Bij chr. organisaties onrust over toekomst naar Evangelie gefilmd in alle Mattheüs eenvoud H de Mooij laakt laksheid Middenstand is niet hopeloos verdeeld DUET ij! it Trouwring na twee jaar weer boven water DRU Filmweek te Arnhem Nieuwe oplossing voor watervoorziening in hart van Holland Minister Diepenhorst: „veel stralende uren' Kamer akkoord met steun aan Fokker Economisch evenwicht Agnès Varda s Het geluk artistieke inconsequentie Tien gewonden bij busbotsina DONDERDAG 17 JUNI 1965 (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer H. de Mooij, voorzitter van de Chr. Middenstands bond heeft gisteren op de jubileum vergadering van de bond van Chr. Ondernemers in het bakkersbedrijf alle christelijke organisaties opge roepen de gelederen te sluiten en zich sterk te maken voor de strijd tegen de ontkerstening van het spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Zachtere lucht DE BILT. Met zware regenval is m de afgelopen nacht een depressie, üe gistermiddag liet Engelse Kanaal bereikte, over on-s land naar Dene marken vertrokken. De strook met de meeste regen had een breedte van omstreeks 50 km en reikte van Tilburg tot noordoost Gro ningen. In deze strook viel bijna o al meer dan 40 mm regen. De grootste regen werd gemeld door het vliegveld Gilze Rijen waar 65 mm viel. De kleinste regenhoeveelheid viel in het noordwesten van het land, waar langs de kust slechts 7 mm werd gemeten. Het gebied met de sterkste wind trok over het zuidoosten van het land- Aan de kust werd de grens van harde wind nauwelijks bereikt. De snel naar het noordoosten wegtrek kende depressie wordt gevolgd door een rug van hogedrukwaarin opkla ringen voorkomen. Óp de oceaan is echter een volgende depressie aan wezig, die in de richting van Schot land koerst en die dus op groter af stand van ons land blijft. Deze depres sic voert grote hoeveelheden zachte en vochtige subtropische lucht naar het Europese vasteland. Het front dat deze lucht voorafgaat, zal morgen ons land passeren, ivaarbij gedurende korte tijd wat lichte regen of motregen kan vallen. De temperaturen zullen weer omhoog gaan. ZON EN MAAN Vrijdag 18 juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op onder 8.02. Dinsdag 22 juni: laatste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 juni: 5.42 v,m., 18 03 n.m. Strandverwachting De depressie is met veel regen gepas seerd. Morgen een verbetering met over wegend droog weer en enkele opklarm- Een afnemende, meer zuidwestenwind Nog wel te koel. Overdag 15 a 16 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: voorlopig onbestendig, doordat ten zuidwesten van Ierland nog een depressie nadert. HUT WKER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven «ur i? ij Kopenhagen 8 Aberdeen z' Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice z Berlijn Frankfort Münche«i Z' Zürich r< Genève r( Wenen g Innsbruck z Belgrado ZZO 5 22 14 <M 10 21 lt 28 10 20 1 10 27 13 15 maatschappelijk leven. Binnen het Convent van Chr.-Sociale Organisa ties wordt op het ogenblik algemeen met een gevoel van onrust gecon stateerd, dat de chr. organisatie in Nederland het steeds moeilijker krijgt. Velen leden vragen zich af, of de chr. organisatie nog wel kan blijven bestaan en of zij wel nood zakelijk is. De heer De Mooij be treurde het, dat ook de kerken niet zo'n helder geluid laten horen. Ook de r.k. kerk tobt met dit vraagstuk. De vaste fundamenten, waarop de chr. organisatie in het verleden steunde lijken weggeslagen te zijn. Vele leden weten het niet meer cn leven in een soort organisatorisch nihilisme. Over de hele linie bij het hele chr. organisatieleven lopen de ledentallen relatief maar ook abso luut terug. De acitiviteiten van de organisaties dreigen te verslappen. Men heeft bovendien te maken met steeds stijgende kosten en met een niet aflatende drang tot grotere samenwerking op kerkelijk, politiek en maatschappelijk terrein. De jeugd op de vergaderingen van de principiële organisaties is niet zo talrijk, maar des te sterker is zij vertegenwoordigd bij de commer ciële organisaties. Broodnodig De heer De Mooij stelde dat de chr. organisatie nu en in de toekomst nog broodnodig is. Maar in deze welvaartstijd wordt het brood letterlijk en figuurlijk niet meer gewaardeerd. De predilkimg van de sociale gedachte en het socialisme krijgt steeds meer mensen achter zioh, maar de sociale gedachte kan alleen de maatschappij redden in het Licht van het Evangelie, aldius de heer De Mooij. Neutraliteit Hjj geloofde niet in de oplossing van de neutraliteit. In de neutrale organi satie zal je ook inderdaad neutraal moeten zyn, aldus de heer De Mooij, anders is de neutrale organisatie een leugen. De leuze: je mag toch overal christen zyn, noemde hy onwaarach tig. In de chr. organisatie kun je ook niet neutraal zijn. De heer De Mooij zag tiharas als de grote vraag, of de christenen in Nederland bereid zul len zyn te vechten voor het behoud van de chr. organisatie. Voor wat betreft de Chr. Midden standsbond vroeg hij om bundeling van krachten. Hij achte nodig een groot chr. middenstandshuis. waarin voor alle chr. middenstandsorganisaties gezamenlijk de propaganda, de rechtskundige adviezen, de voorlichting enz worden verzorgd. Bij bundeling van krachten zal de betekenis van de chr. organisatie kunen toenemen. HU riep alle christelijke organisaties op onderling naar eenheid te zoeken om samen als christenen de grootst mogelyke kracht te ontwikkelen. Ook de invloed de samenwerking binnen 't Convent Chr.-Soc.. Organisaties zal nog aan- merkelijk versterkt moeten worden, want wat voor de Chr. Middenstands bond geldt, aldus de heer De Mooy, geldt ook voor de CBTB, het CNV, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de chr. dagbladen cn de chr -politieke par tijen. Hy geloofde dat daarbij een krach tige band kan worden onderhouden met de r.k organisaties, die eveneens een principiële ondergrond hebben. Ten diepste gaat volgens de heer De Mooy de stryd evenals in het verleden) op nieuw tegen het liberalisme, zij het in Verdeeldheid Radicaal wees de heer De Mooij de gedachte af, dat de middenstand intem hopeloos verdeeld zou zijn, en dat daar door voor de middenstanders niet vol doende bereikt kan worden. Bij belang rijke beslissingen vormen de midden standsorganisaties m Nederland steeds een hecht blok. met uitzondering van de Kon Ned. Middenstandsbond, die zich zelf de laagste tijd steeds in een uitzon deringspositie plaatst. Dit is het geval ge weest bij de verordening over de vijf daagse werkweek in het hoofdbedrijf schap detailhandel, bij verschillende be slissingen over de loonpolitiek, bij het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand en hetzelfde dreigt weer te gebeuren bij een Arbeidsongeschikt heidswet voor de zelfstandigen. Dat er in Nederland nog weer een vijfde middenstandsorganisatie is opge richt namelijk de bond van vrije mid denstanders kan moeilijk een gevolg zijn van de verdeeldheid van de middenstand, al wordt dit aangevoerd. In de eerste plaats valt het met de verdeeldheid nog wel mee, aldus de heer De Mooij, en in de tweede plaats wordt bij de oprichting van een nieuwe organisaie de verdeeld heid alleen nog maar groter. Bij vissen verloren: MEPPEL De nestor van de Meppeler hengelaarsvcreniging. A. van Ende (87) heeft deze week bU het vissen op een vreemde manier een gouden ring gevonden. Hy viste aan de oever van een uitgediept zandgat bij de Drentse Hoofdvaart, waar hij zijn hengel had neergelegd over een getand stokje. Toen hij dit weer uit de grond trok zag hij met grenzeloze verbazing een gouden ring. De verblufte visser deed wat men in zulke gevallen behoort te doen: hij snelde op zijn fiets naar het politiebu- Dezelfde middag nog kwam de ontkno ping. toen een andere Meppeler herige, laar, de heer J. Flokstra, de goudkust betrad. Toen andere hengelaars hem vertelden van de vondst wierp hij zijn vistuig haastig neer en snelde heen. Hij had deze ring daar twee jaar geleden tij dens een hemgelpartij verloren. Met enkele vrienden had hij urenlang gezocht en ook later nog. maar hij was steeds weer zonder trouwring thuisge komen GASCONVECTOR ARNHEM Pierpaolo Pasolini's film behelzende „Het Evangelie naar (de beschrijving van) Mat theüs" heeft op de filmweek diepe indruk gemaakt, althans nadat degenen, die verwacht hadden een „My Fair Lady" of iets dergelijks te zullen zien, de zaal na het eer ste deel hadden verlaten. De gro te meerderheid die bleef zitten bracht het na het einde niet tot een applaus. Niet uit onbeleefd heid of zoiets, want voor de onbe- Minister Suurhoff in senaat: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de water voorziening van het hart van Hol land' moet een nieuwe oplossing worden gevonden. Aldus zei gisteren minister Suurhoff in de Eerste Ka- Sterrenwacht in Roden geopend GRONINGEN De minister voor onderwijs en wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de ryksuniversiteit in Groningen en de nieuwe sterrenwacht van deze uni versiteit in Roden (Drente) geopend. De minister noemde zich een leek op het gebied der sterrenkunde, maar toonde zich desondanks vertrouwd met de namen der grote figuren uit deze tak van wetenschap. Na een historische beschouwing, zei hU onder meer: „Ik beslis niet, of zij, die met Plessner misschien wat speels astronomie als de vcrkeerswetenschaD der toekomst beschouwen, gelijk hebben. Mij gaat de taak der overheid in dit band ter harte. Mag zij de rationalisatie het universitaire onderwijs zo vei drijven, dat zij gehoor geeft aan parle mentaire stemmen, zoals die In 1906 op gingen, toen men een sterrenkundig labo ratorium in Groningen naast die van Leiden en Utrecht voor overbodig hield?" De minister zei, dat de sterrenkunde nog steeds het karakter heeft van een zuivere wetenschap, wat voor praic- Mare Krusemeijer (12) geslaagd voor H.B.S. B HILVERSUM. Mare Krusemeijer, het twaalfjarige wonderkind dat dit jaar eindexamen HBS-B heeft gedaan, is ge heel overeenkomstig de verwachtingen geslaagd. De jongen hoorde overigens het nieuws van zijn ouders, die het beter vonden hem thuis te houden. De rector van het Hilversumse nieuwe lyceum, drs. L. H. Voogd, complimen teerde de jongen en zijn klasgenoten, die de jonge Mare op prettige wijze in hun kring hadden opgenomen. tisch nut zy in de toekomst misschien ook moge hebben. .Dat een land au het onze over een aantal sterrenwacn- ten de beschikking heeft", zo verklaar de hij. .,is geen wetenschappelyke ver spilling. maar mag integendeel doel matig heten". Minister Diepenhorst noemde dc ope ning van de sterrenwacht voor de Gro ningse universiteit „een gewichtig ogen blik". Hij wilde de werkers en cic ge- interesseerden geen opgewekt ..nacni- leven" toewensen, maar wel veel „stra- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na een korte discussie is de Tweede Kamer gistermiddag z.h.s akkoord gegaan met het wetsvoorstel orr rijkssteun te verlenen aan de Fokker fabrieken voor de ontwikkeling van het nieuwe straalvliegtuig F 28 Fellowship. Het project kost f 145 min Het Rijk neemt f 51.5 min. voor z'n rekening zal bovendien de door Fokker aan gane lening van eveneens f 51.5 min. ga randeren. De resterende f 42 min. moet door buitenlandse participanten worden opgebracht. Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) beloofde te zullen nagaan of de Fellowship te zijner tijd in de KLM-vloot kan worden opgenomen. W. J. Schuitemaker DEN HAAG De heer W. J. Schuite maker uit Apeldoorn is gistermiddag be ëdigd tot lid van de Tweede Kamer. De heer Schuitemaker werd benoemd in de vacature-Vondeling (soc.). Hij is oud directeur Faunabeheer van het departe ment van landbouw. Koninklijke vierde feest RIJSWIJK. Op het landgoed „Te Werve". in eigen huis dus, heeft de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij gisteravond met een grootscheepse receptie haar 75-jarig bestaan ge vierd. Zeer groot was het aantal genodigden, dat de directie en de commissarissen van dit wereld concern hun gelukwensen kwam aanbieden. Op de foto drukt de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten (rechts), de binnenkort afscheid nemende president-directeur van de Ko ninklijke, jhr. mr. J. H. Loudon, hartelijk de hand. (Vervolg van pagina 1) Voor bijdragen in de investeringskosten an het wetenschappelijk onderwijs is en extra-uitgave van 125 min. over '65 nodig. In 1963 cn '64 hebben de uni versiteiten cn hogescholen ver boven hun stand geleefd. Dc betrokken begrotings posten werden zonder voorafgaande goedkeuring cn machtiging belangrijk erschreden. Het gevolg was, dat de x>r 1965 uitgetrokken bedragen bij lange na niet voldoende bleken. Na overleg met de universiteiten verplicht te minister Witteveen zich begin dit jaar ■en uitgavenstijging van ƒ86 min., het nieuwe kabinet moest er 125 min. van maken (waarbij de ƒ86 min. van minister Witteveen nog naar bene den werd afgerond tot 75 min.). Schande De Kamerleden spraken er gisteren schande van. Zij hekelden niet alleen de onverantwoord autonome houding van de universiteiten, maar vooral ook het be- van de vorige minister van o. k. en r. Bot, die de zaak niet in de hand heeft weten te houden. Minister Vonde ling was het met de Kamer eens. De gang van zaken had ook hem hogelijk verbaasd. Dat men bv. by de raming van het aantal rijksstudietoelagen de plank zo verschrikkelijk kon misslaan. blijft een groot raadsel. Het gebeurde zal in ieder geval tot gevolg hebben, dat het ministerie van financiën een scherper toezicht gaat uitoefenen zowel op het mer in antwoord op de opmerking van ir. Geuze, dat het de vraag Is of de watervoorziening tot 2000 kan worden gewaarborgd zonder volle dige beheersing van de Nieuwe Wa terweg. De bewindsman gaf toe, dat de uitdieping in het Rotterdamse havengebied de verzilting meer in de hand werkt dan tot voor kort was aangenomen. Deze verzilting kan niet voldoende worden tegen gegaan op de wijze, die men zich had voorgesteld. Daarom zal een nieuwe oplossing moeten worden gevonden. Reeds is een onderzoek daarnaar gaande. De heer Suurhoff was zich bewust, dat er nadelen verbonden zijn aan de keus van een buitenstaander tot mi nister van Verkeer en Waterstaat. Hij had zich over nog lang niet alle vraag stukken een gefundeerd oordeel kun nen vormen en wilde daarom bij zijn eerste optreden in de senaat voorzich tig en terughoudend zijn. Eén van de moeilijkste opgaven vond hij om de nummers van de rijkswegen uit het hoofd te leren; hij twijfelde er aaji of hij daarin wel ooit zal slagen. Ander zijds vond hij de onbevangenheid, waarmee hij de vele problemen tege moet was getreden, ook een voor dee L Oosterschelde Naar aanleiding van krantenartikelen was het oordeel van de minister ge vraagd over dc afsluiting van de Ooster schelde. Ernstige vervuiling zo is ge schreven zou daarvan het gevolg kunnen zyn. Dc regering, aldus de minis ter. zal de afsluiting beslist niet door zetten. wanneer daaraan ernstige nade len verbonden zouden zijn. Vooralsnog wijst echter niets daarop. Welke me thode bij de afsluiting zal worden ge volgd, kan thans nog niet worden ge zegd. Aanleiding om de idee van de bouw van een getijcentrale in de Oosterschel- dedam in studie te nemen, achtte hij niet aanwezig. De minister zei ervan overtuigd te zijn, dat er eens een vaste oeverver binding over de Westerschelde zal moe ten komen. Voorlopig kan daaraan om financiële redenen nog niet worden ge dacht. Bovendien zullen nog veel tech nische en planologische problemen moe ten worden opgelost. Deze zijn in studie bij de rijkswaterstaat in samenwerking met de provinciale waterstaat van „gewyde" kunst en houd u aan het woord van Johannes: „Het Woond is vlees geworden!" Jezus is een mens geweest; geheel en al een mens; van gelijke beweging als wij. alleen „uitgezonderd de zonde" en juist dit laatste krijgt zo'n diepe betekenis als men ernst maakt met de vleeswording, als men de incarnatie niet verdoezelt achter een magie van z.g. heiligheid. Wicrook wolken Merkwaardig ik heb u nog niet ge zegd over de film van Pasolini, ma3r in feite heb ik alles al gezegd- Paso lini is een Italiaan; liij ia groot ge worden temidden der wierookwolkm, tussen de suikerzoete heiligenbeeldjes, de pompeuze poespas van kathedralen met kaarslicht en heilige verkleedpar- Luchtvaart Sprekende over de burgerluchtvaart zei de heer Suurhoff. dat de KLM In de eerste drie maanden van dit jaar goede financiële resultaten heeft geboekt. Men mag vertrouwen, dat dit boekjaar een positief saldo zal laten zien Wanneer er een gezonde rentabilitcitsbasis is, acht de regering een samengaan van KLM en Schreiner wenselijk. De onder handelingen verlopen echter moeilijk. De KLM wilde de bewindsman zien als een normale vervoersmaatschappij; zij moet geen nationaal idool zijn. Staatssecretaris Posthumus deelde mee, dat de inkomsten van de NS in hei eerste kwartaal van 1965 zijn achterge bleven bij de verwachtingen. beleid van de colleges van curatoren der universiteiten (die primair verantwoor delijk zijn voor het beheer) als op dat het ministerie van o. en w. Bezwaren De minister ging niet al te diep in op de bezwaren van met name de heren Joekes en Schol ten tegen het feit. dat het nieuwe kabinet afwijkt van de aloude structurele norm volgens welke dc stij ging van de rijksuitgaven moet achter blijven bij de groei van het nationale in komen. De heer Scholten vreesde, dat als de regering in de komende miljoenen nota niet tot die norm terugkeert, het sk van de dam ia. Evenmin wilde dr. Vondeling antwoord geven op de vraag van WD-fractieleider mr. Geertsema of bij dc laatste kabinets formatie afspraken zijn gemaakt over de financiering van de meerdere uitgaven in 1966. „Dat zal in september wel blU- ken", zei hij. Volgende week zal de mi nister een begin maken met dc bilaterale besprekingen over de ontwerp-begroting 1966. „Elke begroting zal een goede beurt krijgen" nulligste mislukkingen wordt hier nog goed ge-applaudisseerd (dat kost niets) neen, het applaus bleef achterwege omdat men be sefte dat beleefheidsfrasen na zo'n film niet pasten. Wat Pasolini geeft is het sobere Woord van God, de tekst van Mattheus puur. zonder er aan toe te doen, zonder eraf te doen. Wat dan opvalt zijn eigenlijk twee dingen: wat is die tekst eenvoudig, gewoon, direct op de man af: maar ten tweede wat is Jezus zelf een voudig, gewoon, direct op de man af geweest. V7IJ en dat is een heel lange chris- telijke traditie van „gewijde" kunst zijn er altijd op uitgeweest Jezus te omgeven met een geur van heilig heid. en zo behandelden wij ook de Bijbeltekst. Menige dominee en pas toor zet een rare stem op als hij uit de Bijbel gaat lezen, in de mening dat men niet zo „gewoon" mag deen met een heilig boek Wat is dat vreselyke vergissing! Eén die de Evan gelieverkondiging duur komt te staan. Hoe hopeloos ernaast het ook is, blijkt wel als men de tekst zelf zonder „hei lig" doenerij, gewoon en duidelijk tot zich laat doordringen. Dan blijkt hert Woord van God helder en duidelijk te zijn, nuchter en eenvoudig, zonder enig spoor van gewichtigdoenerij, zonder enig spoor van magie. Betekenis tijen der celebranten, tussen kerklatijn en plechtig gezongen heilige missen, en zo iemand. en dat is een won der God?) krijgt op een goeie dag een Evangelie van Mattheus in handen, zo maar gewoon, in het hem vet trouwde huis-, tuin-, en keuken-Italiaans en wat ontdekt hij? Hetzelfde was eens Luther ontdekte toen hij voor het eerst een Evangelie las: niets „heiligs", niets „gewijds", maar het oude verhaal, de trouwe boodschap van het Evange lie. dat God door een gewoon visser op schrift had laten zetten: „Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond!" Zo maar: gewoond» zoels een buurman naast ons woont Gewone mensen hij in filati omgezet Hy heeft wone mensen gezocht die vissers moesten zijn; opgeblazen kikkers die priesters moesten voonsteüen (en hy vond ze in de typen van de Medici) en voorts huismoeders en kinderen, ja veel kindertjes. Ze zyn in Italië maar voor het opra pen. En toen is hii gaan zoeken naar een meisje aat Maria kon zyn geen byzondere pin-up-girl met kwikjes en strikjes maar gewoon een meisje En ten slotte moet Wj iemand vinden die voor Jezus kon doorgaan; ook gewoon, maar toch ook iemand van wie kon gelden: „als hy sprak, sprak hU met macht". En hem vond hU in een Spaanse student. Landschap AL deze mensen heeft Pasolini laten optreden in het gewone Italiaanse landschap, dat al zo oud is, dat Jezus er zelf gewandeld had kunnen hebben. En zo is hij de tekst van Mattheus van het begin tot het «inde gaan vol gen. Heel gewoon, maar daarom is dèt zon ongewone Bijbelse film geworden, zonder enige „geur van heiligheid", zon der vrome bombast en religieuze kitsch. Een film, waarvan men alleen maas' kan zeggen: over deze dingen schreef eens de Evangelist Marttheus en velen die zyn woorden lazen zijn tot een waar geloof gekomen, eenvoudig, ge woon. direct op de man af. Misschien gaat dat ook gebeuren ats men Pasoloni's film ziet, maar dan ziet zoals hij bedoeld is: eenvoudig, ge woon, direct op de man af. Misschien ervaart deze of gene: de man die daar gekruisigd werd, werd gekruisigd voor jou. Ev. Grol le De filmweek te Arnhem ARNHEM De bijna pastorale sfeer van Agnès Varda's film: „Le Bonheur", de speelsheid en prachtige kleurwerking in combi natie met een even speels strijk kwartet van Mozart wekken in het begin het idee, dat deze vrouwelij ke regisseur (we hebben er deze week nog een op het programma staan m.n. Mai Zettering) zo maar een film om een film heeft gecre- eerd. Maar niets is minder waar dan dit. Ze haalt in haar film nog al wat overhoop, waarby veel is dat we niet zonder meer kunnen accepteren. Zy laat ons met de vraag achter of zy een lans had willen breken voor de polygamie. De manier waarop zij de hoofdfiguur Francois (Jean Claude Drouot( tekent, zou op zichzelf een bevestigend antwoord kunnen zijn op deze vraag. Echter dc zelfmoord van zijn jonge, liefhebbende vrouw Thcrèse (Claire Drouot). die zich plotseling voor het feit gesteld zag. dat zy haar Francois met Emiiie (Marie- France Boy er) het mooie meisje van het postkantoor en meer bedreven in de liefde dan zij zou moeten delen maakt dit antwoord weer krachteloos Men zou zo zeggen: een schokkende consequentie, doch biykbadr niet voor Francois, die gemisloos overschakelt op Emilie. Een onaanvaardbaar elemen' in dit verhaal. Men kan zioh nauwelijks realiseren, dat het een vrouw Js die deze film heeft gemaakt. Zo zij met haar film heeft willen aan toen dat de man polygaam is van aard, even duidelUk laat zij blijken dat de vrouw monogaam is. Zij laat Thérése zeggen tot haar in feite overspelige man: „Jij hebt er twee lief. maar ik houd maar alleen van Jou." Kern conflict Hier ligt de kern van het conflict, van de discussie en het rumoer dat om deze film is ontstaan cn dan zien we nog maar af van de vele liefdes scènes tegen de sfeervolle achtergrond van een prachtige natuur waardoor zij tot „filmpoëzie puur" worden verhe ven. wat echter niet wegneemt dat de beelden soms de grens van hert toe laatbare schenden. Kortom, van welk standpunt uit we de kern van het ver haal ook mogen benaderen, we komen steeds in conflict met de moraal. Het is ronduit geraffineerd van Vond» dat zij Francois nergens schuldig stelt Zij stelit: het ligt nu eenmaal in zijn natuur om te zijn zoals hij is. Dat hij, niettegenstaande zijn volmaakte huwelijk wat zij op sublieme wijze tekent toch liefde opvat voor Emilie verant woord Vanda op een artistieke wijze door de stelling te sublimeren: .gedeelde liefde is dubbele liefde", d.w.z. voor Francois dan. want Wj ziet geen kans om deze opvatting aan zijn Thérèse zon der schokken te verkopen. De daarop ontstellende catastrofe bevestigt dit Dat Varda daarna Francois' leven rustig op deze weg laat voortgaan is bepaald incosequcnt. Heeft hy dan toch niet op de juiste manier van TTiérèse gehouden, dat hij haar zo spoedig verge ten kon? Want de kinderen zijn nog niet ouder als we hem met Emilie in het boa zien zoals hij dat eerder deed met zijn vrouw De radio op de werkplaats mag spoedig weer spelen Nee, met alle respect voor Varda's artistieke filmgave (we denken aan haar sublieme film „Cleo tussen 5 en T*(, hieraan heeft zij zich bewust of onbe wust vertild. H. Steggerda allen tuiar huis RENSWOUDE Op de rijksweg Vee- nendaal/De Klomp-Scherpenzeel ter hoogte van het raadhuis van P.enswoude is gisteravond een autobus uit Enschede met 40 leden van een vrouwenvereniging bij een inhaal-manoeuvre in botsing ge komen met een in dezelfde richting rij dende personenauto met aanhangwagen. a de botsing kwamen beide wagens in de naast de weg gelegen sloot terecht. Niemand werd ernstig gewond. Tien van de inzittenden van de bus. die uit En schede cn Hengelo afkomstig waren, wer. den voor eerste hulp overgebracht naar het streekziekenhuis van Veenendaal, vanwaar zij spoedig weer naar huis kon^ den keren. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenauto linksaf wilde slaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9