Van Her en Der -DE DOKTER aan 'i woord Dr. Emmen via Indonesië naar Manilla en Japan vaderdag! Bedrijfsapostolaat heeft meer aandacht nodig Kerkvisitator Ter Haar legt functie neer Geref. kerk wil spreken met vrijgemaakten Een woord voor vandaag Organisten boos op de Hervormde Kerk Miele er is geen betere! Zendeling ontsnapt aan moordzucht van Simba's MIGRAINE BIT KINDEREN 2 WOENSDAG 9 JUNI 1063 (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Twee Nederlan ders, dr. E. Emmen en mejuffrouw dr. W. Timmermans zullen de be stuursvergadering van de Her vormde Wereldbond op de Philip- pijnen bijwonen. Dr. Emmen is vice-voorzitter en dr. Timmermans is presidente van het comité van de vrouwenarbeid van deze we reldbond. De vergadering wordt gehouden van 23 juni tot 1 juli in Manilla. Voor het eerst komt het bestuur van deze bond in het Verre Oosten bijeen. De vergadering zal weer een aantal nieuwe kerken als lid aanvaarden Deze bond die de oudste confessionele wereldorganisatie van kerk is werd gevormd in 1875 en telt nu 97 kerken in 66 landen. Tevens zal gesproken worden i „Ons getuigenis in de oecumenische beweging van vandaag". Dan zal de verhouding aan de orde worden ge steld van de confessionele wereldorga nisaties tot de Wereldraad. Ook zal gesproken worden over de nauwere banden met de internationale raad van congregationalistisofae kerken, waar toe de vorige assemblee van Frank furt besloot. Opnieuw zal het bestuur een drietal waarnemers moeten aanwijzen voor het Vaticaans concilie, dat in septem ber weer bijeen komt. Deze wereld bond werd vorig jaar vertegenwoor digd door de Italiaan prof. Vittorio Subilia, de Schot dr. A. Allan McAr- thur en de Amerikaan John Newton Thomas. Indonesië In het bijzonder komt nog een ge sprek aan de orde over de betrekkin gen tussen de jonge kerken en de con fessionele organisaties. In de laatste jaren besluiten steeds meer jonge ker ken om in hun landen fusies aan te gaan met kerken van een andere con-» fessie. Gesproken zal moeten worden over de plaats die dergelijke nieuwe kerken die dus de confessionele grenzen hebben overschreden in de confessionele organisaties kunnen in- Dr. E. Emmen vertrok reeds tweede Pinksterdag. Hij zal eerst een bezoek brengen aan de Raad van Kerken in Indonesië. Na de bijeenkomst in Ma nilla reist hij door naar Japan om con tact op te nemen met de Verenigde Kerk van Japan. Deze kerk heeft indertijd een groot aantal herderlijke brieven aan de Hervormde Kerk in het Japans uitgege- Een aantal leden van het bestuur, dat 31 leden telt, zal voor de vergadering eerst Formosa bezoeken om daar het eeuwfeest van de Presbyteriaanse Kerk op dat eiland bij te wonen. President Nyerere bij eerste steenlegging Luthers ziekenhuis (Van onze kerkredactie) DARESSALAAM In tegenwoor digheid van de president van Tanza nia Nyerere is gisteren in Mosji in het Noorden van het land de eerste steen gelegd van een groot luthers zieken huis annex opleidingscentrum voor artsen en verpleegsters. Geref. Gemeenten houden hun synodes (Van onze kerkredactie) UTRECHT GOUDA Vandaag en morgen wordt in Ubredht de generale sy node der Gereformeerde Gemeenten ge houden. Deze synode komt eenmaal in de drie jaar bijeen. Gisteravond werd in het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente aan de Bootihstraat de bidstond de synode gehouden, waarin de Rotterdamse predikant ds. A. Vergunst preekte over Zach. 4 6. De synode der Gereformeerde Ge meenten in Nederland, die elk jaar ver gadert, wordt volgende week woensdag Gouda gehouden. De bidstond, dins dagavond in het kerkgebouw aan het Sta tionsplein, zal worden geleid door ds. F. Mallaan van Veenendaa-1. PRESIDENT NASSER van Egypte heeft patriarch Anba Cyrillus VI in een persoonlijk onderhoud een gift van honderdduizend Egyptische pond (900.000 gulden) toegezegd voor de bouw van een nieuwe kathedraal voor de Koptische Orthodoxe Kerk. Het Egyptische christelijke weekblad Watny. dat hiervan melding maakt, schrijft, dat „onze geliefde presi dent" de wereld hiermee een voor beeld geeft van liefde, verdraag zaamheid en non-discriminatie. DS. M. GOUDKAMP te Killarneyvale in Australië is overgegaan naar de Anglicaanse Kerk. Hij is tot pries ter gewijd en kreeg inmiddels reeds een standplaats toegewezen. In 1941 werd hij hervormd predikant. Hij diende tot 1945 de gemeente Sas van Gent, was vervolgens twee jaar legerpredikant en vier jaar direc teur van de AMVJ te Amsterdam en vertrok in 1951 naar Australië voor het werk van de Presbyterian Church onder Nederlandse immi granten. Sinds 1954 leidde hij een vakantie-oord. DR. MARCEL PRADERVAND, secre taris-generaal van de Hervormde Wereldbond, heeft maandag een eredoctoraat gekregen van het Ursi- mus-college in Pennsylvanië. Dit col lege, dat genoemd is naar een van de opstellers van de Heidelberger Catechismus, gaat uit van de Ver enigde Kerk van Christus in Ameri ka. DR. WALTER O. LEWIS, voormalig secretaris-generaal van de Baptis ten Wereldalliantie, is op 88-jarige leeftijd in Washington overleden. Van 1922 tot 1939 leidde dr. Lewis de Amerikaanse baptistenzending in Europa (vooral in Rusland, Polen en Tsjechoslowakije). Juist toen de oorlog uitbrak werd hij benoemd tot secretaris-generaal van de Bap tisten Wereldalliantie, welke functie hij tot 1948 vervulde. Daarna was hij tot 1955 toegevoegd secretaris voor het ondersteuningswerk in Europa. Beroppi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Stiens: P. J. de Ridder te De Wilp <Gr.): te Windeshelm: C. Mata- heru te Lemelen. Bedankt voor Bennekom en voor Sint- Annaland: W. C. Hovius te Nieuw Lek- kerland. Benoemd tot leraar Hebreeuws en cul- tuurgesch. v. h. christendom aMi. Dalton- GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogezand-Sappemeer (vac. P. Klapwijk): kand. P. Reedijk te Katwijk a. d Rijn; te Ferwerd en te Oude en Nieuwe Bildtzijl: G. Lievaart, woon- acht te Onnen; te Gramsbergen en te Monster (2e pred. pL): Joh. Rowaan te Westmaas: te Hallum: J. Boer jr. te Wet- singe-Sauwerd. Aangenomen naar Enumatil: P. M. Veldhuijzen te Westbroek (U.) Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde (3e pred. pl.)W. Kats te Goes; voor Al- blasserdam (2de pred. pl.): G J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameidc: voor Slik kerveer: Th. P. v. Belzen te Mariënberg (Ov.). Kand. drs. L. Oranie te Amsterdam door de zending aangezocht om te zijner tijd een functie in zendingsdienst te aan vaarden. Zijn eertijds aangekondigde be roepbaarstelling kan met door gaan. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen Ie Nieuwe Pekela: P op den Velde te Mijdrecht: te Elburg: M. S. Roos te 's-Gravenzande Bedankt voor Drechten: M. Vlietstra te Umuiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scherpenisse: W. C. La- main te Grand Rapids. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel kand. J. Pannekoek te Gouda. gaan innemen. Voor de tien miljoen inwoners zijn er thans namelijk slechts vijfhonderd artsen. De regering is niet in staat, om alleen een verbetering van deze situatie te bewerkstelligen en heeft daar om de hulp van zending en missie in dank aanvaard. Naast het ziekenhuis In Mosji zullen opleidingscentra voor artsen en verpleeg sters verrijzen in Daressalaam en in het Westen van liet land. die respectievelijk uitgaan van de regering van Tanzania van de Rooms-Katholieke kerk. Voor de bouw van het lutherse zieken huis brachten Duitse en Zweedse luthe ranen elk twee miljoen dollar bijeen terwijl de resterende 200.000 dollar door Amerikaan werden gege- Volgende week komt het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie in Tanzania bijeen. Nog 11 dagen en dan is het De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie woensdag 9 juni Geref. evangelisatieconferentie (Van een onzer medewerkers) WOUDSCHOTEN Meer dan tweehonderd werkers in de evan gelisatie van de Gereformeerde Kerken zijn traditiegetrouw in de dagen na Pinksteren op Woud- schoten bijeen, om zich te bezin nen op belangrijke problemen als het communisme, de recreatie, de televisie, de jeugdevangelisatie en tenslotte „de evangelisatie en het persoonlijk geloofsleven", volgens de conferentieleider ds. A. Broek uit Enschede het hoofdmenu. Daarom stond hij stil bij dat sim pele bericht uit Marcus 3 „dat Jezus twaalf stelde, opdat ze met Hem zouden zijn en opdat Hij hen zou uitzenden". Luisterende mystiek al léén maakt ons leven onvruchtbaar, maar louter activiteit, expansie geeft vervlakking. Daarom moeten we steeds weer onze handen ophouden, opdat Hij die ons roept daar iets in kan leggen. Hierna refereerde dr. K. J. Kraan uit Rotterdam over „Ontmoeting met het communisme". Zowel de wester als de communistische wereld zijn beweging en daarom is er de mo gelijkheid van de dialoog. Techniek en industrie brengen aan beide zijden grote veranderingen. Het Westen so cialiseert al meer en het Oosten libe raliseert. Zo wordt de tegenstelling Oost—West steeds vager. De grote tegenstelling is thans die van Noord en Zuid: de rijke landen tegenover de arme, waarbij Rusland tot de kapitalistische landen wordt ge rekend, terwijl China de paladijn is van de onderontwikkelde gebieden. V erabsolutering Dr. Kraan benadrukte echter, dat de politieke structuur in Rusland de zelfde blijft. Als christenen moeten we kritisch staan tegenover de ver heerlijking van de industrialisatie en de griezelige verabsolutering van de technokratie. Er is behalve Gods be vel om de aarde te onderwerpen óók de roeping tot het liefhebben van de naaste in zelfopofferende arbeid. De Gereformeerde Kerken moeten zich volgens dr. Kraan meer kritisch bezinnen op de sociale kwestie. Er moet grotere binding komen van de mens aan zijn werk. Zijn gemakke lijk absenteïsme verraadt vaak een innerlijk protest. Van rooms-katholie- ke zijde heeft men alleen al in Rotter dam dertig mensen in het bedrijfs apostolaat, de gereformeerden heb- De middag was gewijd aan de re creatie, zoals die 's zomers plaats vindt in het kader van het evangeli satiewerk. Van het dagje uit is men langzamerhand overgeschakeld op het kampwerk. De stichting De Poort organiseert landelijke kampen (ook Jachin dit jaar voor het eerst), er zijn gezinskampen en weekends. Duidelijk werd tijdens de bespre kingen, dat bij de toekomstige ont wikkeling van het zomerjeugdwerk de veranderde leefgewoonten andere wegen noodzakelijk maken. En dat wil men evangeliseren onder „wild vreemden", men zich meer in de si tuatie van de ander moet inleven. (Van c kerkredactie) MEPPEL De Drentbse kerkvisitator Jac. ter Haar, heeft zijn kerkelijke func tie ter beschikking gesteld „ter wille van de rust in zijn kerk en zijn eigen prlvé- leven". Hij kwam in het nieuws toen zijn NSB-verleden bekend werd. In een officieel perscommumuniqué de classis Meppel van de Hervormde Kerk wordt gezegd dat de heer Ter Haar ..op uitdrukkelijk verzoek van het breed moderamen van deze classis is aangeble ven." De zaak kwam befin vorig jaar in de publiciteit door een aanklacht tegen Uiteindelijk heeft de generale commis sie voor bezwaren en geschillen een uit spraak gedaan en beslist dat formeel noch materieel het beleid van de clas sical vergadering van Meppel aanvecht baar is. Deze mededeling, die op de dag van de dodenherdenking gepubliceerd werd ontlokte scherpe commentaren o.a. van ds. H. van Lunzen, de heer A. Algra hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en van de heer W. C. F. Scheps van Kerknieuws. Nu de heer Ter Haar zijn functie heeft neergelegd, meent het breed, moderamen aldus hel perscommuniqué, hem niet langer te moeten vragen aan te blijven. In september komt de classis Meppel bij een om in de dan ontstane vacature een opvolger te benoemen. Volgens onze correspondent in Drenthe heeft de heer Ter Haar de classis meegedeeld wel herkiesbaar te blijven, maar dan niet meer voor de periode van vier jaar. Hij heeft ook te kennen gegeven wel ouderling te willen blijven in Ruinerwold en ook 4an te willen blijven als lid van het breed moderamen van de classis Mep pel. Nu schorsing ds. Vonk is opgeheven (Van onze kerkredactie) SCHIEDAM De kerkeraad van de gereformeerde kerk heeft de vrijgemaakte gereformeerde kerkeraad gevraagd om een samen- spreking. Dit besluit werd geno men, nadat deze kerkeraad, zoals wij zaterdag betrichtten, samen met die van Vlaardingen besloot de schorsingen van ds. C. Vonk, vijftien ouderlingen en één diaken op te heffen, omdat zij deze „niet meer verantwoord achten." De kerkeraad hoopt dat het gesprek uiteindelijk zal leiden tot geloofs- en avondmaalsgemeenschap in één kerk. De Schiedamse prdikant, ds. W. A. Krijger deelt ons mede dat er nog geen contact is geweest met de vrij gemaakte kerkeraad. De beide kerke raden van Schiedam en Vlaardingen Handboekje voor de gereformeerde militair, samengesteld door ds. G. F. Hajer. 1965. Uitgave J. H. Kok NV, Kampen 1,85). De kunstenaar een profeet?, door prof. dr. H. R. Rookmaaker. Inaugurele rede VU. Uitgave J. H. Kok NV, Kampen (31 blz., ƒ1,75). Leerboek der grafologie, door dr. J. Schrijver. Vierde druk. herzien en bijge werkt door dr. J. Slikboer. Uitgave NV Kosmos, Amsterdam (186 blz., ƒ14,50). De invloed van de opkomst van Japan van de Japanse overwinning op Rusland in Azië, door drs. J. D. Thijs. ïbare les VU. Uitgave J. H. Kok NV, Kampen (24 blz., ƒ1,75). Verhalen, door Couperus. Gekozen en ingeleid door dr. Catharina Ypes. Uitga ve J. M. Meulenhoff, Amsterdam (190 blz., 1,95). Telefoon voor de dode, door John le Carré. Vertaling L. A. Van Oosten ave A. W. Sijthoff, Tuiden (146 blz. Gebruik en verzorging van vaste plan ten, door Mien Ruys. Tweede druk. Uitgave NV Kosmos, Amsterdam (128 blz., ƒ7,90). Tuinen, geschiedenis, landmeten, teke nen. materialenkennis, techniek, door G. J. Pannekoek en J. J. Schipper. Voor woord prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer. Deel I. Zevende, geheel herziene druk. Uitgave NV Kosmos, Amsterdam (285 blz., ƒ16,50). Uw tuin vol bloemen en planten, door W. Iven. Uitgave Elsevier, Amsterdam (216 blz.. ƒ3,50). Recreatie-pocket 1965. Uitgave Stich ting Recreatiecentra Nederlandse Her vormde Kerk, Postbus 38, Driebergen (88 blz., ƒ1,10). De wonderen van het dierenrijk, door r. Maurice Burton. Deel I. Uitgave llsevier, Amsterdam (183 blz., ƒ3,25). Flame, de hengst van het eiland Azul, door Walter Farley. Vertaling T. R. Godschalk, illustraties Peter van Strat- ten. Uitgave H. ten Brink NV, Amster- dam/Meppel (190 blz.). stelden zich uitsluitend op het stand punt dat zij. alS zij in 1944 fouten gemaakt hebben, dit tegenover God en de mensen te belijden hadden. Dit besluit betekent dus persé nog niet dat er een hereniging op komst zou zijn. De kerkeraad van Schiedam hoopt echter dat de besluiten bij de vrijge maakte kerkeraad een goede ont vangst zullen hebben en dat er een gamenspreking mogelijk zal zijn. Ds. Krijger meent dat de weg lot éénwording niet gemakkelijk is. In de twintig jaar sinds de vrijmaking zijn beide kerken vele dingen anders gewor den. Hoewel de gereformeerde kerk de eenwording van harte begeert, waren toch haar besluiten in de eerseste plaats bedoeld om een openlijke erkenning te geven van haar aandeel in de schuld van kerkscheuring. het oecumenisch streven van onze dagen. Want wie waarlijk oecumenisch wil werken, die probeert allereerst één te worden met hen die het dichtst bij De kerkeraad van Schiedam heeft zich tevens nog uitgesproken over het feit dat in 1944 geweigerd werd een kind van de familie Hess te dopen. Dit feit wordt nu betreurd. Leden Tor ad j aker li naar Nederland (Van onze kerkredactie) MAKASSAR Twee leden van de Toradj a-kerk op Celebes zullen deze zomer een bezoek brengen aan ons land. Het zijn ds. J. Linting en de heer J. Pongrekun. Zij hopen eerst de synode vergadering in Makassar bij te wonen en reizen dan door naar ons land. In de zendingsbrief van de Gereformeerde Zendingsbond wordt gezegd, dat zij zeer waarschijnlijk de grote jaarlijkse zen dingsdag bij zullen kunnen wonen die dit jaar op donderdag 5 augustus zal worden Driebergen. Wat was de vrucht van het pinksterfeest? Niet in de eerste plaats dat de apostelen wonderen deden. Die hadden ze ook reeds verrichttoen Christus hen twee aan twee uitzond in de dorpen van Israël. Verrukt kwamen ze toen terug om te vertellen dat zelfs de demonen hen onder worpen waren. Neen, het pinksterfeest droeg niet alleen vrucht in de levens van de apostelen. Iedereen werd erdoor geraakt. We lezen in Handelingen twee: „En allen, die tot het geloof gekomen en bijeen- vergaderd waren, hadden alles gemeenschappelijk". Deze mensen zijn bekeerd tot diep in hun portemonnee toe. Zij hebben zich aan Christus gegeven en voor hen betekent dat. dat alles wat zij bezitten van Hem is. Hun kinderen behoren Hem toe. Hun vrouwen behoren Hem toe. Hun bezit behoort Hem toe. De Heilige Geest vervult niet alleen hun hart, maar ook de binnenzakken van hun colbert, om het in de taal van van daag te zeggen. En als iets van Christus is, dan is het tevens van ieder die bij Hem hoort. Want Christus heeft zich immers voor ons gegeven! Christus schonk ons niet alleen zijn hart, Hij schonk ons zijn lichaam, zijn bloed, zijn hemel, zijn aarde. We zijn niet klaar met een gift voor de zending in de pinkstercollecte. God vraagt letterlijk alles. We lezen vandaag: Hosea 112 - 2 14 Jbij de beste medicijn PjWBHIBU.-tM.W AMSTERDAM De Nederland se Organistenvereniging heeft ge klaagd over verkeerde voorlich ting van de Hervormde Kerk. In een brief aan de Raad voor de er^ dienst van deze kerk wordt ge zegd dat ds. A. W. Lazonder ten onrechte in een televisieuitzending beweerd heeft dat deze vereniging weinig contact zou hebben opgeno men met de officiële hervormde kerkelijke instanties over de sa larissen van kerkmusici, zij wor- VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92. F JOHANNESBURG Een baptisten zendeling uit Noorwegen is zaterdag met zijn vrouw in Johannesburg aangekomen na in Kongo ternauwernood aan de dood ontsnapt te zijn. De heer en mevrouw Holte hebben zeven maanden in het door de rebellen bezette gebied vertoefd en zijn het vorige weekeinde op het nipper tje aan de slachting die de opstandelin gen onder hun gijzelaars aanrichtten ontkomen. Zij vertelden dat de rebellen hen bij de nadering van blanke huursoldaten uit hun zendingspost hadden gehaald en mee de bossen in hadden genomen, 's Nachts hadden ze weten te ontsnappen en waren door een Kongolees teruggebracht r hun woning, waar de huursoldaten inmiddels waren aangekomen. De heer Holte, nog overstuur door wat hij had meegemaakt, vertelde dat hij zesmaal door de „Simba's" gevangen was genomen. Ze hadden hem aan handen voeten gebonden en verscheidene malen afgeranseld. Op een keer had een „medi cijnman" van de rebellen, die zich „Charles de Gaulle" noemde en volko men onder invloed van een of ander verdovend middel verkeerde, twee uur lang, zwaaiend met een machinepistool, een „dodendans" rond hem uiitgevoerd. „Twee weken geleden geleden werd ik weer bijna vermoord. Simba's in het bezit van Chinese geweren kwamen op me af rennen en schreeuwd-n: Laten we hem nu doden. Maar ze deden het niet. Ze dreigden ook, me te verminken", aldus de heer Holte. Zijn vrouw had op een dag openbare terechtstellingen in een naburig dorp moeten bijwonen. Daar werden toen acht Kongolezen onthoofd door een aantal rebellen onder wie jongens van veertien of vijftien jaar. den door de kerk aan hun lot over gelaten. Volgens de NOV verzuimde ds. La- zonder in die uitzending van 25 mei te vertellen dat de Hervormde Kerk op 3 maart 1958 aan een groep kerk musici, onder meer aan de voorzitter en de vice-vóorzitter van de NOV, meedeelde geen salarisregeling te willen invoeren voor organisten. De Hervormde Kerk weigerde dit te doen, omdat men meende dat de plaatse lijke autonomie van de gemeenten daar door zou kunnen worden aangetast. De NOV heeft gisteren ook een brief geschreven aan alle protestantse kerke raden. Deze brief werd echter reeds op 25 mei in een NCRV-televisie-uitzending besproken, zodat de brief aan de Raad voor de eredienst al een antwoord is op een reactie op een brief die gisteren pas verzonden werd. Normen In de brief aan de Raad voor de eredienst wordt gezegd: „Een christe lijke gemeenschap heeft ongevraagd en zonder daaraan herinnerd te moe ten worden haar werknemers naar de normen van de tijd waarin arbeid voor deze gemeenschap verricht wordt te waarderen." Geklaagd wordt dat wel de predikants- tractementen en de quota centraal kon den worden geregeld, maar dat de sala de kerkmusici beneden peil De NOV sloot zich vorig jaar bij het CNV aan om te proberen langs die weg te komen tot verbetering van de positie van de organisten. PORT MORESBY De Duitse hulp- verleningsactie „Brot für die Welt" heeft in vijf jaar bijna anderhalf miljoen mark beschikbaar gesteld voor twaalf projec ten in Australisch Nieuw-Guinea. Met het oog op de snel toenemende bevolking moet worden gezorgd voor verbetering van de medische voorzieningen, moder ne economische verhoudingen en vol doende productie van voedsel. Een verkoopsvennootschap, dat in 1959 werd opgericht en gezamenlijk wordt ge leid door Papoea's en Europeanen, be haalt opvallende resultaten. Het hulp werk van de kerken geniet onder de Papoea's meer vertrouwen, dan dat van het Australische bestuur. b!«d met linksboven op do onvelopt „Medische rubriek". Antwoord op vragen vnn algemeen belang wordt In deze rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet Innga deze weg gewenst la, geschiedt per brief. De opvatting dat migraine bij kinderen niet zo vaak voorkomt is algemeen verbreid. Bij onder- zoekingen is echter gebleken dat ongeveer 4 pet. van alle kinderen een echte migraine hadden, terwijl nog ongeveer 7 pet. andere hoofdpijnen hadden, die niet direct migraine genoemd konden worden. Vooral omdat het vrij moeilijk is uit te maken of kinderen inderdaad migraine hebben, schenken de ouders niet altijd voldoende aan dacht aan de symptomen. Het is een ieder wel bekend, dat de migraine in aanvallen optreedt. Deze aanvallen kenmerken zich door hoofdpijn, die meestal al vooraf gegaan wordt door het optreden van lichtflikkeringen of vlekken voor de ogen. waardoor het gezichtsver mogen tijdelijk daalt. Veelal treedt er tevens misselijkheid, vaak gevolgd door braken op. Na ongeveer een half uur begint de hoofdpijn op te komen, die zich localiseert aan één zijde van het hoefd. Wanneer de aanval vooraf gegaan is door de reeds genoemde gezichtsbeperkingen, treedt de hoofdpijn op aan de andere zijde, dan waar de vl ikken optraden. Migraine zou dus reeds op jonge leeftijd kunnen ontstaan. Over het algemeen zal men de jonge kinderen niet direct over hoofdpijn horen klagen. Vaak uit de migraine zich dan alleen in een bleekheid van het aangezicht of braken, terwijl nachtelijke onrust bij deze kinderen meer vooi komt. Hoe ouder de kinderen worden hoe frequenter wij migraine waarnemen. Is de frequentie op de lagere scholen niet hoger dan 1% pet., op de middelbare school is deze reeds gestegen tot 6 a 7 pet. Over het 'algemeen blijken meisjes iets meer aan migraine te lijden als jongens. Wanneer de kinderen ouder worden komt steeds meer de klachi van de hoofdpijn naar voren. In de „voorbereidende" periode treden allerlei vage klachten op, waarbij de prikkelbaarheid, duize- ligheid, geeuwen en geringe spierzwakte de houldtoon aangeven. Tijdens de hoofdpijn periode bemerken we bij de kinderen soms op dat zij vaker moeten" urineren en dat zij prikkelingen hebben in de handen of voeten. De echte aanval duurt bij kinderen over het algemeen korter dan bij volwassenen. Meestal is na enige uren de aanval wel voorbij, en zijn de kinderen alleen nog wat vermoeid In vele gevallen is er een oorzakelijk moment aan te wijzen, zoals het te dicht op een televisieapparaat zitten, het kyken in te schel licht. Ook ruzies of problemen kunnen een aanval opwekken. Eigenaardig is in verschillende geval len evenals bij migraine bij ouderen dat een aanval vaak ook optreedt, wanneer een rustpe riode is ingetreden na een inspanning of span ning. Migi-aine wordt dan ook wel eens een „zundagsziekte" genoemd. Bij oudere meisjes ziet men de migraine ook veelvuldiger vlak voor en tijdens de menstruaties. Over het algemeen zijn mi.'.iainepatientjes psychisch meer gespannen, ang- stigei en nerveuzer als andere kinderen. Verder is het bekend, dat in bepaalde families veel meer migraine voorkomt als in andere, er is dus zeker een erfelijke factor bij migraine in het spel. Wil men bij een kind dus trachten een aanval te voorkomen, dan zal men met de reeds geroemde factoren r,ekening moeten houden. Het „mgrainekind" moet een harmonisch en regelma tig leven lijden. Op tijd eten en op tijd naar bed. Al te grote emoties moeten worden onthouden. Wanneer een kind eenmaal een aanval heeft moei men er ook weer niet al teveel aandacht aan besteden. Langzaam maar zeker ontwikkelen zich medi camenten in de handel die hun invloed op de migTaine kunnen uitoefenen, doch vooral bij kinderen is de dosering altijd moeilijk. In principe moeten kinderen uiteraard minder van een medicijn innemen als volwassenen. Het blijkt echter veelvuldig, dat men dan bij een kind niet uitkomt. Het uitzoeken van de dosering ligt dan ook als taak bij de huisarts, die tevens het beste kan beoordelen welk medicijn voor het kind het meest in aanmerking komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2