N. Rakier en J. v. d. Dool zijn de winnaars Prima orgelconcours Bolsward Kapt. R A Liem begr: raven Hoge Duitse rechter was SS-officier Structuurplan: een dringende zaak Groter verlies aan arbeidsuren in april I) DRugabei /ft een &on£e \if m Deconfessionalisering is eis van onze tijd, zegt nieuwe voorzitter PvdA NIEUWE I.EIDSE COURANT 5 MAANDAG 14 JUNI It» BOLSWARD Het nationale or gelimprovisatieconcours in Bols ward is langzamerhand tot een vast in het Nederlandse orgelleven ge wortelde traditie gegroeid, en toen zaterdag in deze mooie Friese stad voor de vierde keer deze wedstrijd plaats had, was „iedereen" er. Zo'n ontmoetingspunt is op zichzelf al belangrijk: de organisten zijn nog al honk-, of liever (orgel)bankvast, al gaan ze zich nu wel roeren vooral op het gebied van hun honorering, die zo nauw samenhangt met hun status in de kerk. De voorzitter van het organiserend comité, ds. H. Kr eb, doelde hierop, toen hij sprak over de „problematiek van het orgelbriefje", en terecht zag hij in deze „orgeldag van Bolsward" Lid van Whisky-four BERGEN OP ZOOM Onder zeei grote belangstelling is zaterdag het stof felijk overschot begraven van kapitein R. A. Liem, lid van het whiskey-fourteam, die dinsdag op de vliegbasis Woensdrecht om het leven kwam. De auto met de kist, bedekt met de Vaderlandse driekleur en de pet van de overledene, werd voorafgegaan door de iuchtmachtkapel, die treurmuziek speel de en door een vuurpeloton van de Luchtmacht uit Nijmegen. Als slippedra- gers fungeerden kapitein Van Bomme- len, commandant van het whiskey-four team, luitenant Peerboom, lid van het team. de Belgische kapitein Helder- weirt, reservevlieger van het whiskey- fourteam en luitenant Wijninga, oud-lid van dit team. Als dragers fungeerden leden van het technisch personeel van vlucht nummer twee van het instructie- squadron. Onder de belangstellenden be vonden zich vele officieren van de lucht macht, landmacht en marine. Ook de Bel- :he luchtmacht was vertegenwoor- ligd. De plechtige uitvaartdienst in de St. Jozefkerk te Bergen op Zoom werd ge celebreerd door pater Dirks uit Den Haag. IDe tinprijs te Singapore steeg 14 juni ft 8',£ tot 780 Maleisische dollars de roeh een streven naar een grotere waarde ringin ideële als in materiële voor het vakmanschap, dat vereist is voor een goed vervullen van het orga nistschap. Groei Inderdaad het Bolswardse groeit in kwaliteit en in kwantiteit. Wat betreft die kwantiteit: er waren vier deelnemers, die niet alleen op het grote orgel, maar ook op het koororgel moesten improviseren. Aan dit uitgebreide con cours ging vooraf een orgelbespeling door Nico van den Hoovcn. die op te vatten was als een „ouverture" bij het binnenkomen van het publiek en waar naar men niet bepaald ongestoord kon luisteren. Hetgeen jammer was voor het spel en voor het programma van oud franse werken I En dan was er als entr'-acte muziek, gedurende het beraad van de jury. eer programma van oude en nieuwe blaas muziek. gespeeld door het Nederlands Koperkwintet. Het was alles bij elkaar van het goede te veel! Gestegen Daartegenover stond, dat de kwa liteit van het concours zelf aanzienlijk gestegen was. De vier organisten-deel nemers hadden een drievoudige opgave te volbrengen, n.l. het harmoniseren van een koraalmelodie, het improvi seren van een orgelkoraal op dezelfde melodie, het improviseren van een fu- ghetta alsook het improviseren van een hoofdvorm op twee gegeven thema's. Wat Bert Matter. Jan Welmers. René Rakier en Jacques v. d. Dool hiervan maakten, liep niet veel uiteen, en voor al de orgellkorailen leverden interessan te bewerkingen op. Maar Geonge Stam was in het vinden van het fughetta en het koraal-thema gelukkiger dan in het vinden van de twee thema's voor de hoofdvorm, en daardoor werd er in het eerste gedeelte van het concours eigenlijk beter gemusiceerd. Men hoor de over het algemeen technisch goed orgelspel en het was opvallend, dat alle vier in het moderne klankidioom dachten. Speels De winnaar Jacques van den Dool uit Culemborg leverde een bondige hoofdvorm af, die speels werd opgezet en exotische klankkleuren afwisselde met dansante akkoord-opeenvolgingen. De „koraalprijs" won de Haaase or ganist René Rakier en verdiend! Want hij gaf aan het koraalthema smaakvolle harmonisatie en een klas- siekrustige uitwerking. Natuurlijk werd de uitslag drux be sproken door de „kenners en de lief hebbers": er was weinig verschil tussen de deelnemers („het was kruis of munt", zoals jury-voorzitter Jan Mul opmerkte!), zelfs in de neiging veel te zwaar-op-de- hand te zijn bij het improviseren! Moet het spelelement immers niet prevaleren boven het constructieve?, zo dachten wij. Bolsward gaat nu zijn eerste lustrum tegemoet. De voorbereidingen hiervoor I ding zijn reeds gemaakt Moge de viering v'an glorieus worden! Willem Talsma. Vermist militair in Suriname verdronken PARAMARIBO Het stoffelijk over schot van de dienstplichtig soldaat dtr eerste klasse J. J. M. Strijs uit Bruns- sum is zaterdagochtend in de Sara- Kreek nabij Zanderij gevonden. Hij was een der beste zwemmers van de Neder landse troepenmacht in Suriname cn begaf zich gekleed te water in de Pa rarivier om een vriend, die in moei lijkheden verkeerde bij het oversteken, te helpen. Sindsdien werd hij vermist. De legervoorlichtingsdienst meldt 'lat de begrafenis in Nederland zal geschieden. PROMOTIES AMSTERDAM - i zijn gepro Boomgaard sterdam» op een proefschrift getiteld kinase, een onderzoek nar de uitbrei- en functie" (Promotor; prof dr J J Loghem). en O Kluft (Amsterdam) op een proefschrift getiteld ..Hyperbaric oxy gen In experimental cancer in mice" (Pro- motor: prof. dr. I Boerema) Joodse beschuldiging NEW YORK Het Amerikaanse Joodse congres heeft gisteren de presi dent van het Duitse bof van beroep schadevergoeding aan nazi-slachtoffcrs, dr. Karl Arndt, ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van de SS. HO volgens het congres in 1933 tot het elitekorps van de nazi's toegetre den. Het hof waarvan hü president zetelt in Bremen. De voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres, dr. Joachim Prinz, verklaarde, dat de inlichtingen dr. Arndt bevestigd waren door het bu- voor Duitse aangelegenheden het Amerikaanse ministerie van tcnlandse zaken op grond van gegevens die het had kunnen verzamelen Rapport „Verkeerspolitiek" van K.V.P.: DEN HAAG Een structuurplan voor het verkeer in de ruimste zin (wegen, waterwegen, luchtverkeer, spoorwegen, telefonie enz.) is drin gend nodig. Dit is een der conclusies uit het rapport „Verkeerspolitiek" van de K.V.P. Het partijbestuur stel de zich geheel achter dit rapport. De rapporteurs zijn er voorts overtuigd, dat het verkeersvraagstuk de komende jaren van zeer groot belang zal worden. Daarom dienen verkeers zaken door beleidsinstanties te worden behartigd. „Het verkeer moet vanuit het louter technische vlak getrokken worden in het politieke". Centraal orgaan Om reeds nu een zo groot mogelijke coördinatie te bereiken, zal op korte termijn een centraal orgaan moeten den ingesteld, dat als college van advies voor de regering, provincies en gemeen ten kan optreden. Dit college zal moeten adviseren op het gebied van planning het bepalen van prioriteiten. Het structuurplan zal gebaseerd moe ten zijn op een harmonische afstem ming van de voorzieningen die nodig lijn om de behoeften van het econo misch en maatschappelijk leven te voldoen. Hij de opstelling van een dergelijk plan aal bovendien rekening gehouden moeten worden met de ontwikkelingen van de Geen Europese belasting op margarine DEN HAAG In commissies van het Europees parlement is zoveel ver zet gerezen tegen de EEG-voorstellen Voor olie- en vetten regeling, die een Europese belasting op margarine zal instellen, dat het parlement volgende week op zijn vergadering in Straats burg die voorstellen zal verwerpen. Het ziet er naar uit, dat het parle ment zal vragen de kwestie opnieuw in studie te nemen, deelde aldus de Nederlandse liberale afgevaardigde 8aas mee. De olie- en vettenregeling brengt ove rigens de kwestie van de Europese de- a>ocratie aan de orde. Er wordt name lijk een Europese belasting voorzien Waarover dc nationale parlementen geen zeggenschap zullen hebben. Die controle zal dan echter onder -het Euro pese parlement moeten vallen. Ook de- H principiële zaak zal de volgende *'eek volgens, de heer Baas. zeer pri mair worden gesteld in de Straatsburg- ze debatten. verkeersvoorzieningen in Europa en in de wereld. Naast inzicht in de huidige behoeften, wordt ook inzicht in de be hoeften op langer termijn vereist voor de opstelling van het structuurplan, aldus het rapport. DEN HAAG Door verminderde bedrijvigheid zijn er in april 1965 in de Nederlandse bedrijven 16.120 man uren en 1.216 vrouw-uren verloren gegaan, tegen 117 resp. 180 in april 1964, zo blijkt uit gegevens van hef Centraal Bureau voor de Statistiek. In maart 1965 bedroeg het aantal min der gewerkte man-uren 4.814 en het aan tal vrouw-uren 507. De bedrijven, die ei wegens de verminderde bedrijvigheid toe moesten overgaan tijdelijk korter te werken, zijn vooral te vinden in de me taalsector, de textielindustrie en in de leder-, rubber- en wasdoeknijverheid. De arbeidsinspectie verleende in april aan 15 bedrijven op hun verzoek een zg. short-time-vergunning. Deze bedrij ven hadden een totale personeelsbezet ting van 822 mannen en 156 vrouwen. Voor 372 mannen en 30 vrouwen werd van de verleende ontheffing gebruik ge- In de metaalnijverheid gingen bij drie bedrijven in totaal 6.710 man-uren ver vier textielbedrijven werd 5.892 uren en 321 vrouw-uren minder ge werkt. Bij zeven bedrijven in de leder-, rubber- en wasdoeknijverheid werden 3.413 manuren en 895 vrouw-uren als verloren geregistreerd. Alle Britse Victor- bommenwerpers worden verbouwd LONDEN Alle Victor-bommenwer- pers van de Britse luchtmacht zullen worden verbouwd omdat bü twee maan den geleden gehouden spanningsproeven Is gebleken, dat er scheuren In de vleu gelbeplating verschenen. is gisteren door een woordvoer- van het Britt-2 ministerie van fensie bekendgemaakt. Hij zei, da geen sprake van was, dat de zestig tellen van dit type waarover de Britse luchtmacht beschikt aam de grond zullem moeten blijven. De reparaties zullem over tijdvak van twee jaar plaatsvinden. schone warmte V GASCONVECTOR Nederland reserveert f 100.000 Zuid-Afrika ontstemd over de hulp vervolgden apartheid JOHANNESBURG Het besluit van 1966 de Nederlandse regering financiële steun te geven aan vervolgden onder dc Zuidafrikaanse apartheidswettcn heeft storm van protest ontketend in Zuid-Afrika. Het in Johannesburg ver schijnend blad Dagbreek noemt de Ne derlandse stap „de ernstige diplomatie ke belediging die het moederland de Zuidafrikaanse republiek heeft aange daan en het hoogtepunt van een reeks weloverwogen beledigingen". De Transvaler, waarvan premier Ver woerd eens hoofdredacteur is geweest, verklaarde dat het geld weggegooid is communisten en niet aan vrijheids strijders, zoals de Nederlandse regering misschien denkt. Zoals bekend, deelde minister van buitenlandse zaken Luns, vorige week antwoord op een schriftelijke iraag het Tweede-Khmerlid G. J. N. M Ruygers mee dat op de begroting voor Godslastering: maand voorwaardelijk AMSTERDAM. De officier van justi tie bij de rechtbank mr. W. Tonckens. heeft dezer dagen tegen de 23-jarige hoofdredacteur van het Amsterdamse studentenweekblad „Propria Cures" S. terzake van „smalende godslastering, kwetsend voor de godsdienstige gevoe lens van hen die 'n andere opvatting van de godsdienst hebben als verdachte" een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van ƒ200,— geëist. bedrag van 100.000 gulden zal worden bestemd, dat ter beschikking zal worden gesteld van een door de VN aanbevolen particuliere Zuidafrikaanse organisatie „Defense and aid fund". Vertegenwoordigers van de gemeen schap van de Nederlandse emigranten Johannesburg zijn eveneens ontstemd ;r de Nederlandse steun. Zij hebben aangekondigd een protestbrief te zullen overhandigen aan de Nederlandse am bassadeur in Kaapstad, mr. H. A. Helb. Ook zullen voor het gebouw van de ambassade demonstraties worden ge houden. Seizoenclaling van werkloosheid DEN HAAG, De werkloosheid ls in de maand mei gedaald. Er is hier echter sprake van een normale seizoendaling. Het aantal werklozen daalde met ruim 3500 van 24.000 tot ruim 20.500. De vraag naar mannelijk personeel steeg de afgelopen maanden met 6.000. Deze had voor meer dan de helft be trekking op de jongeren. Het voor het seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen bleef gelijk op het niveau van 30.000. terwijl dat van de openstaan de aanvragen om mannelijk personeel een daling vertoonde van 87.000 tot 85.000. R. S. Stokvis en Zonen: Tot commis saris is benoemd de heer L. C. M. J. Gussenhoven, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Indoheem. Dorp in Texas door overstroming weggevaagd .SANDERSON (Texas) Zestien pe ;onen kwamen vrijdag om het lev» toen een bijna vijf meter hoge vloed golf het dorpje Sanderson in Texas volledig verwoestte#. De overstroming werd veroorzaakt door een onverwach te wolkbreuk. Vijftien mensen werden vermist. Vijfenzeventig huizen, vier motels leer dan tien andere zakenpanden werden verwoest door de watermassa's die het gewoonlijk droge riviertje dat door het dorp loopt in een reusachtige stroom veranderde. In deze streek valt gemiddeld veertig centimeter regen. Toen de wegen langzamerhand weer begaanbaar waren, begonnen politie agenten te paard uit vijftien distrikten aar de vermisten te zoeken. De overstroming was zo hevig, dat uit de graven op het kerkhof van San derson een aantal lijken zijn wegge spoeld. De totale schade wordt geschat op twee miljoen dollar. In het noorden van de staat Missouri is een particulier vliegtuig gisteren tij dens een hevige onweersbui neergestort, waarbij alle vier inzittenden zijn omge komen. Op vele plaatsen in Amerika heeft het ook gisteren zwaar geregend, na wolken breuken van zaterdagavond. Een automo. bilist is verdronken in de watermassa, die Spring Missouri blank legde. De schade in deze stad wordt officieus ge schat op een miljoen dollar. Indonesische regering Geen politieke strijd op West-Irian DEN HAAG Gezien het grote ver schil in politieke, economische en so cialeontwikkelingtussen West Irian ei de overige delen van Indonesië, meent de regering te Djakarta dat overslaan de politieke strijd in Indon West Irian moet worden ver Zij heeft dit aan de Nederlandse gering meet -eeld, nadat deze inlich- tingenhadgevraagdover 't in het In donesische staatsblad afgekondigde pre sidentiële besluit, waarbij politieke gaderingen en bijeenkomsten, alsmede het oprichten van politieke partijen West Irian als misdrijf strafbaar wordt gesteld. ander schrijft minister Luns thans in een nader antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Van Rijckevorsel (kath. v.) van 1 februari van dit jaar. In verband met een rationele ontgin ning zijn de staatsmijnen Emma en Hen drik tot een mijn samengevoegd. De verkoop van schcer- lotions in de kantines van Britse gevangenissen is verboden. Het besluit werd genomen toen, na een onderzoek naar on verklaarbare bedwel ming van sommige ge vangenen, bleek dat zij alcohol bevattende loti ons dronken. De gevan genisautoriteiten maak ten bekend geen bezwaar te hebben tegen de ver koop van olijfolie. Een Japanse firma is failliet gegaan aan de in voer van twaalf „vest zak-onderzeeërs" voor tweekoppige bemanning cn bestemd door zeebo- dcmonderzockingen maar die niet tot duiken te bewegen bleken te zijn, zelfs niet door een speciaal overgekomen deskundige van de Ham- burgse firma welke de ..onzinkbare duikboten" had geleverd. Het vulkanische eiland dat een week geleden na bij de kust van IJsland boven water was geko men, blijkt te zijn ver dwenen. In die week had het eiland een lengte gekregen van bijna 60 meter en was 20 meter hoog. De toeristen, die er in groten getale naar waren gaan kijken, von den er gisteren niets meer van terug, nadat er in de nacht een storm had gewoed. De onderzeese uitbarstingen duren ech ter voort en verwacht wordt, dat 't eiland weer aan de oppervlakte zal komen. Op de leeftijd van ruim 100 jaar isvrfjdag te Ex- loo overleden dc heer J. Sikken, opa Sikken, zoals hij plaatselijk bekend stond. Op 2 augustus 1964, op zijn 100ste ver jaardag, is hij nog op grootse wijze gehuldigd. Opa Sikken was sinds 8 november 1943 weduw naar en woonde sindsdien in bij zijn kleindochter. I Prinses Sofie van Grie kenland. echtgenote van prins Juan Carlos van Bourbon, is gisteren in Madrid bevallen van een dochter. Het meisje, het tweede kind van het echtpaar, zal Frederika heten, naar haar groot moeder. documentatiecentrum te Berlijn. Prinz deed een beroep op de Westduit- se bondskanselier Erhard, stappen te nemen om dr. Arndt onverwijld te la ten ontslaan. Dr. Prinz, die zelf in 1937 als Ber- lijnse rabbijn door Duitsland werd uit gewezen, voegde eraan toe: „Wij zijn er bijzonder teleurgesteld over, dat het na twintig jaren van naar men toch mag aannemen heftige pogingen Duitse openbare leven van de meest notoire nazi's te zuiveren, nog mogelijk is dat een SS'er met een zo berucht verleden als Karl Arndt een openbare vertrouwenspositie inneemt Het geval Arndt is een aanwijzing te meer, dat de Duitse rechterlijke macht nog niet Hitiers meest vurige aanhangers is ont- Geschil met Peking Russen bepleiten internationale conferentie MOSKOU Het Russische partij blad Prawda heeft dit weekeinde een hernieuwde oproep gedaan voor een internationale conferentie om de ideologische geschillen met Pe king op te lossen. Maar China blijkt geen voorstander te zijn van een dergelijke bijeenkomst getuige de beschuldigingen van twee Chi nese bladen die gisteren in hun ar tikelen de Russische leiders be schuldigden van revisionisme dat gevaarlijker werd genoemd dan dat van de voormalige premier Chroesjt- sjef. „De bevoorrechte klasse in Rusland ontdeed zich niet van Ohrc jtsjef omdat hij het revisionisme beleed, doch omdat hij te stom en te berucht was door mocht modderen", aldus de mening van de bladen. „Wij koesterden hoop met betrekking tot de nieuwe leiding gen toe en wachtten verscheidene den lang af. Zij lieten echter spoedig hun ware bedoeling blijken en gingen op» de revisionistische weg voort", zo besloten de kranten hun Maleisië wenst miljarden hulp KOEALA LOEMPOER De Malei sische minister van financiën, Tan Siew Sin heeft verklaard dat zijn land Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland lening van een miljard Maleisische dollars heeft gevraagd, te verstrekken over een tijdvak van zes jaar, voor militaire uitgaven. (Dit is ongeveer f 1170 miljoen). Malesië hoopt voorts nog een lening van 1500 miljoen Ma leisische dollars te krijgen van de We reldbank, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en ahdere Europese landen. Industriële produktie Euioinarkt lioger BRUSSEL De lichte stijging van de industriële produktie in de Euro- markt gaat voort. In Nederland, verbruik en uitvoer krachtig bleven stijg«n, is het groeitempo gehandhaafd, West-Duitsland en Italië toegenomen, in België en Luxemburg zwakker, en in Frankrijk kan men niet van groei spreken. In West-Duitsland en ook Ne derland was het tekort op de arbeids markt aanzienlijk, in België, Luxem burg en Frankrijk werd de markt min der krap. in Italië bleef de vraag naar werkkrachten zwak. Er was een grote stijging van de consumptieprijzen in West-Duitsland en Nederland. De han delsbalans van de zes samen verbeterde de invoer van goederen in de ge meenschap steeg slechts één procent. Deelnemer aanslag op de Gaulle in arrest LAUSANNE In de Zwitserse stad Lausanne is dc 36-jarige Zwitser Samu el Lehmann aangehouden die beweert een bloembak bü een gedenkteken de Franse stad Toulon een helse machine te hebben geplaatst, die pre sident De Gaulle had moeten doden, «n hü daar een krans legde. Lehmann zou sergeant zijn geweest in het vreemdelingenlegioen en lid zijn de anti-Gaullistische „Organisatie het geheime leger". De bom was ontploft, doordat een medeplichti- i de menigte toeschouwers niet by de plaats kon komen van waar de bom )U worden ontstoken. Voor een politiek misdrijf kan in Zwitserland niemand worden uitgele verd. Wel wordt nagegaan of Lehmann de Zwitserse wet heeft overtreden. Veranderlijk DE BILT. In het zuiden en midden n ons land stagneert zachte en voch tige maritieme lucht- In de noordelijke provincies daarentegen drogere con tinentale lucht. De scheidingslijn tus- beide luchtsoorten strekt zich van land uit naar Schotland. Boven de oceaan bevindt zich ten zuiden van IJsland een depressie, waarvan het koufront vanmorgen de Ierse kust be reikte. Dit front verplaatst zich het ko mende etmaal verder naar het oosten, verwacht wordt dat de regen- waarschijnlijk pas tegen de avond het westen van ons land bereikt. In het algemeen blijft er in de vochtige lucht veel bewolking. Voorts zal het weer nevelig zijn, waarbij de tempera turen tot ongeveer 20 graden oplopen of tot iets hogere waardenDe wind draait naar richtingen tussen zuid en zuidwest, maar blijft zwak. ZON EN MAAN Dinsdag 15 juni: zon op 4.19, onder 21.02; laan op 22.39, onder 5.04. Hedenavond: volle maan. Strandvenvachting Een klein hogedrukgebied boven de Noordzee brengt iets stabieler weer. Mor gen droog met zonnige perioden en een zwakke wind tussen noord en oost. In de middag 17 5 18 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: rustig, maar nog niet belangrijk warmer. HET WEER BS EUROPA Rapporten heienmorgen zeven uur 22 U 0.1 zzw 2 22 12 windstil 27 13 André de la Port (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG In een rede, uitgespro ken ter gelegenheid van zün Installatie als voorzitter van dc Partü van de Ar beid, heeft dr. J. G. II. Tans (rooms- katholiek) zaterdag in Utrecht met voldoening geconstateerd, dat ,,ook confessioneel georganiseerde wereld al lang de overtuiging overheerst, dat de confessionalisering een els is van deze „Maar", zo voegde hü tr „als deconfessionalisering alleen betekent het losmaken van dc band der christe lijke organisaties met de kerk, dan moet worden vastgesteld, dat In het po litieke veld geen enkele noodzaak meer aanwezig ls om alle religieus gelijkgezin. den In één partü te verenigen." „En als een christelijke party dan een progresleve partij moet zijn of een con servatieve, ja zelfs als men in termen centrumpartij denkt, dan valt evenzeer over de noodzaak van haar godsdienstige grondslag zeer ernstig te twijfelen." Dr. Tans geloofde er niets van. dat een organisatiepatroon, dat geheel is afge stemd op isolement en bescherming van afgesloten groepen, nog levend kan blij- anneer afzondering, bescherming, isolement allang een fictie zijn geworden. feitelijke onmogelijkheid, een aan de tijd wezensvreemd element „Wat dacht men, dat een organisaticbeginsel, dat be rust op de antithese, de onoverbrugbaar- lykende tegenstelling tussen christenen niet-christenen, nog enige vruchtbaar heid kan hebben, als die tegenstelling in de praktijk van het leven in stijgende mate zyn geldigheid heeft verloren?" De PvdA prijst zich gelukkig te kun nen zeggen dal er met betrekking tot het recht van eigen oordeel en vrijheid van politieke keuze geen problemen meer zijn. Dat kan volgens dr. Tans betekenen, dat er een nieuwe fase is aangebroKen in de ontwikkeling van het moderne socialisme, zoals dat bezig is gestalte te krijgen in de PvdA. Met grote nadruk ontkende de nieuwe partijvoorzitter, dat door de welvaart tc bevorderen het socialisme de noodzaak van zijn eigen bestaan doet afnemen. Wie zegt, dat het socialisme zün eigen dood graver is, weet niet dat dit socialisme meer is dan een beweging voor meer loon, onnoemelijk veel meer. Het is de hele werkelijkheid van een nog steeds niet rechtvaardige verdeling van de wel vaart in de wereld, die de socialisten af wijzen en die zij tot in de grond willen hervormen. Pas begonnen „Zo gezien Ls het socialisme, hoewel in zijn moderne democratische vormen al meer dan een eeuw oud, niet aan zijn neergang, maar pas aan zijn opgang be gonnen." Dr. Tans zag in het linkse en rechtse extremisme, dat bü de Rijnmond verkiezingen tot uiting is gekomen, een ntet onbegrijpelijk protest tegen het feit, welvaart nog steeds niet wordt verdeeld zoals het behoort. Dat men ver keerd protesteert, is evident, maar de belangrijkst- oorzaak daarvan is politiek onbegrip. De PvdA zal dat onbegrip tc lyf gaan door haar denkbeelden en be doelingen meer bevattelijk voor de massa te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5