IGNIS In Kongo gaat het nu beter LIMBURG HEEFT NIEUWE INDUSTRIEËN NODIG Regeringscrisis in Zuid-Vietnam In Zuid-Vietnam is het nu echt: er op of er onder nieuws Onderscheiding voor Beatles Jjh een hy, „Graag nog wat in de ruimte gebleven" Eurocontrol-terrein in Beek overgedragen ZATERDAG 12 JUNI 1965 Vertrek uit de mijnen neemt toe EGKS is niet tevreden over energiebeleid (Van onze soc.-econ. redactie) HPREEBEEK Vestiging van A nieuwe industrieën in Lim burg is nodig om werk en brood te verschaffen aan de steeds groeiende bevolking. De voorzitter van de Prot. Chr. Mijnwerkers- bond, de heer C. Feenstra, ver klaarde gisteren op de jaarvergade ring van de bond, dat het hele Nederlandse volk en de overheid van deze noodzaak doordrongen dient te worden. In Limburg zijn reeds jarenlang studiecommissies en streekcommis- sies met deze zaak bezig. Kortge- 0NTWERPER Edward Mann schoot stellig in de roos met dit charmante en originele hoedje. Hij liet het gevalletje zien tijdens de show van herfsthoedjes in Lon- leden is nog een Limburgse dele gatie over deze zaak wezen praten met de minister van econ. zaken. Wat dit alles opgeleverd heeft, al dus de heer Feenstra, is op dit mo ment nog niet recht duidelijk. Het schijnt, dat men de hele zaak in handen wil laten van Staatsmijn mensen en rooms-katholieken. De heer Feenstra wenste de sociale en economische problematiek, waar mee Zuid-Limburg te kampen heeft, uitgebreid aan de orde gesteld te zien in de Mijn Industrie Raad (MIR), omdat het belang van de hele Lim burgse bevolking in geding is. Elke geheimdoenerij brengt naar zijn oor deel meer schade dan voordeel, al thans wanneer het gaat om een eerlijke zaak. Het aantal mensen in Limburg dat in de mijnen wil en kan werken neemt steeds af. maar daarom moet ook uitgezien worden naar andere vormen van werkgelegenheid. Welis- valt ook een geleidelijke afne ming van de kolendelving te ver- wachten, maar er zal in de mijnen nog jarenlang genoeg werkgelegen heid zijn voor de aanwezige arbeids krachten. Vermoedelijk zullen de mij nen eerder moeten sluiten wegens -ebrek aan goede Nederlandse ar- 'idskrachten dan door gebrek aan -etmogelijkheden, ook al wordt de mende jaren de betekenis van het •dgas steeds groter. Sinds 1959 zijn er van de 29.736 adergrondse mijnarbeiders in Lim burg meer dan 4000 vertrokken en van het bovengrondse personeel bijna 2000 (thans 23.000 man). Een klein aantal vertrok uit Limburg, het me rendeel vond in Limburg of over de grenzen ander werk. Sprekend over het organisatieleven in het algemeen constateerde de heer Feenstra, dat de geest vdn laksheid en gemakzucht steeds verder om zich heengrijpt. Velen vinden het heel gewoon, dat anderen het werk doen en de verantwoordelijkheid dragen. Zelf wil men alleen maar profiteren. ..Hier moet verandering in komen", aldus de heer Feenstra, „want de democratische opbouw van onze maatschappij geeft verplichtingen voor alle bedrijfsgenoten". Degenen, die er wel voor willen werken, be hoeven niet dubbel belast te worden. In de vergadering werd daarna een resolutie aangenomen inzake de in stelling van ondernemingsfondsen voor de georganiseerde werknemers. MEN PRAAT MAAR De heer J. Vinck, directeur-gene raal van de afdeling Arbeidsvraag stukken, Sanering en Omschakeling der EGKS. zette in een causerie uiteen dat er wel veel gepraat wordt over een gecoördineerde energiepoli- Ook bij mijnen fondsen voor bonden TREEBEEK In de algeme ne vergadering van de Chr. Mijnwerkersbond is gisteren een resolutie aangenomen met betrekking tot het meebetalen van ongeorganiseerden aan de activiteiten van de vakbonden. In de resolutie wordt de Mijn Industrie Raad het bedrijf schap voor de mijnen) verzocht op korte termijn een standpunt te bepalen ten aanzien van een fonds, waarin jaarlijks 1 pet. van de loonsom wordt gestort. Uit dit fonds zouden gefinan cierd moeten worden: vak bondsactiviteiten, zoals scho- lings- en vormingscursussen, te rugbetalingen van contributies enz. De activiteiten zouden niet in strijd mogen zijn met de letter en de geest van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani- De gelden dienen toegekend te worden aan de mijnwerkers bonden, die deelnemen aan de werkzaamheden in de Mijn In dustrie Raad, en wel in verhou ding tot de ledentallen van de bonden. Het toezicht op de fondsen dient te geschieden door een college onder leiding van de voorzitter van de Mijn Industrie Raad. Radiostation in handen Vietcong SAIGON Terwijl regerings troepen bij Song Be en Dong Xoai in felle gevechten gewikkeld wa ren met communistische Vietcong- rebellen werd in Saigon bekend gemaakt dat de Zuidvietnamese regering was afgetreden en dat zij de macht in handen had gelegd van de strijdkrachten. Dit deel- Edward White: HOUSTON „Ik trachtte recht streeks de Gemini-cabine te verlaten met behulp van mijn „ruimte-ge- weer", waarbij ik mij niet afzette. Het geweer zorgde voor de impuls". De Amerikaanse ruimtevaarder Ed ward White zei dit gisteren in Hous ton, waar hij met zijn collega McDi- vitt de pers te woord stond. White leverde commentaar, terwijl de korte film van zijn uitstapje in de ruimte werd afgedraaid. Hij zei, dat de „navelstreng", waarmee hij aan het ruimteschip verbonden bleef, hem voortdurend in een richting dwong, waar hij niet naar toe wilde. Tijdens de persconferentie bleek, dat White op een gegeven moment zonder brandstof voor zijn stuwge- weer was geraakt. Hij had toen de „navelstreng" gebruikt om zich weer naar het schip terug te begeven. „Op dat moment had ik graag een beetje meer brandstof gehad", aldus White. Hij beschreef vervolgens, hoe hij op de buitenwand van het ruimteschip had gelopen. Over het uitzicht zei White, dat het zeer „spectaculair" was. Hij had geheel Florida en de eilanden van het Caraïbis"he gebied kunnen waarnemen. McDivitt vertelde bijzonderheden I over de mislukte manoeuvre het' ruimteschip in de buurt van de laatste trap van de draagraket te sturen. De raket verloor sneller hoogte dan wij hadden verwacht, zo zei hij. Over het falen van het elektronisch brein in de landingsfase zei McDivitt. dat dit niet nadelig was geweest. Alleen was het ruimteschip nu zeventig kilometer van het vliegdekschip in zee terecht gekomen. McDivitt en White zijn beiden door president Johnson bevorderd tot lui knant-kolonel. den de president, de voorzitter van de wetgevende vergadering en de minister-president in een geza menlijke verklaring mee. De mi litaire leiders hebben daarna be sloten dat de president en de pre mier aan zullen blijven om de lo pende zak enaf te handelen. Het aftreden van de regering was enige dagen gelieden geëist door de leiders van de Zuidvinamese rooms- katholieken omdat de regering naar him mening boeddhistisch gezind is. De militaire leiders, die in dit conflict moesten bemiddelen, hebben zich na een langdurig geheim overleg uitge sproken tegen het voortbestaan van de regering van dr. Phan Hoey Quat. Amerikaanse zegslieden hebben r. aanleiding van de regeringscrisis als hun mening uitgesproken dat het aftreden van de regering nieuwe moeilijkheden met zich mee zal brengen voor de economische en militaire inspanning van de Ver. Staten in Zuid-Vietnam. In de afgelopen nacht hebber Vietcong-eenheden een radiostation en een militaire post bij de stad Song Be op ongever 100 kilometer ten noord oosten van Saigon bezet. De opstande lingen zjjn vanuit dit station gaan uitzenden. Bij de strijd om Dong Xoai zijn ongeveer 700 rebellen gesneuveld, zo heeft een Zuidvi etnamese woord voerder gezegd. Aan regeringszijde bedroegen de verliezen 108 doden, 46 gewonden en 126 vermisten. Gisteren hebben Amerikaanse vlieg tuigen zes aanvallen uitgevoerd op Noord-Vietnam. Verscheidene bruggen zijn vernield. Alle toestellen zijn behouden teruggekeerd. tiek van de zes EGKS-landen, maar dat het blijft bij praten. In de zes landen worden niet min der dan 18 opvattingen over een dergelijk gecoördineerd beleid verde digd. De heer Vinck achtte nu einde lijk de tijd gekomen om de toekomst van de mijnindustrie in de zes landen vast te stellen. Pas daarna kan ge praat worden over de omvang die de kolenproduktie zal moeten hebben. Dan ook alleen kan het gevoel van onzekerheid dat in Limburg leeft worden weggenomen, aldus de heer Vinck. Ds. V. cl. Hoek onttrok zich aan de Geref. Kerken (vrijgem.), DEN HAM (O.) Ds. J. J. van den Hoek, predikant van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) heeft zich onttrokken aan deze kerkformatie en is overgegaan naar de Gereformeerde Kerken. Ds. Van der Hoek. die de vrijma king een „uitleiding" noemt en geen „kerkscheiding", is met de kerkvisi- tatoren tot onoverkomenlijke moei lijkheden gekomen, omdat hy weiger de op te roepen tot vrijmaking. Een verklaring van hem aan de kerkeraad werd unaniem afgewezen. Geen geknoei bij examens PARIJS Het Franse ministerie van onderwijs heeft persberichten tegengesproken volgens welke de op gaven voor het middelbaar eindexa men van deze maand reeds een week voor de examendatum onder de scho lieren in Parijs circuleerden. Er zou echter toch een gerechtelijk onder zoek worden ingesteld. Overigens zijn dit niet de eerste moeilijkheden van dit jaar met betrek king tot de examens. Vijfduizend scholie ren moeten het wiskunde-examen over doen. omdat er in een algebra-opgave voor het oorspronkelijke examen ergens een hoofdletter z stond, in plaats van een kleine z. Een paar honderd scholieren betoogden gisteravond in Parijs vanwege de „extra week slapeloosheid", die zij daardoor moeten doorstaan. Vorig jaar is een aantal personen aangehouden in verband met fraude met examenpapieren in Marseille. Met de slogan „met het geweer in de ene en de ploeg in de andere hand" zijn de boeren van Noord- Vietnam de oogst aan het binnenhalen. Militairen, brengen luchtafweergeschut in stelling, terwijl de boeren de (dit jaar rijke) oogst naar hun schuren brengen. de strijd tegen de Vietcong-rebellen kenning, dat in Zuid-Vietnam, is ojn tweeërlei reden van belang. In de eerste plaats betekent zij, dat de Ver enigde Staten nog groter verplich tingen op zich hebben genomen dan al het geval was. Het houdt echter ook in, dat men in Washing ton heeft ingezien, dat de bombar dementen op Noord-V iet-nam slechts van betrekkelijke waarde zijn en dat de beslissende slag in Zuid-Vietnam moet worden gele- We hebben er enkele weken geleden nog eens op gewezen, dat het teleurstellende resultaat van de Amerikaanse en Zuidvietnamese bombardementen op militaire doe len in Noord-Vietnam belangrijke gevolgen zou moeten hebben voor de Amerikaanse politiek in hel Verre Oosten. Een van de moge lijkheden was, dat de Amerikaanse aanvallen op objecten in het Noor den massaler en krachtiger zouder worden en dat zonodig ook doeler in communistisch China vooi luchtaanvallen op grote schaal ir aanmerking zouden komen. Lang' tijd was er in Washington duide lijk een stemming waar te nemer die er geen twijfel over liet bc staan, dat in die richting de oplos sing moest worden gezocht. Daari» lijkt nu verandering te zijn geko De eerste aanwijzing, dat et wijzigingen waren aangebracht in het Amerikaans beleid in Zuidoost- Azië was het stopzetten van de luchtaanvallen op doelen in Noord- Vietnam. Dit gebeurde niet alleen omdat men in Washington wilde de oorlog in Vietnam de oplossing van het Vietnamese probleem en zelfs van het Zuidoost-Aziatische vraagstuk geen stap naderbij zou brengen, maar dat eerder het te gendeel het geval zou zijn. Zo zou Amerika zich nog meer vervreemd hebben van zijn bondgenoten en -.ileen hebben gestaan in een tachelijk avontuur. Het behoeft dan ook niet te erbazen. dat Johnson besloten leeft, de tienduizenden Ameri- ;aanse militairen, die reeds in Tiuid-Vietnam zijn gearriveerd, op- iracht te geven, rechtstreeks aan ie strijd .tegen de Vietcong te gaan deelnemen. Zij het. dan onder het (zeer logische) voorbehoud, dat de regering van Zuid-Vietnam er om moet vragen en dat de strijd een defensief karakter moet dragen. In de eerste plaats is het nu wel heel duidelijk, dat Zuid-Vietnam en de rest van Zuidoost-Azië alleen behouden kunnen blijven, als de vijand in die gebieden zelf versla- proberen. de Noordvietnamezen ge- gen wordt, aanvankelijk voorname- ook en vooral door op politiek en sociaal gebied de oorzaken weg te uitbreiding van nemen van de grote ontevreden heid, die het succes van de opstan delingen (zoals de Vietcongrebel- len in Zuid-Vietnam) mogelijk heeft gemaakt De Amerikaanse troepen in Viet nam, die tot voor kort door Zuid vietnamese militairen beschermd moesten worden, hebben hun be waking zelf reeds ter hand geno men. En nu de overmacht van de Vietcong met de dag overal in het Zuiden groter wordt, is het ook voor de Amerikanen een kwestie van er op of er onder geworden. Voor de Verenigde Staten is er thans geen weg terug meer. Naar mate de strijd heviger wordt, zul len meer Amerikaanse militairen naar Vietnam gedirigeerd moeten worden. De Zuidvietnamese strijd krachten zijn als het op vechten aankomt niet altijd meer even betrouwbaar. Ook deze factor zal de Amerikanen parten gaan spelen. Zij hebben echter geen keus. En zij moeten wel in de bres springen om een zekere nederlaag te voor komen. Ieder jaar wordt in Engeland plechtig de aanvaarding in 1215 van de Magna Charta herdacht de grondwet, waaruit het Engelse staatsrecht zich heeft ontwikkeld. Ondanks de moorden op blanken, die onlangs hebben plaatsgehad, lijken de vooruitzichten voor Kon go niet zo somber meer te zijn, als nog niet zo lang geleden werd aangenomen. Er zijn nog veel pro blemen, die op een oplossing wach ten. Maar er zijn enkele redenen voor optimistische verwachtingen. Dat het rustig is aan de grens tussen Kongo en Oeganda is van groot belang. Het wijst op een teruggang in de rebellie in Kongo en bevestigd het succes, dat Tsjombe totdusver heeft gehad. De communistische en andere hulp van buitenaf heeft gefaald. Daarbij komt nog, dat de verkiezingsover winning van president Kasavoeboe en van premier Tsjombe een be langrijke schakel is in de ontwik keling naar gezondere verhoudin gen in tropisch Afrika. Redenen tot optimisme zijn vol gens de New York Herald Tribune: Tsjombe wordt een grondwettig premier met een volledig mandaat Het presidentschap van Kasavoe boe werd versterkt De stroom van wapens, agenten en militairen uit Algerije, Egypte, Kongo-Brazzaville en Soedan (via Oeganda) is volle dig stopgezet. Er komt nog wat uit Zanzibar, maar dat valt te contro leren. Alle sleutelposities, die de rebellen in handen hebben gehad, worden nu door de centrale rege ring bezet. De in Zuid-Afrika ge- recruteerde huursoldaten, door ve le Afrikaanse landen om begrijpe lijke redenen met kritiek bejegend, vertrekken langzamerhand. Aflo pende contracten worden niet ver lengd. Voorts is Tsjombe bezig, zijn betrekkingen met politieke leidersin de buurlanden sterk te verbeteren. Met name geldt dit voor de relaties met Jomo Kenyatta van Kenya en de premier van Oeganda. Milton Obote. Het is niet langer onmogelijk, dat Tsjombe zich zal ontwikkelen tot een van de invloedrijkste poli tieke figuren op het Afrikaanse continent. Aangenomen wordt, dat hij er naar zal streven, zijn coali tieregering een nog bredere basis te geven, bijvoorbeeld door het opnemen van enkele critici als de voormalige premier Adoela. Nu de rebellie onderdrukt is, moeten ook de oorzaken van de opstand wor den weggenomen. Een moeilijke taak, met name in de verre pro vincies, zoals onlangs nog is geble ken. Het bestuur is daar zwak, incompetent en corrupt en er be staan spanningen tussen de stam men. Het is een taak. die des te moeilijker is, omdat de rebellen het grootste gedeelte van de elite hebben geliquideerd in de gebie den, die zij eens bezet hebben. legenheid te geve de confe- lijk met militaire middelen, maar LONDEN Koningin Eliza beth U van Groot-Britannië heeft de vier Beatles torren) onder scheiden wegens belangrijke diensten aan het land bewezen" en hen leden gemaakt van de Orde van het Britse Imperium. Van af aan mogen John Lennon, Paul McArthyGeorge Harrison Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van130litervoorf298, (zie afbeelding) de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! I Het driejarige Italiaan se meisje Stafania Pa lumbo viel gisteren over de rand van het balkon op de achtste verdieping van een flat in Rome. Zc bleef hangen op een veertig centimeter bredr rand een etage lager Een kwartier lang ver telde de moeder aan eer stuk door het lievelings sprookje van het kind om te voorkomen, dat ze los zou laten. Toen was een buurman voldoende dicht genaderd om het meisje te kunnen pak ken. I De kapelmeester van de Amsterdamse Politie- kapel, de heer Joh. Pink- se, die tijdens de zomer maanden iedere woens dag- en vrijdagmiddag tijdens lunchtijd met zi.in mannen in het Vondel park musiceert, zal van volgende week af op de ze middagen iemand uit het publiek gelegenheid geven, de kapel te diri geren. Konijnen hebben de plantengroei van eilan den ten zuiden van de Australische kust geheel opgegeten. De snelle ero sie heeft het gevaar doen ontstaan, dat de eilanden geheel zullen verdwij nen. De konijnen hebben een groot deel van de natuurlijke plantengroei opgegeten en zich door de bovenlaag van de grond tot het kiezel ge knaagd. Zij werden oor spronkelijk op deze eilanden neergezet on- voedsel te verschaffer aan eventuele schipbreu kelingen. I Een onbekende heeft gisteren aan de Tate Kunstzaal in Londen ge schreven, dat hij een werk van Picasso uit de ze kunstzaal had vervan gen door een kopie. Aan de achterkant van het doek vond de politie het cijfer acht. geschreven met blauw krijt. Volgens de briefschrijver kan hieraan gezien worden, dat het een vervalsing Is. Om de directie van de 'mnstzaal te overtuigen, verklaarde hij binnen kort het echte schilderij weer te zullen ophangen. Volgens de briefschrijver was het de bedoeling het technisch kunnen van de vervalser aan te tonen. Ringo Starr de begeerde initialen MBE (Medal British Empire) achter hun naam zetten. Tezamen met 1800 anderen delen zij in de jaarlijkse lintjesregen ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin. De MBE is in 1917 ingesteld door koning George V. Prins Philip is thans het hoofd van de orde. die beschouwd wordt als een belangrijkste van het Gemenebest. De MBE kent vijf rangen. De hoogste is die van de ridders van het grootkruis De laagste is die van leden, hetgeen de Beatles zijn geworden. Elk jaar kunnen er slechts 1298 burgerleden orde bijkomen plus de nodige militaire. De Beatles mogen uiteraard geen .Sir" voor hun naam zetten Toen hii eerste minister was. heeft Sir Alec Douelas-Home, thans leider van de ODDOsitie. de Beatles „zijn geheime waoen" genoemd bij het sluitend maken van de Britse han delsbalans. Kennelijk heeft Harold Wilson, de huidige socialistische eer- «te mini«ter. ook in gedachten gehad, dat de Beatles behalve voor zichzelf ook geld voor hun land verdienen. Misschien ook wilde hii een tegen wicht opwerpen tegen Europese en Aziatische opvattingen, dat de Beatles eigenliik maar een stel schreeuwlelij ken zijn. Soekarno heeft hen onlangs „een minderwaardige uiting van de Aneelsaksiche cultuur" genoemd. Drie jaar geleden had nog nie mand ooit gehoord van de Beatles, die toen alleen maar ontraden in een rokerige nachtclub in een van de meest naargeestige steden ter wereld, Liverpool. De Beatles heb ben sindsdien echter met hun haar dracht, hun gitaars (soms ernaast), hun drummen (ook soms er naast) en hun ranwe zingen (soms vals), de Amerikaanse overheersing on de grammofoonnlatemnarkt gebroken De staking van Australische perso neelsleden bij het Russische circus, dat een tournee door Australië maakt is geëindigd. De kaartjesverkopers, ouvreu ses e.d. wilden per dag betaald worden. Men neemt aan. dat ze hun zin hebben gekregen. MAASTRICHT De staats secretaris van verkeer en water staat, ir. S. A. Posthumus, heeft gistermiddag op het luchtvaart terrein Zuid-Limburg bij Beek de akte van overdracht van het ge deelte van die luchthaven waar op het „Eurocontror'-verkeerslei- dingscentrum zal komen, over handigd aan de voorzitter van de commissie der Europese organisa tie voor de veiligheid van de lucht vaart, de demissionaire minister van verkeerswezen van België, de heer A. Bertrand. De overdracht geschiedde in een tent gebouw op het gedeelte van het veld waarop naar wordt verwacht, over drie jaar het verkeersleidingscentrum voor de hogere luchtruimte boven het gebied van Nederland. België en het noordelijk deel van de Bondsrentibliek Duitsland zal Het erntrum zal worden beheerd 1nnr Eurocontrol ter beveiliging van bet luchtverkeer dat op een hoogte *t 6 km of meer. Die beveiliging zal controle betekenen op een ingewik- en druk gebruikt ."chtweren«teUel een lengte h»eft ^sn In totaal 3500 Het algemene verkeersgebied van net verkeersleidingscentrum Maastricht (zo als het zal worden aangeduid) wordt gevormd door het grondgebied van de drie landen waarvoor dit centrum zal optreden. Het is de bedoeling later nog zulk een centrum op te richten Ln Luxemburg voor het idelijk deel der Bondsrepubliek en voor Frankrijk. Dat algemene grondgebied zal in vier secto ren worden onderverdeeld. Tn iedere sector zullen verkeersleiders groepsge wijs hun werk doen met behulp van de modernste apparatuur, o.a. rekenmachi- Voor het contact uiet de gezagvoer ders zullen ongeveer 35 golflengten zowel in de ultra high als op de very high frequentiebanden worden gebruikt waar van het merendeel zal worden onderhou den vla Eelde, Amsterdam. Bremen, Hamburg en Hannover. Kongo geteisterd door epidemieën LEOPOLDSTAD ,n Noordoost-Kongo zijn 500 mensen door builenpest om het leven vriidag In f.eopoldstad gekomen onthuld Pokken pest en tylu» waien ui dit gebied epidemisch Ze eisten 300 mensen- '®vens oer jaar Maar er wonen dan ook 850 000 mer.sen en er ziin geen dokters. Pogingen artsen naar dit gebied te zenden zijn steeds mislukt- ze keerden altijd snel terug. Er is nu een art« van da W.H.O. heengezonden, maar hij heeft geen hulp

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7