Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter NIEUWE ECONOMISCHE ORDE IN SURINAME Britten offerden agenten eigen NU LUXE AMERIKAANS WITBROOD Ga verspreiding van kernwapens tegen supralux Drie Belgen in Nioki gedood Om Duitsers te misleiden Lichtere straf voor Mihajlov Sfeer koude oorlog remt vredesmechanisme V.N. Padvinders maken toelit van Alexander de Grote /ft een. &an£e Kij, s DONDERDAG 24 JUNI 1965 Caamano stemt in met bemiddeling van OAS-commissie UANTE DOMINGO De regering van Caamano heeft de bemiddelings- eommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten bericht, dat zij instemt met de voorstellen van de commissie tot oplossing van de crisis in de Dominicaanse republiek. De commissie had de vorming van een voorlopige regering en algemene verkiezingen binnen negen maanden voorgesteld. De regering van Caamano doet enige tegenvoorstellen aangaande kwesties die verband houden met de nationale soevereiniteit. Deze zouden niet moeten worden besproken tussen vertegenwoordigers van de OAS en de betrokken Dominicaanse partijen maar uitsluitend door de Dominicanen zelf, d.w.z. de betrokken partijen en de voorlopige regering. Deze laatsten zouden dan onder meer moeten be slissen over het al dan niet handha ven van de interamerikaanse strijd krachten op Dominicaanse bodem. Indonesië bestelt schepen in Japan DJAKARTA Indonesië zal bij Japanse werven een niet genoemd aantal kleine passagiersschepen, vrachtschepen. opleidingsvaartuigen en vissersboten bestellen, alsmede een reparatiedok, zo heeft de Indonesische minister die belast is met de coördi natie van scheepvaartaangelegenhe den. generaal-majoor Ali Sadikin, woensdag in Djakarta bekendge maakt. De schepen zullen samen 6C miljoen dollar kosten. De totale ton nage bedraagt 62.000. Over de wijze van betaling werd niets meegedeeld. Tienjarenplan voor periode 1966-1976: Inkomen elk DEN HAAG De directeur van het Planbureau, dr. ir. F. E. Essed, heeft gisteren op het mi nisterie van algemene zaken aan minister-presi'dent Pengel van Suriname het Nationaal Ontwik kelingsplan Suriname aangebo den voor de jaren 19661976. Het plan beoogt onder meer in Suri name te komen tot „een nieuwe economische orde". Op dit moment wordt een zeer groot deel van het in het overzeese rijksdeel verdiende geld overgemaakt naar het buitenland, voornamelijk naar de Verenigde Staten, dat de bauxietwinning in Suriname geheel in handen heeft. Volgens het plan zullen Joods monument vernield (ongeveer een half miljoen) en meer dan zeventig procent daarvan woont in de hoofdstad Paramaribo of op nog geen 35 kilometer daarvandaan. De aanwezige bodemschatten en andere natuurlijke reserves kunnen slechts met behulp van veel kapitaal benut i worden. Het ontwikkelingsplan maakt on- investeringen in Suriname derscheid tussen twee gebieden: Oost-, voor de komende tien jaar ge- f jaar zeven pet. omhoog raamd op maar liefst anderhalf mil jard gulden aan een ander beleid moeten worden onderworpen. Suriname („het oude land") waar de, laatste jaren zeer veel ontwikkeling?-1 activiteiten zijn geconcentreerd en i West-Suriname („het nieuwe land") waaraan in de naaste toekomst de Zoveel mogelijk, aldus het plan, meeste aandacht zal worden besteed zullen de winsten die buitenlandse kapitaalverschaffers maken, opnieuw in de Surinaamse economie moeten worden gestoken, hetzelfde systeem, dat thans door veel Aziatische en Afrikaanse landen wordt toegepast. Van de anderhalf miljard gulden zal ongeveer tweederde uit de particulie re sector, moeten komen, dat wil zeggen, gezien de zeer geringe binnen-j landse besparingen, uit het buiten land. BANGKOK Generaal Konthi Soevamonkol, secretaris-generaal van 1 KOBLENZ Een Joods gedeukte- i BAUXIET dc Zmd°ost Aziatische Verdragsorga- ken in Weissenturm bij Koblenz is ini nisatie (ZOAVO) gelooft niet, dat de Geen verzwakking van ZOAVO bij uittreden Fransen Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden vernield. Er werd een veertigtal rozenstruiken uit de grond getrokken. Het gedenkteken staat op een voormalig Joods kerkhof en is volgens dc politie aan slechts weinig mensen bekend. Het ministerie van binnenlandse zaken van Rijnland- Palts heeft voor opsporing van de daders 500 mark beloning uitgeloofd. Proef het beste brood ter wereld! UW CO-OP BAKKER BAKT U kunt nu brood eten, zó mals, zó gezond, zó lekker als nooit te voren. Gebakken van 's werelds beste tarwekorrel, geoogst op de gigantische velden van „The Great Plains" in de V.S. Geniet nu van het beste brood. Met toewijding voor u gebakken door de CO-OP bakker. Vraag hem naar het nieuwe, luxe Amerikaanse witbrood. Volgens het plan zal het werkelijke nationale inkomen van Suriname elk van de tien komende jaren met tenminste zeven procent moeten stij gen. De exploitatie en de verwerking van bauxiet en de ontwikkeling van het grote potentieel aan waterkracht worden de meest voor de hand lig gende punten genoemd, waarop men zich dient te concentreren. Thans wordt het bauxiet nog voor een groot deel in de VS verwerkt. organisatie verzwakt zou worden als Frankrijk zich terug zou trekken. Hij zei dit gisteren naar aanleiding "an geruchten over het uittreden van Frankrijk uit de ZOAVO. Overigens is de secretaris-generaal van mening dat er tot dusver geen aanwijzingen zijn dat Frankrijk zich terug zou trekken. „Dat land heeft altijd zijn financiële bijdrage op tijd gedaan en bovendien bestaat de Franse vertegenwoordiging in de organisatie slechts uit een staf van burgers", zo verklaarde Konthi. MOEILIJK Mie deze maand aftreedt. Hij zal worden opgevolgd door luitenant-ge- De structuur van het land is moei- j neraal Vargas van de Filippijnen, lijk: de bevolking is gering in aantal Winstmotief in economie van Sowjetunie? MOSKOU Het winstmotief moet voor iedere onderneming hoofdzaak gaan worden om de arbeiders te stimuleren, de produktie op te voe ren en de nodige sociale en culture le voorzieningen te kunnen treffen. Dat staat in het Russische partij blad Prawda van gisteren. Het blad zegt, de mening van tal van Russi sche economische deskundigen weer LEOPOLDSTAD Een groep vrouwen die woensdag uit de door opstandelingen aangevallen plaats Nioki in Leopoldstad aankwam heeft I gezegd dat drie Belgen dinsdag in Nioki zijn vermoord. Eerder was van officiële zijde vernomen dat twintig blanke inwoners van die plaats er in waren geslaagd aan de omsingeling van de opstandelingen te ontkomen door met een boot een rivier over te steken. De vrouwen vertelden dat er nog verscheidene geestelijken verbor gen waren bij bevriende Kongolezen of zich schuil hielden in de dichte Senator Robert Kennedy: WASHINGTON Senator Ro- De Prawda vindt. ..dat het nuttig zouopstandelingen heeft weer geleid tot t^bert Kennedy heef. gisteren ver- Fransman onthult in boek: zijn" de arbeiders in grotere mate de winst te laten delen, omdat zij zich dan meer voor de resultaten van hun werk gaan interesseren. Voordat hier toe wordt overgegaan, aldus het blad. moet echter eerst orde worden gescha pen in de prijzen. Het blad zegt verder, dat „men zich in een socialistische maatschappij slechts van de fundamentele economische wet ten kan bedienen met behulp van planvorming". Gedurende vele jaren hebben ..onze economische leerboeken ons gezegd, dat er in een socialistisch bestel geen plaats meer is voor afzet- problemen", aldus het blad. gevangen werden genomen, zouden zij onder de martelingen datgene loslaten wat de geallieerden de Duitsers wilden doen geloven. Verzetslieden waarschuwden Londen wanneer er verraad in het spel was. maar verdachte agenten bleef men Axincv r i gebruiken. Daardoor konden LONDEN In Londen is van- Duitsers verzetsgroepen oprollen i boek verschenen van velen liepen in de val, toen Britse de Fransman Hilles Perrault,! getiteld De geheimen van j D-day, waarin hij schrijft dat technici een nieuwe radio-zender hadden ontwikkeld, die niet door de vijand kan worden waargenomen, binnen 240 kilometer van de Engelsen opzettelijk de le- Londen op de kust moest worden vens van geallieerde agenten gebruikt en verzetslieden hebben opge- ^*1 offerd om de Duitsers te mis- j V-AL leiden inzake de datum en de plaats waarop de invasie in Normandië zou plaats vinden. Deze opzet is gelukt en de offers kunnen nu officieel worden toege geven. „nu de oude wonden zijn geheeld en de harde werkelijkheid onder het oog kan worden gezien", zo zegt de schrijver. Hij vertelt dat sommige verhalen willen dat agen ten in plaats van cyaan-pillen. wer den voorzien van onschadelijke pil len Wanneer deze agenten dan In het gebied van Calais werd zender door verzetslieden in bruik genomen, in de waan dat zij niet konden worden ontdekt. Zij wisten niet dat de zender dezelfde golflengte gebruikte als de Duitse tanks. Zij werden derhalve binnen korte tijd gevangen genomen Duitsers maakten uit de afgeluister de berichten op. dat de invasie in de buurt van Calais zou plaatsvin- blanken uit wiide|klaard, dat het voorkomen van de verspreiding van kernwapens de hoogste voorrang moet hebben in de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. De broer van de vermoorde president deed tjjdens een toespraak in 'de senaat een beroep op Johnson met Peking te gaan onderhart- aagstuk- BELGRADO De ZuidslavisChe lector Mihajlo Mihajlov. die tot negen maanden delen over kernwapen gevangenisstraf was veroordeeld wegens ken. aivxuc ulou. belediging van de Sowjetunie. heeft .Deze problemen bestaan echter wel b?l'oep dit vonnis veranderd gekregen degelijk en niet alleen voor verbruiks-1 ,™.a,andenvoorwaardelijk met - artikelen, maar ook voor produktie- middelen. De huidige aanbevelingen van onze economen zijn uit sociaal oogpunt daarom van aanmerkelijk be lang." zo schrijft de Prawda. proeftijd van twee jaar. i| Hij gaf toe, dat het moeilijk onder- ij handelen is met de „onverzoenlijke leiders" van communistisch-China, Slavenarbeid in door Portugal bestuurd gebied GENèVE De Internationale Ar- Boodschap van Oe Thant NEW YORK Bij een juiste jeoordeling van het werk van de ngenomen resoiuue ruriu-;tT,- Slavenarbeid beschuldigd. VN de afgelopen twintig jaar Volgens de afgevaardigde van Egypte moet zowel het vrede-bewarende vonden in de door Portugal bestuurde gebieden in Afrika slavenarbeid en slavenhandel met Zuid-Afrika plaats. De resolutie werd met tweehonderd veertig tegen elf stemmen aangeno men. Er waren 79 onthoudingen. Bernard Barucli kreeg eenvoudige begrafenis NEW YORK De op zondag op f jarige leeftijd overleden Bernard M. i de koude oorlog Rarnrh adviseur van vele Amerikann-sP als het vrede-bouwende aspect van hun activiteit in aanmerking wor den genomen. Er hebben zich situaties voorgedaan waarin de VN succesvol konden optreden en er zijn ook bepaalde situaties geweest waarin de organisatie heeft ge faald. Bij het optreden in situaties waarbij een of meer van de grote mogendheden betrokken zijn is het vrede-bewarende mechanisme van de VN gewoonlijk zwak en ontoe reikend, voornamelijk als gevolg van de overheersende invloed van Wat de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen tussen de diverse landen betreft hebben de VN gefungeerd als katalysator, forum en organisatie voor de regeling van ge schillen langs vreedzame weg. zo zei do secretaris-generaal in zijn bood schap. Hij voegde er aan toe. dat, hoewel op dit terrein nog veel moet worden gedaan toch algemeen zal worden toegegeven dat de volkeren organisatie in zeer belangrijke mate heeft bijgedragen tot het scheppen van voorwaarden, noodzakelijk voor besprekingen en onderhandelingen tussen de betrokken partijen. Een fundamentele waarheid betref fende de organisatie is, zo besluit Oe Thant. dat zij vooral die kleine lan den toebehoort, want die zijn het die haar het hardst nodig hebben. Daar- vooral nu de kwestie-Vietnam Dit zal van Chinese zijde waarschijn lijk wel aan de kernwapen-onderhan delingen worden gekoppeld. Zonder deelname van Peking, aldus de New York vertegenwoordigende senator, r echter van de pogingen om de verspreiding van kernwapens tegen te gaar,, niet veel terechtkomen. Senator Kennedy stelde een pro gramma van vijf punten voor: I De Verenigde Staten moeten onver wijld onderhandelingen openen met de Sowjetunie en andere feitelijke of potentiële kernwapenmogendheden over een niet-verspreidingsverdrag. Een dergelijk verdrag zou een waar borg moeten inhouden, dat landen, die afzien van kernwapens beschermd zul ten worden tegen agressie of chantage. I De Verenigde Staten moeten de mogelijkheden nagaan tot vorming van kernwapenvrije zones in Latijns-Ame- rika. Afrika en het Midden-Oosten. Volgens senator Kennedy is op dit moment dc vorming van dergelijke gebieden in Europa en het Verre Oosten niet mogelijk. 9 Het beperkte kemstopverdrag, dat kernproeven in de dampkring en onder water verbiedt, moet worden uitge breid met een verbod van ondergrond se kernproeven. De senator noemde het kemstopverdrag van 1963 een eerste stap in dc goede richting. „Maar we hebben de tweede stap nog niet gezet", zo zei hij. 9 De Verenigde Staten en de Sowjet unie moeten hun kernpotentieel be vriezen als een eerste vereiste voor het inkrimpen van de strategische strijd krachten. B De Verenigde Staten moeten de steun van de wereld aan het Internationale Bureau voor Atoomenergie zie vergroten. Senaat van V.U. kreeg portret prof. Bavinek AMSTERDAM In de senaatszaal van de Vrije Universiteit is woens dagmiddag aan de senaat overgedra gen een geschilderd portret van prof. dr. J. H. Bavinek, de in juni vorig jaar overleden hoogleraar in dc zen dingswetenschappen en de ambtelijke vakken. Voor deze plechtigheid, die een besloten karakter droeg, waren naast vertegenwoordigers van de zij de der universiteit, familieleden van prof. Bavinek bijeengekomen. Aan hen werden de eerste exemplaren van een herdenkingsbundel uitgereikt. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de bundel en het portret in het najaar van 1964 aan prof. Bavinek te overhandi gen bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar. Daartoe haa zich een comité gevormd, bestaande uit prof. dr. J. van den Berg (voorzitter), prof, dr. H. Bergema. dr. J. C. Gilhuis, ds. B. Richters (secretaris) en orof dr N. H. Ridderbos. Het thans overgedragen portret kwam in het voorjaar van 1964 gereed. Het werd geschilderd door Roeland Koning. De herdenkingsbundel bestaal uit bij dragen van een twaalftal scribenten uit binnen- en buitenland en draagt tot titel: „Christus-prediking in de wereld (missiologische studiën)". (Het boek wordt uitgegeven door Kok in Kamden en zal binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar zijn). Geen beslissing over benoeming DEN HAAG Naar aanleiding van hem gestelde vragen over de berich ten inzake de benoeming van een staatssecretaris bij het ministerie van buitenlandse zaken, alsmede namen die in dit verband zijn genoemd, heeft de woordvoerder, van het minis terie van buitenlandse zaken medege deeld, dat hierover geen enkele be slissing is gevallen. Politieke partijen in West-Irian noodzakelijk DJAKARTA De coördinerend minister voor West-Irian, generaal Soetjipto, heeft in een rapport aan p-esident Sukarno gezegd, dat het tijd wordt, dat in West-Irian politieke partijen worden opgericht. „Wij ho pen, dat het bestuur over West-Irian binnen niet al te lange tijd gelijk waardig gemaakt zal kunnen worden aan dat over de andere Indonesische gebieden", zo zegt hij in het rapport. „Met het voorbereiden van de op heffing van politieke quarantaine be doelen wij niet, dat het liberalisme, dat wij verwerpen, zou moeten wor den ontwikkeld. In het kader van onze geleide democratie streven wij naar verwerkelijking van de voor naamste doelstellingen van onze revo lutie, namelijk consolidering van een overwinning van Trikora". (Trikora is de naam van de Indonesische cam pagne ter verovering van West-Irian, drie jaar geleden bereikt). „ZAKENMAN" Een der verzetslieden kreeg na de oorlog te horen: „Je bent een goed zakenman en je kunt deze dingen begrijpen. Jc weet dat het soms nodig is vijfduizend frank af te schrijven om een half miljoen te winnen", aldus Perrault. Baruch. adviseur van vele Amerikaanse presidenten en een bekend financier, is gisteren op eenvoudige wijze be graven. Ruim 800 personen, onder wie Adlai Stevenson, burgemeester Wagner van New York. kardinaal Spellman en enige Senatoren, woonden de begrafe- nisdienst bij, die geleid werd door rabbi Bernard Bamberger. De Russi sche minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromiko, zond uit Moskou zijn persoonlijke condoleance». Dit zei gisteren secretaris-gene-1 taris-generaal raai Oe Thant in een boodschap ter gelegenheid van de 20e verjaardag van dc ondertekening van liet VN- handvest. Universeel er-kend als vruchtbaar zijn. aldus Thant, de 'vele program ma's op basis van vrijwilligheid waaraan de VN en hun organisaties als partners deelnemen. om ligt dc toekomst van het wereld-1 °££ên" "UTw I een g^VT gtdek i'tooTha? Prins orgaan in de eerste plaats in handen leden van dc Hllversumse padvinders- Bernardfonds en de opbrengst van een A-an de kleine landen, aldus de secre- £foeP »De. Argonauten" van 30 juni tot1 aantal aan de groep verstrekte opdrach- I De volkstuinders in het Schotse plaatsje Rosyth hebben last van een on verlaat, die kennelijk een zeer grote hekel heeft aan uien. Hij trekt de planten er telkens weer uit. Bij George Wright, de secretaris van de plaatselijke vereni ging van volkstuinders, zijn vijftig uien uit de grond getrokken en overal in de tuin neerge gooid. Een van dc tuin ders is reeds overgescha keld van uien op kool. I De scheve toren van het Italiaanse stadje Pisa is het afgelopen jaar een millimeter schever ge worden. Sinds in 1918 met meten werd begon nen, is de toren 52 mil limeter meer gaan hel len. De toren begon in 1185 scheef te zakken, twaalf jaar na de bouw. Nog steeds wordt gezocht naar een methode om de toren te verankeren. Volgens deskundigen I Een groep doktoren heeft gisteren de arm van een fabrieksarbeider, de 18-jarige Henry Penny uit Tulsa (Oklahoma. VS), opnieuw geënt, na dat deze in een staalfa briek door een transport band was afgerukt, toen Penny wat vuil probeerde te pakken. De chirurgen zijn meer dan acht uur bezig geweest met de operatie. I In het stadje Catania op Sicilië is een fel ge schil ontstaan tussen re publikeinen en monar chisten over de beelden van twee oud-koningen. De beelden van de Sici- liaanse koningen Francis II en Ferdinandus II, Aver den in 1860 door anti- monarchistische menig ten omvergeworpen. De christen democratische gemeenteraadsleden heb ben nu gevraagd de beelden weer op twee stadspleinen te plaatsen, maar socialisten en re publikeinen verzetten zich daar ten felste te gen. Ds. Ter Sehegget naar K. en W. DRIEBERGEN De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft ds. G. H. ter Sehegget beroepen tot pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den in verband met zijn benoeming tol hoofd van de afdeling cursus- en confe- rentiewerk van de Stichting Kerk en Wereld. Ds. Ten Sehegget is geboren in 1927. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam, waar hij kort geleden cum laude zijn doctoraal examen aflegde. Hi was sinds 1954 achtereenvolgens tijdelijk secretaris van het AMVJ. assistent bij prof. dr. E. L. Smelik, predikant in Vree land, op Curacao en vanaf 1963 in dienst van de Wereldfederatie van Christen studenten en predikant van de Evange lische Studentengemeinde in Berlijn. Hefschroefvliegtuigen hebben gis teren voedselvoorraden uitgeworpen boven bergachtige streken in de Kaapprovincie, die al tien dagen als gevolg van zware sneeuwval van dc buitenwereld zijn afgesneden. Dc koudegolf in Zuid-Afrika heeft aan drie mensen het leven gekost. 24 september een tocht maken door het Midden-Oosten. HierbU zullen zij tevens een deel afleggen van de route die Alexander de Grote, van 334 tot 323 voor Christus, naar het Oosten heeft gevolgd. Deze expeditie is bedoeld om dc le vensomstandigheden in deze streek te leren kennen. Verder zullen speciale werkzaamheden, in opdracht van weten schappelijke Instellingen, worden ver- De padvinders hebben zich grondig op deze tocht voorbereid. Sinds augustus 1964 werd wekelijks een studiebijeen komst gehouden. Er werden lessen ge volgd in Arabisch. Perzisch en Turks, alsmede een cursus aan het Instituut voor de Tropen. De tocht, die een lengte van ongeveer 20.000 kilometer heeft, wordt gemaakt in twee stationcars. De leiding berust bij VERF EN LAK ten. Hiertoe behoren het schrijven artikelen voor 3 dagbladen en een tijd schrift, het verzorgen van radio-uitzen dingen voor een omroep en het maken van dia's voor het Tropeninstituut en Nederlandse musea voor volkenkunde. Op verschillende plaatsen zullen de cxjK-ditjclcdcn worden opgevangen door collega-padvinders of personeel van Ne derlandse bedrijven. Waarschijnlijk zullen zij ook een be zoek brongen aan koning Houssein van Jordanië. Dertig september hopen „De Argonau ten" in ons land terug te zijn. Geref. Gemeenten vier kandidaten (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Het curatorium van de Theologische School der Gerefor meerde Gemeenten heeft na gehouden volgende vier studenten gesteld: drs. P. Honkoop, Kloetinge bcroepbaai (Koningin Jülianastraat .«««xu,*® (01100-7634); A Hoogerland. Burchtstraat 48. Werkendam; G. J. v. d. Noort Doormanifraat 58. Capellc aan den IJssei (01804-2096); Chr. v. d. Poel. Specht- «traat 28a. Rotterdam. Voorts zijn n3 onderzoek drie nieuwe studenten tot de Theologische School toegelaten, te weten de heren R. Boo gaard te Nisse. J. Mol te Rotterdam en I T. van Stuy ven berg te Barneveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5