Nieuwe Leidse Coeramt DE KEUZE VAN HUN HART Koningin: „Het is goed Huwelijk mogelijk voorjaar 1966 Geef ons de tijd en 't vertrouwen Verloving aangekondigd voor radio en televisie Kabinet vol vertrouwen r ersconterentie die met t paar Morgenmiddag rijtoer door Den Haag Commentaar Prinses Beatrix en Claus von Amsberg vandaag verloofd Maandag 28 juni 1965, 46ste jaargang Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond; Overwegend droog weer met nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige, langs de Wadden tijdelijk vrij krachtige weste lijke wind. Weinig verandering ln tempe- •w» DIEi, I l0ptcm"k' »m u 15 Hvofdradtiteuf! o.. E DiEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD mijn her» in teghenspoef!" Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, SOESTDIJK - Waar Nederland de laatste weken in spanning op waehtte, over discussieerde en op sommige punten over van mening verscliilde. is vanmiddag 0111 1 uur officieel geworden: H.M. koningin Juliana kondigde de verloving aan van haar dochter Beatrix Wilhelmina Armgard met Claus-Georg Wilhelm Otto Friedricli Gerd von Amsberg, de 38-jarige Westduitser, die een car- rière bij de diplomatieke dienst van zijn land vaar wel zegde om de vrouw van zijn keuze te volgen. Toch weer eensgezind heeft het Nederlandse volk zich rondom de tv- toestellen en hij de radio's geschaard om dit officiële ondanks alles zo heuglijke nieuws persoonlijk te vernemen en kennis te maken met de man, die het hart van onze kroonprinses heeft weten te winnen. De man ook, van wie nu reeds in officiële kringen de overtuiging heerst, dat hij zijn volledige persoon zal inzetten om als toekomstig prins gemaal van onze kroonprinses de sympathie te verwerven van alle Nederlanders. Vanochtend heeft prinses Beatrix haar verloofde voorgesteld aan de schrijvende pers uit binnen- en buitenland. Vanmiddag heeft de Koningin de verloving officieel aangekondigd, en heeft Nederland de eerste ken nismaking met Claus von Ams berg gehad. Gisteren was het al druk bij Soestdijk. Vooral toen prinses Irene en haar echtgenoot het paleis verlieten. Eind vorige week was Claus von Amsberg (in de bewuste geblin deerde auto) op Drakesteyn ge arriveerd. En op Soestdijk was er een fami liefeestje ter ere van prinses Christina mee te maken, die za terdag slaagde voor het einddi ploma MMS/HAVO te Amers- HUWELIJK De grote vraag, die zich op deze verlovingsdag naar voren dringt, is: Wanneer zal het huwelijk worden ge sloten? Waarschijnlijk dit jaar niet meer. De heer Von Amsberg gaat de komende maanden gebruiken om zich met energie te wijden aan zijn nieuwe taak. Hij hoopt vele werkbe zoeken te gaan afleggen en zich zo veel mogelijk in de Nederlandse geest te gaan inleven. De huwelijksdatum zal daarom mogelijk in het vroege voorjaar van 1966 vallen. Prinses Beatrix' verloofde heeft be grip voor die aarzeling. Hij zal ernstig trachten die te overwinnen, daarbij geholpen door de charmante, jonge vrouw, die zich reeds lang verzekerd weet van de sympathie van aUe Ne derlanders. In de krant van vandaag vindt men alle bijzonderheden over de verloving in woord en beeld op tal van pagina's afgedrukt. De officiële verlovingsfoto, ge maakt door Max Koot: twee ge lukkige jonge mensen. Vlaggen uit DEN HAAG Na de radio- en tele visierede van H.M. de Koningin om één uur werd vandaag op alle departe menten en andere rijksgebouwen de BAARN Voor radio en televisie heeft H.M. de Koningin vanmiddag mij op te volgen naar wij hopen, lukkig zal zijn. Ik kan u verzekeren: vlag met oranje wimpel gehesen. Dit om één uur het Nederlandse volk officieel in kennis gesteld van de ver- Pas *n verre toekomst. het is goed. zal natuurlijk ook morgen het ge- loving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Zij deed dit Dat het voor Claus een heel moei- Laten wij het jonge paar alle geluk val zjj". de verjaardag van prins met de volgende woorden: liik? besliss™Ê was. zijn zelfgekozen toewensen in hun verdere leven". GUNSTIG Na alle uitvoerige naspeuringen, die zijn verricht naar de antecedenten en de levenswandel van de heer Claus von Amsberg, kon men in officiële kringen tot geen andere, dan een bij zonder gunstige conclusie komen: Er was niets in het verleden, dat een huwelijk tegenhield. Men kenschetste hem als een ern stige, bescheiden en intelligente man. met begrip voor de situatie en de moeilijkheden, die zijn Duits-zijn in Nederlandse kringen zou kunnen ver oorzaken. Een feit, dat regelrecht in zijn voor deel pleitte is wel, dat hij zijn diplo- matencarrièrre besloot af te breken, juist nadat hij in aanmerking leek te komen voor een belangrijke functie in Israël. En dat nog voordat er van een verloving met de Nederlandse kroonprinses sprake was. ONDERZOEK Ook het onderzoek van dr. L. de Jong, directeur van het Rijkjsinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Italië, bracht geen punten ten nadele van Claus von Amsberg aan het licht. Verwacht wordt, dat Claus von Ams berg ongeveer tegelijkertijd met de goedkeuring van het huwelijk door het parlement zijn Nederlanderschap zal krijgen. Wel zal hij onmiddellijk Nederlands gaan leren. De verloofde van prinses Beatrix ambieert geen militaire rang in het Nederlandse leger. In het Duitse leger had de heer von Amsberg de eind- rang van Fahnenjunker (vaandrig). Het is ook de bedoeling, dat prinses Beatrix met haar verloofde de komen de lustrumfeesten van het Leids Stu dentencorps zal bijwonen. Wat enkele maanden geleden begon met de onverhoedse telelens-opname van de Amsterdamse fotograaf De Rooij (de prinses met een onbekende man) is nu als een officieel feit in de openbaarheid gekomen Nederland maakt zich op, om misschien nog wat aarzelend feest te gaan vieren. Feest in Hitzacker Vrijdag bezoek aan moeder van Claus (Van een onzer redacteuren.) SOESTDIJK Een drukke week is voor het verloofde paar begonnen. Na de ontmoetingen met regering, parlement en an dere officiële verplichtingen, waarmee de komende dagen ruimschoots gevuld zullen zijn, zal er dan vrijdag a.s. voor prin ses Beatrix en Claus von Ams berg tijd beschikbaar zijn om een bezoek te brengen aan Hitzacker en natuurlijk in de eerste plaats aan de zieke moeder van di heer von Amsberg, die zoals men weet langzaam herstellende is van de verwondingen, opgelopen bij een auto-ongeluk. Gosta von Amsberg geboren Freiin von dem Bussche-hadden- hausen), de moeder van de ver loofde van de Prinses, zal onge twijfeld op haar ziekbed met verlangen uitzien naar de komst van haar zoon en zijn toekomsti ge echtgenote. Maar alle bewoners van Hit zacker doen dat eveneens. In het dorp aan de Elbe bereidde men zich reeds vorige week op het vieren van grote f' estelijkheden voor. Dat prinses Beatrix en de heer von Amsberj daar dan vrij dag persoonlijk zullen komen, zal de festiviteiten in deze landelijke omgeving de luister bijzetten, waarop alle mensen vurig had den gehoopt en ook wel een beetje gerekend. Onze speciale verslaggever ver. telt daarover op een extra pagina, die hij na zUn ïzoek aan Hitzacker schreef en die wij van daag publiceren. werk en zijn levensbestemming te mij een loving aan te kondigen van onze doch- gaan aanpassen aan de levensopdracht de Ver- SJS?* me' dE heCr C'aUS V0" ^at het ee^d^epga^tfd besluit k W« Ah^ dCM Stn rnhsreltInC»ve°?w°aonhSt keus heeft gedaan. d,e de keus van dat hy nutti werk haar hart is. In menselijk opzicht me- zal vjnd£n in ons mi|den nen wij, dat die een uitstekende is. De keus van het hart was, weder- Kortom, als ouders hebben wy echt kerig, vrij gauw gemaakt. Beiden heb- 't vertrouwen dat de verbintenis van Bernhard. ben die evenwel zorgvuldig getoetst deze twee met het verstand en het geweten en dit heeft hun veel tijd gekost. Hoewel Claus, zoals ook zijn fami lie, volstrekt tegen het nazi-regime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wij zelf. zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weer standen bewust, die hun verloving bij menigeen konden oproepen. in het bijzonder bij hen. die de oorlog hebben doorleefd. Toch heb ben zij uiteindelijk gemeend, de be zwaren niet te mogen laten opwegen tegen hun liefde. Zij weten immers, vooruit te moeten zien. Zij zijn zich bewust van de opdracht, te streven naar een toekomst van begrip en sa menwerking. Zij willen hun leven richten op een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toe groeit Wij verwachten, dat onze a.s. schoonzoon, door zijn persoonlijkheid, voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook zij eens geroepen wordt 1 in alle opzichten ge- Minister-president: DEN HAAG Na de toespraak van de Koningin via radio en *.v. tot alle rijksgenoten, zei minister-president Cals: Liefde op het eerste gezicht T~| P zei de Prinses, en wij zullen er stel- nog bestaat, te doen afnemen. (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK „Het Gevraagd of het in haar lag haar arbeid in de Europese werk groep voort te zetten, antwoordde zij dat dit stellig in haar bedoeling ligt, maar dat haar verloofde zelf zal moeten bepalen of hij daarin wil deelnemen. „Het is voor ons liefde op het eerste gezicht geweest". ^"-C±u.iagx~l.l Dit zei vanmorgen een stralende De prinses verklapte, dat zij en de prinses Beatrix, toen zij met haar heer von Amsberg werd gevraagd of hij verloofde Claus von Amsberg in een reecIs contact had gehad met Nederlandse der z.lcn van he, paleis Soes,dijk een groot aantal journalisten ont- Het ligt zeker in zijn voornemen zich ving. Het is een ontmoeting gewor- aan de herdenkingen van de slachtoffers den van ruim een uur, die een even openhartig als prettig karakter droeg, maar die voor de verloofde van de Prinses ook veel weg heeft gehad van een toelatingsexamen. g Geef ons de tyd en het vertrouwen, dat naziregime raiet te onttrekken. (Voor vervolg zie pag.T) Binnenhof-Raadszaal-Huis ten Bosch DEN HAAG Morgenmiddag om 5 uur zullen de jonge verloofden De woorden, die U zo juist tot alle rijksgenoten hebt gericht, bewijzen andermaal, op welk een gelukkige ^onjngjn en prins een rijtoer door Den Haag maken. De route is na het wijze in U samengaan de Moeder, v-ertrek van de Ridderzaal: Binnenhof, Buitenhof, Plaats, Kneuterdijk, Park- wier vreugde bestaat m net geluk slraatt Alexanderstraat, Plein 1813, Sophialaan, Zeestraat, Javastraat waar van haar eigen gezin en de Vorstin, een bezoek wordt gebracht aan het gebouw van de Haagse gemeenteraad wier zorgen zich uitstrekken tot heel vVassenaarseweg, Jozef Israëlsplein, Jozef Israëlslaan, Leidsestraatweg naar hmr "oUt- pa.eis Huis ten Bosch. (Voor vervolg zie pag. 1) De rijtoer wordt gemaakt in open rijtuigen. Veeb/ea BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! iimulwill 'SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. "TEN VERLOVING betekent een be- gin. Het begin van een gezamen lijk leven door twee mensen, die tot dusver ieder een eigen leven hebben geleid, maar die besloten hebben voortaan getweeën door het leven te gaan. Naast een begin is liet dus ook een einde. Het einde van het alleen- geleefde leven. Behalve hiervan, betekent de van daag officieel geworden verloving van onze kroonprinses en de vriend van haar hart tegelijk de afsluiting van de voorbereiding die eraan is voorafgegaan. Een voorbereiding die onvermijdelijk was, maar waarvan tegelijk te duchten was dat zij aan de verloving zelf we), wat van de fleur zou ontnemen. Aan het onderzoek, als ingesteld, is niet te ontkomen geweest, al heeft, naar het schijnt, enig perfectionisme zich ook hier tot in het laatste sta dium laten gelden. Eerlijk ge zegd, wij hadden van de aanvang af goede moed, dat het bevredigend zou uitvallen. De omstandigheid dat onze prinses, denkbare belemmerin gen ten spijt, van deze man was gaan houden, hield al een waarborg in omtrent zijn persoon. Welnu, wij hebben begrepen dat de heer Von Amsberg uit dit onderzoek is te voorschim gekomen als een man zoals wij die onze kroonDrinses toewensen. Hoeveel er in de afgelo pen weken al over hem mag zijn ge schreven en gepraat, zelf is hij tezecr in de schaduw gebleven, maar wie hem hebben ontmoet, schetsen hem als een ernstige, integere, intelligen te, evenwichtige en bescheiden man. die ook volledig begriD heeft voor de situatie waarin hij komt te verkeren. Hij is ons getekend als Iemand met internationale instelliner, een Euro peaan zo men wil. als één dus die een integrerende factor kan zijn, en door dit alles en dit achten wij heel wezenlijk één die tot een wijze steun kan zijn van onze prinses in de moeilijke taak die nu reeds op haar schouders rust en die in de toe komst nog ongemeen zwaarder zal worden. Wij beirriioen nu, dat de regering, de moeilijkheden erkennende, deze toch niet heeft willen zien als een reden om haar instemming te ont houden. Er zal overigens van de heer Von Amsberg nog veel wijsheid moe ten worden gevraagd, maar ook hier van schijnt hij zich ten volle bewust te zijn. Zoals wij zaterdag schreven: het is de liefde die hier heeft beslist. En waar ln de voorbije dagen zoveel van het staatsbelang is gerept, daar zal men tevens willen overwegen, dat ook in een gelukkig huwelijk van onze kroonprinses een staatsbelang van hoge orde mag worden gezien. Het koningschap we hebben het al meer vastgesteld laat zich in onze tijd heel wat moeilijker vervul len dan voorheen, toen het nog zo zeer beschut werd door de anonimi teit van het ambt. Men mene niet, dat er vroeger geen kwesties waren. Zij waren er wel degelijk, maar zo zij al openbaar werden, dan niet dan na lange tijd en nadat zij allang niet meer actueel waren. Maar het leven van vandaag, ook dat van koningen en prinsen, is van een niets verhul lende doorzichtigheid, waardoor elke kwestietot een punt kan worden van nationale discussie, soms van een omvang dat ook het koningschap als zodanig in discussie wordt gesteld. In zulk een tijd te leven vergt een grote wijsheid aan heide zijden, ook bij de onderdaan. De vraag is ge wettigd, of het gemakkelijk in dis cussie nemen van het koningschap niet een even grote fout Is als de fouten die men te spoedig geneigd is aan de dragers van het koningschap te verwijten. Een tijd als de onze kan alleen in wederzijdse wijsheid wor den geleefd, met inschikkelijkheid en beerlp en met een voortdurend ge spitst zijn op de snanningsverhou- dine die er kan liggen tussen het ambtelijke en het menselijke. Maar was het vandaag nog het mo ment om dit alles te stellen? Van daag is het de dag waarop twee men sen een band hebben gesloten, een verbond hebben aangegaan, om sa men door het leven te gaan, dat wil vooral ook zeggen: om gelukkig te zijn ln de ander en om de ander ge lukkig te maken. Dat is iets heel moois en het is altijd weer een won der. Dat is het wat wij vandaag óók wel met nadruk mogen zeggen, na dat er bovendien reeds zovele an dere dingen zijn gezegd. Beatrix heet onze prinses: zij die ge luk verschaft. Hoezeer heeft zij al niet mogen bijdragen tot onze natio nale vreugde, niet het minst ook door de zorgzaamheid waarmee zij zich toelegt op de taak die haar wacht. Haar. die al zoveel geluk heeft ver schaft. zowel als de vriend van haar hart zij het geluk toegewenst dat by het gebeuren van deze dag past.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1