Nieuwe Leidse Comramnl i Maandag verloving Beatrix en Claus Radioprogramma bij de verloving Ramp bedreigt honderden boeren Koningin om één uur voor radio en TV Claus al op Soestdijk? Weer betogingen tegen bewind - Boumediemie Vrouw doodde 3 kinderen Vliegramp in Californië: 84 doden Ben Bella dood? Twee kneedbommen in restaurant ontploft weerbericht CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvartigh is ghcbleven mijn hert in teghenspoefl" Zaterdag 26 juni 1963, 46ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHURE V DEN HAAG De Nederlandse Radio Unie heeft een nationaal pro gramma gepubliceerd, waaruit valt op te maken, dat maandag aanstaande de verlovingsdag is van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Van de zijde van de RVD is nog geen enkele mededeling gedaan over de komende verloving. Maar wel gaf de regeringsvoorlichtingsdienst van de Nederlandse Antillen een communiqué uit, waaruit bleek, dat minister president E. Jonckheer op uitnodiging van de Nederlandse regering zon dag naar Nederland zal vertrekken in verband met de verloving. Ook de minister-president van Suriname, de heer J. Pengel, zal naar ons land gaan. Volgens het nationaal program ma komt om vijf voor één de ver binding tot stand met het paleis Soestdijk. Om één uur zou koningin Juliana de verloving officieel be kend maken. Hierna spreekt minis ter-president Cals een felicitatie uit en kan men een vraaggesprek met het verloofde paar horen door Herman Felderhof. Ook voor dinsdag heeft de NRU het programma gewijzigd in verband met de ontmoeting van het verloofde Paar met de leden van het Kabinet en de leden van de Staten-Generaal. ten zondag naar Baarn terugkeren. Maandag zal het korps nagenoeg op volle sterkte zijn. Bovendien krijgt de Baarnse politie assistentie van 40 tot Maatregelen De uitgebreide maatregelen, die de politie heeft getroffen bevestigen even eens. dat maandag de dag van de ver loving is. Zo heeft de hoofdinspecteur van politie te Baarn alle verloven in getrokken in verband met de te ver wachten drukte rondom het paleis Soestdijk. Alle Baarnse agenten, die 50 man rijkspolitie, waarvan tien te in Nederland met vakantie zijn, moe- Douane vond zesduizend sloffen (1.200.000 stuks) Plenty Camels en Chesterfields onderschept ROTTERDAM De douane te Rotter dam heeft gisteren de grootste party si garetten in beslag kunnen nemen sinds de oorlogsjaren. Op het Braziliaanse schip Loide Sao Domingos van de Lloyd Brasileiro trof zij 1200.000 sigaretten (Camel en Chesterfield) aan, die in Ant werpen vry van belasting waren gekocht. De douane kwam achter de smokkel, toen enkele bemanningsleden van het schip de sigaretten in Rotterdam trach ten te verkopen. De hoofdverdachte, een steward, is voor nader verhoor meege nomen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij weer op vrije voe ten gesteld. Uitbreiding haven Paramaribo gegund aan IBC en OCC. GOUDA De Surinaamse regering heeft het eerste deel van het Euromarkt- plan tot uitbreiding der haven van Pa ramaribo waamee f 21 miljoen ge moeid is gegund aan een combinatie van de Internationale Bouwcompagnie te Best en de Overseas Construction Com pany, behorend tot de Vereenigde Be drijven Nederhorst. Het omvat een be tonnen steiger van 500 meter lengte langs de Surinamerivier, waarvoor 1400 be tonnen palen van 40 meter lengte volgens Zweeds systeem moeten worden geheld. Het werk zal in juli beginnen en twee jaar duren onder toezicht van N.V. Naco in samenwerking met het lgenieursbu- reau Dwars, Heederik en Verhey. Plan vuillozing Rijngebied is utopistisch BONN De Westduitse regering heeft gisteren een plan tot het afvoeren alle rioolwater en afvalwater van brieken van het gehele Rijngebied door het door een buisleiding naar de Noord zee te pompen afgewezen als „foutief er utopisch". Op vragen van verscheidene afgevaardigden antwoordde de minister van gezondheid, Elisabeth Schwarz- haupt, dat een pijpleiding het vraagstuk slechts naar een andere plaats zou Overbrengen. Oneerlijke kassier RjOTTERIDAjM De politie heeft de 54-jarige boekhouder T. aangehouden en voorgeleid voor de officier van justitie op verdenking van verduistering 50.000 60.000 gulden ten nadele var advokatenkantoor. Hij heeft toegegeven in de loop van enkele jaren dit geld door valse boekingen te hebben achtergehou den en aan privé genoegens te hebben uitgegeven. paard. Ook zijn voor maandag tien Baarnse reservisten opgeroepen. Het verkeer langs het paleis zal naar alle waarschijnlijkheid worden omgeleid. Voor het kasteel Drakesteyn te Lage Vuursche verwacht de politie geen extra drukte. Hier worden geen extra man schappen ingezet. Wel wordt de ma rechaussee te Baarn en Lage Vuursche versterkt. In Den Haag wordt erop gewezen, dat de onverwachte reis van dr. L. de Jong naar Italië niet te gewichtig moet worden opgevat. De regering zou willen voorkomen, dat men op onverwachte vragen van bepaalde zijde geen afdoend antwoord zou kunnen geven. Zo wil men voorko men, dat men zou kunnen verwijten, dat het antecedenten-onderzoek niet zorg vuldig genoeg zou zijn geweest. In verband met de bekendmaking van de verloving zal de vergadering van de Haagse gemeenteraad niet om half twee, maar om 2 uur beginnen, zo heeft burgemeester Kolfschoten de raadsleden meegedeeld. SOESTDIJK Nog steeds was het vanmorgen niet zeker, of de heer Claus von Amsberg al op Soestdijk was aan gekomen, al waren er wel aanwijzin gen in die richting. Vanochtend om kwart voor negen landde er een heli kopter. Dit gebeurde achter het paleis, zodat de passagiers voor de „posters" voor de hekken onzichtbaar bleven. De helikopter steeg een kwartier na aankomst weer op en verdween met onbekende bestemming. Ongeveer een half uur later werden de fotografen die kasteel Drakesteijn in Lage Vuursche „bewaken", gealar meerd door hofauto AA-81, die met grote snelheid de hekken van prinses Beatrix' kasteeltje binnenstoof. Alle ramen waren echter geblindeerd, dat men ook hier slechts kon gissen naar de identiteit van de inzittende(n) Om negen uur vanmorgen daalde achter paleis Soestdijk een helikopter. Voor de vele wachtende journalisten en foto grafen bleef de vraag of de heer Claus von Amsberg mogelijk de passagier was, vooralsnog on beantwoord (Van onze radio- en tv-redactie) I scren. Er werken vele bekende artis- I ten mee en Herman Stok heeft de nre- HILVERSUM De NRU heeft haar sentatie. plannen voor een nationaal ra- L-. - dioprogramma op de verlovings- UOlv CllllSClcl^ dag van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg nader gepreciseerd. Indien deze voorne mens kunnen worden volvoerd, zal men over beide zenders Hil versum maandag a.s. om 12.55 uur worden aangesloten met pa leis Soestdijk, waar koningin Ju liana om 1 uur de verloving of ficieel zal bekendmaken. Aansluitend spreekt minister-president mr. Cals en daarna hoort vraaggesprek met het verloofde paar door Herman Felderhof. De Radio nieuwsdienst komt dan met zijn ge bruikelijke uitzending, verschoven 1 uur. Indien de scholen 's middags vrij krij gen vervalt de schoolradioles. Om 2.35 uur begint een klankbeeld over prin ses Beatrix, gemaakt door Jacques Idserda, om 5 uur gaan enkele repor ters publiek op straat vragen stellen. Muziek Tussen deze gesproken-woord-uitzen dingeen is er natuurlijk gevarieerde muziek te horen, evenals 's avonds, wanneer echter als hoogtepunten gelden: 6.15 uur internationale ac tualiteiten, 9.10 uur een klankbeeld van Herman Felderhof en Kees van Drongelen, onder de titel „Wie Claus?'" samengesteld naar in Duits land verzamelde gegevens, 8.05 uuï rechtstreekse uitzending van een feestelijk concert dat het PFomena- de-orkest geeft in Gorinchem (pre sentatie Johan Bodegraven), 9 uur een samenvatting van de reportages tussen 1 en 2.05 uur. 9.25 uur een programma van Oranje-poëzie -muziek getiteld „Vrijages onder de Oranjeboom", om 10.45 een klank- beid van Kees Middelhoff met authentiek materiaal over de verlo vingen van koningin WilheLmina, koningin Juliana en prinses Beatrix: „Vorstelijke verloving in drie ge neraties" geheten. Om 11 uur begint tenslotte een minuten-reportage van het Oranjebal in de Utrechtse Beatrixhal (Jaarbeurs) dat de NRU samen met de Stichting Stadsontspanning Utrecht zal organl- Ook dinsdag is er een nationaal radio programma over beide zenders, de verloving verder worden gevolgd, waarbij de gebeurtenissen rondom Om 2.55 begint een verslag van het voorstellen van het verloofde paar aan de leden van het kabinet en daarna aan de Staten-Generaal in de Ridderzaal. Een samenvatting hiervan is te ho ren in het KRO-Echo-programma 's avonds om 7.10 uur. Het nationale programma dat 's avonds ter ere van de verjaardag van prins Bernhard wordt uitgezonden, blyft gehandhaafd. Nieuwe naam van middenstander: ondernemer (Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG De Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond heeft besloten zün naam te veranderen in Centrale van Katholieke Ondernemersorganisaties ln het Midden- en Kleinbedrüf. Deze naamswijziging houdt, zo werd gistermiddag op een persconferentie mee. gedeeld, nauw verband met een algehele organisatorische structuurwijziging, waar bij het individuele lidmaatschap plaats zal maken voor het lidmaatschap van de ongeveer vijftig branche-organisaties. Ook de diocesane opbouw van de organisatie zal verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen gewestelijke organisaties. Op be stuurlijk niveau zal worden geëxperimen teerd met een beildsorgaan, waarin vertegenwoordigers van alle aangeslo ten bonden zitting zullen hebben, zo werd voorts meegedeeld. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau Th. L. de Vrieó,eme ritus-deken en -pastoor van Oir^chot. wonende in Vught. t Blijft onrustig in Algiers ALGIERS Enkele honderden jongeren zijn gisteravond opnieuw een betoging begonnen tegen het nieuwe bewind. Zij schreeuwden kreten als „Leve Ben Bella" en „Boumedienne, moordenaar". On der de bevolking werd een pamflet verspreid, waarin de vorming van een „volksbeweging voor de be vrijding" werd aangekondigd en waarin werd opgeroepen tot ver zet tegen de „leerling-dictator" Bou medienne. De politie vuurde herhaaldelijk in de lucht om de demonstranten te waarschuwen, dat ze zich moesten verspreiden. Ook werden traangas granaten geworpen. Na een uur was de orde weer hersteld. Grote aantal len militairen en politiemannen ble ven echter door de straten patrouil- Intussen was het vanmorgen nog steeds niet zeker of de Afro-Aziatische conferentie in de Club des Pins vlak bij Algiers vanmiddag zou doorgaan. Zes Aziatische landen zouden bij het begin van de vergadering van minis ters van buitenlandse zaken voorstel len de conferentie en de daarop te volgen topconferentie tot een later tijdstip uit te stellen. De zes zijn: In dia, de Philippijnen, Ceylon, Japan, Buiten-Mongolië en Thailand. De Tu nesische regering had eerder op de dag al aanbevolen de conferentie uit te stellen. Het Algerijnse dagblad El Moudja- hid heeft gisteren onder grote opmaak gemeld, dat Rabah Bitat. eens Ben Bella's aanhanger en gezel in gevan genschap, zijn steun aan de nieuwe re volutionaire raad heeft toegezegd. Bi tat zou een boodschap aan de raad hebben verzonden, waarin hij zegt, dat „niemand kan ontkennen, dat ons land sedert drie jaren was overgele verd aan de willekeur van een man, die het naar de ondergang leidde". Later is gemeld, dat op de plaats, waar de conferentie zou worden gehouden een bom is ontploft, Daarbij zouden vijf per sonen zijn gedood. Uiterwaarden nog onder water ARNHEM Tienduizend hecta ren uiterwaard in Gelderland en Overijssel staan door de voortdu rend hoge waterstand van de Rijn, Waal, IJssel en Maas al sinds het vroege voorjaar permanent onder water ofwel zijn sindsdien twee- of driemaal overstroomd. Het einde van deze abnormale hoge waterstand is door de aanhoudende aanvoer van smelt- en regenwater nog niet in zicht. Bovendien wordt de afwatering het achterland belemmerd, zodat ook binnendijks tienduizend hectaren water overlast hebben. De Gelderse Maatschappij van land bouw en de Overijsselse Landbouwmaat- schappij, die dit mededelen, verklaren ernstig verontrust te zijn over deze voortdurende wateroverlast. Duizenden veehouders zijn hierdoor zwaar gedu- De gronden in de uiterwaarden kan nen, mocht er in de zomermaanden niet aanzienlek herstel intreden, voor 1965 als verloren worden beschouwd- Voor de betrokken veehouders zal dit ramp betekenen, omdat het vee deze er dan geen gras heeft en in de ko mende winter geen hooi. Vooral de bedrijven van zes tot'vijftien ln zuiden van Hongarije Verkeerschaos door overstromingen WENEN In het zuiden van Honga- Üe werken ongeveer 35.000 mensen koortsachtig aan het versterken van de dijken van het daar nog steeds stijgen de waterpeil van de Donau, zo meldt het Hongaarse persbureau MT1. Het water is de laatste 24 uur tussen Mohacs en de Hongaarse-Zuidslavische grens 1 centimeter gestegen, in de overige rivierdelen in Oostenrijk en Hongarije is het water gezakt. Het grootste gevaar wordt nu ge vormd in de provincie Tirol door het smeltwater van de Alpen, dat al vele dalen heeft overstroomd. De overstromingen hebben het ver keer ontwricht, akkers overstroomd cn duizenden vakantiegangers op de vlucht gejaagd. De grote Noord-Zuid-verbin- ding tussen West-Duitsland en Italië vrijdag versperd, de voornaamste internationale spoorlijn van Oostenrijk Zwitserland werd donderdag ver broken door het wegspoelen van een deel van de spoorlijn bij Innsbruck. Intussen werden voedselvoorraden per vliegtuig overgebracht naar de over stroomde streken in Tsjecho-Slowakije, bijna 50.000 mensen moesten wor den geëvacueerd. Vlaams letterkundige Jan Walravens overleden BRUSSEL In Brussel is gister avond, na een langdurige ziekte, over leden Jan Walravens, Vlaams letter kundige en lioofd van de culturele re dactie van Het Laatste Nieuws. hectare met een hoge veebezetting zijn het slachtoffer Reeds scharen een hon derdtal boeren het vee elders in, of staat het vee nog steeds op stal. Vele tonnen hooi zijn door het rivierwater wt Bij het uitblijven van een aanzienlijk herstel zal financiële hulp gevraagd wor den aan het Nationale Rampfonds en renteloze voorschotten aan de regering. Twaalf jaar geëist ASSEN Twaalf jaar gevangenis straf is geëist tegen de 28-jarige gehuwde w Zwaantje K. de J. uit Roswinkel bij Emmen, die voor de rechtbank beken de haar drie kinderen van het leven te hebben beroofd. De vrouw gaf toe dat i maart 1963 haar negentien dagen oude zoontje doodde met een kussen. Het zoontje dat daarna in 1964 geboren werd, benam de vrouw acht dagen later op dezelfde manier het leven. Op 4 september verdronk de vrouw haar vijfjarig dochtertje. In drie met munitie geladen wagons een goederentrein op het traject tus- Bremen en Minden is gistermiddag brand uitgebroken. Een van de branden de wagons vloog in de lucht. Tijdens de blussingswerkzaamheden werden de om wonenden geëvacueerd en het verkeer stop gezet. Op weg naar Vietnam EL TORO Een C-135 transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht met 72 mariniers cn een bemanning van twaalf koppen aan boord Is gisteren bU El Toro in Californië neergestort. Alle inzittenden van het toestel vonden de Het straalvliegtuig was van de lucht machtbasis El Toro opgestegen voor een vlucht naar Hawaii. Kort na de start werd het radarcontact verbroken. Later bleek, dat het toestel spoedig daarna moet zjjn neergestort in een bergachtig gebied. Het verongelukte toestel is een militaire versie van de Boeing 707. De militairen begaven zich hoogst waarschijnlijk naar Vietnam. Zq zouden namelyk na een tussenlanding in Hono- ioeloe naar Okinawa gaan, de vertrek basis voor Vietnam. BEIROET Volgens het blad Al nayat hebben welingelichte zegslieden te New York verklaard, dat ex-president Ben Bella van Algerye dood is. Hij zou verleden week zaterdag, enkele minuten na het begin van de staats greep, in zyn slaapkamer in de villa Jolly zijn vermoora. Volgens het blad heeft niemand in de buurt gezien, dat de president zyn huis verliet Ook heeft niemand verklaard, Ben Bella na de staatsgreep nog levend te hebben gezien. 35 doden, 52 gewonden in Saigon PEKING/SAIGON/LONDEN Gisteravond zijn voor een restau rant in Saigon twee kneedbommen ontploft, waarbij vijfendertig per sonen, Vietnamezen, Amerikanen en Fransen werden gedood. Er zijn tweeënvijftig gewonden ge teld. De bommen ontploften met twintig seconden tussentijd, tweede maakte de meeste slachtof fers. Deze explodeerde terwijl de meeste slachtoffers in paniek een restaurant renden. Verscheide ne gewonden werden direct ver zorgd door verslaggevers die ter plaatse waren. Het restaurant, een drijvend houten geval, rust op de bodem van een rivier. Men vreest dat er ook nog Chinese slachtoffers te betreuren zijn. In Londen hebben de premiers van het Gemenebest gisteren de richtlijnen de vredesmissie naar Vietnam goed gekeurd. Men werd het er over eens dal Helen Keiler, de beroemdste blind en dove schrijfster, die haar leven 1 heeft gewijd aan het helpen van hulpelozen, wo-rdt morgen 85 jaar oud. I De foto werd dezer dagen in Easton, Connecticut, Ver. Staten, gemaakt. een van de doelstellingen moet zyn een volledig en algemeen bestand, waardoor het mogelijk wordt een vredesconferentie te beleggen. Een tweede doel is het op schorten van de Amerikaanse van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam, gepaard gaande met stopzet ting van de Noordvietnamese troepenbe wegingen. Ten slotte heeft de perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken de terechtstelling van een Ame rikaanse militair door de Vietcong, waar van wij gisteren reeds melding maakten, een geval van moord genoemd. In de Verenigde Staten heeft dit geval van re presaille grote beroering gewekt. Oorlogsmisdadiger: 7 jaar FREIBURG Een rechtbank in de Westduitse stad Freiburg heeft gisteren de voormalige Gestapo-functionaris Ro bert Weissmann (57) wegens veelvoudi ge moord tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. De medebeklaagde Richard Sehmisch (60) kreeg vieren eenhalf jaar. Beiden werden ervan be schuldigd tijdens de oorlog in het Pool se district Novy Targ te hebben deel genomen aan het doodschieten van jo den. De aanklager had tegen Weissmann levenslang en tegen Schmisch negen jaar geëist. Een arbeidsongeval in Ma&rssen heeft de 19-jarige ongehuwde R. Tries- man uit Utrecht gistermiddag het leven gekost. Een elektrische slijpmachine raakte onklaar en de Utrechter werd door de stroom getroffen. NEO KOELING N.V. koeltechniek Tel. 33077 cn 31726 VOLAUTOMATISCHE Lagere temperaturen De Bilt verwacht to hedenavond: Tydciyk meer bewolking en enkele verspreid voorkomend - buien. Matige in de kustprovincies tijdeiyk krachtige wind draaiend naar zuidwest t» wesv. Lager* temperaturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1