Vakantiepret, wedstrijden en Hildebrand-personages Zomer-ideetjes van de N.C.R.V. felrttcf AVRO deelt zelf zendtijd uit Jesje en Josje Senmoet ZATERDAG 12 JUNI 1965 ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVENETHERGOLVEN. HILVERSUM Der traditie ge trouw vergeet de NCRV in de zomermaanden zijn radioluiste raars niet, maar laat ze thuis of wie weet waar, meegenieten van vakantiepret bij anderen. Er wordt dit jaar op donderdagavond niets gezocht of nagerend, neen, de reportageploeg gaat zelf op zoek en wel naar 11 vakantie-oorden, waar het nodige vertier wordt ge maakt. Natuurlijk is Johan Bodegraven weer de algemene leider: hij geniet misschien zelf wel het meeste van zulke genoeglijke programma's en hij is er weer helemaal „in". Vanzelfsprekend heeft hij de sa menstelling van de programma's op moderne leest geschoeid en zo zal er elke donderdagavond om 8 uur, waar de uitzending ook vandaan komt, worden begonnen met 25 minuten volksliedjes zingen in Hootenanny-stijl. Daarvoor worden bekende vocalisten uitgenodigd en dan denkt men in de eerste plaats aan de Shepherds. Uit de studio komt dan een klank beeldje over een of ander Nederlands monument, gevolgd door „de plaat van de week", die van alles kan laten horen: tienermuziek, operettefrag menten of klassieke composities, het is maar net, welke plaat die week het meeste succes heeft op de markt. Een kwartiertje wordt besteed aan een nieuwe (studio-)rubriek „Raar maar waar" en daarin is plaats voor merkwaardige verhaaltjes, nieuwtjes en andere interessante en amusante dingen. Dat blijft elke week een verrassing. Ten slotte dan een wedstrijd met een muzikaal karakter, die „De tover- plaat" heet. Voorts blijft de reporta gewagen in de maanden juli eir augustus op de bezochte kampeercen- tra staan voor het uitzenden van een daar te houden avondoverdenking. Donderdagavond a.s., 17 juni, gaat de eerste uitzending de lucht in. mofoonmuzlek. 12.30 I 12.20 Lichte Hilversum 1 402 ra. NCRV: 8.00 Nieuws weeroverzicht. 8.15 Orgelspel (opn.): Oi en moderne muziek. 8.30 Morgenwijding 9.00 Geestelijke liederen (opn.). 9.45 Nieuws waterstanden. KRO. 10.00 Inleiding Hoog! 10.05 Hoogmis. 11.15 Lichte gi 12.10 Boekbespreking. 3 Nieuws, iz.jo bui- 12.45 Daar zijn wi; gek op: gevarieerd muzikaal programma 14.00 Utrechts Stedelijk orkert (opn.): semi- klassieke en klassieke muziek 14.50 Om- roepmannenkoor (opn.): Oude liederen 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte grammofoonmuziek en sportberichten. 16Y 30 Dansorkest en koorzang. Convent van Ker ken: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV 18 00 Koorzang: Negro-Spirltuals. 18.10 Jeugdkoren. 13.30 De Samaritanen in Israël reportage. 18.50 Altstem. hob< Oude en moderne liederen ei 19 15 De vooruitgang der m< 19.30 Geestelijke liederen Nieuws. 20 07 Reflex, meditatie. KRO: 2015 Muziek kent geen grenzen. (20.50-21.00 Vooi dracht). 21.30 Semi-klassieke orkestwerke (gr.). 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuw 22 40 Epiloog. 22.50 Midnightclub: gevarieei -orgelm sheïd. ialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdl Geladen Schip, rubriek in het raakvlak De kerk in de spiegel van de pers. 12 00 Het en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.48 10.30 Doopsgei kerk •kdlenst. 11.30 Vraag cultuur. AVRO: 12.30 Muzik; il. bont muzikaal postdulvenbericht- (12 30 AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 Pianorecital (opn.) klassieke muziek 21.00 Gevaarlijke thee II. hoorspel. 21.35 Sterei ..Maske in Blau". operette. 22.30 Nieuw 22.40 Actualiteiten. 23.00 Engels-romantisch muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. Hoe waren de Nederlandse mensen een eeuw.... ja langzamerhand al wat méér, geleden? Nicolaas Beets, in zijn ionge jaren de söhrijver Hildebrand, schilderde ze af in zijn Camera Ob- scura. Een beetje spottend, een tikkel tje onbarmhartig, maar ze werden levend en ze bleven dat in zijn schetsen. De NCRV stelt ze de luisteraars nog eens voor in een nieuwe serie „Hilde- brand-miniaturen", in de bewerking van Peggy van Kerckhoven. Hoorspe len van 40 minuten lengte zijn het en in de zeven aflveringen is telkens één figuur hoofdpersoon in de ondeugende verhalen. Dinsdagavond a.s. (15 juni) is dat Grootmoeder Kegge, daarna volgen Teun de Jager (12 juli), de „charman te Van der Hoogen" (26 juli), Nurks (9 augustus), „Buikje" (23 augustus), Claartje Donze (6 september) Pieter Stastok (20 september). Voorts laat de NCRV met ingang van maandag 14 juni ('s middags tus sen 2.35 en 2.30 uur) het programma „Transistor" voor de zomermaanden terugkeren: een vrolijk muzikaal pro gramma met tips voor uitstapjes en verkeersveiligheid en met de onver wachte kleine quiz voor automobilis ten die bij een of andere benzine pomp staan. Met ingang van volgende week wordt het radioprogramma „Wereld panorama", waarin dr. Korteweg de internationale politiek commenta rieert, verplaatst van maandag naar woensdagavond 7.508 uur. WEER SOWJET-UNIE Opnieuw zal de NCRV via de televisie aandacht vragen voor een serie, gewijd aan de Sovjet Unie, maar meer speciaal aan het commu nisme zoals het daar wordt geleerd en betracht. Het is een reeks van (weer) de Duitse televisie, gemaakt door Claus Hubalek van de NDR, naar authentie ke gegevens, verwerkt in het boek „Die Revolution entlaszt ihre Kinder' dat enkele jaren geleden verscheen. Wolfgang Leonhard beschrijft hier in de periode tussen 1935 en 1950, welke hij in de Sovjet Unie als communistisch partijfunctionaris be leefde. Als jongen van. 13 jaar moest de schrijver met zijn moeder Duits land verlaten. Zij gingen naar Rus land, waar zijn moeder tijdens een grote Stalinistische zuivering gevan gen werd genomen. Hij zelf ging naai een kindertehuis in Moskou, waar .10 Gewijde muzi 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte orkestmuziek zangsolist. 9.00 Verzoekprogramma voor rieken 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor luisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonn :iek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmu- "2.22 Voor boer en tuinder. 12.2 lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.3( 12.40 Grammofoonmuziek eventuee Commentaar In een zich wat moeizame voortsle pend „Voor de vuist weg" programma heeft Willem Duys gisteravond o.a. een anoniem blijvende meneer voor de camera ontvangen, die zich had verscholen achter een stapel van boeken van allerlei soort, die hij in tien jaren tijds onder 115 pseudonie men heeft geproduceerd. „En sommi gen kregen nog gunstige recenties ook", meldde Willem Duys naief en- hij las uit de krantenknipsels waarderende woorden voor. Voor de kijkers was het misschien een lichte schok toen de auteur ver telde dat hij er maar op los schrijft en na zeven uur werken weer hele maal is vergeten wat hij allemaal op papier zette, maar een stunt was het wel voor dit programma, dat bloedarm dreigt te worden. Met sympathie zal men hebben ge luisterd naar het zingen van de ge handicapte Amsterdammer die pas ..ontdekt" is door de in Nederland ver blijvende Italiaanse opera-tenor Del Ferro. Of het nu juist was hem in eerste studietijd al voor de televisie te laten optreden, is een tweede, al mag hem dit van harte gegund zijn. Maar Willem Duys staat nergens voor. zijn communistische vorming begon. Hij studeerde in Moskou en keerde op 23-jarige leeftijd als overtuigd en actief communist in Berlijn terug, doceerde daar aan een hogesohool vluchtte weer naar Joegoslavië toen een breuk kwam tussen Rusland Tito. De bedoeling welke aan 1 schrijven van dit boek ten grondslag ligt is, aldus de toelichting, het kweken van beter begrip voor de wijze van denken door partijfunctionarissen in het oostelijk blok. De eerste aflevering van deze film serie wordt vertoond op vrijdag 18 juni (Ned. 1), de volgende resp. op 22 en 26 juni. I, 402 m. KRO: 19.00 Nieuws; ïaliteiten; 19.30 Berlijns Phllharmo- est (opn): klassieke muziek; 20.30 Elck wat wils: gevarieerd muzikaal ia; 21.30 Relsoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke wert" klankbeeld; 21.50 Lichte grammofoonmu 22.20 Actualiteiten of grammofoonmuziek; Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 1 licht en donker, lezing: 22.55 Stereo: 'O klassieke grammofoonplaten; 23.55- (gi.). 1350 Licht instrumentaal kwaï hoolradio. 14.35 Gevarieerde gran ziek 15 30 Instrumentaal trio: ziek (opn 16.00 Bijbeloverdenk :aal ensemble: Geestelijke liedei derne orkestmuziek (gr 17.00 Voor de uters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 _._mmofoonmuziek. 17.50 Overheidsv* ting: Jonge Surii II. Rudy Bedacht Los Suriname- 18.00 Koninklijke Militaire Kapel Uitzending S de Christelijk His mmofooni .um II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Belaardklan- 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 iuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8 groenteman, praatje.) 8.45 Morgenwi ig. 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9. 5klankbeeld. 9.30 imofoonr koor. 10.00 Vooi (11.00 Nieuws). 12.00 Lichte orkest- (opn 12.27 Mededelingen HHi tuinbouw^|jUtt|HH orde? Actualiteiten Lichte orkestmuziek (gr.). Actualiteiten en grammofoonmuziek. Beursberichten. 13 30 Stereo: klassieke grammofoonmuziek. 14.45 Ik hoor, ---ort_ muzikale lé; HH ifoonmuzlek. Nieuws.) 16 30 Johan Willem Frtóo Kapel. 17.00 Een kunstkijker ie. 17.15 Lichte 17.30 Lichte grammofoon! muziek (opn.). 0.00 Nieuws: 20.05 Gevaarlijke haven, hoor- pel: 21.10 Stereo: Concertgebouworkest er angsoliste: klassieke en semi-klassieke mu- lek; 22.30 Nieuws; 22.40 Sport op zaterdag; 4.3 Chansons: 23 15 Zij i~"~ gMÉMM NTS: 20.00 Jourr 22.20 Mainly l. NTS: 22 55 Joui Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 0.01 Een diamant voor Carla. TV-mu (II): filmverslag linese Volksrepubliek: 20.45 De 700 i België: Nederlands progr. kan. 2 19.00 R.K. uitz.; 19.30 Tienerklanken; Nws.: 20.15 Schlagerfestspiele; 21.45 Echo; 22.15 De Commandant. TV-film; 23.05 Nws. "I lel VT belvertelling CVK/IKOR/RK1: 19.00 de kinderen. NTS: Kentucky Jones The music kids make. TV- film. CVK/IKOR: 19.30 Kruis op de kraag, opiniereportage over de evangeliebediening In de strijdkrachten. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KRO: 20.30 Villa Sidonia (2) TV-spel. 21.00 De Andy Williams Show: amusementsprogramma. 21.50 Het Evangelie van Pasolini, film. 22.10—22. Amsterdams Kunstmaand-orkest: Populair klassieke werken uit het Slavisch repertoire. NTS 22.45-22.50 Journaal. Nederland II: NTS: 19.30 Kapitein Zeppos. TV-film voor de jeugd 20.00 Journaal 20.0! Margie False Alarm, TV-film. 20.30 Vakantie op zicht. 4. Oostenrijk. 21.00 De harem van Tony Cantara, tekenfilm. 21.05 Een man sterft (Somebody's dying), speel- 22.00-22.15 Sport 16.00 FUntstone stropers Landb. kron. 14.30-16.55 18.35 V.d, kleuters 16.55 1836) We krygen in het algemeen Maar er z(jn nog andere facetten die veel te gunstige Indruk 8'Uie waarop dieren ln wilde staat evenals teven. Denken we aan een vos (in kunnen eieren we dit dier ongewild met de gekookt vlees eten, ook al heeft hy de aandacht vragen. Een vos blijkt, hond, vrij gemakkelijk te ergaan op het dieet dat op het liever ebraden. Vruchten laat hij evenmin staan, maar zijn voorkeur naar de zoete die hele kippenhokken pli dert en dagelijks malse boutjes n binnen werkt. De meeste vossen in de blijkt toch uit te gaan natuur zijn echter minder for- tulnlijk en moeten jacht maken op muizen en kikkers teneinde de knor rende maag tot zwijgzaamheid te bewegen. Zelfs met kevers en sprink hanen moet dit dier zich soms voe den. Deze sobere insecten-maaltijden maken de vos natuurlijk wel eens wat gnlzlg, wanneer hy ln een kip penren verzeild raakt. Of laten we het liever anders zeggen, gelet op de juistheid schaarse maaltyden waarmee een vos zich meestal tevreden moet stellen, is het dier van nature geneigd schro- meiyk van de omstandigheden mis bruik te maken, zodra hy zich te midden van een overvloed van voed sel bevindt. Vandaar dat hy veel meer kippen afslacht dan hy voor zün maaltijd denkt nodig te hebben. Dat is visie Vos houdt van zoet vruchten. Daarom geeft hy de voor keur aan druiven boven kersen. (De van de fabel, waarin ver van de vos die de druiven te zuur vond, dringt zich hier wel heel sterk aan ons op!) Behalve deze natuuriyke voortbrengselen, leert een vos ook vry spoedig koekjes eten, evenals ander gebak, maar ook hier blijft de voorkeur voor zoetigheid Marters, die het in wilde staat vaak het geval, evenmin zo gemakkelyk hebben als wH denken, wat o.m. biykt uit het feit, dat zy verzot syn op regen wormen gaan nog een stapje ver der en eten ryst, of aardappelen met bloemkool, zoals iedere menseiyke vegetariër. Ook brood, zowel wit- als bruinbrood. willen zy wel eten, maar dan alleen In uiterste noodzaak. Wat dat betreft lyken «y wel wat op de hond, die we ln het algemeen geen droog brood kunnen voorzetten, of hy moet werketyk honger hebben (en weten, dat hy by weigering toch niets anders krygt). Dat huisdieren, zoals honden en katten vaak voedsel krügen dat geen enkel verband houdt met de voeding die deze dieren in natuuriyke staat bemachtigen, weten we natuuriyk wel. Toch kunnen zich op dit gebied uitersten voordoen, die werketyk on begrijpelijk zyn. Een poes die van chocola houdt en met genot een ysje verorbert, mogen we gerust biertoe rekenen. En dan spreken we maar liever niet van de alcohol, waartoe allerlei dieren zich aangetrokken voelen. Wist U byv. dat er mieren zijn die zich stelselmatig bedrinken? Daarover een volgende keer H. Petition. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA 8.45 uur een reportage van het jaarlijkse „Grand Gala des Artistes" waarin Parijse acteurs en actrices een circusvoorstelling geven ten bate van zieke en oude collega's. 9.55 uur verdere avonturen van Mickey Rooney die weer eens op zwart zaad zit, en 10.20 uur vertoning van de ITA-inzending voor Montreux „Mainly Millicent". dansend en zingend. Nederland 2 NCRV 8.01 uur een musical „Een diamant voor Carla" uit de Desilu-serie. 8.45 uur tweede deel van de Canadese film over Rood China en 9.45 uur weer een dol avontuur van de vrouwelijke detective van het bureau Lynx, die moet uitvinden wie schuilgaat onder een verzilverd masker op een gecostumeerd bal. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.30 uur veel muziek en zang met een praatje in het amusements programma „Drie van elck wat wils". 9.30 uur allerhande reisherinneringen uit binnen- en buitenland in Reisoogst en 9.50 uur vrolijke plaatjes. 10.55 uur stereofonische uitzending nieuwe klassieke platen. Hilversum II VARA 8.05 uur een hoorspel-thriller „Gevaarlijke haven", waarin het gaat om een jonge vrouw die op de vlucht slaat voorja voor wie eigenlijk? 9.10 uur opnamen van een concert dat het Concertgebouworkesi vorige maand gaf samen met de mezzo-sopraan Nan Merri- man onder leiding van Gustav König. 10.45 uur het Chansonnetje in huis is weer terug, evenals Mies Bouw man. die om 11.45 uur in vakantiestemming „de zon in het water laten schijnen (Van onze radio- en t.v.-redactie) BUSSUM „Als de TROS geen zend- machtiging zou krügen, kan zü gast vrijheid zoeken by de AVRO. Trouwens, alle zendgegadigden die ventueel bij een concessie-toewyzing teleurgesteld wor den, kunnen by de AVRO om zendtyd vragen, want deze omroepvereniging is wèl open voor iedereen. Dat blykt uit het feit dat zy nu al een groep Indische Nederlanders een uur radio-zendtijd heeft gegeven en in oktobed zullen de studenten dat ook krygen". Dit verklaarde gisteravond mr. Slote- maker, voorzitter van de AVRO, die zich door één van zijn eigen mederwerkers, drs. F. A. Hoogendyk, in het 'eigen actualiteitenprogramma voor de camera liet ondervragen om het onlangs gepubli ceerde standpunt van dc AVRO jegens de nota van minister Vrolyk nogeens duide lijk te maken. Mr. Slotemaker bleef gekant tegen het voorstel om van de N.R.U. en N.T.S. programmaverzorgende organen te ma ken; ..dat gaat de richting uit van een staatsomroep, hoewel de minister dat juist niet wenst. Bovendix hebben N.R.U. en N.T.S. geen aanhangers, wier aan tallen toch de doorslag moeten geven", aldus mr. Slotemaker. Voorts ontkende mr Slotemaker, dat de TROS „de AVRO zou hebben laten lopen". ,,Wij hebben een aanbod gedaan en zy zijn er niet op ingegaan". Tv-portret van mr. Geertsema (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Kreeg minister dr. A. Vondeling op 15 april j.l. een drie kwartier durend televisieportret van de AVRO, zulks onder de titel „Af scheid van een oppositieleider", op dinsdag 15 juni a.s. zal mr. W. J. Geertsema een halfuurs-portret ten deel vallen bij dezelfde omroep en vertoond op Ned. 1 om 10 uur. „Portret van een oppositieleider", is deze documentaire film genoemd en het was een televisieteam onder lei ding van Roelof Kiers, die de VVD- politicus enkele weken lang volgde bij zijn arbeid als fractieleider in de Tweede Kamer en als burgemeester van Wassenaar Er werd, zo vertelt de AVRO ons, gebruik gemaakt van een heel lichte en gemakkelijk hanteerbare camera van Franse makelij, Eclair genaamd, zodat mr. Geertsema „af en toe de filmploeg als het ware kon vergeten", en men hem niet alleen bij zijn officiële werk, maar ook bij zijn hobby's kon bespieden zonder hem al te veel af te leiden BARCELONA De eerste door de autoriteiten erkende protestantse boek handel in Spanje is in Barcelona ge opend. De directeur is de Amerikaanse baptist ds. Harold Kregal, die ook een veertiendaags protestants blad met een op'.aae van 6000 exemplaren „Por'avoz" Hii heeft toestemming gekregen, om etélaees in te richten en de naam van de boekhandel „Liberia Evangelica" (Evangelische Boekhandel) ouiten op het pand aan te brengen. Literaire wedstrijd van 40-jarige VARA (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het wordt al ge- bruikelijk, dat jubilerende omroepor ganisaties prijsvragen op literair ge bied uitschrijven. De VARA, die in november a.s. (evenals de KRO) 40 jaar bestaat, blijft niet achter. Zij stelt zelfs de kans voor deelne ming aan drie wedstrijden open en iedereen, schrijver of niet, kan er aan meedoen. Men mag (wanneer men daarvoor bij de VARA een reglement heeft aangevraagd) meedingen naar geldprijzen van 250 tot 1000 voor korte verhalen, lange of cyclusgedich ten en korte gedichten. Ook Belgen (die Nederlands schrij ven) kunnen deelnemen. De jury word gevormd door Hella S. Haasse, Hugo Claus. Willem G. van Maanen, Adriaan Morriën en Sybren Polet. De bekroonde verhalen en gedich ten alsmede een kleine selectie uit de overige inzendingen zullen in boek vorm worden uitgegeven. 30. „Misschien kunnen Barend en Be rend ook wel helpen met een eigen nummer!" riep Josje opgewonden uit misschien wel vijfendertig cent vragen!" ,,Ja, dat is een reuze idee!" stemde Jesje geestdriftig in. „Dat doen ze vast, 'Jos! Maar we moeten nog even zien waar we dan moeten optreden." „Bij <Jns in de kamer, natuurlijk," zei Josje. „Of op vaders atelier." „Ja, maar hoe moet dat met die zware gewichten," wierp Jesje tegen. „Die maken natuurlijk diepe putten ln de vloerbedekking." „Kunnen we die dan niet opnemen?" vroeg Josje. „Nee. dat gaat niet hè? Afijn, dat zien we nog wel. Maar het wordt enorm! Poppenkastvoorstelling door de twee Jolige Joppersen! De befaamde krachtmensen Barend en Be rend!" „En Dikke Peter, 's lands grootste Eter!" lachte Jesje. „Nee, Peter niet," zei Josje haastig. „Die eet al onzq verdiensten qp- Dan moéten we'er zem nOgop toeleggeri!* „Ja, dat is waar!" grinnikte Jesje. „Kom, oom Derk." Ze pakte haar oom bij een arm. „Laten we eens vlug in het atelier gaan kijken." Josje pakte oom Derks andere arm beet en ze trokken hem mee. wat hij zich lachend liet welgevallen. „U hebt wel een paar mooie poppen voor ons. hè oom?" vleide Jesje. „Zitten ze niet in die kist?" „Ik zal eens kijken," beloofde oom Derk. Hij klapte het deksel van de kist open. rommelde een ogenblik tussen de Inhoud en stak dan een pop omhoog. „Wat denken jullie hiervan?" „O. prachtig, oom!" riepen Jesje en Josje tegelijk. „Maar we moeten er natuurlijk nog meer hebben. Mogen wij zelf ook eens zoeken? Dan moet u maar zeggen of wij de poppen, die we uitkiezen, hebben mogen. Ik bedoel na tuurlijk: een paar dagen van u lenen." 33 Een paar dagen na de bruiloft verandert het weer. Het wordt stormachtig met koude slaande regenbuien. De grauwe dagen krimpen in, er is nauwelijks helder lioht tussen de verlaten och tend en de eenzame avond. Rena heeft geen lust om eruit te gaan, al verlangt ze om de regen in haar gezicht te voelen. Om te vechten tegen de wind die tegen haar is als ze naar de Oeler zou willen gaan. Ze heeft Dries geholpen bij het wegslepen van andermans hout zonder erbij te denken wat dat betekende. Ze deed het om bij hem te zijn, om de wilde vrijheid op de berg en in het bos. Als Dries een dief is, is zij een dievegge. Zal oom Wolter haar wegjagen als hij het weet? Of zal hij nog bedroefder worden en zuchten: Kind. m'n kind toch. 'k Heb hem veel verdriet gedaan, bedenkt ze, met dat zwerven. Toen ik klein was, wachtte hij op als ik te ver gegaan was. Later deed hij dat niet meer. Dan keek hij alleen naar me als ik de volgende ochtend zijn koffie inschonk. Rena's hart trekt weg. Ze kan een hand tegen haar borst drukken, maar het is niet tegen te houden. Op een middag als oom Wolter op 't Grob- benuus is, komt Dries. 'k Zag Jeep Karsten in de zandweg, zegt hij. Doe de deur op slot als hij naar hier komt. 'k Wil niets meer met hem te maken hebben. Ze weet niet of ze blij is met zijn komst Hi) ziet er niet uit of hij vriendelijke woorden zal spreken. Op een afstand van het raam staande kijkt hij waar Jeep naar toe gaat. Heeft hij je bedrogen? vraagt ze. Wat? Met een ruk keert Dries zich naar haar toe. Jij vertrouwde hem nooit helemaal, je had gelijk, Rena. Niemand is te vertrouwen. Als ik kon, ging ik er vandoor, maar ik kan niet Ze hoort hoe hij zijn tanden knerst van onmacht. Tweemaal was ik op weg met een bundeltje kleren op m'n rug. Thuis wisten ze het niet. Moeder zou in staat zijn me aan de tafelpoot vast te binden. Achter de onverschillig uitgesproken woorden voelt ze zijn verdriet. Het slaat door haar heen van schrik. Dries weg. Nee, zegt ze en pakt zijn beide armen. Nee, je mag niet weggaan. Hij wendt zijn hoofd af- 'k Zeg je toch dat ik niet kan. Als een snotjongen heb ik bij de Stenen Zonde gezeten. Lenter had in de gaten wat ik wilde, hij zag me toen ik voor de tweede keer terugkwam. Lenter is de beste als hij maar niet... Dries praat met zich zelf, zijn kaken worden breder en de wolk legert zich zwaar op zijn voorhoofd. Rena heeft hem weer losgelaten, omdat hij nu toch niet aan haar denkt. Ze weet wat hij bedoelt als hij over zijn broer «preekt. Maar is Volmar niet degene die ze zo graag vader zou hebben genoemd? Ze kijkt Dries niet na als hij weggaat. De tanden in haar knokkels drukkend blijft ze zitten. Het is niet zoals Dries denkt. Als ze maar naar Martine gegaan was om over alles wat tussen hen gekomen is, te praten. De vrouw van Tabe, de smid, staat tevergeefs 's avonds in haar open achterdeur om te kijken of Rena Demmer langs het voetpad naar de Oeler gaat. Zou ze er genoeg van hebben nu de wildeman met de politie in aanraking geweest is? 't Is toch wat, zucht ze, ouwe Wolter moest willen dat ze nooit uit 't veen gekomen was. 'k Moet zeggen dat lk dit nog erger vind dan wat Martine Volmar gedaan heeft. Wat erger? bromt Tabe Niets is erg. Bemoei je met je zelf. De winter zakt over 't Horst als een wollen dek dat alles afsluit en ieder geluid dempt. Er gebeurt niets. Sax brengt geen nieuws mee uit Hinberghe waarover gepraat kan worden. Bernt Vasse zit niet meer op 't Grobbenuus nu de schilder er ook niet is. Hij is ver weg naar een land waarvan de Horsten nauwelijks de naam kennen. Andres Maler en zijn vrouw zijn ook ver. Rena Demmer hoort het van de landschut als ze de jaarlijkse kerstham komt halen bij Marye Thase. Volmar heeft zijn grote ronde gedaan en drinkt warme koffie met cognac op 't Grobbenuus, want er waait een scherpe vrieswind. Als Marye naar de kelder is om de ham te halen, durft Rena vragen hoe het met Martine is. Heel goed, antwoordt de landschut. We hadden je al eens verwacht. De oude vriendelijk heid licht in zijn ogen en hij knikt haar toe alsof hij zeggen wil: wij hebben je toch niets misdaan, je plaats aan onze tafel is er nog. Het is onmogelijk te zeggen waarom ze niet meer komt. Om Dries, die met zijn tanden knerst als hij over de landschut alleen nog maar denkt. Als ze met de kerstham naar huis gaat, loopt hij met haar mee, vertellend over Martine, die nu op reis is en eerst naar nieuwjaar terug zal komen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19