Nieuwe Leidse Courant Erhard en de Gaulle maken wel afspraak WÈ0» Dertien doden in weekend-verkeer Topgesprek van Zes niet zeker Mededeling Franse pers: koehandel in bereidwilligheden 'Wij zullen Yietcong geheel vernietigen' Biesheuvel weerlegt kritiek Kamerlid Martin Buber overleden Half miljoen Westberlijners door de muur Rap nooddijk rond expositieruimte Opluchting; in delen van Z.-Europa VEEL VRIJ? VERF» VLOEIT VUIG STRAK Directeur: F. DIEMER Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Maandag 14 juni 1965. 46ste jaargang Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vannacht plaatselijk mist en morgen later op de dag kans op enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidwestelijk. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Overwegwachter vergat bomen te sluiten UTRECHT De attente chauf feur van een VAD-lijnbus heeft za terdagmiddag een ramp voorkomen door tijdig te stoppen voor de ge opende overwegbomen in de Mo lenstraat in Twello. De overweg wachter was vergeten de bomen te sluiten, toen de trein van Apeldoorn naar Deventer in aantocht was. De chauffeur, die dagelijks deze over weg passeert, heeft waarschijnlijk onbe wust gemerkt dat er iets niet in orde was. Hij hoorde de waarschuwingssig nalen van een naderende trein en bracht de bus. die vol passagiers zat. voor de geopende bomen tot stilstand. De ma chinist van de trein had het onheil ook zien naderen en was krachtig gaan rem men en „fluiten". Op de vrije overweg had de trein nog een matige snelheid. Uit een onderzoek is gebleken, dat de over weg wacht er wel het signaal overweg sluiten" heeft ontvangen, maar de bij de spoorwegen als rustig en accuraat bekend staande man had er ditmaal geen acht op geslagen. O T")E abonnementsprijzen van nagenoeg alle dagbladen ondergaan met ingang van 1 juli een kleine verhoging. De prijzen van ons blad zijn. met voorkennis van het Mi nisterie van Economische Zaken, vanaf die datum als volgt vast- f 0.83 per week, (vanaf 5 juli) f 3.55 per maand, f 10.70 per kwartaal. Directie. BONN/PARIJS Bondskanselier Erhard van West-Daitsland en pre sident De Gaulle van Frankrijk hebben zaterdag als „vrienden" weer af scheid van elkaar genomen. Ze spraken af. dat dit jaar een topconferentie van de zes Europese landen over de EEG-problemcn zou worden ge houden. Dal Frankrijk instemde met deze topconferentie was een con cessie. In ruil hiervoor heeft Erhard beloofd met Frankrijk samen te werken bij het bereiken van overeenstemming over een financiële rege ling voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt. Zo op het eerste gezicht zag de ze afspraak op hoog Duits-Frans niveau er goed uit en bleken de vriendschapsbanden weer hechter te zijn geworden. Maar de Franse bla den reageerden direct al heftig en schreven over een koehandel in be reidwilligheden. En de Franse pre mier George Pompidou zwakte, toen hij nog in Bonn was, de afspraak aanmerkelijk af door te verklaren: „Een topconferentie is een moge lijkheid. die niet uitgeschakeld kan worden. We moeten afwachten, wat er de komende weken gebeurt". Open voor idee De officiële Franse woordvoerder Claude Lebel, zei het nog anders: Frank rijk staat open voor het idee van een topconferentie. Hiermee kon de West- duitse staatssecretaris van voorlichting Von Hase. het doen. die het nieuws van de topconferentie positief had meege deeld Hij maakte verder bekend, dat de Franse en Duitse gezichtspunten be treffende de gemeenschappelijke land bouwmarkt dicht bij elkaar liggen Het gaat er nu om een akkoord te vinden tussen de „zes". Via diplomatieke kanalen zullen de zes landen worden uitgenodigd voor de EEG-topconfei-entie. Het onderwerp van deze conferentie is vooral de politieke f-amenwerking. Na afloop van het gesprek tussen Er hard en De Gaulle is wel duidelijk ge worden. dat de verschillen van mening betreffende de Atlantische politiek en de betrekkingen met dc VS zijn blijven be staan- Met de Franse toenadering tot Rusland en Oost-Duitsland kon Erhard ivenmin eens zijn. Maar diepgaand is niet over deze kwesties gesproken om de „vriendschap" niet al te veel te schaden. Nieuwe voorzitter nationale raad: Regeringstroepen leden zware verliezen SAIGON Generaal Ngoejen van Thieoe, de minister van defen sie iri de vrijdag afgetreden (bur gerlijke) regering van Zuid-Viet nam, is benoemd tot voorzitter van sen „nieuwe nationale leidinggeven de raad", die dit land nu zal gaan besturen. Voorts zullen naar wordt verwacht van deze raad onder meer deel uitmaken luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky en generaal Ngoe jen Hoeoe Co. Zo heeft dit door onrust geteisterde land dus na drie dagen weer een „rege ring", die nu voor het grootste deel uit militairen bestaat. De nieuwe leider heeft zijn volk niet in het onzekere gelaten omtrent de acties tegen de rebellen in Zuid-Vietnam. In een radio-toespraak, die hij hield voor zijn benoeming tot voorzitter van de nieuwe raad. beloofde generaal Ngoejen van Thieoe dat de „nieuwe leiders alle krachten zullen rich ten op de vernietiging van de Vietcong Het gehele militaire potentieel van het land zal worden samengebundeld in een veldtocht tegen de rebellen". Corruptie „De militairen" zo zei hij. „hebben het bewind weer op zich genomen omdat de opeenvolgende regeringen sinds de omverwerping van Ngo Dinh Diems regime in 1963 er niet in zijn geslaagd het pad naar de overwinning te vinden". Generaal Thieae. een van degenen die in februari jl. de tot dan toe sterkste man van de strijdkrach ten. generaal Ngoejen Khan, uitscha kelde, beloofde voorts een eind te zullen maken aan corruptie Terwijl in Saigon de leidende figuren elkaar afwisselden, richtten de Vietcong- eenheden in de omgeving van Dong Xoei onder dc regeringstroepen een uw matras slachting aan. Zij kregen de zwaarste klap van de gehele oorlog tot dusver. In drie dagen tijd verloren zij negenhonderd man. Sinds de slag bij Qoeang Ngai. Twee weken geleden, werden zes ba taljons uitgeschakeld. Hinderlaag Een regeringsbataljon viel gisteren in een hinderlaag toen het op zoek was naar overlevenden van een ander bataljon dat vorige week donderdag vrijwel volledig door sterke guerilla- eenheden was vernietigd. Men tiof slechts een tiental overlevenden aan Op weg naar een andere plaats waai zich mogelijk nog overlevenden kon den bevinden, liep het bataljon recht in de armen van een naar schatting 1500 man sterke Vietcong-eenheid. Het kwam onder hevig mortier- en na- trailleurvuur te liggen- Pas na een half uur kwam er hulp voor het bataljon opdagen in de vonm van vier Ameri kaanse vliegtuigen, maar het had toen al zeer zware verliezen geleden. Onbekende man steekt 49-jarige vrouw neer ROTTERDAM Een tot dusver on bekend gebleven man heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Gerde- siaweg een 49-jarige vrouw neergesto- De vrouw was op weg naar het huis van haar vriendin, toen zij werd aan gevallen door de man. Zij leverde hevi ge tegenstand, waarop de man een mes te voorschijn haalde en haar "n steek in de borst toebracht. De vrouw is. na dat jen voorbijganger de politie had gewaarschuwd, naar het Bergwegzieken huis overgebracht. Daar bleek, dat van haar longen door het mes was raakt. Zij verkeert niet in direct lev gevaar, maar was nog niet in staat de recherche bijzonderheden te vertellen De 26-jarige Ierse hulplasser J. W Mc. Cauran uit Dublin, die als employé van de Nederlandse pijpleiding construe- tiecombinatie betrokken was bij de aan leg van het aardgasnet. is zaterdagnacht in het Uraniumkanaal in Utrecht ver dronken. De employés van deze pijplei dingcombinatie zijn ondergebracht in 32 woonboten die in het Uraniumkanaal ge meerd liggen. Kalmte nodig voor Brussel ITann sprat vriend Vredeling niet in Kamer?" AMSTERDAM Minister Bies heuvel (landbouw en visserij) heeft zaterdag op het congres van de Europese beweging in Amsterdam het socialistische Tweede Kamerlid ir. H. Vredeling van repliek ge diend over diens vrijdag op een pers conferentie in Den Haag uitgespro- JERUZALEM De bekende Joodse filosoof en theoloog prof. Martin Buoei is gisteren. 87 jaar oud. in Jeruzaleir overleden. Hij leed reeds enige tijd aar een nierziekte en aan algemene zwak te en was bedlegerig geweest sedert een operatie wegens een gebroken been in april. Buber heeft vele werken ge schreven over filosofie, sociologie geschiedenis van de godsdienst. Martin Buber werd op 8 februari 1878 in Wenen geboren. Vanaf zijn tweede jaar is hij opgevoed door zijn grootvader, de bankier en geleerde Salomon Buber. die in Lemberg woonde. Daar kwam hij in aanraking met het chassidisme. dat hij later in tal van geschriften aan westen bekend zou maken. Hij studeerde in Wenen. Leipzig. Berlijn en Zürich en bewoog zich op het terrein van kunst, geschiedenis literatuuronderzoek en filo sofie. In zijn Berlijnse tijds kreeg het Zionisme vat op hem. Zijn belangrijkste filosofische werk „Ich und du", verscheen in 1933. Bij het aan de macht komen van het nationaal-socialismc vertrok Buber naar het toenmalige Palestina. Uit handen van prins Bemhard ontving hij op 3 juli 1963 in Amsterdam dc Erasmus-prijs. pag. 2). ken twijfel aan de democratische gezindheid van de bewindsman. Geïnspireerd door zijn „gebelgde vriend" week minister Biesheuvel van zijn voorbereide redevoering af en zei dat er een grote kennis van feiten, een strakke visie en stoïcijnse kalmte no dig zijn voor de komende belangrijke onderhandelingen in Brussel over de financiering van de Europese land bouwpolitiek en de versterking van het Europese parlement. Het was hem op gevallen dat sommigen in Nederland en in het buitenland reeds voor het begin van de onderhandelingen in Brussel tekenen van paniek vertoon den, ook zijn vriend Vredeling. De minister gaf de verzekering dat zijn democratische gezindheid even groot was als die van ir. Vredeling. dooh dat er in een vrij land uiteraard genuanceerd kan worden gedacht over de strategie en de tactiek om de Europese democratie te ïrwerkelijken. Mr. Biesheuvel betreurde op zijn beurt dat ir. Vredeling het wijs en oppotuun had gevonden een van de veertien leden van het kabinet gebrek aan democratische gezindheid te ver wijten op het ogenblik dat het kabinet bezig was de strategie en tactiek voor de onderhandelingen in Brussel vast "i stellen. De heer Vredeling deed dat bovendien p een persconferentie in de ..Nieuws poort" (het Haags perscentrumterwijl hij kort tevoren ruim gelegenheid had gehad dit in de Tweede Kamer te doen Kennelijk heeft de heer Vredeling ..het primaat van de Nieuwspoort voorrang gegeven boven het primaat van de volks vertegenwoordiging", aldus mr Biesheu vel. Dwaasheid Het is dwaasheid zei minister Bies heuvel om. zoals mijn vriend Vredeling doet. mijn democratische gezindheid te willen toetsen aan het antwoord op een vraag waarop geen exact antwoord te geven is: de vraag namelijk hoeveel het Nederland zou kosten als de Europese landbouwfinanciering zou vastlopen op de democratiseringseisen Het uitspreken van zijn rede bleek een warm karwei voor de minister Hij stond van het begin af aan in het 'helle licht van een drietal tv-schijnwerpers. Toen hij halverwege zijn zakdoek moest pak ken om zich de zweetdruppels van het voorhoofd te wissen kon hij niet nalaten op te merken: En dat voor een minuut televisie vanavond''. Ziek na eten van ivalkaakharing LAREN Een inwoner van Laren meent, dat h(j slachtoffer is geworden van de haringwormlarf In het St. Jans ziekenhuis moest h(j worden geopereerd, naar men dacht wegens blindedarmont steking. Een later onderzoek zou even wel hebben uitgewezen, dat het een darmontsteking betrof, veroorzaakt door he' eten van onvoldoende gezouten ha- Inderdaad had de betrokkene kort te voren enikele in een plaatselijke viswin kel gekocht haringen gegeten. De man. die het thans goed maakt, denkt er over te laten nagaan wie verantwoordelijk kan worden gesteld voor het onvoldoende zouten van de haring, om op deze wijze zyn ziekenhuiskosten en het gederfde loon terug te krijgen. Zaterdag werd in Londen de tradi tionele verjadrdagsparade gehou den. Koningin Elizabeth wuift met haar zoontje, prins Edward, op de arm de menigte voor Buckingham Palace toe. BERLIJN De Berlijnse muur is gisteravond weer hermetisch gesloten. Geen enkele West-Beriyner zal meer een bezoek aan een familielid in de oost-sector van de stad kunnen bren- Voor onderhandelingen over een nieu we overeenkomst die verdere familie bezoeken mogelijk zou maken, is nog geen datum vastgesteld. In de bezoekperiode, die van 31 mei tot gisteravond liep. zijn ongeveer een half miljoen West-Berlijners de muur gepasseerd. Ongeveer twintig procent van de aanvragers van een pasje heeft geen gebruik van dit document gemaakt. Aardverschuiving in Brazilië RECIFE Acht mensen vonden de dood bij een aardverschuiving die tal rijke huizen heeft verwoest in de plaats Cavalheiro in de Braziliaan-^ staat Per- nambuco. Men vreest dat nog meer slachtoffers onder het puin liggen In de omgeving van dc plaats Vitoria de Santo Arota-o in dezelfde staat zijn ten minste vier mensen omgekomen als gevolg van overstromingen Ongeveer 500 mensen zijn van de buitenwereld afge- Toen water in Tiel bleef stijgen: TIEL Het heeft er het afgelo pen weekeinde om gespannen in het Betuwe-stadje: dagenlang heb ben de organisatoren van de expo sitie van de stichting Vierstromen- land aan de Nieuwe Kade langs de Waal met angst het waterpeil zien stijgen. Men vreesde, dat de ten toonstelling zou onderlopen en trof in allerijl maatregelen. Met enkele bulldozers werd- een vijfhonderd meter lang dijkje om de tentoonstel ling opgeworpen en afgedekt met plasticfolie. Het besluit hiertoe werd zaterdagmid dag genomen toen het water angstwek kend snel steeg. In enkele uren was het ongeveer dertig centimeter omhoog ge komen. Onmiddellijk kwamen veertig grondwerkers en technici van een aan- >.r uit Wadenoijen in actie en stamp ten met behulp van bulldozers een dijkje uit de grond. Dat leek aanvankelijk een overbodige maatregelwant zondag- •gen was het waterpeil weer met vijf- centimeter gestegen. Hoger is het echter niet gekomen. Op slechts enkele rs van de dijk af hield het v halt. tot opluchting van de organisatoren. Blank Opluchting was er gisteren ook in grote delen van Zuid-Europa en Beie ren. waar de waterstanden van Rijn en Donau enigszins daalden na dagen lang abnormaal hoog te zijn geweest. Nog steeds echter staan daar tal van dorpen en landerijen blank. Alleen al in Zuid-Duitsland zijn tot nu toe zes mensen omgekomen. Schoonmaak In Passau aan de Donau wacht de be volking nu het water weer is gaan zak ken een nieuwe schoonmaaktijd. De mod der ligt er twee decimeter hoog in hul- FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Ryn 49. 1 BINNEN VERING het beste bed ooit gemaakt! fjomlwill 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Ernstig ongeluk bij Silvolde DEN HAAG .Het verkeer van het afgelopen weekeinde heeft veel slachtoffers geëist. Zeker dertien mensen verloren het leven, terwijl er veel gewonden waren te betreu ren. De ernstigste ongelukken had den plaats bij de Gelderse plaats Silvolde en bij Delft. SILVOLDE Vier mensen kwamen zaterdag om het leven bij een frontale botsing tussen hun auto en een bus van de Gelderse Tramwegen. De bus was. bij het naderen van een bocht, bezig met een inhaalmanoeuvre. Plot seling kwam de personenwagen door de bocht, met als gevolg een frontale botsing. De slachtoffers zijn: dc 65-jarige W. Rutgers uit Dinxperlo en zijn 60-jarige echtgenote D. Rutgers-Heincn. de 23- jarige mej. G. J. A. Rutgers en d- 37- jarige B. Lievers uit Aalten die de wagen bestuurde. De 28-jarige mevr. S. J. Lievers-Rutgers werd zwaar ge- Het gezin was op weg naar Schiphol om mejuffrouw Rutgers, die zou emi greren naar Canada, uit te wuiven. DELFT Doordat een auto door de middenberm reed is zaterdagmiddag op rijksweg 13 tussen Rotterdam cn Delft een ongeluk gebeurd, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost: twee per sonen werden zwaar gewond. De auto die door de middenberm reed werd be stuurd door de 35-jarige mevrouw J. G. Sonneveld-Degelink uit Vlaardingen. Zij en haar driejarig dochtertje Wilhelmina. dat bij haar in de wagen zat, waren op slag dood. Oorzaak van het ongeluk was een klapband. De wagen van mevrouw Sonneveld schoot door op de andere weg helft en botste tegen een andere wagen. De bestuurder van deze auto. de 43- jarige S uit Rotterdam en de naast hem zittende 46-jarige mevrouw L. J. R. uit Den Haag. werden zwaar gewond: z(j liepen een hersenschudding en diverse snijwonden op; de linkerheup van beiden schoot uit dc kom. Dc heer Sonneveld. echtgenoot van het slachtoffer reed met zijn zoon in een an dere wagen vooruit. Bij de roonde van Ypen-burg bemerkte hij. dat zijn vrouw niet meer achter hem reed. Daarop reed hij terug om haar te zoeken. Elders in het land hadden dodelijke ongelukken plaats bij Alkmaar, in Di- dam. Nieuwe Niedorp. Doetinchem. Ze venaar. Brummen en IJsselmuiden. Bij elk van deze ongelukken viel een dode te betreuren. Evacuatie In de eveneens aan de Donau gele gen plaatsen Regensburg en Kelheim moesten ook gisteren nog mensen uit hun ondergelopen huizen worden ge ëvacueerd. In Kelheim waande men zich in Venetië. De bevolking voer met roeiboten en kano's door de straten. In het Beierse Amperdal rekent men erop dat tachtig procent van de oogst verloren is gegaan. De door het hoge water in de Rijn bedreigde gebieden lo pen geen direct gevaar. Maar ook hier staan nog grote stukken onder water. Het scheepvaartverkeer kan normaal doorgang vinden, doch op de Neckar is het gestremd. De toestand in de Donau- landen Oostenrijk, Hongarije en Tsjocho- slowakije bleef ook in het weekeinde bedenkelijk. Veel verkeerswegen zijn on begaanbaar en op verscheidene punten is het spoorwegverkeer onmogelijk. In Oostenrijk heeft het hoge water vier do den geëist. Chaos Chaos .heerst er ook in de noorde lijke provincie van Zuid-Slavië, Voj- vodina. waar de Donau thans de onge kende breedte van 20 km heeft be reikt. Op sommige plaatsen is het wa ter al door twee rijen dijken heen gebroken. Legereenheden, helikopters en bulldozers zijn dag en nacht in de strijd tegen de enorme watermassa's. In Vukovar zijn 3300 mensen naar vei liger oorden overgebracht. In Backo Novo staan ruim 15000 mensen met schoppen op de dammen. Nog steeds stijgt in deze streek het water en des kundigen zeggen, dat de rivier pas over enkele dagen zijn hoogste stand zal bereiken. VERFHANDEl IJ oec oegstgeest KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Groot alarm in Tilburg Brand in katoenmagazijn schade 1 min. TILBURG Een zware brand in de katoenvoorraden. opgeslagen in een der magazijnen van de Tilburg- se katoenspinnerij N.V. aan de Lo- vensekanaaldijk heeft zaterdag avond een enorme schade aange richt. Het tot aan de nok met balen katoen gevulde magazijn ging met de gehele voorraad verloren. De schade wordt op circa 1 miljoen gulden geschat. Onmiddellijk nadat tegen zes uur de brandmelder op het fabrieksterrein was ingedrukt, werd groot alarm gege ven Met 36 stralen en de inzet van 62 manschappen werd het vuur bestreden. Niels te redden Het was spoedig duidelijk dat van het magazyn en zijn inhoud niets te redden zou zijn. Enorme hoeveelheden water uit het nabij gelegen Wilhelminakanaal werden op de brandende katoen ge stort. terwijl benzine en gasolie uit een belendende opslagplaats werden ver wijderd. Het magazijn bleef nog urenlang vuur en dikke walm uitbraken, ofschoon na veertig minuten reeds het gevaar voor uitbreiding was geweken. Het nablus- singswerk zal vele dagen vergen. (Op 24 mei van het vorig jaar werd het zelfde bedrijf ook reeds getroffen door een felle brand in de katoenop slag. De schade bedroeg toen: 1.4 mil. joen gulden Red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1