Nieuwtjes op Parijse le Bourget Van Eibergen: desnoods vragen we drie procent 26ste Lucht- en ruimtevaartsalon (11-21 juni) Ook hier prestigeslag tussen Oost en West Integratie van NAVO belangrijk voor Bonn Eén procent van loonsom voor ,,weerstandskas" Albert Heijn verwacht hogere omzet Izi 1964 veel gespaard via levensverzekering NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JUNI 196 (Van onze luchtvaartmedewerker) Het ten noordwesten van Parijs gelegen vliegveld le Bourget zal in de periode van 11 t.m. 21 juni a.s. de tijdelijke hoofdstad zijn van de interna tionale lucht- en ruimtevaartindustrie. Bij deze gelegenheid zullen 420 fabrikanten, uit vijftien verschillende landen, hun laatste produkten tonen, omvattende 250 vliegtuigen en helikopters, raketten, projectielen, ruimte vaart en andere technische aangelegenheden. De expositie zal op vrijdag 11 juni a.s. door president de Gaulle worden geopend. Erhard wil de Gaulle voor plan winnen „Ruim zichtover werkgevers: 55 UTRECHT De deelnemers aan de „weerstandskas" die nu definitief door de vier werkgeversorganisaties in het leven is geroepen, zullen zich garant moeten stellen voor een be drag, dat gelijk is aan één procent van de loonsom van hun onderne ming. Dit wordt meegedeeld in het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond, „Ruim zicht". Het doel van de regeling gelijk maken van onderlinge bijstand wanneer arbeidsconflicten voor een c dernemiing financiële gevolgen hebben. Volgens „Ruim zicht" is de regeling met name ontworpen om een principieel „neen" te kunnen blijven zeggen tegen de verlangens van de vakbonden inzake uitkeringen aan georganiseerde werkne mers. De werkgeversverbonden achten het noodzakelijk, dat ook die werkge vers meedoen, voor wie het vraagstuk georganiseerdenongeorganiseerden niet of wiet meer speelt Voorlopig één jaar Voorlopig geldt de regeling voor jaar en is zij beperkt tot conflicten het vraagstuk georganiseerdenongeor- :n gemiddeld voor de helft uit arb ion bestaan- Het NKV-blad meldt verder, dat het niet in de bedoeling ligt over te gaan tot fondsvorming. De bedragen waar de deelnemers zich garant verkla ren zullen aan het eind van het jaar worden opgevraagd naar de mate waarin d'e verstrekte uitkeringen dat noodzake lijk maken. Voor de vorming van eer werkkapitaal zal wel een eerste voor schot worden gevraagd van een tiende van het garantiebedrag. Op die man zullen voorschotten kunnen worden vi strekt aan bedrijven, die bijvoorbeeld liquiditeitsmoeilijkheden dreigen te i ken door een staking. De garantieregeling beoogt volgens Ruim zicht" geen volledige vergoe ding van schade, maar een tegemoetko ming. In het algemeen is de uitkering gesteld op het loon (tot een zeker r mum) van de werknemers die staken, over het aantal dagen waarop ndet ge werkt wordt. „Ruim zicht" zegt dat dit uitgangs punt is gekozen omdat de produktiekos- Driejarige Anita van D. ernstig gebeten Hondeneigenaar uit Tilburg voor rechtbank Het in ontwikkeling zijnde inter- Europese tactische jacht- en oplei dingsvliegtuig de Breguet 121, dat over vijf jaar voor aflevering ge reed zal moeten zijn. Jachtopziener die hond doodschoot vrijgesproken ALMELO De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in een principiële zaak, waarin de vraag aan de orde was, of een jachopziener een hond, die achter een konijn aanjaagt, mag doodschieten. De rechtbank beantwoordde deze vraag bevestigend en sprak de 62-jarige jachopziener G. J. M. uit Ambt Delden vrij. Deze had in het jachtveld Schotse collie ter waarde van f 300. achter een konijn aanjoeg, doodgescho ten. De officier van justitie, mr. W. L de Walle, had toen f 40 boete, subsidiair acht dagen en toewijzing van een civiele vordering van f 300 geëist positie bezig. Het overdekte gedeelte omvat een oppervlakte van 40 hectare het gebied voor de vliegtuig expo sitie in de open lucht is nog tien hec tare groter. Ten einde de bezoekers voldoende parkeerruimte te bieden is een gebied van acht hectare afgezet. Verder zijn er vijfhonderd luidsprekers aangebracht, die door middel van 80 km draad aan elkaar verbonden zijn. Voor noodgevallen worden 75 doktoren 50 verpleegsters gereed gehouden. Om het de bezoekers zo gemakkelijk mogelijk te maken heeft men een tij delijk restaurant, zelfbedienings cafe taria, bank, filmzaal, kinderbewaar plaats en verschillende winkels opge trokken. Verhoudingen Deze 26e Salon zal voor het eerst spe ciaal aandacht schenken aan de lucht vaart verhoudingen tussen Oost en West, getuige de deelname van Amerika Rusland. Rusland zal zich uitsluitend toe leggen op de civiele- en ruimtevaart. De Skyhawk straaljagers, afkomstig var de in de Middellandse Zee gelegen vlieg kampschepen, laten overvliegen. Gezien hun speciale taak zullen deze toestellen na afloop van him demonstratie steeds weer naar hun zeebasis terugkeren. WASHINGTON Bondskanselier' Ludwig Erhard zal president De Gaulle bjj diens komende bezoek aan Bonn uiteenzetten, hoe belangrijk de militaire integratie binnen de NAVO voor West-Duitsland is. Deze inte gratie wordt, naar bekend, door de Franse president principieel afgewe zen. In een televisie-interview, dat tijdens Erhards bezoek aan de VS is opgenomen zondag door de Amerikaanse tele visie werd uitgezonden, verklaarde de Westduitse bondskanselier dat voor de betrekkingen tussen Washington en o snel mogelijk een oplossing moet worden gevonden. Bij zijn ontmoeting met de Gaulle zou hij alles in het werk stellen om het Franse staatshoofd duidelijk te maken „wélk een bijzonder vitaal belang de Bondsrepubliek Duitsland heeft bij een nuttige voortzetting van het westelijke bondgenootschap". Het is, zo zei Eihard, dringend nood- Wagenpark BREDA Op donderdag 24 Juni half drie zal voor de rechtbank ten moeten staan de Tilburger L. van H., de eigenaar van de drie honden die op 9 november van het vorig jaar in de Kla verstraat in Tilburg het 3-jarig meisje Anita van Delft hebben aangevallen ernstig verwond. Aan de eigenaar wordt ten laste gelegd het niet voldoende uitoefenen van toe zicht op de honden, die zich als gevaar lijke dieren hebben gedragen. Het zal bij deze zaak vooral gaan om de vraag of de honden gevaarlijk zijn van aard en karakter. Tijdens het vooronderzoek heeft men zich van de zijde van de verdediging zeer ingespannen om aan te tonen, dat de die ren niet gevaarlijk zijn. Dit heeft geleid tot uitvoerige rapporten, waardoor de rechtbank zeer grondig is voorgelicht over de dierenpsychologische kant v ZAANDAM Albert Heijn heeft in 1964 een geconsolideerde omzet geboekt van f386 miljoen (in 1963 f389 min, maar zonder de N.V. Sterovita Melkprodukten f318 min). De vergelijkbare cijfers zonder Stero vita zijn: Exploitatieresultaat f21 (17,86) min, met inbegrip van deelnemingsbaten, winst f4,15 (3,73) min. Voorgesteld is 14 (13) pet, rente klantenobligaties 8% (8) pet. De winst was 34,1 (30,7) pet van het kapitaal en 11,3 (11,4) pet van het ver mogen. De regering remde de uitvoering der plannen, desniettemin zijn 14 supermark. ten en 5 zelfbedieningszaken geopend, 3£ bedieningszaken verbouwd of vervangen door zclfbedieningszaken, 11 brood, banketwinkels gesloten. De eindstand was: 36 (47) brood- en banketwinkels, 50 (104) bedieningszaken, 274 (237) zelfbe dieningszaken, 41 (27) supermarkten. De verkoop buiten de levensmiddelen is in ontwikkeling. De gehele brood- en banketproduktle zal worden geconcentreerd te Zwanen burg, waar de fabriek is uitgebreid. Nieuwe distributiecentra voor groente er fruit zijn nodig. De wijnomzet is verdub beld. De grote kostenstijging is zo moge lijk doorberekend en voorts goeddeels op. Uitlevering van S gevorderd DEN HAAG De officier van justitie zou vandaag bij de Haagse rechtbank de uitlevering vorderen van de 46- jarige Nederlander J. W. S., die dins dag in Genua op verzoek van de Ne derlandse justitie werd aangehouden. S. had vanuit Genua in een brief ge dreigd de Britse ambassadeur in ons land te zullen doden. Gevreesd werd, dat hij via het midden-Osten of Noord- Afrika naar Nederland zou reizen om zijn bedreiging in een daad om tc zetten. Nu hij in Genua is opgesloten, zal zijn uitlevering worden gevraagd wegens be dreiging met een misdrijf tegen bet le- gevangen door hogere omzetten terwijl de uitbreidingen de winst deden stijgen. Bij bestaande zaken nam de winst toe, doch het percentage van de omzet was lager Er zijn elf horecabedrijven. Het dividend van N.M.U. zal f 168.000 bedra- Ahorn f 150.000. Voor 1965 wordt verdere omzetstijging verwacht. Coignet-bouivcongres Nieuwe woningtypen ter voorkoming van monotonie ROTTERDAM De heer Edouard Fougea, directeur-generaal vai Constructions Edmond Coignet, zal .morgenochtend het eerste internatio nale congres van alle licentiehouders van het Coignet-bouwsysteem offi cieel openen. Het Coignet-systeem voor industriële woningbouw, dat in 1960 in Rotterdam zijn intrede deed in ons land, dateert van kort na de wereldoorlog, toen het Franse aannemingsbedrijf Coignet een industriële bouwmethode ontwikkelde voor de vervaardiging van woningen. Thans zijn er vier fabrieken in Frank rijk, twee in Duitsland één in Italië en drie in Nederland, terwijl in Argentinië, Israël en Mexico, Duitsland en Neder land fabrieken in aanbouw zijn. De nieu we Nederlandse fabriek, die van Indeco- Coignet te Weesp, zal tijdens het gres, morgenmiddag, door burgemeester mr. C. Kooyman, in gebruik worden ge nomen. Het congres telt 66 deelnemers en der tig gasten uit de Westeuropese landen Belangrijk achten de directies van de in Nederland gevestigde Coignet-fabrle- ken de ontwikkeling van de nieuwe wo ningtypen ter voorkoming van de mono tonie. De woningen die in Weesp worden gebouwd zijn andere dan die, welke de fabriek te Rotterdam aflevert, al wordt gebruik gemaakt van dezelfde moduul- maat en van bouwelementen van een zelfde aard. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM „Wanneer ir. J. Bosma, de werkgeversvoorzitter van de Stichting van de Arbeid, van mening is, dat er op het percentage voor de uitkering-ineens altijd nog af te dingen valt, dan kan hij erop rekenen dat we geen twee procent, maar drie procent zullen vragen". Aldus sprak gisteravond de voorzit ter van het CNV, de heer J. van Eibergen in de grote geheel bezette congreszaal van het RAI-gebouw voor de algemene vergadering van de Ne derlandse Christelijke bond van over heidspersoneel. De samemveHtoinig tussen de vakcen trales is zodannig, zo vervolgde de heer Vam Eibergen, dat, wanneer we iets met ellkaar afspreken, dlilt het don ook is. Overvragen noemde hij een stukje koe handel waaraan hij als voorzitter vai CNV liever niet meedeed. Maar zouden de vakcentrales zich, gelet op de opvat ting van de heer Bosma, tactisch moeten opstellen, dan zou vandaag bij het ge sprek in de Stichting van de Arbeid over de uitkering ineens waarschijnlijk ook het percentage van drie procent over de tafel rollen. Algemeen bestaat de indruk dat de vakcentrales onderling inderdaad overeengekomen waren twee procent te vragen, maar dan ook geen streep minder. Welicht dat de houding van de heer Bosma van invloed zal blijken te zijn op het uitgangspunt van de vakcentrale bij het gesprek over de uitkering ineens, dat vanmiddag zou plaats hebben. De heèr Van Eibergen was het eens met ir. Bosma, dlat het gesprek over andere aanpak van de loonpolitiek spoe dig moet beginnen. Onmogelijk ban vol- gend jaar op de huadöge wijze worden voortgegaan. Spoedig einde Men heeft op het ogenblik de Loonpoli tiek niiet in de hand. Aan deze gevaar lijke siituaitie dient zo spoedlig mogelijk een einde te komen. De minister vai ciale zaken is van deze urgentie voldoen de doordrongen, aldus de heer Van Eibergen. Hij wees radicaal de opvatting af als zou de vakbeweging haar verant- woordeldjikiheid loslaten bij het vieren van de loon politieke teugels. De verant woordelijkheid voor de vakbeweging wordt zelfs groter, juist omdat bij Teneinde de omvangrijke organisa tie van de Amerikanen zo voorspoedig mogelijk te laten verlopen, hebben zij een heel wagenpark opgebouwd: bus sen. mobiele foto-ontwikkel- en af- drukwagens, telefoon- en communica- tieposten enz. Het leger zorgt dm.v. helikopters voor een snelle verbinding tussen de diverse luchthavens, voor belangrijke personen. De eerste Franse luchtvaartexpositie werd in 1909 in het Grand Palais gehou den. Deze omvatte toen slechts een drie tal vliegtuigen en een ballon, maar loop der jaren is het uitgegroeid tot hét internationale luchtvaartevenement het jaar. Velen zien er met interesse naar uit en de expositie wordt steeds groter. Immers het is de enige expositie ter reld, waar men eens in de twee jaren de gehele lucht- en ruimtevaartwereld kan aanschouwen. Het oorspronkelijke Grand Palais heeft in 1949, door de steeds groter en zwaarder wordende machines plaats moeten maken voor de luchthaven le Bourget, waar normaal het Europese luchtverkeer voor de Franse hoofdstad wordt uitgevoerd. Ook ditmaal kunnen dc meer dan 400 exposanten er van overtuigd zijn dat de grootten uit de luchtvaartwereld er aan wezig zullen zijn. Ambassadeurs, chefs van staven, directeuren van luchtvaart maatschappijen, buitenlandse ministers, technici en tal' van anderen zal men er aan kunnen treffen. Allemaal evej interesseerd in de ontwikkeling vliegtuigen, motoren, ruimtevaart, raket ten, projectièlen, accessoires en grond- uitrusting. Samenwerking Begrijpelijk nemen de Fransen als organisatoren van het geheel een be langrijk deel van de tentoonstelling voor hun rekening. De Franse vlieg tuigindustrie heeft in de naoorlogse jaren, duidelijk de leiding genomen op het gebied van de Europese samenwer king. Oorspronkelijk hebben zij met de Westduitsers veel werk verricht. maar dat beperkt zich nu voorname lijk tot het transportvliegtuig de Trans- all en het onderzeebootbestrijdings- vliegtuig de Atlantic, waaraan nog meer Europese fabrieken o.a- Fokker deelnemen. Steeds belangrijker wordt de Brits/ Franse samenwerking, deze is begonnen met de ontwikkeling van het supersoni sche verkeersvliegtuig de Concorde. Dit is de basis geweest voor een reeks van technische samenwerkingen op het ge bied van vliegtuigen, motoren, raketten en wat dies meer zij. Eén van die nieuwe inter-Europese projecten is de Breguet 121, een tactische jager/trainer. Dit nieuwe type zou in 1970 voor aflevering gereed moeten zijn en de Britten en Fransen zouden er respectievelijk hon derd en tweehonderd stuks van nodig hebben. Een eventuele Duitse deelname de produktie wordt niet onmogelijk geacht, terwijl een verder strekkende Europese samenwerking wel in de lijn der verwachtingen ligt. Daarnaast is er een contract getekend voor nog een drietal andere machines en er worden nog besprekingen gevoerd voor de ontwikkeling en bouw van een bestuurbare bom en een groot verkeers vliegtuig voor het massale luchtvervoer. Niet minder dan 65 staatshoofden in Algiers bijeen ALGIERS „Voor de eerste maal zullen vijf-en-zestig staatshoofden in de Algerijnse hoofdstad bijeenkomen", zo verklaarde de Algerijnse minister van justitie, Mohammed Bedjaoei, za terdagavond op een persconferentie. De topconferentie zal worden vooraf, gegaan door een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken, die op 24 juni begint. Daarop zal voornamelijk ovei het al dan niet toelaten tot de conferen tie van de Sowjetunie, Maleisië, Zuid- Korea en Zuid-Vietnam worden gespro ken en een ontwerp agenda worden op gesteld. Negentien Afrikaanse bevrij dingsbewegingen zullen op de conferen tie door waarnemers vertegenwoordigd worden, aldus minister Bedjaoei. Onge veer 335 villa's te Club des Pins, twintig km ten westen van Algiers, en vijftien hotels in de Algerijnse hoofdstad zullen de delegaties herbergen. zakelijk, dat snel klaarheid wordt ge bracht in de vraagstukken van voort zetting en organisatie van het bondge nootschap. Ook door meer geduld met de Gaulle zouden de huidige strijdvragen genen dele tot een oplossing kunnen worden gebracht, zo meende de bonds kanselier. Erhard verklaarde zich opnieuw met nadruk gekant te zijn tegen de vorming van een grote coalitie met de sociaal democraten na de Westduitse verkiezin gen, die volgend jaar zullen worden ge houden. Hij maakte echter een voorbe houd voor eventuele bijzondere omstan digheden die een dergelijke coalitie nood zakelijk zouden maken. Giften uit vijf landen Kennedy-centrum voor de kunst WASHINGTON Giften uit vijf lan den hébben de bouw van een John F. Kennedy-centrum voor uitvoerende kun sten in Washington mogelijk gemaakt Italië zal het benodigde marmer leveren, wat elf miljoen dollar uitkaart; West- Duitsland gaf een bronzen toegangsdeur, Noorwegen de lichtkronen en het glas werk, Denemarken de meubelen voor de grote foyer en Japan zijde voor het gordijn in de operazaal, De giften hebben een totale waarde van 15,5 miljoen dollar. Amerika zal een zelfde bedrag erbij doen cn nog eens 15.5 miljoen dollar lenen. De gouverneur van West-Iriaru, Frans Kasiepo, heeft gezegd, dat de Nederlan ders alle documenten over oliebronnen op Babo en Bintoeni hebben verbrand. De Nederlanders, aldus Kasiepo, verlie ten het gebied, nadat de oliebronnen uit geput waren, „zoals mensen een suSker- rietstengel weggooien, nadat ze hean leeggegooid hebben". De Nederlandse pater Werenfrled van Straaten, vanwege zijn acties voor de vluchtelingen ook wél de „spekpater" genoemd, is zaterdag in Sbuttgart onder scheiden met de Europese Karelsprijs van de Vereniging van Sudetenduitsers (ongeveer twee tot drie miljoen perso nen, die in 1945 werden verdreven uit de grensgebieden van Bohemen). Beleggingen spelen grote rol Fokker Adviezen De heer Van Eibergen stelde zich it er in de toekomst bij een vrije loon politiek toch nog adviezen uitgebracht zulen worden door de SER en ook ge sprekken gevoerd zullen worden in de Stichting van de Arbeid met de regering. Op deze wijze kómt een sociaal-econo misch weerbericht tot stand dat de vak beweging niet straffeloos naast zich neer kan leggen, al heeft zij hiervoor dan de vrijheid. Als andere urgerete zaken die op korte termijn aanhangig gemaaJct zullen den noemde die heer Van Eibengen het welvaart vastmaken van de pensioenen in Nederland, betere spreading van het bezit en wijzgiöng van de rechtsvorm de onderneming. Het gaat het CNV daar bij niet om meer macht in de onderne ming, aldus de CNV-voorzitter, maar om het recht voor de werknemer zijn eigen verantwoordelijkheid te beleven. Op het congres waren o.a. als gasten aanwezig de fractievoorzitters i n Tweede Kamer voor de CHU en de ARP, resp. mr. H. K. J. Beernink en B. Rool- vink. Twee van Amerika's bekendste kunstvliegteams zullen aan de 26e Show deelnemen, waaronder ook de Blue Angels van de US Navy. Dit vermaarde team zal op 30 juni a.s. ook boven Arnhem-zuid een staaltje van zijn kunnen laten zien Tenslotte willen wij nog even terug keren tot het doel van deze expositie, die er op gericht is direct of indirect iets te verkopen en daarmee de export van het land te bevorderen. Zo kan men er ook twee stands van Fokker aantreffen. Op n is een groot model van de in aan bouw zijnde Fellowship, evenals een overzicht van de internationale samen werking die door onze nationale vlieg tuigindustrie wordt bedreven en niet te vergeten het verkoopsucces dat de Friendship geworden is. Daarnaast is zij nog aanwezig op de afdeling technische apparatuur, waarop een viertal machines de industrie te zien zullen zijn. Zo zal iedere fabrikant of het nu Saab uit Zweden of Fiat uit Italië is, zijn best doen om er klanten te winnen. Het zij door technische vernuft of door specta culaire vliegdemonstraties waarmee de 26e Salon zal worden besloten. (Van onze economische medewerker) Er is vorig jaar een enorme geld stroom naar de levensverzekerings maatschappijen gegaan, meer dan ooit zelfs: aan premies en koopsom men ontvingen de gezamenlijke le vensverzekeringsmaatschappijen bij na f 1.350 miljoen (f 1.348.400.000). In 1963 was dit f 1.215 miljoen 11%), in 1962 f 1.165 miljoen, in 1960 f 998 miljoen, in 1958 f 848 mil joen en in 1956 f 767 miljoen. Wij kunnen een levensverzekering slui ten tegen betaling van een periodieke premie maar ook tegen een bedrag ineens (koopsom). De levensverzekering tegen een periodieke premie komt het meest voor: de premies vormen ruwweg 85 pet. en de koopsommen dus 15 pet van het totaal ontvangen bedrag. Collectief Een levensverzekering wordt niet al leen door zorgzame huisvaders voor het gezin afgesloten. Ook het bedrijfsleven sluit pensioenregelingen voor het geza menlijke personeel. Wij spreken dan van collectieve verzekeringen. In 1963 kwam ongeveer 41 pet- van het totaal ontvangen bedrag aan premies en koopsommen voor rekening van de collectieve verzekering. Vermoedelijk zal dit in 1964 in de buurt van de 45 pet gelegen hebben. Voor de individuele verzekering blijft er dan geveer 55 pet over. Premies en koopsommen komen binnen als de levensverzekering is gesloten. De stijgende stroom van premies en koop sommen is dus alleen mogelijk als er steeds meer levensverzekeringen worden afgesloten, als de produktie van de maatschappijen regelmatig groter wordt Inderdaad is dat ook zo. Er is in 1964 voor f 10-407 miljoen aan nieuwe keringen gesloten tegen f 8.203 miljoen in 1963 (plus 27 pet). De premies en koopsommen die de maatschappijen jaarlijks ontvangen, blijven daar niet, maar zij stromen, tot een bepaald bedrag, weer door naar overheid en bedrijfsleven. Zij komen derhalve uiteindelijk het produktie- apparaat weer ten goede. Voor de polishoudehs zijn de premies en koopsommen de betaling, waarmee zij de zekerheid hebben gekregen dat zij periodiek een uitkering (een lijfrente) zullen krijgen of in de toekomst een be paald bedrag (kapitaalverzekering) zul len ontvangen Aangezien de polissen veelal een zeer lange looptijd hebben, moet jaarlijks belangrijk deel van het premie-inkomen belegd worden om de maatschappijen in staat te stellen in de toekomst uitkerin gen te verrichten. De premies en koop sommen worden derhalve voor een deel in beleggingskapitaal omgezet. Heel duidelijk wordt dót geïllustreerd door de verdeling van elke gulden die het levensverzekeringsbedrijf in 1963 ontving. Van die gulden was 27 cent bestemd voor directe uitkering aan ver zekerden, 47 cent was bestemd voor belegging, 21 cent voor onkosten en belasting, 4 cent ging naar de extra :n 1 cent was voor dividend en tantièmes. De cijfers voor 1964, die nog niet op deze wijze verdeeld werden, zul len wel niet veel afwijking laiten zien. In 1964 nam het totaal aan beleggingen in de gezamenlijke levensverzekerings maatschappijen met ruwweg f 900 mil joen toe tot f 11-854 miljoen. Volgens insiders kan het grootste deel hiervan te weten f 10.600 miljoen, beschouwd wor den als het gezamenlijke spaartegoed van de verzekerden. Dit bedrag is te verge lijken met het spaartegoed bij de spaar- fen handelsbanken, dat eind 1964 onge veer f 18.100 miljoen bedroeg. De le vensverzekeringsmaatschappijen slaan als spaarinatituut beslist geen slecht figuur. Die f 18-400 miljoen is als volgt belegd: Vaste eigendommen 8,4 pot; hypothe ken 27,6 pot.; effecten 7,5 pet.; onder handse len. 48,1 pet; grootboekinschr. 5,0 pet.; polisbeleningen 0,7 pet; overige be leggingen 2,7 pet Die vaste eigendommen bestaan dan uiit woningen, winkels, kantoorgebouwen en boerderijen. Voorts werd hypotheek ver strekt bij de bouw en aankoop van on roerend goed. Bovendien heeft meer dan de helft van de aan de overheid verstrekte leningen betrekking op de woningbouw. Met andere woorden, de levensverzekering speelt via haar beleg gingen een belangrijke rol bij de finan ciering van de woningbouw. Amerikanen hebben op last van hun re gering voor diit evenement een speciale commissie ingesteld. Vanuit de Ameri kaanse ambassade in Parijs wertot zij all meer dan vijf maanden aan de voorbe reidingen van dit gebeuren. Zij zullen rich gaan bedienen van de s „Aerospace USA" en „Through Research and Development", of met meer voor c begrijpelijke woorden: Het Amerikaanse luchit- en ruimtevaart resultaat, verkre gen döor onderzoek en onitwiilkkdliing. Naast de 35 fabrieken uit de V.S. zul len ook de drie verschillende strijd krachtonderdelen een groot aandeel in deze tentoonstelling hebben. Zo zal de luchtmacht er 40 vliegtuigen en projec tielen tentoonstellen. Deze machines zul len evenals die van de landmacht e marine deelnemen aan de vliegdemon straties. Voor dit doel heeft men ook de twee bekendste kunstvliegteams uit de V.S. laten overkomen, die na afloop i deze expositie nog een staaltje van him kunnen in andere Europese landen latgn 9 juniNIEUWE VERKEERSREGELS takelwagens en auto's etc. die betrokken zijn bij wegwerkzaamh«Jer (ook gladhedsbestrijding Bedrijfsleven Er vloeit ook geld naar het bedrijfs leven. Van de onderhandse leningen ten bedrage van f 5.701 miljoen werd f 1.700 miljoen ter beschikking van het bedrijfsleven gesteld. Voorts bestond het bedrag van f 891 miljoen aan ef fecten voor ongeveer 1/3 deel uit aan delen. Uiteindelijk stroomt het geld natuurlijk weer terug naar de verzekerden. In 1964 was dat bijna f 400 miljoen tegen i 380 miljoen in 1963 Die f 400 miljoen bestond voor f 175 miljoen uit lijfrenten en de rest uit k apitaalsuditkeringen ineens. De maatschappijen lopen altijd; het risico dat kont na het afsluiten van de polis wegens overlijden reeds uitgekeerd moet worden. In 1964 kwamen 3.546 verzekerden binnen 2 jaar nadat zij een verzekering hadden gesloten, te overlij den. Aan premies hadden de maatschap pijen van hen f 675.000 ontvangen maar zij moesten aan de erfgenamen bijna f 10,5 miljoen uitkeren. Dat is dus bijna 16x zoveel als het ontvangen bedrag. Diamantexploitatie Ned.-l ndonesisch) in Borneo? AMSTERDAM. Volgens een Reu ter- bericht uit Djakarta zou de in Amster dam gevestigde Asscher's Diamant Maat schappij met Indonesië een contract heb ben gesloten inzake diamantexploitatie in Borneo. Het zou de bedoeling zijn, dat de fir ma Asscher haar kennis inbrengt en de verkoop van ruwe diamant in Amster dam o-ganlseert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5