Nieuwe Leidlse Courant REEDS TIEN DODEN GEBORGEN Fransen tegemoetkomend op EEG-vergadering Vopo's schieten op toeristen A.A.P. Arbeiders wierpen vat teer op monteur Moeder doodt dochtertje en twee zoontjes Commentaren r Woensdag 16 juni 1965, 46ste jaargang Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tüdelük regen, morgen overdag op klaringen, maar ook enkele plaatselijke buien. Matige tot krachtige wind eerst tussen oost en zuid, daarna tussen zuld- Pireeteofï F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stentvastigh is ghebteven lijn hert in teghenspoefl" V.. p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Tanker in brand na explosie Geen hoop voor vermisten Chaos bij Verolme Rozenburg Snelle hulp van alle kanten (Van onze R'damse redactie) ROZENBURG Bij Verolme tanker cleaning op Rozenburg waar gisteravond de ruim 32.000 ton metende, Noorse tanker Rona Star explo deerde, waren vanmiddag reeds tien doden geborgen. Het zijn allen clas sificeerders, die op het rampschip aan het werk waren, toen dit door nog onbekende oorzaak uit elkaar sprong en ogenblikkelijk daarna in brand stond. De vrees bestaat, dat er nog meer mensenlevens te betreu ren zijn. Volgens opgave van de rijkspolitie te water worden nog zes personen vermist. Op de Rona Star waren tussen de 35 en 40 classificeer ders met de ontgassing van de ladingtanks bezig. ramp van ongekende omvang veroor- Van de 42-koppige bemanning van de tanker aan boord bevonden zich ook nog enkele vrouwen en kinderen van officieren werd niemand gedood. De gewonden, bij elkaar zo'n 25, mankeerde weinig of niets. Hun klachten variëren van een glassplinter in de hand tot een gebroken arm. Na verbonden te zijn op de naast het reinigingsbedrijf liggende werf van Verolme konden de meesten per taxi naar huis gaan. Slechts twee geblesseerden, onder wie de vrouw van de eerste machinist, die een arm brak, werden naar het ziekenhuis vervoerd. Het was een bijzonder krachtige explosie, die gisteravond tegen half twaalf in een groot deel van de rand stad Holland weerklonk. In Rotterdam en Den Haag rinkelden de ruiten, tot Laren toe werd de scheurende donder slag gehoord. Tot vier uur vanmorgen heerste er grote onzekerheid over het lot van de vermisten. Men hoopte dat ze veilig de wal hadden bereikt en vandaar onmiddellijk naar huis wa ren gegaan. Kameraden, die met hen gewerkt hadden, wisten echter beter. Met schrik in de ogen en met trillende handen spraken ze de ge dachte uit dat niemand van dege nen die zich bij de ontplofte lading had bevonden, levend van het schip kon zijn gekomen. Toen de uitgebrande Rona Star zo ver was afgekoeld dat 't dek kon wor den betreden, deden met roet bedekte en halsbrekende toeren verrichtende bergers de gruwelijke ontdekking. De lijken van de omgekomenen de meesten van hen waren Hagenaars waren onherkenbaar verminkt en lagen overal verspreid. Duidelijk is dat de enorme luchtdruk, welke met de ex plosie gepaard ging, de ongelukkigen naar alle richtingen heeft geslagen. Vertraging Omdat het middenschip van de tanker onder water stond, werd het onderzoek ernstig vertraagd. Juist in dit deel vond de ontploffing plaats, waardoor het dodencijfer nog kan stijgen. Naar de oorzaak van de ramp wordt door de rijkspolitie te water reeds een diepgaand onderzoek ingesteld. Rona Star kreeg de gebruikelijke schoonmaakbeurt, waaraan ontgassing en ontluchting van de ladingtanks vooraf gaat. Roken of ander gebruik van vuur is bij deze werkzaamheden streng verboden. Een vonkje kan een Hagenaar Spitsbaard: „Ik werd 12 m weggeslagen" (Van onze R'damse redactie) ROZENBURG Een van de classificeerders, die op de Rona Star aan het werk waren, was de 25-jarige Hagenaar J. G. Spits baard. Zichtbaar ontdaan deed hij ons vannacht het volgende ver haal: ,,Ek wist niet meer waar ik het had. Opeens werd iik in een hoek geslingerd, zeker twaalf me ter van de plaats, waar ik stond. Een knal zoals ik m'n leven nog niet heb gehoord, verdoofde mijn oren. Gelukkig was ik op een tros terecht gekomen, waardoor ik me nauwelijks heb bezeerd. In een vette rook stond ik even daarna op het voorschip Er waren zo'n vijf tien van m'n kameraden bü me, en twee vrouwen en drie kinderen, die Noors spraken. Met sleepboten zijn we van- het schip afgehaald. Ik zag iemand via een tros in het water glijden. Op het achterschip sprongen er een paar zomaar overboord. Ik wilde het eigenlijk ook doen. maar toen die sleepboot kwam, was het niet meer nodig". ^^autoverhuur /^•uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Lelden, Tel. 40447-34594 (Advertentie) ZONDAG 20 JUNI VADERDAG N O LET's Ruiten In dorpen als Rozenburg. Spijkenisse en Heenvliet braken honderden ruiten. On telbare bewoners renden in paniek de straat op, her en der vragen naar de oor zaak van het geweld. De vlammen, dip weldra hoog in het duister oplaaiden, gaven 'n aanwijzing doch geen zekerheid. Velen dachten aanvankelijk, dat een olie opslagtank in het Europoortgebied het begeven had. Bevreesd voor een tweede ontploffing bleef men angstig samenhok ken op straat. Afscheidsfeest] e Aan boord van de Rona Star, die voor een onderhoudsbeurt bij Verolme tanker cleaning lag en vandaag zou hebben moeten vertrekken, werd juist een afscheidsfeestje gegeven, toen de ontploffing zich voordeed. De lucht druk was zo hevig, dat de misschien twintig personen, die in een van de Omstreeks half twaalf vannacht brak na een zware explosie brand uit op de Noorse tanker Rona Star, gelegen op de werf van Verolme op Rozenburg. De explosie was tot in Laren te horen. Aan de blus werkzaam' heden namen drie blusboten van de Havendienst deel, terwijl zeer veel brandweerwagens en ambulances zorgden voor een heksenketel van zwaailichten en twee-tonige hoorns. Op de foto trachten brandweerlieden het SCHIPHOL Vier arbeiders, die meehelpen de luchthaven Schiphol uit te breiden, hebben gisteren een vat teer gegooid op het hoofd van de 33- jarige monteur J. van Ommen uit Hil versum. Het slachtoffer werd letter lijk zwart als pek naar de geneeskun dige dienst op het oude Schiphol ge bracht en daar zo goed en zo kwaad als het ging gereinigd. Een geluk dat de teer koud was. Zijn haar, gelaat en bovenkleding wa ren mef de zwarte massa overdekt. Hij klaagde over een schrijnend gevoel aan huid en ogen en werd daarom later naar het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad vervoerd. Tegen de vier mannen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens mishan deling en vernieling (van de kleding) door de op Schiphol gestationeerde rijks- Aanleiding tot het incident was eer verschil van mening tussen de monteur en de vier arbeiders. De laatsten waren bezig met het teren van Eterniet-pijpen. De monteur meende, dat hij die middag aan de steiger had moeten werken. Hij sommeerde de vier de steiger te verlaten en begon er tegen op te klimmen. Zijn tegenstanders begoten hem toen met teer. De monteur heeft later verklaard dat het slechts in zijn bedoeling lag wat gereedschap te pakken, dat nog op de steiger lag. BERGEN OP ZOOM Gistermiddag om ongeveer half zes werd de 67-Jarige oud-postcommandant van de rijkspolitie A. Muskes nabij Heerde. tussen Bergen op Zoom en Roosendaal, door de bliksem getroffen. Hij werd van zijn fiets geslin gerd, maar overleefde het ongeluk. salons bijeen waren er bevonden zich ook enkele bemanningsleden bij van de iets verder afgemeerde Noorse tanker J. M. Ugland in alle rich tingen werden geslingerd. Bijna ieder een werd licht gewond en zeker de helft liep een shock op. (Voor vervolg zie pag. 7) Beslissing landbouwbeleid uitgesteld BRUSSEL De ministers van de EEG zijn gisteravond naar hun hoofdsteden teruggekeerd, zonder een beslissing te hebben genomen over de ingrijpende voorstellen van de Europese commissie over de financie ring van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Na een urenlang debat, met als enige verrassing een onverwacht tegemoetkomende Franse hou ding, werd besloten op 30 juni de voorstellen verder te bespreken. De verrassing kwam toen minister Couve de Murville van buitenlandse zaken verklaarde dat Frankrijk zich bereid verklaarde het tot stand komen van een volledige gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten met een gemeenschappelijke financiering daarvan te willen uitstellen tot 1 ja nuari 1970. Hogei'e bijdrage Verbijsterende bekentenis (Van onze speciale verslaggever) ASSEN Tegenover de rijks recherche heeft de 28-jarige ge huwde vrouw Z. de J. uit Roswinkel in Drente een verbijsterende beken tenis gedaan. In het huis van bewa ring in Leeuwarden, waar ze in ar- est zit, verdacht van moord op haar vijfjarig kind Jobkien, heeft ze toegegeven in vroegere jaren nog twee van haar zoontjes te hebben omgebracht. Het gaat om de nog geen 20 dagen oud geworden Hendrfkus, die in '63 met een kussen werd gestikt. In 1964 paste ze dezelfde gruwelijke methode een tweede keer toe op een kind, dat vier dagen oud mocht worden en eveneens Hendri- kus was genoemd. Voor de overlijdensverklaring van de baby's gaf dezelfde arts als doodsoorzaak een bloedziekte op. Toen hij dit jaar opnieuw in het gezin van De J. werd geroepen, nu om een overlijdensverkla ring van het oudste kind af te geven, achtte hij opname in een psychiatrische inrichting gewenst, omdat de vrouw in een blijvende shocktoestand verkeerde. Verdronken Bij de opening van het Holland Festival, gisteravond in het Am sterdamse Concertgebouw, ging het gemoedelijk toe. Burgemees ter Van Hall zat te praten met mevrouw Cals, terwijl de minis ter-president een grapje vertelde aan minister Vrolijk. Mevrouw Van Hall lachte er om. had uitgespuwd, werd in een wasteil verdronken. De moeder verklaarde dat ze tijdens haar werk was flauw gevallen en toen met haar volle ge wicht op het meisje terecht was ge komen. Toen ze weer bij kwam, zou ze tot haar grote ontsteltenis gemerkt hebben dat haar kind levenloos in het water lag. Ze had toen een zelfmoord poging met gas gesimuleerd om haar verhaal wat meer gewicht te geven. Op 25 juni a.s. komt de ontaarde moe der voor de Asser rechtbank voor. De officier heeft haar doodslag ten laste gelegd. In het gezin De J. waren huwe lijksmoeilijkheden, doch de man, die chauffeur is, heeft van de misdaden en hun motieven niets bevroed. In de voorstellen van de Europese commissie wordt daarvoor de datum ge noemd van 1 juli 1967, een datum die tot voor kort door de regering in Parijs ook werd verlangd. Een tweede toege vend Frans voorstel werd toegelicht door minister Pisani van landbouw^ Dit hield in dat Frankrijk tot 1970 een gere bijdrage aan de gemeenschappelijke financieringskas wil leveren dan het go- val zou zijn geweest bij een gemeen schappelijk beleid met ingang van 1 juli 1967. Overigens is het Nederlandse stand punt geen gemeenschappelijke fi nanciering zonder grote Europese par lementaire bevoegdheden krachtig gesteund door de Europese commissie. Voorzitter prof. Hallstein verklaarde, dat de voorstellen van de commissie gemeenschappelijke landbouwfinancie- ring, het creëeren van eigen middelen van de E.E.G. en parlementaire contro lerende bevoegdheden een onverbre kelijk geheel vormden. Mr. Luns Minister Luns en Couve de Murville waren de belangrijke sprekers op de conferentie. Over de bevoegdheden van de Europese Assemblee zei mr. Luns, dat deze niet alleen een Vetorecht dienen in te houden voor de beoordeling van de begrotingen van de gemeenschap maar ook voor de wetgevende arbeid daarvan. Voor Nederland woonde minister Bies heuvel van landbouw. Den Uyl van eco nomische zaken en Vondeling van fi nanciën evenals staatssecretaris De Block van buitenlandse zaken de besprekin- Frankrijk heeft intussen alle verzet tegen een topconferentie in E.E.G.-ver- band opgegeven. Zoals gemeld heeft bondskanselier Erhard van West- Duitsland tijdens zijn gesprek met De Gaulle (eind vorige week) voorgesteld een dergelijke conferentie over de po litieke eenwording van Europa te houden. De Gaulle weigerde er op dat moment zyn fiat aan te geven, maar gisteren maakte de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, bekend dat Frankrijk „geen principiële be zwaren" had. Peyrefitte voegde er echter aan toe dat Frankrijk wel be paalde voorwaarden zou stellen, af hankelijk van het verloop van de be sprekingen in Brussel. r\P Russische uitnodiging is van- daag een groep Nederlandse parlementsleden uit alle grotere par tijen naar Moskou gegaan voor een veertiendaags bezoek aan de Sovjet- Ook naar onze mening zijn bezoeken van deze aard belangrijk. Niet dal veertien dagen genoeg zijn om al zijdige indrukken op te doen. Maar het is heel wat beter dan niets en men kan straks spreken met meer gezag. Omgekeerd zal men in Rusland, waar ook over de situatie te onzent vaak misverstanden bestaan, inllich- tingen kunnen verstrekken met be trekking tot de feitelijke toestand. We leven in een eeuw van mense lijke contacten en van persoonlijke ontmoetingen. In de erkenning van wederzijdse menselijkheid ligt al een krachtige garantie voor een weder zijds begrip. Daarmee zijn de prin cipiële verschillen niet weggenomen, wel komt men dan ook toe aan een open bespreking daarvan. Naar de ervaringen van onze parle mentariërs in het communistische land zijn ook wij benieuwd. •k ATEER en meer hogere scholen be sluiten af te zien van de groen tijd. De nieuwe cursus nadert en het ligt voor de hand. dat men zich be raadt op de houding, tegenover de dan aankomenden aan te nemen. Men kent or standpunt. Ontgroenen, wil het geschieden op een wijze die verantwoord mag heten en die be antwoordt aan het werkelijke doel, is uitzonderlijk moeilijk. Weinigen slechts verstaan die kunst. Vandaar ook, dat de praktijk nogal eens te wensen overlaat. Hierbij komt, dat de vraag zich Iaat stellen, of het ontgroenen nog pas send is in een tijd, die zulke duide lijke ontwikkelingen vertoont naar democratisering. Begrijpelijk, dat men in zulk een tijd naar andere ge dragsregels zoekt, meer met deze ontwikkelingen in overeenstemming. Ook wij achten het ontgroenen in de oude stijl nauwelijks nog houd baar. En we zien geen reden, erom te treuren. TN België worstelt men met een kabinetsformatie die zijn we geneigd te zeggen al bijna is van Nederlandse duur. Nederland heeft bij de jongste formatie overigens be wezen, dat hel ook snel kan. De moeilijkheid voor België schuilt in het feit, dat men er voor een voor genomen grondwetsherziening een extra-meerderheid behoeft die zich echter alleen uit de drie grote par tijen laat samenstellen. En van toe nadering tussen de drie is nog onvol doende gebleken. Aan het Nederlandse stelsel wordt als regel de grote verdeeldheid ver weten, zoals die by ons bestaat. Nu menen wij niet, dat het bij ons niet ook wat minder zou kunnen. Echter, juist de verdeeldheid maakt op haar beurt ook weer verschikkingen en verschuivingen mogelijk, zodat de zaak minder spoedig klem komt te Overigens, we hebben bij ons vaak genoeg met lange formaties moeten worstelen dan dat we onze zuider buren niet zouden toewensen, spoe dig uit de politieke impasse te mogen geraken. Tijdens boottochtje in Teltow-kanaal Man gedood. Lady Churchill in Hogerhuis LONDEN De weduwe van Sir Winston Churchill heeft van daag haar plaats in het Hoger huis ingenomen, een eer die haar overleden echtgenoot altijd heeft geweigerd. Na de installatie- plechtigheid, die vijf minuten duurde, kreeg de barones Spen cer Churchill van Chartwell (kortgeleden in de adelstand verheven) de traditionele hand druk van de voorzitter. „Hear, Hear", mompelden de 200 adel lijke leden van het Hogerhuis. Zij is de dertiende barones in het Hogerhuis. vrouw gewond BERLIJN De communistische grensbewaking heeft gisteren op de demarcatielijn tussen West Oost-Berlyn in het Teltow-kanaal Westduitser doodgeschoten Westduitse vrouw ernstig wond. De man en de vrouw wer den getroffen tydens een boottocht je. Het is nog niet duidelijk of zy zich op het moment dat de schoten vielen op West- of op Oostduits ge bied bevonden. Volgens Ameri kaanse autoriteiten zijn zij de grens niet over geweest. Volgens de Westberlijnse politie hadden Oostduitsers in een controle toren eerst drie waarschuwingsscho ten gelost. De boot probeerde daarop terug te keren, maar voor waar schijnlijk omdat de inzittenden in pa niek raakten de verkeerde kant uit. Op dat moment werden met lichte machinegeweren ongeveer dertig scho ten gelost, die het paar verscheidene malen troffen. Het slachtoffer was de 43-jarige za kenman Hermann Döbler, zijn metgezel lin de 22-jarige Elke Martens. De man werd in het hoofd, in de rug en in een been geraakt. In het ziekenhuis is hij overleden. De vrouw werd eveneens in het hoofd getroffen, maar men hoopt, dat zij er het levend af zal brengen. Direct nadat de man. die in de boot stond, was getroffen, nam zij het stuur van de (motor) boot over en probeerde deze te keren. Ondanks een nieuw salvo, dat ook haar verwondde, slaag de zij er in de boot in veilig water te brengen. Het was de eerste keer, dat de Oost- duitse grensbewaking op een Westduitse boot schoot, zo deelden Westberlijnse autoriteiten mee. In het verleden werden mensen, die per ongeluk in Oostberlijns gebied terechtkwamen een paar uur aan gehouden en daarna vrijgelaten. Iemand, die in de buurt aan het vissen was geweest, vertelde dat de Oostduitsers duidelijk hebben moeten kunnen zien, dat een van de inzit tenden van de boot een vrouw was. Hij wees er voorts op, dat het onmo gelijk is vanuit het water op Oost- duis grondgebied aan wal te komen, omdat deze geheel met zware prik keldraadversperring is afgezet. De beschieting was dus volkomen zinloos, zo zei hij. Burgemeester Willy Brandt noemde de beschieting „een koelbloedige moord cn een afschuwelijke provocatie, waarvoor geen excuus bestaat". .Verachting" Generaal-majoor John F. Franklin, commandant van de sector waar de be schieting plaats had, verklaarde: een re gime, dat mensen doodschiet, die op een mooie dag in hun eigen stad een onschul dig boottochtje maken, is een regime dat onze diepe verachting verdient. West duitse autoriteiten spraken de vrees uit, dat het incident aanleiding zal kunnen worden tot relletjes in Berlijn op 17 junL Twaalf jaar geleden vond op deze dag Oost-Duitsland een opstand plaats, die West-Duitsland als een nationale dag wordt gevierd. Vorig jaar verliep de herdenking rustig, maar twee jaar geleden stroomden duizenden Westberlijners samen bij de muur. Het officiële Oostduit se perebureau ADN heeft mel ding gemaakt van het incident, maar niet meegedeeld, dat een der inzitten den van de boot een vrouw was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1