Nieuwe Leiclse Courant OOSTENRIJK GETROFFEN Overstromingen in Alpengebied Hoge water eist drie slachtoffers Woestijnhitte te groot voor Westduitsers mm Krijgt Anita Hegelund hart van plastic? Olieveld in grensgebied Erhard en De Gaulle zijn het niet eens Wild-west-taf erelen in recreatiegebieden Brussels nieuwste flatgebouw moet worden gesloopt IEMCOnv weerbericht Man haatte supermarkt Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastigh is ghebleven ■»i|n hert in teghenspoerl" Zater'daj: 12 juni 1965, 46ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 T.lcl. «1126—25,1 - VRAAGT BROCHURE^ Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WENEN/ZURICH/MUNCHEN In het bergland van Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland, waar op het ogenblik duizenden va kantiegangers vertoeven, hebben zich grote overstromingen voorge daan. De langdurige regen en ook sneeuwval is hier de oorzaak van. Tal van wegen en bruggen kunnen niet meer worden gebruikt. Veel dorpen staan in het water en zijn niet meer bereikbaar. De materiiële scha de is groot. Vooral Oostenrijk is zwaar getrof fen. Het is nu al de derde keer bin nen zes weken, dat de rivieren bui ten de oevers treden. Vooral de laat ste dagen heerst er een waar nood weer. Gisteren werd gewaarschuwd voo lawinegevaar na een nieuwe sneeuwval in de bergen. In het oosten van het land traden ook aardverschuivingen op. In het land is de eerste vijf maanden van 1965 meer regen gevallen dan ooit sinds 1879 in deze periode van het jaar het geval is geweest. In Beieren heeft het hoge water drie slachtoffers geëist. In Passau waren door het hoge water van de Donau en de Inn duizenden mensen gedwongen hun woningen te verlaten. De bevol king van het dorp Neuhaus raakte in paniek. Ook de grote meren in Beieren zijn buiten de oevers getreden. Modder In Neder-Oostenrijk was het water acht meter boven normaal gestegen. De grote watermassa naderde vandaag We nen. De velden op de oevers worden met een dikke laag modder bedekt. Honder den zomerhuisjes zijn vernield. Ook in Oost-Duitsland heeft men zomerhuisjes te kampen. Verwacht wordt dat de vloed dit weekeinde Hongarije zal bereiken. Scheepvaart Verder dreigt de scheepvaart op de Rijn in moeilijkheden te komen door het hoge water. De Neckar, waaraan Heidel- berg ligt, is al meer dan een dag voor d scheepvaart gesloten. De schade in d omgeving van deze rivier loopt in d miljoenen. In Zwitserland is de Riji reeds buiten haar oevers getreden. Rond om Zürioh staan hier en daar spoorlijnen onder water. Nederland Ook in ons land begint men last te krijgen van het hoge water. In Tiel wachtten de organisatoren van de ten toonstelling Vierstromenland gespannen op een telefoontje uit Keulen. Wanneer in deze stand nog 40 cm. hoger water werd gemeld, zou het zeker zijn, dat het terrein van de expositie over industrie en handel onder water zou komen te staan. De tentoonstelling wordt woens dag a.s. geopend. De expositie wordt op gebouwd op de Nieuwekade in Tiel, waar het water gisteren nagenoeg gelijk met de kade stond. Komen er slechte berichten uit Keu len dan zal men in Tiel met man en macht proberen een dijk voor de ten toonstelling op te werpen, een geluids wagen zal dan vrijwilligers oproepen voor het noodkarwei. Stoffelijke resten van 2 mannen en 1 vroinv KAIRO De Egyptische politie heeft gisteren in het gebied van de Siwa-woestijn de stoffelijke resten ge vonden van twee mannen en een vrouw, leden van een uit zeven per sonen bestaande Westduitse ploeg, die een week geleden in drie wagens de woestijn waren ingereden langs een route die alleen wordt gebruikt door Bedoeïnen en die bovendien be zaaid lag met mijnen. Eerder waren twee leden terugge keerd, omdat één van hun klaagde over nierpijn. Van de twee anderen heeft men tot dusver nog geen spoor gevonden. Vermoedelijk hebben de drie omge komen Westduitsers de tocht verder te voet afgelegd, want men vond latex- de jeep waarvan zij gebruik hadden gemaakt, zonder benzine. Ook trof men naast het voertuig lege waterkan- Waarschuwing De ploeg was zaterdag vorige vertrokken, ondanks het feit dat de politie had gewaarschuwd voor de ge varen van de tocht. De Westduitsers zeiden dat zij genoeg voorraad water meenamen, zodat zij in elk geval niet van dorst zullen omkomen. Het doel was het stadje Siwa binnen ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 Specialist overweegt unieke operatie Meisje (6) was twee maanden in observatie KOPENHAGEN Het zes-jarige Deense meisje Anita Hegelund Jen sen is dezer dagen van een geheime reis naar de Verenigde Staten terug gekeerd. Zij is in Amerika onder zocht door een specialist, die nu overweegt een unieke operatie uit te voeren. Hij wil Anita namelijk een nieuw hart geven. Het meisje is twee maanden in de Verenigde Staten geweest, waar zij door prof. Harold Knepscha en een team van zes andere chirurgen is onderzocht. Daar toe moest haar borstkas worden geopend om het hart van dichtbij te kunnen be schouwen. Dit orgaan is namelijk ernstig verzwakt door een abnormale samentrek king van de hartspieren. Waarschijnlijk gaat Anita nog dit jaar terug naar de Verenigde Staten, waas prof. Knepscha dan een definitief besluit zal nemen. Als hij besluit Anita een nieuw hart te geven is dit volgens me dische deskundigen de eerste operatie van deze aard die ooit is verricht De specialist is van plan een kunsthart van plastic te laten vervaardigen. Twee jaar geleden hebben Deense ge leerden die lang met het meisje bezig geweest zijn de ouders verklaard dat hun kind niet lang meer te leven had. De ouders, die het niet breed hebben gingen wanhopig van de ene specialist naar de andere. Zij wendden zioh onder meer tot een Russische hoogleraar, maar ook hij weigerde te opereren. Prof. Knepscha dacht er evenwel anders over en liet de ouders en Anita in het geheim naar Amerika komen. een week te bereiken, maar zoals het'er naar uit ziet, zijn zij daar niet in geslaagd. Zeker is dat de twee anderen die de tocht hadden voortge zet nog niet in Siwa zijn aangekomen. De lijken werden geïdentificeerd als die van Hans Hauser, Reinhold Rimm, Böhme. het Ammermeer in Zuid-Duits land. wordt de stad München geplaagd door weliswaar niet zo ernstige, maar wel vervelen de, overstromingen. De zwanen hebben het er wel makkelijk door, die kunnen nu hun kostje aan huis ophalen. FREIBURG Twee Zuidslavische vluchtelingen zijn gisteren gearres teerd in verband met de aanslag op de Zuidslavische consul Andrija Klarie, die dinsdagavond werd neergeschoten toen hjj zich met zijn auto in meers burg aan het Meer van Konstanz be vond. In totaal zijn er nu vijf arres taties verricht. India-Pakistan NEW DELHI Minister Hoe- mayoen Kabir van India heeft gis teren bekendgemaakt, dat in de staat Goejerat bij de grens met Pakistan een olieveld is gevonden, dat mis schien een van de grootste tor we reld is. Goejerat en speciaal de zoge naamde Rann van Koetsj is twee maanden geleden het toneel geweest van verbitterde grensgevechten tussen India en Pakistan. Volgens onbevestigde berichten was de mo gelijke aanwezigheid van olie hier van de oorzaak. Minister Kabit weigerde te antwoorden, toen journalisten vroegen of het olieveld in de Rann van Koetsj gelegen is. De minister deelde mee, dat voorlopige stu dies hebben uitgewezen, dat zich in Goe jerat een enorm potentieel bevindt. Hü voegde hier echter aan toe: ,,Maar in oliezaken weet je nooit waar je aan toe bent, voordat je begint te boren". Bondskanselier geeft openlijk toe Eerste gesprek weinig hoopvol BONN Het eerste gesprek tus sen de Franse president De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Er hard, voornamelijk over een ver enigd Europa heeft, zoals verwacht, geen enkel resultaat opgeleverd. Erhard kwam er openlijk voor uit door op een diner dat ter ere van De Gaulle werd gegeven, te zeggen uiterst bezorgd te zijn over de me ningsverschillen die duidelijk tij dens het gesprek naar voren zijn ge komen. „Wij zullen echter over dit probleem blijven praten en wij we- Jagers-voorzitter mr. Thate: Stroperij uit auto's neemt maar toe UTRECHT De welvaart heeft bijna iedereen een auto verschaft, ook de stropers. De ontsluiting van allerlei gebieden door de aanleg van wegen, onder meer ten behoeve van de recreatie, werkt de stroperij uit auto's sterk in de hand. De stropers gebruiken daarbij vaak zeer krach tige windbuksen. Het is ontstellend, Honderd twintig luxe woningen Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL Honderd twintig luxe appartementen telt dit flatgebouw het is nog maar een paar maanden oud en de bouw heeft vier miljoen gulden gekost. Toch moet het weg, volgens een gerechtelijk vonnis zelfs binnen acht dagen, zoals we gisteren in het kort al meldden. Nee, er zit ten geen scheuren in de muren en ook de fundamenten zijn niet ver zakt. De firma echter, die het tien verdiepingen hoge gevaarte in Brus sels „Wassenaar" neerpootte, heeft tegen een door een Koninklijk be sluit bekrachtigd servituut gehan deld, waarin, zij het in 1907, werd bepaald dat op het perceel slechts villa's van twee verdiepingen en met een schuin dak ntogen verrijzen. De klagers zijn vijfendertig goed bij kas zittende Belgen, die resideren i riante, Brussels woonwijk, welke twee zijden door het Ter Kameren Bos wordt begrensd. Overigens hebben de protesterende richards de bouwmaat schappij niet voor een fait accompli steld. De zaak werd reeds in 1961 hangig gemaakt, toen de firma Etrimo grote borden op het juist verworven stuk grond plaatste en daarop de te verwach ten geboorte van twee super-de-luxe flat gebouwen aankondigde. Ook politiek Ondanks het feit, dat de goed met de plaatselijke verordeningen op de hoogte zijnde omwonenden onmiddellijk actie namen, keerde de bouwmaatschappij niet op haar schreden terug. De directie, die financieel, maar ook politiek heel wat de melk te brokkelen heeft, was kennelijk de mening toegedaan dat alles niet vaart zou lopen. Toen het eerste flatge bouw gereed was. wilde men zelfs ter stond met het tweede beginnen, doch daar stak het ministerie van openbare werken een stokje voor. Groot moet de verwondering bij Etrimo zijn geweest, toen de rechtbank aan einde van de vier jaar geduurd hebbende procedui-e besloot de eis van de flatbe stormers in te willigen. Bovendien werd iedere klager nog een schadevergoeding van twintigduizend franken toegewezen als tegemoetkoming in de kosten, die zijn gemaakt Ruim park De bouwmaatschappij verdedigde zich door te laten verklaren dat geen van de gestoorde omwonenden het flatgebouw uit dat de minister van justitie, ondanks sterke aandrang, niet bereid is ge bleken, gepaste wettelijke maatrege len te nemen. Dit zei de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse jagersvereniiging, mr. J. Thate, vanmorgen bij de opening van algemene vergadering van de KNJV Utrecht. Hij voegde er aan toe. dat de gewone politie door onderbezetting overbelasting niet in staat is, in het veld veel te doen. De enkele voortreffelijke detachementen veldpolitie zijn volgens hem uiterst bekwaam en actief, maar zij hebben veel te grote rayons onder hun hoede. Leden uan de vereniging hebben voorgesteld, door verhoging van de prijs der jachtakten gelden bijeen te brengen om uitbreiding van de veld politie te bekostigen. Naar aanleiding hiervan zei mr. Thate, dat het de plicht van de overheid is. de eigendommen van de burgers, ook buiten de verhar. de wegen, te vrijwaren tegen vernie ling en diefstal en toe te zien op de na leving van bijzondere wetten. Bewaki n gsdienst Sinds de opheffing van de gemeente politie in de kleinere gemeenten en het instituut van de rijksveldwacht. laat de uitoefening van deze taak echter veel te wensen over. Maa rhet zou te gaan, aldus mr. Thate, uit particuliere middelen een algemene bewakingsdienst te organiseren omdat de overheid in ge breke blijft. Het korps jachtopzieners heeft een zware en uitgebreide taak die niet beperkt is tot de jaoht. Mr. Thate zou het billijk vinden, als de overheid zeker percentage van de kosten van het particuliere toezicht voor haar reke ning nam. Het is bepaald nodig, zo zei hij. dat zij misschien uit de „recreatie- pot" voldoende voteert om het platte land behoorlijk te beveiligen: er zijn re creatiegebieden die tot wild-west ontaar den. Mr. Thate verklaarde, dat de KNJV gestadig groeit. Er is op het ogenblik sprake van een goede samenwerking tus. n de vereniging en de overheid. De jacht kan zich niet op onbekom merde wijze ontplooien. De grote wel vaart in ons dichtbevolkte land, zo zei Thate, is een factor geworden die het voortbestaan vna het jachtbedrijf belaagt. In dit verband dacht hij der meer aan het wat hij noemde steeds ongedisciplineerder optreden in vele stedelingen op het platteland. Mr. Thate merkt» verder op, dat het jarenlange streven van de vereniging om verplicht jaohtexamen te komen, waarschijnlijk binnen afzienbare tijd met cces wordt bekroond. De Nederlandse zeesleper Mississippi gisteren in de haven van Fletwood in Engeland aangekomen na een Deense vrachtvaarder met een gebroken hoofd schroefas in elf dagen over een afstand 2400 kilometer te hebben gesleept. In de Noordoostpolder begi rmonvol - gende week de opnamen voor een nieu we documentaire over de Zuiderzeewer ken. ..Een dag Zuiderzee", die gemaakt wordt onder leiding van regisseur Jan Wiegel zijn villa kon zien. Ook werd aangevoerd dat het karakter van de woonwijk in geen enkel opzicht is geschaad, omdat de tien woonlagen zich in een ruim park bevin den, dat nog eens voor twee miljoen gul den was aangekocht. Beide beroepen wer. den echter nietig verklaard. In het koop contract. dat met de gemeente Brussel gesloten is. wordt een duidelijke schrijving gegeven van het servituut, dat op het perceel rust. De vraag is nu wie de strop zal moe ten dragen. In eerste instantie lijken dat de flatbewoners te zijn, die hun appartementen van Etrimo hebben ge kocht. Er zijn prijzen van één tot an derhalve ton voor betaald, terwijl ook de inrichting de nodige tienduizen den zijn gestoken. Eén van de kopers, die het blijkbaar nogal breed laat han gen, heeft zelfs niet geschroomd voor vijfentwintigduizend gulden aan zeld zaam marmer in zijn badkamer aan te brengen Een reeks van processen hangt de bouwmaatschappij dan ook boven het hoofd. Tenzij het recht alsnog een andere loop krijgt in België Is alles mogelijk: wordt de verordineerde afbraak eer waar Brussel nog jaren over zal VOIA U TOM A riSCHE Zonnige perioden De Bilt verwacht tot hedenavond: Op dc meeste plaatsen zonnige perioden droog weer. Hogere middagtempera- en en weinig wind. ten, meneer de president, wat op het spel staat", zo zei de bondskanselier tegen De Gaulle. In zijn eigen rede vergeleek de Franse president het vormgeven aan de Euro pese eenheid met het bouwen van de kathedraal van Keulen ivat honderden jaren gevergd heeft. Beide regeringslei ders verklaarden tenslotte, dat ondanks de beslaande meningsverschillen, het Frans-Duitse verdrag zal blijven bestaan. Erhard en De Gaulle zullen nog twee maal onder vier ogen met elkaar spreken. Van welingeliahte Westduitse zijde werd later vernomen dat het, na het overleg van gisteren, duidelijk is dat de Fransen hun eis hebben laten vallen, volgens welke vóór dertig juni overeenstemming zou moeten zijn bereikt over financiële regelingen betreffende een gemeenschap pelijke EEG-landbouwpolitiek. Nader» bijzonderheden dienaangaande zijn echter nog niet bekend. Verwacht wordt, dat bij de twee vol gende gesprekken de regeringsleiders het voornamelijk zullen hebben over de houding van hun landen tegenover de Verenigde Staten. Overigens is men in Bonn van mening, dat de eerste ronde van het thans aan de gang zijnde Frans-Duitse overleg beter is verlopen dan de besprekingen, die Er hard en de Ga-ulle juist een jaar geleden in de Westduitse hoofdstad hebben ge- Schrijnend beeld van de strijd die nu al zo vele maanden Vietnam verscheurt. Een meisje in de buurt van Don Xai, waar haar ouders deze week het leven ver loren bij de gevechten die er woedden. Het kind werd zelf ge wond. Soldaten verbonden haar. Zo werd het naar een ziekenhuis in de provincie geëvacueerd. (Zie pagina 7). Branden in Apeldoorn ZUTPHEN Twee jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling is geëist tegen de slager L. uit Apeldoorn, die vorig jaar een groot aantal branden in de stad heeft gesticht. De officier van justitie had bloemlezing van de brandstichtin- ten laste gelegd: in juli in een tuinhuisje van de Apeldoorner S. cn tussen september en oktober enkele malen bij N.V. Albert Heyn. De slager koesterde een ziekelijke haat tegen het grootwinkelbedrijf. De laatste jaren waren supermarkten in Apeldoorn als paddestoelen uit de grond gerezen. L. werd gedwongen tot concurrentie en bovendien woedde er slagersoorlog. Hij was de grote in de slagerij van zijn vader. Die wist echter niet dat L. er in het ge heim een vrouw op nahield. Deze noch de vader kon vermoeden dat L. misbruik maakte van drank en onder invloed zijn haat tegen alles cn iedereen afreageerde met brandstich ting. De officier wond cr geen doekjes om, dat Apeldoorn getroffen had kunnen worden door een ramp als dc bran den niet altijd tijdig waren ontdekt. De raadsman weet dc brandstichting in verminderde toerekeningsvatbaar heid en bepleitte een lichtere straf dan de officier had geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1