Nieuwe Leidse Courant Vijf soorten huurverhogingen TOSTI Meer voorlichting over von Amsberg Peking hitst Azië en Afrika op 0 - 30 procent in 1966 en 1967 20-40 procent daarna Subsidies verdubbeld en later in huur omgezet Zuid-Vietnam breekt met Frankrijk Begin AA-conferentie nog onzeker Ministerie: graag CRM Produktie 12 Era-woningen per week Ds. H. J. Diekerhof neemt ontslag als krijgsmachtpredikant Commentaren Donderdag 24 juni 1965, 46&t® jaargai CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stcntvastigh is gh«bl»vM mijn hart m tegherupoofri Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele opklaringen en In hoofdzaak vanavond of vannacht plaatselijk enige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iete hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). V. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Twee sterk gedifferentieerde huurverhogingen (met een maximum van in totaal 30 procent) in 1966 en 1967, gevolgd door vijf of tien jaarlijkse huurverhogingen van 4 procent voor alle gesubsi dieerde woningen: ziehier de meest spectaculaire wijzigingen van de huurwet, die bouwminister drs. P. C. W. M. Bogaers vandaag in de vorm van een wetsontwerp aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld. Tegelijk met nog een aantal andere maatregelen moeten zjj de weg plaveien, waar langs de minister een tweede front wil openen in de strjjd tegen de wo ningnood. Het doel daarvan is om in één krachtige operatie de verschil lende huurniveaus beter op elkaar af te stemmen en daardoor een doel matiger bezetting van de woningvoorraad te verkregen. Het ideaal van de minister grijpt hoog: elke nieuwe woning moet twee of meer gevallen van woningnood oplossen De maatregelen, die de huurvoor- stellen van de bewindsman begelei den, zijn 0 Verdubbeling van de woningwet subsidies met ingang van 1 januari 0 Bouw van een beter type woning wet woningen; 0 Uitbreiding van het assortiment ..keuzewoningen" en bejaarden- woningen; 0 Meer woningen voor gehandicap ten en alleenstaanden; 0 Vorming van een door de overheid gesubsidieerd gemeentelijk door stromingsfonds; 0 Mogelijke wijziging van de Woon- ruimtewet. HUURVERHOGINGEN Blijkens de plannen van minister M. Boerefijn (21) - nagenoeg blind deed hbs-b DEN HAAG Martlen Boerefijn uit Zeist, wiens ouders in Pjjnacker wonen, heeft, ondanks de handicap dat hij na genoeg blind is, gisteren het hbs-b-dlplo- ma behaald. Hjj is een van de zeer wei nigen, die, uitsluitend met behulp van brailleschrift, de hbs-b-studie met goed gevolg heeft voltoooid. Met het a-diplo- ia komt het meer voor. Martinus Boerefijn was leerling van het tweede chr. lyceum in Zeist. Vanaf zijn achtste jaar was hij pupil van het chr. blindeninstituut Bartimëus te Zeist, onder welks zorg hij nog steeds staat. Martien, die 21 jaar is. behaalde eerst het mulo-diploma, vervolgens typ-, ste no- en enige talendiploma's, om daarna alsnog de hbs (b) studie te onderne- Hij is goed in wiskunde. Zijn interesse is de wereld van de automatisering en in het algemeen wil hij een Dositie vin den, waarbij wiskunde goed van pas Zijn hobby is schaken en in menige wedstrijd kwam hij met succes uit. Zo wel Bartimëus als het lyceum hebben zich biizondere zorgen en extra voor zieningen moeten getroosten om deze studie mogelijk te maken. Dr. Tans wil weten: Waaraan debacle van Voorschoten te wijten DEN HAAG De heer Tans (soc.) lid van de Tweede Kamer, heeft de staats secretaris van onderwijs en wetenschap pen gevraagd te laten onderzoeken, waaraan het te wijten is dat op een m.ms. 29 van de 51 kandidaten voor het eindexamen zijn afgewezen en de resul taten van dit onderzoek bekend te ma ken. Hij wenst voorts, dat de staatssecre taris zo spoedig mogelijk na afloop der eindexamens een vergelijkend overzicht overlegt van de resultaten van de ver schillende schoolsoorten voor v.hjn.o. in totaal en voor de vakken afzonderlijk over de laatste vijf jaren. CEEF MlJ MAAR Ean verrukkelijke chocoladedra slecht» 1% vet. Fris en pittig van Tosti lest de dorst, is lekker lu< eerbiedigt de slanke lijnl Bogaers zal er maar één groep wonin gen ontkomen aan huurverhoging, nl. de vóór 1921 gebouwde woningen met een huurprijs, die, al naar gelang van de gemeenleklasse, lager is dan f 75, f 70 of f 60 per maand. Deze groep omvat 35 a 40 procent van alle voor oorlogse woningen. Voor de overige huizen staan de volgende huurverho gingen op het program, door te voeren per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967: Tweemaal 7.5 pet. voor woningen, die tot stand zijn gekomen tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en waar van de huur momenteel lager is dan f 75, f 70 of f 60 per maand (afhankelijk van de gemeenteklas se). Deze groep omvat ca. 35 pet van alle vooroorlogse woningen. Tweemaal 15 pet. voor woningen, tot stand gekomen tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945, met een huur die hoger ligt dan f 135, f 125 of f 110 per maand (eveneens afhan kelijk van de gemeenteklasse). Dit bestand maakt ca. 5 pet uit van het aantal vooroorlogse woningen. Tweemaal Ï0 pet. gaan in huur om hoog alle andere vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen, alsmede de in 1946 tan. 1956 gebouwde woning wetwoningen en gesubsidieerde particuliere huurwoningen. Hier onder is dus nog begrepen de niet genoemde 20 pet van het vooroor logse woningbestand. Tweemaal 010 pet. tenslotte voor de woningen, die tot stand zijn ge komen na 1956. Het verhogingsper centage is afhankelijk van de huidige huurprijs. (De verhoudingen zijn nog niet bekend). De jaarlijkse huurverhogingen van 4 pet, die op 1 januari 1968 ingaan, hebben ten doel de subsidies te likwideren teneinde de huren kosten dekkend te maken. Zoals gebruikelijk bij voorgenomen huurverhogingen zal de Stichting van de Arbeid advies worden gevraagd over de konsekwen- ties van de voorgestelde aanpassingen in 1966 en 1967 voor de loonvorming. (Zie verder pagina 11) Aan twee beroemde filmma kers, Charles Chaplin en Ingmar Bergman is vandaag in het Am sterdamse Congresgebouw de Erasmusprijs 1965 uitgereikt. Prins Bernhard overhandigde aan Chaplin persoonlijk de bul. De Zweedse regisseur Bergman was wegens ziekte verhinderd. Op de foto links naast de Koningin de heer en mevrouw Chaplin. Rechts o.m. prinses Beatrix. (Zie ook elders in dit blad). SAIGON Zuid-Vietnam heeft, naar in Saigon bekend is gemaakt, de diplo matieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. De Zuidvietnamese minis ter van buitenlandse zaken Tran van Do zei op een persconferentie, dat „Frankrijk een vriend veinst te zijn. maar dat in feite niet is". Enkele minuten eerder had het staats hoofd, Ngoeyen van Thieu, de staat van oorlog tegen de communisten ln heel Zuid-Vietnam afgekondigd. Do noemde de verbreking van de betrekkingen met Frankrijk een van de noodzakelijke ge volgen van de afkondiging van de staat oorlog. Hijfieeft er self ook behoefte aan DEN HAAG Het Nederlandse volk zal naar alle waarschijnlijk heid tot op zekere hoogte worden ingelicht over de resultaten van het onderzoek naar de antecedenten van de aanstaande verloofde van prin ses Beatrix en over de persoon van de heer von Amsberg. Dit probleem van de voorlichting is ter sprake ge komen tijdens het onderhoud, dat minister-president Cals met fractieleiders heeft gehad. De reacties over de voorgenomen verloving zijn zeer ui.eenlopend 4j de bevolking. Daarom wordit het wznse- Ben Bella sou in Adrad sijn Afgevaardigden van 31 landen in Algiers ALGIERS Hoewel er nog steeds onzekerheid heerst over het tijd stip waarop de Afro-Aziatische con ferentie in Algiers zal beginnen het meest wordt nog dinsdag 29 juni genoemd is het voorberei dende gesprek van de ministers van buitenlandse zaken inmiddels een dag uitgesteld. Vanmorgen vroeg werd bekendge maakt, dat deze conferentie eerst mor gen zal beginnen om een aantal afge vaardigden nog in de gelegenheid te stellen naar Algiers te reizen. Er zouden al 31 landen in de Algerijnse hoofdstad zijn vertegenwoordigd. Vast staat in ieder geval dat afge vaardigden van dertien Afrikaanse en Aziatische staten, die op het ogen blik in Londen de conferentie van ge menebestlanden bijwonen, niet naar Algiers zullen gaan. Zij zijn vam me ning dat de conferentie uitgesteld dient te worden wegens de verwarde toestand in Algerije na de afzetting van premier Bern Bella. De dertien landen die dit besluit namen, zijn: Ghama. Nigeria, Sierra Leone, Gambia. Kenia. Oeganda, Tanzania, Malawi, Zambia, India, Pakistan, Maleisië en Ceylon. Ook Cyprus zal geen afgevaar digde zenden. Toen men bij deze wrakstukken arriveerde, dacht men dat het twee auto's waren geweest. Maar het was er één. Met een snelheid van 150 km per uur *was de wagen in Denemarken tegen een boom gevlogen. De beide inzittenden verloren het leven. De auto brak geheel door midden. Het nieuwe bewind heeft twee afge zanten naar Londen gestuurd om tt trachten deze gemenebestlanden te overreden geen roet in het eten te gooien, maar zonder succes. Relletj es De incidenten in Algiers blijven alsnog beperkt tot wat acties vai jeugd, die haar sympathie voor Ben Bella niet onder stoelen of banken steekt. Het kwam gisteravond tot een handgemeen met de politie, die de hulp moest inroe pen van de brandweer. In Bone zouden bij een betoging vier mensen om het leven zijn gekomen. Geruchten willen dat deze stad zou zijn afgezet door Algerijnse troepen. Niemand zou de stad binnen kunnen komen. De afgezette premier, Ben Bella, zou het volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen goed maken. Hij bevindt zich in Adirad, in het zuiden van de Sahara. lijk geacht, dat men meer van de toe komstige Prins der Nederlanden af weet, om alle onzekerheid weg te ne men. Daarom zou men het toejuichen, dat het Paar op de dag van de bekendma king van de verloving (maandag aan staande) een openhartige persconfe rentie geeft. De heer Von Amsberg zou ronduit vragen kunnen eantwourden die hem over zijn verleden worden ge steld. (Voor vervolg zie pag. 7) DEN HAAG De jongste rege ringswisseling heeft verschei dene mensen voor problemen ge steld over de afkorting van het nieuwe ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Er zijn een aantal oplos singen uit de bus gekomen: Crema, Curema en CRM. Op het ministerie zelf hoorden we dat men daar algemeen gebruikt CRM en dat men het ook wel een beetje op prijs zou stellen als ook anderen aan deze afkor ting de voorkeur gaan geven. (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Minister drs. P. C. W. M. Bogaers van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft gisteren eigenhandig in negen minuten de mal len gesteld voor de helft van een van de 624 ERA-woningen die verrijzen in de Prins Alexanderpolder. De be windsman noemde de bouwplaats ,,een laboratorium in optima forma". Era-woningindustrie J. P, van Eeste ren N.V. is sedert een maand met de montage van de woningen bezig en heeft deze inloopperiode met glans door staan. Op het ogenblik wordt een pro duktie bereikt van twaalf woningen per vijf werkdagen. Verwacht mag worden dat dit spoedig opgevoerd zal worden tot slechts vier werkdagen. Gemini-5 wordt 9 augustus gelanceerd O WASHINGTON De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft besloten dat de Gemini-5 ruimtecabine op negen augustus zal worden gelanceerd. De ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad zullen dan een week in een baan om de aarde cirkelen en tal rijke experimenten uitvoeren, waaronder een poging tot een ontmoeting in ruimte. DEN HAAG Ds. H. J. Diekerhof. staflegerpredikamit te Eindhoven, heeft aan de minister van defensie te ken nen gegeven dat hij zijn werkzaamhe den als krijgsmachtpredikant wenst neer te leggen. Hij heeft tot deze stap besloten, omdat volgens hem bepaalde afspraken niet zijn nagekomen Het werken in de strijdkrachten zou hem daardoor onmogelijk worden gemaakt Ds. Diekerhof heeft van zijn besluit kennis gegeven aan de Hervormde synode, die dezer dagen in Driebergen vergaderde. De synode besloot ds. Diekerhof te schrijven, dat zij van harte met hem meeleeft. Zij dankte hem tevens voor de strijd voor de vrijheid van de evangelieverkondiging in de krijgsmacht en sprak de hoop uit, dat zijn strijd van ruim twee jaar niet tevergeefs is geweest. Gevraagd naar de gang van zaken antwoordde ds. Diekerhof ons dat gecombineerde vergadering van het CIO en het CIO-M op 14 april eenstemmig was besloten om hem te verzoeken ziln werk als staflegerpredikarat-zuid en als hoofd opleiding legerpredikamt op te ge ven en een benoeming tot algemeen di recteur van het vormingswerk van dt protestants geestelijke verzorging als luchtmachtpredikant te aanvaarden. Nadat hij zich hiertoe terwiWe van de samenwerking van de kerken bij de geestelijke verzorging bereid had ver klaard, was hij bü K.B. van 19 mei tot kichtmachtpredikant benoemd zulks overeenkomst,ig het advies van de commissie van drie wijze mannen. De benoeming tot algemeen directeur van het vormingswerk bleef echter achterwege. Dit was onder meer ge volg van het feit, aldus ds. Diekerhof. dat het bestuur van de stichting voor steun aan de vormingscentra aller minst voor zijn overplaatsing naar „Beuikbergen' gevoelde. Ernstig verzet Ook bij een aantal krijgsmachtpredl- kanten rees ernstig verzet, zij waren vax oordeel dat een „atoompacifistische" Dre. kidant niet in de strijdkrachten thuis hoorde, laat staan op een vormingscen trum, en waren dan ook niet bereid om met groepen militairen naar vormings centra te gaan wanneer de benoeming doorgang zou vine en. Voorts bleek, aldus ds Diekerhof dat ook een aantal leden van hert cfO-M ontkenden dat zijn benoeming tot lucht- machtpredikant en tot algemeen direc teur van het vormingswerk aan elkaar gekoppeld waren. Volgens hem was het mogelijk om hem ook in een andere functie te benoemen. Waar de situatie zo lag, heeft ds. Diekerhof er de voor keur aan gegeven om zijn werk in de strijdkrachten neer te leggen. Voortzet ting van de strijd achtte hij niet zinvol, aangezien het nu niet meer gaat om grote geestelijke eai principiële belan gen, maar slechts om een benoeming ln een functie waarom hij niet had ge vraagd. Ds. O. T. Hylkema te 's-Gravenhage, de voorzitter van het CIO-M, legde er tegenover ons de nadruk op, dat ds. Die kerhof z(jn beslissing geheel zelf heeft genomen, zonder enige aandrang van wie dan ook. (Voor vervolg zie pag. 7 "JV/TINISTER BOGAERS heeft de in de regeringsverklaring aange kondigde huur- en subsidievoorstel- len thans aan de Tweede Kamer voor gelegd. Het is een indrukwekkend pakket geworden, vol moedige en in grijpende plannen. De inhoud hier van wordt mede gedragen door een nieuwe, naar onze mening zeer waar devolle filosofie over het doel van de woningsusidiëring. Eén van de meest opvallende vruch ten van deze filosofie is wel het plan om door hogere subsidies de kwali teit van de woningen op te voeren en deze subsidies daarna door middel van huurverhogingen weer af te bre ken. „Kwaliteit op afbetaling" noemt onze sociaal-economische redactie dit systeem. Dit is het inderdaad. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk dat de serie van vijf tot tien jaarlijkse huur verhogingen van vier procent heel wat meer voeten in de aarde zullen hebben, met name ook van de zijde van de vakbeweging dan de voorge stelde huuraanpassingen in 1966 en 1967. Van de noodzaak daarvan moet elk zinnig mens wel overtuigd zijn, al zullen omvang en tempo nog wel onderwerp van heftige discussie uit- Door de serie van vijf tot tien jaar lijkse huurverhogingen wordt gedu rende een lange reeks van jaren voor grote groepen werknemers bij voor baat beslag gelegd op een deel van de toekomstige loonruimte. Toch wil het ons voorkomen, dat deze vorm van „afbetaling" het gehele volk veel waard moet zijn, want we kunnen niet ten eeuwigen dage alle na de oorlog gebouwde woningen blijven subsidiëren. Daarmee zijn miljarden gemoeid die overigens eveneens door het volk moeten wor den opgebracht. T>IJ NOG EEN ander element in de voorstellen van minister Bogaers willen we even de vinger leggen. Reeds vorig jaar hebben wij er enkele malen op gewezen dat er, naast de „normale" woningnood, een geheel nieuwe categorie van woningzoeken den is ontstaan, namelijk van dege nen, die wel over een woning be schikken maar daarmee niet tevre den zijn en die hun behoefte aan een grotere of (naar hun mening) betere woning niet kunnen bevredigen. Het lijkt nu dat deze categorie woning zoekenden driemaal groter is dan de groep dergenen, die niet over een huis beschikken. De thans bij de Tweede Kamer inge diende voorstellen kunnen ongetwij feld een deel van de problematiek der „ontevreden" zoekers naar een ande re woning uit de wereld helpen (voornamelijk door de ruimere door. stromingsmogelijkheden), maar in het pakket van maatregelen wordt op geen enkele wijze tegemoet gekomen aan de verlangens van hen, die ook graag wat meer mogelijkheden in de vrüe sector zouden zien. Dat is te betreuren. (MTA) Wilson met leider vredesmissie' LONDEN Peking heeft gisteren in Londen, waar de leiders van de Gemenebestlanden bijeen zijn, een verrassende diplomatieke stap ge daan die in politieke kringen ver bazing en ergernis heeft gewekt. Om te verhinderen dat premier Wil son als leider van de vredesmissie van de Gemenebest optreedt, heeft de Chinese zaakgelastigde Hsiung Hsiang-Huis in Engeland gisteren gesproken met Afrikaanse en Azia tische staatslieden. Het wordt nu als zeker aangenomen dat Hsiung de Afrikaanse landen van de Geme nebest zover heeft weten te krijgen, dat zij alles in het werk zullen stel len om te verhinderen dat Wilson de leiding van de missie op zich neemt. Intussen heeft Rusland officieel la ten weten, dat de gemenebest-missie voor Vietnam niet welkom zal zijn tn Moskou. Noord-Vietnam en China hebben, hoewel niet formeel, verkla ringen van dezelfde strekking afge legd. De Russische weigering zou ge daan zijn omdat de Sowjetunie van mening is, dat de Vietnamese crisis een zaak is die voornamelijk de Noord- vietnamese regering, de Vietcong en de Amerikaanse regering aangaat. Voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, betekent de afwijzing van de vredesvoorstellen het duidelijke bewijs, dat de communisten in plaats van vrede liever een militaire overwining behalen. Rusk sprak in Washington tot de vereniging van func tionarissen in de Amerikaanse buiten landse dienst. Rusk het de vredespogin gen van de bondgenoten van de VS de revue passeren en deelde nog mee, dat ondanks de afwijzende houding van de communisten „Amerika z(jn pogingen om een weg naar de vrede te vinden niet zal staken". Bombardementen Dc gecombineerde Zuidvietnamese- Amerikaanse luchtaanvallen op stra tegische punten in Noord-Vietnam blij ven voortduren. Gisteren hebben 26 toestellen een Noordvietnamese leger plaats te Moe Tsjaoe. 120 km ten zui den van Hanoi, gebombardeerd. Ook benzine-depots werden bestookt. Bü de actie van gisteren zyn voorts 50 gebouwen in een gebied ruim 100 km van de Chinese grens verwyderd. ver woest door bommen. Bij de strijd op de grond hebben Zuidvietiamese le gereenheden meer dan 100 Vietcong- strijders gedood

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1