HAMBURG bleef een ZONDAGSBLAD Nieuwe Lei else Gramnt Geen dorre steenklomp geworden.... Jaarlijks 24.000 huizen er bij Drie Vlaamse Koppen ZATERDAG 12 JUNI 1965 Ter gelegenheid van de opening van een snelle treinverbinding tussen Rotterdam en Hamburg is een onzer verslaggevers de Hanzestad aan de Elbe gaan bekijken. Zijn relaas vindt u hier. Zijn conclusies over deze eerste Duitse haven- en industriestad is, dat Hamburg naast tverkstad van de eerste orde, ook een icoon- en leef- stad bij uitstek is. De Hamburger is daar trots op. Even trots als hij is op zijn haven en op het vlaggesphip van de stad de Hanseatic, dat op de foto te zien (Van een onzer verslaggevers) HAMBURG Twee woorden schieten de meeste buitenlanders in de gedach ten bij het horen van de naam Hamburg". Het zijn namen van twee straten: Reeperbahn en Jungfernstieg. Het is misschien symbolisch voor deze tweede Westduitse stad. De Reeperbahn in St. Pauli is namelijk het centrum van het rosse nachtleven, het Hamburgse Katendrecht, met huis aan huis driehonderd kroegen, dancings, café's en bars, waar het vrij rumoerig kan toegaan en het leven tot in de vroege morgenuren doorgaat. De Jungfernstieg daarentegen is een van de mooist gelegen Hamburgse straten, een boulevard vanwaar men een schitterend uitzicht heeft op de Binnenalster (met de Aussenalster de meren die het hart van Hamburg vormen). Burgers Twee uitersten dus, aan de ene kant het onfrisse nacht leven in benauwde door rossig licht beschenen „kneip"-jes en keldertjes waar fabelachtige prqzen worden gerekend voor kleine glaasjes en waar de onderwereld het voor het zeggen heeft, aan de andere kant het heldere en schone van de Alster-meren in het centrum van de stad. Uitersten die zich eigenlek in alles wat Hamburg is en wat Hamburg betreft openbaren. Hamburg leeft in de herinne ring van talrijke mensen voort als een grote havenstad, de grootste van Duitsland en de vierde van Europa (na Rotter dam, Londen en Antwerpen). Meer niet dan een handels centrum van allure. Maar dat deze met 1,8 miljoen inwoners op één na grootste Duitse stad ook wat productie betreft de belangrijkste Duitse industrie stad is, zal vooral zij die Ham burg hebben bezocht meer doen verwonderen dan zij die er nooit zijn geweest. Met het noemen van het woord „indus trie" brengt men de gedachten van iemand naar een grauwe streek waar alle huizen en ge bouwen zwart zijn van de roet die in de loop der jaren uit de talrijke fabrieksschoorstenen is neergedwarreld. Het Ruhrge- bied en de dorpjes ten zuiden van het Belgische Luik en rond Charleroi zijn daarvan onder meer afschrikwekkende voor beelden. Degene die met deze beelden voor ogen naar de hanzestad reist komt gelukkig be drogen uit Er is aan Hamburg, en dat mag toch wel een uitzon dering worden genoemd, niet te zien dat het een belangrijk industriecentrum is. Iedereen die Hamburg voor het eerst ziet verbaast zich over de grote De Koning komt voorbij De koning komt voorbij, door Sybren Polet. Literaire Reuzen pocket. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. De Bezige Bij heeft zich gehaast het toneelstuk van Polet, dat op de Boekenweekavond voor het eerst werd opgevoerd en daar, wellicht onbedoeld, het grote lachertje werd, in druk het licht te doen zien. Bij lezing blijkt het stuk nog geest- en zoutlozer te zijn dan de acteurs van Kees van Iersel het brachten. Van Iersel is nu eenmaal een bekwaam regisseur en weet van niets toch altijd nog wel iets te maken. Nu heeft men het plan dit misbaksel in het Holland Festival verder te gaan opvoeren. Het enige wat men erop zeggen kan is: „Laat de koning rustig voorbij gaan". Het is slechts een zoveel ste bewijs, dat de literaire kunst beneden het nulpunt is ge daald. Geen wonder, dat op deze voedingsbodem de Jan Cremers gaan gedijen. Die komen tenminste met wèt, nu de Hallemannetjes als Polet niets anders hebben in te leveren dan lege kolderbriefjes. (128 blz., 4,50) hoeveelheid openbaar groen zo als parken, bossen, singels, grote tuinen enz., enz. Hoe groot de stad ook is, het is geen dorre steenklomp gworden. Overal groen De planologen die zich met de herbouw van de stad hebben be ziggehouden hebben daarop terde ge gelet. Overal is groen, rond de Alster-meren, in het stadspark (extra mooi na de Bundesgarten- sohau die daar enkele jaren gele den is gehouden), de Botanische Garten, de stadswallen en de per manente tentoonstelling „Planten und Blümen". Deze grote hoeveelheid groen zal nooit minder worden. Het is namelijk voorschrift dat als er De groene heuvelachtige Elbe- er is speciaal vanaf het water lust voor het oog. Hier en vanuit de plaats Blankenese ergens een boom wordt gerooid voor straataanleg of iets derge lijks er elders twee nieuwe moeten worden geplant. Dat de ze handels- en industriestad zo'n overmaat aan groen heeft, is wel eens een anatomisch wonder genoemd. Van welke kant men de stad per trein of S-bahn binnenrijdt, tot het hoofdstation rijdt groene strook. De Jungfernstieg, een boulevard van naam, levert 's avonds dit sprookjesachtige tafreel op het onderhoud van al deze parken en groenstroken een vrij grote plantsoenendienst" in bedrijf moet worden gehouden, spreekt voor zichzelf, vooral als men weet dat de oppervlakte van de beide Alster-meren met de parken er omheen enkele malen groter is dan het Kralingsebos in Rotterdam. Een industriestad dus met een groen hart. Hamburg heeft zwaar moeten boeten in de Tweede Wereldoor log. Van de 563.000 woningen werden er 277.000 vernietigd en 171.000 zwaar beschadigd. Vijfen zeventig procent van de haven werken en veertig procent Stormachtig De wederopbouw is stormach tig verlopen. Hamburg bouwde in de laatste jaren ieder jaar een stad voor honderdduizend inwoners (groter dan Schiedam nu). Er werden namelijk ieder jaar 24.000 woningen gebouwd. Desondanks heerst er toch wo ningnood. De nieuwe woonwij ken die bijna alle buiten de stad zelf zijn gelegen en met de U- en S-bahn met het centrum zijn verbonden, kregen ook gro te parken en groenstroken. De eerste opzet die in 1950 voor het nieuwe Hamburg werd ge maakt, voorzag in een bevolkings aanwas tot 1.8 miljoen. In 1960 werden nieuwe plannen gemaakt voor een stad van 2,2 miljoen. Het ziet er naar uit dat het niet lang meer zal duren voor de twee miljoen is bereikt. Hamburg heeft nu reeds 1.855.000 inwoners. Hamburg is niet alleen stad. De uitdrukking „Freie und Hansa- stadt" is overbekend. Hamburg met de kleine plaatsen er om heen is een zelfstandig land in de Bondsrepubliek. Met een eigen landsregering. Dit is het hart van Hamburg ge vormd door twee in elkaar uitlopende caden wordt door de Hamburgers „Klein Venedig" ge- "Y" noemd. Alle echte Hamburgers kennen en hebben slechts een enkele stand, de stand van burgers. Het Hamburgse parlement is de ,,Bür- gerschaft". Het parlement bestaat uit honderdtwintig leden die iede re vier jaar opnieuw worden ge kozen. De „Bürgerschaft" kiest de senaat, de eigenlijke regering van het land Hamburg. President van het college van tien tot vijftien senators (beter gezegd ministers) is de eerste burgemeester. Hij heeft in het college slechts een stem. Voor de douane geldt het Ham burgse havengebied in het geheel als buitenland. Sinds 188p bestaat de vrijhaven. Dat betekent dat voor importgoederen die in de vrijhaven worden overgeladen en weer worden verscheept geen in voerrechten behoeven te worden betaald. Het vrijhavengebied is zo groot als een stad van 100.000 inwoners. Er zijn achthonderd fir ma's in gevestigd. Hamburg heeft 220 regelmatige lijndiensten. In 1964 kwamen 20.000 schepen naar Hamburg. Hamburg geldt, evenals Rotterdam, als een snelle haven. In Rotterdam zijn het vooral de douaneformali teiten die de snelheid geven. In Hamburg wordt echter 24 uur van de dag in de haven gewerkt. Op zon- en feestdagen werkt men in vier, op de andere dagen in drie ploegen. De Elbe vanaf de Noordzee bij Cuxhaven tot Hamburg is 110 km lang. Welkom Op de grens van Sleeswijk- Holstein en Hamburg bij het plaatsje Wedel worden alle schepen van iedere nationaliteit ook verwelkomd. Door middel van een grote luidsprekerinstal latie en een vlaggemast worden de binnenkomende schepen in hun eigen taal en met hun vaderlandse kleuren begroet. Bij het vertrek uit Hamburg Voor de verwezenlijking van de huidige plannen denkt men in Hamburg 2% jaar nodig te hebben. De bouwwijze verschilt met de Rotterdamse. In Hamburg wordt de ondergrondse droog gebouwd. Boren Ook neemt men proeven met een Engels systeem, waarbij met een enorme boor (als een mol) een gang wordt geboord onder huizen, water en andere gebouwen door. Zo kan vier meter tunnel per dag worden gemaakt. Een andere overeenkomst is het probleem van de oeververbindingen. Hamburg komt er zeer slecht af met slechts de ene Elbe-tunnel die bovendien geen enkele capaciteit kan bieden. De auto's gaan name lijk in een lift naar beneden, rijden de tunnel door en moeten dan weer met de lift omhoog. Deze tunnel is echter reeds in 1908 in gebruik genomen. Er zijn plan nen voor een nieuwe tunnel. Overigens streeft Hamburg er naar om de tram uit het stadsbeeld te doen verdwijnen door meer ondergrondse lijnen en meer bus sen. Enige tijd geleden is men in Hamburg begonnen met een televi sietoren die 260 nieter hoog wordt met in de top een draaibaar restaurant. Een soort Hamburg- mast dus. die in 1967 klaar moet *ijn. Nog een overeenkomst? De Rijn- mondraad had in 1937 reeds een voorgangster in „Gross-Hamburg" een soortgelijk lichaam, dat toen de concurrentie in de plaatsen aan de Elbe moest ondervangen. Gross- Hamburg heeft dus al vele jaren ervaring. De schuldenlast van het havengebied wordt tezamen gedra gen. In dit artikel zijn reeds vele bljzonderhedeu van Hamburg be schreven. Een ervan is zeker de politieke samenstelling. De meer derheid in het parlement hebben de sociaal-democraten. Als enige van alle Duitse landen kent Ham burg echter een coalitie tussen de sociaal-democraten en de liberalen. De CDU is er in de oppositie. wordt de schepen een goede reis gewenst. Dit gebeurt zowel met vlaggeseinen, die geen schip on beantwoord laat, als met het woord. En bij aankomst en afscheid wordt het Volkslied van het land, waar de thuisha ven is, gespeeld. Dit „Willkom- Höft" is bij alle zeevarenden over de hele wereld bekend. Voor de Hamburgers is het een ontspanningsoord waar zij met passagiersschepen naar toe va- Twaalf jaar geleden is hiermee begonnen in het oude Schulauer veerhuis, dat nu een bekend res taurant is geworden. Oostduitse schepen die Hamburg aandoen, worden met het Duitse (lees Westduitse) volkslied be groet. In het gastenboek van het restaurant heeft een vertegen woordiger van de Oostduitse rege ring geschreven, dat het tijd werd dat er ook een plaatje van het volkslied van de DDR in de discotheek komt. Het is er nog niet teit, de jongste van Duitsland (in 1919 gesticht. Er zijn zes faculteiten met 142 leerstoelen Ruim zeventienduizend studen ten studeren in Hamburg. Bijna vierhonderd studenten bezoeken de staatsuniversiteit voor beel dende kunsten. Zes belangrijke musea brengen voortdurend interessante exposities op velerlei gebied. Er zijn diverse theaters en schouwburgen. En de liefhebbers van film kunnen in Hamburg ook hun hart ophalen de stad heeft liefst 178 bioscopen. Hamburg heeft, zeker op dit ogenblik wel enige overeenkomst met Rotterdam. Als men he) hoofdstation van Hamburg uit* komt, staat men voor een grote bouwput waarin tientallen mannen werken aande ondergrondse. Het centrum van Hamburg ligt net zo door elkaar als dat van Rotter dam. Voor Hamburg is het slechts een uitbreiding van het U-bahnnet, In 1911 is met de bouw ervan begonnen. Het net bestaat uit een gedeeltelijk ondergronds, gedeelte lijk bovengrondse ringbaan met één dwarsverbinding Er komen nu drie lijnen bij van in totaal veertig kilometer. In januari is men be gonnen voor het station. Werkstad Hoewel Hamburg in de eersti laats een werkstad is, is er he< ulturele- en uitgaansleven toe) van grote betekenis. Misschiet vindt dit zijn oorzaak in de aanwezigheid van de ipiiversi- Ten dienste van het Belgische Ministerie van Nationale Opvoe ding en Cultuur geeft de N.V. A. Manteau te Brussel een reeks monografieën uit over Vlaamse letterkunde. Het zijn boekjes van nog geen 50 bladzijden, gewijd aan een Vlaams auteur wiens portrel op de kaft prijkt; ze zijn geschre ven door bekwame Zuid- of Noord- Nederlandse letterkundigen; ze be- atten, behalve de levensbeschrij ving en karakteristiek, bio- en bibliografische gegevens, foto's en verder fragmenten uit werk van Stijn de schrijver in kwestie. De en 30e aflevering in de se gewijd respectievelijk aai Streuvels, de onverwoestbare. Ka- rel Jonckheere. de geestige en Louis Paul Boon de onomkoopba re. Samenstellers zijn. in dezelfde volgorde, G. Knuvelder. Marnix Jijsen en Hugo Claus. Handige boekjes die vooral voor scholieren van nut kunnen zijn om een ilobale indruk te krijgen van auteurs en werk. C.R. Humor Humor hebben die van Hamburg ook. De stad kent vijf grote kerken met torens die alle de naam van een heilige dragen zoals Sankt Michael is, Sankt Nicolai, Sankt Petri, Sankt Katharinen en Sankt Jakobi. Onlangs werd er een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie in gebruik genomen met een zeer hoge schoorsteen die prompt Sankt Kam in us (Kamin schoorsteen) werd genoemd. Hamburg bouwt nog steeds. In moderne strakke 6tijlen, zoals het torenhoge Unilevergebouw en an dere soortgelijke staal-glascon- structies, maar ook speeelser, zoals het auditorium Maximum, een koepelzaal op het terrein van de Universiteit. En ten slotte, de Hamburger is trots op de democratische traditie. We schreven reeds: iedereen is gelijk, iedereen is burger. Toen een koopman uit Hamburg door een keizer eens in de erfelijke adelstand zou worden verheven antwoordde de burgemeester als vertegen woordiger van allen: „Een Hamburgs burger kan over het algemeen niet verheven wor den". Adellijken kregen geen burgerrecht. Hamburgers die vreemde titels aannamen moch ten geen openlijk ambt meer uitoefenen. Nog heden ten dage is het in het ambt zijnde ««Ta- tors (ministers) niet geoorloofd ridderorden aan tc nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13