'Een bij is eigenlijk geen dier' LEERLING JOURNALIST BEGINNEND JOURNALIST een STAALTJE „AABEE" OVER- GORDIJNSTOF - 1J.75 - Bijenkoningin roeit haar rivalen uit - in het najaar darrenmoord (Van een. onzer verslaggevers) Het leven van de 61-jarige mulo-onder wijzer M. C. A. Driessen wordt in hoofdzaak bepaald door soorten zwermen. De kleinste maar fijnste gevormd door zijn vrouw en acht heerlijke kinderen de vrijstaande, vooroorlogse woning Rusthofflaan 7. leerlingen van de r.kmuloschool in Lisse vormen de tweede soort zwerm, want aan hen spendeert de heer Dries sen dagelijks vele uren bij het onderwijzen van natuur- kunde, biologie en scheikunde. Ten slotte zijn er bijen zwermen. Van dit soort huisvriend heeft de heer Driessen momenteel naar schatting een half miljoen exemplaren, die als het even zonnig weer is, voor een belangrijk deel de tuinen in de buurtafstropen9. Die bijenhouderij maakt hem vooral in Sassenheim een bijzonder mens. En bij zondere mensen zijn interessant. /M::ER Driessen draagt, deze bijenkap zeer zelden. Het is alleen ter illustratie van de weinigegereedschappen, die bij het „imkeren" worden ge bruikt. In bijgaand verhaal is slechts een klein aantal van de boeiende aspecten van bijen en bijenhouden aangestipt. Houdt bxjen, en een wereld gaat voor u open (Eigen foto) De Natuurvriend LEIDEN De Leidse aquarium, en tcrrarariumhoudersereniging „De Natuur vriend" heeft sisteravond in de grote zaal van het Gereformeerd Jeugdhuis haar 35ste winterseizoen afgesloten met een ledenbijeenkomst, waarvoor grote belangstelling bestond. De heer II. B. Bouwmeester vertelde onder het motto: „De biecht van een aquariaan" tal van interessante bijzonderheden over zijn ervaringen met vissen en planten. Voorzitter W. Zwant installeerde 8 nieuwe leden. De heer Bouwmeester, een in de na- tionale aquariumhouderskringen bekend en .gewild spreker, gaf tal van waarde volle aanwijzingen inzake de juiste op bouw en inrichting van een aquarium, toegelicht met kleurendia's. Braderie op Doezastraat en Zuid-West-pleinen LEIDEN In het kader van de burgerijdagen tijdens het Lustrum van de Universiteit zal op 30 juni. 1 en 2 juli van 10 tot 21 uur op de Doeza straat. het Vijf Meiplein en het Be vrijdingsplein een braderie worden ge houden. waaraan voornamelijk zal worden deelgenomen door aan deze wegen gevestigde winkeliers. Aangezien de braderie ook wordt gehouden gedurende de tijd. dat de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn. is ontheffing van de be palingen van de Winkelsluitingswet vereist. B. en W. stellen de gemeente raad voor, deze ontheffing te verlenen Wij („weten wij veel") zeggen over het algemeen: een bij is een gemeen stekend, beest. Hij praat er over als kleine vriendelijke vrienden. En hij heeft er veel verstand van. Dat maakt ver schil natuurlijk. „Een bij is eigenlijk niets. Zij is niet volledig, want alléén kan zij niet bestaan. Een bijenvolk is iets anders. Een volk is pas compleet. Het kan zich ook in leven houden, nog wel op een bijzonder interessante manier. Tenzij er natuurlijk geen koningin is. Dan is zelfs 't sterkste bijenvolk ten dode opgeschreven". Behalve deskundig, praat cte Driessen over zijn bijen even 'enthou siast als over zijn pas aangeschafte auto. Mocht hij in de gloed van zijn betoog iets over het hoofd zien. dan vallen ziin mee-geïnteresseerde kinderen hem wel bij. Cvclus „Wij stappen die wonderlijke cyclus van het bijenhestaan binnen bij de be vruchting van een jonge koningin. Op minimaal drie meter boven de grond wordt zij op een zonnige dag in voorjaar door de darren bevrucht. Dal is haar bruidsvlucht. Dan keert zij terug naar de woning, die in ons gecultiveerde Nederland doorgaans een korf of kast is. In het midden van haar aanhankelijke volk van vele tienduizenden bijen, bi perkt zij haar dagtaak tot het leggen van eitjes in de cellen van de raten. Op een zomerse dag soms wel 1500. maar niet meer dan één per cel. Nu is een van de merkwaardigheden dat zij de meeste eitjes bevrucht legt en slechts enkele onbevrucht. In speciale cocons gelegde eieren leveren nieuwe koningin nen op. De rest zijn gewone werkbijen In grote cellen worden darren geboren, de mannetjes. Een normale koningin, die slechts EEN raat uit de honingkast, waarop duidelijk honing (wit), bijen en cellen te zien zijn. Over de hangende raten ligt een stukje mat voor de warmte. Daarop komt nog een met zink. bekleed houten dak. Bijen doen hun wonderlijke team wórk" in het duister. eenmaal wordt bevrucht, leeft ongeveer vijf jaar. uitsluitend eieren leggend. Een dar haalt de winter niet, maar de door bij leeft niet langer dan zes tot ne gen weken. Dat komt hierdoor. Een eitje slechts drie dagen ei, daarna wordt zes tot zeven dagen larve (opgerold rupsje) of. als het een dar wordt, twee weken. Dan wordt de jonge bij „gebo- De meeste bijen worden hun eerste levenstijd huisbij. Dan sjouwen ze de honin-: van de nestingang tot in de raten bouwen ze van hun wassen uitzweet- selschilfertjes de cellen. Na een week of wat zijn ze volwassen genoeg om na een paar dilletanterige vleugelbewegingen als vliegbij de vrije wereld in te gaan. Ze bevruchten bloempjes (overbrengen stuifmeel met de pootjes) en om er honirignectar uit te halen. Die brengen zij terug naar de nestplank. Zo'n vliegbij doet haar werk snel. Per minuut kan zij tien bloe men bezoeken. Een vlucht duurt ongeveer tien minuten (100 bloe men) en daarvan kan zij er onge veer 100 in haar vliegboekje schrijven per dag. Als wij beden ken dat een volk zo in de buurt van 40.000 vliegbijen per dag aan het werk heeft, dan komt het op een bloembevruchting van ruw weg 400.000.000 per dag per volk. Zelfs wanneer slechts een dui zendste deel van de bezochte bloe men bevrucht wordt, dan zijn dut er altijd nog 40.000. Deze illustratie van het grote nut van de bij in de natuur is uitgerekend door proeven van een groot bijenkenner, prof E. Zander. Darrenmoord Is het warme weer afgelopen, dan ver zamelen alle bijen zich rond de koningin permanent in de korf. waar zij bovenin als een compacte bal samenklitten. Aan houdend voeden zij de koningin met hun wintervoorraad honing (in het wild) of suikerwater. Voor de enkele honderden darren komt dan de „bijltjesdag". Om of andere reden (het zijn niet meer dan onnutte opeters, die slechts een maal in het jaar nodig zijn voor de bevruchting van jonge koninginnen) worden zij op een kwade dag in de nazomer uitgemoord en uit korf of kast verwijderd door de werkbijen. Een andere merkwaardigheid is het snuffelen of likken aan de koningin. Haar lucht of uitzweetsel is een levens voorwaarde voor de bijen. Ook daarom een bijenvolk niet zonder koningin bestaan. Ze vliegen dan doelloos uit. waardoor ze snel aan hun eind komen. De bijen houden zich in de winter arm in de bolvorm (kleinste oppervlak dus minste warmte-uitstraling). Daarbij hebben ze een speciale ademtechniek. De bol krimpt namelijk tot de spanning te groot wordt. Dan, met een gezoem klapperende vleugeltjes, wordt de neens weer groter en gaat het krim pen langzaam opnieuw beginnen". zijn boeiend betoog willen onderbreken, dan is dat zeer moeilijk. De heer Driessen. die 's winters hierover lezingen houdt, vertelt dat hij acht vol ken heeft in evenveel kasten. Met een negende volk is hij in een korf aan het experimenteren. Twee zwermen heeft hij nu bij elkaar gebracht. Die zullen het wel vinden. .Door de crocussen in deze omgeving hebben de bijen vroeg in het jaar al werk aan de winkel. Een vroege ontwik keling noemen wij dat. Dan komt er weer leven in de bal. De koningin gaat aan haar eenzijdige arbeid. Er worden darren, werkbijen en ongeveer 20 ko ninginnen geboren. Nu is voor de imker de tijd voor actie aangebroken. De oude koningin krijgt voorjaarskuren, die zij uit in het weg- zwermen. Een deel van de darren, vlieg en huisbijen volgt haar, om niet weer te keren. Komen de jonge koninginnen nu onregelmatig uit, dan bestaat er ge vaar op nazwermen en dreigt het volk uiteen te vallen. De imker opent nu alle doppen, waarin de jonge koninginnetjes met speciaal koninginnevoedsel zich ont wikkelen) gelijktijdig. De eerst uitge komen koningin (of de sterkste) valt haar rivalen aan en de volgende dag is er nog maar eentje over. Die blijft in de korf en wordt de kern van het blij vende volkje. Een jaar lang is de rust gegarandeerd. En de honingsleperij". Bijenkast ..Een bijenkast bestaat uit een houten bodem met twee of meer buitenkasten en twee of meer binnenkasten. In de kasten hangen de raten, houten raamp jes waartussen de bijen van was de cel len bouwen. De onderste is broedkamer. Daarboven, gesoheiden door een konin- ginnescherm (de grote koningin kan er net niet doorheen en moet dus beneden NIEUWE LEIDSE COURANT (MODERN CHR. DAGBLAD) vraagt Sollicitaties te richten aan de directie, Postbus 76, Leiden. MULO-onderwijzer M. C. A. Driessen uit Sassenheim staat hier gebogen over een van zijn acht bijenkasten, die achter in de tuin aan de Rusthofflaan staan opgesteld. Met een half miljoen bijen erin en er omheen. (Eigen, foto) haar eitjes leggen) staat de honingka- mor, waar de op vele boterhammen be geerde honing wprdt opgeslagen. Zijn de cellen gevuld, dan maken de werkbijen er een beschermende waslaag overheen. Dan gaat de imker oogsten. Gemiddeld levert een volk 20150 pond honing per jaar op. De raten, ontdaan van de wasbedekking, wor den in een machine geplaatst en leeggeslingerd. De honing behoeft slechts een enkele zeefbeurt door een nylonzeef en is dan gereed voor de smulpapen". „Een bij is geen dier. Een zwerm ls pas een dier", zegt imker Driessen. Mis schien begrijpt u er nu iets van. Wij hebben verscheidene malen over een kast gebogen gestaan. „Als je maar heel rustig doet. steken ze niet. Trouwens onze huid is zo dik, dat het hun de angel en daarmee het leven kost". Verenigd Er is een flink aantal (te klein, vindt imker Driessen) bijenhouders, verenigd in de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland". De afdeling Leiden, die vandaag juist in het Heem park (Kikkerpolderj een bijenstand heeft ingericht, telt ongeveer 80 leden. Kleine en grote, maar allemaal bijen liefhebbers. „In Leiden en omgeving mag je bijen houden. Als je wilt beginnen moet je secretaris G. W. L. Monné (Wasstraat 46 in Leiden) maar eens opzoeken. Een korf en een zwerm zijn vrij gemakkelijk te krijgen. Dat is het begin van een machtig vrije- tijdsavontuur. Je leert inzien dat een bij niet het „steekbeest" is, waarvoor zij wordt versleten. En er bestaat veel lectuur over". Het moet Eigen foto) LAGE VUURSCHE Onlangs plaatsten we onder het nieuws van Zoeterwoude een kort be richtje, waarin werd gemeld, dat een zekere heer H. Wilhelm, oud commandant van de B.S. in Zoe terwoude, de gemeente „50 eike bomen" had aangeboden. Dat in trigeerde me zodanig, dat ik niet rustte voordat ik die meneer Wil helm (44) had gevonden en ge sproken. Hij is rentmeester van een der best onderhouden land goederen van ons land. Pijnen burg. dat met zijn enkele honder den bewoners een aparte en hechte gemeenschap vormt. Omdat ik nog even op de heer Wilhelm moest wachten, blader de ik een paar personeelsbladen door, die in de wachthoek op een leestafel lagen. In die bladen, die de naam „De Boswroeter" dra gen, las ik niets dan goeds over het landbouw en over rentmees ter Wilhelm. De pachters zijn hier geen pachters in de gewone zin van het woord, zo schreef een van hen in De Boswroeter. Later vernam ik van de heer Wilhelm, dat op het landgoed, dat inclusief de cultuurgrond, 1000 hectaren meet, behalve een tiental boerderijen, drie hotels en twee benzinepompen staan. OOK vertelde hij me, dat Zoe terwoude geen 50 eikebo men heeft gekregen maar 68. voor elke voormalige verzetsstrijder en gesneuvelde uit die gemeente één. Begin oktober 1944 kreeg de heer Wilhelm opdracht Gelder land. waar hij de voorgaande oor logsjaren al in het verzet had ge zeten, te verlaten en naar Zoe terwoude te gaan in het district Zuid-Holland. Er was daar toen al een actieve kern, die wat deed voor onderduikers en zich ook De heer H. Wilhelm te Lage Vuursche bood onlangs de gemeente Zoeterwoude 68 eikebomen aan. Maar waarom deed hij dat „Ik moest daar het werk gaan bundelen en het gewapende ver zet gaan opbouwen", herinnert rentmeester Wilhelm zich nog als de dag van gisteren. „Dat kon je op twee manieren doen: het wil de jongetje gaan spelen of voor zichtig aan doen. In het eerste geval zou je de bevrijding na tuurlijk niet hebben meeaemaakt. Maar toch heb ik me nooit ver stopt overdag, 'k Had zoveel pa pieren, dat ik ongrijpbaar was. In 't begin hebben we een cen trale keuken opgebouwd en een kinderkeuken. Daar was voedsel voor nodig en dan ging het verzet weer een rol spelen. Voor de Leidse ziekenhuizen organiseer den we ook eten. Voedsel stelen, ivilde ik niet. Als een of andere boer niet tjrijwillig wat van zfn voorraden wilde afstaan, dan haalden we 's nachts z'n schuren leeg. De boer kreeg dan de vol gende dag netjes een chéque aan geboden. Ik ben in Zoeterwoude begon nen op het Westeinde, bij een goede vriend, Willem de Jong. Lange Willem noemden we hem en het Westeinde heette „de hel". Daar durfde niemand te komen: wij hadden er gelegenheid met wapens te oefenen. DAARNA zijn we 's nachts een tijdje verstopt geweest in het gemeentehuis, tussen het pla fond van de secretarie en de vloer van het politiebureau. Dat was een beroerde maar toch ook weer plezierige tijd. We sliepen er met 8 man. Bij Van Gerven op de Schenkelweg heb ik ook nog ge slapen en evenzo in het Patro naatsgebouw. Dat was trouwens ons geplande trefpunt voor het uur „U". Daar zaten ook onze wapens en munitie onder de grond. We hadden een heel goede ka meraadschap in onze groep. Zelf ben ik protestant maar mijn beste vrienden zitten daar onder de rooms-katholieken. Ds. Kranen burg is een van mijn beste vrien den gebleven. En dan dokter j KorVmann: een groot man, die veel heeft gedaan". „Waarom ik bijna de hele oor log in het verzet heb doorge bracht? Kijk, ik was in 1940 te leurgesteld in 't woord van men sen. Toen Koningin Wilhelmina in augustus 1939 jarig was, stuur den de Duitsers haar nog geluks telegrammen. En daarna kwam het rapaille ons 's nachts overval len. Dat zat me niet lekker. Je zou kunnen zeggen, dat ik uit idea lisme deze weg koos maar dan moet u toch niet vergeten, dat idealisme 'zonder realisme onmo- gelijk is. Na de bevrijding heb ik de burgemeester Smeets nog ge ïnstalleerd, die op ons verzoek tijdens de oorlog was ondergedo ken. Ieder jaar kom ik op 4 mei nog naar Zoeterwoude en dit jaar dacht ik: wij moesten als B.S. iets stoffelijks aanbieden aan deze boomloze gemeente. Zo werden het 68 eikebomen. Kinderen van de oud-BS-ers hebben ze geplant. We hebben de gewone Hollandse eik genomen. Een goed symbool, dachten we". wel iets fascinerends hebben, dat bijenhouden. Meneer Driessen heeft er veel plezier aan beleefd. Nog steeds trouwens. Hij heeft er per slot van rekening een half miljoen. Getuige gezocht Leidse jongeman in Alphen gewond ALPIIEN Gistermorgen om vijf voor half negen is de 21-jarige C. J den Edel uit Leiden op zjjn bromfiets op de Van Foreestlaan in botsing gekomen met een betonmixer. Het onge luk gebeurde toen de jongeman enkele fietsers passeerde en omkeek. Met een gecompliceerde, beenbreuk en ernstige beenwonden is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. De politie doet een dringend beroep op de dame die zich toen het ongeluk gebeurde daar in de buurt bevond zich voor het verstrekken van nadere in lichtingen aan het Aphense politiebureau te melden. Het betreft de dame die haar bromfiets tegen een lichtmast had gezet, vermoedelijk voor het verrichten van een reparatie. Zeer modern Bezocht U reeds onze speciale gordijnenshop? Geveilde percelen LEIDEN In hel Venduhuis der No tarissen werden de volgende percelen geveild: T.o.v. not. J. C. Eek: huis aan de Lokhorststraat 13 op f 12.000,. door J. v. Iterson q.q. T.o.v. not. N W. Holtkamp: huis aan de P. de la Courtstraat 70 op f 54.000, door dhr. Kempenier. Bedrijfspand aan de Oude Vest 91 op f 60.500,- door P. Moerman q.q. Benoemingen te Leiden LEIDEN Tot leraar aan de chr. nat, ulo-school „Zuid-West" werd be noemd de heer J. Fraanje te Rilland- Bath Tot onderwijzeres aan de Kon. Wil- helminaschool werden benoemd de dames H. A. v. Doorn te Serooskerke èn I. Godthelp te Wassenaar. Mej. M. de Vries te Leiden werd benoemd tot onderwijzeres aan de M. J. C. Besselaarschool te Achter veld (U.). Chr. Kweekschool Geslaagden LEIDEN Voor de tweede leerkring van de Christelijke Kweekschool in Lei den zijn geslaagd de dames W. J Braak- hekke (Oegstgeest), G. J. van Ginhovcn (Lisse). M. I. Lutgendorff 'Katwijk). J. M. Chaudron (Leiden), J. Erkelens (Lei den). C. A. Keus (Katwijk), K. E. Riet man (Leiden), H. van Stecnwijk (Leiden), E. J. Vrielink (Leiden), A. M. Kreeft (Leiden). A. Siljee (Oegstgeest) en J. M. I. de Vries (Leiden). g Een half miljoen huisdieren doet bijsonder nuttig m- :ie< werk in de tuin van imker Driessen te Sassenheim een, nde TTTTTr: LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 12 JUNI 1963

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3