Nieuwe LeMse Courant Vakbeweging vecht voor 2 pet Ongeacht beslissing van regering over uitkering-ineens Percentages (0,1 en 2) van de werkgevers braken overleg Stroom van geruchten niet te stuiten Onmiddellijke boycot van Zuid-Afrika Bondskanselier feliciteert Paar Soekarno zou Singapore vernietigen Amerika zet zware bommenwerpers in Commentaar Kreymborg Kans op ziekte door haringlarf gering Vrijdag 18 junS 1963, 46ste jaargang Aanhoudend koel De BUt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk van het noordwesten uit enkele opklaringen, morgen in de loop van de dag weer kans op plaatselijk re gen Matige tot krachtige zuidwestelijke CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh U ghablewen mijn hert in teghenspoef!" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 (Vein onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales zullen alle bij hen aangesloten bonden adviseren in de bedrijfstakken de onderhandelingen te openen ovér een uitkering-ineens van 2 procent met een minimum van 125,- en doorwerking in de kinderbijslagen. Dit advies zal de deur uitgaan ongeacht de beslissing, die de regering nu binnen een week over de hoogte en de vorm van de uitkering zal nemen. Aldus hebben het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. gistermiddag bekend gemaakt, nadat het hervatte overleg in het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw tot mis lukking gedoemd bleek te zijn ondanks een royale tegemoetkomende houding van de confessionele industriële werkgeversorganisaties. Wat zegt de heer H. H. Wemmers hier tegen minister Veldkamp? We zullen het nooit te weten komen. Aan de bepaald niet op lachen staande gezichten mogen wij aan nemen, dat het geen grapje was. De voorzitter van het Protestants Christelijk Werkgeversverbond hield het onderonsje met de minis ter gisteren tijdens de vergadering van de Stichting van dc Arbeid over de uitkering ineens. Adviesaanvrage loonpolitiek vóór vakanties (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid gistermid dag meegedeeld te verwachten dat de adviesaanvrage over een nieuw loonpolitiek systeem nog vóór de zo mervakanties bij de Sociaal-Econo mische Raad zal worden ingediend. Van de zijde der vakbeweging is gis termiddag na het mislukken van het hervatte overleg over de uitkering-in eens meegedeeld dat zij niet bereid is op basis van het tegenwoordige loon systeem nog onderhandelingen te voe ren. De vakcentrales vroegen de minis ter daarom grote spoed te betrachten met de adviesaanvrage. Zoals bekend is ook reeds in de vorige stiohtingsver- gadering met bezorgdheid gesproken over de trage voorbereiding van de nieuwe loonpolitiek voor het volgend jaar. Het bestuur nam toen zelf het initiatief haar looncommissie alvast aan het werk te zetten ter verrichting van voorbereidend werk. Het was geen vreugdevolle bood schap, die de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, kort na zijn terugkeer uit Genève in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad te horen kreeg. Na het inten sieve overleg dat de werkgeversor- De komende verloving (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De geruchtenstroom omtrent een op handen zijnde ver loving van prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg is welhaast niet meer te stuiten. Na het uitgelekte overleg, dat het hoofd van de rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, met de Prinses en een aantal publiciteitsdeskundigen op kasteel Drakesteyn heeft gehad, na het ANP-bericht van gisteren ook, dat zjj het met de nodige voor zichtigheid verdere aanwijzingen gaf, zijn de speculaties in de binnen- en buitenlandse pers op een kookpunt gekomen. Juiste datum niet bekend Er worden overigens zo veel ver moedelijke data van verloving ge noemd, dat het moeilijk is er op dit moment een zinnig woord over te zeggen. Dit laatste klemtte meer, omdat het hof, de regering en de rijksvoorlichtingsdienst zich in absoluut stilzwijgen hullen. De verwarrende berichten rond de lovingsdatum concentreren zich op de 29ste juni, de dag, waarop prins Bernhard zijn 54ste verjaardag viert. Een aanwij zing hiervoor zou in de afgelasting var de voorgenomen herdenking van de An. jerdag liggen. Zoals bekend lag het ir de bedoeling een soort bedevaartstocht het paleis Noordeinde te organiseren, Aanbeveling VN-commissie: Verwoerd doet beroep op onze regering NEW YORK/KAAPSTAD De speciale VN-commissie voor apart heid heeft gisteren de aanbeveling gedaan „zonder verder uitstel af doende en verplichte maatregelen te nemen" om een einde te maken aan de rassenscheidingspolitiek van Zuid-Afrika. Zij verzoekt de Vei ligheidsraad er bij alle landen op aan te dringen de hoofden van hun diplomatieke en consulaire missies in dat land terug te roepen, en de uitvoer van wapens, vliegtuigen, oorlogsschepen en andere militaire voertuigen naar Zuid-Afrika te staken. Voorts werd aangedrongen op herziening van alle overeenkom sten met Zuid-Afrika, met inbegrip van die betreffende militaire bases, installaties voor het volgen van ruimtevaartuigen, in- en uitvoer- quota en preferentiële tariefrege lingen die de Zuidafrikaanse rege ring hebben geholpen of aangemoe digd in haar rassenpolitiek te vol harden. In het voor Algemene Vergadering en Veiligheidsraad bestemde rapport, con stateert de commissie „met diep leed wezen", dat de voornaamste handels partners, waaronder Engeland, Frank rijk en de V.S., niet hebben onderkend dat de situatie een bedreiging voor vrede en veiligheid oplevert. De Veilig heidsraad komt vermoedelijk deze maand bijeen om het Zuidafrikaanse vraagstuk te bespreken. De aanbeve ling van de speciale commissie werd gedaan -temidden van het rumoer over de Nederlandse schenking aan het „Defence and aid fund", dat de ver volgden onder de apartheidswet helpt. „Zie ervan af" Premier Verwoerd deed een beroep op de Nederlandse regering, af te zien van de schenking van 100.000 gulden. „Doet zij dat niet dan geeft zij blijk van een hou ding, die onaanvaardbaar is voor Zuid- Afrika", aldus Verwoerd. De bewering van de Nederlandse ambassade in Pre toria als zou het besluit op humanitaire gronden zijn genomen was volgens Ver woerd niet steekhoudend, omdat genoeg zaam bekend was dat iedereen in Zuid- Afrika die rechtskundige bijstand nodig had die kon krijgen. zoals 25 jaar geleden onder de Duitsers gebeurde en waarvoor burgemeester De Monchy werd afgezet. Van hogerhand is hier plotseling een stokje voor gestoken op grond van technisch-organisatorische overwegingen. Vóór 15 juli Andere data, welke In het nieuws zijn, zijn zaterdag 26 juni en zaterdag 3 juli, In het algemeen kan gezegd worden dat men in Haagse kringen de verloving vóór 15 juli verwacht, omdat het Konink lijk gezin die dag met vakantie naai Italië vertrekt. Een ander punt is voorts dat het parlement, waarvan de leden de verloving gekend dienen te worden, voor geruime tijd op zomerreces gaat. Het stilzwijgen van officiële zijde heeft een duidelijke en ook begrijpelijke reden Gisteren verklaarde een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst: komt van ons geen communiqué, voudigweg omdat we niets te ontkennen noch te bevestigen hebben. Het is alleen aan de Koningin voorbehouden de loving bekend te maken". De RVD krijgx inmiddels ook van particuliere zijde tele foontjes. Gisteren belden verscheidene mensen op met het verzoek nadere inlich tingen te geven. Enkelen van hen v vertegenwoordigers van grote bedrijven, die voorbereidingen voor het maken feeatetalages wensten te treffen. Beraad Op de gebruikelijke kabinetszitting van vanmorgen hebben de geruchten over de te verwachten verloving een belangrijke plaats in de besprekingen ingenomen. In Den Haag werd ver wacht dat het seniorenconvent zeer binnenkort bijeengeroepen wordt om van regeringszijde de stand der zaken te vernemen. Naar verluidt is reeds een antecedentenonderzoek naar de 38-jarige Claus von Amsberg inge steld, dat gunstige resultaten zou heb ben opgeleverd. (Voor vervolg zie pag. 19) BONN Hoewel de officiële verloving nog geen feit is, heeft bondskanselier Er- hard van West-Duitsland prinses Beatrix en Claus von Amsberg hartelijk geluk gewenst met de op handen zijnde ver loving. Dit meldt het Amerikaanse persbureau A.P. uit Bonn. Op de persconferentie van de bonds kanselier vroeg een Nederlandse journa list Erhard naar zijn mening over de „verloving". Het antwoord van Erhard was: „Ik geef uitdrukking aan mijn zeer hartelijke gelukwensen". ganisaties na de vorige stichtings vergadering op 9 juni met hun ach terban hebben gevoerd, kwamen de kaarten gistermiddag als volgt op tafel te liggen: De werkgeversorganisaties voor lanfibouw en middenstand wi'lden géén uitikeongineens. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond (de grootste industriële werkgeversorganisatie) weigerde verder te gaan dan de al eerder geboden 1 procent. Het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers en het R.K. Werkgeversver bond waren bereid 2 procent te geven, indien de vakbeweging het minimum van f 125 en de door werking in de kinderbijslagen zou laten vallen. De drie vakcentrales verklaarden op het punt van de gevraagde 2 procent geen duimbreed te willen wijken- Er bleef het bestuur van de Stichting ^an de Arbeid niets anders over dan, evenals dat eind vorig jaar bij de op stelling van het loonakkoord-1965 het geval was de uiteindelijke beslissing over tt laten aan de regering. Minister Veldkamp deelde mee, dat hij het vraagstuk reeds vandaag in het kabi net zou brengen. Er zal naar gestreefd worden het standpunt van de regering binnen een week bekend te maken. Hoé dat echter ook zal mogen luiden: de vakcentrales zullen hun bonden ad viseren in de bedrijfstakken een uit kering-ineens van 2 procent te eisen. Met andere woorden: zij zullen er om gaan vechten, en alleen de minister heeft de bevoegdheid daar een stokje voor te steken door een „loonstop" af te kondi gen. De werkgeversorganisaties hebben inmiddels hun leden aangeraden het re geringsstandpunt af te wachten. (Voor vervolg zie pag. 11) DJAKARTA Soekarno heeft ver klaard dat Indonesië wanneer het zou worden aangevallen direct Singapore zou vernietigen. Hij heeft de bevelheb bers van de vloot gelast het vuur te openen op buitenlandse oorlogsschepen, wanneer deze de Indonesische territo riale wateren binnenvaren en niet rea geren op waarschuwingsschoten, aldus meldt Antara. Koninjtinneliarin"! O c op Soestdijk VLAARDINGEN Vanmorgen is door de heer W. J. van der Windt, hoofdcontroleur van de Nederlandse haringcontróle, haring gekeurd uit de lading van 121 kantjes, in Vlaardingen aangevoerd door de „voorloper" (VL 16) van de Doggermaatschappij N.V., bestemd voor het koninklijk ge zin. Deze Hollandse Nieuwe zal van daag in de bekende oranje gekleurde vaatjes door de reder, ir. A. Hoogetn- dijk, vergezeld van de loco-burge meester van VlaaTtdingen, de heer H. K. van Minnen, de schipper van de VL 16, Jaap Jol, en de hoofdcontro leur Van der Windt op palcis Soest dijk worden aangeboden. Actie vlak bij Saigon SAIGON Niet minder dan 27 achtmotorige Amerikaanse straal- bommenwerpers hebben vanmorgen vroeg bijzonder krachtige bommen geworpen op een communistische concentratie even ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon. Er waren in totaal dertig B-52 vliegtuigen van de Amerikaanse Guam in de Stille Oceaan op gestegen voor een vlucht van 3500 kilometer naar Zuid-Vietnam. Twee toestellen kwamen echter met el kaar in botsing nog voor het doel was bereikt, terwijl één bommen werper er niet in slaagde de bom men af te werpen vanwege een sto ring in het mechanisme. Het was de eerste keer dat zware bommenwerpers werden gebruikt in de strijd in Vietnam. De toestellen, die door tankvliegtuigen van brand stof werden voorzien, hebben tijdens hun vlucht van Guam uiteraard de Philippijnen en het Indonesische ge bied gemeden. De aanval werd, op verzoek van de Zuidvietnamese rege ring, uitgevoerd bij zonsopgang. Het is niet precies bekend hoeveel bom men de vliegtuigen hebben meegenomen. De B-52 kan 51 bommen van 340 of 27 bommen van 453 kilo vervoeren. De bommenwerpers zijn na hun aanval naar Guam teruggekeerd. De twee toestellen, die met elkaar in botsing kwamen, op ongeveer 65 kilo meter van de Philippijnse plaats Luzon, zijn in zee gestort. Voorzover bekend zijn de meeste inzittenden (een bommen werper heeft een bemanning van zes personen) uit zee gered. Het toestel, dat1 zijn bonumen niet kon uitwerpen, is uit- 1 geweken, naar de luchtbasis Clark op de Philippijnen. De Verenigde Staten waren reeds enige tijd op de hoogte van een voonge- hergroepering van de Vietcong in het gebied ten noorden van Saigon, met het oog op aanvallen op Zuid-Viet- namese nederzettingen Tot nu toe waren echter nog geen straalbommenrwerpers gebruikt, omdat de Amerikaanse rege ring van mening was dat dan te veel slachtoffers zouden vallen onder de bur gerbevolking. Deze toestellen vliegen volgens een tevoren vastgesteld soheima De aanval len op Noord-Viet nam en op Vietcong-concentraties in het zui den werden tot nu toe uitgevoerd door bommenwerpers, die op geringe hoogte vlieigen en zodoende hun doelwit met grote nauwkeurigheid kunnen raken. De actie van vanmorgen wend, zo wend in Washington meegedeeld, zo snel mogelijk in een uitgestrekt gebied uitgevoerd om het gewenste resultaat te bereiken. In deze bekendmaking stond nadrukkelijk, dat bij de aanval geen gebruik is gemaakt van kern wapens. Intussen wordt binnenskamers ijverig gezocht naar een oplossing van het Viet namese probleem (Voor vervolg zie pag. 11) Het Europese atoomonderzoekcen trum (CERN) heeft de 46-jarige Franse kerngeleerde prof. Bernhard Gregory tot directeur gekozen. Zijn vijfjarige ambtstijd zal in januari beginnen. Hij zal prof. Victor Weisskopf, een in Oosten rijk geboren Amerikaan, opvolgen. XTET MISLUKKEN van de voort- gezette onderhandelingen over het vraagstuk van de uitkering ineens heeft opnieuw aangetoond, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid niet meer bij machte is praktisch gestalte te geven aan het loonpolitieke systeem, dat op 1 janu ari 1963 werd ingevoerd en dat de verantwoordelijkheid voor het loom beleid primair in handen legde van het bedrijfsleven. Opnieuw staat de regering voor de taak om in de. bij de praktische uitvoering van het loonsysteem ontstane moeilijkheden te zoeken naar een uitweg, die de organisaties van werkgevers en werknemers, alle serieuze pogingen ten spijt, zelf niet hebben kunnen vinden. Het is een uiterst zware taak, temeer omdat de vakcentrales onverbloemd te kennen hebben gegeven een naar hun mening voor de werknemers on gunstige beslissing niet te zullen ac cepteren, maar de aangesloten bon den ook dan te zullen adviseren de onderhandelingen in de bedrijfstak ken te openen over de eisen, die de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid niet zagen ingewilligd. De vraag ligt voor de hand of de nieuwe, nog maar pas begonnen re gering zich zou durven veroorloven een lager percentage vast te stellen dan de gevraagde twee procent, we tend dat daarvan zeer waarschijn lijk grotere moeilijkheden het ge volg zouden zijn dan wanneer zij zich voor de gevraagde twee pro cent zou uitspreken, althans in het vlak van de arbeidsvrede. De uitke ring-ineens is nu eenmaal langzamer hand omweven door een aantal niet te onderschatten psychologische fac toren. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat de regering deze in baar beslissing terdege zal laten mee spreken. Het compromisvoorstel van de twee confessionele industriële werkgeversorganisaties biedt daarom naar onze mening ook de regering een reëel aanknopingspunt. VRIJETIJDSKLEDING! strandshortsr, zwembroeken» badjassen», polo-pulls» weekenders' SÏRANDSETS 3-dellg; /^autoverhuur /^•uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oud# Singal 68. Lalden, Tel. 40447-34594 (Advertentie) HENGELO Op de Jaarvergadering van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs die vandaag in Hengelo wordt ge houden is het ere-lidmaatschap van het Instituut aangeboden aan de heer Ir. G. A. Tuyl Schuitemaker. Drs. D. J. van Dijk (Produktschap): Gistermiddag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Ne derland gedefileerd voor koningin Juliana. Een deputatie uit Zand- voort bood de vorstin poppen aan in klederdracht van deze badplaats. Rumoer drong al door tot buitenland DEN HAAG Op een consumptie van honderd miljoen en meer ha ringen per jaar is in ons land het aantal ziektegevallen door haring larven buitengewoon klein en met het eten van haring loopt men een veel kleiner risico dan bij menige andere gebeurtenis. Aldus de voor zitter van het produktschap voor vis en visprodukten, drs. D. J. van Dijk, gistermiddag op de openbare vergadering van het produktschap. Hij sloot zich in deze opvatting aan bij de woorden van de hoofdinspec teur van de volksgezondheid, de heer Kruysse, op 15 juni voor de televisie. Helaas ls het rumoer al tot het bui tenland doorgedrongen, aldus drs. Van Dijk en in verscheidene kranten in het buitenland is zelfs gewaarschuwd voor net etc van Nederlandse haring. In bre de kring hebben de berichten over de haringlarf geleid tot verontrusting bij consumenten, en vooral tot een zekere verwarring. Proporties De voorzitter hoopte echter, dat de zaak thans tot de juiste proporties is teruggebracht. Hij benadrukte nog eens dat strenge controle wordt uit geoefend op de naleving van de voor schriften betreffende het zouten en de duur van de zouting. Wanneer aan deze voorschriften is voldaan, zal men met een gerust hart de haring kunnen eten, aldus de voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1