Uithuilen in Loenen en opnieuw beginnen BRYLCREEM Compromis over transport EEG Smeltwater dreigt 1111 Contact met bevolking ontbreekt... De raad voelt zich gepasseerd AARDE ZOU VIER HOEKEN HEBBEN Erhard spreekt in Bamberg Uitvoer EVA naar EEG slechts 1 pet. groter Voor hem.voor haar Zes jaar cel voor Duitse in Peru v iillcx Japanse scheepsbouw krijgt geen subsidie Jji een lij. De Gaulle naar Johnson? s WOENSDAG 23 JUNI 1965 WENEN Het water in de overstroomde delen van Oosten rijk en Hongarije is dinsdag niet tegenstaande nieuwe regenval enigszins gezakt. Een warmte- golf deed echter de vrees ont staan dat het smeltwater uit de bergen nieuwe moeilijkheden zal veroorzaken. Als gevolg van het koude voorjaar ligt er nog veel sneeuw. De stand van het water in de Donau was nog vier meter boven normaal. In Passau staan nog verscheidene straten onder water. In Tsjechoslowakije heeft men een speciaal noodfonds in het leven ge roepen om de ruim zevenendertigdui zend evacuees uit de streek van Kormarno bij te staan. Het water zette hier een gebied van vierhonderd vierkante kilometer onder water. Het peil van het Hongaarse gedeel te van de Donau is in de afgelopen vierentwintig uur enkele centimeters gezakt. President Dobi inspecteerde dinsdag de dijkversterkingen, waar dijkwachten dag en nacht toezicht houden. LOENEN De gemeenteraad van Loenen aan de Vecht voelt zich duidelijk gepasseerd door het request dat 36 inwoners van deze rustieke gemeente begin juni aan Gedeputeerde Staten van Utrecht zonden. Zoals bekend werd in dit request felle kritiek geleverd op het beleid, (met name op het ge bied van de woonarken,) van B. en W. en werd de gemeente secretaris de heer R. W. T. Verschuur en de wethouder, loco- burgemeester C. van den Berg. persoonlijk verweten herhaaldelijk IK HOUD HET BIJ POEDERS STAVANGER Kunstmanen hebben gegevens naar de aarde gezonden waaruit blijkt dat de aarde vier hoeken heeft. Dit deel de dr. R. B. Kershner, hoofd van een wetenschappelijk onderzoek- program aan de John Hopkins universiteit van Baltimore, gis teren mee in Stavanger waar hij deelneemt aan een bijeenkomst van een honderdtal wetenschaps mensen uit oost en west. Hij zei dat zijn viedewerkers had den ontdekt dat de vier hoeken wor den gevormd door grote bulten en die pe deuken in het aardoppervlak. Dr. Kershner zei tegenover verslag gevers dat uit de verkregen gegevens is gebleken dat het zeeoppervlak rond Ierland, één van de vier hoeken, 70 meter boven het normale peil ligt. Nabij het zuiden van India en ter hoogte van Florida hadden de aardsa- tellieten corresponderende diepten ge registreerd. Volgens de Amerikaanse geleerde zijn de kunstmanen in staat oneffenheden vast te leggen tot op een hoogte van twee meter boven het aardoppervlak. Zijn groep had voorts vastgesteld dat de aarde niet peervormig of ellipsvormig aan de evenaar is. „De aarde heeft eigenlijk geen speciale vorm. Zij doet denken aan een oude, gedeukte bal, waaraan iemand vier hoeken heeft willen geven", aldus dr. Kershner. Aan de bijeenkomst, die vier dagen zal duren, neemt een groot aantal Amerikaanse en Russische geleerden deel. Het doel van dit symposium is de uitwisseling van gegevens inzake vraagstukken verband houdend met de afstandbediening in de ruimte- Op de eerste dag beschreef de Amerikaanse geleerde dr. R. E. Fis- chell een methode om de draaiing van satelliet te bepalen door middel van radiosignalen. De Japanner Nisji- kawa besprak de vaststelling van de hoogte van draaiende kunstmanen. Rus prijst boek over economie van Amerikanen MOSKOU Een Russisch criticus heeft een pas gepubliceerd boek en de daarin gegeven geestdriftige beschrij ving van de Amerikaanse kennis van de techniek der bedrijfsleiding, uit bundig geprezen. Het boek, getiteld: „Organisatie bedrijfsleiding" is geschreven door Valery I. Teresjtsjenko, een vooraan staand Sowjeteconoom, die meer dan 30 jaar in de VS heeft gewoond. Teresjtsjenko heeft in Sowjetkrin- «en aanzienlijke beroering verwekt door te eisen, dat de Russen voor de teohniek der bedrijfsleiding in de leer gaan bij de Amerikanen. De criticus, Leonid Likhodyejev, heeft dit boek in de „Literatoernaja Gazjeta" een waardevol werk genoemd en zich achter Teresjtsjenko geplaatst met een paar bijtende opmerkingen over de traditionele economische op vattingen van de Sowjets. Bezoek Elizabeth aan Duitsland kost f 340.000 LONDEN Premier Wilson heeft in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat het bezoek van koningin Elizabeth aan West- Duitsland zijn land 340.000 gulden heeft gekost. Hij noemde het bezoek een •ucces, al wees hij de leden van het Huis er op dat men er geen al te grote politieke betekenis aan mag heohten. Mevr. Ronee Short, lid van de Labour- partij zei dat in Engeland het gevoel bestaat dat de „uitvoer" naar Duitsland van viereneenhalve ton zilver, glas en kandelaars voor dit bezoek wat overdre ven was geweest. Zij vreesde dat pro gressieve elementen in West-Duitsland het bezoek zien als een belangrijke steun voor de regering met haar kern-aspira ties en aanspraken op verloren gebieden. Zware aardbeving treft Perzische vissershaven TEHERAN Naar In Teheran is vernomen heeft een zware aardbeving aanzienlijke schade toegebracht aan haven Bandar Abbas in Zuid-Perzië dorpen daar in de buurt. Er zijn hulpploegen naar de getroffen streek. Bandar Abbas is een visserij-centrum aan de Perzische kant van de straat van Hormuz welke de Perzische Golf met de Golf van Oman verbindt. De plaats telde bij de laatste volkstelling in 1941 ruim veertienduizend Tijdens een gisteravond gehouden raadsvergadering, waarvoor een o\ stelpende belangstelling bestond aantal bezoekers volgde de discussies op de gang) hebben de woordvoerders van de fracties hun misnoegen geuit over de gevolgde procedure. Zij stel den zich unaniem op het standpunt dat het onhoffelijk was in deze der mate belangrijke zaak de raad zonder meer te passeren, maar direct bij Ge deputeerde Staten recht te zoeken. Zij waren het er ook gezamenlijk over eens dat de beschuldigingen in het request op onjuiste grond slagen berusten en dat het hoogst onfatsoenlijk was op deze manier persoonlijke aanvallen te lanceren. De sprekers kwamen echter allen eveneens tot de conclusie, dat het request een uiting was van een al gemeen onbehagen, dat er bij de gemeentenaren heerst. De WD'er ir. Mijs zei bijvoorbeeld, dat persoonlijke insinuaties werkelijke gronden van het adres het woon- schepenbeleid verzwakken. Hij be treurde dat men niet de moeite heeft genomen om dorpsroddel op zijn 'aarheid te testen. Achtergrond Over de achtergronden van het adres merkte de heer Mijs op, dat het landelijke Loenen zich beslist niet kenmerkt door een moeilijke en op roerige bevolking. Hij zag de oorzaak van de onlustgevoelens in een onjuiste praktische uitvoering van het beleid. Aan het contact met de bevolking schort erg veel, was zyn commentaar. Een oordeel dat weerklank vond bij zijn collega-raadsleden van de andere fracties, B. en W. hebben volgens hem geen enkele poging onbenut gelaten om zich impopulair te maken. Raadslid Veenendaal vond het alles by elkaar maar een treurige zaak. Naar zijn idee was het hele request strijd met de moraal. Het kon ook slechts als schandalig worden gekwa lificeerd. Ook hij constateerde dat er veel mankeerde aan de contacten met het publiek, iets waarvoor de heer Mulder, die de a.r. vertegenwoordigt, wel een reden zag, namelijk de overbelasting van het college en het secretarieper- soneel. Het verbaasde hem dat hij nog steeds geen bordje op de deur van het gemeentehuis had aangetroffen met de mededeling, dat men wegens overspannen toestand was gesloten Laten we uithuilen en opnieuw be ginnen, raadde hij aan. Mr. Kal ff (pvda) omschreef het request als een uiting van onbe hagen. Het request was achterwege gebleven, als er wat meer aandacht aan de sociale kant van het woon- schepenbeleid was besteed, iets waar voor hij al eerder had gepleit. De KVP'er Van Kooten beperkte zich, omdat hij door het hooien niet veel tijd had gehad om zich in de stukken te verdiepen, tot de opmer king. dat hij volledig vertrouwen stelt _|in de handel en wandel van het col lege. Burgemeester W. A. van Schaijck antwoordde, dat het woonschepenbe- leid volledig in overeenstemming met de wensen van het provinciaal bestuur wordt uitgevoerd. Hij wees met klem alle beschuldigingen aan het adres van wethouder en gemeentesecretaris van de hand. De heer Van Schaijck verklaarde voorts, dat door de jongste grenswij zigingen een lawine van extra werk zaamheden moet worden verricht, terwijl men zwaar onderbezet is. Hij gaf tenslotte toe, dat er op het terrein van de public relations wel iets kan worden verbeterd. Na zijn antwoord nam de raad het request verder voor kennisgeving aan. BONN Kanselier Ludwig Erhard zal zondag een politieke bijeenkomst bijwonen in Bamberg, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn mee gedeeld. Hij zal daar een vereniging Duitse rooms katholieken toe spreken. Erhard zou speciaal Bamberg gekozen hebben uit verschillende plaatsen die hem gevraagd hebben, omdat hij iets wil zeggen over de uitingen van antisemitisme daar. Twaalf Oostduitsers zijn ontsnapt FRANKFURT Twaalf Duitsers zijn n de nacht van maandag op dinsdag uit Oost-Duitsland naar het Westen ontsnapt. Vijf mannen en een vrouw sprongen /er boord van het Oostduitse schip „Fritz Heckert" toen dit in de Oostzee dicht bij een Westduits lichtschip kwam. Drie Westduitse motorboten pikten hen Zes andere Oostduitsers, in leeftijd variërend van 17 tot 46 jaar, vluchtten land: drie tezamen en drie elk zich. Ook zij bleven ongedeerd. Jack Ruby krijgt nieuwe rechter DALLAS, VS Rechter Louis Holland uit Montague, Texas, is gewezen om voortaan de rechtszaken tegen Jack Ruby te leiden. Hij volgt rechter Joe Brown uit Dallas op, die zich heeft teruggetrokken. Ruby, die beschuldigd werd van de moord op de vermoedelijke moorde naar van president Kennedy, Lee waid, werd op 14 maart 1964 ter dood veroordeeld. Hij pleegde de moord op november 1963. Zijn berechting geschiedde door rechter Brown, die zich zonder opgaaf van redenen heeft teruggetrokken. Ook prinses Margriet vertoefde dinsdag in het noorden van het land. Zij verrichtte te Metslawier (Friesland) de officiële opening van het kweekbedrijf Ropta van de Friese Maatschappij van Landbouw. Gezeten op een boerenkar maakte de Prinses een rondgang over de akkers en op hetzelfde ogenblik als duizend Friese kinderen liet zij een ballon de lucht in gaan. Water in onze Rijnvaartwijn BRUSSEL De ministerraad van de EEG heeft gisteren overeenstem ming bereikt over het transportbeleid. In 1972, na twee fasen van drie jaar, zal het beleid van de zes landen geharmoniseerd moeten zijn. Het be sluit was een compromis na zes jaar praten tussen de Nederlandse opvat- CITROENBRANDEWIJN FOCKINK In eerste kivartaal van 1965 GENÈVE De Europese Vrij handels Associatie (EVA) heeft bekendgemaakt dat haar uitvoer naar de Europese Economische Ge meenschap (EEG) in het eerste kwartaal van dit jaar slechts een procent groter is geweest dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De uitvoer bedroeg gemiddeld 581 miljoen dollar per maand. De invoer van de EVA uit de EEG bereikte in het|<3rie maanden eerste kwartaal een maandgemiddelde EVA uit de Verenigde Staten bereikte 2 miljoen dollar, 11 procent meer de periode januari/maart 1965 een o de overeenkomstige periode van vang van gemiddeld 230 miljoen dollar 1964. Zowel ten opzichte van het eerste per maand. Dat was 12 procent minder kwartaal van het vorige jaar als ten dan in hetzelfde tijdvak van het vorige opzichte van het gemiddelde over geheel|jaar, wat wordt toegeschreven in de EVA met de EEG toegenomen. De vermindering van de uitvoer naar de EEG is in de eerste plaats het gevolg van een daling van 7 procent van de Britse uitvoer naar de zes landen tot een maandgemiddelde van 220,3 miljoen dol lar. zo deelde dc EVA verder mede. Tegelijk zorgde de Britse invoertoeslag waarschijnlijk voor een vertraging in de groei van de uitvoer der EVA Engeland. Dit was er de oorzaak vi de toeneming van de handel tussen de EVA-landen onderling in het eerste kwartaal van dit jaar beperkt bleef tot 14 procent in vergelijking met de eerste 1964. De inv Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect hairdressing ting en de mening van de rijf andere landen. Nederland wenste een volledige vrijheid van tarieven, omdat daarmee met name de Nederlandse Rijnvaart het beste gediend zou zijn. De andere landen wensten een stelsel van n mum- en ihaximum-tarieven, zoals zij thans ook gebruiken. Het compromis voorstel was afkomstig van Frankrijk. De Nederlandse staatssecretaris van verkeer en waterstaat, ir. S. Posthu mus, zei er zich van bewust te zijn, dat de plicht om de prijzen te Dubliceren die onder de minimum- of boven de maximum-prijs liggen moeilijke kwestie is. Het is in elk geval belangrijk, dat de prijzen van dit minimum of maximum mogen afwijken. „De mogelijkheid, die het akkoord biedt voor de verdere ont wikkeling van de vrije prijsvorming is zo belangrijk, dat het kan worden aanvaard", zo zei hij. Behalve voor het goederenvervoer over water naar het buitenland geldt het akkoord voor het goederenver voer over de weg en spoor naar andere landen. Het besluit van de ministerraad moet nog worden g gekeurd door de Europese Commissie, die haar oorspronkelijke voorstellen zal moeten wijzigen. AANPASSING Het akkoord zal wat de binnen scheepvaart betreft een aanpassing van de Akte van Mannheim nodig maken. Daarnaast zullen besprekin gen over de tariefmaatregelen moeten worden gevoerd met Oostenrijk en Zwitserland over Rijn- en Donau- Nieuw proces tegen oorlogsbeulen HAGEN In september van dit jaar zal in de Westduitse stad Hagen een proces beginnen tegen elf voormalige onderofficieren van de SS en een voor malige politieman. Zij worden beschul digd van moorden op gevangenen in het tijdens de oorlog in Polen gelegen kamp Sobidor, waar een kwart miljoen Joden LIMA Een rechtbank in Lima, de hoofdstad van Peru. heeft de 27- jarige Ingrid de Oliviera-Schwend tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld en een boete van 23.000 gulden we gens het doden van de 32-jarige graaf José Manuel Sartorious. Ingrid is de dochter van een tot Peruviaan gena turaliseerde majoor van de Gestapo, die in Italië bij verstek tot 21 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Ingrid zegt uit zelfverdediging ge handeld te hebben. Volgens haar viel de graaf haar lastig nadat hij een lekke band voor haar had verwisseld. Zij gaf voor de rechter toe twee minnaars te hebben, een arts en een advocaat. Volgens haar heeft haar echtgenoot, een rijke landeigenaar, deze echter zelf voor haar uitgekozen, omdat hij niet aan de verwachtingen kon voldoen. Het geval heeft zich in Peru ont wikkeld tot een groot society-schan- daal. Een groep vrouwen, die voor de rechtbank stond, riep „Viva Ingrid" toen zij het gebouw verliet. Sommige van de vrouwen huilden. Geldschieter vist achter het net MOSKOU Een ongewone rechtszaak kwam deze week in Leningrad aan de orde toen G. S. Fydorov, een aantal aanklaagde die hem geld schut- m. Geld dat h" zij niet teru grote bedragen. De rechtbank veroordeelde de betrok kenen hun schuld inderdaad te betalen, maar... aan de staat. Fydorov krijgt Fydorov vertelde begonnen te zijn met het uitlenen van geld aan schaakvrien den. Geleidelijk waren de bedragen hoger geworden en waren er meer belangstellenden voor gekomen. Weer grenspasjes in toekomst? WEST-BERLIJN Het Westberlijns stadsbestuur heeft de Oostduitse autori teiten dinsdag zijn bereidheid kenbaar gemaakt de overeenkomst inzake de grenspasjes met een jaar te verlengen. Dit deelde een woordvoerder van de Westberlijnse gemeenteraad mede. Een Oostduitse afgevaardigde had maandag een Westduits voorstel tot ver lenging van de regeling van de hand gewezen omdat naar zijn zeggen de Westberlijnse onderhandelaar Horst Kor- ber, niet bevoegd kon worden geacht is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Silky I Amerikanen i plantage-tabakken =75 c Leider economische missie: De Londense dieren tuin heeft gisteren mee gedeeld, dat er voor het eerst sinds tien jaar een chimpansee is geboren De sekse van de jongge borene is nog niet zeker. Hij of zij zal Simon of Simone heten, naar de in Frankrijk geboren Simon de Montfort, die in 1265 voor het eerst het Engel se parlement bijeenriep. Dat was gisteren precies 700 jaar geleden. I Koning Konstantijn van Griekenland heeft meegedeeld, dat het hem niets kan schelen of hij een zoontje of een doch tertje krijgt. Koningin Anne-Marie verwacht haar baby binnen enkele dagen. Koning Konstan- zei: „Ik wil alleen maar een kind". Anne- Marie had geen commen taar. Of het nu een jon gen of een meisje wordt, het wordt de erfge- na(a)m(e) van de Griek se troon. De beroemde zangeres Josephine Baker heeft de bestuursleden van de stichting Hart voor Afri ka meegedeeld, dat zij 15 juli aanwezig zal zijn in het openluchttheater Engbergen in het Ach- terhoekse dorp Gendrin- gen. Daar zal dan een groep van veertig negers van de Watoetsi-stam uit Midden-Afrika, die stu deren aan diverse uni versiteiten in Europa, een dansvoorstelling ge ven ten bate van behoef tige stamgenoten. I Amsterdam heeft vooral een grote aan trekkingskracht op dag jesmensen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amsterdamse Bureau voor de Statistiek. On geveer negentig procent van de bezoekers waren dagjesmensen. Van de ruim 35.000 vreemdelin gen, die elke dag voor ten hoogste een uur of twaalf de hoofdstad met en bezoek vereren, gaf bijna veertig procent als reden van het bezoek .zaken' op. Familie en kennissenbezoek kwam op de tweede plaats (22.000) en overtrof nog in belangrijke mate de dagjestoeristen 15.000) WASHINGTON Volgens Mike Mansfield, democratisch leider in de Amerikaanse Senaat, heeft president De Gaulle tegenover vice-presidenl Hubert Humphrey te kennen gegeven dat hij president Johnson graag zou ontmoeten. Humphrey, die de Parijse vliegtuigten- toonstelling heeft bezocht, had zondag een onderhoud met de Franse president. Hij bracht dinsdag verslag uit aan leiders van het Amerikaanse congres. Mansfield «af geen bijzonderheden. Humphrey noemde, in een afzonderlijk interview, zijn onderhoud met De GauÜe „zeer bemoedigend". BRUSSEL ,,De Japanse scheepsbouw krjjgt direct noch indirect enige subsidie van de staat". Dit heeft de voorzitter van een Japanse industriële mis sie, Taizo Ishizaka, dinsdag in Brussel verklaard. Japanse steunmaatregelen aan de scheepsbouw zijn voor de uitvoerende commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap in april van dit jaar aanleiding geweest tot voorstel len voor een gemeenschappelijk steunbeleid aan de scheepsindustrie in de „zes" De commissie verklaarde te schatten, dat Japan voor ongeveer 10 procent van de contractprijs voor uitgevoerde schepen steun verleent aan de industrie Daaraan wordt ge weten, dat het aandeel van de EEG in wereldtonnage van orders voor nieuwe schepen is gedaald van 45 procent in 1955 tot 17 procent in 1963 en 22,5 procent in 1964 Het Japanse aandeel steeg van 36 procent in 1962 tot 44 procent in 1964 De leider van de Japanse missie, die een rondreis door de zes EEG- landen maakt, verklaarde echter op een persconferentie dat het „gerucht" over regeringssteun in Japan op een aantal misverstanden berust. Het be langrijkste daarvan is volgens hem, dat de Japanse bank voor de in- en uitvoer bouwkredieten verleent tegen een interest van 4 procent. Dit speciale tarief wordt door som migen beschouwd als een indirecte subsidie, aldus Ishizaka, maar com penseert in feite alleen het verschil tussen de renten in de andere landen en d e zeer hoge interest van de Japanse banken. Een verklaring voor het verschil tussen de prijzen van de Japanse scheepswerven en die van hun con currenten, dat alleen geldt voor sche pen van grote tonnenmaat, dient te worden gezocht in de technische vooruitgang en de rationalisatie van "ie Japanse scheepsbouwindustrie. Zelfs indien scheepsbouwers in an dere landen overheidssubsidies zou den aanvragen, zouden de Japanners dit niet doen", zei de leider van de CITROENBRANDEWIJN FOCKINK

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5