,.Wat een vrouw" - veel herrie om niets, maar toch wel leuk Chr. lagere technische school gaat dinsdag (officieel) open Expositie in „Volkenkunde Gebouw met inrichting kostte rond f5.000.000 krijg en In 39 lokalen -bij volle bezetting- 750 jongens opleiding SCHUDEL'5 CITROEN Eén dag jehlenka —2475 t WE LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JUNI 1965 Een blik in de zeer ruime ontvangsthal, die tevens als expositieruimte van werkstukken dienst zal doen. (Foto N. v. d. Horst) LEIDEN Volgende week dinsdagmiddag om half drie wordt de christelijke lagere technische school aan de Vijf-Meilaan officieel ge opend. De dag daarop kan elke belangstellende om drie uw in het ge weldige gebouw terecht om eens te zien hoe praktische opleiding aan twaalf- tot zestienjarigen wordt gegeven in deze moderne en veeleisen de tijd. Woensdagavond om half acht kan men weer in de school, want dan is er een expositie van werkstukken. Ter gelegenheid van het ge reedkomen van de school, heeft het bestuur gisteren een persconfe rentie gehouden over geschiedenis en inrichting van dit bouwwerk, dat wat het onderwijs betreft zijns gelijke niet vindt in de verre omgeving van Leiden. Het is een streekschool voor 750 dagleerlingen, die uitste kend is berekend voor haar taak. Bouw en inrichting hebben dan ook ongeveer vijf miljoen gekost Woensdag 31 juni kijkdag voor alle belangstellenden Vorige week herinnerden wij reeds aan de voorgeschiedenis. Ook belichtten wij het exterieur uitvoerig met een drietal foto's. Wij „beperken" ons ditmaal tot de binnenzijde. Van de 39 leslo kalen zijn er 19 voor praktijkon derwijs, 14 voor theorie, 4 teken lokalen en twee gymnastiekza len. Dan is er (boven de ingang) I een gedeeltelijk op poten staand „overblijflokaal" (26 x 16 m), waar rond 400 leerlingen elke dag hun twaalfuurtje kunnen nutti gen van borden en met bestek van de school. Er is ook koffie. Rond de zeer ruime ontvangathal <34 x 14 m), waarin leerlingen van de Gem. iagere technische school aan de Haag- weg een grote plantenbak en een vijver hebben gemetseld, is een aantal kamers gegroepeerd, zoals voor de directeur H. van der Stoep, onder-directeur, leraren, administratie, bezoekers, conciërge e.d. tctaan. Toen nog slechts een deel van de grcite praktijkhal uit de grond was (sept- '62) begon de school reeds met 200 leer lingen. Die kondon bij de gemeentelijke ambachtsschool aan de Haagweg of bij de r.k. Don Bosco-school niet meer te recht. Men moest wel beginnen, ondanks de vele tegenslagen bij de bouw. Men heeft tot voor kort ,er zijn nu al ongeveer 500 leerlingen» nog gebruik moeten maken van vier lokalen in de Van Duijvenbodestraat en drie lokalen in de Bevrijdingskerk. Dat is nu voorbij. Men zal op 8 juli tijdens de eerste di ploma-uitreiking kunnen zien of het on derwijs onder zeer bezwarende omstan digheden goede vrucht heeft afgeworpen Het ziet er wel naar uit Onderwijs Speckditeit De stucadoorsopleiding is een speciali teit. Twee jaar lang volgt men er dag onderwijs in. Behalve aan deze Leidse chr. lagere technische school is dat al leen mogelijk in Amsterdam en in Rot terdam. De resultaten zijn dan ook zeer bevredigend. De belangstelling voor ge diplomeerden is bijzonder groot. Die belangstelling is ook groot voor de eerste en enige brood- en banketbak kersopleiding. Voorheen moesten de ad spirant-bakkers naar Den Haag om het vak te leren. Kerstkrans lekkernijen Deze afdeling van het onderwüs is zo uitstekend, dat hier zelfs bakkerspatroons een applicatie cursus volgen om alle nieuwste kneepjes van het veelzijdige vak te Men zou aan uiterlijk en innerlijk van deze 44.000 m3 grote en op 172 heipalen van 22 meter lengte staande schepping van architect Leo de Jonge uit Rotterdam 'bouwer: Apeldoornr<e Beton en Aann. Mij.) vele pagina's kunnen wij den. Men kan er beter zelf eens gaan kijken,, volgende week woensdag. Allicht dat directeur v. d. Stoep of een van het in september 27 man sterke leraren korps. of het drie man sterke admini stratieve personeel u de weg kan wijzen. Ten slo-tte (tot volgende week) nog het bestuur van de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs, met voorzitter (wethouder) P. S. Harm- sen, secretaris mevrouw D. Woud- stra-Bergema, penningmeester F. Blok, en 12 leden. Deze prachtige, moderne opleidingsschool mogen wij wel de kroon op het zeer vele en moeilijke werk van dit bestuur noe men. De vereniging „beschikt" se dert. enige jaren ook over de chr. nijverheidsschool voor meisjes aan de Toussaintkade. Twee van derge lijke gebouwen op te richten en in stand te houden, is toch wel wat mg grenzen Herv. wijkgemeenten LEIDEN De generale commissie voor bezwaren en geschillen in de Herv- Kerk heeft de bezwaren van de wijkgemeente Molenwijk tegen een be- sluit van de centrale kerkeraad totj wijziging van de grenzen van enkelei wijkgemeenten. waaronder ook de Molenwijk, niet ontvankelijk ver klaard. De wijkgemeente Koningskerk zal nu met een deel van de Molenwijk worden uitgebreid en de Rembrandt- wijk (wijkgebouw Rehoboth) wordt bij1 het resterende deel van de Molenwijk gevoegd. Voorlopig is hiermee het aan- tal wijkpredikanten van 9 op 8 ge bracht. Eerste prijs voor Kaagse zang DE KAAG Het christelijke gemeng- zangkoor Looft den Heer heeft op hei nationale zang- en muziekconcours te, Reeuwijk in de ere-afdeling een eerste j prijs behaald met 308 punten. Men zong onder leiding van dirigent S. P. Visser uit Heemstede. De school leidt op voor timmerman, machinebankwerker, stucadoor, auto- hersteller, electrotechnicus en brood- en banketbakker. Na een z.g. „oriën tatie-jaar", dat voor alle leerlingen ge lijk is, kan men uit twee- of driejarige autoherstellen en electrotecliniek) cur sussen kiezen, waarbü de leraren hun advies geven. Behalve vaktechnisch, wordt de jeugd ^Dk onderricht in geschiedenis, biologie. Angels, aardrijkskunde en maatschappij- er Deze algemene ontwikkeling is een eel belangrijk deel van de opleiding. De wee moderne gymzalen, van de theorie- nlen gescheiden door het trappenhuis, tellen de leerlingen in de gelegenheid minimaal twee lesuren per week licha melijke ontspanning te volgen. Dit zal worden uitgebreid tot drie uur. Wanneer mogelijk word<t de gymles buiten op de speelweide gegeven. Per week krijgt men 34 of 36 uur les. Praktijk neemt daarvan ongeveer 14 uur in beslag, theorie 20. Hieruit blijkt dat de theoretische echoling het be langrijkste deel van de tijd krijgt. Daarnaast gaan de derdejaars elk jaar met een werkkamp op stap. Men bezoekt dan bedrijven waar „hun" vak in de praktijk wordt bedreven. Hierover houdt men in het kamp discussies e.d. Ook maken in Leiden en omge ving klassen excursies naar be drijven. Voorlichting voltooit de aansluiting bij de praktijk. Met het schooldiploma in de zak kan men via het leerlingenstelsel als werknemer enkele malen per week de school bezoeken voor een voortgezette opleiding. En de resultaten hiervan? De pers is gisteren op koffie onthaald, waar bü stukken voortrcffclükc kerst krans werden geserveerd. Het was een examenopgave van leerlingen. Daarnaast maken de jongelui tal van DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN TUSSEN DE BLADZIJDEN LIDO „Wat een vrouw" is een Italiaanse schelmenkomedie naar een scenario van de romanschrijver Alberto Moravia en regisseur Alessan- dro Blhsetti. Och, het heeft allemaal eigenlijk niet zoveel om het lijf, maar Sophia Loren, Marcello Mastroianni en niet te vergeten Vittorio de Sica weten er met z'n drieën toch wel een vermakelijk schouwspel van te ma- Mastroianni is een door en door goede jongen, die in alle opgewektheid als taxichauffeur wat geld bij elkaar pro beert te sparen. Het ongeluk is. dat hij dolverldefd wordt op de lieftallige So phia en daarmee komt hij in een gezin terecht, dat eren charmant als oplich- De pappa van Sophia, Vittonio de Sica, speelt op onnavolgbare manier de scha vuit. die zich er altyd weer uit .weet te redden en op wie men al zou men zelf door hem bestolen zijn, niet kwaad kan worden. Wat een praatjes on wat een Om kort te gaan: het ene dwaze avon tuur wordt gevolgd door het andere en er is ook nog voor een happy-ending Als film is ..Wat een vrouw" geen hoogvlieger, maar als pretentieloze ont spanning mag hij er zijn. (Italiaanse schelmen staan voor niets). Limelight TRIANON ..Goldfinger" heeft ge lukkig eindelijk het veld moeten ruimen. De film ..Limelight", die ervoor in de plaats is gekomen-, is heel wat charman ter. Niet dat het verhaal nu zo geslaagd kan worden genoemd, het Is een weinig waarschijnlijke historie cn niet gespeend van melo-dramatiek, maar toch bespeurt men er steeds opnieuw de meesterhand van Charles Chaplin in. Chapl-in, die gisteren uit handen van prins Bermhard de Erasmusprijs ontving. Universiteit en gemeenschap LEIDEN Behalve met de normale gebeurtenissen ter gelegenheid van de vijfjaarlijkse feesten der Leidse universiteit, wordt het 78e lustrum ook gevierd met een aantal tentoonstellingen. In De Lakenhal zijn er maar liefst vier, zij het dan, dat ze alle de fotografie tot onderwerp hebben. De vijfde tentoonstelling wordt ondei de naam „Univisie '65" gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Deze expositie zal zaterdagmiddag door prinses Beatrix op min of meer spectaculaire wijze worden geopend, in tegenwoordigheid o.a. van minister prof. Diepenhorst. Die tentoonstelling in „Volkenkunde" betekende een moeilijke opgave, zo ver telde ons prof- Th. H. Lunsingh Scheur leer. Het ging er n.l. om twee abstrac ties: de Universiteit en de gemeenschap, sueren en tot uiting te brengen. Wil dat echter bereiken, dan moet er redt de film onder meer met zijn grote mimische gaven. Hij vertolkt de rol van Calvero. een clown die liefde opvat voor een meisje dat hij van een zelfmoordpo ging heeft gered. Het meisje wordt een gevierde danseres en dan verdwijnt Cal vero. die zich een mislukkeling voelt vrij willig uit haar leven, haar tegenstribbe len ten spijt. (Klassieke film) Waar liefde schande wordt LUXOR De Nederlandse titel ran deze film is nogal misleidend. ..Where love has gone", brengt beter tot uitdruk king, waarom het hier gaat, alhoewel dat natuurlijk ook voor meer dan één uitleg vatbaar is. Het verhaal, ontleend aan de bestseller van Harold Robbins, is één brok Amerikaanse tragiek. Een schatrijke moeder wil ook het le ven van haar volwassen geworden doch ter volledig blijven beheersen, niet door liefde maar door geld met als drijfveren eerzucht en familietrots. De dochter ont wikkelt zich tot een min of meer schi zofrene figuur, bij wie het goede ineens weer kan worden overspoeld door het slechte. Zij krijgt ook zelf een dochtertje en dit neemt een centrale plaats in het verhaal in als ze op 15-jarige leeftijd een minnaar van haar moeder doodt. Er komen ten slotte veel din-gen tot klaar heid en soms ook nog tot een goed eind maar niet nadat een „sfeervol" In beeld gebrachte zelfmoord een beslis sende wending aan deze tragedie heeft gegeven. (Geld vervangt karakter) LICHTGEWICHT VACANTIE- AAN BIEDING Ideaal voorweekend e Heerlijk luchtig, sterk, Pontalons, die normaal 1 gulden méér kosten Een groepje leerling-brood- en banketbakkers om hun werk stuk, een verrukkelijke molen. (Foto N. v. d. Horst) Examens een initerne universitaire band te den, n.l. die tussen de Alma Mater zelf en de vele faculteiten: het kweken van toenadering en begrip binnen de uni versitaire gemeenschap. Dit laatste is door de veelheid van faculteiten geen overbodige wens. Aanvankelijk alleen bestemd voor het doceren van theologie, oosterse talen en medicijnen in het Grieks, Latyn of Hebreeuws is in de loop der tijden de universiteit uitgegroeid tot een waar lijk universeel wetenschaps- en onder wijscentrum: niet alleen door de uitbrei ding van het aantal faculteiten,, maar daarnaast ook door de veelheid van on derdelen in de verschillende takken van wetenschap- Rustig beeld Toen wij gisteren een rondgang maak ten door de overigens nog niet geheel gereed zijnde tentoonstelling, kregen wij van die universaliteit reeds een diepe indruk, door de grote hoeveelheid as pecten. die de tentoonstelling de bezoe ker toont. Daarbij is het geen nuchter- :t-elkaar-hangen van vele materia len. noch droge en duffe, lange wanden- rijen met honderden projecten. De opstelling is zodanig dat de fa culteiten als afgeronde delen in het ge heel rustig kunnen worden bekeken, zonder dat men afgeleid wordt door an dere bezienswaardigheden. De tentoon stelling kreeg daardoor een „rustig ge zicht". Iedere faculteit heeft met de no dige vrijheid zelf haar stand kunnen in richten naar eigen inzicht cn opvatting, met spectaculaire voorwerpen, met pren ten en foto's, met teksten, enfin, met alles wat de moderne expositie methode vereist Dat alles heeft bovendien nog het voor deel. dat de bezoeker zijn grootste aan dacht kan wijden aan datgene, zijn belangstelling uitgaat. Maquette Het i opsomming JTerlenka lichtgewicht H'iREN- PANTALONS in verschillende lichte en donkere kleuren. NU, als j te geven van het vele. dat Alleen willen we wijzen op de grote r quette van de stad Leiden in de hal van het museum, een beeld gevend Leiden-In-de-toekomst en waarin de hui. dige planmen van en voor de universiteit zijn opgenomen De toekomstige thans ietwat gestagneerde bebouwing vanaf het huidige A.ZL en de hoge kubis aan het begin van de Wassenaarse Weg over Rijksweg 4 tot aan de Riin in de maquette is verwerkt Een verklarende plattegrond, tevens wegwijzer door de tentoonstelling, staat de bezoeker ten dienste. „De samenhang tussen wetenschap cn gemeenschap in het thema, dat de ten- oonstelling beheerst, staat er in die weg wijzer te lezen „Het is de eerste maal. dat do universiteit in al zijn geledingen een poging gewaagd heeft deze hechte verstren geling in zo brede opzet in beeld te brengeti." Al draagt deze tentoonstelling dan nog °cn experimenteel karakter, mét de or ganisatoren koesteren wij de hoop aat ze .er toe moge bijdragen binnen brede la gen van ons volk begrip te wekken voor de betekenis van de Leidse Universiteit, die dat voor haar verdere ontploooiing ten enenmale niet kan missen." Prinses ojyenl Zaterdagmiddag half vier zal prinses Beatrix de tentoonstelling officieel ope nen. Muzikale medewerking zal daarbij verlenen de Leidse harmonie „Werkmans Wilskracht" en wanneer het weer mee werkt zal een speciaal stuntje de openingsceremonie vormen. Dat zal ge schieden aan de zyde van de Morssingel. De expositie zal voorts voor het pu bliek te bezichtigen zijn tijdens de ge wone uren van openstelling van het mu seum aan de Steenstraat te weten zon dag 13 tot 17 uur en verder op werk dagen van 10 tot 17 uur- gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op hel graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Wijkgebouw Levemlaal op 1 juli dicht LEIDEN Op 1 juli zal het wijkge bouw Levendaal van de gelijknamige Hervormde wijkgemeente worden ge sloten. Zoals bekend, krijgt deze wijk gemeente een nieuw centrum in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Na de sluiting zal het wijkgebouw aan de kerkvoogdij worden overgedragen, waarna het voor verschillende doel einden, waaronder het jeugdwerk, zal worden verbouwd. In de maanden juli en augustus houdt de predikant van Levendaal, ds. D. J. Vessers, spreekuur thuis, behalve in zijn vakantie. Drietal Lutli. Gemeente te Leiden LEIDEN Ter beroeping van een predikant op 2 juli heeft de kerkeraad van de Evang. Lutherse Gemeente al hier in zyn gisteravond gehouden bui tengewone vergadering het volgende drietal geformeerd: ds. G- Favié te Hilversum, ds. J. Happee te Utrecht en dr. C. H. Lindyer te Rotterdam. Le repos du guerrier CAMERA In de door Roger Vadim geregisseerde film „Le repos du guer rier" vindt Brigitte Bardot op een hotel kamer een jongeman, die met slaapta bletten zelfmoord gaat plegen. Zij is net op tijd en redt hem het leven Natuurlijk ontstaat daaruit een intieme verhouding De jongeman (Robert Hossein) blijkt een aan alcohol verslaafde zijn. een dronken aap. Op seksueel ge bied gedraagt hij zich ook als een aap. De arme B.B. wordt ten diepste 1 derd, maar uiteindelijk trekt ze aan het langste eind op zijn knieën komt hij haar smeken haar te trouwen. Vol edelmoedigheid staat B.B. dit toe. Deze film is een van de walgelijkste, die wij ooit zagen. Hij geeft een portret van een psychopaat, hooguit geschikt voor klinisch gebruik. (Onfris) Apachen in de aanval REX „Apachen in de aanval" (Apa che rifles). Hoofdrolspeler is Audie Mur phy, die nu de rollen speelt die vóór zijn toneel- en filmcarrière werkelijk heid voor hem waren. Met 24 onder scheidingen werd hy onbetwist record houder in liet Amerikaanse leger tijdens de oorlogsjaren. In '55 speelde hij zich zelf in de rolprent over zijn leven „To hell and back". In zyn rol van sheriff tegen de Apa chen herkent men nauwelijks dc cx- cavalcriesoldaat. Niettemin is de film voor de liefhebbers het aanzien waard, compleet met stofwolken, pistolen, op gewonden Indianen, paarden en wig- (Wild-west) Prolongatie STUDIO „Kare John", een film die boeit door zijn eenvoud en pure mense lijkheid. Een eerlijke liefde is knap in beelden gevangen. LEIDEN Onze vroegere plaatsge noot mr. J. A. Butijn, die in 1956 naar de Verenigde Staten emigreerde, slaagde op 12 juni jl. „cum laude" voor het examen „Industrial Enge- neer" aan de Fairleigh Dickinson Uni versity te Teaneck, New Jersey. USA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3