Nieuwe Leidse Courant Von Amsberg zal prins worden Revolutionaire Raad: geen druppel bloed gevloeid Bloedige relletjes in Tokio Verwacht in Den Haag: Meerderheid in beide Kamers zeer groot Schrap post f 100.000 alsnog van begroting Kerstvluchten Zuicl-Afrika geannuleerd Met Starfighter weer onbeperkt vliegen Commentaren Tegen Koreaans verdrag Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvattigh ij ghebleven mfin hert in ♦eghenspoerl'* Woensdag 23 juni 1965. 46ste jaargang Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en overwegend krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Mor gen wisselend bewolkt, met hier en daar een bul e nmatige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Koel weer. (Opgemaakt i 11.15 uur» Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p:m. f 3,35, p.kw. f 10,05 In oktober te Amersfoort Prinses Margriet wil opleiding in ziekenverpleging DEN HAAG Prinses Margriet wil in oktober in het protestants-christelijk ziekenhuis ,,De Lichtenberg te Amers foort een bijzondere opleiding volgen in de ziekenverpleging. Aldus de R.V.D. Koningin en Prins naar Leiden DEN HAAG De Koningin en de Prins zijn voornemens op donderdag 1 juli ter gelegenheid van het 789te lus trum van de Leidse universiteit de offi ciële voorstelling van het openluchtspel „Tijl Uylensplegel" bij te wonen. Zeven Provinciën DEN HAAG Na een reis van drie maanden zal Hr. Ms, kruiser De Zeven Provinciën maandag, een dag eerder dan verwacht werd, iin Den Helder terug- De Zeven Provinciën verliet eind maart het vaderland om ln de Verenigde Sta ten de nieuwe raket-bewapening te be proeven. (Van een onzer redacteurén) DEN HAAG De heer C. von Amsberg zal by zyn huwelyk met prin ses Beatrix de titel „Prins der Nederlanden" krygen. ln goed ingelichte Haagse politieke kringen wordt deze bijzondere „onderscheiding" van de verloofde van onze Kroonprinses als vanzelfsprekend aangenomen. De heer Von Amsberg kan immers de vader worden van een volgende Koning of Koningin. Door de leden van de Staten- Generaal is gisteren druk gesproken over de komende verloving. In de morgenuren heeft premier Cals de fractieleiders in de Tweede Kamer ingelicht. Na een beraad van twee uur, zo meldden we gisteren reeds in een deel van onze oplage, is de ze vergadering geschorst tot van middag. Na afloop van de vergade ring van gistermorgen sprak pre mier Cals ronduit over de komen de verloving, alsof er niets geheim zinnigs aan de hand was. Met de fractieleiders uit de Eerste Kamer sprak minister-president Cals gisteravond. Op de vraag van onze par lementaire redacteur na deze bijeen- Tweede-Kamerlid Meulink a.r Steunfonds wordt geleid door Ban de bom-groep DEN HAAG Schrap de post van f 100.000 voor steun van het „Defence and aid fund" alsnog van de begro ting. Dit raadt het Tweede-Kamerlid Meulink (ARP) de minister van bui tenlandse zaken aan- De heer Meulink motiveert zijn advies door erop te wijzen, dat het fonds het steunfonds is van de „Christian action", die wordt geleid door canon John Col- de „Ban de AMSTERDAM Dit is de terugslag die ook op Schiphol wordt gevoeld van de f 100.000 die de Nederlandse regering ter beschikking wil stellen van de Zuid- afrikaanse slachtoffers der apartheid. Amsterdam Air organiseert deze kerst- vlucht per chartervliegtuig voornamelijk voor ouders of andere familieleden van emigranten, die zich in Zuid-Afrika heb ben gevestigd. „Vooral de oudere personen trekken zich nu van deze reis terug", aldus di recteur R. Hoegen van Amsterdam Air. „omdat zij van de reacties in Zuid- Afrika zijn geschrokken. Zij vrezen anti- Nederlandse gevoelens te ontmoeten en zijn bang geworden, dat ze in Zuid- Afrika geen welkome ontvangst tege moet zullen gaan." In één ooaomlag Hervormde synode pag. 2 Aarde heeft vier hoeken pag. 5 Mode-akademie in Wenen pag. 7 Niet zo optimistisch I pag. 7 Barend de Beer weg -- pag. 9 Wimbledon: Okker en Hajer weg pag. 11 In een brief van 19 april 1963 aan Sisulu, een communist, die zes maanden opleiding in Moskou en Peking ontving en nu het vonnis ondergaat dat tegen hem gewezen is in het zgn. Rivonia- sabotage- en revolutieproces, heeft Col lins, aldus de heer Meulink, uit het fonds alle financiële steun beloofd ter dekking van de omstandigheden, voortspruitende uit de sabotagewet. De heer Meulink wil weten, of de nister bij zijn beslissing van deze feiten op de hoogte was. Niet alleen de Nederlandse ooie vaarsstand is in nood, ook in Bel gië hebben de vogels het niet ge makkelijk. Van de jongen in een nest in Het Zwin, op de grens van Nederland en België, is er slechts één overgebleven, dat op het ogenblik door een dierenvriend met grote zorg wordt opgekweekt- komstantwoordde vremier Cals, dat de aankondiging van de verloving beslist niet deze week" moet worden verwacht. Volgens de minister-vresident is het voor de zogenaamde goedkeuringswet voor het huweliik niet beslist noodzake lijk, dat alle leden van het parlement Vier tot tien Uit het gepleegde beraad kan nu reeds worden opgemaakt, dat er voor deze wet inderdaad een kans bestaat od een zeer grote meerderheid. Insiders schat ten het aantal tegenstemmers op vier tot tien. Het staat wel vast. dat in ieder geval de pacifistisch-socialistische fractie te gen zal stemmen. Mogelijk zullen de communisten hetzelfde doen. hoewel zij in hun partijprogramma hebben staan, dat zij van het koningshuis geen poli tieke kwestie maken. Verder is het niet onmogelijk, dat ook twee leden van de fractie van de P.v.d-A. tegen de wet zullen stemmen. Deze fractie heeft gisteren langdurig over de kwestie gesproken. De frac ties van de XVP. VVD. ARP, CHTJ. SGP en GPV zullen wel voor het ontwerp stemmen. In hoeverre deze stemmen met en thousiasme zullen worden uitgebracht, kan niet worden gezegd. Wel hebben de leden van de Tweede Kamer v dering voor de houding van de heer Von Amsberg. HIJ zou blijk hebben ge geven van een groot begrip voor de ln Nederland levende gevoelens. Hij volledig con amore hebben meegewerkt aan het onderzoek naar zijn anteceden ten. Behoudens ziin militaire diensttijd bij de Wehrmacht. heeft dit onderzoek niets in zijn nadeel opgeleverd. Reacties Naarmate er meer zekerheid bomt over de verloving en tal van geruchten op waarheid blijken te berusten, neemt ook het aantal reacties in het land toe. Er is ook sprake van afwijzende reac ties. getuige onder andere ingezonden stukken in de dagbladen. In kringen va:i het voormallg-ver- zet is onrust ontstaan. Zo heeft prof- J. W. Duyff uit Amsterdam tegenover het A.N.P. meegedeeld dat hij geen deel heeft gehad in de opstelling (en niet behoort tot de ondertekenaars van) de verklaring van oud-illegalen, welke verklaring ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het huwelijk 'n prinses Beatrix met de heer Von Amsberg. De heer S. P. P. de Man. wiens naam ook onder de verklaring van de zes stond, verzekert daaren tegen echter, dat prof. Duyff zich ak koord had verklaard met de tekst en toestemming had gegeven zijn naam onder de hem voorgelezen verklaring laatsen. De heer De Man wist de volgende brief van prof. Duyff te overleggen: „Beste Siem, hoewel mijn overwegingen ten dele anders zijn dan de jouwe, deel ik je bezorgdheid ten aanzien van het voorgenomen hu welijk van onze Kroonprinses. Ik ben het dan ook met de algemene teneur van je stuk eens". Oud-illegalen Volgens mevrouw Toebosch zijn 115 oud-illegalen uit verschillende delen ons land in Venlo bijeen geweest de verloving van prinses Beatrix te bespreken. Zij deelde mee, dat deze Jroep van oud-illegalen verdere acties plan zijn. Zij wes er zeer over ont stemd, dat de inhoud van het telegram bekend was geworden. Op de tweede dag van haar werkbezoek aan Groningen heeft de Koningin dinsdag o.m. de puttengroep Slochteren van de Nederlandse Aardoliemaatschappij bezocht. Wijzend en vragend wandelde de Konin gin tussen de installaties door. Werknemers (250) per 1 november ontslagen Wester Suiker Mij staakt activiteiten raffinaderij AMSTERDAM De raffinaderij activiteiten van de N.V. Centrale Suikermaatschappij zullen met in gang van 1 november worden ge staakt. Als gevolg van het intrek ken van destijds door de overheid getroffen maatregelen is een renda bele exploitatie niet meer mogelijk, aldus een bekendmaking van de di rectie. Dit betekent dat ongeveer 250 werknemers per genoemde da tum worden ontslagen en dat onge veer hetzelfde aantal arbeiders zijn of zullen worden overgeplaatst bij de overige afdelingen van de C.S.M. Tot dusver heeft overleg, samen met bestuurders van de erkende vakbonden en de overheid, inzake een regeling voor het personeel, dat van de sluiting de dupe is geworden, geen resultaat opge leverd. Na beraad met de bonden heeft de directie besloten om voor degenen, die door dit ontslag worden getroffen, een bedrag beschikbaar te stellen, waar van de bestemming in overeenstemming met de vakbonden zal worden vastgesteld. De Wester-gebouwen aan de Van Noordtkade zijn verkocht aan de Tech nische Unie. Heybroek Zeiander N.V. Electrocentrum te Amsterdam. De fabricage van de Wester-produkten wordt overgenomen door de bietsuiker- fabrieken van de C.S.M. Goederenvervoer naar O.-Europa gestremd UTRECHT Sinds het begin van deze week is het gehele goederenvervoer voor stukgoederen en wagonladingen van Ne derland naar Hongarije, Roemenië. Bul garije, Turkije, Griekenland en Joego slavië via de Tsjechisch-Hongaarse over gang Sturovo gestremd. Oorzaak zijn overstromingen. Gisteren zouden via de ze post wel weer levende dieren en licht bederfelijke goederen toegelaten worden. Opmerkelijk rustig in Algiers Slimme jongens: „De politie is met ons" ALGIERS In de Algerijnse hoofdstad is het na de betogingen ten gunste van de afgezette premier Ben Bella maandag opmerke lijk rustig gebleven. Alleen gister avond hebben nog enkele jongelui incidenten veroorzaakt. Zij tracht ten de politie aan hun zijde te kry gen door te roepen „De politie is met ons". Deze dreef hen echter uiteen, zy het niet hardhandig. De revolutionaire raad van kolonel Boumedienne heeft gisteravond de ba lans opgemaakt: er zijn sinds het af zetten van Ben Bella in geheel Algerije zes arrestaties verricht. „Er is bij deze operatie geen druppel bloed gevloeid." aldus de raad. Witboek In het communiqué werd gezegd dat het land iai gevaar is geweest en dat dringende maatregelen nodig waren. Enige elementen hebben getracht wan orde te scheppen- Deze geruchten heb ben duidelijk ten doel paniek te zaaien, om „de stammenregering van de despoot (Ben Bella) te doen voortduren," aldus het communiqué. Het nieuwe bewind heeft besloten een witboek uit te geven /er het „dictatorschap" van Ben Bella. De Algerijnse minister van buitenland- zaken, Bouteflika, is vanmorgen uit Kairo in Algiers teruggekeerd. Hij heeft de Egyptische hoofdstad drie uur met president Nasser en twee uur met de premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, beraadslaagd. Bouteflika, DEN HAAG De beperkingen op het vliegen met de Starfighter zijn opgeheven. Het onwel worden van vliegers, zowel bij de Koninklijke luchtmacht als bij Fokker, tijdens vluchten met F-104 G Starfigbters hadden er in februari toe geleid dat deze beperkingen werden opgelgd. Met de F-104 G mocht sindsdien uit sluitend ln paren worden gevlogen tij dens vluchten boven tienduizend voet. een maximum van veertigduizend voet en geen vluchten mochten worden ondernomen bij nacht en slecht weer. Uitgebreide maatregelen werden geno men om door reiniging en stringent on derhoud van het zuurstofsysteem, en door controle op de kwaliteit van de zuur stof de mogelijkheid van verontreini ging van de zuurstof tot het minimum te beperken. Daardoor zijn er vanaf 1 maart geen nieuwe ivallen van onwel worden meer geweest. Het wétenschap- pelijk onderzoek naar de oorzaak van het onwel worden gaat voort. die Nasser verslag heeft uitgebracht, werd op zijn reis vergezeld door de Egyptische minister van buitenlandse ken, Riad, Ook heeft een afgezant de nieuwe Algerijnse regering Ben Yah- ya. gisteren in Moskou een onderhoud gehad met premier Kosygin, partijsecre taris Brezjnef en de minister van buiten landse zaken, Gromyko. Topconferentie Intussen komen uit verscheidene de len van de wereld berichten dat mi nisters onderweg zijn naar Algiers om de Afrikaans-Aziatische conferentie, die op 29 juni moet beginnen, bij te wonen. Gisteravond waren in Algiers aanwezig de delegaties van commu nistisch China, Ethiopië, Indonesië, Noord-Korea. Saoedi-Arabië, Syrië en India. Veertien landen hebben toege zegd een afvaardiging te zullen sturen, ongeveer veertig andere Afro-Azia- tische landen hebben hun beslissing nog in beraad. Van Birma en Malawi staat vast dat ze niet op de conferen tie zullen zijn vertegenwoordigd. Volgens een mededeling van radio- Algiers zal deze conferentie volgende week dinsdag in ieder geval doorgaan. President Nasser en premier Tsjoe En- Lai hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat zy het noodzakelijk vinden da,t de conferentie doorgaat. Vrijgelaten De nieuwe revolutionaire raad heeft tot dusver 1.310 politieke en andere ge vangenen van het bewind van de afge zette president Ben Bella vrijgelaten. Voor zover bekend, is de amnestie niet van toepassing op Hocine Ait Achmed. leider van het ondergrondse front van socialistische krachten, die vorig jaar een gewapende opstand in Kabylië leidde. Hij werd niet zo lang geleden ter dood veroordeeld maar door Ben Bella begenadigd. In Kairo hebben vandaag studenten opnieuw een betoging gehouden voor Belangrijke rede van Johnson SAN FRANCISCO Verwacht wordt, dat president Johnson vrijdag een be langrijke rede zal uitspreken op de ope- nigsziting van de vergaderling ter her- denkng van het wintigjarig bestaan van de Verenigde Natlea. Dit heeft de San Francisco Chronicle gisteren bekendgemaakt Volgens het blad heeft het Wite Huis burgemeester John F. Shelley van Sa Francisco reeds op de hoogte gesteld van de beslissing van de president. De Koningin is voornemens op 12 Juli een delegatie te ontvangen van het In ternationaal verbond van vrije vakver enigingen. Ben Bella. Zij wilden de Algerijnse bassade bezetten, maar de politie ijdelde dit en nam 20 studenten mee. „Ik heb mijn atito veranderd tn een paardenwagen. Alleen heb ik nu nog een echte pony nodig." "DINNENKORT komt dan een einde aan de periode van de „uitgekle de" woningen. Hogere minimale kwaliteitseisen zullen worden gesteld aan de huizen, waarvoor het rijk een bijdrage of subsidie verleent. Dat de nieuwe bepalingen niet voor hun tyd komen, beaamt minister Bogaers. De tot nu toe gehanteerde voorschriften en wenken dateren van 1951 en sindsdien zijn de eisen, die men aan de woning en aan het wooncomfort stelt, wel wat veranderd- Uiteraard zal het stellen van hogere kwaliteitseisen consequenties met zich brengen in het financiële vlak. Het is een algemeen bekend feit, dat met name de kwaliteit van vele wo ningwetwoningen vele jaren achter een in vaak ernstige mate werd ge drukt vanwege de hogere kosten, waarmee een betere kwaliteit nu een maal gepaard gaat. Die hogere kosten zullen straks ongetwijfeld in de hu ren tot uitdrukking komen. Laat men daarbij dan bedenken, dat een goed, een beter produkt dan voorheen, wat meer geld waard is. In de nieuwe bepalingen wordt onder meer een lift aanbevolen voor flats met een vierde woonlaag. Dit bete kent dus, dat een lift mag worden aangebracht, maar dat het niet hoeft. Het ziet er niet naar uit (vanwege de extra kosten), dat in het algemeen deze aanbeveling ter harte zal wor den genomen. Hetgeen te betreuren is. Waarom ook hier niet de aanbeve ling vervangen door een voorschrift? naïveteit verwijten. Maar zyn jong ste bemiddelingspoging m het Viet- namfese conflict uoor de inschake ling van'een missie namens net ürit- se gemeneDest is toen wei ge speend van zin voor werkelijkheid, die men van een staatsman mag ver- wacnten. Voorop sta, dat Wilson ge dreven wordt door verlangen naar herstel van de vrede in net ver scheurde Vietnam: zijn bedoelingen zijn voortreffelijk, maar het lijkt, dat hij zijn kraciiten overscliat. als hij veronderstelt, dat Peking en Hanoi zitten te wachten op voorstel len en suggesties van de Britse heer Wilson. Het is hem al duidelijk te verstaan gegeven, dat de missie daar niet welkom zal zijn. En deze afwij zing zal zeker niet in een welkom worden omgezet, als Wilson afziet van 't zelf leiden van de delegatie. De Britse premier kan nog zulke goede intenties hebben, hij is, zij het dan in direct, partij in het geding. Vanaf het begin heelt hij zich achter de Ameri kaanse politiek gesteld. Misschien bij tijd en wijle wat schoorvoetend, maar toch altijd zo duidelijk, dat hem de betiteling „loopjongen van de Ameri kanen" door Peking kon worden op geplakt. Daarbij overschat Wilson de betekenis van het Gemenebest in kwesties van wereldformaat, welke in directe zin de verhouding tussen de grote machtsblokken van onze da gen raken. Het is jammer, maar vooralsnog is er weinig te verwachten van de bemid deling der Gemenebestdelegatie. Zij is in geen enkel opzicht „partij" voor Peking, die het moet helaas wor den geconstateerd in het Vietna mese conflict aan de winnende hand is. Het beangstigende van hetgeen in Vietnam gebeurt is, dat er voor de complete oorlog, die daar woedt, geen alternatief voorhanden schijnt te zijn. De royale voorstellen van president Johnson om door onderhandelingen tot een oplossing te komen, zijn zon der meer door Noord-Vietnam en door communistisch China afgewezen. Wanneer wij de kansen ojp een ge slaagde bemiddelingspoging van de Gemenebestmissie niet hoog taxeren, dan moeten wij daaraan onmiddellijk toevoegen, dat Peking zeer bewust geen bemiddeling wenst. Het weet, dat de tijd in zijn voordeel werkt. TOKIO Ongeveer dertigdui zend Japanners hebben felle demon straties gehouden tegen de onderte kening van het Japans-Zuidkore- aanse verzoeningsverdrag. In Tokio hebben tweeduizend studenten meei dan een uur lang met de politie ge vochten. Er werden meer dan hon derd studenten en politiemannen gewond. Negentien studenten wer den gearresteerd. De linikse oppositie in Japan meent, dat het verdrag, waartegen ook in Zuid Korea is geprotesteerd, op aan drang van de VS tot stand is geko men. dat de verdeling van Korea er door zal worden bestendigd en dat Japan in Korea als de boodschappen jongen van de VS zal moeten optre den. Japan zou bovendien volgens hen X/^autoverhuu? /^-uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 68. Lelden, Tel. 40447-34594 Studenten De ondertekeningsplechtlgheld werd gehouden in de residentie van de Japan se eerste minister Sato. Dertien Japanse ministers en ongeveer honderd Japanse en Koreaanse functionarissen woonden de plechtigheid bij. Japanse studenten probeerden tot dc residentie van de eerste minister door te dringen, maar de politie kon dat verhinderen. Pantserwagens Zij gingen toen naar het Hibiya- p.<rk, waar ze een kaart van Zuid- Korea verbrandden benevens Japanse en Amerikaanse vlaggen- De oproer politie liet pantserwagens aanrukken. Beschermd door gelaatsschilden sloe gen de politiemannen met knuppels op de studenten in. Gillend en schreeuwend vochten de studenten terug en gooiden met stenen. Na afloop van het gevecht lagen de gewonde studenten bü tientallen op straat. Op 46 andere plaatsen in Japan eveneens gedemonstreerd tegen verdrag. Buiten Tokio werden betogers gearresteerd. In Seoel, hoofdstad van Zuid-Korea, werden ruim 600 demonstranten gearresteerd. Ook hier zijn tientallen gewonden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1