)-oude lengtemaat-nobele. hinderen-voegwoord (Fr)-orient exp: (afk). 5. Ik (Lat)-schikgodinnen (Ge Myth). 6. plaats in Groningen-gemeente in Gelderland-son ordre (afk). 7. vlakte- maat-dorpje in N. Brabant-voorzetsel. 8. meisjesnaam-plaats in België. 9. brede, grove lat-vreemde munt. orient express (afk)-zijtak Donau. dwalen-kist van latwerk. 5. door twee deelbaar-uitroep-voornaamw. 6. uitruster van schepen-leed (ZN). 7. klinknageltje troefkaart-ontkenning (Eng), 8. niet dicht opeen staande-schaaldier. 9. Nederl. schilder-dorp ln Gelderland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Horde, 2. oneer, 3. reden, 4. deels, 5. ernst, 6. binst, 7. Irene, .8, neder, 9. snert, 10.' terts. Brieven, die niet zyo voorzien van naam on adres, kannen alel ln behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen. die niel onderling met elkaar in verband staan moeten in ai- postzegels te worden tngeslo- Vraag: Et heb terlenka-gordijnen, die ik eenmaal gewassen heb volgent de daarbij verstrekte gegevens: a. Losse stofdeeltjes uitschudden, b. in ruim lauw sop van zeep of zeepvlok ken wassen, c. ruim spoelen, d. nat voor het raam hangen. Deze wenken heb ik opgevolgd, maar tot mijn verdriet zijn de vier gordijnen een en al kreukel geworden. Sommigen zeg gen dat ik ze opgevouwen had moeten wassen. Van alles heb ik er aan gedaan om ze weer glad te krijgen. Als ik Ze nat ophang, zijn ze glad, doch zodra ze gaan drogen, komen alle kreukels weer terug. De gordij nen zijn nog zo goed als nieuw (glasgordijnen, vitrage). Nu moet ik binnenkort de gordijnen weer wassen en vrees dat bij het drogen de kreukels er weer in zullen komen. Ik hoop dat u er misschien iets op weet Antwoord: Als het echt terlenka is kan het kreukelen van terlenka vitra ge tweeërlei oorzaken hebben, name lijk dat u gewassen heeft in te warm water of dat u de gordijnen iets gewrongen heeft. Het enige wat er op zit om de gordijnen weer glad te krijgen is persen zoal3 u een heren pantalon perst, dus onder een natte doek. Pas echter vooral op dat u de doek niet droog perst, want dan smelt de terlenka weg. Vraag: Kunt u mij het adres noe men van de Historische Automobiel- vereniging? Antwoord: De naam van de vereni ging is zöwel aan ons als aan de A.N.W.B onbekend. Bedoelde u mis schien de vereniging P.A.C., een pioniersvereniging Tn net organiseren van wedstrijden voor oude automobie len. Het secretariaat is te 's-Grave- land. Zuidereind 547d. Vraag: Is het waar dat men bij het branden van een aardgaskachel steeds een raam moet openzetten? Antwoord: Dit is beslist niet waar. Met een petroleumkachel kan het wel eens nodig zijn, het raam te openen maar met een goede aardgaskachel zeker niet. Natuurlijk moet er vol doende zuurstof ln de kamer komen, maar dit geschiedt in de praktijk reeds door hét herhaaldelijk openen van de déuren en door de hl elke kamer aanwezige kieren, of door luchtroos ters. Vraag: Is het waar dat de Russen in Korea tegen de Amerikanen gevoch ten hebben? Antwoord: De Russen' hebben in de munistisch China aan de strijd deel genomen. Vraag: Hoe kan ik vloolenbeten behandelen? Hoe lang kan een vlo zonder voedsel? Antwoord: Vioolenbeten kan men het beste behandelen met een ver dunde^ ammoniakoplossing, dat het door de vlo ingespoten zuur, waar door de jeukende bulten veroorzaakt worden, neutraliseert. Een vlo_ kan enkele weken zonder voedsel. Men denke er ook aan dat de vlo eieren legt, waaruit zich pootloze larfjes ontwikkelen die later weer volwassen vlooien worden. Het is dus niet voldoende de vlooien te vangen of te doden. Vraag: Enige jaren geleden hebben wij schuimrubbermatrassen van de „beste kwaliteit" gekocht. Deze geven nu een sterker rubbergeur af. Wij wijten dit aan het gebruik van een. rubber warmwaterkruik enkele jaren geleden. Kan dit het geval zijn, of geven schuimrubbermatrassen op den duur altijd die geur af? Is tegen dit euvel niets te doen? geur, doch veelal direkt na aankoop of kort daarna. Aangezien er echter op de matrassen een langdurige ga rantie wordt gegeven, raden wij u aan deze zaak met de fabrikant of de leverancier te bespreken. Wellicht weet de fabrikant een middel tegen de geur of er is een andere regeling te treffen Vraag: Op een vrijwel nieuw jurkje van ons dochtertje is chocomel ge morst. Ik heb er van alles aan gedaan, maar kan er die vlek niet uit krijgen. Antwoord: Een chocoladevlek moet direkt worden uitgespoeld met warm water waarin wat borax is opgelost. Daarna goed naspoelen met lauw water. Is de vlek in wol, zijde of kunststof, dan moet men deze be sprenkelen met wasbenzine, laten drogen en dan uitspoelen in lauw warm water, waarin wat borax is opgelost. Vervolgens naspoelen in lauwwarm water. Vraag: Een man van 54 jaar krijgt de laatste tijd op de handen bruine vlekken. Het is iets dergelijks als zonnesproeten. Ig hier iets tegen te Antwoord Het is mogelijk dat het onschuldige pigmentatle be- hier i treft, die op gevorderde leeftijd wel meer optreedt, en waaraan niet zo veel te doen is. Toon in elk geval BELGRADO Dr. Jozef Brilej, president van de Zuidslavische fede rale commissie voor het toerisme, heeft bekendgemaakt, dat met ingang van 1 juli voor buitenlandse toeristen een wisselkoers zal gelden van 1.000 dinar per dollar (thans 750). De bedoeling hiervan is buitenland se toeristen een compensatie te geven voor de stijging van de prijzen op de binnenlandse markt en te bereiken, dat Zuid Slavië een van de goedkoop ste toeristenlamden van Europa blijft. ION A Op het eiland Iona voor de westkust van Schotland werd onlangs en openluchtkerkdienst gehouden, waarvoor zeker 450 van de 700 kerkgan gers per gecharterd vaartuig gekomen waren, ter gelegenheid van het gereed komen van de herbouw van de eeuwenoude abdij, welke herbouw 26 jaar ge leden begonnen was. De abdij van Iona werd in 563 door Columba gesticht en werd het uitgangspunt voor de missionering van Schotland. Later vestig den benedictijnen zich op Iona totdat in 1561 de abdij verwoest werd. In. 1938 werd door dr. George MacLeod de Iona-gemeenschap gesticht als gemeenschap van predikanten en arbeiders, die in de zomermaanden vrijwil lig werken aan het herstel van de abdij en zich 's winters in de grote steden oan Schotland wijden aan evangelisatie-arbeid. Aan het herbouwwerk is nu een einde gekomen, maar er zal steeds wel genoeg te doen blijven, om dit deel van de taak van de Iona-community zinvol te doen zijn. Dr. MacLeod leidde de openluchtdienst en sprak dankbaar over de arbeid van zovelen in deze 26 jaar verricht ln het bijzonder herdacht hij wijlen Bill Amos, die als metselaar de hele oorlogstijd door heeft gewerkt op Iona, soms helemaal alleen. Na de dienst kregen de eerste bezoekers van het klooster kleine stukjes brood met het. verzoek daarvan mee te delen aan de eerste vreemdeling, die zij ontmoeten zouden. Dit is overeenkomstig een oud gebruik op Iona.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2