Smaak, vakkennis en durf op Hetzendorf SPELDJES! Jong Wenen ontwerpt vlijtig Jongens - tien tegelijk - op modeschool welkom W aarschuwing voor te groot optimisme SUCROSA Eigen taak van drogist vraagt erkenning Voetgangers voelen zich tweederangs burgers Ceüw Miele er is geen betere! UTOENSDAG 23 JIM 1065 In de tuin van het slot Hetzen dorf aan de zuidrand van Wenen toonden de leerlingen van de Wiener Modeschule de NAIerland- se gasten hun werkstukken. PARIJS Jacques Debu-Bridel. een oud-lid van de Franse senaat voor de Gaullisten, is van mening, dat de her bewapening van West-Duitsland een ..kapitale vergissing" is geweest. In een artikel in het Gaullistische week blad Notre Republique schrijft hy. dat de Europese eenheid geen oorlogsin strument ten behoeve van een nieuw pan-Germanisine mag worden. Volgens Debu-Bridel heelit Weet-Duits. l3nd zijn huidige positie vooral aam Sta lin te danken. Als hert westen niet zo bar.® was geweest voor de Russische dic tator. zou het Duitsland stellig zwaar der onder zijn nederlaag hebben doen lijden Ook de pro-Duitse houding voor een groot deel van de Amerikanen heeft hiertoe bijgedragen, aldus Debu-Bridel. ,De excessen van hert Stalir.«isme dron gen de excessen van Hitier naar de ach tergrond en openden de weg naar het Verdrag van Parijs en de herbewapening van West-Duitsland met als indirect ge volg daarvan de vorming van de DDR." aldus Debu-Bridel. Volgens hem is de bondsrepubliek dankzij de VS een van de grootste economische machten gewor den. maar desondank» is het land slechts overblijfsel van het eigenlijke Duits- Hij meent voorts, dat Bonn in alle op zichten voordeel heeft van de Frans- Duitse verzoening, waarvoor het initia tief van Frankrijk is gekomen WENIEFT Vefdroomd ligt het slot Hetzendorf aan de zuidrand van de wereldstad. De dienstgebou wen in het door Maria Theresia voorgeschreven zonnegeel met tuintjes, waarin rozen en fuchsia's fel kleuren. Het slot zelf laag en lang gestrekt in ivoorwit. Eens de woning van keizerin Elisabeth Christine in haar weduweschap. Nu werken er 230 jonge meisjes, leerlingen van de beroemde Wie ner Modeschule. die in vijf jaar hier niet alleen het modeontwer- pen, maar ook het naaistersvak tot in de perfectie leren. De Weners hebben namelijk twee gro te liefdes. De kunst en het hand werk. Daarom zijn de Weners niet alleen trouwe concertbezoekers, maar bespelen ook zelf een instru ment en daarom mag een mode kunstenaar niet alleen maar kunnen fantaseren en tekenen, maar moet ook de techniek volledig beheersen. DE BILT. Warme lucht, die in grote delen van West-Europe geduren de korte tijd aanwezig is geweest, is nu vervangen door tamelijk koele lucht van oceanische oorsprong. De West-curculatie, die dit heeft bewerk stelligd, is over de gehele breedte van dc Atlantische oceaan aanwezig en reikt zelfs tot ver in Amerika. Een depressie, waarvan het centrum Schot land nadert, stuurt een nieuwe hoe veelheid koele lucht naar W.-Europa. Deze lucht zal Nederland in de komen de nacht bereiken, met matige tot vrij krachtige winden tussen zuidwest en west. Er komt een wisselende be wolking in voor, waaruit morgen hier en daar een bui kan vallen. Vanavond zal het weer nog worden bepaald door een regehgebied, dat met een overwe gend krachtige zuidelijke wind voor bij zal trekken. Hoogwater Schevenlngen 24 juni: 10 33 v.m 22.59 n.m. ZON EN MAAN Donderdag 24 juni: Zon op 4.20, onder 21.04; maan op 1.39. onder 15.15. Dinsdag 29 juni: nieuwe maan. Strand verwachting Een nieuwe depressie stuurt een bui- cnfronit naar ons land. Morgen een sterk wisselende bewolking, op enkele plaat sen een bui en een krachtige zuidwesten wi-nd- Te koel. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: door de aanhoudende depressie-activiteit voorlopig ongunstig strandweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I I Temper. ■tam» Wm- >1 L f eiteldli. ii, in ku iï (Van onze moderedactie) zijn welkom maar, zo redeneert de di recteur professor Otto Liewelir. dan moeten er wel een stuk of tien tegelijk komen, want één jongen onder 230 meisjes is onmogelijk. Niet onmogelijk is het dat er buitenlandse leerlingen komen. Uit Nederland studeren er nu twee meisjes. De Drentse Dieuwke van Etten (21) en Jantien van Luik (16). wier vader bij de KLM te Wenen werkzaam is. Ook spraken we enige Franse meisjes, die Wenen boven Parijs verkozen hadden. Grote sliow We .troffen het Juist in Wenen te ztfn in de eindexamentijd van de Mode schule. Dan immers wordt er jaar lijks een grote show georganiseerd waarop de meisjes eigen werkstuk ken tonen. Ter ere van de Neder landse gasten door Triumph Inter national naar Wenen uitgenodigd, werd er een extra presentatie gege- Een show vol durf eri smaak, felle kleuren en originele modellen, waar bij het bovendien opvallend was. dat heel oude motieven in harmonie met deze .tijd zijn gebracht. Alle materia, len, maar dan ook alle tot het naai garen en de verfstoffen voor de hardbedrukte stoffen toe, waren van de Oostenrijkse industrie afkomstig. Geopend werd met een zomerjurkje van dirndl stof. Effen zwart met een minia tuur roosje bedrukt en rozenrandjes. Dc halsuitsnijding afgewerkt met die rand ging over in de schouderbanden, die op de rug het decolleté weer af lijnden. Origineel ook een japon van grijs-witte streep in de rok; het lijfje an smalle zwarte en witte lintjes ge- lochten. Voor handwerk is de Wenerin niet bang Zo was er een gebloemde blouse met margrieten, waarop een corsage werd Een winters toilet van handgewe- ven stof. Over dc geruite overall wordt een tuniek in princeslijn gedragen rode pantalon met een lange kiel ir brede rode en rose strepen. Bijna bar- baars om zo te vertellen, maar enig orr te zien. Of een overall in kobalt blauw, de pijpen waaierden wijd uit. Veel grofgebreide pullovers en pakken waar een effen tuniek tot boven de knie bij gedragen werd of een korte overgooier in prinsesüjn. De bruidjes echter waren weer heel ro mantisch met stroken geborduurd ba tist en sluier, zoals de Nederlandse Dieuwke bijvoorbeeld toonde. Toelatingsexamens De Weense mode-academie staat open voor meisjes van 14 jaar af. Zij moe ten een toelatingsexamen doen. wan neer ze een goedgekeurde proefteke- ning hebben gemaakt. Het toela tingsexamen omvat: een tekening naar de natuur, een faniasietekening. een intelligentietest en een proef werk in versierkunst. De cursus duurt vier jaar. Twee jaar wordt er algemene vorming naast het vak onderwijs onderricht. Totaal 44 les uren per week. Na vier jaar kunnen de meisjes het gezellendiploma be halen. Een vijfde jaar kan haar de meestertitel geven. Het schoolgeld bedraagt 600 shilling per jaar (f85,—). waarbij voor een zelfde bedrag materiaalkosten komen. geen saccharine PROF. ZIJLSTRA .aan de grens (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Eerste Ka mer heeft prof. Zylstra gisteren een waarschuwend woord met be trekking tot de economische ontwik keling gesproken. Grote krapte op de kapitaalmarkt kan per definitie niet samengaan met een gunstige betalingsbalans, betoogde hij. Daar om moeten wij deze krapte beschou wen als een aanwijzing, dat we ons wat betreft de verhouding tussen middelen en bestedingen weer aan de grens bevinden. De marge is heel klein. Er wordt van diverse zijden getReld. dat de economische ontwikkeling zo meevalt, maar het zou me niet ver bazen. wanneer zich ineens bepaalde verschijnselen zouden voordoen, die duidelijk maken, dat we ons foch niet zoveel kunnen veroorloven als wc hadden gedacht. Reactie van minister Vondeling „Het is mijn vriend, die mij bil voort during de marginale zones toont''. De a.r. senator was een van dc spre kers bij de behandeling van het wets ontwerp tot goedkeuring van het re geringsbesluit om voor de üubliekreeh- telijke Lichamen een leningsplafond vast te stellen. Dat besluit werd al op 30 oktober 1963 genomen met dc bedoeling, dat het een Jaar van kracht zou zün. Het wetsontwerp voor de goedkeuring werd ingediend op 6 januari 1964. Geen wonder, dat jhr. mr. De Geer van Oude gein sprak van mosterd na de maaltUd. waarvan de koks intussen al verdwenen zijn. De c.h. afgevaardigde sprak er z'n voldoening over uit, dat de gemeenten enig soelaas krijgen door de verhoging het leningplafond en de vergroting de bijdrage uit het Gemeentefonds. Hij vreesde echter, dat zij het later moeten bezuren, namelijk wanneer zou worden besloten de contingentering na 1 november a s. voort te zetten. Zii blij ven dan onderworpen aan een „knel lend toezicht". De heer Hooij tkath.v.) sprak van een .noodzakelijk kwaad", waaraan hij graag zo spoedig mogelijk een einde zag komen. Maar prof. Zijlstra zei niet te geloven, dat dc maatregel al in de herfst zal kunnen worden ingetrokken ten zij er een recessie komt. De minister wilde er zich niet over uitlaten, maar zegde wel toe, dat bij continuering on verwijld een goedkeuringswet aan het uarlement zal worden voorgelegd... Doeluitkeringen De heer Van Riel (lib.) betoogde, dat de gemeentelijke financieringen moeten worden ingepast in het nationale mone taire beleid, vooral ook om de Inflatie tegen te gaan. Aan de hand van het voorbeeld Rotterdam wilde hij aantonen, dat er in de financiering van de ge meenten een ontzagwekkend stuk auto matisme zit. Het probleem kan worden opgelost door een veel groter deel van de gemeentelijke uitgaven via doeluit keringen of op soortgelijke wijze te fi nancieren u wel jammer zijn voor de ge meentelijke autonomie, zo reageerde de heer Zijlstra. maar de suggestie is be studering waard. Intussen moet men echter wel in het oog vatten, dat door erlegging van het beslissingscentrum an de gemeenten naar het rijk geen nieuwe middelen worden geschapen. De minister merjete slechts op, dat het pro bleem van de gemeentelijke financiering vrij onderontwikkeld gebied is. .Er begaan geen onschuldige pilletjes" Sweater in felle kleuren met hoge col. Ook de kousen, die het meisje draagt (niet zichtbaar op de foto) zijn grof gebreid in dezelfde gedragen van dezelfde margrieten, uit dc stof geknipt en haarfijn gefeston- De Oostenrijkse Scóoterclub (60.000 leden) had om een scooterkostuum gevraagd. Volgens de Modeschule moet dat er zo uit zien: oranje rok- broek met heel diepe waaierplooien middenvoor en -achter en een bil- jartgroen jasje, dat in een punt mid denvoor op de rok valt. Ronde hals met pas BILTHOVEN Echte onschul dige geneesmiddelen bestaan niet. Het eenvoudigste pijnstillende ta bletje kan ernstige reacties teweeg brengen. Het is daarom in het be lang van de volksgezondheid dat wordt vastgesteld welke van deze zogenaamde eenvoudige genees middelen buiten de apotheek om mogen worden verkocht. Tevens zal de verkoop buiten de apotheek be perkt moeten worden. Krachtens zijn opleiding is de drogist de enige die voor aflevering van deze ge neesmiddelen in aanmerking komt. Tot deze conclusie kwam dr M. F. Nelemans. hoofd afdeling Klinisch ge neesmiddelenonderzoek TNO in Den Haag, die vanmorgen als inleider optrad op de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse drogistenbond le Bilthoven. Voorts sprak de heer Nelemans. die tevens lid is van het college ter beoor deling van geneesmiddelen en van d< geneesmiddelen-commissie, de hoop uit dat de regering zich zo spoedig mogelijk bewust wordt van de geheel eigen taak van de drogist in de geneesmiddelen voorziening en dat zij dienovereenkom stig maatregelen zal nemen. De voorzitter van de ANDB. heer F. Breüer. besteedde in zün openingswoord aandacht aan de ere code voor de drogist, die aan dc ver gadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De strekking van deze erecode loopt, aldus de heer Bretfer. parallel met de belangen van ae volksgezondheid in ons land. ijne In ziens dient de strekking van deze code aan leerling-drogisten onderwe zen te worden. De tweede Inleider, mr M. N. G. Dukes. ging nader in op de zelfbehan- deling met geneesmiddelen. Hoewel ail- mr. Dukes. de Nederlander eer gematigde gebruiker van geneesmldde- s. bestaa t er bjj het grote - publiek toch een gemis aan kennis over het Juiste gebruik van deze middelen. Hij vroeg meer aandacht voor de zogenaam de .vuistregels" voor het omgaan met geneesmiddelen en achtte het aanbren- van een gebruiksaanwijzing en nodig een waarschuwing op het etiket noodzakelijk. Culottes Winters HAARLEM Vierennegentig pro cent van 1230 ondervraagde voet gangers, die zelf niet over een voertuig beschikken, gaf op de vraag of zij lid van een voetgan- gersvereniging waren, blijk van een volkomen moedeloosheid over hun situatie in het verkeer. Hun motief: een voetgangersvereni ging zal haar verlangens niet ge honoreerd krijgen, omdat we slechts tweederangs burgers zijn. Het laatste woord zullen de ster kere bonden van het rijverkeer hebben, die hun zin altijd krijgen van de autoriteiten, omdat deze allen een auto bezitten of van een auto gebruik maken. Dit deelde de algemeen secretaris van de Internatonale federatie van voet gangersverenigingen, mevrouw V. J. van der Does-Enthoven, mee tijdens een lezing die zij gisteren hield op de jaarvergadering van de afdeling Haar lem van de Nederlandse vereniging voor bescherming van voetgangers. Zij vond dat deze modeloosheid en ver bitterdheid bestreden dienen te worden. Immers, moedloze en verbitterde ver keersdeelnemers zijn weinig vatbaar voor goede voorlichting. Er is wel degelijk veel bereikt door de voetgan gersverenigingen en er zal nog veel meer bereikt worden. Strijd tegen het veelvuldg gebrek aan serieuze belang stelling en een deskundige aanpak zyn een eerste vereiste voor de voorkoming van voetgangersongevallen. Als voorbeeld noemde de secretaris het nog veel voorkomend te hoog genomen gemiddelde van de loopsnelheid van voetgangers bij het ontwerpen van voetgangerslichten, waarbij soms an derhalve meter per seconde als ge middelde snelheid wordt aangenomen, terwijl dit een meter a 120 meter maximaal voor de oudere voetgangers bed ragt. Men acht dit een gegeven waarmee rekening moet worden gehou. den daar in ons land negen k tien pro cent van dc totale bevolking reeds 65 jaar of ouder is. Jongeman Jichtte reisbureaus oj) UTRECHT Wegens oplichting van een serie reisbureaus tot een bedrag van een paar duizend gulden eiste de officier van justitie bij de rechtbank In Utrecht gisteren tegen de 23-jarige kantoorbe- diende W. H. uit Utrecht een gevangenis straf van een jaar en vier maanden en een onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De jongeman liep in de laatste jaren vijf veroordelingen op wegens diefstal. In de eerste maanden van dit jaar had hij reisbureaus in Utrecht en Enschede «Lissone Lindeman, NRV, Spoorwegen) opgelicht. Hij had op een geraffineerde manier met reisbiljetten gemanipuleerd. Hij had zich overigens niet beperkt tot reisbureaus, hij lichtte ook enkele groot winkelbedrijven in Utrecht op. Gematigd dukten. 2 garantiezegels van r zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dat produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjeI B.v. CELWA KANT-EN-KLAAR LUIERS, kruimelen niet Sterk absorberend. Pak i 45 stuks. kenmerk voor kwaliteit Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen Niet reëel Eis landbouwers afgewezen Prof. Zijletra zei voorts, dat de verho ging van het leningplafond niet meer een papieren maatregel is. wanneer in de verhouding tussen middelen en bestedingen inderdaad aan de grens fit ten. Is er geen reële ruimte, dan zal de regering moeten aangeven van wie .de middelen moeten worden „afgenomen". Op dit punt liet de heer Van Riel zich veel kritischer uit. Hij nam het de re gering kennelijk kwalijk, dat zU wel erbeteringen aankondigt pas nog veer met betrekking tot de woning bouw maar niet spreekt over daaruit voortvloeiende lasten. Minister Vondeling antwoordde, dat de begroting maar moet worden afge wacht Bij dc kabinetsformatie had men nog geen volledig inzicht in de finan ciële mogelijkheden men wist slechts dat het begrotingsbeeld gunstiger was geworden en dat de kapitaalmarkt zich veneens gunstig liet aanzien. Mej. Zeelenberg (soc.) vroeg zich af of de krapte op de kapitaalmarkt niet schijn dan werkelijkheid is. Zou den de institutionele beleggers geen grote kapitalen vasthouden in de hoop, dat de rente nog verder omhoog zal Woordenstrijd Tussen de heren Vondeling en Van Riel ontwikkelde zich nog een kleine woordenstrijd, nadat de bewindsman aan de liberale sena tor had verweten, dat deze zich onlangs op niet-delicate wijze over de minister-president had uitgela ten. De heer Van Riel trachtte dc bal terug te kaatsen met de opmer king. dat de minister zich als frac tieleider niet lang geleden ook niet waarderend over een viertal be windslieden had uitgesproken. Hij vond, dat men elkaar niet te gauw van niet-delicaat-spreken moest betichten. Aan het debat werd ook deelgenomen door de minister van binnenlandse za ken. de heer Smallenbroek, die o.a. meedeelde, dat hjjmaandag nog ecu brief uit Rotterdam had gekregen met een uiteenzetting over de moeilijke fi nanciële positie van de gemeente. Hij wilde dit laatste niet tegenspreken. Maar ook andere gemeenten hebben het moei lijk. Er zijn gemeenten, die in één slag teveel projecten op de markt hebben gebracht Tweede-kamerlid Voogd: Werkt Nederland mee aan Zuidafrikaanse apartheidspolitiek DEN HAAG Hot Tweede-Kamerlid J. J. Voogd (soc.) heeft de regering schriftelijk gevraagd of zij niet van me ning is, dat het huidige culturele ver drag met de republiek van Zuid-Alrika te weinig waarborgen biedrt dat in de uit voering van het verdrag de z-g. apart heid geen rol kan en zal spelen. De heer Voogd meent dat de regering van Zuid-Afrika haar delegaties naar Ne derland in het kader van het verdrag nimmer uit blanken en gekleurden zal laten bestaan en dat de Nederlanders, die in het kader van het verdrag Zuid- Afrika bezoeken, nimmer zal worden toe gestaan op te treden voor een publiek van blanken en gekleurden samen Indien dat het geval is, verleent Ne derland bij de uitwerking van het ver drag dan niet medewerking aan de apart heidspolitiek? Aldus de conclusie van de heer Voogd. Dit moert volgens hem worden voorkomen. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. IS BIJ MIELE. GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM. Oud lid Franse senaat: Herbewapening van Duitsland was Prof. Zijlstra (in Eerste Kamer) over Nederlandse economie:

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7