Minder problemen dan voorgangers' BRYLCREEM SPELDJES! Meningsverschillen hebben positie EEG niet aangetast Metaangas ontploft door elektrische vonken Voor hem...voor haar j President Tito in O.-Duitsland Tonnen Tsjechische wapens in Soedan Britse filmmaatschappij gaat zich toeleggen op ...vestiging van hotels 6 WOENSDAG 9 JUNI 1965 McDivitt en White grondig hekeken Ook morgen uitrusten op de Wasp AAN BOORD VAN DE WASP De Amerikaanse astronauten James McDivitt en Ed White heb ben hun vlucht van vier dagen doorstaan met kennelijk nog min der fysieke moeilijkheden dan de Mercury-astronauten tijdens hun veel kortere vluchten. Dit heeft dr. Charles Berry, die met de lei ding van het onderzoek van de astronauten is belast aan admiraal William McCormick meegedeeld. Hjj zei dat het echter nodig zal zijn de astronauten tot donderdag aan boord van het vliegdekschip Wasp te houden. Optimisme Berry zei dat de Gemini-artsen zeer optimistisch zyn ten aanzien van de mogelijkheden voor veel langere ruimtevluchten in de toekomst, dit gezien de invloed van de tocht op hart- en bloedvaten van de twee ruimtevaarders. Hij kwam gisteren per vliegtuig uit Houston (in Texas) naar de Wasp. Een andere arts van het team, dr. Howard Minner, een van de eersten die de astronauten on derzocht, zei dat ze „actief, spraak zaam en opgewekt" zyn. De astronauten, die vermoeid zyn na hun tocht in de ruimte tydens wel ke ze maar weinig hebben kunnen slapen, sliepen lang uit. Artsen ble ven hen controleren. Overigens mo gen ze over het hele schip rondlopen om hun benen te strekken na vier da gen in het kleine ruimtevaartuig op gesloten gezeten te hebben. De astro nauten ontbeten met appelsap, roer eieren, worst en melk. McDivitt nam «r koffie bij, White thee. Transpireren Beide astronauten hebben tydens hun tocht wat gewicht verloren. Maar het was tijdens deze vlucht van 98 uur minder in verhouding dan bij die van 34 uur. Daaruit bleek dat het ge wichtsverlies in de ruimte in elk ge val niet progressief is. Het meeste ge wicht gaat verloren'bij het transpire ren, als het lichaam probeert zichzelf af te koelen. Vooral na de landing, als de airconditioning niet meer werkt, transpireren de astronauten erg veel. Dit keer werden ze echter erg snel opgepikt. De eerste ervaring met de zwaarte kracht na de lange gewichtloze peri ode kwam toen de parachute open ging en het ruimtevaartuig in positie bracht voor de landing. Toen moest het hart van de mannen bloed naar hun hoofd pompen, aldus Berry. Maar ook dat was zonder moeilijk heden verlopen. Berry noemde dit zeer verheugend. Alleen White werd na de landing wat misselijk, maar dat was warschijnlijk zeeziekte. Dit betekent overigens nog niet dat de artsen geen tekenen hebben ge vonden van wat zij een „lui hart" noemen, een vertraagde hartwerking als gevolg van de gewichtloosheid. Maar daarover is nog niets meege deeld. Volgens betrouwbare bron is 9 gustus aangenomen als streefdatum voor de lancering van „Gemini 5" Moedige daad met de dood bekocht TEHERAN Een 26-jarige Perzische arbeider, Abdoellah Ghamoeri, heeft waarschijnlijk tientallen mensenlevens en haven installaties ter waarde van mil joenen guldens gered door het brandende tankschip Luisa van de ankers los te hakken. Hij kwam daarbij zélf om het leven. De Per- zische regering heeft meegedeeld, dat voor het gezin van Abdoellah zal worden gezorgd. De Italiaanse tanker raakte, zoals gemeld, tydens het pinksterweekeinde in brand door een ontploffing. Ab doellah stortte zich in de vlammen en hakte het ankertouw door. Het schip dreef naar het midden van de haven van Badar Masjoer, waar het bijna drie dagen heeft gebrand, voordat het kapseisde. Reddingswerk werd ten zeerste be moeilijkt door de brandende olie rond het schip. Zevenentwintig Italianen en drie Perzen onder wie dus Ab doellah kwamen in de vlammen om. Elf Italiaanse bemanningsleden werden gered. volgende ruimtevlucht van twee astro nauten in een cabine. Dan zullen Gordon Cooper en Charles Conrad de ruimte ingaan voor een duur van ze ven dagen, waarbij zij zullen trachten een „rendez-vous" met een ander voorwerp tot stand te brengen. Deze opdracht mislukte bij de maandag be ëindigde ruimtevlucht van McDivitt en White. Het voorwerp waarmee Cooper en Conrad contact moeten maken' is een kunstmaan, voorzien van een radiobaken, die wordt gelan ceerd door de „Gemini 5"-cabine, wanneer deze in de ruimte rond draait. De ,,Titan-2" draagraket is maandag opgesteld, de cabine wordt voor het einde van deze maand op Kaap Kennedy verwacht. Volgens sommige functionarissen zal de datum 24 augustus reëler zijn in verband met nog in te voeren ver beteringen op het gebied van de tech niek voor een rendez-vous. De in augustus te nemen proef en nog een lancering in het kader van het Gemini-project in de herfst zul len de geleerden meer inlichtingen verschaffen over het menselijke ver mogen om langdurige gewichtloos heid te doorstaan. Mijnramp Zuidslavië Opnieuw ongeluk nu in Hongarije Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect halrdressing Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dèt produkt Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjel B.v. CELWA KEUKENROL, dè keukenpiet. Gemakkelijk en sterk. CcCm kenmerk voor kwaliteit BERLIJN President Tito van Zuidslavië is gisteren met zijn echtge note per vliegtuig uit Tsjecho-Slowa- kije in Oost-Berlijn aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. In zijn toespraak bij zijn aankomst ont hield Tito zich van elke rechtstreekse toespeling op West-Duitsland. Hij drong aan op stabiliteit van de toestand in Europa en noemde de „Duitse Democratische Republiek" een factor van grote betekenis daar bij. Tito zal met partijleider Ulbricht, die tezamen met talrijke regerings- en partijfunctionarissen op het vlieg veld Schönfeld ter begroeting aanwe zig was, besprekingen voeren over internationale aangelegenheden. Kort na Tito's vertrek uit Tsjecho- Slowakije werd een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Zuidslavië en Tsje- cho-Slowakije in de toekomst nauw zul len gaan samenwerken. LONDEN Het Britse ministerie vanlandsverdediging heeft bekend gemaakt dat dé grootste geheime NAVO-oefening die ooit in Het Ka naal en de Noordzee is gehouden gisteren met succes is beëindigd. Aan de oefening werd deelgenomen door 130 schepen afkomstig, uit elk aan de Noordzee en het Kanaal grenzend land. Er is zeventien dagen geoefend. Tijdens de oefening hebben schepen Britse en Nederlandse mariniers in Noord-Duitsland aan wal gezet waar zij „de strijd moesten aanbinden met eenheden van de zesde gemotoriseer de Westduitse divisie infanterie. Maria Santina en Giuseppina Foglia, de zesjarige tweeling uit Italië, die vorige maand door chirurg Solerio werd geschei den, zijn in hun ziekenhuisbed dnik bezig met oefenen. De kinderen doen gymnastiek om straks te kunnen lopen. Dr. So lerio hoopt, dat dit leren lopen binnen twee weken kan begin nen. Maria Santina (rechts) en Giuseppina poseerden met hun moeder bij een schilderij, dat werd gemaakt, toen de kinderen nog een Siamese tweeling vormden. BRUSSEL De EEG-commissie heeft gisteren haar achtste jaar verslag gepubliceerd, waarin zij o.m. constateert, dat hoe ernstig en zorgwekkend de meningsverschil len tussen de EEG-partners over politieke vraagstukken ook zijn ge weest, zij het leven en de ontwik keling van de gemeenschap niet hebben aangetast. Over gemeenschapsaangelegenhe den zijn de regeringen steeds tot overeenstemming gekomen. De bui tenwereld heeft dit goed begrepen en beschouwt de Europese gemeen schap als een factor van beslissende betekenis voor de wereldeconomie, aldus de commissie. Voorts wordt er op gewezen, dat het voornemen om de douane-unie per 1 juli 1967 volledig van kracht te laten worden, de voorziene overgangspero- de met 2Vz jaar zal bekorten. De toe neming van het handelsverkeer is in alle zes landen en in alle bedrijfstak ken bijzonder opmerkelijk geweest. Doch er is ook vertraging of zelfs achterstand, bijv. op het gebied van en de handelspolitiek, Gelijke tred De commissie stelt verder, dat de sociale vooruitgang gelijke tred moet houden met de economische ontwik keling. Zij is daarom van mening dat Veroorzaakten bijna revolutie KHARTOEM Achttien ton Tsje chische wapens, die door Syrische vliegtuigen Soedan zijn binnenge bracht, hebben in dat aan Egypte grenzende land bijna een revolutie veroorzaakt. Naar verluidt, zouden KA KAN J Het officiële dodencyfer van de mijnramp in de Zuidslavische plaats Kakanj (Bosnië) is gestegen tot 125. De slachtoffers zijn allen geborgen. Men gelooft niet, dat er nog meer mijnwerkers bedolven liggen. Vandaag zullen de slachtoffers worden begraven. De Zuidslavische autoriteiten heb ben deze dag tot nationale rouwdag uitgeroepen. De gezinnen van de slachtoffers zullen elk 100.000 dinar (450 gulden) ontvangen. Ook is een fonds van 30 miljoen dinar (135.000 gulden) ingesteld tot steun aan de nabestaanden. Het onderzoek naar de grootste mijn ramp, die Zuidslavië na de oorlog heeft gekend, is begonnen. Een rou tine-controle van de mijn twee uur voor de ontploffing heeft geen onge wone tekenen van metaangas aan getoond. Men neemt aan, dat het gas ergens uit moet zijn gestroomd. De reddingsbrigades hebben speciale maat regelen moeten treffen vanwege de gevaarlijke hoeveelheden gas, die er ook toen nog in de mijn aanwezig waren. Men gaat ervan uit. dat elek trische vonken de ontploffing hebben veroorzaakt. NIEUWE RAMP Gisteren is de wereld opgeschrikt door een nieuw mijnongeluk. Ditmaal in de Noordhongaarse plaats Ruda- banya, waar vyf mijnwerkers om het leven kwamen en twee ernstig werden gewond. Twee worden nog vermist. De oorzaak van de ramp was het in storten van een veertig meter hoge massieve kolenmuur. Groep Russen ter dood veroordeeld MOSKOU Een tribunaal i] K ?nodar in Noord-Ka'ikasië heeft gisteren zes Russen op beschuldiging vsn oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld. De zes manner, werden er van beschuldigd dat zij zich indertijd san de Duitsers hadden overgegeven en vervolgens een opleiding bij de SS hadden gevolgd. Daarna zouden zij aan strafexpedi ties hebben deelgenomen, waarbij tal rijke Russen en Polen werden ver moord. I /ft ee#i &onte \if I In Rio de Janeiro is een papegaai gearres teerd wegens wangedrag. Het dier schold voortdu rend een tachtigjarige weduwe uit, waarbij ..spichtige oude heks" nog de mildste betiteling was. De oude dame ver keerde in de mening, dat het de buurman was, die haar uitschold en waar schuwde de politie. De papegaai zal door het zoontje van de commis saris worden opgevoed. politie heeft in Florence twee personen aangehouden, die deel uitmaken van een bende schilderijen vervalsers. In de omge ving van Florence be staat volgens de politie een fabriek, waar valse schilderijen worden ge maakt. De vervalsers concentreren zich op mo derne Italiaanse schil ders, wier werken niet zo nauwkeurig zijn gecata logiseerd als die van oude meesters. Een Perzisch zaken man in Milaan heeft ver klaard, dat hij de koper is van een geheimzinnige zending kunstvoorwer pen, die zich in vijf spoorwegwagons bevindt en door Italiaanse bladen „de schat van Fidel Cas tro" wordt genoemd. De schat, onder meer be staand uit porselein, is in Rotterdam overgeladen op een trein en toen naar Italië verstuurd. De voorwerpen hebben toe behoord aan tegenstan ders van het Castro-re- giem, of zijn door Cu baanse burgers aan de overheid verkocht. De zakenman wilde niet zeggen, hoeveel hij er voor had betaald. I Studenten van de uni versiteit van Cambridge in Engeland hebben voor de zoveelste maal een zeer gevaarlijke klimpar tij ondernomen naar de beide, ongeveer 45 meter hoge spitsen van de ka pel van King's College. Vroeger waren het bal lonnen, nachtspiegels en paraplu's, die naar boven werden gebracht. Giste ren was het een span doek met het opschrift „Vrede in Vietnam". Na afloop klaagden de stu denten erover, dat het twee ministers en enkele medestan ders met behulp van de wapens een greep naar de macht hebben willen doen. Zij zijn Inmiddels, na gearres teerd te zijn, weer vrijgelaten. De wapens waren bestemd voor in Soedan wonende Eritreanen, die hun landgenoten wilden bevrijden. Eritrea is een voormalige Italiaanse kolonie tussen Ethiopië en de Rode Zee, die i 1945 door het land van Haile Selas- werd ingelyfd. De Ethiopische am bassadeur in Khartoem heeft inmid dels verzocht om uitlevering van de wapens en van de Eritreanen, die bij de affaire betrokken zijn. Na drie dagen van spanning heeft Soedan gisteren het vliegveld her opend en het contact met de buiten wereld hervat. Tegelijkertijd met de politieke crisis wes er namelijk een staking aan de gang van het P.T.T.- personeel ter verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden. De leiders van de staking hebben verklaard, dat er geen politieke achtergrond is. Door de staking moest ook het vliegveld gesloten worden, omdat het personeel van de commandotoren ook niet werkte. De Tsjechische wapenen, waaronder zich lichte machinegeweren en hand granaten bevinden, zijn verzonden ii} twee lijnvliegtuigen. De zending was geadresseerd aan de Syrische ambas sadeur in Khartoem, dr. Jamali. Deze heeft intussen verklaard, dat Syrië zich op geen enkele wijze wil mengen in Soedanse aangelegenheden. De premier van Soedan heeft verklaard van de zending van wapens aan de Eritreanen op de hoogte te zijn. Derde landing Indonesiërs op Maleisiseh gebied KOEALA LOEMPOER De Malei sische premier, Abdoel Rachman, heeft gisteren meegedeeld, dat een nieuwe Indonesische landing is ver richt in zuidoost-Malakka. Dit is de derde landing in Malakka sinds 29 mei. Volgens Rachman is het slechts een kwestie, van tijd om de Indonesiërs gevangen te nemen. De landingsgroep was niet omvangrijk. In de kringen van de Maleisische regering heeft men te verstaan gege ven te geloven, dat Indonesië een federatie wil inzetten, hoofdzakelijk op het Maleisische schiereiland zelf geconcentreerd. Soekarno zou kunnen pogen bepaal de gebieden in Maleisië te bezetten nog voordat later deze maand de Afro- Aziatische conferentie in Algiers be gint. Indonesië, hierin gesteund door Peking, verzet zich tegen deelneming van Maleisië aan die conferentie, waarover door de ministers van bui tenlandse zaken op een bijeenkomst op 24 juni zal worden beslist. De Londense vertegenwoordiger van WHICH wuver aai. oen ?et, Ruffische persbureau Tass, de 37- onzeveer 500 'iaar oude J Va5Slly Kry'of. heeft een boete m£Ji»érlf nS2 b,lna 500 sulden gehad wegens het metselwerk bijzonder ge- rijden onder invloed. Zijn rijbewijs werd vaarlijk is. voor een jaar ingetrokken. men nu reeds een verderliggend doel moet nastreven. In 1964 zijn voor het eerst gemeenschapsmaatregelen ge troffen ten aanzien van de conjunc- tuurpolitiek, waaruit blijkt dat een land afzonderlijk niet meer bij machte is zijn prijsniveau te stabiliseren of het economische evenwicht in stand te houden. Conjunctuur-politieke maat regelen alleen zijn echter niet vol doende. Tegenover een steeds scherper wordende internationale concurrentie is een algemeen beleid op langere termijn nodig, aldus de commissie haar jaarverslag. Griekse recruut maakt amok SALONIKI Een Griekse recruut van twintig jaar heeft gisteren amok gemaakt in een legerkamp vol slapen de militairen bij Kilkis, veertig kilo meter ten noorden van Saloniki. De recruut doodde twee militairen met zijn machinepistool, waarna hij zelf door een van zijn eigen handgranaten werd gedood. Er werden twintig mili tairen gewond, van wie twee ernstig. De militair, die pas een maand in dienst was, kwam in de barak terug na afloop van zijn wacht. Hij had een machinepistool in zijn hand en aan zijn koppel hingen handgranaten. Naar de militairen verklaarden, begon hij plotseling te schieten op de man nen, die in hun kribben lagen. Hij trok een handgranaat, toen verschei dene mannen op hem toeschoten. Door deze granaat werd hij gedood. De chef-staf van het Griekse leger, generaal Ioannis Gennimatas, is naar Kilkis vertrokken om eep onderzoek in te stellen. Veertien doden bij vliegtuigbotsing MADRID Veertien Spaanse militai ren zijn dinsdag om het leven gekomen bij een botsing in de lucht tusstr. twee „Junker-52" toestellen in de buurt var het vliegveld Alcantarilla in de zuidelij ke provincie Murcia. De twee uit de laatste oorlog stammende vliegtuigen hadden elk drie bemanningsleden en twaalf parachutisten aan boord. De solda ten zouden springoefeningen gaan uitvoe ren toen de toestellen tegen elkander vlogen en brandend neerstortten. t acht para- Ex-president Joeloe bij verstek ter dood veroordeeld BRAZZAVILLE In Brazzaville is gisteren de oud-president van het voormalige Frans Kongo, Abbé Ful- bert Joeloe, bij verstek ter dood veroordeeld. Twee oud-ministers, Ba- zinga en Kinkoenza, werden vrijge sproken. Joeloe was staatshoofd van augus tus 1960 tot midden 1963, toen hij gedwongen werd af te treden. Enige tijd geleden zag hij kans uit te wijken naar Kongo-Leopoldstad. Moderne mensen houden zichzelf riet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky; 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken NAIROBI De regering van Kenia heeft de Chinese premier, Tsjoe-En- lai, een tussenlanding in Nairobi ge weigerd, toen deze van Dar-Es-Sa- laam naar Caïro op weg was. Naar een woordvoerder van het Keniase mi nisterie van arbeid en verkeer mee deelde, stemde de regering er alleen in toe dat het vliegtuig over grondgebied van Kenia vloog. Politieke waarnemers zien in de weigering van Kenia een be vestiging van haar koele houding ten opzichte van Peking. (V,n on« speciale verelaKeverl de grondvesting van deze nieuwe Dr maatschappij zijn in Engeland, E bekende, Britse filmmaat- Schotland en Ierland verschillende schappij Arthur Rank gaat hotels aangekocht. Ook in Portu- zich intensief met de hotel- en °p-i jdinië'. en ,de Cana"- motelwereld bemoeien. Volgens handen™R^k ovïrglgaa^.'*'5 plannen, die nog niet in details zijn bekendgemaakt, ligt het in maatschappij6 gaï/volgens" standaard- ae bedoeling een net van maatstaven werken. Keukens, appar- motels langs de Europese ver- wie,!1n«?K-eJÏJbadkame!s zullen' naar keersaders te boeten. Ook Ne- se hoteiconcerns^gfïjkt; *Ketta??n derland behóórt tot de landen en ""richtingen krijgen. Plaatselijke waar de Rank-organisatie haa^ Vleugels wil uitslaan. moeten aanpassen. daïtrr? rord,'dat het concern' z'wiS^u.1* dat in het Engelse amusementsle- firma van ,,De Man met de Gong" al ven een topplaats bezet, uit con- verschillende, gunstig gelegen stuk- currentie-overwegingen naar een ken grond in het vizier. Met het oog geheel nieuwe sector omzwaait ?p tde ov,®ral aanwezige grondspecu- Duidelijk is dat de filmproducen- S echter len het door de grote vlucht, die JÓSÏctenXslï de televisie neemt, steeds moeilij- ningen verkregen ker krijgen. Dit geldt in 't bijzon- ligging van zijn ir der details bekend maken, ^as' ato^de contracten afgesloten en de vergun ningen verkregen zijn, zal Rank de bijzon- ligging van zijn motels (en hotels) in de speelfilms, want over de openbaarheid brengen. de hele wereld neemt het bios- Pf Rank °P Britse toeristen en coopbezoek af. zakenlieden gokt. zoals Hilton Inter national dit op Amerikaanse doet, is Al twee jaar geleden werd in ?ehe.el duidelijk. Wel is reeds Londen de Top Rank Motor and "iekeïkïn £S'rS ee£ COuntinen; Motorway Services opgericht. Sinds worden gevoerd Engelse keuken zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6