MR. DE ZAAIJER: man van Wiesenthal slaat opnieuw toe de opzienbarende rechtszaken Laatste nacht bij Ranter in zijn cel Oud-SS'er in Kiel wacht arrestatie Groot deel bevolking woont te goedkoop A.N.W.B. haalde in '64 900 auto's uit vreemde Cleveland Orchestra: schitterende klank Onderofficieren ongerust over nieuwe pensioenwet Purolh°« Twee keer één procent extra uitkering IV?genwacht kan gestrande auto s laten wegslepen VRIJDAG 25 JUNI 1965 Kans op onweer DE BILT Een lagedrukgebied bij Schotland verandert maar langzaam van plaats. Het ondergaat tijdelijk enige uitbreiding in de richting van de Golf van Biscaye. Tengevolge hier van komt Nederland in een zuidweste lijke tot zuidelijke luchtstroming, die aan de voorzijde van het lagedrukge bied aanwezig is. Daardoor zal in eer ste instantie tamelijk warme lucht worden aangevoerd. Vast zomerweer wordt het echter niet. omdat verwacht moet worden dat het genoemde de- pressiegebied geleidelijk meer invloed zal gaan uitoefenen op het weer in Nederland. De kans op enkele regen- of onweersbuien neemt daardoor be langrijk toe. Zon cn maan Zaterdag 26 juni: Zon op 4.21. onder 21.04; maan op 2.16, onder 18.00. Dinsdag 29 juni: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN juni: 0.10 v,m.; 12,43 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven 1 1 Temper. •MM WMB- IMtatOh. fcziSfli as. as i. 11 Londei Bordeaux Grenoble Nice Wenen° Innsbruck Belgrado 20 18 1 windstil 30 17 nndstil 30 10 Procureur-generaal met pensioen AMSTERDAM Mr. Hendrik Roe lof de Zaaijer is geen procureur- generaal bij het Amsterdamse ge- rechtihof meer. Deze week heeft hij deze belangrijke functie neerge legd en daarmee „vanwege het be reiken v/d pensioengerechtigde leef tijd" zijn succesrijke carrière in de in de rechterlijke macht afgesloten. Begonnen als griffier by het kanton gerecht te Groningen was hij opge klommen tot een van de hoogste pos ten in ons land. Mr.,De Zaaijer heeft zijn werk in de af gelopen veertig jaar voor het merendeel achter de schermen verricht. Dit brach ten zijn positie (en ook enigszins zijn karakter) mee. Als je iets moet doen, doe het dan en praat er verder niet zo heeft hij steeds gedacht. De scheidende P.G. werd 23 juni 1900 in Groningen geboren.'waar hij ook rech ten studeerde. De eerste drie jaar zijn loopbaan was hij griffier bij het kantongerecht maar reeds op 27-jarige leeftijd werd hij substituut-officier te Arnhem. Van 1936 tot 1946 was h" rechter. Van de eerste periode zegt de heer De Zaaijer dat hij zich toen „heer lijk vrij" voelde. Veel was hij op pad omdat hij verantwoordelijk was voor drie buitenkantons: de Achterhoek, Tiel Nijmegen. De oorlog De tien jaren die mr. De Zaaijer daarna als rechter in Arnhem door bracht, waren van bijzondere beteke nis. Bij de inval van de Duitsers in Strandverwachting Een depressie bij Schotland stuurt om. streeks morgenochtend een regenfront over ons land. Tijdelijk weer een krach, tige tot harde zuidwesten wind. Morgen later op de dag weer zonnige perioden, maar vrij koel. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: westelijke luchtstroom met opklaringen, maar nog geen belang, rijke temperatuurstijging. Moord op 1800 vrouwen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen een week hoopt de speurder naar oorlogsmis dadigers Simon Wiesenthal bericht te krijgen, dat opnieuw een massa moordenaar is gearresteerd. Het is 'n in Kiel wonende oud-SS-er, de be langrijkste van 'n drietal, dat niet minder dan 1800 vrouwen om het le ven heeft gebracht. Het misdrijf had plaats in januari 1945 bij een dorp in Pommeren, dat merkwaardiger wijze Wiesenthal heet. De vrouwen hadden daar verdedigingsschansen tegen de Russen moeten opwerpen en waren vermoord toen het niet meer mogelijk bleek hen te eva cueren. De heer Wiesenthal deed deze mede deling op het vrijheidslustrumcongres van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd. De voorzitter, mr. G. Ch. Aalders, deelde mee dat het in de bedoeling ligt een grootscheepse financiële actie ten behoeve van Wiesenthals documenta tiecentrum in Wenen te gaan voeren. Het moet een actie van het gehele Ne derlandse volk worden, zei hij. Boek Terloops zei de heer Wiessenthal, dat in het begin van het volgende jaar een boek van zijn hand zal verschijnen, waarin hij zijn twintigjarige arbeid van na de oorlog beschrijft. Daarin zullen verscheidene dramatische episoden worden verteld, rlie tot nu niet in de openbaarheid zijn Helaas moeten de namen van een aan tal van zijn helpers uit vrees voor repre sailles ongenoemd blijven. Het boek vai de heer Wiesenthal die zelf bijna dage. lijks dreigbrieven ontvangt zal onder andere in het Nederlands verschijnen. In zijn werk verwijt hij zijn (joodse) volk, dat er niet honderd Wiesenthals zijn opgestaan om uit naam van de mil joenen doden de oorlogsmisdadigers op te sporen. Dit moet gebeuren, niet alsnog gerechtelijk wraak te oefenen de strafmaat is n langrijk maar omdat van de processen een pedagogische en preventieve wer king uitgaat. Daarom is het zoeken voor al naar de oorlogsmisdadigers, wier wan daden tot de verbeelding spreken als het geval was bij de man. die Anne Frank arresteerde. De jongeren moeten aan hun vaders, die deel hebben ui'gemaakt beeld de SS, vragen: „Is het waar wat de etulgen hebben verteld?' Hoe groter de loof wordt tussen de schuldige ouderen n de jongeren, hoe groter de kans iat zoiets vreselijks zich niet herhaalt. Bormaim kunnen 1940 wordt hij als rechter ris in het door de Sicherheits dienst beheerste huis van bewaring geplaatst. Van die tijd dateren zijn vriendschap pelijke betrekkingen met wijlen mr. Van Heuven Goedhart, de latere Hoge Commissaris voor het vluchtelingen- wezen van de Ver. Naties. De heer De Zaaijer was van alles wat zich afspeel de (waarin veel hooggeplaatste Neder landers zaten), op de hoogte. Daardoor kon hij tal van gegevens aan het ver zet verstrekken. De Duitsers hadden geen wantrouwen, en daarom haatte hij de Duitsers als zodanig ook niet: wél partijfanatici, „dat waren ellendige In 1945 sprak het vanzelf dat mr. De Zaa ijer ohef werd van de Politieke Opspo ringsdienst in Arnhem. Hij kende de NSB'ers, de beruchte SD'ers en de WA- aanbangers beter dan wie ook. Enige tijd later werd hij raadsheer-commissaris bij het bijzondere gerechtshof, dat grote logsmisdadigers moest berechten. Enikele namen: Christiansen, Student en Rauter. Laatste uren Van de laatste is bekend dat hij de heer De Zaaijer vroeg, hem in de laatste uren voor zijn executie bij te staan. Mr. De Zaaijer aarzelde niet: hij toen Rauter zijn galgemaal gebruikte, de aalmoezenier ontving om afscheid nemen en ook de gevangenisdirecteur. Tenslotte gaf mr. De Zaaijer hem een hand, waarna Rauter naar de plaats executie werd geleid. Ook heeft hij te maken gehad met ge ruchtmakende oorlogsmisdrijven, zoali het uitmoorden van de mannelijke be. volking van Putten en het verraad var een verzetsgroep in en rondom Apeldoorn, De kroon op de carrière van mr. De Zaaijer vormde de benoeming tot pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden (in 1946) en daarna bij dat te Amsterdam (in 1957). Amsterdam heeft niet alleen het belangrijkste procureur- generaalschap maar ook is het steeds het centrum voor officiële ontvangsten. Met name in de laatste acht jaar heeft mr. De Zaaijer tal van opzienbare zaken te behandelen gekregen. We noemen: df Baarnse moordzaak, de valse-munters-af- faire, de zaak-Anneke Beekman, de REM. net saturnespel, het Goloeb-drama op Schiphol en de moeilijkheden bij de Cu- Lemborgse politie. den, voor die van procureur-generaal geldt de leeftijdsgrens van 65 jaar. is hij woensdag geworden endaar- gaat hij heen, terugziende op een welbestede maar niet gemakkelijke tijd, waarin hij een grote verantwoor delijkheid droeg. Dit werk zag hij in april 1963 beloond door Hare Majes teit de Koningin, die hem benoemde tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. in leven is. „Ik weet precies ho< hij destijds Duitsland uitgekomen is, on- der welke negen namen hij zich verbor gen heeft gehouden en ik ken een dame, ier jaar met hem heèft geleefd. Bo vendien weet ik ongeveer waar hij nu verblijft In antwoord op een vraag over Ne derlandse neo-nazis noemde de heer Wiesenthal het beschamend voor ons land, dat ook Nederlanders op inter nationale fascistenbijeenkomsten aan wezig zijn-. Men moet hen niet gevan gen nemen maar hun verstandelijke vermogens in een psychiatrische richting onderzoeken. Daarvan zou een preventieve werking uitgaan. Wiesenthal wilde die thans nog kleine bewegingen, die op de ontevredenen, de werklozen en de teleurgestelden wach- m hun rol te spelen en die in bijna alle landen van Europa bestaan, niet overschatten. Hen geheel onderschatten mogen wij echter ook niet. want ook in de jaren twintig heeft men om Hitier geglimlacht, is onze plicht alles in de kiem te en.dat ook maar enigszins herin- aan de naoorlogse tijd van 1918. s onze taak onvermoeibaar te strij- ;n de democratie te verdedigen. We moeten strijden tegen alles wat de on zalige periode, die zoveel leed over de gehele mensheid heeft gebracht, ver heerlijkt. Wanneer wij hier mild zijn of leer wij zeggen: het probleem is klein, het zijn maar een paar honderd misleiden "of een paar fanatici of een paar dromers, dan maken wij dezelfde fout. die onze ouders in de jaren twin tig maakten. Volgens Wiesenthal is Duitsland het centrale probleem van Europa gebleven zal het dit nog lang zijn. Geeft het t te denken, zo zei hij, dat de „Deut sche Soldatenzeitung" het op een na grootste weekblad van Duitsland is, met oplage van meer dan 100.000 exem plaren? Het is een blad. waaruit vergif tegen de democratie en tegen de vijan- van het nationaal-socialisme druipt. Er zijn in Duitsland veel tijdschriften, die de democratie bij hun lezers ver achtelijk maken, de dictatuur aanprij- en de leer van rasverdelging pro beren nieuw leven in te blazen. De Amsterdamse procureur-generaal is tenslotte ook verantwoordelijk de veiligheid van staatshoofden e geringsleiders die een bezoek aai land brengen. Alleen mr. De Zaaijer weet hoe omvangrijk de veiligheids maatregelen zijn bij bezoeken van bijv. koningin Elizabeth of koning Boude- wijn. Ook is hij adviseur Koningin, de commissarissen van de Koningin, de burgermeesters, de hoofd commissarissen van politie i Nu' hebben we alleen nog- sproken over zijn functie van procureur- generaal. Maar mr. De Zaaijer doet nog meer: zo is hij al vele jaren voorzitter van de Spoorwegenongevallenraad, de Commissie Ramipen Binnenvaart n de adviescommissie belastin-gen. Ook hij commissaris van de Gelderse Tram weg Maatschappij en lid van het Amb tenarengerecht en van het hoofdbestuur het Nederlands Genootschap tot re classering. Ook is hij lange tijd lid ge weest van het hoofdbestuur van de Maat. schappij tot Nut van 't Algemeen. De meeste functies mag mr. De Zaa ijer Chaplin geeft prijs aan studenten AMSTERDAM De 76-jarige Charlie Ohaplin is van plan het hem toekomende deel van de honderdduizend gulden grote prijs voor Nederlandse studenten te be stemmen. „Het geld moet maar worden gebruikt om onbemiddelde Nederlandse studenten te helpen", aldus Chaplin, „ik ben tevreden en gelukkig met de grote Chaplin heeft een draaiboek klaar voor :n nieuwe film: een romantische ko- PROMOTIES AMSTERDAM Aan de universiteit var Amsterdam is gepromoveerd tot doctor ïr. ociale wetenschappen de heer H ter tDen Haag) op een proefschrift ge- Binnenlandse migratie in Neder- Promotor was prof. dr. G J Kruiier Huur beneden kostprijs (Van onze soc.-econ. redactie APELDOORN De heer T. Gaastra voorzitter van de vakafdeling Bouw ondernemers van de Ned. Chr. Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond, heeft op de jaarvergadering van de vakafdeling verklaard, dat bij de sa nering van de huurverschillen zal blij ken, dat grote delen van de bevolking jarenlang te goedkoop hebben ge- Gebrek aan ervaring; ook oververmoeidheid Vooral ongelukken op autobaan en bij links rijden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB heeft vorig jaar met haar ruim 30 repatrië- rings-equipes bijna 900 voertuigen van vakantiegangers uit het buitenland te ruggebracht. Hiervan waren er 515 be trokken geweest bij een ongeluk, ter wijl 343 voertuigen met pech te kam pen hadden gekregen. Uit de in de laatste jaren opgedane ervaring is de bond wel gebleken, dat 'het aantal repatriëringen na ongeval- dan voorlopig nog blijven bekle-lcert van Samuel Barber, AMSTERDAM „Wat een prach tig orkest!" hóórde je als 't ware de volle zaal van het Concertgebouw gisteravond zeggen na de eerste ma ten van Wagner's Meistersinger- ouverture. Daar speelde het Cleve land Orchestra onder zijn eigen di rigent George Szell, die in ons land warempel geen introductie meer no dig heeft, zo vaak als hij hier zowel het Residentie- als het Concertge bouw pleegt te leiden. Maar van zijn eigen orkest kenden we alleen de klank via de grammo foonplaat en tussen de ingeblikte en de levende klank is altijd nog wel enig verschil! Virtuoos Nu die levende klank is ronduit schitteren: 'n warme, volle strijkers klank mengt zich volmaakt met sonoor koper en helder getint hout, en deze ve smelting blijft altijd volkomen doorzich tig, De speeltrant is soepel en gemak kelijk, omdat ze berust op een fantas tische virtuositeit de typische speel trant van George Szell, die vorm en inhoud altijd glashelder uiteenzet, en geen technische onvolkomenheden duldt Na deze inzet wist men het dan ook was het ..visitekaartje": wat ingehou den, klankschoon, volstrekt beheerst spel, dat zich ontplooide tot steeds mooier en rijker coloriet en dat in de beroemde contrapuntische verwerking van de thema's tot een zeldzaam fijn- geciseleerd spelbeeld kwam. Na deze inzet wiat men het dan ook. inderdaad, een van de beste orkesten ter wereld. En men was benieuwd hoe het zich in Schubert's grote C-dur Sym fonie zou houden de vuurproef voor elk orkest. Maar eerst kregen we het Pianocon- ge schreven en in hetzelfde jaar uitge voerd bij de inwijding van het Lin coln Center in New York. John Brow ning was toen de solist en deze jonge Amerikaanse pianist speelde het ook Veel mentale problemen bevat dit werk niet technische des te meer :o op het eerste gehoor ontdekten enige verwantschap met Barber's opera „Vanessa", met name van 't achtige tweede deel. Reminiscenties aan Gershwin duiken in het eerste deel op de ostinato-basfiguur in het laatste deel is wel een gemakkelijk middel om bijzonder effectrijke climax te be reiken. De virtuoze bravour van de pianopartij is Zeer beslist 'geschreven om de fameuze pianistiek van John Browning extra te onderlijnen, en John Browning liet dan ook geen gelegen heid passeren! Maar John Browning be zit gelukkig ook meer, namelijk een bij zonder mooi en muzikaal toucher, waar hij de wat salonachtige melodiek de „Canzona" boven haar niveau tilde. Natuurlijk begeleidde Szell per fect! „Ook bezoldiging herzien (Van onze soc-econ. redactie) UTRECHT De leden van de Christelijk Sociale Onderofficieren Vereniging hebben in een buitenge wone vergadering geprotesteerd te gen de nieuwe pensioenwet, die voor de militaire ambtenaren in voorbe reiding is. Simon Wiesenthal was gisterei gast op het Expogécongres it Den Haag. De regering is namelijk voornemens voortaan hel recht op pensioen te doen ingaan op 65-jarige leeftijd. Tot nog toe gold. dat een militair na 40 dienstjaren direct ingaand pensioen kreeg. De CSOV is van mening, dat door de nieuwe plan nen van de regering geen recht wordt ge daan aan de huidige aanspraken De minister wil de diensttijd van 40 jaar afschaffen en het tijdstip van pen sionering voor ieder op 65 jaar stellen. Aanvankelijk is het zo geweest, dat de onderofficier in dienst trad om in prin cipe een ononderbroken diensttijd va jaar vol te maken. De minister wil aan deze 40 jaar niet langer de hand houden en indien gewenst deze periode verkor ten. wanneer de 65-jarige leeftijd eerder wordt bereikt eer sterk toeneemt. Ging het 1959 in sleohts 24 procent van de ge vallen om het ophalen van een tot wrak gereden auto, thans bedraagt dit aantal ruim 60 procent. De ANWB heeft sterk de indruk, dat de mede oorzaak kan worden gezocht in over vermoeidheid en onervarenheid met het rijden in het buitenland. Van vijf procent van de ongevallen kon dit zelfs met zekerheid worden vastge steld. Links rijden Van alle auto-ongevallen van Neder landers in Zweden en van 90 procent ln Engeland was het vrijwel zeker, dat het links rijden de verongelukten parten had gespeeld. Uit de gegevens van de ANWB- alarmcentrale blijkt, dat op de autobaan KeulenKarlsruhe inDuitsland en op de trajecten MaubeugeLaonTroyes en LyonValence in Frankrijk de meeste Nederlanders bij een ongeval betrokken raken. Op heenweg Dat gebrek aan ervaring een belang rijke oorzaak van de ongelukken is blijkt behalve uit het feit, dat veel ongelukken op de heenweg gebeuren, ook uit de reparatierekeningen: een miaderheid hiervan heeft betrekking op het herstel- n van kleine reparaties. Om Nederlandse vakantiegangers in het buitenland nog beter te helpen heeft de bond een regeling getroffen, waarvoor de alarmcentrale van de ANWB kan samenwerken met de ook continu bezette alarmcentrales van de zusterclubs in Engeland, Duitsland, Skandinavië en Oostenrijk. Een steun punt in Frankrijk is in oprichting. In alle gevallen dienen Nederlanders in het buitenland echter eerst de ANWB in Den Haag te bellen. woond. Door handhaving van de huur- prijsbeheersing is op de iooningen een onzichtbare subsidie gelegd. De huren werden bewust beneden het kostprijs niveau gehouden. Nederland is zelfs zo zeer aan deze onzichtbare subsidie gewend, dat het geen erezaak meer is de volledige kosten, verbonden aan een huurwoning, te betalen, aldus de heer Gaastra. Het voorbeeld, dat de werknemers- vakcentralen op dit punt geven noem de de heer Gaastra onbegrijpelijk. Hoogste wijsheid schijnt het te zij tv de noodzakelijke huurverhogingen zoveel als maar mogelijk is naar de toekomst te verschuiven. Naar het oordeel van de heer Gaastra zal een werkelijke sanering van de huren, wil zij slagen, met forse maatregelen gepaard moeten gaan. Over de berichten, dat de vakbe weging zelf van plan zou zijn een bouwmaatschappij op te richten, toon de hij zich verbaasd. Blijkbaar leeft d'e gedachte, dat de taak van, de bouwondernemer beter door andere instel!inigen vervuld kan wondien. De heer Gaastra antwoordde hierop: „Ga uw ganig. Het is bij uitstek de gelegen heid om veel misverstanden met be trekking tot de vervulling van de bouwactiviteiten uit de weg te ruimen. Althans wanneer de omstandigheden, waaronder giewerkt wordt dezelfde zijn". Dramatisch Nu dan Schubert's C-dur Symfonie, ie na de pauze gespeeld werd. Een technisch grandioze vertolking met gelukkig hier en daar een miniem vlekje. Het zou anders tè mooi geweest zijn. Szell gaf bovendien een zeer eigen lezing van deze muziek, die opmerke lijk verschilde met de Weense traditie. Hij gaf haar een sterk dramatisch ac cent door felle contrasten, scherpe om lijning en snelle tempi. Van de Weense sfeer van bitterzoet, van navrante liefe lijkheid bleef niets over in deze krach tige aanpak, die geen mildheid kende. Men kan het met deze visie eens of niet in ieder geval genoot men oprecht van het glanzende, virtuoze or- kestspel. En zo groot werd de bijval, dat nog een toegiftje kwam. Dra. H. E. Kokce-van den Berge Kat (A'dam-Riviera) onder de motorkap DIJON Een Nederlandse toerist die onderweg was naar de Rivièra liet 600 km van huis zijn oliepeil controleren. Onder de motorkap verscheen een be- modderde, gewonde kat. „Hij moet daar al gezeten hebben toen wij uit Amsterdam vertrokken", vertelde de toerist. De pompbediende, wou het dier ondanks wonden (als gevolg van zuurspatten uit de batterij) graag hebben. Onder vlag Weinig waardering had de heer Gaastra voor het initiatief van minis ter Bogiaers tot het laten bouwen van een betere kwaliteitswondng onder de vlag van de Woningwet. Ook hier is weer die zichtbare en de onzichtbare subsidie in geding, wat hij weinig vond passen in een beleid gericht op harmoniëring van de huren. Voor de toekomst vreesde hij, dat in steeds toenemende mate het niet beschikbaar zijn van voldoende bouw rijpe grond de bottleneck in de acti viteiten van de bouwondernemer zal worden. Hij noemde het van het groot ste belang, dat door de gemeenten een beleid op langere 'termijn wordtt ge voerd, waarbij hij dacht aan een pe riode van vijf jaar. Opnieuw slaakte de heer Gaastra de verzuchting, dat de strakke wijze waarop het Rijksgoedkeuringenbeleid wordt gehanteerd ook voor kleinere objecten, vele ondernemers-initiatie ven in de kiem smoort. Werkelijke kwaliteitsverbetering van de woning bouw zal naar zijn mening pas tot stand komen, indien de ongesubsidieer de bouw geen verder belemmeringen in de weg worden gelegd. (Advertentie) ■_J**jLsmetteloos zui (Vervolg van pagina 1) De regering heeft zich bij de bepa ling van haar standpunt ta.v. de mi nimumkwestie dus nuchter gebaseerd op het (in het loonakkoord-1965) vast gestelde minimum-inkomen van fll per week, doch daarbij heeft zij reke ning gehouden met de 4 procent va kantietoeslag. De extra uitkering van 2 procent komt dan uit op f 118,98, hetgeen slechts iets meer dan een gulden minder is dan het aanvaard baar geachte minimum van f 120. Kinderbijslag Ook heeft de regering geen gevolg kunnen geven aan de door de vakcen trales bepleite extra kinderbijslaguit kering. zy heeft echter toegezegd te zullen nagaan in welke mate van de 2 procent-vergunning gebruik wordt gemaakt teneinde onder ogen te zien of daaraan consequenties voor de so ciale uitkeringen in 1965 zyn verbon- Ook is zij, aldus minister Veldkamp, bereid aan de SER advies te vragen omtrent een voor de toekomst in de sociale verzekeringswetgeving te reali seren vakantie-uitkering. De kosten daarvan zouden f 180 miljoen bedra gen, doch deze zouden eventueel ten laste van de welvaartsindexering kun nen worden gebracht en derhalve geen additionele lasten op het bedrijfsleven of op de schatkist leggen. De minister heeft zich hiertoe bereid verklaard op dringend verzoek van de voorzitters der vakcentrales, die daarna toezeg- Logisch De CSOV vindt het dan echter logisch, dat ook dc bcvordenngstechnlek opnieuw wordt bezien en eveneens het bezoldi- gmgsbeleid, dat op leeftyd ls gebaseerd, onder de loep wordt genomen. Reeds op 1 januari 196C zou de nieuwe pensioenwet, die zowel geldt voor het burger- als het militair personeel bij het Rijk. van kracht moeten worden. Voor die tijd moet de wet ingediend worden en door de volksvertegenwoordigers be handeld. De militaire personeelsorgani saties blijft zo slechts weinig tijd over om nog overleg te plegen met het depar tement. Toch hoopt de CSOV, dat nog vruchtbaar overleg mogelijk zal blijken. De ledenvergadering sprak nog geen definitief oordeel uit over de nieuwe wet, daar zij eerst van de minister wenste te vernemen op welke wijze deze de gevol gen van de wijziging van de diensttijd in de bevorderings. en salarisregelen denkt op te vangen. Nieuw initiatief ANWB-BOVAG Te vaak werden wagens gesloopt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB heeft, sa men met de BOVAG, een net van takel- en sleepdiensten opgebouwd, waarop de wegenwacht op elk uur van het etmaal een beroep kan doen. Dit initiatief werd genomen om een eind te maken aan de sinds enige tijd sterk toenemende plunderingen van onbeheerd achtergelaten auto's. Het kwam steeds meer voor. dat auto's, die de avond tevoren door de eigenaars noodgedwongen langs de weg werden achtergelaten, de volgende mor gen werden teruggevonden, ontdaan van banden, radio en accu. Een «nkele maal werd zelfs de motor meegeno om de technische hulpverlening verder te vervolmaken heeft de bond het melden van pech en ongevallen vergemakkelijkt door het bestaande net van 700 ANWB-telefoonposten uit te breiden met extra meldingspuntcn, zoals chauffeurscafé's, benzinestations en particuliere woonhuizen, van uit het dichtstbijzijnde wegenwacht station telefonisch kan worden be reikt. In totaal zullen ongeveer 2000 van deze meldingsposten worden ge vestigd. Speciale borden De adressen zijn kenbaar aan specia le borden, waarop het telefoonnummer van het wegenstation staat vermei Tevens zal nog dit seizoen worden bewerkstelligd, dat op alle wegenwacht stations de telefoonnummers bekend zu! len zijn van geestelijke verzorgers, dl continu voor bijstand bij ongevallen be schikbaar zijn. Hoezeer het werk de wegenwacht vorig jaar is toege. men blijkt uit het feit, dat elke twee minuten van dag en nacht een pechge- val wordt verholpen. Het totale aantal pechgevallen bedroeg vorig jaar 236.000. hun eis tot doorwerking van de 2 procent-uitkering in de kinderbij- af te 2ien. Tevreden Minister Veldkamp heeft zijn beslis sing gisternamnddag genomen, nadat hij woensdag met de voorzitters der vakcentrales en de industriële werkge versorganisaties en gisteren met de voorzitters van de landbouw- en mid denstandsorganisaties overleg had ge pleegd. De bewindsman verklaarde, dat de beslissing van de regering geen verplichting inhoudt, maar het karak- een vergunning heeft. Er mag uiteraard wel een uitkering beneden de 2 procent worden gegeven, maar niet er boven. „Daarvoor is dan toe stemming van het College van Rijks bemiddelaars nodig", aldus de minis ter Dr. Veldkamp meent, d*t onze eco nomie als geheel een uitkering van 2 procent wel zal kunnen dragen, en dat dc overheid het bedrUfsleven zeker zal volgen. De drie vakcentrales toonden zich gisteravond tevreden met de regerings beslissing. De heer Van Eibergen zei ons desgevraagd het jammer te vin den dat de regering nu de verant woordelijkheid draagt voor een besluit dat door de Stichting van de Arbeid genomen had moeten worden. Wat het minimum van f 120 betreft had de CNV-voorzitter het gevoel dat „de re gering onder zware druk van de werk gevers heeft gehandeld". In het alge meen was hij evenwel van oordeel, dal de legering „zoveel mogelijk aan de wensen van de vakbeweging tege moet is gekomen", een standpunt, dat blijkens commentaren door het NVV en het NKV wordt gedeeld. De conclu sie is dan ook gerechtvaardigd, dat de vakcentrales zich bij- de regeringsbe slissing zullen neerleggen en in de be drijfstakken niet zullen aandringen op de verwezenlijking van de totale oor spronkelijke eisen. Ook het Centraal Sociaal Werkge versverbond zal zich bij de regerings- beslissing neerleggen. Voor de land bouw- en middenstandsorganisaties is de 2 procent-vergunning, zoals te ver wachten^ was, een „moeilijk te verte- Vertegenwoordigers van deze orga nisaties hadden gistermiddag nog een gesprek met de minister van economi sche zaken, drs. J. M. den Uyl, en diens staatssecretaris, drs. J. A. Bak ker. waarbij de mogelijkheid van door berekening van de extra uitkering in de prijzen ter sprake kwam. De be windslieden hebben evenwel te kennen gegeven, dat de bestaande prijsregels blijven gehandhaafd, hetgeen tevens inhoudt dat het ministerie bereid blijft overleg te plegen over „moeilijke ge vallen". Personalia Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Naesau ir. J. Velds, hoofd directeur van de Nederlandsche Sie mens maatschappij N.V. in Den Haag. H Mulder, penningmeester der TT- organisatie te Assen, is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5