Nieuwe Leidse Courant Relletjes in Algerije: 10 doden Maandag verloving? Jongelui en gesluierde vrouwen: Leve Ben Bella Erkenning van nieuwe bewind moeilijk Gemenebestmissie in Peking niet welkom Auto-ongeluk in België: 14 wezen Langdurige ziekte verplicht verzekerd Commentaren Veel eindexaminandi van "Bijdorp" gezakt Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Dingdag 22 juni 1965, 46ste jaargang r~ Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele buien of enige regen, maar tijdeiyk ook opklarin gen. Matige tot krachtige wind In hoofd zaak tussen zuid en west. Vannacht tU- delük afnemend. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, bezorging 18.00—19.00 ALGIERS De eerste dag na de machtsovername in Algerije mag dan vrij rustig zijn verlopen, gisteren waren, met name in de hoofdstad Algiers, de relletjes niet van de lucht. De demonstraties, die ten gunste van de af gezette premier Ben Bella werden gehouden, hebben aan zeker tien men sen het leven gekost. Na een rustige nacht steeg de spanning overigens weer met het uur. Gistermiddag trokken 200 tot 300 jongelui over de boulevard van Algiers onder het roepen van „Leve Ben Bella". Zij verspreidden zich vervolgens in nauwe straatjes. Een half uur later werden zij gevolgd door gesluierde vrouwen die de zelfde leuzen riepen, vlak bij het hoofdbureau van politie. De politie beperkte zich er toe de vrouwen op de trottoirs te houden. Maar enige tijd later moesten gehelm de en gewapende soldaten, die in vier jeeps rondreden, toch ingrijpen. Er werden arrestaties verricht en ook vie len er enkele schoten, waarschijnlijk bedoeld om samenscholers te versprei den. Behalfve in Algiers deden zich ook on geregeldheden voor in Bone, Constantine en Oran. In vrijwel alle gevallen moest de politie de pro-Ben-Belia-be.D ers u - een jagen. Gedurende de avond en de nadht was het in het gehele land rustig. Telefoontjes Twee afgevaardigden van het nieu we bewind zijn naar Londen gereisd om de deelnemers aan de Gemenebest conferentie over de gebeurtenissen in te lichten. Ook zijn er afvaardigingen naar enkele Afrikaanse hoofdsteden en naar Moskou gestuurd. Tal van de legaties hebben het vertrek naar Al giers voor onbepaalde tijd uitgesteld, zodat het wel zal uitlopen op uitstel van de AA-conferenfie. Erkenning ■Verscheidene journalisten in Al giers werden gisteren door een onbe kende opgebeld die een communiqué van een commissie tot coördinatie het verzet voorlas, waarin werd gezegd dat Ben Alla, voorzitter van de nationale vergadering, was ver moord en dat Segrrie Nekkache. mi nister van gezondheid in de vorige regering, was gearresteerd. Hij riep de bevolking op zich op verscheidene punten in de hoofdstad «e verzamelen. Het nieuwe bewind in Algerije, de re volutionaire raad onder leiding van ko lonel Boumedienne, heeft aanvankelijk afwachtende houding aangenomen, __ir gisteravond laat werd toch besloten de veiligheidstroepen in alarmtoestand te brengen om zo nodig een eind te maken de onrust in 'het land. Voor vandaag ren alle openbare demonstraties ver- j boden. Vanmorgen deden zich echter al weer nieuwe ongeregeldheden voor, die de politie handenvol werk verschaften. Buiteirwereld Intussen is Algiers ten dele afgeslo ten van de buitenwereld. De officiële telefoonverbindingen tussen de Alge rijnse hoofdstad en Rabat (Marokko) zijn verbroken. Ook het radiostation van Algiers is soms vele uren achter een uit de lucht. Als zij uitzendt, brengt zij voortdurend vaderlandse liederen en oosterse muziek ten geho re. Er zijn al geruime tijd geen nieuws berichten meer uitgezonden. Er heerst nog steeds onzekerheid om trent het al dan niet doorgaan van de Afro-Aziatische conferentie, die volgende week dinsdag in Algiers zou beginnen. Zoals we gisteren reeds konden melden, hebben dertien Afrikaanse en Aziatische regeringsleiders, die de Gemenebest-con ferentie in Londen bijwonen, in een tele gram gevraagd de besprekingen voorlo pig uit te stellen. Premier Hastings Ban- da van Malawi heeft zelfs al besloten helemaal niet naar Algiers te gaan De erkenning van het nieuwe bewind in Algiers schijnt voor sommige lanaen geen eenvoudige zaak te zijn. Zo deelde een woordvoeder van de Britse regering gisteren mee, dat Engeland kolonel Bou medienne c.s. als de wettige leiders er kende, maar gisteravond laat verspreid de het persbureau Ass. Press het bericht, dat de Britse regering de verklaring over de erkenning had ingetrokken. Men wil de deze kwestie eerst nader bestuderen, zo werd er aan toegevoegd. Men wil na gaan of de volgens de grondwet gekozen premier Ben Bella op normale wijze is afgezet of dat het een revolutie betreft. President Nasser van Egypte zou Ben Bella inmiddels politiek asiel hebben aangeboden, waartegen de nieuwe leiders bezwaar zouden hebben gemaakt. Zij staan op het standpunt dat hij voor een militaire rechtbank in Algerije moet ver schijnen. Boumedienne zou Nasser heb ben verzekerd dat Ben Bella niet zal worden geëxecuteerd. DEN HAAG Algemeen wordt verwacht, dat koningin Juliana vol gende fweek maandag, 28 juni, offi cieel de verloving zal bekendma- HONGKONG/SAIGON In het Pekingse Volksdagblad, orgaan van de communistische partij in China, schrijft „waarnemer", dat „onze deur uitsluitend open blijft voor de genen, die tegen het Amerikaanse imperialisme zijn, het volk Vietnam steunen en bijdragen tot het behoud van de vrede in Azië en de wereld". De gemenebestmissie, die een oplos sing wil zoeken voor de kwestie-Viet- nam, wordt in het artikel „een voortzet ting van de Britse pogingen voor d Amerikanen als loopjongen dienst t doen" genoemd. Alleen wordt er d\ keer het etiket gemenebestopgeplakt' aldus het artikel. „Waarnemer" noemt eerste minister Harold Wilson van Groot-Brittannië. die de delegatie waarschijnlijk zal leiden, „een leeghoofd". Het artikel ook nog gesproken werd over „bedrieglijke voorstellen van president Johnson voor vredesbesprekingen over Viet nam", werd overgenomen door het persbureau Nieuw China en uitge zonden door de radio. Over het standpunt van de regering Hanoi bestaat enige onzekerheid. Een Noordvietnamees zegsman gaf gisteren te kennen, dat Hanoi de gemenebest- lissie niet zal ontvangen. Een woord eerder van de Noordvietnamese am- iassade in Kairo heeft echter geweigerd deze mededeling te bevestigen. „Groot- Brittannië heeft zich gekoppeld aan de politiek van de VS door te verklaren de Amerikaanse agressie te steunen', zo zei hij. Hij voegde er echter aan toe. „niet te kunnen zeggen" of Hanoi de missie zou- ontvangen. Vietnam De Britse regering blijft het Ameri kaanse beleid in Vietnam onverminderd steunen, zo heeft de minister van bui tenlandse zaken. Michael Stewart, gis teren in het Lagerhuis meegedeeld. Een Labour-parlementslid vroeg Stewart dc verzekering, dat Groot-Brittannië buitenspel zal blijven als er over Viet nam een oorlog uitbreekt tussen China en de VS. Stewart weigerde deze te geven. Hij zei, dat als het ooit zover zou komen, de situatie zover uit de hand zou zijn ge lopen, dat niemand deze meer kunnen beheersen. Vier tweelingen spelen in het jo?i- genselftal van de Hamburgse voetbal club Altona '93. Dat zij menige tegen speler en scheidsrechter in verwarring brengen, is duidelijk, want zelfs de clubgenoten kunnen maar twee twee lingen een beetje uit elkaar houden. Maar dat dit team tot nu toe geen wedstrijd verloren heeft, meent men te danken te hebben aan het feit dat de tweelingen sinds hun geboorte op elkaar zijn ingespeeld. ken van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. De volgende dag is prins Bernhard jarig en dan zou het verloofde paar zich presenteren aan de regering en de Staten-Generaal, aldus de Volkskrant, die verder weet te melden dat 's middags het gemeentebestuur van Amsterdam aan de beurt is. Prinses Beatrix en dc heer Von Ams berg werken ongeveer hetzelfde pro gramma af als prinses Margriet en Pie- ;an Vollenhoven. Eerst wordt een bezoek gebracht aan het Catshuis, waar premier Cals de ministers aan het ver loofde paar zal voorstellen. Daarna gaat het verloofde paar naar het Binnenhol voor een ontmoeting met de Staten-Ge neraal. Maandag zou dan het Nederlandse volk via radio en televisie kennis kunnen maken met Claus von Amsberg. Het zou de bedoeling zijn dat de heer Von Ams berg, zoals prins Bernhard toentertijd ook deed. enkele woorden in het Neder lands spreekt. Hij zou nu reeds ernstig op de Nederlandse taal studeren. Aangenomen mag worden, dat ko ningin Juliana de verloofde van prin ses Beatrix een prinselijke titel zal verlenen. Bij deze gelegenheid zou ook zijn naam worden vernederlandst. Op het ogenblik is de heer Von Ams berg reeds met vakantie. Men ver wacht hem op het ministerie van bui tenlandse zaken in Bonn niet meer te rug. hoewel hij nog niet officieel zijn ontslag heeft ingediend. In ieder ge val zal hij niet in Duitse diplomatieke dienst blijven. Het ligt voor de hand de Claus von Amsberg gedurende hei weekeinde in Soestdijk zal aankomen. Inmiddels is men in het land al actief geworden met het oog op de komende verloving. Het oranjecomité van Dintel- oord vergaderde gisteravond en het jecomité in Amsterdam sprak ook reeds over de festiviteiten. Over de huwelijksdatum kan nog niets worden gezegd. Men verwacht In één oogopslag Synode en subsidie pag. 2 Eenheidsstreven bjj Ge reformeerde Gemeenten pag. 2 Dokter aan het woord pag. 2 K.K.K. ook in Engeland pag. 5 IJsje ongevaarlijk pag. 5 Gezin geïsoleerd pag. 5 Verkeer chaotisch in de steden pag. 7 Minder gerookt pag. 7 Johan Heesters: ster pag. 9 Weer luchtaanval op N.-Vietnam SAIGON Vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben vandaag lucht aanvallen ondernomen op een kazerne en een munitie-opslagplaats in Noord- Vietnam resp. 113 en 170 km ten a noord-westen van Hanoi en op nog geen 129 kilometer afstand van de grens me communistisch China. Er werden geen vijandelijke vliegtui gen gezien en alle Amerikaanse vlieg tuigen zijn veilig teruggekeerd. Negen gebouwen werden verwoest. Deze aanvallen zijn de eerste, werden ondernomen ten nooraen Hanoi. De voorgaande aanvallen werden tot 72 kilometer ten zuiden van Hanoi uitgevoerd. Opnieuw slachtoffer van „Rona Star" gevonden ROTTERDAM Het hardnekkig dreg gen in het water rond het rampschip Rona Star, heeft er toe geleid dat van. morgen de stoffelijke resten zijn gevon- den van de 29-jarige K. van der Perk uit Spijkenisse. die als vermist was op gegeven. De heer van der Perk behoorde tot het personeel van Verolme dat aar boord van het schip was toen de explo sie gebeurd* dat de Koningin het huwelijk van haar dochter in de troonrede op 21 septem ber zal aankondigen. Dan kan ook ge wag worden gemaakt van de goedkeu ringswet. die bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Fruit- en groentenimporthandel lot huisvrouwen Sinaasappelen niet kunstmatig gekleurd DEN HAAG De sinaasappelen, die in Nederland aan de markt komen, zijn niet kunstmatig gekleurd, zo zei gistermiddag de Nederlandse Vereni ging voor de Fruit- en Groenten-Im- porthandel op dc klacht van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen bij het produktschap voor groen ten en fruit De huisvrouwen vroegen een veror dening in het leven te roepen, waarin verplicht wordt gesteld, dat kunstmatig gekleurde sinaasappels van een merk teken worden voorzien. De organisatie van importeur* deelde mee. dat het sinds vier of vijf jaar niet meer mogeiyk is, dat gekleurde sinaaa- appels in Nederland in de winkels schijnen. De overheid heeft het verbo den. Kunstmatig gekleurde sinaasappels worden vooral in Brazilië en de andere landen van Zuid-Amerika in de wereld handel gebracht. BRUSSEL Bij een verkeersongeluk in België zijn gisteren 14 kinderen zen geworden. Hun ouders verdronken met hun 11 -jarig zusje, nadat hun auto as geslipt en bij de plaats Wevelgem i de Leie was gestort Van de 14 achterblijvende kinderen is de oudste 22 en de jongste nog geen twee Verkeersliccht op rood: paal eruit LUGANO Juist toen een automobi- ist aan kwam rijden, ging het verkeers licht op rood. De man werd zo woedend, dat hij de paal uit de rond rukte en in het meer van Lugano gooide. De politie bekeurde hem. S.E.R. adviseert unaniem PREMIE VAN 0,7 PROCENT (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft zich in een uit voerig omschreven advies aan dc minister van sociale zaken en volksge zondheid unaniem uitgesproken vóór de invoering van een volksverze kering tegen zware geneeskundige risico's. Deze verzekering zal volgens de SER echter het karakter moeten hebben van een sluitstuk ter weg neming van bestaande lacunes en als zodanig kan zij zich beperken tot de financiële risico's, die voortvloeien uit de noodzaak van langdurige verpleging en behandeling in ziekenhuizen en inrichtingen. De raad is voorstander van een gedeeltelijke financiering van de nieuwe volksverzekering door pre mieheffing, al neemt daardoor de toch al zware premiedruk op het inkomen verder toe. De premie, waarvan volgens de SER jongeren beneden 15 jaar zouden kunnen worden vrijgesteld en waarop ge pensioneerden boven 65 jaar met relatief lage inkomens een reduc tie zouden moeten krijgen, zal naar de mening van de raad het best door de belastingdienst kunnen worden geïnd, evenals met de premies voor A.O.W. en A.W.W. geschiedt. 0,7 procent De kosten van de langdurige ver pleging en behandeling in ziekenhui zen en inrichtingen hebben vorig jaar f 411 miljoen bedragen, waarvan on geveer 65 procent (nl. f 266 miljoen) door de overheid werd gedragen via de Armenwet, die inmiddels is ver vangen door de Algemene Bijstands wet. Bij. financiering door middel van een sociale verzekering zou het aan premies op te brengen bedrag vorig jaar dus f 145 miljoen hebben moeten bedragen. Daar evenwel geen rekening is gehou den met een mogelijke aanzuigende wer king als gevolg van de invoering van een verzekering voor zware geneeskundige risico's (grotere toeloop van patiënten) is de S.E.R. voor het door middel van premieheffing te financieren bedrag uit gegaan van ca. f 200 miljoen. Om dit be drag op te brengen zou vorig Jaar ca. 0.7 procent van het (premieplichtig) in komen moeten zijn opgebracht. Dc raad spreekt zich kennelijk terwille van de unanimiteit van het advies! niet con creet uit over de gewénste verhouding tussen de overheidsbijdrage en de pre mie-opbrengst. Wat de uitvoering van de verzekering betreft gaan de gedachten van de S.E.R. uit naar een centraal beleidsorgaan. Daarvoor in aanmerking komende taken zouden gedecentraliseerd door zelfstan dige organen kunnen worden uitgevoerd. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G M, J. Veldkamp, heeft de S.E.R. reeds in augustus 1962 om een advies over de invoering van een volksverzekering tegen zware genees kundige risico's gevraagd. Deze voorzie ning zou volgens de bewindsman het ka rakter moeten hebben van een sociale verzekering, die, afgezien van de heidsbijdrage, door premiebetaling zal worden gefinancierd". Naar verluidt heeft de minister reeds geruime tijd in grote lijnen een wets ontwerp gereed. De definitieve samen stelling hiervan wachtte op het advies van de S.E.R. (Zie voorts pagina 7). advies geformuleerd over de vraag, of het gewenst is voor de zware ge neeskundige risico's (hoofdzakelijk gevormd door langdurige opname in ziekenhuis of inrichting) een volks verzekering in het leven te roepen. Een vraag, die dc raad unaniem be vestigend heeft beantwoord. Dit ad vies is van grote betekenis, want nu kan voortgang worden gemaakt met de afwerking van het wetsontwerp dat reeds in grote lijnen op het de partement van sociale zaken en volksgezondheid klaar ligt. Naar veler mening is al té lang op de indiening hiervan gewacht. De kans, dat men voor een verpleging van meer dan een jaar in een zieken huis of inrichting moet worden opge nomen, is weliswaar betrekkelijk klein: daarvoor komen jaarlijks zo'n 70.000 personen in aanmerking, ge lijk aan circa 6 procent van de totale bevolking. De enorme lasten waarvoor deze mensen echter kunnen komen te staan, maken wel heel duidelijk dat de nu op stapel staande volksverze kering zo spoedig mogelijk tot stand moet komen: de uitgaven beliepen vorig jaar gemiddeld bijna f 6000 per geval. Er zijn wel voorbeelden bekend van gezinnen, die daardoor financieel ge durende vele jaren aan de rand van de afgrond kwamen. Vooral dit laatst cijfer demonstreert de kerngedachte van elke sociale verzekering waar de enkeling niet in staat is dc lasten van zijn nood al leen te dragen, daar kunnen velen hem gemakkelijk helpen. Het is rond uit een Christel ij ke gedachte. ïyrOET de (geslaagde) staatsgreep in Algerije als een volstrekt binnenlandse aangelegenheid worden beschouwd? Is de achtergrond ervan niet meer dan een persoonlijke riva liteit tussen Ben Bella cn dc groep waarvan kolonel Boumédienne dc exponent is? Voor westerse begrip pen gold Ben Bella reeds als een fanatiek en niet zo erg verdraag zaam heerser. De nieuwe „grote man", zo mag men de gebeurtenissen toeh wel interpreteren, vond, dat zijn oude strijdmakker nog veel te zaeht De terminologie waarmee de nieuwe heersers Ben Bella de woes tijn inzonden, roept herinneringen op aan de val van Chroesjtsjef. Ook hij werd van despotisme en meer van dat fraais beschuldigd. De vraag is slechts, of het niet zo oncomfor tabele lot van Chroesjtsjef ook dat van Ben Bella zal zijn. Vast staat in ieder geval, dat lang niet ieder een in Algerije wegloopt met Bou medienne en de zijnen. En het zou wel eens kunnen zijn, dat het land als gevolg van de machtsovername een onrustige tijd tegemoet gaat. Kolonel Boumédienne is een enthousiast aanhanger van de op vattingen van Mao Tse-toeng en van Fidel Castro. Het kon geen ver bazing wekken, dat Peking er on middellijk bij was om het nieuwe regime te erkennen, terwijl Moskou zich eerst nog eens moest bedenken. Dit alles wetend rijst op z'n minst de vraag, of de staatsgreep in Algerije werkelijk als niet meer dan een interne affaire kan worden afgedaan Is het land op weg om een tweede Cuba te worden? Wordt het een (nieuwe) springplank van Peking? Het is nog te vroeg voor een ant woord op deze vragen. Maar een voorlopige conclusie kan ook hier zijn: elke verandering is nog geen verbetering.. Allemaal staan DEN HAAG In het jaar 2000 telt de Nederlandse bevolking maai liefst 21 miljoen zielen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekend. Afwijkingen van enige betekenis, aldus het CBS zijn slechts te ver wachten iodien zich in de komende ja ren ..bijzondere op dit ogenblik nog niet te voorziene omstandigheden zullen voor- t Kwam in een kwarteeuw niet voor... VOORSCHOTEN Waar niemand op gere kend had, is gisteren ge beurd. Niet minder aan 29 van de 51 leerlingen van de rooms-katholieke middelbare meisjesschool ..Bijdorp" bleken voor het eindexamen te zijn gezakt. En dan te weten, dat al meer dan een kwart eeuw ieder jaar vrywel alle eindexami nandi slaagden. Er zijn gisteren dan ook heel wat traantjes gestort en verontwaardigde vaders overwegen een delegatie te vormen, die met het schoolbestuur moet gaan praten. ,,Hct is veel te lang goed gégaan", vertelde dc di rectrice van de school, zus. ter Cyrilla, desgevraagd. ..Er heerste steeds de me ning. dat wanneer men maar eenmaal overgegaan was naar de vijfde klas van de school, het diploma voor het grijpen lag. De zusters sleepten je er wel doorheen". Ztvaar ..Vast staat, dat het schriftelijk examen dit jaar bijzonder zwaar Is geweest en dat is voor ,3Üdorp" zwaar aange komen. omdat juist deze twee klassen nu niet be slist de beste klassen zijn gewee8t. Van de 51 leer lingen zijn er slechts 29 vanaf de eerste klas op Bijdorp geweest. Het euvel is nu eenmaal, dat veel ouders menen, dat wan neer hun kind mislukt op een andere schoo. dit kind zeker zal slagen op ,,Bij- Geen klacht Dc voorzitter van het oudercomité, de heer W. L. van Schaik, is ook ge schrokken van het slechte resultaat. Het oudercomité staat echter volledig ach ter het schoolbestuur en is ervan overtuigd, dat be stuur en docenten deze middelbare school met groot enthousiasme leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1