Te grote groei van aantal vrijgestelde predikanten blijf jong, blijf fit: fiets I Kanttekeningen ■Z Europees vakantiekamp van YFC op Schouwen Een woord voor vandaag Evangelisatiewerkers hebben dagelijks bekering nodig TWEE KEER MOOI MARIETJE Vo.etangais ZATERDAG 12 JUM 1965 EEN NIEUWE VOORZITTER J)E PvdA heeft vandaag voor het eerst een r.k. voorzitter gekregen. Dat was een reden temeer om met belangstelling uit te zien naar het woord waarmede deze zijn functie zou aanvaarden. Welnu, omtrent zijn socialistische gezindheid heeft dr. Tans geen twijfel laten bestaan; zijn betoog liep trouwens uit in een „Op. socialisten, sluit de rijen". Bij een bepaalde passage in dr. Tans' rede moeten wij toch wel even de vinger leggen. Volgens hem overheerst ook in de confessioneel georganiseerde wereld al lang de overtuiging, dat „deconfessionalisering" een eis is van deze tijd. Hieronder zou dan moeten worden verstaan het zelfstandig, het „eigenstandig", maken van de christelijke organisaties, het losmaken van de band met de kerk. En dr. Tans voegt er haastig aan toe, dat er ook geen enkele noodzaak meer is om alle religieus gelijkgezinden in één partij te verenigen. Bij het kennisnemen van deze passage zal het de protestant opvallen, dat hier toch wel de rooms-katholiek, zij het met deels eigen opvattingen, aan het woord is. Want een losmaken van organisaties van de kerk als ..decon fessionalisering" aanduiden, is misschien wel rooms-katholiek, echter bepaald niet protestant gedacht. Onder de protestanten kent men tal van organisaties, die „eigenstandig" zijn, geen band hebben met de kerk. maar die zich niet gaarne zouden zien beschouwd als kenmerkend voor een „deeonfessionaliseringsproces"; hun standpunt is trouwens niet maar „van déze tijd". Vandaar ook dat dr. Tans ook geen enkel motief kan hebben om uit deze A-ooronderstelling tevens de strijd aan te binden met levensbeschouwelijke partijorganisaties. Voor de protestant deugt namelijk zijn vooronderstelling niet. Of het betoog voor een rooms-katholiek klopt, is een vraag, tot de beantwoording waarvan deze wellicht zélf mans genoeg is. UITGEDAAGDE DEMOCRATIE Prof. Van Beusekom voor herv. kerkvoogden UTRECHT Het is de vraag, of de verhouding tussen de bedra gen die de kerkvoogdijen voor de behoeften der eigen gemeenten kunnen besteden en de bedragen, dié aan de centrale kerk ten goede komen, niet verstoord wordt. Dit zei de voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Her vormde Kerk, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom vanmorgen op de algemene vergadering van deze vereniging in Utrecht. Hij uitte waardering voor het werk van de vele commissies van deskundigen in de kerk, maar betwijfelde, of alle raden en commissies werke lijk een vrijgesteld predikant met personeel en bureau nodig hebben. QP de uitslag van de Rünmondverkiezingen hebben de commentaren hier en daar nog wat voortgang gevonden. Vrijwel algemeen heeft men er gelijke conclusies uit getrokken als wij. De oppositie had de liberalen geen winst opgeleverd. Wel ging de winst naar de meer radicale groepering van de Boerenpartij. Betekent dit voor de liberalen, dat ze een volgend maal zelf ook radicaler moeten zijn? Of zijn ze naar anderer oordeel ook nu reeds tè radicaal om nog sympathie te verwerven? Een moeilijke situatie, die binnen partijverband studie zal ver eisen. Zo»ls wij reeds stelden, verdient trouwens heel het verschijnsel ven deEr* r "LSneêlSs""' toenemende radicalisering nauwgezetter aandacht. Een democratie is maar kunnen worden gedaan. Veel te gemak- niet een vanzelfsprekend gegeven, zij moet altijd weer worden verwerkelijkt. kelük. zo zei hy, wordt de gedachte aan- S-'aagt zij er niet in, democratie te zijn. dan wordt tegelijk voet gegeven vaard» dat A-oor iedere taak in de kerk aan haar tegendeel. een Pred,kant moe» «orden vrijgesteld en De democratische eigenschappen vormen van een democratie tegelijk haar zwakte en haar kracht. Een kenmerk van de democratie is, open te staan voor en vatbaar te zijn voor kritiek. Openheid behoort tot haar wezen; zij heeft iets van een glazen huis. Dat is haar zwakte, zo men wil; het is tegelijk haar kracht. Want gevoelens van onbehagen blijven evenmin verborgen. In dat opzicht fungeren verkiezingen als een graadmeter, liet onbehagen blijkt nu aanwezig. Terecht of niet? Terecht, dan zal de democratie zich op bepaalde punten moeten herzien. Niet terecht, maar dat zal dan moeten worden aangetoond jegens wie zich onbehaaglijk voelen. En tussen deze beide uitersten zijn nog tal van overgangsmogelijkheden aanwezig. Zeker is, dat van het radicalisme ook een uitdaging uitgaat, deze namelijk om de democratie zo wezenlijk mogelijk te doen zijn, niet het minst in de voorlichting met betrekking tot de democratie. Als de het best mogelijke beleA-ingsmogelijkheid van het mens-zijn is de democratie dat waard. daardoor groeit bet aantal vrijgestelde predikanten op een onrustbarende wijze. Er zijn predikanten, die in hun pastorie een dissertatie schrijven of andere weten schappelijke publikaties voorbereiden en prof. Van Beusekom vroeg zich af, of er dan ook geen predikanten zijn die als secretaris van een raad of college rapporten tvillen voorbereiden tegen een vergoeding van slechts de reis- en bureaukosten. PARKINSON Hij vreest, dat de Hervormde Kerk bezig is, een levend voorbeeld te worden van de wet van Parkinson, doordat iedere raad een nieuwe raad in het leven roept en het aantal vrijgestelden zo groot wordt, dat de generale financiële raad soms de voor werkelijk acute taken benodigde gelden moet weigeren en anderzijds de kerkvoogden tot het uiter ste belast. Bezwaar uitte prof. Van Beusekom ook tegen het feit. dat veelal over belangrijke en ingrijpende maatregelen door gebrek aan lijd niet voldoende overleg mogelijk is met de gemeenten, die toch het grond vlak van de kerk vormen. Voorts zei hy, dat de verantwoordelijkheid van de kerkvoogdijen wordt ondergra\'en, wan neer ingrijpende regelingen worden vast gesteld die aan de gemeenten betalingen opleggen Avelke niet aan objektieve nor men gebonden zijn. EEN MAN VAN INVLOED Kadertraining en evangelisatie Aten I JL L (Van onze kerkredactie) I De evangelist George Brueks, direc- ZEIST Uit Noorwegen, Enge-iteur van Youth for Christ Nederland. i- j r- -„ï,,-;;v TA.,Uoi„«j o„i zal samen met Bill Yoder en Dave j land. Frankrijk, Duitsland en Bel-|roster dezs vier kampen ieiden. Het gie en ook uit Nederland komen'doel is niet alleen maar samen A-akan- aan de Aristoteleslaan 17 te Zeist tie te houden in internationaal Ook meent hy. dat de afstand tussen de hogere kerkorganen en de gemeenten voortdurend groter wordt door besluiten van die hogere organen die geen reke ning houden met wat er in de gemeenten leeft. En dat door de neiging, steeds meer zaken door de centrale kerk te doen financieren, niet alleen de verantwoorde lijkheid van de kerkvoogdyen voor het financieel beheer van hun gemeente wordt aangetast, maar ook het presby- teriaal karakter van de kerk geweld wordt aangedaan. Sprekende over het gebrek aan com municatie in de kerk zei prof. Van Beu sekom onder meer, dat de kerk behalve het secretariaat van de synode en de organen a'an het opzicht en toezicht, meer dan twintig raden bezit en een nog groter aantal commissies en stichtingen, elk met een secretariaat en een bureau, het grondvlak hiervoor wordt gevormd door de nog geen 1500 hervormde ge meenten, die de financiële middelen bij een moeten brengen. Het geheel zal al leen goed kunnen functioneren, aldus prof. Van Beusekom, als er goede ver bindingslijnen zün. Uitgeverij Gezinsblad naar Vuurbaak GRONINGEN Naar aanleiding var een bericht van de NCRV-radiokrant var woensdagmorgen deelt men in het Gere- Want wij kunnen niet nalaten te spreken van wat wij gezienj en gehoord hebben" (Handelingen 4:20). Petrus en Johannes veroorzaken een volksoploop. Iedereen wil hen zien. Zijn dat die twee mannen, die de verlamdel hebben genezen? En wat hebben zij te vertellen? Maar oploop is de overstende oudsten en de schriftgeleerden een ergernis, niet in het minst door wat die twee verkondigend de opstanding uit de doden. Er is maar één manier om er een eind aan te maken. Petrus en Johannes worden gevangen gezet, j verhoord en ten slotte wordt hun verboden te spreken op gezag van Jezus Christus. Zo is het de eeuwen door gegaan. Altijd is geprobeerd Jezusl Christus uit de wereld te verbannen. Óver Hem niet praten op' straffe van opsluiting in de gevangenis of nog erger: de dood. De oversten trachten te marchanderen: zwijgt over Hem en er zal u geen strobreed in de weg worden gelegd. Dan dat machtige woord van Petrus: Moeten wij meer gehoor geven aan u dan aan God? Wij kunnen niet nalaten te spreken over wat wij gezien en gehoord hebben. Wij kunnen nietl nalaten te sprekenNeede mens, die God heeft mogen ontmoeten, kan niet zwijgen. Van uit gevangenissen en van af j brandstapels zijn de getuigenissen nog de wereld ingegaan. Niemand en niets heeft ze kunnen tegenhouden. Altijd zijn er mensen geweest, die voelden dat zij moesten spreken. En hoe is dat met ons? Wij lezen vanavond Hosea 5 vers 13 tot 15 en Hosea 6 vers 1 tot 11. Wij lezen zondagavond Hosea 7 vers 1 tot 19. weken belegd, steeds van zaterdag]' tot zaterdag. Bij Babyd«rm-zeep(dubbel stuk),-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haerlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. JTLKE samenleving kent mensen die voorop staan en de aandacht trekken, wellicht zelfs de aandacht in beslag nemen, maar ook mensen die vanuit de achtergrond invloed oefenen, die als het ware een voortdurende stille reserve vormen, en wier betekenis niet zelden voor die van wie \-oorop staan niet onderdoet. Zulk een man is deze week van ons heengegaan in het sterven van prof. Beaufort, r.k. geestelijke, man van eminente kwaliteiten die alleen door 2ijn bescheidenheid verhinderd werden nog duidelijker op te vallen. Terecht is hij bij zijn dood van schier alle kanten geprezen om zijn gaven op het gebied van de internationale betrekkingen, hij de bekwame vertegen woordiger van ons land op zovele internationale conferenties, geprezen niet minder om zijn innemende menselijkheid. ,- Zelf menselijk, had hij kijk op mensen, wist hij bekwaamheden te ontdekken en naar voren te halen; onze minister Luns was een A-an dezulken. Zijn invloed op en rondom kabinetsformaties zal wellicht nimmer geheel openbaar worden, maar dat deze niet gering, ja soms wellicht beslissend is geweest, lijkt niet voor tegenspraak vatbaar. Een merkwaardig man. die door zijn innemendheid en ingetogenheid eeh sfeer van oprecht vertrouwen om zich wist te scheppen, een man onder wiens stimulerende leiding het in internationale bijeenkomsten goed en nuttig werken was, van wiens nederige vroomheid de Franciscaan tegelijk op allen die met hem in aanraking kwamen zulk een duidelijk sprekend ge tuigenis uitging. Priester, politicus, geleerde het lijken hoedanigheden die zich moeilijk in één laten verenigen zonder dat schade geleden wordt: professor Beaufort paroN Met de pinksterdagen heeft heeft bewezen dat het kan. de actie Geven voor Zeven extra bijge dragen aan de feestvreugde, die hier met dit kerkeiyk feest altijd in het bijzonder is. Namens deze actie van de Gerefor meerde Vrouwenbond hebben mevr. W M. Ridderbos, mevr. J. G. Kraaijeveld en mevr. M. Bijmolt dertigduizend gulden overhandigd aan ir. P. Tilma, de voor zitter van het schoolbestuur Dit geld zal niet worden gebruikt voor de exploitatie, maar om te bouwen. Er zal een leslokaal bijkomen, terwyl het vrijgekomen lesgebouw voor slaapzaal van het internaat zal Avorden ingericht. De zolder wordt ziekenzaal: iets dat no dig is voor de erkenning van een inter- Na afloop is er door de dames een boompje geplant voor het chateau. Het is echter nog maar een „noodoplossing", want in november zal een amandel boompje uit Israël worden geplant. Dit op hel ogenblik de aanmeldingen ^and> maar ook in deze kampen r l jonge mensen op te leiden voor het binnen van jon0e mensen voor het plaatselijke e\'angelisatieAverk. Een tweede internationale Youth for tweede hoofddoel is om op het eiland Christ kamp op Schouwen. Eigen- i Schouwen onder de duizenden vakan- liik ziin het er vier want in de ne :tleSasten te getuigen van het geloof. UJK zijn net er vier, want in Cte pe- Vorig jaar werd een eerste Europees riode van 17 juli tot 14 augustus 1 kamp gehouden in Mulhausen in de Elzas. worden vier aansluitende SSSZffOSSÜt hebben er gezongen en ge- hun geloof. De kampen waren dat besloten werd ieder jaar ijk kamte organiseren. Dit 1? Nedterland op als gastvróu- jflames.1*'*huid? Babyderm-zeep De kleine camping Ginstervcld is ter beschikking gesteld om tenten op te slaan. Er zal iedere week plaats zijn voor vijftig jongens en vijftig meisjes, 's Morgens wordt begonnen met bijbelstudie en een uur „metho diek", waarin nieuwe vormen bespro ken worden om jonge mensen met het 1 (van de Geref. Kerken - vrij gem. - red.) zal worden overgedragen aan de Stich- ting De Vuurbaak. Uitgaven van boeken, brochures e.d. die door de Stichting Geref. Gezinsblad op de markt werden gebracht, worden dus door De Vuurbaak overgenomen. De krant 2elf blijft een uitgave var Stichting Geref. Gezinsblad. Verschijningsverbod voor r.k. krant in Mozambique LORENZO MARQUES De gouver- .jeur-generaal van Mozambique heeft het dagblad Diario de Mozambique een ver schijningsverbod van tien dagen opge legd. Het blad. dat uitgegeA'en wordt door de rooms-katholieke bisschop van Beira. is de enige krant van betekenis in deze Portugese provincie in Oost- Afrika. die nog niet overgenomen is door de Portugese autoriteiten. De reden van het verbod is, dat de- krant de letterlijke tekst heeft gepubli ceerd van een preek van dé bisschop ter herdenking van hot feit, -dat 25- jaar geleden tussen Portugal en het Vaticaan een overeenkomst werd gesloten betref fende de missie. Aan het slot van deze preek werd kritiek geleverd op het ach terblijven in ontwikkeling van Mozam- Bezinnend woord van ds. Poptna Dames gaven f30.000 MS.™""" m"Zenden baptisten voorParon Sneltekenaar nog waarnemers naar concilie? HOE STRAKS MET FRANKRIJK NTOG is in Frankrijk generaal De Gaulle de onbetwiste leider. Maar ook hem is het menselijke niet vreemd, dat hij vergankelijk is. De jaren gaan voorbij, en eens zal hij er niet meer zijn. Wat dan? Niet verwonderlijk is het, dat, na door de grote leider in feite in de ban te zijn gedaan, politieke groeperingen ook in Frankrijk nu van de grond trachten te komen. Men zoekt schoorA'oetend een weg te vinden; men zoekt aarzelend ook elkaar. Daarbij heeft men voorlopig alleen het negatieve gemeen het verweer tegen de, zij het gematigde, dictator. Hel negatieve gemeen te hebben is overigens niet voldoende: te hopen Avare dat men ook positieve gedachten- gangen weet op te brengen. Want voor Frankrijk, maar niet voor Frankrijk alieen, moet het wenselijk beten, dat het Franse volk de weg leert hervinden naar een gezonde democratie. De verdienste van De Gaulle lag destijds in de omstandigheid dat hij het volk wist up te richten uit de staat van machteloosheid waarin het was geraakt. Wellicht tijdelijk werden toen de democratische organen buiten spel gezet. Maar hoe moet het straks? Het ware bedenkelijk, indien het Franse volk. moet eens De Gaulle hel Ned Herv. Kerk. Bedankt voor War- stuur loslaten dat hij nu nog omkneld houdt, in een toestand van stuurloos- mond <toez. W. F. Kuil te 't Woudt. heid zon terecht komen. Bü het heengaan van De Gaulle in elk teval moet Geret Kerken. Bedoukt voor Delft het zó zijn. dat zich nok in democratisch opzicht een nieuwe toekomst ^Amster^anvW aftekent. Men moet het de grote leider als een grief aanrekenen, dat hij zijn Geref. Kerken (vrijgem.). Beroepbaar- volk op die komende situatie zo weinig voorbereidt. stelllnx Préparatoir geëxamineerd en I- hij dan de situatie verreien waarin hij zijn Iznd heeft aantelrotten? jaat hij in de vererinr van Frankrijk zo ver. dat hij voor de toekomst reen Zuiderhoo[dstraat 48. krommenie. geA-aren meer ziet? Unie v. Bapt. Gem. Aangenomen naar Of de nieuwe schuchtere politieke poging slagen zal. is vooralsnog een vraag; INieuw Weerdinge C. Eyer. kand. te dat pogingen van deze of van vergelijkbare aard noodzakelijk zijn, niet. Leeuwarden^ Aaneenomen naar In Frankrijk moet inen intussen ook ons onze belangstelling maar ten goede Soestw Leerink. voorganger van de houden. afdeling vrijz. herv. te Beverwijk. hangt echter af van het jaargetijde. Bevoppi n etswerk 's Middags zullen dan een aantal jonge mensen de anderen kunnen op het strand hun hart ophalen er op uit gaan om met allerlei boeken en geschrif ten te colporteren. Waar mogelijk zullen; SAN FRANCISCO Wanneer op de recreatieterreinen andere jongeren einde van deze maand de Baptisten We de kinderen bezig houden. zullen openluchtsamenkomsten gehouden worden. Reeds vorig jaar werd op Schouwen een Youth for Christ-evangelisatiekamp gehouden, maar er waren zoveel buiten landers dat men nu jonge mensen uit geheel Europa uitgenodigd heeft, opdat de vakantiegangers hen in hun eigen talen kunnen horen zingen en spreken. Reeds op 12 en 13 juni komt Dave Foster naar. ons land voor voorberei dende samenkomsten. Hij spreekt niet alleen, maar illustreert zijn prediking als sneltekenaar in pastel. Hij maakt daarbij gebruik van het zogenaamde ..zwart licht", waardoor bepaalde kleuren en accenten van het pastel schilderij ineens opgloeienGeorge Brueks hoopt dat de kampleiding ook vergunning zal krijgen om. laat op de avond voor de vakantiegasten open- hichtsamenkomsten met fakkellicht te beleggen. Foster zal dan op hel po dium van de podiumcaravan van Youth for Christ ook in de buiten lucht kunnen tekenen. inheien euiuc v»u uczr maana ae Dapiisien »ve- avonds Teld Alliantie in Miami (Florida) bijeen komt, zal zy een beslissing moeten men, of het eerder genomen besluit, geen waarnemers te zenden naar het Vati caanse concilie gehandhaafd moet wor den of niet. In 1962 sprak de alliantie uit, dat het niet wenscnlijk zou zün, om een uitno diging tot het zenden van waarnemers aan te moedigen. Men is dan ook op een desbetreffende uitnodiging van het Vaticaan niet ingegaan. De twee grootste baptistendenomina ties in de Verenigde Staten kwamen de zer dagen tot tegenovergestelde uitspra ken over deze kwestie. Hielden de Zui delijke baptisten enkele weken geleden vast aan het standpunt, dat het niet no dig is voor de baptisten, om zich offi cieel te doen vertegenwoordigen (omdat twee baptistenjournalisten in Rome het concilie al verslaan), de Amerikaanse Baptisten Conventie, die in San Fran- cisco bijeen was. heeft nu met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op het uitvoerend comité van de Wereldallian tie. om de uitnodiging van het Vaticaan toch nog fvoor de laatste zitting) te accepteren. (Van een onzer medewerkers) WOUDSCHOTEN Met een bezinnend woord van ds. S. J. Popma uit Bussum over dat wat de achtergrond van alle evangeli satieactiviteiten moet zijn, is de evangelisatieconferentie van de Gereformeerde Kerken, die druk bezocht en zeer instructief was, besloten. i. Popma wees er op, dat alle arbeid in de evangelisatie onmogelijk is, als men zelf niet bewust staat in de dialoog met God. Maar aan de andere kant moet ook niemand ver wachten, dat God wil zegenen zonder voorbereiding onzerzijds. Bezinning blijft nodig over de vragen: met welke boodschap zullen we komen,, tot wie moeten Ave gaan en op welke wijze? Wat allemaal weer vragen oproept van psychologische en sociolo gische aard. Waarbij ook al hebben Ave het antwoord nog niet het werk door moet gaan. Impasse Zien wé 'naar onszelf," dan 'zétten We een vraagteken achter ons werk. De ATaag kan benauwen: wat matig ik mij aan? Eén der trekken van de moderne mens is immers, dat hij „zichzelf" Avil zijn en met rust gelaten wil worden. Alleen dagelijkse beke ring helpt ons uit deze impasse. Weliswaar spreekt Nijhoff over on ze A'erl am mende onmacht, waardoor het niet tot een ontmoeting komt en hebben wij te strijden tegen ons eigen geleuter en onze verlegenheid, maar Avanneer we in gehoorzaamheid be ginnen, mogen Ave Gods zegen ver wachten. Hoewel wij een vat zijn vol tegenstrijdigheden, Avil God ons ge bruiken. En al zou bij ons meedoen niet elk motief zuiver zijn men kan ook meewerken uit compensatiedrang of geldingszucht toch komt ons werken in diepste Avezen uit ons geloof voort. En de dagelijkse binding aan Hem is een triomf over alle in geklemde vrijheden. In de forumbespreking werd vooral nadruk gelegd op het feit, dat God van niemand meer Araagt, dan hij is of heeft. Als Jezus de schare spijzigt, gebruikt hij het lunchpakket van een jongetje, maar Hij had het ook zonder gekund. Deze gedachte kan veel angst doen verdwijnen. Intussen is het verstandig die men sen en dat werk op te zoeken, dat het meest bij ons past. Voorts bedenke men steeds, dat onze tijd niet altijd Gods tijd is. Ook Avanneer wij tijde lijk iemand moeten „loslaten", hoewel nooit in onze gebeden, kan God doonverken. Gewezen werd ten slotte op de noodzaak, dat er ambtsdragers komen voor pastorale bearbeiding van de medewerkers in de e\-angelisatie. ANTISEMITISME IN RUSLAND ZO ERG NIET? NEW YORK De berichten over on derdrukking van Joden in Rusland wor den, maar al te vaak verwrongen. Vele beweringen over (antisemitisme .in dat land zyn overdreven en ongerechtvaar digd. Dit heeft de voorzitter van de Zionistische Wereldorganisatie, dr. Na hum Goldmann op een persconferentie in New York verklaard. Dergelyke tendentieuze berichten kun nen de oplossing van het probleem alleen maar vertragen en de Joden in de Sow- ietunie zelfs schaden, aldus Goldmann. Hij gaf toe, dat er in delen van Rusland antisemitisme bestaat en dat kritiek op de Russische regering gerechtvaardigd is. omdat deze niet krachtiger hiertegen optreedt, maar wie de Russische poli tiek op enigerlei wijze vergelijkt met die van de nazi's pleegt een monsterlyke verdraaiing van de waarheid. Burgemeester Mordechai Namir van Tel Aviv, die gezant van Israël in Mos kou is geweest, gaf als zyn mening te kennen, dat de Sowjets het tenslotte voor sommige Joden gemakkelyker zullen maken, om naar Israël te emigreren. Onlangs heeft de Amerikaanse senaat met 65 tegen 0 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de vervolging van Joden en andere minderheden in de Sowjetunie werd veroordeeld. heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grole fles! Moe van het werken? Pak de fiets en ontspan u 5 Gaat Wereldraad ljoekje te buiten? BOEDAPEST Hebben de We reldraad van Kerken en de grote confessionele wereldbonden wel het recht, om directe gesprekken met de Rooms-Katholieke Kerk te beginnen? Deze vraag is opgeworpen door de Hongaarse lutherse bisschop dr. Lajos Veto en hij beantwoord! haar beslist ontkennend. Volgens dr Vetö overschrijdt ne' aan gaan van een dialoog met Rome de volmachten, die deze organisaties van de aangesloten kerken hebben gekregen. Hun doel Is de bevordering van de samenwerking van de aangesloten kerken en niet. om als kwasi-superkerken onder handelingen aan te knopen in naam var de ledenkerken. zo meent hij. In het laatste nummer van het Hon gaarse kerkblad Evangelikus Elet betoogt de bisschop verder, dat het gesprek met Rome alleen gevoerd moet worden met zulke rooms-katholieken, ..die met ons willen samenwerken in het belang van het behoud van de wereldvrede en tol het welzijn van alle volken en mensen die van goede wille zijn" Hoewel dr Vetö de onlangs gevormde g.reksgroep van de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk r.iet met name noemde, is het toch duidelijk, dat hy daarop doelde en op plannen tot een dergelijke gespreksgroep van de Lutherse Wereldfederatie Woordvoerders van de- Wereldraad en van de Lutherse Wereld federatie hebben er echter steeds dc nadruk op ffelced. dat deze commissie eeer ..cnderhardGiineen" zullen voeren doch een louter ndvisererde funet" hebben SEVILLA - Een rooms-katholieke uil geverij heeft een prijsvraag uitgeschre ven over de beste studie over „katholie ke eenheid als een politico-sociale basi- voor Spanje". In de aankondiging van dr prijsATaag wordt gesproken over de „gevaren van een relie'euze verscheiden heid voor de zede'ijke en politieke eenheid van ons volk". TOULON - De rooms-katho lieken in het bisdom Toulon hebben van hun bisschop te horen gekregen dat zij bepaalde overtredingen van de verkeers regels in de biecht moeten be lijden. Het is volgens de bis schop een ergere zonde, om ge vaarlijk in te halen, dan om ver strooid te zijn bij het bidden. Het laatste wordt herhaaldelijk gebiecht, het eerste vrijwel nooit. Een paar jaar geleden brachten mijn man en ik mit een bevriend echtpaar een vakantie door aan de Italiaanse kust. De eerste ochtend zaten we in onze nieuwe badtenus nog wat onwennig tegen dc zon te knipogen. Thuis hadden we onze strand- spullen mooi en gezellig en onze ledematen door een schaars Hollands zonnetje al bruin gevonden. Maai daar, tussen allemaal werkelijk bruin gestoofde vellen stelde ons brons niets meer En onze badpakken keurig hoor en fleurig, daoi niet van, maar wel oer Hollands en degelijk, hè9 Bloot, bloter, blootst mag dan nu op onze stranden ook „in" zijn, toen beslist nog niet zo. M'in vriendin en ik waren toen al niet meer zo pieu en hoewel ook nog niet zo stok, voelden we ons toch een beetje plompig. Maar dat zeiden we niet tegen elkaar toen nog niet. Wanneer stootten tpij elkaar voor het eerst aan toen er een dame in laten we zeggen badpak maat 46 langs liep? Wie van ons zei, een beetje honend: ,Jtijk als je dat ziet lopen, mogen wij toch niet mopperen". Wanneer het precies was en luie het eigenlijk zet weet ik niet meer maar ik weet wel dat we dooi die ene maat 46 al honderden maatjes 38 langs ons hadden zien deinen. Beeldschone strandnimfen waren het, zich gracieus, bruin en zen bloot voortbewegend. Na al die schoonheden wa en wij, ter compensatie van een opkomend complexje, hard toe aan iets minder fraais. Wij mogen dan geen storende fabrieksfouten hebben, maai met onze Hollandse figuren van maat 42 roru de heupen en maat 40 hogerop, vielen wij natuurlijk niet in de termen om tot miss Itn'iastrand gekozen te worden. Dat wilden we ook niet ik bedoel niet eofil maar ja, het viit niet te ontkennen dat u)c ons wat burgerlijk gingen voelen en zodoende stak een vrouwelijk jaloersigheidje priemend het kopje op Wie van onze mannen keek'het eerst op vanuit zijn boek en liet zich een bewonderend „zooo" onvallen toen „zij" langs kwamHet doet er niet to? we keken allemaal en zagen „haar", een ranke schoonheidskoningin, gekleed 'ijb een blin kend witte bikini. Alles uiat in en buiten de bikini stak was af, bovendien was al het zichtbare prachtig gebronsd. Had een van onze mannen „zo" gezegd, de andere vulde dat aan met „en daar loopt moeders mooiste". Honni soit qui mal y pense. Hel merkwaardigste wqs echter het vinnige, vrouwelijke commentaar'f „EY Zit anders maa reen d&m hoofd op al dat moois". En zo had het rudimentaire jaloersighcidje zich abrupt tot vol wassenheid ontwikkeld. Overigens had ik aan het hele voorval nooit meer gedacht, totdat het zich deze week herhaal de, zij het dan in een andere situatie. Mijn doei ter bracht een nieuwe vriendin mee, een icletne beauty van acht lentes. Hetwas een ravenzwart troeltje met groene ondoorgrondelijke ogen. Met haar wimpers kan ze concurreren tegen elk aangeplakt stelwant niemand heeft ze zo zwnn, zo fluwelig en zo natuurlijk-lief als dit Marietje. Ze beweegt zich in haar spijkerbroek en rode truitje zo bevallig, zo apart dat je gewoon moet blijven kijken. Ze is zo onge kunsteld mooi, dat het zonder meer ontroert. Ze mankte zelfs indruk op mijn zonen, de ene viste uit zijn broekzak een beduimeld dropje voor haar, terwijl de ander nogal uitsloverig de vogels showd*. Mijn dochter was trots als een pauw dat zij zo'n attractie onze poorten had weten binnen te holen. Toen mijn man thuis kwam had hij nog net gelegenheid kennis met haar te maken. „Wat is da4 voor wondermooi tijgerkatje?" vroeg hij mi/ ,-Dal is gewoon Marietje" antwoordde de dochter, die juist weer binnen kwam, met een war. zuinig mondje. De adorati eooor haar nieuwe relatie liep haar een beetje uit de hand. „O nee, geen gewoon Marietje", was het vaderlijke antwoord, „niks gewoon, zij is een heel hcnl mooi Marietje". Haar repliek bracht me terug naar Italië, het klonk heel vrouwelijk en heel doorzichtig. Ze zei: ..Voor rekenen heeft ze altijd een vier hoor. dat mooie Marietje". - MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2