jaar „kantsalet95 HEET U WEL EENS? Viering met tentoonstelling van tere kanten Schoonheid - SLAAPZAKKEN- ALLERLEI ^-1 l Uw ervaringen met hulpvaardigheid In deze tijd van ruches, kantjes, strookjes en strikjes, staat vooral het kant in de belangstel ling. Kantjes langs de lingerie en kantjes langs de lakentjes van de baby kennen we allemaal wel. We zien nu zelfs kanten blouses, jurken met kanten voorstukken of kanten mouwen. Wij vinden kant iets typisch vrouwelijk en we zou den gek staan kijken wanneer onze echtgenoten thuis kwamen met een pasgekocht overhemd, waarvan de kraag en de manchetten van kant waren. Is het geen snoesje, dit Italiaanse zakdoekje uit de 17e eeuw met naald- en, kloskant Te mooi om er je neus in te snuiten maar misschien pinkte een lief-\ tallig bruidje er eens een traan weg... In vroeger tijden echter was kant voor mannen (de deftigen dan) iets heel gewoons; een kijkje in het Rijksmuseum vertelt ons dat. Mannen van jong tot oud waren gesierd met schitterende kanten - kragen en manchetten. De lui gaven zelfs grote sommen gelds aan kant uit; vorstelijke personen kochten soms in één enkel jaar voor 20.000,— aan kanten kra gen, hun trouwkostuums werden The Face of God after Auschwitz The Face of God after Ausch witz, door Ignaz Maybaum. Uit gave Polak Van Gennep, Amsterdam. Wat is de positie van het ortho doxe Jodendom in de wereld na 1945? Hoe moet de Jood die de terreur van het nationaal-socialis- me heeft overleefd aan zijn Mes siaanse roeping gehoor geven? Maybaum. een Joodse rabbi, in 1939 uit Berlijn naar Londen ge vlucht, zoekt in dit boek naar een antwoord op deze vragen. Hij Gods uitverkoren volk gedragen hebben. Men was, in tegenstelling tot rooms-katholicisme en protes tantisme, niet bereid tot dienst aan Baal. Zwijgend als een schaap dat stom is voor zijn scheerders waren de zonen van Abraham een fetuigenis van Gods grootheid, ij die overgebleven zijn als wié door de Rode Zee trokken. Hen wacht een nieuwe taak. De schrij ver werkt deze denkbeelden nader uit in een aantal overdenkingen, waarin hij teruggrijpt op teksten van de oude profeten. Voorts behandelt hij onder meer de Jood se visie op Christendom en Islam. Het boek heeft een sterk wijsgeri ge betoogtrant en is zonder be hoorlijke kennis van de orthodox- Joodse religie moeilijk te begrij pen. (265 blz.. 6,90) leon heeft het wat dat betreft he lemaal „bont" gemaakt; hij kocht voor zijn Josephine kanten bed- versieringen a raison van 40.000. Regiementen Dat karit in vroeger eeuwen uiterst belangrijk was. blijkt wel uit het feit dat er zelfs voorschriften en reglementen ontworpen werden. Jongemannen beneden de leeftijd van vijfentwintig jaar mochten in de zeventiende eeuw geen kant dragen. Wist U overigens dat er in Ne derland een Vereniging van Kant liefhebbers „Het Kantsalet" be staat? Deze vereniging telt twee honderd leden, waarvan slechts twee mannelijke. Deze kantlief- hebbers (sters) speuren naar de echte, oude en zeldzame kanten, het zuivere handwerk uit vroeger eeuwen dus. De vereniging is in 1925 opge richt, zij begon met twintig leden. De doelstelling van de vereniging is: „De belangstelling voor kant wakker roepen en onderhou den". De leden ontmoeten elkaar regelmatig in het Rijksmuseum, rhet thee na afloop in antieke kop jes. met oud zilver, alles heel ver fijnd. ren Speur Wat doet men zoal bij zo'n ver eniging? Men houdt lezingen over kant. men speurt naar het zuivere handwerk uit vroeger eeuwen, dat soms vergeeld en verkleurd door de tijd, maar vaak ook in wonder baarlijk goede conditie is geble ven. Er worden van de contributie aankopen gedaan van zeldzame kanten die meestal aan het Rijks museum worden geschonken, en er worden tentoonstellingen ge houden. Zo'n tentoonstelling wordt mo menteel ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de ver eniging in het Rijksmuseum ge houden. U kunt er tot en met 27 juni a.s. terecht. Deze expositie valt samen met de opening v.an een nieuwe kantzaal in dit mu seum. De liefhebbers van kant en fraaie handwerken hebben zo mooi de gelegenheid de geschiedenis van kant te overzien. Fijntjes en teer liggen achter vitrines de prachtigste ornamenten. We zagen kantstroken uit de tweede helft van de zestiende eeuw, tussenzet- sels, kragen, stroken en een enke le zakdoek uit het eind van de zestiende en begin van de zeven tiende eeuw. Uit het einde van de zestiende eeuw is er ondermeer de fraaie strook-met-de-vogeltjes, gemaakt in het zogenaamde „pun- to in aria", naaldkant op vrije ba sis. Men spreekt wel van ..kant in de lucht" omdat het ornament zonder draden van het linnen is opgezet. Met reliëf Uit het laatste gedeelte van de zeventiende eeuw en het eerste kwart van de achttiende eeuw zijn de klos- en naaldkanten met re liëf. Daarna worden de kanten steeds fijner van draad. Geduld en toewijding spreken uit de „ver fijnde kantsoorten van de acht- De machine maakte in de negen tiende eeuw een einde aan de boei ende geschiedenis van kant. Tóch is kant ook vandaag „in". Wie zich voor kant en historie interes seert mag deze tentoonstelling be slist niet overslaan. Wil men zich, alvorens een be zoek aan de expositie te brengen, de materie verdiepen, dan kan Mevrouw Van der Meulen heeft jarenlang als technisch expert aan „Het Kantsalet" haar medewer king verleend, en is nu 82 jaar, een fiere oude dame, die de ope ning bijwoonde. Kant is een gecompliceerde ma terie die studie vereist. Er zijn verscheidene technieken, er zijn diverse stijlen met hun verschil lende kenmerken. Er is naaldkant en kloskant. er zijn linnen kanten en zwartzijden kanten, er Is zelfs kantwerk uit gouddraad. Wie belangstelling voor kant heeft doet goed zich in verbinding te stellen met „Het Kantsalet", waarvan het secreta riaat gevestigd is: Diepenbrock- straat 28 te Amsterdam. ZATERDAG 12 JUNI 1963 ook voor de voet Het is heerlük met blote voe len in luchtige sandalen de zomer door te dartelen. Maar zorgt u er wel voor dat uw voeten de toets der kritiek kunnen doorstaan. Het is ten slotte niet prettig voor uw medemens, tegen eelterige knob belvoeten te moeten aankijken. Daarom deze tips. die zeker na volging op-de-voet waard z0n! Harde eeltplekken aan de hiel, onder de voet of op de tenen masseren met puimsteen. Daar na goed invetten. Kippevel op de benen behandelen we dage lijks door een puimsteenmas sage. 2 Voor vermoeide, wat gezwollen voeten is een warm voetbad elke avond, een weldaad. Goed afdrogen vooral tussen de tenen met een ruwe baddoek en daarna wat vet in masse ren. U masseert de voetzool met gebalde vuist de voeten door met de handen van de te nen naar de enkels te strijken, een zg. strijkmassage. Ook de benen kunt u op deze manier masseren. Hebt u echter spat aderen, dan moet u beslist niet Zó dosten de hoge heren zich in de eerste helft der zestiende eeuw uit met een smetteloos witte kraag ran ragfijn naaldkant, wel heel wat fijner dan onze manslui met tricot-nylon of bel-o-fast kragen op een dito overhemd. foto's Rijksmuseum) Vlekken- misere Bij het standaardisatie-instituut van de Britse detailhandel komen dikwijls klachten binnen over on definieerbare vlekken op japon nen, jumpers en vesten. De eige naresse geeft de schuld aan de winkelier of fabrikant die het kledingstuk met verffouten zou hebben afgeleverd., aldus de Maandelijkse Mededelingen van de Ned. Huishoudraad. Na onderzoek van het instituut blijkt vaak, dat een blondeer of verfmiddel de boosdoener is. Druppels of spatten kunnen de verf van kostbare kleding aantas ten. Het middel tegen zulke vlek ken ligt voor de hand: bij kleuren of blonderen van het haar een flinke kapmantel of handdoek ge bruiken die de kleding volledig bedekt. Misschien is een grote plastic kapmantel zoals de kapsters gebruikert, wel afdoende. Wie doe- het-zelfster is, neme een oud jurk je plus een afgedankte baddoek, en verve als ze écht een uurtje alleen kan zijn. Lange tijd was het gewoon dat alleen kampeerders zich slaapzakken aanschaften. Maar het is ook voor de niet-kam- peerder erg gemakkelijk een of meerdere slaapzakken in huis te hebben. Heeft uw zoon of doch ter bv. een vriendinnetje dat voor een nachtje bij u logeert, dan hoeft u geen lakens en dekens tevoorschijn te halen, maar laat ze in de slaapzak kruipen. Voor u dus veel ge makkelijker en de jeugdige be zoeker vindt het maar wat leuk eens anders dan anders te sla- Er zijn ook slaapzakken met een rits die u in geopende toestand als deken kunt gebruiken; praktisch Nieuwe kous Hebt u slanke enkels? Gefeli citeerd. ze zijn niet alleen mooi maar kunnen nu op. zijn voor deligst uitkomen door de nieu we kousen van „cantrecc", een nieuw nylongaren dat in hoge mate vorinherstellend is. Daar door zijn de kousen elastisch, zodat er bij de enkel geen rimpelig aandoende plooien te voorschijn komen. Vorig jaar al in Amerika, nu door twee Nederlandse fabrieken gepro duceerd. dus voor koude winternachten. Nu zijn er vele soorten slaapzakken, variërend van kunstvezel tot dons, en in prijs van twintig tot bijna driehonderd gulden. De u allen wel bekende Consumentenbond heeft een aantal slaapzakken nauwkeurig aan een onderzoek onderworpen, en daarbij kwamen nogal wat opmerkelijke dingen In het algemeen bleken de don zen zakken iets liohter te zijn, en konden ook kleiner worden opge rold dan die van kunstvezel. Waar u tevens op moet letten bij de aankoop van een slaapzak, is de „werkelijke" lengte van de zak. De meeste onderzoohte exemplaren haalden de een meter negentig niet. Deze lengte is echter een vereiste, als men comfortabel sla pen wil. U moet nl. een slaapzak Rimpclrok VERA gelijkmatig aan de tailleband gerimpeld met plooitjes van 1 cm 72 plooitjes van 1 cm - 72 cm 72 plooidiepten van l1!» cm -9b cm 4 naden van 2 cm bij 3 hoogten wordt de plooidiepte 2/z c Comrvy Bü onze kantoren zijn verkrijgbaar: Een patronenset vjjfbladig In de maten 36 t/m 48 t 2-50 Dit behoeft u slechte éénmaal aan te echaffen! Een mapje met visuele voorlich ting. rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven niet patroondelen niet snapt t 2.25 dubbele stof. Langs hals roesje gerimpeld aan- stikken. Een supplement met eLk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk f 1.45 Vergeet niet uw maat op te geven Ont vangst na storting of betaling van bet benodigde bedrag bü het bureau van dit blad Hulp aan de medemens kan soms tweestrijd met zich brengen: je ziet de nood, je wikt en weegt: doen of niet doen? Zo ver ging het mej. J. H. te R. Ze had van de kerk bericht gekregen dat ze bij het kerkgebouw aardappelen kon komen halen, het was op het laatst van de hon gerwinter: „Bij dé deur stonden een man en een meisje. Aan iedereen vroe gen ze om één aardappel, maar ze kregen niets. Ik dacht: wat moet ik doen. Geven gaat niet, want ze zijn te tellen. Maar.niet geven? Wat moesten ze van ons, kerkmensen, denken. Na veel strijd aan ieder één gegeven. Thuisgeko men zei moeder: ga eens in de keuken kijken. Daar stond.een emmer aard appelen, peen en uien, nét gebracht. Dan is er dank en verwondering in je hart". Op een klein dorp kun je nog echt het medeleven verwach ten. dat de stedeling mist. In de stad sterven mensen soms in eenzaamheid. Mevr. M. te B. zag kortelings een gezinslid door de dood weggenomen. Voordien had ze negen maan den hulp van vreemden, toen er twee gezinsleden ziek waren. Nunspeet bij twee bejaarde mensen echt „bij-gevoed". Dat was na het bombardement. La ter konden we er met het hele gezin komen van vijf personen, en we mochten de levensmidde lenbonnen houden. We zijn er ieder jaar een paar maal ge weest: dan kregen we altijd van die grote zware roggebro den mee naar huis. In de hongerwinter, in 1945 hebben zij mijn zoon van zestien jaar als een baby gevoed, zó naar was hij er aan toe. De mensen hebben geen moeite te veel gevonden. Hij kwam weer he lemaal aangesterkt naar huis met volle fietstassen. Ze vinden het fijn, dat wij ze nooit vergeten zijn, dat gebeurt jam merlijk genoeg zoveel", besluit zij haar brief. erg aardig voor ons waren. Ik werkte in die tijd als verkoop ster in een groot warenhuis. Toen we terug konden, stond de directeur aan de deur en vroeg aan iedereen hoe of ze de oorlogsdagen waren doorge komen. Na mijn verhaal zei hij: „kom straks maar op kantoor". Wij mochten toen alles „kopen" wat we nodig hadden. Toen we later een huis kregen, mochten we dat helemaal installeren naar onze eigen smaak, zonder ook maar één cent te hoeven betalen. Om alles compleet te maken, kregen we er nog een radio bij. U kunt begrijpen, wat dit voor ons betekende", aldus mevr. P. „Ditmaal zou ik mij de pan tomimevoorstelling van Marcel Marceau in Rotterdam niet la ten ontgaan: ik had een kaartje, uit Maassluis ging de trein om zeven uur", schrijft mej. D. v.d. V. aldaar. Door de nieuwe dienstregeling liep alles mis, ook de WSM bus bleek al gepasseerd te zijn. Om vijf over zeven stond ik nog bij de halte. Een dame stelde voor te liften. Het was onze laatste kans. dus... Een auto. die stopte Pakket „Mijn vader is jong gestorven Het was in de twintiger jaren al zeer lofwaardig dat de baas tijdens dc zes weken ziekte het volle loon uitbetaalde, maar bij het overlij den hield dat op. Geen weduwe pensioen. geen AOW, niets. Mijn moeder vond in vaders portemon- naie ongeveer f 3 dat was alles met vier kinderen! Natuurlijk werden er maatregelen genomen om weer inkomsten te krijgen. Doch op dat ogenblik was dc nood hoog. Wat doe je met 3 voor vijf monden? Toen werd er gebeld. Een groot pakket met levensmid delen werd in de gang gezet en de deur dichtgetrokken. Wij hebben nooit geweten van wie het kwam Later in mijn leven heb ik vele malen gedachtig aan dat wonder mogen helpen op soortgelijke wijze" is de ervaring van dc heer C. S. te R. Gratis kopen Zelf niet sterk, kreeg ze jar terug ook nog een erge huio- ziekte. „De buren wasten toen iedere dag mijn ziekenwasje. Voor de grote was kwam iemand, weer een ander kwam strijken, weer een ander ver stelde. We zeiden weieens te gen elkaar: het hele dorp moet er aan te pas komen!" ..Bijgevoed" „Van geld en goed wilden onze weldoeners niets weten" ..Onze kinderen werden in de oorlog op een boerderij in Nog zo'n wondere hulp in nood. Hier komt de ervaring van mevr. C. P. uit D. „De eerste paar dagen van de oorlog waren voor ons verschrikkelijk. Ons huis werd in brand gescho ten: vader, moeder, een hulp behoevende tante eh ikzelf za ten in de tussenkamer en de voorpui stortte in. Er mocht niemand op straat, maar we moesten er uit want alles stond in brand. Daar liepen we dan. met een tasje met een verscho ning erin, en tante tussen ons in. Een paar nachten hebben we bij vreemden geslapen, die moest het Westland in. „Maar goed, ik breng u wel even in Vlaardingen". sprak hij het verlossende woord. Hij reed Vlaardingen-Oost voorbij, zette mijn medepassagiere af in het gemeenteziekenhuis in Schie dam waar zij moest zijn en bracht mij op lijn 4. Tien vóór acht was ik bij de Schouw burg". Op station Dan mej. J. v. d. K. in B. Zij ging in 1912 met haar moeder, zij was toen vier iaar, naar Amerika voor fa miliebezoek. Er stonden in Detroit zoveel treinen dat ik •■roeg: „Mamma, welke trein is voor ons?". Toen kwam er een man naar ons toe. In gebroken Nederlands vertel de hij, dat hij tn Nederland Heilssoldaat geweest was. Daarom ging hij in zijn vrije tijd naar het station, om te kijken of er ook Nederlanders waren die hij helpen kon. Hij heeft ons toen ook de weg ge wezen" en dat dit indruk ge maakt heeft op het kleine meisje van toen bewijst nu haar brief. Verrassend medeleven onder vond ook onze lezeres mem A. L. te D. Zij is weduwe en heeft een flinke groententuin die door de droogte erg hard ge worden was. „Die lang ver wachte regen kwam op een dag dat ik niet thuis was. Wat deed mijn buurman? Hij werkte voor mij de grond om. zodat ik de volgende dag reeds beginnen kon met zaaien! Ik had er steeds erg tegen op gezien de harde grond om te spitten, en die zorg was ineens weggeno men! Toen ik die avond de achtertuin inkwam zag ik het direct De buurman zelf was al op bed hij moet om half zes 's morgens de deur uit zijn vrouw vertelde het de volgende morgen. Deze goede buren worden hiermee nog eens flink in het zonnetje gezet. Negatief Dankbaarheid moet je echter maar nooit verwachten. „Hier is mijn ervaring" schrijft mevr. W. te B. als ik terugkijk in mijn leven valt hulpvaardig heid niet zo best uit. Ik denk aan het lenen van boeken, parapluies, fietspompen, tuinge reedschap en dan maar doodeenvoudig niet terugbren gen. Wij hebben ons gezin opengezet voor kinderen die het in het leven minder goed getroffen hadden met hun ouders. Het is een mooie maar zware taak! Wij hebben ver schillende kinderen in huis. Een kind hadden we lange tijd. maar we moesten het weer afstaan aan familie die in het verleden gefaald had. Men was u dankbaar voor de goede verzorging al die tijd. zult u zeggen? Het tegendeel was waar: we kregen wél kritiek. Desondanks gaan we verder. Als je aan dit werk begonnen bent, kom je van het éne geval in het andere en dan help je wéér... en vraagt niet naar waardering, een waardering die wij u overigens niet willen onthouden! Want, zo schrijft weer eei andere lezer: helpende han den zijn mensenhanden, door Gods hand gestuurd. Weet u er van mee te schrijven? Doen! 3 Hebt u last van opgezette voe ten. dan vindt u vast baat bij verkoelende compressen (een tissue gedrenkt in azijnwater). Voor de nacht wikkelt u er nog een niet te stijve zwachtel om heen: leg de voeten dan ook iets hoger door bijv. een kus sen onder de matras te leggen. 4 Bijzonder verzorgd staan ge lakte teennagels in dezelfde tint als die van uw handen .maar dan moeten de tenen ook werkelijk keurig voor de dag komen. Het lakken van teennagels is een secuur werk je; klem voor de zekerheid een tissue tussen de tenen tijdens het lakken. Helpen deze tips niet voor uw voeten, stap dan eens naar een pedicure. Voor ongeveer drie gul den krijgen uw voeten dan een be handeling, waar zij heerlijk van opknappen. OVER een poosje, als ik oud zal zijn en het wekelijkse blok-aan-het-been. Open Brief genaamd, niet meer zal kunnen meetrekken, zal ik nog wel eens mijmerend terugdenken aan de ze tijd. Aan de keren dat ik zómaar wist wat ik schrijven moest, die enkele gulden avon den dat alles duidelijk werd, en stil, en blij. Aan de éne keer dat het dag werd, een vogel begon te fluiten, een soort beige maakte bomen en huizen tast baar. en het beige werd blauw, en toen ik in bed dook, stroom den licht en lucht van een prachtige zomermorgen over mijn gezicht, heerlijk. Maar dat zijn uitzonderingen. Het meest zal ik voelen hoe het altijd weer het stille huis was om me heen. iedereen naar boven, de trams naar de remise, de straat- lichten op halve kracht, de hond snorkend in zijn mand - en dan maar ratelen! Een masse willen zeggen, een pak brieven als het ware in je hand en in je hoofd houden, en dan maar vechten om de paar woorden die er ondanks jezelf komen te staan. hebben, die twintig centimeter langer is dan uw eigen lengte. De Consumentenbond raadt u aan een kunstvezelzak te verkiezen boven dons, donsvullmgen worden vaak door het lichaamsgewicht sterk samengedrukt waardoor de isolatie aan de onderkant aanzienlijk min der wordt Het wassen van de zakken is niet aan te raden aldus de Bond. Beter is chemisch te laten reinigen; het kan nl. voorko men dat de tijk in de wasmachine krimpt, hoewel wij met succes onze slaapzakken in de wasmachi ne gestopt hebben. Beter is nog de slaapzak zolang mogelijk sohoon te houden, door er een lakenzak van een brabants bontje of gestreept flanel in te maken. Dat is vooral voor kinderen, niet zo besmette lijk. Wist u overigens dat er speciale kinder- en kleuterslaap zakken zijn? Reuze praktisch voor de hele kleintjes. ZO IS HET NU. Van her en der zijn gedachten voor me neer gelegd, en nu ik, en dan niet met een zondags jasje en het soort toespraakje als van een juffrouw die de wijsheid in pacht heeft, maar tastend, mee-zoekend. Dat, die houding, dat worstelen, dat zal ik het best onthouden, dat zal ik na jaren nog kunnen voelen. Ik wil beginnen met een klein sputterpartijtje tegen iemand die wat te hard van stapel is gelopen. Fijn trouwens, zo'n brief uit één stuk, maar laat ik haar aan het woord laten: „Ik begrijp de vrou wen nooit die met hun huwelijks moeilijkheden of onenigheden zo maar naar buitenstaanders lopen. Wat bereiken ze daar nu mee? In ieder geval is het toch wel zo dat zelfs in de beste huwelijken zo nu en dan een paar woorden vallen aie misschien beter ongezegd had den kunnen blijven. Jij bent heus wel betrouwbaar, maar mensen die zo makkelijk kleppen uit hun huwelijk doen dat gewoonlijk te gen iedereen. Je schrikt er soms van wat sommige vrouwen over hun man vertellen. Dergelijk soort verhalen doen mij persoonlijk al tijd zeer onsympathiek aan". Even later: „Niemand kan d« werkelijke huwelijkssituatie van een ander beoordelen, want naar buiten lijkt het dikwijls heel an ders dan de realiteit is".... VAN AL DE mij over dit onderwerp gezonden brieven was er niet één die „klepte", niet één die zomaar met moeilijkheden naar een buitenstaander liep. Voor geen van de briefschrijfsters was ik een buitenstaander, en eigenlijk had niemand moeilijkheden, aan wijsbare moeilijkheden. In iedere brief stond een of twee keer: o jó ik pen dit nou. maar ik voel dat ik er spijt van zal krijgen! en verder stond er telkens weer. en ik hoop er altijd weer even eenschok van te krijgen: ik houd van mijn man. denk daaraan! Juist dan, als dat laatste is gezegd, snap je waarom details wegbleven, en valt het verschil tussen huwelijken-naar-buiten cn „de werkelijke huwelijkssituatie" volkomen weg. Er blijft gewoon een mens over als wij allen, een mens die op haar tijd ergens Sehoor moet vinden, als 't kan ook egrip. Iemand die een vriendin zoekt, geen klaagmuur. Dat is iets anders dan er als een kind op los razen met misschien een gekke voldoening dat nu iemand (een buitenstaander) ten minste precies weet hoe verve lend je man is en hoe je geplaagd wordt en hoe alleen je bent enz. ALS DAT HET geval was dan mocht je inderdaad met recht zeggen: „Tenslotte zijn getrouwde mensen geen kinderen meer". Maar wat hier voor me ligt is wat volwassen mensen beleven, soms diep, soms smartelijk belev«k En dat is mogelijk, precies met je eigen woorden: omdat er geen twee huwelijken, ja nog geen twee mensen gelijk zijn. Als jij aan het slot van je brief even aangeeft hoe het toch kwam dat het bij jou zo bijzonder geluk kig was. zeg je ook: „niet omdat ik zo'n engel was maar omdat mijn man mij altijd het voorbeeld gaf en tegenover mijn koppigheid lief de stelde, en dat leerde me dat ik ook wel eens de eerste mocht zijn". Maar als nu geen twee mensen gelijk zijn, kun je je toch ook wel voorstellen dat er andere Mtuaties ontstaan als de man niet zo kan reageren tegenover een koppige vrouw? Of dat een stille vrouw juist van een wat bruuske man niet altijd weer de deining en het goed-maken hebben kan? federeen kan toch wel eens op een meer in ons innerlijk samengaan? Is dit wat we ziin en blijven, wordt het niet méér? Staan we 5Ü1? Heb ik dit beoogd, heb i'.. hiervoor gebeden? En, als van één kant steeds het geduld en het oegrip moet komen, is het dan /reemd dat iemand eens zegt: ik loud veel van hem maar ik erkommer op deze manier? Je zult zeggen: dat hoeft niet, kijk maar, 't kan ook spontaan. Maar dat wil ik niet eens zeggen. Ik wil alleen luisteren. Als ik goed luister, dan ga ik ontdekken dat *od met iemand aan het werk is :egaan Ik heb al gedaan waarvoor k hier was: brieven krijgen, mee- even. Ik mag al wijken. God blijf| veL

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15