Nieuwe Leidse Courant Duizenden getuigen van vliegramp VS-leger voortaan in de strijd Regering in Saigon moet erom vragen Twee van Whisky-Four verongelukt Commentaren Dr. G. v.d. Wal president- directeur KLM Militair in zwembad verdronken Stuntvliegen eindigt in drama CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Toensdas 9 juni 1963, 46ste jaargang Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar ge leidelijk meer opklaringen en ook nog hier en daar een bui- Meest matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt t« 11.15 uur) Johnson gaf Westmoreland opdracht WASHINGTON De in Zuid- Vietnam gelegerde Amerikaanse troepen kunnen in het vervolg aan gevechtsoperaties tegen de Viet- congrebellen deelnemen op grond van een machtiging die president Johnson onlangs aan de Amerikaan se opperbevelhebber, generaal West- moreland, heeft gegeven. Dit is gis teren door Robert McCloskey, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op een persconferentie, meegedeeld. De Amerikanen zullen alleen aan In één oogopslag •Aandacht voor bedrijfs- apostolaat pag- 2 Zendeling ontsnapt aan moordzucht pag. 2 Het nieuwste in lucht ten ruimte-)vaart op le Bourget samengebracht pag. 5 Geldstroom naar de ver zekering pag. 5 Vandaag: nieuwe ver keersregels pag. 5 Het verhaal van McDivitt en White pag. 6 Filmmaatschappij gaat hotels bouwen pag. 6 Ambtenaren vergaderen pag. 7 O Ethergolven: Wim Meul- dijk pag. 9 gevechtsoperaties, tezamen met de Zuïdvietnamese strijdkrachten, deel- »n indien de Zuïdvietnamese rege ring daarom heeft verzocht. Zij zul len niet onafhankelijk van de Zuid- vietnamese eenheden aanvallen onder nemen. Dit is voor het eerst dat de Amerikanen m aanvalsacties gaan meedoen, aldus McCloskey. De woordvoerder zei echter niet wanneer de machtiging aan gene raal Westmoreland is verleend. Hij zei slechts dat dit „in de afgelopen weken" gedaan. McCloskey liet uitkomen dat de verwachte grotere activiteiten de Viel'cong in de regentijd een der voornaamste reden voor het besluit is. Om de sterkte van de Amerikaanse marine in verband met de strijd in Zuid-Vietnam op peil te houden, is gisteren een voorstel bij president Johnson ingediend dat o.m. inhoudt de diensttijd van de dienstplichtigen te verlengen. Tevens wil de marine bepaalde ervaren manschappen en of ficieren nog eens voor een periode van zes maanden oproepen. Dit voorstel is ingediend door de minister van ma ne. Paul H. Nitze. De Zuidvietnamese premier, Phan Hoey Qoeat, heeft vandaag meegedeeld, dat hij de huidige politieke crisis niet kan oplossen en dat hij zijn leger-gene- raals verzocht heeft „te bemiddelen" n zijn regering en haar tegenstan ders. Qoeat en zijn regering blijven aan de macht en willen dus de generaals te rug hebben in de politieke arena. Vandaag zijn ongeveer 2500 man van Amerikaanse genie in de Cam Ranh baai, 304 km te n.o. van Saigon, geland. Ze zullen een vliegveld en een haven aanleggen en een bevoorradingscentrum bouwen. Acties De acties tegen de Vietcongrebellen gaan onverminderd voort. Gisteren heb ben hefschroefvliegtuigen Amerikaanse valschermtroepen over een afstand van vijfhonderd kilometer vervoerd, om de parachutisten in staat te stellen bepaalde stellingen der Vietcong aan te vallen. Deze onderneming heeft echter niet tot 'n groot gevecht geleid. De rebellen bescho ten de Amerikaanse para's op geringe schaal met mortieren en lichte vuurwa pens, waardoor twee van hen en twee leden van de bemanning der wentelwie ken licht werden gewond. Dit is een van de opnamen van een ruim elf minuten du rend filmpje, dat werd genomen van White's sensationele uit stapje in de ruimte. Miljoenen Amerikanen hebben de film gisteren op hun televisiescherm gezien, terwijl er ook in het laatste NTS-journaal van gister, avond enkele flitsen uit werden vertoond. De foto, gemaakt door een automatische camera (met 16 mm, kleurenfilm) onder aan dc capsule, toont White, hangend aan zijn acht meter lang verguld nylonkoord „ergens" tussen Ca- lifornië en Haioaii, ruim 160 km boven de Stille Oceaan. Duidelijk heeft de film, die opvallend scherp was en aan zienlijk beter dan die van de Russische astronaut Leonof, la ten zien hoe White de capsule in het duister verliet om even later in de laaiende gloed van het zuivere zonlicht te komen. De zonnestralen troffen het eerst een Amerikaanse vlag, die op zijn Imkermouw was bevestigd. White, die gelijk met het ruimteschip met een snelheid van 28.000 km per uur opzweef de, manoeuvreerde langzaam, maar duidelijk op zijn gemak, kronkelend en draaiend om het ruimteschip met behulp van zijn straalpistool. Soms leken zijn bewegingen iets krampachtigs te hebben. Op een ogenblik bracht hij de groet. De astro naut stond scherp afgetekend tegen de zwarte ruimte boven hem. Onder hem was de aarde zichtbaar als een enorme blauw groene bal. (Zie ook pagina 6) TTOE verbluffender de prestaties, A hoe duidelijker dat wij met de ruimtevluchten nog aan het begin staan. Want het een na het ander blijkt nu mogelijk. Dc mens weet zich los te maken van de aarde, die hij als een verre grote bol onder zich laat Intussen wordt met een schier be klemmende regelmaat het program afgewerkt, zoals de mannen van de wetenschap dat in hun breinen heb ben uitgebroed. Wat staat ons nu te doen? Ontzag hebben voor dc mens als zodanig, die toch maar uit eigen vernuft tot deze prestaties bekwaam lijkt? Of van te groter eerbied vervuld zijn jegens de schepper, nu dit alles zich laat onthullen uit de schepping waarin het kennelijk verborgen is geweest? Wij kiezen het laatste. En het lijkt noodzakelijk, daaraan vast te houden. Zelden waren de ver leidingen groter om de eer aan de mens als mens te geven. Maar wat zou hij uit zichzelf vermogen? WaS baat het de mens, wanneer hij de ruimte wint en het geloof verliest TYE vluchten in de ruimte, zoals zij door de twee machtigste mo gendheden van het ogenblik worden beoefend, voltrekken zich als een wedvlucht. Lang leken de Russen voorop te lig gen. Wat zij presteerden was te schokkender, wijl het ons niet was toegestaan de voorbereidingen en het verloop zozeer te volgen, als bij de Amerikanen het geval was. Daardoor echter, won hetgeen de Amerikanen deden tegelijk aan menselijkheid: Nu lijkt de Amerikaanse achterstand in gelopen. Voor hoe lang? Niet aan te nemen valt, dat na hun jongste succes van het zweven in dc ruimte de Russen zullen hebben stil gezeten. Naar nieuwe wonderen mag de onverzadigbare mens van van daag blijven uitzien. Nog echter rukt men gescheiden op in de ruimte. En wij herhalen een vraag die wij na de vorige, de Russische prestatie stel den: wanneer zullen we het beleven, dat in een capsule zich én een Rus én een Amerikaan bevinden F.S. hakken knoop door Aanslag president nu federale zaak WASHINGTON Een commissie uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarin elke poging tot een aanslag op of ontvoering van het staatshoofd van de VS een aangele genheid wordt voor de federale justi tie. Er is destijds zeer veel kritiek geweest op de wijze waarop politie en justitie in Dallas (Texas) de moord op John F. Kennedy hebben aangepakt. Volgens sommigen zouden de autoriteiten zo niet zijn omgekocht, dan toch wel onder in vloed hebben gestaan van de groep Texaanse geldmagnaten, die waarschijn lijk verantwoordelijk is voor de dood van de president. In het wetsontwerp, dat een herhaling van dergelijke gebeurtenissen als in Texas wil voorkomen, wordt voor moord met voorbedachte rade de doodstraf voorgesteld. Voor doodslag zal de maxi mum-straf levenslang zijn. De 51-jarige gehuwde betonwerker Z. J. Retel uit Hoogvliet is gisteren bij een in aanbouw zijnd flatgebouw in Spijkendsse van een hoogte van 5 meter een steiger gevallen en overleden. Twee toestellen van het stunt team Whiskey-Four botsten giste ren tegen elkaar en stortten neer. Twee vliegers verloren het leven de kapiteins R. A. Liem en J. B. Sommer. Op de foto staan zij tweede en vierde van links. De anderen zijn kapitein. H. J. J. van Dommelen (links) en eerste luite nant H. P. M. Peerboom. X/^autoverhuuF L-" uitsluitend niGUWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oud» Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 DEN HAAG Dr. G. van der Wal (59) sinds anderhalf jaar plaatver- vangend president-directeur van de KLM, is vanmorgen door de raad van commissarissen benoemd president-directeur in dep laats van mr. H. Albarda, die onlangs door een vliegongeluk om het leven kwam. Zijn plaats wordt weer ingenomen door ir. F. Resangon. Gerrit van dor Wal werd op 4 juli 1905 te Amsterdam geboren. Hij promoveerde de gemeentelijke universiteit te Am sterdam in 1940 in de handelswetenschap- Hij studeerde ook economie aan de universiteit te Parijs en Cambridge. Dr. Van der Wal, die in zijn jonge jaren o.m. financieel adviseur van de vliegtuigbouwer Anthony Fokker is ge- i-eest, aanvaardde in 1940 de functie van directeur-generaal van de N.V. Magazijn ..De Bijenkorf" Deze functie legde hij in 1957 neer. Hij werd om. voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, economisch adviseur van de gemeen te Rotterdam, lid van het dage lijks bestuur van de Sociaal-economi sche raad, voorzitter van het verbon Veilig Verkeer, lid van de raad bestuur van de Wereldomroep, adviseur van het Nive en verschei dene andere organisaties, instellingen bedrijven. Behalve voor de nationale en in ternationale economie heeft de nieuwe president-directeur der KLM ook grote belangstelling voor de kunst, hetgeen tot uiting komt door zijn besturende func ties bij het Kröller-Müller-museum het Centraal museum te Utrecht en het' Ste delijk museum te Amsterdam. Dr. en mevrouw Van der Wal hebben twee dochters. Opleiding Op de vliegbasis Woensdrecht is de zogenaamde transit vliegeropleiding ge vestigd: aankomende vliegers, die de be ginselen van het vliegen met zuigermo- toren hebben geleerd, krijgen les in straalvliegtuigen. Voor deze opleiding wordt reeds tien jaar het type Lockheed T 33 a gebruikt Demonstratie» De instructeurs van deze opleiding vormen het team Whisky-Four. Zij Onthutste toeschouwers op de vliegbasis Woensdrecht zien twee rookwolken opstijgen van de neer gestorte straaljagers van het stuntteam Geen gewonden Straalvliegtuig op IJpenburg door vangnet (Van een onzer verslaggevers) YPENBURG Gelijktijdig met het vliegdramate Woensdrecht (16.03 uur) vond ook op vliegveld Vpenburg een ongeval plaats. Een T33-tweepersoons oefenstraalvliegtuig, afkomstig van de vliegbasis Volkel, slipte door de zware regenval en belandde bovenop de kunstmatiege verhoging aan het einde van de landingsbaan. Kapitein-vlieger H. Eijlers zag geen kans op de gladde baan te remmen. Het toestel schoot door het vangnet aan het einde van de baan en belandde zwaar bemodderd en met schade aan het lan dingsgestel op de heuvel. De piloot en zijn passagier, de sergeant eerste klasse J. J. H. Jeurnink die als passagier mee vloog, liepen geen letsel op. DEN HAAG Gisteren is in het Zuiderbad te Amsterdam de 20-jarige dienstplichtige soldaat II. A. van Kuyeren, die woonde in Den Haag. verdronken. De jongeman was met veertien collega's onder leiding van een sergeant gaan zwemmen in het bad. Na enige tijd ontdekte men het lichaam van Van Kuyeren op de bo dem. Men bracht hem onmiddellijk naar de kant en trachtte met kunst matige ademhaling de levengeesten' weer op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. (Van onze correspondent) WOENSDRECHT Er waren 25.000 toeschouwers gistermiddag getuige van het verongelukken van twee straaljagers van het bekende Whisky- Four-stuntteam. De piloten van deze Lockheed T 33-toestellen, de 29-ja- rige kapitein R. A. Liem uit Bergen op Zoom en de 33-jarige kapitein J. B. Sommer uit Hoogerheide, waren op slag dood. De echtgenotes van de omgekomen vliegers bevonden zich onder de menigte, die het spectaculaire vliegprogeramma tijdens deze zogenaamde „open dag" op Woensdrecht volgde. Het drama voltrok zich aan het eind van de middag. De vier T 33 Shooting Stars kwamen in een scher pe duikvlucht naar beneden met een snelheid van 575 kilometer per uur. De toestellen waaierden uiteen vlak boven de grond om een lage bocht te beschrijven. Maar door (nog onbe kende) oorzaak kwam de linkertak van de formatie niet meer uit deze bocht naar boven. treden dikwijls op in binnen- en bui tenland. Vorig jaar kregen ze veel bijval in Turijn, op een vliegfeest te Zaventhem in België en bij de her denking van de slag om Engeland. Voor dit jaar stonden demonstraties op het programa op de ,,open dag" de vliegbasis Soesterberg op 23 juni a.s. en op de vliegbasis Brustem in België. Whisky-Four is in 1956 opgericht. De eerste commandant was kapitein F. van West, die werd opgevolgd door de Engel se instructeur G. R. Wilson van de R.A.F. Wilson gaf de groep de naam Whisky-Four (de W. van Woensdrecht, in .de vliegertaai Whisky en Four vier man». Kapitein N. Vrij nam leiding van Wilson over en sinds 1 januari 1961 is de 34-jarige kapitein-vlieger H. J. J. van Dommelen de leider van Whisky-Four is de eniige groep deze soort, die de Nederlandse luchtmacht nog kent. Voor de tweede wereldoorlog was er de fameuze groep van generaal W C. J. Versteegh, ,,De vijf vingers één hand". Na de oorlog traden nog op de teams van de Thunderstreaks 1 Volkel en van de Hunters van Leeuw den. Het team. dat gisteren boren Woensdrecht demonstreerde, oefen de sinds vorig jaar in de laatste sar stelling. LONDEN Premier Wilson Engeland heeft gisteren zijn belang rijkste ministers uitgenodigd voor een bijeenkomst op zondag en maandag aanstaande voor het bestuderen van de resultaten die de regering heeft ge boekt bij het reorganiseren van het defensiebeleid en het drukken van de daaraan verbonden kosten. Men neemt aan, dat een van de vlieg tuigen met zijn vleugeltip de grond of een boom Heeft geraakt. Een vliegtuig storte neer op de basis, op nauwelijks 500 meter van het ontstel de publiek. Het andere vliegtuig viel IV- km verder in de bosrand bij Huybergen, waar een begin van een bosbrand ont stond. De brandweerkorpsen van Huy bergen en van de vliegbasis waren het vuur spoedig meester. De verongelukte vlieger Johannes i Bernardus Sommer was vader van twee kinderen. Het was gistermiddag voor de tweede keer, dat ihevrouw Sommer. j Van Bronkhorst in haar leven wedu we werd. Haar eerste man, de piloot Arie de Jong, stortte drie jaar ge leden op de vliegbasis Eindhoven neer. De 28-jarige piloot Rudolf Albert Liem was eveneens vader van twee kinde- Lage wolken Het vliegfeest op Woensdrecht was gistermiddag niet onder ideale omstan- j digheden verlopen. Het weer zat tegen. Er was een laaghangend wolkendek als gevolg waarvan de rondvluchten met de Fokker Friendship waren afgelast. Tijdens de demonstratie parachutesprin gen was een parachutist zo ongelukkig terecht gekomen, dat hij een lichte her senschudding opliep. Nadat de toelichting van kapitein J. Kegge, de manager van Whisky- Four, was afgebroken, verzocht com mentator R. de Groot het publiek de vliegbasis te verlaten. De commandant van de vliegbasis heeft nog het ver-i zoek gedaan foto's, die van het onge luk zijn genomen, ter beschikking te stellen van de officiële commissie voor het onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1