Vakcentralen wijzen de huurverhogingen af Hervorming van Sowjeteconomie «JANSEN '1TILANUS Zij ijn Beatles op hun retour? „Vogels pikken graantje mee van de welvaart" Villawijken zijn in trek Man gevlucht uit gevangenis te Arnhem Johnsons gezondheid wekt bezorgdheid Opvolging ook geregeld Opmars van verdovende middelen Duitse werkgemeenschap actief Tegen 1970 geen vuil water meer door Rijn 9 VRIJDAG 25 JUNI 1965 MILAAN Slechts 7.000 van de 22.000 plaatsen in de velodroom van Milaan waren donderdag bezet toen de Beatles voor het eerst optraden in Italië. De voorstelling had een rustig verloop, al toonde het publiek zich enthousiast. De 1300 aanwezige politie- hoefden niet in te grijpen. Van te voren hadden de organisa toren beweerd dat het optreden uit verkocht was en dat dozijnen bussen uit heel Norrd-ltalië en zelfs uit Zwit serland naar Milaan zouden komen Er kwamen echter maar zes bussen. Te veel beslag op ruimte Toenadering NKV en CNV UTRECHT Niet alleen naar het oordeel van het NW, maar 7\TT/T/ ook naar dat van de beide andere tl l VZOTl, V vakcentralen, legt het huurverho- 9 gingsprogram van het kabinet- Cals een te groot beslag op de ruim te voor loonsverhoging. Deze kri tiek leverde vanmorgen drs. D. (Van onze soc.-econ. redactie) Roemers, voorzitter van het NVV, op het huurverhogingsbeleid van dit kabinet. De heer Roemers, die sprak op de hoofdbestuursvergadering van het NVV, wees niet bij voorbaat edere huurverhoging af, maar het tempo waarin minister Bogaers deze huurverhoging wil doorvoe ren, ligt naar zijn mening te hoog. Niet logisch vond de NVV-voor- zitter het verband tussen verho ging van de bouwkosten en verde re ontwikkeling van de subsidie. Als tweede schaduwpunt van het kabinetsbeleid noemde de heer Roe mers de handhaving van het oude beleid ten aanzien van de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Hij sprak de verwachting uit, dat minis- I ter Veldkamp, het foutieve beleid van 11964 niet in 1965 zal herhalen. Prof. De Vries in afscheidscollege: De NVV-voorzitter erkende ech ter, dat de positieve punten nieuwe kabinet overheersen. Met de beide andere vakcentralen veron derstelde hij, dat dit kabinet mee: geneigd is tot structurele hervor mingen dan zijn voorganger. Gunstig noemde hij het feit, dat het nieuwe kabinet er nog wel van uitgaat, dat de overheidsuitgaven niet sneller mogen stijgen dan het nationaal inkomen; maar komende maanden wordt er al niet strikt aan vastgehouden. Het dogma van oud-minister Zijlstra, dat de overheidsuitgaven bij de ontwikke ling van het nationaal inkomen dienen achter te blijven, schijnt overwonnen te zijn, aldus de heer WAGEN1NGEN Men moet er zeer voorzichtig mee zijn ver mindering van de vogelstand die later vaak tijdelijk blijkt te zijn toe te schrijven aan de verderfelijke invloed van mens. Dit zei prof. dr. D. M. de Vries bij zijn afscheid als buiten gewoon hoogleraar in het l nisch graslandonderzoek aan de landbouwhogeschool te Wage- ntngen. Prof. De Vries is weliswaar vegeta- tiekundige, maar hij heeft zich ook beziggehouden met vogelkunde. Tij dens herhaald onderzoek van gras landen, slootvegetaties en akkeron- kruidbegroeiingen door hemzelf en medewerkers hebben prof. De Vries en zijn vrouw sinds 1950 in het Wageningse binnenveld in weer en wind vogeltellingen verricht. Uit deze vogeltellingen kon worden ge constateerd, dat een strenge winter, een nat broedseizoen of een te droge zomer de vogelstand zeer ongunstig beïnvloeden. Ofschoon de nadelige invloed bespuitingen met insecticiden en van zaadvergiftigingen onmisken baar is, heeft prof. De Vries ook ontdekt dat de vogels zich veel ARNHEM In de nacht van zon dag op maandag heeft, naar eerst thans bekend is geworden, de Italiaan Alfredo Ogboni kans gezien te ont vluchten uit de strafgevangenis aan de Oranjestraat te Arnhem. Door een gat te hakken in de buitenmuur van zijn cel kwam hij op een binnenter rein, vanwaar hij met behulp van een touw over de hoge muur wist te komen, die het gevangenisterrein scheidt van de buitenwereld. De Italiaan, die nog voortvluchtig is, zat in Arnhem een gevangenisstraf van zeven maanden uit, waartoe de rechtbank te Almelo hem had veroor deeld wegens een aamal inbraken in Goor. Hij had van zijn straftijd nog ruim een maand tegoed. Trein ontspoorde: negen doden BERLIJN Een spoorwegongeluk in Oost-Duitsland heeft gisteren aan negen mensen het leven gekost. Vol gens het Oostduitse persbureau ADN zijn dertien zwaar gewonden naar een ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde op het station Wassmanns- dorf, toen een passagierstreiai bij het binnenkomen ontspoorde en verschei dene rijtuigen omsloegen. deze krant behoort tot Het Kwartet In het Westen meer concentreren op de villawij ken en soortgelijke woongebieden. Verscheidene vogelsoorten passen zich uitstekend aan, aldus meeprofi terend van de welvaart. De oude binnenstad in Wageningen staat met 55 vogelsoorten in dit broedseizoen aan de top van de onderzochte blokken, gevolgd door villawijken met bomenstruiken, wintervoede- ringen en nestkasten. Prof. dr. D. M. de Vries waarschuwde in zijn afscheidscollege voorts voor een teveel aan bemesting van gras landen. Het kan onrendabel zijn (fosfor), de gezondheidstoestand van het vee kan gevaar lopen (kaü), en de groene zoden kunnen worden verknoeid (stikstof). Door al maar meer stikstof wordt de produktie weliswaar opgevoerd, maar onafwendbaar gaat de be groeiing gelijken op die welke men om en bij mestvaalten aantreft. Energieke vriend Ieder mens is wel eens niet-zo- f it-als-anders. Maar gelukkig is er King die, als een energieke vriend, u er prompt weer boven op helpt. Natuurzuivere King: het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking! j Minister Bolz BZ legt functie neer OOST-BERLIJN De Oostduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Lothar Bolz, heeft gisteravond om gezondheidsredenen en op advies van zijn artsen zijn functie neergelegd. Dr. Bolz is sinds 1953 minister van buitenlandse zaken geweest. De onder minister van buitenlandse zaken, Otto Winzer is tot zijn opvolger benoemd. De Oostduitse ministerraad heeft het verzoek van Bolz aanvaard. Hij zal wel het vice-premierschap behouden. Winzer die nu de eerste man wordt op het ministerie wordt algemeen beschouwd als een Berlijn-deskundi- ge- Erkentelijk was hij ook voor de aandacht, die het kabinet aan de grondpolitiek besteedt. Alleen met prijsbeheersingsmaatregelen komt men er hier niet, al had de heer Roemers waardering voor het aangekondigde wetsontwerp ter heffing van een speculatiewinstbelasting. Er zal een complex van maatregelen getroffen maoeten worden, waarbij het pri vaat-eigendom van de grond geen heilig goed kan zijn. De regering heeft thans een dergelijk complex van maatregelen getroffen. Van de nieuwe minister van justitie ver- waohtte hij een voortvarend beleid op het gebied van de hervorming van het ondernemingsrecht en het sta kingsrecht. SAMENWERKING In de afgelopen periode, aldus de heer Roemers, is de verhouding tus sen de drie vakcentralen zowel zake lijk als persoonlijk bijzonder goed gebleven. Er is een commissie aan het werk, die na moet gaan hoe aan de samenwerking nog meer gestalte ge geven kan worden. De heer Roemers zegde toe, dat het NW te dien aanzien bereid is ver te gaan. Overi gens geloofde hij, dat het vraagstuk met behoedzaamheid aangepakt moet worden. Het dagelijks bestuur van het NVV zal alles doen om te bevorderen, dat deze commissie tot concrete resul taten komt. De heer Roemers kon niet nalaten enkele opmerkingen te maken over de op gang komende discussie inzake het bestaansrecht van de confessionele vakbeweging. In de kring van het NW wordt aan het recht zich confes sioneel te organiseren niet getornd. Wel vroeg hij zich af, in hoeverre verdeeldheid van de vakbeweging, zoals deze thans bestaat, gerechtvaar digd is. Het bijzondere van de laatste maanden achtte hij niet, dat hierover gediscussieerd wordt in de kring van het NW. Uit recente publicaties in „De Gids" en „Ruim Zicht" was hem gebleken, dat ook bij CNV en NKV twijfel was gerezen. De heer Roe- Forse straffen voor botersmokkelaars XLEEF Twee Westduitsers die celgenomen hebben aan de grootste botersmokkel die ooit aan de Duits/Ne derlandse grens is ontdekt moeten 10,5 miljoen mark schadevergoeding betalen. Bovendien veroordeelde de rechtbank in Kleef de 29-jarige. uit Wuppertal afkom stige, groothandelaar Ulrich Schaufelber- ger tot twee jaar gevangenisstraf en een geldboete van 50.000 mark en zijn broer Friedhelm (26) tot een jaar gevangenis straf en een boete van 25.000 mark. De twee mannen werden schuldig bevonden aan belastingontduiking en valsheid in geschrifte. Hun 59-jarige vader, Willi Sohaufelberger kreeg wegens medeplich- ♦ieheid een gevangenisstraf van acht maanden. De vrachtrijder Franz Reiche (25) uit Rees werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 6.000 mark boete, de expediteur Walter van Dillen (41) uit Huethum bij Emmerik tot vijf maanden 1.000 mark boete. mers wilde echter alleen een belang stellende, maar niet een al te op dringerige toeschouwer zijn. Met enige vreugde had hij gelezen, dat aan de bisschop van Breda, mon seigneur De Vet, opdracht was gege ven een concept te maken over her ziening van bepaalde delen van het v.k. mandement. ONGEORGANISEERDEN De heer Roemers geloofde niet. dat de overgrote meerderheid van de ongeorganiseerden om principiële re denen geen lid van de vakbeweging is. Hij verklaarde met betrekking tot de fondsvorming ook niet enthousiast te zijn over terugbetaling van contri butie aan -vakbondsleden. In het sen dan ook losgelaten. Sprekend over het Europees gebeu ren, geloofde de heer Roemers, dat er een moment komt, waarop het ver krijgen van onmiddellijke stoffelijke voordelen minder belangrijk is dan instandhouding van democratische controlemiddelen. In januari had hij aan de heer Marjolin in Brussel laten weten, bij zonder weinig waardering te hebben voor diens interventie bij de loonon derhandelingen in Nederland in het najaar van 1964, zonder op de hoogte te zijn van de achtergronden van het standpunt van de Nederlandse vakbe weging. De heer Roemers veronder stelde dat de heer Marjolin nog iets leren kan van de economische ont wikkeling in Nederland. Het kan hem tot troost strekken, aldus de NW- voorzitter, dat hij niet de enige is, die door deze ontwikkeling in het onge lijk is gesteld. Zeg het met bloemen en.,» bestel tijdigl l/éZ/a4qi404 v*Nf i GR005' LONDEN Het Londense blad Evening Standard heeft gisteren bericht dat de gezondheidstoestand van president Johnson in toene mende mate de bezorgdheid wekt van zijn adviseurs en artsen. In het artikel wordt er de aandacht op gevestigd, dat president John son een periode van spanning en lichamelijke druk doormaakt die in brede kringen de aandacht trekt. In een latere editie van het blad was het bericht nog forser opgemaakt met een kop over de gehele voorpagi na. Het luidde: „President werkt 15 tot 18 uur per dag, autoriteiten be zorgd over gezondheid van Johnson" In het verhaal wordt er op gewezen dat sinds de toestand in het buiten land kritiek is geworden de president dikwijls om drie of vier uur in de morgen opstaat om het laatste nieuws over Vietnam te vragen. Een reden voor de druk waaronder de Ameri kaanse president staat is de lengte van de Amerikaanse verlieslijsten die uit Saigon op het Witte Huis binnen komen. Verrassende voorstellen: Werknemers krijgen deel van winst MOSKOU Sinds een vier da gen wordt in de universiteit van de Russische hoofdstad een bui tengewone vergadering van eco nomen gehouden, waaraan ook wordt deelgenomen door direc teuren van ondernemingen en planningsfunctionarissen van dertig steden in de Sowjetunie Er zijn aan de regering twee be langrijke hervormingen voorgesteld: modern en modieus ondergoed is van ...een naam om te dragen! Jjh een daate ky I De onlangs van elkaar gescheiden tweelingzus jes Santina en Giuseppi- na Foglia hebben giste ren het ziekenhuis, waar de operatie heeft plaats gevonden, verlaten. Zij fpngen echter nog niet naar huis, maar naar een kinderziekenhuis. waar ze eerst een nabehande ling krijgen. De meisjes hebben toen zij weggin gen onder meer de chi rurg, prof. Luigi Solerio, bedankt. Deze verklaar de, dat de meisjes om te leren lopen eerst nog veel zullen moeten oefe- Twintig jaar na de oor log liggen in de archie ven van het Duitse Rode Kruis nog verzoeken tot opsporing van bijna 214 miljoen Duitsers van wie de familieleden nooit meer iets hebben ge boord. Hiervan zijn 1,3 miljoen soldaten. Boven dien zijn er nog ongeveer 2000 jonge mensen, die als kind van hun ouders werden gescheiden en die thans niet weten, hoe hun werkelijke naam luidt. Sinds 1945 heeft het Duitse Rode Kruis bijna negen miljoen mensen met hun familie kunnen verenigen. I Hoe veel oude medi sche handboeken waard zijn, bleek gisteren bij antiquair Menno Hertz berger in Amsterdam, waar het eerste deel van de verzameling medische boeken van wijlen dr. E. Friedrich werd geveild onder grote belangstel ling uit binnen- en bui tenland. Enkele prijzen: Vesalius (7000 en 14.000 gulden), Galilei (3500). Spiegel (1500) en Stöfler (1320). Een jury in Los Angeles (VS) heeft een telefoon maatschappij veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding van 5,4 miljoen gulden aan een advocaat. Deze had een aanklacht inge diend wegens slechte dienstverlening door de maatschappij, waardoor hij niet tot officier van justitie zou zijn gekozen- de wijziging van het „staatsplan", dat tot nu toe zeer streng is geweest, tot een eenvoudige wet, die het mogelijk maakt, dat ondernemingen hun economische zelfstandigheid krij gen; de verplichting van de zelfstandig geworden ondernemingen om winst gevend te worden en het toekennen aan de arbeiders van een groot deel van de opbrengsten, via de bemidde ling van het ondernemingsfonds. De deskundigen zijn eveneens van mening, dat de tijd is gekomen voor de vergroting van de winsten, die de voornaamste bron van inkomsten moeten worden van het onderne mingsfonds. CAMPAG1SE Deze voorstellen schijnen de bekroning te zijn van een perscampagne van de laatste weken. Onder meer werd, zoals wij gisteren berichtten, in de Prawda een economische hervorming geëist. In de Izwestia is zelfs in verschillende artikelen het Zuidslavische economische systeem uiteengezet, waarbij ook de goede punten werden onderstreept Nieuw onderzoek politieke moord in Griekenland SALONIKI De Griekse justitie heeft een nieuw onderzoek gelast raar de dood van het linkse Kamerlid Grigorias Lambrakis, die in mei 1963 door een motorrijder is doodgereden nadat hij had gesproken op een bijeenkomst van linkse afschaffers van de atoombom, de motorrijder en zijn duo-passagier zijn eind 1964 van noord beschuldigd. Politie-luitenant Emanuel Kapelonis er. een rechtse politicus werden toen beschuldigd van medeplichtigheid, maar het onderzoek in de zaak werd nog voortgezet Nu heeft luitenant Kapelonis ver klaard, dat de aans'ag tegen Lambra kis is uitgegaan var. officieren in de leiding van de veiligheidspolitie in Salonki, onder wie kolonel Dolkas en generaal Mitsos. Dezen hadden hem (Kapelonis) opgedragen de zaak met de motorrijder te regelen. Deze ont kent en zeg: Kapelonis vóór het incident nooit te hebben ontmoet. Vertegenwoordigers van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn het intussen eens geworden over een amendement op de grondwet inzake de bepaling van arbeidsongeschikt heid van de president, en zijn opvol ging. Volgens de door de vertegenwoordigers bereikte overeenstemming zou het Con gres 21 dagen hebben om zich uit te spreken, als de vice-presides, het recht van een president, die ongeschikt is geweest, om zijn ambt te hervatten, betwist. Het voorgestelde amendement voorziet ook in de opvolging van de president door de vice-president, die thans op gewoonterecht berust maar niet in de grondwet is gesanctioneerd en schrijft een methode voor om er voor te zorgen dat er altijd een vice-president is. Wat dit betreft bepaalt het, dat de president iemand aanwijst om een vaka- ture te vervullen onder voorbehoud vai goedkeuring door de meerderheid vai beide huizen van het Congres. In de kwestie van ongeschiktheid van een president worden twee gevallen derscheiden nl. dat de president zelf klaart niet in staat te zijn zijn taal verrichten en dat hij dit niet doet. In het eerste geval neemt de vice- president zijn taak over tot hij verklaart zelf weer in staat te zijn deze 11 vervullen. In het tweede geval kunnen de vice- president en een meerderheid van het kabinet verklaren dat de president zijn kan verrichten, waarop deze onmiddellijk taak niet de vice-president overneemt. In Middenen Oost-Europa Vertraging van treinverkeer door overstromingen WENEN De internationale spoorwegverbinding met Zwitserland en Duitsland zal naar verwachting zeker twee dagen verbroken zijn als gevolg van de overstromingen waar door vooral het westelijk deel van Oostenrijk wordt getroffen. Nabij Zirl in de buurt van Innsbruck werd een stuk van de spoordijk weggeslagen waardoor de rails drie meter boven het water jn de lucht hingen. Modder en aardverschuivingen be dreigen dorpen en akkerland in de wes telijke provincies. Smeltwater van de A'pensneeuw verhoogt het peil der -verstromingen. Het buiten de oevers treden van de Donau en andere rivieren heeft in de afgelopen twee weken grote schade in zeven landen aangericht, in Oosten rijk, Zuid-Slavië, Roemenië, Duits land, Tsjecho-Slowakije Bulgarije en Hongarije. In Tsjecho-Slowakije moesten *ot dusver ongeveer 45.000 mensen hun Woningen verlaten. RIO DE JANEIRO De interna tionale handel in verdovende midde len breidt zich uit. Daartegen is intensiever optreden van de politie in alle landen nodig. Dat is een van de conclusies, waartoe politiehoofden uit 64 landen zijn gekomen tijdens de jaarlijkse Interpol-conferentie in de voornaamste stad van Brazilië. De bestrijding van de handel „lijkt net op het leegscheppen vam de zee met een lepeltje", aldus een woord voerder. Er zijn steeds meer aanwij zingen, da' jongelui in vele landen aan verdovende middelen verslaafd zijn. Het verbruik van Indische hen nep (marihuana), dat door sommigen niet tot de verdovende middelen wordt gerekend, breidt zich sterk uit buiten de traditionele gebieen. Het is bijna onmogelijk de produk tie van het ook voor de geneeskunde noodzakelijke opium in moeilijk te be roker, gebieden in de hand te houden. Twintig miljoen dollar voor huizen in E.E.G. LUXEMBURG De Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft twintig miljoen dollar uitgetrokken voor de financiering van een nieuw woning bouwproject in de zes landen van de EEG. Reeds eerder waren voor vijf andere woningbouwprogramma's meer dan 200 miljoen dollar uitgegeven. Met behnlp daarvan is bijgedragen aan de financiering van bijna 100.000 huizen, die in enkele gevallen zelfs geheel werden bekostigd. Het zesde woningbouwprogramma van de Hoge Autoriteit behelst gelde lijke steun leningen tegen lage rente bij de bouw van huizen in gebieden waar nieuwe industrieën worden gevestigd. Bovendien zullen mijnwerkers aan een huis worden geholpen, die door de slechte gang van zaken in de mijnbouw ergens anders moeten gaan werken. Ook gevallen van inwoning en van huis vesting van buitenlandse arbeiders zal men helpen. Van de 100.000 huizen, die geheel of gedeeltelijk door de Hoge Autoriteit zijn bekostigd zijn er reeds 65.000 klaar, waarvan 1300 in Nederland en 3000 in België. 'iJ De scheve toren van de Italiaanse stad Pisa zakt steeds meer uit het lood. Professor Silvio BaXlarin I heeft dezer dagen metingen ver- richt om de scheefheid van de j campanilla te controleren. Zijn j hoekmeter wees uit, dat de toren j inderdaad weer enkele graden meer was weggezakt. In Pisa j heerst overigens al jarenlang de j vrees, dat de toeristische trek- 1 pleister bij uitstek het op zeke re dag zal begeven. DUSSELDORP Het ziet er naar uit dat tegen 1970 geen ver ontreinigd water meer door de Rijn naar Nederland zal stromen. Donderdag werd in Dusseldorp bekendgemaakt dat de „Werkge meenschap tot zuivering van de Rijn", waarin alle aan de rivier liggende bondslanden vertegen woordigd zyn een aantal grote zuiveringsinstallaties zal laten bouwen. Men denkt voorts aan een controle systeem dat automatisch vervuilingen in de rivier meldt. Onderdeel van dit systeem vormen 32 meetstations. Zij zullen voornamelijk worden gebouwd op plaatsen waar veel vuil in de rivier wordt geloosd. Nog dit najaar wordt begonnen met de bouw van een controlestation aan de Duits-Nederlandse grens bij Emme rik. Aan dit project zullen zowel Ne derlanders als Duitsers meewerken. Indonesië vreest omsingeling DJAKARTA De vice-gouvenneur van West-Iriam, commodore Agoed Soeoekti, heeft gisteren beweerd dat in Australisch Nieuw-Guinea een vliegveld wordt aangelegd „als on derdeel van de pogingen van de meuw-koloniaListische machten, Indo- nesie te omsingelen". Dit vliegveld wordt bij Wewak £®bouwd tegen een som van ruim 100.000.000 gulden. Bovendien opere ren op slechts 550 mijl van Sorong (West-Irian) „talloze oorlogsschepen van de Amerikaanse Zevende Vloot". De bevolking van West-Irian zal klaar staan „om de nieuw-kolonialis- Usche bedreigingen af te slaan, al beschikt zij slechts over pyl en boog", aldus Soebekti. Tijdens het spelen van golf zijn woensdag o' een golfterrein in Butler in de Amerikaanse staat Pennsylvanië vier man door de bliksem gedood en zes anderen nün of meer ernstig gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9