STOP'N TIJGER IN UW TANK! Luchtvaartgordijn ging omhoog op Le Bourget mm B r i Q alles s^kan metaSÉBta nrm Vietnam Z.-Afrika protesteert bij Nederlandse regering Ontslagen werkmeester wil schadevergoeding Gesneuvelde eindelijk in eigen graf j*y 4* 4 i Voorlichtingscentrum voor bedrijfschap schilders DONDERDAG 17 JUNI 1965 i Concurrentie was zeer scherp PARIJS Maandag 21 juni a.s. zal de 26e Int. Lucht- en Ruimte vaart tentoonstelling, die op het vliegveld le Bourget wordt gehou den, worden gesloten. Aan de slui ting gaat vooraf een vliegdemon- stratie, waaraan zo'n 300 machines deelnemen, o.m. zeven van 's we relds meest vermaarde demonstratie teams. Reeds nu kan gezegd worden dat deze tiende naoorlogse expositie enerzijds werd gekenmerkt door concurrentie en anderzijds toch ook weer door samenwerking. De concurrentie wordt veroorzaakt door het grootste aantal Russische toestellen dat men ooit in dit deel van de wereld gezien heeft. Bij vorige exposities bleef de deelname van de Russen meestal beperkt tot één tot twee vliegtuigtypes. Dit keer stuur den zij er aanvankelijk tien. Dinsdag kwam er nog een elfde bij. Laatstge noemde, de An-22, is een viermotorige hoogdekker die plaats biedt aan 225 passagiers en daarmee even groot is als de Britse Belfast en de Ameri kaanse Cargomaster en Stratotanker. De enige verrassing was eigenlijk dat men in het Westen nog nooit van dit toestel gehoord had en dat nu blijkt, dat het al binnen twee jaar geleverd kan worden. Kans op markt Het is evenwel zeer de vraag of de Russen kopers zullen trekken, want on danks de indrukwekkende ladingen, die de Sovjet-toestellen kunnen vervoeren, menen insiders, dat ze economisch niet in de luahtvdoten van onze maatschaD- pijen passen. Een en ander is evenwel nog geen reden om Ihun prestaties te bagateliseren, want dezelfde oude rotten in het vak geven toe, dat de verkeers- toestellen van achter het Gordijn die van ons evenaren en dat zij zeker een kans hebben op de vliegwereldmarkt Ook voor ons Nederlanders is de con currentie er, in de vorm van de Franse Mercury. Alhoewel het bestaan van het ontwerp bekend was, wist men nog niet zeker of het ook uitgevoerd zou worden. Nu blijkt echter, dat er al zes maanden Intensief aan gewerkt wordt. Deze machine is met zijn 40 tot 56 zitplaatsen eigenlijk de eerste geduchte concurrentie voor ons nieuwe nationale vliegtuig- produkt de F 28 Fellowship. De andere tot nog toe ontwikkelde buitenlandse toestellen waren veel groter of kleiner. De Mercury is een verkleinde uitvoering van de zo succesvolle Caravelle en wordt door Sud Aviation en Dassault op ge- ramelijke basis ontwikkeld. Evenals de Fellowship wordt dit Franse type voort gedreven door twee Spey Junior straal motoren en zal ongeveer gelijktijdig af geleverd worden met ons Fokkerprodukt Teneinde de belangstellenden, in dit ver band werd al de naam van Prins Aga Khan genoemd, een indruk van het toe stel te geven heeft men een mock-up op ware grote van deze machine ten toongesteld. Samenwerking Evenals bü de voorgaande Salon Is ook ditmaal de belangstelling voor de Amerikaanse inzending niet zo groot als men zich voorgesteld had. Alhoewel de departementen van handel en defensie uit de V.S. reeds vele maanden voor bereidend werk verzet hebben voor enige internationale luchtvaart expositie ter wereld, is het resultaat niet je dat geworden. De Amerikanen hebben hun kans gemist en zü zijn zich dat ook wel bewust. Zo schreef de New York Times: Sovjet straalvliegtuigen in Parijs tn als onderkop de V.S. en Engeland zijn ook vertegenwoordigd. De geringe interesse wordt om. ver oorzaakt doordat men de nieuwste maohines zoals de DC-9, F-lll, XC-142 en YF-12 niet naa. Le Bourget hadden laten overkomen. Dit was een grote teleurstelling voor de bezoekers, want het zijn juist deze machines, die tot de verbeelding spreken van het publiek en node moeten worden gemist. Het is dubbel jammer, omdat de bedragen die zij aan de ontwikkeling van de lucht en ruimtevaart besteden, bijna ongeloof waardig zijn en een betere waardering verdienen dan hier plaats vindt. Want is het nodig dat zij het achterste van hun tong laten zien? De Russen houden toch ook hun miltaire machines achter het „Gordijn". Het gaat er uiteindelijk om wat men verkopen wiL De Amerikanen hadden juist deze Speel op veilige plaatsen Uk/65-speldjes a 10ct.bij rvnj Interesse KLM voor verlengde versie DC-8 (Van onze luchtvaarmedewerker) gelegenheid aangegrepen om de Europese luchtvaartmarkt te gaan veroveren. Het vorig jaar exporteer den zij ruim tienduizend vliegtuigen en alhoewel dat 23 procent meer was dan in het voorgaande jaar, moeten zij toch alle zeilen bijzetten om deze kapitale exportmarkt te hand haven. De Europese concurrentie doet zich in steeds grotere mate ge voelen en er zijn daarom dezer dagen reeds contracten afgesloten voor een intensievere inter-Europese en Ame rikaans/Europese samenwerking. Een tweede facet die deze tentoonstelling typeert. V erbroedering Verder is de concurrentie tussen Oost n West ook weer niet zo hevig, want de bemanningen van de verschillende toestellen vliegen als tweede vlieger met veel plezier het toestel van hun Amèri- kaanse, Britse, Franse of Russische col lega. Zo ontstaat er anderzijds toch ook verbroedering en terloops steeks wat op van elkanders technisch kunnen. Ruimtevaart Naast de normale en de bijna 60 ver schillende hefsehroefvliegtuigen valt er op Le Bourget ook het nodige op het terrein van de ruimtevaart te bewon deren. Zo exposeren de Amerikanen de Titan II raket, die diende om de Gemini, capsule van MacDivitt en White in de ruimte te brengen en verder de Atlas de Agena B. De laatste fungeerde onder meer als tweede trap bij de lan cering van de Mariner, die de planeet Venus op korte afstand naderde, van de Ranger-6 die de maan bereikte en verder nog voor de lancering van com municatie statellieten. Parkeerbaan Verder ligt het in de bedoeling dat de Agena door een Atlas-raket in een ,g. parkeerbaan om de aarde zal worden gebracht. Daarna zal de onbe mande Agena aan een bemande Gemini worden gekoppeld om dan gezamenlijk hun weg te vervol gen. Zowel van de aarde af als vanuit de Gemini-capsule kan men de Agena bepaalde manoeuvres laten maken, die ertoe moeten leiden dat hij dicht ge noeg bij de Gemini komt om beide ruimtevaartuigen aan elkaar te kop pelen. Daarna kan de motor van de Agena opnieuw worden gestart waar door de twee gekoppelde ruimtevaar tuigen een hele serie manoeuvres kunnen gaan uitvoeren. De techniek van het samenbrengen koppelen van twee of meer ruimte vaartuigen, de zg. rendez-vous-techniek, bijzonder moeilijk. Maar voor een verdere ontwikkeling van de ruimte vaartuigen is hij van grote betekenis omdat men dan grote ruimteschepen in gedeelten kan lanceren en in de ruimte kan samenvoegen. Door de beheersing deze techniek, zullen zich brede prespectieven openen voor een verdere ontwikkeling van de ruimtevaart. Verder exposeren de Russen, zoals eerder in onze bladen vermeld, de Vos- takruimtecapsule. Met behulp van sche matische voorstellingen en foto's -krijgt een bescheiden indruk op welke wijze Y. Gagarin, zelf aanwezig als eerste mens de ruimte heeft overwonnen. Uit de schema's blijkt hoe de Sovjet ruimteschepen en de inzittenden afzon derlijk d.m.v. parachutes naar de aard bodem terugkeren. Deze methode wijkt sterk af van de Amerikaanse, die tot nog toe steeds een landing in het wa ter hebben gemaakt en daarna pas de capsule verlieten. De Russen daarente gen worden, voor dat het ruimteschip in aanraking komt met de harde aardbo dem, met behulr van een schietstoel uit de capsule geschoten en bereiken dan los van de Vostok, hetgeen bolletje be tekent, weer moeders aarde. Interessant Een ander opvallëhd aspect op deze expositie is de ontwikkeling van het luchtkussenvoertuig, waaraan de Brit ten nu al zo'n negen jaar werken. Steeds meer en meer is men van mening, dat dit soort voertuigen, gerangschikt moet wor den onder de scheepvaart Vandaar dat de Salon op dit terrein niet veel te bieden heeft. Interessant is overigens wel een nieuwe Franse ont wikkeling de „Aerotrain" een monorail, waarvoor men een bedrag van 2,5 mil joen heeft uitgetrokken. Het prototype, dat plaats zal gaan bieden aan 6 perso- levensmiddelen-bedrijven Eis van drie jaar tegen man die vrouw doodstak LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 47-jarige fabrieksarbeider H. T„ die op 14 september 1964 in Sneek zijn echtgenote, die met de kinderen bij hem was weggelopen, met een aantal messteken om het leven bracht Aan dit huwelijksdrama lag een trieste voorge schiedenis ten grondslag. Om het huwelijksleven van een fami lielid te redden had het echtpaar, ten einde een driehoeksverhouding te door breken een ander paar in huis genomen. Tussen de echtgenote van verdachte en de andere man kwam echter ook een ongeoorloofde verhouding tot stand, die ten slotte na de nodige verwikkelingen leidde tot het bovengenoemde drama. nen, zal binnen twee jaar gereed zijn. De uiteindelijke versie zal plaats gaan bieden aan 80 tot 100 personen en zal zich voort gaan bewegen met een snelheid van 450 kilometer per uur. Over drie jaar Uit de tentoongestelde modellen blijkt ten slotte dat het massale luchtvervoer zich over twee jaar aan zal gaan dienen. Men ontwerpt zowel voor de korte als lange afstanden luchttreinen die accom modatie bieden aan 200 tot 250 passa giers. Terwijl deze capaciteit over vijf jaar weer verdrievoudigd zal worden. Voorlopig heeft de KLM de meeste be langstelling voor een 12 meter verlengde versie van de DC-8, die over twee Jaar voor aflevering gereed zal zün. Het be treft hier het model 63, welke type in staat wordt geacht zijn 251 passagiers non-stop van Europa naar de V.S. te vliegen. Tegen een prijs die belangrijk beneden het huidige ligt. Resumerend zouden wij van de 26e Sa lon willen zeggen dat deze weinig direct nieuws, maar veel interessant nieuws voor de toekomst biedt Russische attracties De Russen maken op le Bour get goede reclame, maar of wij dat ook bij hen doen. valt te betwij felen. Zo is er de poppenkast- demonstraties. die ontstaan rond de persconferenties van kolonel Yoeri Gagarin. Hij is de grootste attractie voor de pers en het pu bliek. omdat hij vier jaar gele den als eerste kosmonaut de ruimte verkende. In het Russisch steelt de goed lachse, in het gelaat van litte kens voorziene kosmonaut van wal en een Franse tolk tracht zich zonder geluidsinstallatie verstaan baar te maken. Hij zegt: Gagarin dankt u voor de hartelijke ont vangst. Dan breekt er een spreek koor los: „harder, harder". Anderen schreeuwen om handte keningen en fotografen gillen „Yoeri", net als of ze bij hem in de klas hebben gezeten Veel goodwill kweken de Russen ook met hun speldjes, die op beperkte schaal worden verstrekt. In dit verband is het bijzonder koddig om een vooraanstaand Amerikaan, zo blij als een kind. met een Rus sisch speldje op zijn revers rond te zien lopen. De Rus daarentegen iaat trots een Nederlandse cent of ander muntstuk zien. die hij in ruil heeft ontvangen voor zijn gewild speldje. Mocht u ooit een. Rus om een speldje willen vra gen: hij noemt het een Zhatchock. Als u handig bent kunt u er op le Bourget zo'n twee dozijn ver- (Vervolg van pagina I) Minister McNamara kondigde voorts de vorming aan van een mobiele le gerdivisie, die zich door de lucht zal verplaatsen en die onder meer ge bruikt zou kunnen worden in Viet nam. De divisie zal een sterkte heb ben van 15.787 man en uitgerust wor den met 434 toestellen, vrijwel alle maal hefsehroefvliegtuigen. Gevechtsklaar „De invoering van deze nieuwe di- visievorm in het leger zal ons groeiende vermogen om aan alle soorten bedrei gingen het hoofd te bieden in grote ma te doen toenemen", aldus McNamara. De nieuwe divisie zal zo spoedig moge lijk gevechtsklaar worden gemaakt. McNamara zei verder nog. dat op de centrale hoogvlakte in Zuid-Vietnam minstens één Noordvietnamees betaljon geregelde troepen was gesignaleerd. Er betonden aanwijzingen dat zich nog wel acht van deze geregelde bataljons uit Noord-Vietnam in dat gebied ophiel- Stewart De Britse minister van buitenland se zaken, Michael Stewart, heeft gis teren als eerste de mogelijkheid ge opperd van deelname van de Viet- cong aan een internationale confe rentie over Vietnam. In een eerste stadium zou een derge lijke conferentie kunnen worden ge houden op het niveau van de regeringen die hebben deelgenomen aan de ferentie van Genève. Daarna bestaat de mogelijkheid dat afgevaardigden het nationale bevrijdingsfront Cde poli tieke afdeling van de Vietcong) worden opgenomen in de Noordvietnamese de- Twee straaljagers van de Amerikaanse marine hebben vandaag twee Mig-straal jagers waarschijnlijk boven N.-Vietnam neergeschoten. Een van de Amerikaanse piloten verklaarde, dat het waarschijn lijk Noordvietnamese toestellen v. omdat zij een geel-rood embleem droegen. Parlementaire delegatie naar Moskou SCHIPHOL Op uitnodiging va voorzitter van de Russische groep der interparlementaire unie (die tevens voor zitter is van de Opperste Sowjet) is gis- eren een delegatie uit de Nederlandse groep der interparlementaire unie van Schiphol naar Moskou vertrokken voor een bezoek van 14 dagen aan Rusland. De delegatie bestaat uit: mr. A. M. L H. Baeten (kath. v.), mr. J. A. W. Burger (soc.), mr. H. K. J. Beernink (CHU), P. C. Elffericfh (ARP) en ir. D. S. Tuijnman (lib.). Op deze foto van een tekening ts duidelijk het verschil te zien tus sen de normale en de 12 meter verlengde DC-8, waarvoor de KLM bijzonder veel interesse heeft. Stad en Landschap van Zuid-Holland Nieuwe projecten voor recreatie noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND De vraag naar recreatie heeft een- zodanige vorm aangenomen dat in de traditionele recreatie-oorden de topcapaciteit niet meer voldoende is. Men zal met volkomen nieuwe projecten moeten gaan werken. Deze eis plaatst de ge meenten voor grote problemen. De overheid in het algemeen zal een dynamisch recreatiebeleid moeten voeren. Diit is de slotsom van het betoog, dat de heer C. de Koning, burgemeester van Texel, gisteren hield op de jaarverga dering van het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland. Weloverwogen planning is van de vele facetten nog de gemakkelijkste. Het ver krijgen van grond en de financiering der projecten zijn aanmerkelijk moeilijker. Nauwkeurig dient te worden afgewogen hoever men kan gaan bij de ingreep in gebieden, waar het groen overheerst De ontwikkeling toont aan dart uiterste zuinigheid moeten worden betracht. Gezien de veelvuldige noodzaak tot onmiddellijk handelen is het van belang voor het verkrijgen van gronden wegen te vinden ter versnelling van de proce dures. Voorkoming van speculatie is De heer De Koning zei het geboden te achten dat de rijksoverheid de gemeenten e middelen verschaft. Schenking f 100.000 tegen apartheid? Ned. ambassade: „menslievend" KAAPSTAD/PRETORIA, De Zuid- afrikaanse regering heeft via haar am bassadeur in Den Haag bij de Neder landse regering geprotesteerd tegen de schenking van 100.000 gulden aan het ..Defence and Aid Fund", een particu liere organisatie die steun verleent aan „vervolgden onder de Zuidafri- kaanse apartheidswetten". De Zuid- afrikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. IIilgard Muller noemde dit .inmenging in de binnenlandse zaken ran Zuidafrika". De Nederlandse ambassade ln Pretoria heeft gisteren een verklaring uitgegeven naar aanleiding van het protest. Hierin staat, dat de schenking uitsluitend op menslievende motieven berust en geens zins steun betekent aan ondermijnende elementen. In de verklaring wijst de ambassade erop, dat het een algemeen aanvaard be ginsel is, dat elke persoon die vervolgd wordt alvorens berecht te zijn, recht heeft op de best mogelijke juridische hulp. Met nadruk wordt in de verklaring gezegd, dat los van het alom bekende standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van dc apartheid, de voor genomen schenking stellig geen enkele bijbedoeling heeft. In Den Haag heeft de raad bij de Zuid- afrikaanse ambassade in Nederland, De Villiers Booysen, op het ministerie buitenlandse zaken „een persoonlijke boodschap" van de Zuidafrikaanse minis- an buitenlandse zaken aan zijn Ne derlandse ambtgenoot mr. Luns overhan digd. Dit deelde gisteren een woordvocr- /an de ambassade mee. Nadere bij zonderheden over de inhoud kon de woordvoerder niet verstrekken. Daar het persoonlijke boodschap van de ene minister van buitenlandse zaken aa andere was, werd het stuk niet door de ambassadeur, dr. Fouché, overhandigd. Niet minder dan 50.000 gulden UTRECHT Vijftigduizend gulden schadevergoeding eist de werkmeester L. uit het Friese plaatsje Koudum van dc Werkgemeenschap Zuidwest-Fries land. Dit omdat hij per 1 maart 1964 was ontslagen als werkmeester van een werkplaats voor minder-valide ar beiders. Het ambtenarengerecht in Gro ningen had dit ontslagbesluit reeds nie tig verklaard en een schadevergoeding van 20.000 gulden toegewezen, maar L. vond dit te weinig. Vooral omdat hij zelf ook minder-valide Is en maar moei lijk aan dc kost zal kunnen komen. Daarom ging hij in beroep bij dc Cen trale Raad van Beroep in Utrecht. Zijne inziens was hij vooral ontslagen, omdat hij openbaar had gemaakt, dat er op de werkplaats privé-werk voor de voorzitter van de werkgemeenschap werd verricht Voor deze man werd namelijk een boot gebouwd. De staatssecretaris van sociale zaken schreef nadart hij dit had gehoord, een nogal scherp gestelde brief aan de voorzitter met het ver zoek hieraan een einde te maken. Overigens had ook de werkgemeen schap beroep aangetekend tegen het besluit van het ambtenarengerecht in Groningen. Naar de mening van de ge machtigde, mr. B. S. Tigchelaar uit Den Haag, was de kwestie door het ambtenarengerecht teveel in het emo tionele vlak getrokken. Hij bestreed de mening, dat een controverse tussen de voorzitter en de werkmeester de oor zaak van het ontslag zou zijn. De gemachtigde van de ontslagen werkmeester, mr. W. L. van Leeuwen uit Den Haag, was het gehel met het besluit van het ambtenarengerecht eens, maar pleitte voor een hogere schadever goeding. Gevolgen Toch heeft het hele geval voor Neder land nog gevolgen. Zo zal het voorgestel de overleg tussen de Zuidafrikaanse au toriteiten en Nederlandse vertegenwoor digers in verband met additionele rech- n voor de KLM, niet doorgaan. Voorts is het bezoek, dat de chef-staf in dc Zuidafrikaanse marine, admiraal Biermann binnenkort aan scheepswerven en andere industriële ondernemingen in Nederland zou brengen door de Zuid afrikaanse regering afgelast. BRUSSEL Op het oonlogskerkhof bij Brussel is het stoffelijk overschot be graven van de Belgische oorlogsvlieger Henri Taymams, dat de vorige maand werd geborgen uit het wrak van Spitfire bij Zwolle. Jarenlang heeft men in de veronder stelling geleefd, dat de gesneuvelde Belg al een rustplaats op vaderlandse bodem had gevonden. In zijn plaats was echter een Tsjech tér aarde besteld. De ver wisseling kwam -aan het licht door de onderzoekingen van de heer Zomerdijk uit Zwolle. Antillianen voor Ford aangekomen SCHIPHOL Een eerste groep van 19 Antilliaanse arbeiders, die in samen werking met de Nederlandse en Antil liaanse regering een twee-jarig contract met de Ford-automobielfabrieken in Am- steradm hebben aangegaan, is gistermid dag op Schiphol gearriveerd Volgende maand zal een tweede ploeg van 45 Atillianen per boot naar Nederland ko men, gevolgd door nog 35 van deze jonge ongehuwde werkkrachten. COLUMBUS Achttien Amerikaanse militairen zijn dinsdag om het leven ge komen toen de twee hefsehroefvlieg tuigen waarin zij zaten in de buurt i Columbus, in de Amerikaanse staat >rgia, met elkaar in botsing kwamen neerstortten. Rijd met nóg meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. ■km EÜSI O rn WtUROPA .EUROPA EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ook een speciale gids voor Europa van 62 pagina's! ....T Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! 1 TOURING f Op gebouw in Rijswijk zevende etage ROTTERDAM Na drie jaar op de rijksgoedkeuring te hebben ge wacht, kan het Bedrijfschap voor het Schildersbedrijf beginnen met de bouw van een landelijk voorlich tingscentrum. Hiertoe zal op het ge bouw van het bedrijfschap in Rijs wijk een zevende verdieping worden gezet. Tijdens de bouw is met deze mogelijkheid al rekening gehouden. Het voorlichtingscenrtum zal zowel bedrijfsgenoot als opdrachtgever in staat stellen zich op zo breed mogelijke wijze te informeren over de rol, die het schildersbedrijf speelt in de bouw nijverheid. De instelling er van vormt de logische voortzetting van de activiteiten van de Voorlichtingsdienst van het Bedrijfschap. Deze werd in 1962 opgericht als gevolg de grote vraag, die bestond naar technische voorlichting, onafhankelijk an commerciële binding. Bij de voorlichting zal een van de be langrijkste uitgangspunten het feit vor men, dat het bouwen van nu bepalend ls het onderhoud van morgen. Aan ef ficiënte bescherming van hetgecr. nu ge bouwd wordt, besteedt men de grootste aandacht In de moderne bouw zal die bescher ming al moeten beginnen in het ontwerp de architect Planning den beginne af aan betrokken is bü de planning. Als opdrachtgever, bouwer en architect in een vroegtijdig stadium contact opneemt met het schildersbe drijf zal dit een snellere aflevering tot gevolg hebben. Het voorlichtingscentrum zal ruime aandacht schenken aan schildertechnie- ken en moderne applicatiemethoden, waaronder de mogelijkheden van geme chaniseerd schilderen. Naast gegevens over materialen, gereedschappen, veilig heid, inrichting zal ook in df economi sche en juridische sector instructief ma teriaal aanwezig zijn. Ter ondersteuning van de voortich- tingsactivlteiten van het Bedrijfschap is in het bouwcentrum te Rotterdam een informatieve stand ingericht, die de aan dacht vestigt op de actuele betekenis van het schildersbedrijf en voor oplossing van vraagstukken op het terrein van schilder, weric verwijst naar de voorlichting». Actie P.B.-fonds is verlengd tot 4 juli AMSTERDAM Dc latere datum waarop dc N.T.S. een door Henk de By vervaardigde documentaire over het 25- jarig prins Bernhard-fonds zal uitzenden heeft tot gevolg dat de jubiieumactie met verloting van de tekening „Man met hark" van Vincent van Gogh wordt ver lengd tot 4 juli. De datum van trekking blijft 15 juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11