Nieuwe Leidse Courant De Gaulle verwerpt een supranationaal Europa Maanschot van de Russen is mislukt Enorme ravage door vallende kraan Straatterreur streng bestraft in R'dam Op dag vóór zijn vertrek naar Bonn Weinig hoop op enig succes van gesprek Benzine voor 'n halve cent in Indonesië Borstlap gaat verdwijnen Woedende man poogt vriendin te vermoorden Commentaar VADERDAG CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzi „Stantvastigh is gheblewen mijn hert in teghenspoerl" Nieuw flatgebouw moet worden afgebroken o BRUSSEL Een Brussels flatgebouw van tien verdiepingen in de diplomaten wijk, dat bijna 9 miljoen gulden heeft gekost, zal moeten worden afgebroken omdat omwonenden tegen de bouw heb ben geprotesteerd. Het hof van beroep in de Belgische hoofdstad stelde de eigenaren van 33 villa's in de omgeving van het nieuwe gebouw in gelijk, dat het niet past in de steer van de wijk. PARIJS Aan de vooravond van zyn vertrek naar Bonn heeft president de Gaulle zonder meer het plan voor een supranationaal Europa van de hand gewezen. Daarmee heeft hij de pas afgesneden van degenen, die hopen op het verlenen van democratische bevoegdheden aan het Europese Parlement te Straatsburg, uiterlijk op 30 juni van deze maand. Zoals men weet, heeft de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken zich deze week uitvoerig met dit probleem beziggehouden. Minister Luns, die nu tussen twee vuren zit, zal het in de komende weken dus bepaald niet ge makkelijk krijgen. kader van het Frans-Duitse vriendschaps verdrag Aanvankelijk zouden de regerings leiders pas in juli bijeengekomen zijin. De moeilijkheden rondom het toeken nen van budgeiaire bevoegdheden aan het Europese parlement, dat gekoppeld is aan de kwestie van de landbouw- heeffingen in de EEG en het geven van eigen middelen aan deze organi satie, deden De Gaulle besluiten, eer der naar Erhard te gaan om te pogen de kanselier voor het Franse (afwij zende) standpunt te winnen. Erhard maakte daar geen bezwaar tegen. En zo vertrok De Gaulle vanochtend om negen uur naar Bonn. Het Franse staxiishoofd, president Charles de Gaulle is vanmorgen om ongeveer tien uur gearriveerd op het vliegveld van Bonn waar hij werd verwelkomd door de Westduvtse kanselier Ludwig Erhardt. Bij de foto: de heide staatslieden op het vliegveld. DJAKARTA De president-directeur van de Indonesische staatsoliemaatschap- PÜ Pertamin heeft verklaard dat de benzineprijzen niet zullen worden ver hoogd. De officiële prijs aan de pompen bedraagt 4 roepiah (als men weet. dat een televisietoestel een miljoen roepiah kost, komt dit neer op minder dan een halve cent). Een glas cocacola kost 500 roepiah, een doosje lucifers 50 roepiah, evenveel als het parkeertarief voor Elke dag wachten lange rijen auto's op hun beurt bij de pompen en ver sperren het verkeer. In de nabijheid kan men. echter benzine in blikken krijgen voor 200 roepiah per liter. De derde plaatsvervangende premier, dr. Chaeroel Saleh heeft verklaard dat er voldoende benzine is, maar dat he, verkoopstelsel niet goed werkt. De eige naren van de pompen krijgen slechts 1/10 roepiah per liter en vinden het dus voordeliger de benzine zwart te ver kopen. De regering overweegt daarom maatregelen om deze praktijken tegen te gaan zonder de prijzen te verhogen. Nederlands soldaat in Suriname vermist DEN HAAG De 21-jarige ongehuw de dienstplichtig soldaat der eerste klas se J. J. M. Struijs uit Brunssum van de Nederlandse troepenmacht in Suriname is in het water verdwenen toen hij trachtte de Parakreek bij Zanderij over te steken en daarbij een kameraad, die in moeilijkheden was geraakt, wilde gen is. Nasporingen door de marechaus- helpen. Men neemt aan dat hij verdron- see waren vergeefs. De Gaulle luchtte zijn hart in de tuinen van Elysee in aanwezigheid van parlementaire afgevaardigden en senatoren. „Men kan redevoe ringen over een supranationaal Europa afsteken, dat is niet moeilijk. Het is gemakkelijk, een lammeling te zijn", zo zei hij volgens een der persbureaus. Denigrerend Naar aanleiding van een opmerking, dat sommige Europese deelgenoten van Framikrijk de internationale nor men niet in acht nemen, verklaarde de generaal, dat er nu eenmaal een concurrentiestrijd van belangen is. „Men kan niemand vertrouwen", aldus De Gaulle. Denigrerend waren zijn opmerkingen aan het' adres van de Ver. Staten, die uit een „supranationale fusie zijn geboren'. De generaal zes: Ameria was een woest terrein. De pioniers vonden er slechts de beende ren van degenen, die zij hadden ee- mold. Dat heeft hen overigens er niet van weerhouden, later nog een bur geroorlog te voeren'. Succes Intussen is er weinig hoop, dat de be sprekingen tussen De Gaulle en de West- duitse kanselier Ludwig Erhard (die vandaag zijn begonnen en morgen zullen voortduren) emg succes zullen opleveren. De ontmoeting wordt gehouden in het Loena-6 niet zachtjes op de maan MOSKOU De tweede Russi sche poging instrumenten zachtjes op de maan te doen landen is mis lukt. De Loena-6 zal de maan op een afstand van 160.000 kilometer pas seren. Vorige niaand probeerden de Russen de Loena-5 zo zachtjes op de maan te doen landen, dat de in strumenten aan boord gegevens van het maanoppervlak naar de aarde zouden kunnen doorgeven. De rem- raketten werkten toen kennelijk on voldoende en het ruimtevaartuig sloeg te pletter. Hoewel dat niet officieel aange kondigd, is de- Loena-6, die nu het heelal in verdwijnt, kennelijk een tweede Russische poging om gegevens over het maanoppervlak te krijgen. Het persbureau Tass deelde gisteravond Machinist bleef ongedeerd AMSTERDAM Er ontstond een zeer grote ravage op het terrem van het N.V. Overslagbedrijf Amstei- dam, waar een grote kraan op een zeeschip en een rijnaak terecht is gekomen. Gistermiddag wilde de ma chinist J. Wijnbergen zijn kraan van een hoge in een lage stand bren gen. Tijdens dit verstellen zakte de kraan als een pudding in elkaar en viel over twee schepen heen. Dank zij het feit dat de val zich heel langzaam voltrok, kon de machinist, die een boog beschreef van meer dan 35 meter, het vege lijf redden: hij liep slechts onbetekenende snijwonden op. De kraan (gewicht ruim 800 ton) kwam terecht op het 9000 ton me lende Noorse schip de Vibrann Njord, en de langszij liggende rijnaak Damco. Door de omvangrijke hoeveelheid verwrongen staal die is ontstaan is niet eenvoudig vast te stellen hoe groot exact de schade is. Het bedryf rekent met drie mil joen schade, exclusief de bedrijfs schade door het uitvallen van de kraan, en de stagnatie door het ongeval. Naar de oorzaak van het falen van die kraan wordt een diepgaand onder zoek ingesteld. Arbeidsinspectie en politie zijn in eerste instantie met dit onderzoek belast. Matrozen krijgen hun zin DEN HAAG De marineleidinig heeft besloten dat de wit-blauw ge streepte borstlap bij het matrozen- uniform gaat verdwijnen. De wit blauw gestreepte gorstlap stamt uit de tweede wereldoorlog en is de ver vanger van het zogenaamde frokje (een wit-blauw gestreepte borstrok) dat de matrozen voor die tijd onder het uniform droegen om de kraag opening te vullen. Tegen de borstlap hebben de ma trozen vooral de laatste tijd nogal eens bezwaren gemaakt. In plaats van de borstlap gaan de matrozen nu weer een borstrok dragen maar nu een witte met een blauw randje aan de boven zijde. Dit echte raïleen als ze in Europa dienst doen Voor het tropen- tenue blijft namelijk de wit-blauwe borstlap voorlopig nog gehandhaafd. mee, dat er iets mis was gegaan, voor de Sowjetunie een ongebruikelijke mededeling. Volgens Tass werd tijdens een poging om de baan van het ruimtevaartuig te corrigeren, woensdag een raket tot ont steking gebracht. Deze raket iuiictioneer. de uitstekend. Het bleek echter niet mo gelijk hem af te zetten, zodat de Loena-6 in nog veel sterkere mate van de koers ging afwijken, zij het dan ook naar de andere kant. Bij Loerui-5 wel Bij de Loena-5 is twee keer met suoces geprobeerd de koers van het ruimte vaartuig enigszins te corrigeren. Een ge slaagde poging tot een zachte landing op de maan, waarbij allerlei instrumenten heel bleven, zou een belangrijke bijdra ge hebben betekend bij de voorbereidin gen voor een bemande rinimteviucht naar de maan. De Amerikanen zullen niet voor september een poging doen met een Surveyor op de maan te lanaen. Zoals bekend, hebben de Russen reeds wel een systeem om een ruimte vaartuig zachtjes op aarde te doen lan den met behulp van valschermen. Op de maan is dat echter moeilijker, om dat daar geen dampkring is en val schermen dus geen zin hebben. Op Parallelweg te Gouda: GOUDA Een 28-jarige Goudse metaalbewerker heeft gistermiddag omstreeks half zes in de berm langs de Parallelweg tussen Gouda en Waddinxveen gepoogd zijn vrien din, de 22-jarige modinette Debora Hendrika Huygen uit Kinderdijk, door wurging om het leven te bren gen. Met zeer zware verwondingen aan hals en gelaat is het meisje naar het Van Iterson-ziekenhuis ge bracht. Haar toestand is levensge vaarlijk. De metaalbewerker en de modniette hadden verlovingsplannen, maar de ou ders van het meisje waren daar fel te gen gekant. Mej. Huygen besloot toen ae erkering te verbreken. Zy reisde naai Gouda om de zaak met haar vriend te bespreken. Zij ging met hem wandelen kwam tenslotte bij de Parallelweg te recht, waar het afschuwelijke drama zich zou voltrekken. Het vermoedelijke motief van de daaa is het verbreken van de verkering ge weest. De metaalbewerker kneep de keei het meisje dicht en schopte haar -- toen ze eenmaal bewusteloos op de gronu g ook nog tweemaal in het gelaat. Na zijn daad rende de Gouwenaar ae weg op. Hij hield een automobilist, ae heer Van Osch uit Gouda, aan en riep ,Ik heb m'n meisje gewurgd. Breng me ïaar het politiebureau, want ze is dood- Hij verkeerde in de veronderstelling, dar hij zijn vriendin had vermoord. De heer Van Osch bracht de geheei overstuur zijnde metaalbewerker ter stond naar het bureau, waarna de politie op onderzoek uitging. Zij zond het meis je op de aangeduide plaats. Op het bu- eau legde de metaalbewerker intussen ■ollcdige bekentenis af. Ruimtewandelaar Edwa -d White en zijn medereiziger McDivitt zijn terug bij vrouw en kinderen in Houston, Texas. Op het vliegveld van die stad was het een blij weer zien dubbel voor McDivitt, want die was gisteren ook nog jarig. Links de jarige majoor, ter wijl zijn drie kinderen hem om de hals vliegen. Mevrouw McDivitt staat geheel rechts. Tussen hen in White, die zich omdraait om zijn vrouw te omhelzen. Zeshonderd studenten van de univer siteit van Lagos in Nigeria zijn voor on bepaalde tijd gesehortst. Dit vanwege hun rol bij de ongeregeldheden rond de ver vanging van de vice-kanselier van de universiteit. De ramp met de Tunesische veerboot Al Habib. die op Tweede Pinksterdaf door brand verging, heeft geleid tot de arrestatie van de exploitant van het bedrijf en twee directeuren van een zekeringsmaa tschappij Vrijdag 11 juni 1965, 46?te jaargang Rullig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met weinig wind en vannacht hier en daar mist. Overdag licht tot half bewolkt en in het algemeen hogere temperaturen dan vandaag. TNE Stichting van de Arbeid is niet kunnen komen uit de loonkwes- tie. De beslissing is nu aan de re gering. Tot op zekere hoogte is zo iets te betreuren. Het is altijd jam mer, wanneer partijen op een be langrijk punt geen overeenstemming kunnen bereiken. Toch gevoelen wij geen behoefte, de situatie te drama tiseren. Het is ook echt niet zo, dat de Stich ting, doordat overeenstemming on bereikbaar bleek, een nutteloze in stelling zou zijn. Als ontmoetings plaats in ons maatschappelijk bestel houdt zij haar betekenis en van be lang is het, wanneer partijen de ge legenheid houden en benutten tot gesprek, tot discussie, tot polemiek, tot uitwisseling van argumenten en Dat draagt dan het karakter van een zekere verantwoording tegenover el kaar, tegenover de achterban en te genover de buitenwereld. Zo is het ook te verklaren, dat, naar ons werd verzekerd, de meningsver schillen ten spijt de besprekingen in gezonde, zakelijke sfeer zijn gehou den. Van geprikkeldheid was kenne lijk weinig te bespeuren. Tot deze gezindheid werkte overigens stellig mee de wetenschap, dat het niet kunnen vinden van overeen stemming nu ook een oplossing niet uitsloot. Die is nu aan de regering, objectief en buiten de partijen staan de als zij is, voorbehouden. Het lijkt bij dit alles te gaan om be trekkelijk kleine bedragen. Om per centen of zelfs een deel ervan. Maar omdat het zoveel mensen betreft, werkf uiteraard de vermenigvuldi gingsfactor volop mee, en dat zal een omstandigheid zijn die de regering, te letten als zij heeft op de nationale economische situatie, vermoedelijk niet onverschillig laat. Echter, hoe de uitslag ook moge wor den, het is op zichzelf al verheu gend dat de economische situatie, generaal genomen, zodanig is, dat zij enige uitkering toelaat. De moeilijk heid om de redelijke hoogte daarvan te bepalen mag voor het verblijden de en tot dankbaarheid stemmende, dat daarin ligt, de ogen niet doen sluiten. ^^autoverhuur /^•uitsluitend flieUW© wagens per dag, per week of longer AUTO-BIERMAN N.V. Oud» Singel 86. Leid iL 40447-34604 Radicaal optreden tegen jeugdbendes (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM „Elke vorm van openlijke straatterreur zal in deze stad krachtdadig de kop worden inge drukt. Wij zullen hier geen toestan den tolereren, zoals ze in andere grote steden voorkomen. Ik beschouw het als mijn plicht het verschijnsel van de jeugdbenden in Rotterdam met wortel en tak uit te roeien. Van nu af aan zal iedere provocatie op straat onmiddel lijke verzekerde bewaring en voorlo pige hechtenis ten gevolge hebben". Met deze woorden opende de officier van justitie bij de rechtbank, mr. P. A. H. Bos, gistermiddag een uiterst scherp en geëmotioneerd requisitoir tegen twee leden van een Rotterdamse jeugdbende de a.Kikkers" genaamd. Hij vroeg de rechtbank de twee jon gens. een bijrijder en een fruitcontroleur, beiden achttien jaar oud. te veroordelen tot een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Het tweetal was vernieling van een automaat en mishandeling van leden van een andere jeugdbende ten laste ge legd. Zij zouden eind april op de brug bij de Meent een andere bende, „de Vissen", na een fles bijtende vloeistof' (azijn?) te hebben gegooid, tot een vechtpartij heb ben uitgedaagd. Met gebogen hoofd en nauwelijks de tranen bedwingend hoorde het eertijds zo drieste tweetal de eis van de officier Te veel geld Uitvoerig ging de officier in op de achtergronden van de georganiseerde straatterreur, zoals deze de laatste tijd in de grote steden hand over hand toe neemt. Het betreft hier jongens, meende hij. die voor hun leeftijd veel te veel verdienen en met hun vrije tijd geen raad weten. Het gevolg is, dat hun loon wordt omgezet in drank en allerlei nutte dingen. Uit verveling gaan groepsgewijs de straat op en vallen iede re burger, wiens gezicht hen niet bevalt. Fel laakte hij de aandacht, die de pers en de televisie aan het verschijnsel had den besteed. Onzindelijke journalistiek. kwalificeerde hij de interviews met bendeleiders in sommige dagbladen. Deze publikaties kunnen het optreden van deze bendes alleen maar gestimu leerd hebben, concludeerde hij. Met de berechting van het tweetal is de „Kikkergroep" volledig opgerold. De ernst van de feiten en de leeftijd zijn de oorzaak, dat zij voor de meer voudige kamer stonden. De overige leden („Kikkertjes", zei :nr. Bos) zijn gisteren door de kinderrechter berecht. De raadsvrouwen, mejuffrouw mr. G. J. Kohier en mevrouw N. C. Lensink, waren van oordeel, dat er sprake was van discriminatie vergeleken bij dege nen. die door de kinderrechter zijn ver oordeeld. Het aandeel van het tweetal, zo betoogden zij, is beslist niet ffroter geweest. -lij begrepen niet dat de politie nooit was opgetreden tegen de samenscholin gen van de bende. De rechtbank willigde het verzoek van een der raadsvrouwen tot onmiddellijke uitspraak in en veroordeelde beiden tot zeven maanden met aftrek, waarvan drie woorwaardelijk. Bij het bepalen van de strafmaat ging de rechtbank uit van het preventieve karakter van de opgelegde straf. Voor eerst naar HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 178 HERENSTRAAT 9 MIDZA Meisje bedwong aanrander AMSTERDAM Gistermiddag heeft de Amsterdamse politie op de Ring dijk een 27-jarige monteur aangehou den. die er van wordt verdacht, daar twee meisjes te hebben lastig gevallen. De twee meisjes die op de Ringdijk aan het wandelen waren, zagen de man liggen. Hij hield zich slapende. Plotse ling sprong deze echter op en wist ten de meisjes te grijpen. Er volgde worsteling, toen de man probeerde onzedelijke handelingen met naar te plegen. -Het slachtoffer wist de man echter zo krachtig in bedwang te hou den dat de monteur ten einde raad vroeg losgelaten te worden. Toen hij zijn vrijheid herkreeg wiste* twee man nen die op het hulpgey>ep waren 'op gesneld de onverlaat editcr te grijpen l - i de politie over te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1