koelkasten NCBO richt het oog op minister Smallenbroek Voor ambtenaren ook over '65 nabetaling NCBO lonkt naar cle verplegenden Ontsluiting van oevers voor recreatie nodig Vijf Nederlanders direct in eerste ronde Schwartz weg bij Benfica? Binnenkort parkeren op drijvende pontons? 1 WOENSDAG 9 JUNI 1963 Ontslag van personeel bij landaanwinning (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Er gaan thans geruchten, dat bij de landaanwin- ningswerken in Gropingen en Fries land een omvangrijke reorganisatie aan de gang is, die gepaard gaat met personeelsinkrimping. Enkele jaren geleden was hiervan bij her- baling ook reeds sprake. De heer Ten Heuvelhof, voorzitter van de NCBO, vond, dat wanneer deze ge ruchten juist zijn, er met het overleg iets mis is. Belangrijke zaken als deze, waar bij grote personeelsaangelegenheden in geding zijn, moeten zo vroeg mogelijk in het overleg aan de orde gesteld worden, zodat het betrokken personeel ook zo snel mogelijk van een en ander op de hoogte is. Op een aantal belangrijke punten zou het overleg bij de Rijkswaterstaat ver betering behoeven. Er is thans onvol doende oog voor het grote belang van eer gezamenlijk overleggen en beraadslagen, wat aan de positie van de overheid niets behoeft af te doen. Met een goed over leg aan de hand van concrete gegevens kan dit gezamenlijk beraadslagen den gediend, aldus de heer Ten Heuvel- hot Hij verbond hieraan de hartewens, dat alle georganiseerden en de zeer vele categoraal georganiseerde ambtenaren van de Rijkswaterstaat nu eens begrepen, dat de grote bonden van overheidsperso neel het werk doen. Hij vindt beslist geen schone lei Thans hoop op AMSTERDAM De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft thans alle hoop gevestigd op de nieuwe minister van binnenlandse zaken, excellentie Smallenbroek. „De nieuwe minister vindt geen schone lei, maar hem enigermate kennend, menen wij te mogen veron derstellen, dat hij daar niet voor te rugschrikt", aldus gisteravond heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de bijna 45.000 leden tellende Chr. Bond van Overheidspersoneel, die deze dagen in algemene vergadering in het congrescentrum RAI bijeen is. Met die niet-schone lei bedoelde de heer Ten Heuvelhof, dat er hoog nodig vorm gegeven moet worden aan de af spraken, die gemaakt zijn rondom de structuur van het overleg in ambte narenzaken. NCBO tegen fondsvorming (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Het overheids personeel krijgt ook over 1965 een loon- en salarisverhoging, die het gemiddelde bedraagt van de verho gingen in het vrije bedrijfsleven. Dit betekent, dat het overheidspersoneel behalve de reeds toegekende 5 pet. ook over 1965 nog een nacalculatie zal ontvangen. De heer J. ten Heu velhof, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, gaf van deze mening gisteravond blijk in zijn openingsrede op de drie daagse algemene vergadering van de bond in de RAI. De heer Ten Heuvelhof sprqk zijn teleurstelling uit over het protest, dat vorig jaar de nacalculatie heeft uitge lokt bij de voorzitter vam het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers. Over de gang van zaken met de Verspreidè opklaringen DE BILT, Het weer in west. en midden-Europa wordt nog vrijwel vol ledig beheerst door een vlak gebied van lage druk. Kleine storingen, die zich hierbinnen langzaam voortbewe gen, veroorzaken plaatselijk veel re gen, terwijl elders opklaringen voor komen. De meeste regen werd de afge lopen 24 uur gemeld uit het zuiden van Beieren. In Miinchen viel 77 mm, op de Zugspitze 40 en in Augsburg 30 mm. Op het westelijk deel van de oce aan bevindt zich eveneens een gecom. pliceerd depressiegebied. Het wordt van het Europese lagedrukgebied ge scheiden door een rug van hoge lucht, druk. die in betekenis toeneemt. De rug beweegt zich naar het oosten en zal morgen in ons land een weers- verbetering brengen. De kans op op klaringen wordt groter, die op buien kleiner. Doordat de wind naar noor delijke richtingen gaat draaien blijft de temperatuur beneden normaal. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 juni: 8.10 v.m.; 12.40 n.m. ZON EN MAAN Donderdag 10 juni Zon op 4.21, on der 20.58; maan op 17.08, onder 2.46. Maandag 14 juni volle maan. Strandverwachting Een vlak lagedrukgebied blijft rustig, maar onstabiel strandweer brengen. Enkele opklaringen, maar ook een buienkans. Zwakke tot matige wind tus sen west en noord. Vrij koel, in de middag 14 tot 10 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: licht onstabiel en een nog iets te lage temperatuur. In Scheveningen viel gistermiddag een bui met 12 mm regen. heidssalarissen in 1966 durfde de voor zitter nog niets te zeggen. Veel zal af hangen van het SER-advies dat in het najaar wordt uitgebracht en van de vrij heid voor de loonvorming, die de vak bonden in het vrije bedrijfsleven vragen. De heer Ten Heuvelhof kon zich die roep om meer vrijheid levendig voorstel len. Hij verzetten zich er niet tegen, maar hij wees er Wei op, dat de vrijheid niet zo groot mag worden, dat de werkgele genheid in gevaar komt. Of er in de toekomst nog op tijd mate riaal aanwezig zal kunnen zijn om voor het overheidspersoneel een trendpercen tage te berekenen, is onzeker. Overheid en centrales van overheidspersoneel moe ten zich thans beraden over de vraag, of een ander loonsysteem voor het over heidspersoneel moet worden gezocht, en zo ja welk. Weinig enthousiast bleek de NCBO- voorzitter over ihet plan in d'e bedrij ven fondsen te stichten, waarin een bepaald percentage van de loonsom door de onderneming wordt gestort, ter uitkering aan de georganiseerden. De vakbondsleden zouden dan zo een belangrijk deel van hun vakbondscon- tributie terugbetaald krijgen. Evenals de heer L. C. van Dalen, voorzitter van de Prot.-Chr. Bond van Vervoersperso- neel, keerde de heer Ten Heuvelhof zich tegen dergelijke fondsen. Hij ge loofde dat er betere wegen en midde len zijn om de waardering voor het wehk van de vakbeweging tot uitdruk king te brengen. Voor het georganiseerde overheidsper soneel gelden reeds bepaalde faciliteiten, zoals het buitengewoon verlof voor be zoek van vakbondsvergaderingen, de trale contributie-inning enz. Als wense lijkheid noemde de heer Ten Heuvelhof nog het honoreren door de overheid van de vele werkzaamheden die de ambtena- renvakbeweging verricht in het algemeen belang. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ■i hl Uli D. Helder gh. bew Ypenburg gh. bew. Viissingen gh. bew Eelde zw. bew. Kopenhagen 1. b Grenoble Nice Berlijn Frankfort München windstil 18 4 w 2 17 10 w 5 17 12 wzw 2 15 10 wnw 5 12 0 3 windstil 27 20 windstil 23 13 Voorzitter ISCBO: Onbevredigend overleg met lagere organen (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM In de overheids sector blijkt thans ook het overleg met de lagere organen te wensen over te laten. Het overleg hiervoor met het Centraal Orgaan is niet meer, wat het vroeger was, aldus de heer Ten Heuvelhof, op de alge mene vergadering van de NCBO. Deze zaak zou nog eens grondig be zien moeten worden Tevreden was hij over het feit, dat de waterschapsambtenaren nu waarschijnlijk ook onder de werking van een ambtelijke ziektekostenregeling zullen vallen. Dc Centrale Commissie voor de Interprovin ciale Ziektekostenregeling heeft haar medewerking reeds toegezegd. Een en quête zal nu moeten uitwijzen of de waterschappen zelf ook bereid zijn de nodige medewerking te verlenen. Onbevredigend is het overleg eveneens in de bijzondere commissie van de Rijks waterstaat. Overleg heeft hier eerst plaats, nadat intern departementaal over. leg tot een ontwerp-regeling heeft ge leid. Vele onderwerpen zijn bovendien reeds lange tijd in behandeling. Ook zijn er regelingen getroffen, die niet eerst in de bijzondere commissie aan de orde zijn geweest. Van de zijde van de generale directie worden vrijwel nooit zaken op de agenda geplaatst Vrijwel alle onderwerpen komen van de samenwer kende bonden van overheidspersoneel. De heer Ten Heuvelhof was van mening, dat een dergelijke werkwijze ernstig afbreuk doet aan de inhoud van het overleg en voorts remmend werkt Lager winst Adam DELFT Omvangrijke kostenstijgin gen hebben hun stempel gedrukt op de gang van zaken bij de Koninklijke Fa brieken voorheen Alex Adam (Leer looierij). Weliswaar verbeterde het ex ploitatiesaldo tot f613.414 (vorig jaar 534.256), maar afschrijvingen stegen tot f412.694 (31.M43), de interestlast tot f134.746 (90.856) en belasting tot f36.485 (26.310), waarna de winst daal de tot f29.489 (106.947). Voorgesteld wordt het dividend over te slaan (v.j. 6 pet.). Het kapitaal bleef f 1,5 miljoen. reëel overleg (Van onze soc.-econ. redactie) De Kamer krijgt op korte termijn het ontwerp-nieuwe pensioenwet te behande. len, evenals een ontwerp-wet ziektekos tenregeling overheids- en onderwijzend- personeel, welke op 1 januari 1966 van kracht zou moeten worden. Vele wensen Op het punt van de taakwaardering leven bij het overheidspersoneel nog vele wensen. Alles wat hiermee samenhangt ligt ingevolge het Besluit Coördinatie Rijkspersoneelsaangelegenheden geheel in handen van de minister van binnenland- De heer Ten Heuvelhof vond dat bij de taakwaardering thans eerder een enorme centralisatie in plaats een coördinatie gesproken kan worden, dit tot schade van de rijksdiensten er de ambtenaren. De inspraak van d« ambtenarenorganisaties bij de taak waardering ontbreekt volledig. De nor men bij de taakwaardering, zo die al worden gebruikt, zijn bij de bonden totaal onbekend. Met de personeelsbeoordeling van het rijkspersoneel is het niet beter gesteld. De minister heeft in de regeringsver- (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel hoopt binnen afzienbare tijd tot een fusie te kunnen komen .met de Prot.-Chr Bond van Verplegenden. De heer Ten Heuvelhof, voorzitter van de NCBO, sprak als zijn mening uit. dat beide partijen haar uiterste best moeten doen om tot een herstel van de eenheid onder de georganiseerde prot.-chr. ver plegenden te komen. Hij had vertrouwen, dat dit inderdaad zou lukken. Op de algemene vergadering van de bond richtte de voorzitter zich gisteravond persoonlijk tot de presidente van de Prot.-Chr. Bond van Verplegen den met de verklaring, dat de chr. vak beweging deze vereniging dringend nodig heeft. Vraagstuk De georganiseerde verplegenden kun nen dan zelf bij het vraagstuk van de opleiding betrokken worden. Ook zal gesproken moeten worden over het per soneel van de administratieve dienst en over het vrouwelijk huishoudelijk per soneel. Met de commissie arbeidsvoor waarden zal contact gezocht moeten worden over vergoedingen voor onregel matige diensten over een minimumsalaris voor het vrouwelijk personeel. Een aan tal zaken moet ook geregeld worden voor de kraamverzorgsters en voorts met de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose. Met betrekking tot het maatschappe lijk werk moet er nog veel gebeuren op het terrein van de reclassering, de gezinsverzorging en de kinderbescher- H^Def heer Ten Heuvelhof .betreurde het tenslotte, dat er nog steeds geen geregeld overleg bestaat met het gehele zieken huiswezen. klaring gesproken over „een goed per soneelsbeleid". Zeker acht de N.C.B.O. dit nodig als het gaat om het mens-zijn in de dienstvervulling, waarom het bij de personeelsbeoordeling gaat Het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren moet vereenvoudigd worden en er dient een meer verant woorde salarisopbouw te komen in over eenstemming met functie, bezoldigings- niveau en carrièreverloop. Er zouden maatregelen moeten komen, die in de plaats treden van de winst- delingsuitkeringen en gratificaties in het vrije bedrijfsleven. Van de minister wordt op al deze punten een reëel overleg ge- Afschaffing wordt gevraagd van de ge meenteklasse-aftrek. Het overleg over de ontwerp-vergoedingsregeling voor over werk en verschuiving is mislukt Gehoopt wordt nu, dat artikel 14a van het Alge meen Rijksambtenarenreglement niet ge wijzigd wordt en dat er geen nieuw arti kel 14b komt. De wezenlijke betekenis van de dienstroosters zou gehandhaafd moeten worden. De heer Ten Heuvelhof verklaarde gisteravond, dat zijn laatste hoop gevestigd was op de nieuwe minis ter van binnenlandse zaken. PERSONALIA A. C. W. Willemsen en P. F. van Hoo- tegem gaan 1 juli met pensioen als bur gemeester van resp. Ierseke en Sluis. Met ingang van 1 september 1965 is dr H. A. Meyling op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar de rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Met ingang van 1 september 1965 is dr W. J. Bruins Slot op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar ten behoeve van de stichting „Klinisch hoger onderwijs" te Rotterdam, aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Benoemd zijn tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: H. J. Eeltink, direc teur gewestelijk arbeidsbureau in Deven ter; H. F. van Gompel, secretaris en ont vanger gemeente Baarle-Nassau en J. Beugel, directeur boekhoud- en accoun tantsbureau Holl. Mij. van Landbouw te Den Haag. Staatssecretaris niet optimistisch over Air Union (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Posthu mus (verkeer en waterstaat) is niet op timistisch gestemd over de pogingen on te komen tot oprichting van de Air Uniion: het orgaan voor samenwerking van Wsteuropese luchtvaartmaatschap pijen. Dat bleek gistermiddag tijdens het Europese debat in de Tweede-Kamaer- coimmissie voor buitenlandse zaken. De statassecretaris hield er rekening mee, dat de onderhandelingen ove: Air Undon weldra zullen vastlopen. Mo gelijk zal de EEG-commissie een initia tief kunnen nemen, maar daarvoor zal dan een unanieme beslissing van EEG-minisLerraad nodig zyn. De Neder landse regering bereidt een beslissing voor over de vraag hoe ze zich' tegen over zo'n initiatief zal moeten opstel len. Ir. Posthumus ontkende, dat liy in het bureau van. zijn voorganger staats secretaris Keijzer een plan voor op lossing van het zg. quota-probleem had aangetroffen. Er waren wel suggesties op papier gezet om tot de oprichting een Europese Holdingmaatschappij met dochterondernemingen te komen. De nieuwe staatssecretaris had even als de leden van de Kamercommissie veel lof voor zijn voorganger, die, men zei, het Europese vervoersbeleid uit het slop heeft gehaald. De „baas" van ir. Posthumus, minis ter Suurhoff, legde uit waarom hij niet zelf de internationale vervoersproble- matiek voor zijn rekening heeft ge nomen. ,Jk zou dan te veel buitens lands hebben moeten vertoeven. Bo vendien zou ik een (naar verhouding) te lange periode nodig gehad hebben om mij in deze materie in te werken (Ik heb ten slotte maar twee jaar voor de boeg). Daarom leek het me beter iemand aan te trekken, die in de vervoersproblematiek bijzonder ge verseerd was". Academische examens AMSTERDAM Aan de V.U. zijn ge slaagd voor het doet. ex. psychologie: J var Hummel. Bussum; H ter Haar. Amsterdam; J Post. Hilversum: A J Uyterlinde, Amstel veen kand. ex. psychologie: mej. H G Y Koksma. Amstertam W Hoogenboom. Den Haag; MO. A wiskunde; H W Talsma. bouwkundig ingenieur- LAS Hageman (Leidschendam). J Smit (Ter Apel) LEIDEN Aan de Rijksuniversiteit zijn geslaagd voor het kand. ex. w. sociologie: de heren C Poppe (Den Haag) en N P T Christen (Den Haag). ROTTERDAM Aan de faculteit nomische wetenschappen der Nederlandse Economische Hogeschool is bevorderd tot accountant de heer Ch Gilhuis (Berkel); aan de stichting klinisch hoger onderwijs zijn geslaagd voor het examen; seanl-arts: mej. J J van B reukei en (Heerlen), de he ren L H M Cremer (Susteren), H Gerrit sen (Utrecht). G Kolsters (Culemborg) cn G A Rotteveel (Wijhe); arts: met. M A Smelt (Eindhoven) en de heren M de Graaf (Krimpen a. d. Ussel). L H M K (Maastricht) en W P L van Ouwe: (Almelo). Conclusie van nota luidt: DEN HAAG Er zijn in het wa terrijke Nederland vele oevers van wateren door verschillende oor zaken voor de recreatie ontoegan kelijk of ongeschikt. Ontsluiting ten behoeve van de recreatie van de oevers van rivieren, plassen en ka nalen, die tot heden niet of beperkt toegankelijk zijn, is dringend ge wenst. In het bijzonder is het ge wenst de oevers van deze wateren te ontsluiten voor de recreatie te land, ten einde in veel grotere mate dan thans het geval is deze vanaf het land te kunnen benaderen. Dit wordt gezegd in een nota over oeverrecreatie, uitgebracht door de „be- raadsgroep oeverrecreatie" van de Stichting Recreatie. De nota is het resultaat van een beraad over dc oeverrecreatie tussen vertegenwoordi gers van de verschillende belangen groepen in de recreatiesector, gehou den op initiatief van en vanwege de Stichting Recreeatie. Waarde landschap In de nota wordt verder o.m. naar vo ren gebracht, dat de oevers der wateren weliswaar ontsloten dienen te worden voor de recreatie, maar dat het voor nu en voor de toekomst van buitengewoon belang is, dat dit geschiedt zonder aan tasting van de landschappelijke waarde ervan. Vooral dient de bebouwing der oevers zoveel mogelijk beperkt te blij ven. aangezien dit als regel een aan tasting betekent van de ongereptheid van de oevers, zowel vanaf het land als vanaf het water gezien. Wimbledon-toernooi begint 21 juni DEN HAAG Hoewel Nederland nog bepaald geen tennisland van de eerste orde is. staan onze spelers en speelstere in het buitenland toch bepaald niet laag aangeschreven. Dat blijkt uit "het feit, dat vijf Nederlandse deelnemers aan het Wimbledonutoernooi geen voorwedstrij den hoeven te spelen. Bij de heren zullen Tom Okker en Jan Hajer direct uitkomen in de eerste ronde. Bij de dames zijn Trudy Groenman, Jenny Ridderhof-Seven en Betty Stöve de ge lukkigen. Vier deelnemers moeten dus nog tracfa- FRANKFURT Rudi Gramlich, de voorzitter van Fnamikfunt Ekvtracht, heeft gisfceravoindi meegedeeld, dat Eliek Schwartz Benfica zal verlaten en het volgend seizoen Frankfort zal trainen. Gramlich zei, dat hij met Schwartz in grote lijnen overeenstemming bereikt had. ofschoon nog geen contract onder tekend is. Hij voegde hieraan toe, dait Schwartz in Frankfort zou zijn wanneer in juli de training begint. ROLHOCKEY Portugal leider bij Eur. kampioenschap LISSABON Italië en Zwitserland zijn het ongeslagen Portugal in het toer nooi om het Europese rolhockeykam- pioenschap tot op een punt genaderd. Gistermiddag eindigde de wedstrijd ItaliëZwitserland met een 1—1 gelijk spel, terwijl hekkesluiter Engeland met 43 van Frankrijk won, dat de op een na laatste plaats bezet- Verder versloeg België de Duitse Bondsrepubliek met 53. Gisteravond versloeg Portugal Neder land met 10—0, terwijl Spanje met 30 van Engeland won en Zwitserland de Bondsrepubliek met dezelfde cijfers k]pp Estafetterecord Kanaal over in ruim 10 uur DOVER Zes Engelse kanaalzwem- iers hebben gisteren een record geves tigd door in estafette het Kanaal over te zwemmen in tien uur en vijftien mi nuten. Het record stond op naam van :n groep Egyptenaren die er 56 minuten nger over deden- Onder de zwemmers bevond zich een twintigjarig meisje en een zestienjarige schooljongen. GEWICHTHEFFEN Bij afwezigheid an titelhouder Eu gen Kazura (Rusland) werd de Pool Miecyslaw Novak giste ren te Sofia met het geenszins indruk wekkende totaal van 365 kg (110—110— 145) Europees kampioen in de veder ge wichtklasse. Tweede werd zijn landge noot Kozlowski met 357,5 kg (112,5105 140). derde de Bulgaar Petkoff, ZWEEFVLIEGEN Wereldkampioenschap: Van Bree than;- elfde SOUTH CERNEY De totaalstand bij de wereldkampioenschappen zweefvlie- ;n is na vijf wedstrijddagen als volgt: Standaardklasse: 1 Henry (Fr) 4125 p; 2 Rifczi (Zwitserland) 3951; 3 Pop iel (Polen) 3687; 11 Van Bree (Ned) 3243. Open klasse 1 Wroblewski (Polen) 4295 p; 2 Spaenig (Duitsl) 4164; 3 Kriz- nar (Joego-Slavië) 4098; 26 Ordelman (Ned) 3240. ten het hoofdtoernooi tc halen via voor wedstrijden. Dat zijn bij de heren Evert Schneider en bij de dames Elly Krocké Els Spnuyt en Lydia Jansen-Venne- boer. Nederland komt uit met twee dames- dubbels: Trudy Groeniman-Els Spruyt en Betty Stöve-Elly Krocké. Tom Okker komt in het herendubbel uit met de Amerikaan Hoogs. In het gemengd dub bel komen, evenals vorig jaar, Tom Okker en. Trudy Groenman uit. (Vorig jaar in de halve finale). Jan Hajer vonmt een paar met Jenny Ridderhof, terwijl Betty Stöve met de Nieuw-Zeelartder Gerrald binnen de Ujnen komt Voor de organisatoren is het een grote teleurstelling, dat de Wimbledon-kam pioen van 1963, de Amerikaan Chuck McKinley, en de Spanjaard Manuel San- tana niet aan het toernooi deelnemen. McKinléy moet om zakelijke redenen van een reis naar het Albion afzien Santana komt niet omdat zijn vrouw een baby verwacht Het toernooi begint maandag 21 Juni. ZANUSS! vanaf f 299- Tropic System eTeItROUCHHIEK N.y. AMSTERDAM postbus 115 Telefoon 02M1111 0'»i"*g Shopping Arcade-Vijzelstraat 2-18 - Telefoon 22449» AMSTERDAM Een nieuw plan voor de oplossing van het Amster damse parkeerprobleem: de hoofd stedelijke aannemer C. G. Prenger heeft de gemeente voorgesteld in de Amstel vier drijvende pontons te bouwen, waarop in totaal 500 auto's zouden kunnen worden geparkeerd. Een idee, dat veel goedkoper is, dan de bouw van een parkeergarage zegt de aannemer. De bouw en de plaatsing van de pontons zou de gemeente slechts 150.000 gulden kosten. Het project zou binnen 2 maanden kunnen worden uit gevoerd. De vier aan elkaar gekoppelde pontons zouden het beste kunnen worden aange bracht tussen de Had-vemaansbeegbrug en de Blauwbrug, waar de Amabel 50 tot 60 meter breed is. De 18 meter brede pon tons zouden er de doorvaart geenszins belemmeren. Ook Den Haag? Winkeliers uit de binnenstad zijn en- bhousiast voor het plan, terwijl ook in Den Haag en Zaandam al belangstelling is getoond, aldus de heer Prenger. Hij gelooft, dat de kosten er diik uit zullen komen. Als voor iedere auto per dag f2,00 wordt berekend, zou dat per jaar in totaal f70.000 opbrengen. De aannemer heeft ook uitgewerkte plannen om düt soort pontons te gebrui ken voor de huisvesting van buitte inland se arbeiders of studenten. Dit drijvende woonoord zou dan 113 twee-persoons kamers van 4 bij 4 meter kunnen be vatten. Bod op Ned. Veem AMSTERDAM. De plaatsvervangend voorzitter van Het Nederlandsche Veem, mr. G. M. Bierman, heeft bevestigd, dat er een bod is gedaan van 400% op de aandelen, doch hij voegde er aan toe, dat een ander dan de bieder een meer derheidsbelang bezit. De resultaten zijn in 1963 voelbaar maar niet zorgwekkend lager in verband met de produktenhan- del in cacaobonen en koffie, waardoor de voorraden geringer zijn. Het Ned. Veem heeft nog steeds ruimtegebrek. Het belang in f 400.000 geplaatst kapitaal van Het Nederlandsche Koelveem is f 125.000. Luns over drama-Boeta: Regering kon geen hulp bieden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Hoewel het gebied rond de Kongolese stad Boeta, waar vorige week een aantal Nederlandse mis sionarissen zijn vermoord, bekend stond als een zeer onrustig gebied, was de rege ring er niet, van op de hoogte, dat er direct levensgevaar voor de betrokken missionarissen dreigde. Maar zelfs al ze wél op de hoogte zijn geweest, dan nog zou het uiterst moeilijk, zoniet om gelijk zijn geweest effectieve hulp bieden". Dit zei minister Lunst gisteren in Tweede Kamer, waar de K.V.P.-er Aar den vragen stelde over de moord over de gegijzelde paters-kruisheren. Er is enige tijd geleden wel gepoogd om de rebellen in Kongo tc bewegen zich niet aan de levens van gijzelaars te ver grijpen, maar deze poging heeft geen resultaat gehad, aldus de minister. Hij kon niet zeggen hoeveel Nederlanders zich thans nog in Kongo bevinden. Eind maart bedroeg die nog 800. De helft bestond uit mensen van zending en missie. Kamerleden beëdigd DEN HAAG -y- De heren J. Th. Vel- lerugja en W. van der Grevel zijn giste ren geïnstalleerd als lid van de Tweede Kamer. Zij behoren beiden tot de P.v.d.A.-fractie. Kamer akkoord met vrijstelling voor derde zoon (Van onee parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag z.h.s. verenigd met het voorstel van minister De Jong (defensie) om voortaan vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aan de derde zoon uit één gezin (en aan de eventueel op hem volgende broers). Tot dusver ving de vrijstelling „wegens broederdienst' pas bij de vierde zoon aan. De uitbreiding tot de derde zoon. zal met ingang van de lichting-1966 worden ver wezenlijkt. De Kamer had geen moeite met het voorstel. Alleen de WD-er Couzy maak te bezwaren. Hij gaf de voorkeur aan een algemene verkorting van de dienst tijd boven een uitbreiding van het aan tal uitzonderingsregelingenDit woog voor hem zo zwaar, dat hij als enige in de Kamer tegen het voorstel stemde. Volgens enkele Belgische kranten ls een belangrijke vertraging ontstaan in de levering van Nederlands aardgas aan België. Werd aanvankelijk verwacht, dat het eerste gas in november 1966 ter beschikking van de Belgische verbruiker zou komen, thans wordt de datum van eind 1967 genoemd. Oorzaak zou zijn, dat de Belgische regering nog steeds niet gereed is met de nodige voorbereidingen. Eur. kampioenschap in Hamburg HAMBURG In de derde ronde van het toernooi om het Europese kampioen schap voor landenploegen, heeft Zuid sla vië de Sovjetunie uitstekend partij ge geven. Zeven van dc acht partijen ein digden in remise en het enige winstpunt voor de Russen kwam uit de partij Aver- bachUdovclc. Rusland blijft het klas sement aanvoeren. De twee afgebroken partijen zullen vandaag uitgespeeld worden. Roemenië versloeg Duitsland met 6—4, terwijl Hon garije een 4—2 voorsprong op Nederland heeft. Vier afgebroken pantijen moeten vandaag nog worden uitgespeeld. Pontisch en Downer kwamen tot remise, evenals Szabo en Lamgeweg, Lengyel en Zuidema en Navarovsky en Hartag. Bi- lek versloeg Van den Berg en Fortintoe SCHAKEN Spassky in finale kandidatentoernooi RIGA De Rus BorLs Spassky heeft de finale van liet kandidatenschaaktoer- nooi bereikt. Gisteren versloeg hij zijn landgenoot Geiler. Hiermee kwam de stand op 52 ln het voordeel van Spass ky. De laatste had toen nog maar een half punt over om de finale te bereiken. Dat halfje wend hem als het ware ca deau gegeven, want de afgebroken par tij uit de zevende ronde die enkele uren later werd gespeeld werd zoorder verder te spelen door Geiler remise gegeven- DAMMEN Tsjegolev leider in Hoogezand HOOGEZAND In de zevende ronde van het internationaal dam toernooi van Hoogezand/Sappemeer is de Russische wereldkampioen Tsjegolev er gisteren in geslaagd zijn leidende positie te be houden. Hij speelde overigens slechts re mise tegen de zich verrassend goed we rende Kongolees Nlmbl. Deslauriers werd nu zijn naaste be lager door een gemakkelijke winst op de blunderende Okrogelm-ik. Sybranda moest zich tegen de stug spelende Skre- tensky met een puntenverdeling tevre den stellen. De uitslagen luiden: Okrogelnik—Deslauriers 0—2. Tsjego levNimbi 11, SchotanusGermain 0 —2, SkretenskySybrands 1—1, Cazemir Fanelli 2—0, Hisard—Baba Sy 1—1, Stand: 1. Tsjegolev 10 pnt; 2. Deslau riers 9 pnt; 3. Germain, Sybrands, Skre tensky ellen 8 pnt; 6. Baba Sy, Cazemir, Hisard, Schotanus allen 7 pnt; 10 Okro gelnik en Nimbi beiden 6 prut; 12- 'Fanelli 1 pnt. WIELRENNEN Wim Schepers door KNWU gehoord DEN HAAG De amateur wielren ner Wim Schepers en ploegleider Aad Straver zijn gisterén door leden van hel hoofdbestuur, do sportcommissie en dc medische commissie van de KNWU ge hoord in verband met de gebeurtenissen in de Ronde van Oostenrijk. Zoals be kend verdween de Nederlandse ploeg uit deze ronde, nadat de leider in het klas sement Schepers uit de koers was genoo- men omdat hij stimulerende middelen zou hebben gebruikt. Door het hoofdbestuur van de KNWU zijn aan de Oostenrijkse Wielerbond, vmarwan tot nu toe nog geen enkele officiële mededeling werd ontvangen uit. voerige inlichtingen gevraagd. De'me dische commissie zal zich wenden tot de arts, die in Oostenrijk betrokken was bij het medisch onderzoek. Zolang het onderzoek duurt, zullen geen maatregelen in de zaak Schepers worden genomen. De Limburger mag voorlopig normaal blijven koersen en ;«kt uitgesloten, dat hij wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7