Kerk is niet alleen maar beweging Alles goed en u/el INDONESIË KRIJGT EIGEN DRUKKERIJ Geremdheid in kerkelijk leven vrii onbetekenend vaderdag! Een kanttekening DONDERDAG 17 JUNI 1965 Een ivoord voor vandaag Men doet wel eens alsof de democratische gedachte pas in de laatste eeuwen ingang gevonden heeft. Maar het boek Hande lingen laat duidelijk zien dat de eerste christengemeente reeds heel democratisch ambtsdragers koos. Men erkende de aan stelling van d& apostelen door God. Maar als er diakenen gekozen moeten worden, dan worden zij niet door de apostelen aangewezen.. Deze leiders zeggen juist: .Ziet dan uit, broeders, naar zeven mannen onder u, die goed bekend staan, vol van Geest en wijsheid." En we lezen daarna: „Zij kozen." Maar in dit gedeelte leren wij tevens hoe wij moeten kiezen. Er zijn drie eisen. En ineens krijgt deze „democra tische" verkiezing een diepere inhoud. Niet ik alleen beslis wie ik wil hebben. Als ik moet kiezen, moet ik eerst bij mij zelf overleggen hoe anderen denken over de man die ik op het oog heb. In het isolement van het verkiezingshokje mag ik mijn medemensen niet vergeten. In de tweede plaats moet ik weten hoe deze man door God gezien wordt. Blijkt uit zijn leven dat God hem aanvaard heeft en gebruiken wil. In de derde plaats moet ik me afvragen of deze man wel wijs genoeg is voor zijn taak. Ik moet me niet afvragen of hij knap genoeg is is. Want niet ieder geleerde is tevens een wijs mens. Geleerdheid wil zeggen dat de stof, de wetten, de lessen geleerd zijn. Wijsheid wil zeggen dat wij de mensen hebben leren kennen. We lezen vandaag: Hosea 14 2-10. Prof. Van Niftrik over nieuwe theologie: „Ik verwacht niet veel van leer tucht' (Van onze kerkredactie) ^'ÓUDSCHOTEN In de naaste toekomst zal de Confessionele kerk in de wereld aan de orde moeten stellen. Zy zal de heden daagse gedachte, dat de kerk er eigenlek niet toe doet en alleen het geloof belangrijk is, moeten af wijzen. Dit hield gisteravond prof. dr. G. C. van Niftrik een groot aantal predikanten voor, die bijeen waren voor de jaarlijkse conferen tie van deze organisatie. Vereniging in de Nederlandse Her- Bijbelgenootschap bijeen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap is niet van plan na het drukke jubileumjaar nu voorlopig de rust te zoeken. Het werk zal zich concentreren op twee punten: Meer bijbels en be ter lezen. De plannen voor het 151ste jaar zijn gevarieerd: In Indonesië zal nog dit jaar een drukkerij voor bijbels geopend worden. De vertaling van het Nieuwe Testament in het „hedendaags Ne derlands" zal bespoedigd worden. In Suriname wordt een Bijbelcomité gevormd om de bijbelver spreiding daar ter hand te nemen. Gehoopt wordt dat spoedig het kwart miljoen leden bereikt zal worden. Er zijn er nu 243.000. In Rotterdam zal een districtskantoor gevestigd worden voor Zuid-Holland. „We hebben een mooi. rijk, vrucht- baar en verrassend jubileumjaar ach ter ons", zei voorzitter ds. Sillevis Smitt gisteren tot de honderden afge vaardigden op de jaarvergadering in Krasnapolsky. En de algemene-secreta- ris, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken maakte duidelijk dat er j een druk jaar voor het NBG in het verschiet ligt. Er zal een proef worden genomen om het werk meer naar de verschil lende plaatsen, die vaak een eigen benadering nodig hebben, te delege ren. Daarom zal er een districtskan toor gevestigd worden in Rotterdam voor geheel Zuid-Holland. Als deze proef slaagt zal ook geprobeerd wor den het werk in andere streken te stimuleren, waarbij deskundigen en plaatselijke krachten zullen samen werken. Het jubileum werd vorig jaar afge sloten met een grote internationale conferentie. Het hoofdbestuur wil in de komende maanden de conclusies van deze conferentie bespreken met vertegenwoordigers van de Neder landse kerken. Men hoopt zo tot een betere samenwerking te kunnen ko- De Amsterdamse hoogleraar sprak over: „De kerk in de post-Barthi- aanse theologie". In het bijzonder j v schonk hij daarbij aandacht aan de vormde Kerk zich mogen schamen plaats die de kerk gegund wordt in voor het odium van ouderwets- j de theologie van onze tijd. Het jong heid. Zy zal voor de dag moeten' s\e denken heeft wel dingen met kompn mot pen letVerlo Karl Garth gemeen. Ook Barth zei komen met een lofrede op het reeds lang gelede„ dat de kerk wondere ambt en het vraagstuk van de plaats en de functie van de Ds. Mallo kon niet komen (Va: kerkredactie) AMSTERDAM Ds. Eugene Mallo, de secretaris-generaal van het bijbelgenootschap voor Ka meroen en Gabon in Jaoendé kon de jaarvergadering van het Nederlands Bijbelgenootschap niet bijwonen. Enkele weken ge leden is een gasfles in zijn keu ken ontploft en hij en zijn vrouw werden zo ernstig gewond dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De algeme- ne-secretaris van het NBG kon gisteren echter mededelen dat zij beiden het ziekenhuis, mr. S. F. L. F. baron van Tuyll van Serooskerken, konden verlaten en dat bovendien zojuist een ba by geboren is in dit Afrikaanse Vprfalinif Theologische Hogeschooldag t lang geleden dat de kerk geen statische grootheid is. De kerk is beweging, leerde hij. Maar de theo logie van vandaag gaat een stap verder en zegt: de kerk is uitslui tend beweging. Zover wilde prof. Van Niftrik niet gaan. Een van de belangrijkste namen van de naoorlogse tijd is die van de Duitser Bultmann, die volgens prof. Van Niftrik de positie, die Barth in nam toen hij zijn beroemde „Rqmer- brief" schreef, ook inneemt, maar niet diens verdere ontwikkeling heeft ge volgd. Bultmann beweert dat Christus geen kerk wilde stichten. De gemeen te is een groep van bevrijden uit de wereld. Bij hem is dan ook eigenlijk de christelijke kerk een verraad aan Christus zelf. Dat zou dan begonnen zijn bij Lukas, die alles tot geschiede nis ging maken. Zoals het modernisme eens Paulus tegenover Christus plaatste, zo plaatst Bultmann Lukas tegenover Christus. Hij en velen met hem verzetten zich nu tegen de kerk als instituut. Experimenten Het hoogste wat deze nieuwere theo logen willen doen, is experimenteren, aldus prof. Van Niftrik, die eraan toe voegde: „Het kan principieel wel niet gelukken, maar je moet het proberen, j Maar juist daardoor staat deze nieuwe theologie uiterst onverschillig tegenover jde kerk als instituut." Toch wees hij al dc experimenten van onze tüd niet af. „Als er van alle kanten op experimenten wordt aangedrongen". Izo zei hij, „dan moeten w{j meedoen. Maar wc mogen de waarde van deze experimenten niet overschatten. De Confessionele Vereniging weet dat het j christelijk geloof gebonden is i historische Jezus. Het Woord is vlees geworden. Dat wil niet zeggen dat de kerk statisch is. Zij is dynamisch, kerk in beweging, maar zij is niet uitsluitend (Van onze kerkredactie) De belangstelling voor dc vertaling van het Nieuwe Testament in het „heden daags Nederlands" is zo groot dat op de begroting voor 1966 een extra bedrag Is uitgetrokken om dit werk te bespoedigen. Tot nu toe Is de brief van Faulus aan dc Fllippenzen klaar, cn het evangelie van Johannes, getiteld „Licht", waarvan in 1964 alleen reeds 64.000 exemplaren werden verkocht. Het boek Handelingen is nu klaar tot hoofdstuk 24. Ds. Sillevis Smit las de rede van Stefanus In deze vertaling toen hij de vergadering opende. Baron van Tuyl van Serooskerken zei ook dat er contact is geweest met de rooms-katholiekc St. Willibrordus-stich- ting. Niet alleen is men het eens geworden over een eensluidende verta ling van het „Onze Vader", maar tevens heeft men een eensluidende spelling van de namen uit het Oude en Nieuwe Testament vastgesteld. Het hoofdbestuur vraagt zich af of het niet tijd wordt om tot een intensere vorm van samenwer king te komen om de mensen die buiten de kerk staan te bereiken met de bijbel. De penningmeester, APELDOORN De Theologi sche Hogeschooldag van de Chris telijke Gereformeerde Kerken, die gisteren in Apeldoorn is gehouden, stond in het teken van de Woord verkondiging en de taak en de be tekenis van de kerk. In de mor genbijeenkomst sprak dr. J. de Vuyst uit Amsterdam over „Het woord is niet geboeid" en gister middag kon men luisteren naar referaten van prof. dr. B. J. Oos- terhoff over „Scherven brengen geluk" en van ds. J. Brons uit evangelie. Bunschoten over het onderwerp „Bewaar en vermeerder uw kerk". ten heeft de geremdheid in het kerke lijk leven nauwelijks betekenis. Aan het slot van de morgensamen komst heeft mevrouw Van der Zaal- Veerman uit 's-Gravenmoer het resul taat bekend gemaakt van de busjesac tie voor het bibliotheekfonds in het afgelopen jaar. In totaal werd 27.028,41 bijeen gebracht. ZENDING Gistermiddag heeft ds. A. Bikker directeur van het zendmgsbureau van de Chr. Geref. Kerken op enthousias-j te wijze verteld over verrassende! zegeningen op de verkondiging van het j Hoe komt het, zo vroeg deze theoloog zich af. dat men zegt: de kerk is maar instituut? In de eerste plaats door de kerkelijke praktijk. Te vaak is de kerk alleen maar een log lichaam, dat maar niet in beweging wil komen. Maar er zijn ook diepere theologische achtergronden. En bovendien wordt de mens op het ogenblik sterk beïnvloed door het existentiële, het personalistische denken. Juist daarom zullen de christenen in onze tijd scherp moeten onderscheiden en tot een duidelijke positieverklaring moeten komen. De werkelijke, geestelijke beslissingen blijven vallen in het instituut van de kerk, zo stelde prof. Van Niftrik nog vast. Hij zei daarvan overtuigd te zijn, dat de beste dienst, die de kerk aan de wereld kan bewijzen, is zich niet te schamen voor het forum van die wereld. De zwakheid van de nieuwere theologie is dat zij de kerkgeschiedenis niet kent. Juist in onze tijd is het nodig dat men zich verdiept in de kerk- en dogmen- geschiedenis. meende hij. Het Nog maar 3 dagen dan is het al %A De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie de kerk ter sprake kwam. In het „Her vormd Weekblad" heeft deze hoogleraar gereageerd op het boek van ds. B. van Ginkel uit Amsterdam: „Twistgesprek ken met God", dat de laatste maanden in de kerkelijke bladen zo veel stof heeft doen opwaaien. Prof. Van Niftrik heeft de gedachten van ds. Van Ginkel toen Vanuit de Gereformeerde Bond door prof. dr. H. N. Ridderbos werd hij „aangevallen", omdat hij wel de ideeën van ds. Van Ginkel bestreed, maar toch geen leertucht toegepast wilde zien. Een van de aanwezige predikanten zei nu met deze hoogleraar bang te zijn voor som mige vormen van leertucht. „Maar", vervolgde hij. „ik zit met een probleem. Er zitten toch mensen onder het gehoor van zo'n ketter en zij ontvangen ziels zorg. Kun je dat alles maar laten be- Prof. Van Niftrik antwoordde dat het pastorale probleem niet overtrok ken moet worden. De gemeente i; mondig. Over het algemeen beschikt zij over een gezond theologische stinct. De eigenlijke leertucht wordt door de gemeente uitgeoefend. „We moeten niet zo snel zijn met leertucht- processen", waarschuwde hij. „In dat opzicht moeten de protestantse ker ken maar eens leren van de Rooms- Katholieke Kerk, waar men ook een zaak heel lapg kan laten sudderen. De theologie van Van Ginkel is opper vlakkig, maar, aldus prof. Van Niftrik, „ik verwacht niet veel van leertucht. Laten we er in de kerk maar eerst eens over praten." Prof. dr. Enneking NIJMEGEN Op 74-jarige leeftijd in Nijmegen overleden prof. dr. J. A. M. J. Enneking. oud-directeur van het Sint Canisiusziekenhuis in Nijmegen. Hij was onder meer voorzitter van de raad van beroep, medisch leider van de bloedtransfusiedienst van het Nederland- sche Roode Kruis en lid van het centraal medisch tuchtcollege. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Heilige Gregorius. IIONDERDVIJFTIG JAAR LATER "^/"AT zou men antwoorden, gevraagd iets over de slag bij Belle Alliance te vertellen? Waarschijnlijk zou men moeten bekennen nog nooit van deze strijd te hebben gehoord. Toch is dit niet waar. Het was in 1815. Deze maand, om precies te zijn op 18 juni, 150 jaar geleden. Laten wij de lezer niet langer in het onzekere laten. De slag bij Bellé Alliance is een minder bekende aanduiding van het gevecht tussen het geallieerde Engels-Pruisisch-Nederlands leger en de troepen van Napoleon bij Waterloo. Na de zege ontmoetten de overwinnaars Blücher en Wellington elkaar in de herberg Belle Alliance. De Nederlandse aanvoerder prins Willem de latere koning Willem II was gewond geraakt en had het strijdperk voortijdig moeten verlaten. Wat zegt Waterloo ons na 150 jaar nog? Het gebeurde ligt al weer ver achter ons. Aanzienlijk grotere oorlogen hebben de belangstelling voor de definitieve nederlaag van Napoleon sterk ver minderd. Toch werd op die gedenkwaardige achttiende juni over het lot van Europa beslist. Twee dagen tevoren liad de Franse keizer bij Ligny het leger van Blücher verslagen. Doordat prins Willem, bij Quatre Bras, hardnekkig tegenstand geboden had aan de troepen van maarschalk Ney, kreeg Wellington gelegen heid zijn manschappen bij Waterloo in slagorde te brengen. Maarschalk Grouchy kreeg opdracht het terugtrekkende leger van Blücher te achtervol gen. Door taktische manoeuvres van het Pruisische leger slaagde Grouchy er niet in, contact met Blücher te krijgen. De Pruisen trokken op naar Waterloo, waar zij juist op tijd kwamen om aan de vermoeide troepen van Wellington de overwinning te verzekeren. Hiermee kwam een eind aan de herschappij van Frankrijk over Europa. Hoe zou de wereld er hebben uitgezien, indien Napoleon bij Waterloo had gezegevierd? Het heeft weinig zin hierover te speculeren. Een antwoord op deze vraag is onmogelijk; net zo min als we weten wat er zou zijn gebeurd indien Hitier de oorlog had gewonnen of de communistische revolutie in Rusland was mislukt. Sinds 1815 is er veel veranderd. Met name aan de bondgenootschappelijke verhouding tussen Pruisen en Engeland kwam spoedig een einde. Het van Pruisen uit geschapen Duitse rijk begon na 1870 de rol van Frankrijk over te nemen. Bevreesd voor een al te machtig land op het Europees continent gingen de Britten Frankrijk steunen. In de beide wereldoorlogen stonden de twee bondgenoten van Waterloo scherper dan ooit tegenover elkaar. Merkwaardigerwijs zien we anderhalve eeuw later weer een Brits-Duitse toenadering groeien. Koningin Elizabeth maakte tijdens haar onlangs ge houden bezoek aan de Bondsrepubliek in bedekte termen gewag van i z oude wapenbroederschap. Deze betere verstandhouding wordt vooral mogelijk gemaakt door de houding van de Franse president. In De Gaulle heeft Frankrijk een leider, die de nederlaag bij Waterloo moeilijk kan verkroppen. En zo wordt deze veldslag anno 1965 toch weer actueel. De Gaulle beseft te weinig, dat allen die getracht hebben de Europese landen hun stempel op te drukken deze pogingen moesten staken. Na 1815 ontstonden de nationale staten. Napoleon had met zijn oorlogen een kracht opgeroepen waaraan hij ten slotte zelf ten gronde ging: het nationa lisme. Europa werd een eenheid in verscheidenheid. Heden ten dage leggen wij hierbij vooral de nadruk op de eenheid. De Euro pese landen moeten, in aller belang, gezamenlijk tot een oplossing van hun politieke problemen komen. Deze samenwerking is reeds een eind gevorderd. Wanneer echter De Gaulle doorgaat met zijn pogingen, zijn wil door te drijven en de Franse positie in Europa buiten verhouding te vergroten, dient hij toch wel te beseffen, dat hij, vroeg of laat, zijn Waterloo zal vinden. Dr. Van der Linde hoogleraar aan r.k. universiteit NIJMEGEN Dr. H. van der Linde, voormalig hervormd predikant die in 1960 overging naar de Rooms-Katholieke Kerk. zal vrijdag 2 juli het ambt van buitengewoon hoogleraar aan de r.k. universiteit te Nijmegen aanvaarden. Dr. Van der Linde, die van 1947 tot 1953 secretaris is geweest van de Oecu menische raad van kerken in Nederland, werd na zijn toetreding tot de R.K. Kerk benoemd tot godsdienstleraar aan het stedelijk gymnasium te Middelburg. Daarna volgde zijn aanstelling tot lector aan dc r.k. universiteit. Als buitenge woon hoogleraar zal hij nu lesgeven in de geschiedenis van de problematiek der oecumenische visie. MANILLA Bij een botsing tussen twee treinen in de Philippijnse provincie Pangasinan zijn gisteren ten minste tien mensen om het leven gekomen en ruim 20 gewod. Men vreest dat zich nog passagiers in de wrakstukken bevinden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vierde pred.pl.): J. Vos te Rijsen. Bedankt voor Slochteren: J. Mansveld te Giessen-Oudekerk. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Assen (derde pred.pl.): Tj. Boersma te Urk en H. W. Othoff te Houwerzijl (Gr.). Een van pred. tweeling Ds. J. J. H. Pop (80) overleden (Van c s kerkredactie) Op 80-jarige leeftijd overleed deze week ds. J. J. H Pop, emeritus predikant van de hervormde gemeente te Lisse. Met zijn broer ds. A. F. P. Pop te Boxmeer vormde hij een van detweepredikanten- twcelingen die ons land kent. Jacobus Johannes Hermanns Pop werd 5 oktober 1884 te Hagestein geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Kam pen en studeerde theologie in Leiden. In tegenstelling tot zijn broer ds. (A. F. P. Pop), die tot de Gereformeerde Bond behoorde, bleef ds. J. J. H. bij de Confessionele Vereniging. Ds. J. J. H. Pop aanvaardde het ambt in 1909 te Rijnsaterswoude. Hierna stond hij achtereenvolgens te 's-Graveland, Zuilen, Puttershoek, Maassluis, Gorin- chem, Zevenbergen, Zwammerdam en Vochten bij Heerde. waar hem in 1950 emeritaat werd verleend. Hierna werkte hij nog geruime tijd als voorganger in de evangelisatie te Poor- tugaal en Callantsoo-g en tenslotte in het bejaardenpastoraat te Lisse, De overleden predikant was, evenals zijn broer, bekend om de krachtige wijze waarop hij tegen de vrijzinnigheid stel- i Lisse worden WASHINGTON Op het testterrein in Nevada is gisteren een ondergrondse proef genomen met een kernwapen met een kracht van minder dan 20.000 ton TNT, zo is in Washington bekendge maakt. Het was de veertiende proef die dit jaar bekendgemaakt werd. oG. F. Brants- deelde mecïc dat de inkomsten in 1964 200.000 gulden hoger waren dan in 1963. Bovendien stegen dc inkomsten van- de afdelingen ook met 200.000 gulden. Het jubileumfonds toonde een groei van 193.000 gulden. De kerken gaven 209.000 gulden voor het werk van het NBG. dat is 75.000 gulden meer dan in 1963. moet steeds sterker worden. De stu- Groei den ten moeten bekwaam gemaakt wor den maar bekwaamheid zonder we- Maar ook het werk groeit. Niet tenschap is als een schip alleen in het eigen land. maar ook woestijn, internationaal. Het NBG geeft vooral j hulp in Afrika en nu weer in De grote Hervormde kerk aan de Loolaan (2500 plaatsen) was gister morgen geheel bezet, toen de rector, prof. dr. J. van Genderen, de school dag opende. Hij merkte op de aanwe zigheid van velen uit alle delen het land te zien als een bewijs liefde en trouw. Hij herinnerde er aan dat 45 jaar geleden de eerste schooldag werd gehouden. Men heeft steeds voor ogen willen houden dat het doel van de school is op te leiden tot het ambt. waardoor de heilsbood schap in getrouwheid en met be kwaamheid wordt bediend. De trouw van de studenten moet ook in hun studietijd blijken. Het roepingsbesef Prof. Van Genderen sprak zijn DE kerk deelde mede dal spoedig een Suri-1g d d J Ds. J. Brons uit Bunschoten refe- naams BUbekomite gevormdralL£°|; lhans 35 studenten staan ingeschr'e. reerde over de betekenis van de kerk. «TkXen He. .ai tot laat "*rlin8en V3n de bijbel, maar ook andere lectuur te vooropieiaine. ARCHEOLOGIE Prof. dr. B. J, Oosterhoff maakte J een aantal belangwekkende opmer-| kingen over de Bijbelse oudheidkun- de. Het gaat bij dit facet van de theologische wetenschap om de open baring van God. Zij houdt zich bij zonder bezig met de vorm, waarin die openbaring tot ons is gekomen. God is met zijn openbaring gekomen in de oude Oosterse cultuurwereld en om Gods Woord te begrijpen moet men kennis hebben van die cultuurwereld. Gods openbaring is vernieuwend en reformerend in die cultuur gekomen. Prof. Oosterhoff maakte met verschil lende voorbeelden duidelijk dat het nodig is bij de theologische opleiding grote aandacht te besteden aan de oudheidkunde. Daarom zijn wij, al dus de hoogleraar dankbaar voor de resultaten van opgravingen. Het vin den van potscherven is van betekenis om een beter inzicht te krijgen in de levenswijze van de mensen, waar de Bijbel over spreekt. te komen tot een in het Papiamento landse Antillen. De middagbijeenkomstwaarin ds. Van den Bent sprak, stond geheel in het teken van de internationale ver antwoordelijkheid. Uit Suriname was de negerpredikant ds. E. C. Ritfeld overgekomen die dc afgevaardigden vroeg meer aandacht te schenken aan zijn land. De Amerikaanse vertaal- oor de Neder-j In de morgensamenkomst sprak dr. J. de Vuyst uit Amsterdam over „Het Woord is niet geboeid". Hij zei o.a. dat van 1960 tot 1965 het aantal predikantenvacatures met tien is ge stegen. Hoewel er in de kerken om standigheden worden aangetroffen, die misschien tot moedeloosheid kun nen leiden, mag toch de dankbaarheid overheersen. Kerkelijke moeilijkheden zijn rem oter. Marion Doble vertelde van dei men. Geremdheid in het kerkelijk moeilijkheden en mogelijkheden die leven vinden we steeds en overal in zij ontdekt nu ze bezig is de bijbel in het Kapaukoe te vertalen. Deze verta ling zal door het NBG worden uitge geven voor West-Irian. het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. Ds. Ype Schaaf, sprak over het werk in Afri ka, de kerken. De duivel trekt keer op keer aan de handrem en tegen het eind der dagen zal hij verschrikkelijk zijn in het remmen, maar we mogen weten dat Christus ons blijft besturen. Hel Woord van God komt nooit tot zwij- Wij moeten ervan doordrongen zijn dat we niet moeten spreken over onze kerk, maar over Gods kerk. We moeten de gedachten verfoeien, dat de kerk, waar wij lid van zijn alleenzaligmakend is. Ds. Brons wilde niet zeggen, dat het niet van beteke nis is, bij welke kerk men is aange sloten. Juist het tegendeel wilde hij betogen, maar dan moet juist, ook in de Chr. Geref. Kerken, gebeden wor den om de eenheid en het bewaren van de kerk bij de waarheid van God. De kerk moet o.a. bidden om be scherming tegen het zoeken van een valse eenheid, tegen het willen op gaan in de wereld en tegen innerlijke verscheurdheid. Het slotwoord op deze schooldag werd gesproken door de president curator. ds. W. Heerma uit Nunspeet, die ook de voorganger was in de dinsdagavond in de Bamabaskerk ge houden bidstond. KERNEN Haring VAN INGEZONDEN STUKKEN de toekenning van de hoogste meerd danst beloning bij het Internationaal Koor- festival te Den Bosch. i welhaast vanzelfsprekend, dat niet gereformeerd de kapper, enz. enz. Onbegrijpe lijk? Voor mij niet. Dat komt er van de teugel loslaat. Wel onbegrij- werd, als de eerste haring in Holland er bij het organiseren van dit eerste pelijk is voor mij hoe werd aangevoerd, gezegd: Haring in 't festival fouten zijn gemaakt, met name zijn vreugde kan uitspreken over dit land, dokters aan kant. Maar nu zitten bij de prijsuitreiking. Ook wij betreuren soort jeugdactiviteiten. Ach, dat zij in de haring. Hoe komt dat? het, dat het Haags jeugdkoor niet de nog vergeving mochten leren vragen. Bijdragen voor deze ingezonden- stukkenrubriek kunnen door alle lezers (cn lezeressen) worden ge leverd en worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofd redactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weige ren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen wor den gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woon plaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bijschrift van redactie- wege een korte toelichting worden gegeven. Volgons mij wordt de haring te licht hulde kreeg, die het verdiende. Maar gezouten. het is beslist onjuist te veronderstellen. Toen na 1926 de motorloggers kwa- dat het prijswinnende Amerikaanse le- Den Haag werden ook in het voorjaar de gerkoor ten onrechte bij de overige Niet aan de aanwezigen in een slotlied je maar aan de Heere zélf. L. de Niet zogenaamde groenen gemaakt <16 tot 20 amateurkoren werd ingedeeld. Dit con- kantjes uit c-en ton zout). Wie het lichtst gezouten haring aanvoerde, kreeg de hoogste prijs. En nu zitten we was immers uitgeschreven gemengde-, mannen-, vrouwen-, militai- jeugdkoren. Dat er een koor Extremisme? met de brokken. Als we nu teruggaan tussen zit dat door de legercommandan- tot de zouterij van voorheen en iedere ten in de gelegenheid is gesteld zes uur schipper houdt zioh er stipt aan, dan per dag te repeteren, maakt dit koor geloof ik zeker, dat de wormen tot het niet direct tot een beroepskoor. Ook verleden gaan behoren. Er zijn verscheidene produkten, wormen inzitten, zoals spiering andere vissoorten, rauw spek enz. Maar chr. Zang ik heb nooit gehoord, dat iemand er ziek van werd. omdat door het koken en bakken de larf wordt gedood. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Anders zie ik nog. dat de v-oorjaarsharing-visserij te niet gaat en dat zou een catastrofe betekenen voor alle visserijplaatsen. wereld, die veelal een onchristelijk karakter vertoont, zowel in de beoefe ning der wetenschap, als in de studen tensamenleving. U bent ook hier ge steld voor de taak vanuit het geloof te leven en het contact met anderen te zoeken, teneinde elkaar daarbij te helpen. Omdat wij bij de vervulling van die taak op hen zijn aangewezen. j„ij»/LJHLu nou C1. met wie wij de gemeenschap in Chris- het feile verzet van vele lebben, is organisatie Met volledig begrip heb ik kennis genomen van de inhoud van het inge zonden stukje van de Vlaming S. Verbeke (zie rubriek „Alles goed en wel" van 3 juni). Inderdaad kan en deze militairen zwaaien na twee jaar Vlamingen tegen de nog steeds voort- enigingsverband, dat wortelt in deze Koorfestival (3) en economisch gebied niet zonder meer Yf? .Fimf vl66"3! ®tude"te"- beschouwen als een vorm van rechts m l elkaar helpen Gods extremisme. De Volksunie moet Terugkomend op mijn mgezonden aXrtlfiiïï. 1 t,Q„ II, ^Qyp 6 6 - hadden en hebben Woord te laten heersen over weten schapsbeoefening en het studentenle ven. Zij willen blijven bij het ware de BSP het plan WMdi 7 te komen tot een Gereformeerde Kerken in Nederland. elSTkoët *SS verenigingen Nu de vakanties de Anti-Vivisectie Stichting een drin gend beroep op eigenaren van honden en katten om. wanneer zij de dieren kwijt willen, deze niet te nemen om ze in bos of hei zonder aan hun lot over te laten. Onze Christelijke Bond heelt bij „ö„|wetshérzicning Helèïs kooit db Daarbij is binnen de verenigi BSÜ S>Jïï« JSHSSjf J»ff vwnémm^— zoais h^de politiek S&^n'^rwaSrWS sfeer der amicitia is bovengenoemd streven op de meest ongedwongen wijze en in voldoende mate entuele nieuwe grondwet zullen Scheveningen H. Plugge. oud-schipper Brune, het Haags Jeugdkoor een grote gebruikelijk weer "veef te^laM I—nyerder vrezen vele Vlamingen, dat hun errassing bezorgd. Op hartelijke wijze. niet alleen met woorden, doch ook rilllffciiri r»i metterdaad, heeft hij de prestaties van zicht komen, doel dirigent en koorleden beloond. Zij ontvingen een Oink bedrag voor een dm verdisconteerd. Dit nu vijfdaagse tournee door Duitsland^MHAteg' - - ue „.«.en de belofte, dat zij naar naar buiten West-Berlijn mogen voor het geven van ~en concert. Onze Bond zij dus JUi|g realiseren. Elk der o-ndersta~an- ior- verenigingen doet een beroep op u, als gereformeerd student mie str5V€n° "(ét afzijdig "te^houden" Voor Wanneer men werkelijk afstand wii «ezu|v^rd- .Mariu3 Borstlap doen van hond en poes. neme men ~r aaa contact op met een dierenpension of stemmenwinst heeft geboekt. In het belang van de Belgen, de Benelux en alle smet de ontwikkeling van de Europese ge- S. Woldring, Jozef koorleden kregen wat zij verdienden en daar zijn wij allemaal blij om Den Haag H. dc Bruin-Schaafsma zijn daohte is 't maar te hopen, dat de den. Amsterdam: H. Vlaamse kwestie spoedig tot het verle den zal behoren. Dordrecht L. van Andel Lasterlijk de Fries, secretaris Anti-Vivisec tie Stichting. Koorfestival (2) Uit het ingezonden stuk van 10 juni Enkele citaten "uit het „humoristische"' jl. van mevrouw H. de Bruin-Schaafs- programma. Geen water r ma blijkt, dat er wellicht ook bij de preekstoel, dan wordei anderen een onjuiste opvatting bestaat interessanter. Men kan wel gercfor- student staat u in Amsterdam tel. 121534: vakantie- Drienerweg 114. Enschede. Utrecht: RRteiwna. JiHwnaweg 142. Utrecht, tel. 80003. vakantie-adres: Helperzoom 47. Gro- Rotterdam: J. Blokland, Maaskade ~ïl. 112451. Leiden: MeJ. Zonder meer lasterlijk vond ik het optreden van het z.g. Lamadcabaret op Geref. wijkavond in Den Haag. Wanneer u binnenkort uw studie aan Doezastr. 16, Leiden:' vakantie-adres: der universiteiten of hogescholen Wapeningen: vakantie-a< academische Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2