Nieuwe Lekke Courant Amerika grote sprong vooruit r' Voor het eind van 1969 naar de maan en terug? Computer in cabine werkte niet mee Oudenrijn was een onontwarbaar verkeersknooppunt AUTO BIERMAN NU Man in arrest die Britse ambassadeur bedreigde Veel doden in verkeer Russische maanraket oelanceerd Geslaagde noodlanding op schuimbaan Schiphol Mijnramp in Z.-Slavië: reeds 114 doden geteld Arts weigerde Duitse patiënt te helpen Bom ontplofte wel, maar trof de maker Dinsdag 8 juni 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanlvastigh ia gheblewen mijn hert in teghenspoetl" Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend zwakke, verander lijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 1115 uur) .J Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, bezorging 18.00—19.00 Het zonnige weer lokte druilerige zondag op Tweede Pinksterdag tienduizenden naar het strand. (Luchtfoto ANP) Spaanse bus stort in ravijn: 15 doden LOGRONO By het Noordspaanse dorp Torrecila en Cameros, 20 km van Logrono, is zondag een bus met jonge mensen, die op weg waren naar een Pinksterbijeenkomst, van een tien meter hoge brug in een ravijn gestort. Vijftien personen verloren het leven en 32 wer den gewond. Alle slachtoffers zijn Jon gens en meisjes tussen 15 en 22 jaar. LONDEN De 680 stakende kruiers van de Britse luchtvaartmaatschappij BEA hebben vandaag weer het werk hervat nadat de directie van de maat schappij zich zaterdag bereid heeft ver klaard de 250 kruiers, die vrijdag waren ontslagen, weer in dienst te nemen Door de staking moesten zaterdag 200 vluch ten worden afgelast, waardoor 20.000 rei zigers niet weg konden. HOUSTON (Texas, V.S.) Het voortreffelijke verloop, over de gehele linie, van de vlucht van de Gemini-4 sterkt de Verenigde Staten in hun overtuiging, dat zij voor het eind van 1969 ruimtevaarders op de maan kun nen laten landen en ze ook weer kunnen laten terugkeren. De Amerikaan se deskundigen, die vier dagen lang in touw zijn geweest om de vlucht van James McDivitt en Edward White te kunnen volgen, hebben lof voor vrijwel alles wat met de vlucht te maken had van de astronauten zelf tot aan de ponsapparatuur in het vluchtcentrum te Houston toe. De enige kritiek werd geleverd op 9e computer, die zoals men elders in dit nummer kan lezen) ernstig teleurstelde, maar de beide mannen niet in gevaar heeft gebracht. Uit de eerste aanwijzingen is het volgende gebleken: T Een mens kan een ruimteschip erlaten en „buiten" werkzaamheden verrichten. White raakte tijdens zijn verblijf in de ruimte zijn oriëntatievermogen niet kwijt, zoals wel het geval was met de Russische astronaut Leonof. White noch McDivitt vertoonden na de voltooiing van hun afmattende vlucht sporen van duizeligheid. Twee records Overdag viel drukte mee (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Tot diep in de nacht heeft het verkeer verschillende hoofdwegen druk bezet gehouden. Het ging dit keer niet om de ver werking van stromen buitenlanders, maar wel van tienduizenden toeren de landgenoten, die de stralende tweede pinksterdag hadden uitge buit om eens flink ver weg te gaan. Honderden, zo niet duizenden auto- J. W. S. uit Wassenaar in Genua gevat (Van verslaggevers) DEN IIAAG Met de aanhouding in Genua van de 46-jarige J- W. S. uit Was senaar is een einde gekomen aan inter nationale politieke activiteiten om een beschermend net te leggen om de persoon van de Britse ambassadeur sir Peter Gar- ran In Den Haag. De man had zaterdag een dreigbrief aan de ambassadeur ge schreven. waarin hy hem dreigde van het leven te zullen beroven. Hoewel de reden niet in de brief werd genoemd, meent men deze te kennen. J. W. S., die een briljant econoom is. werd vier jaar geleden verlaten door zijn En gelse echtgenote, die naar haar geboorte land vertrok. Bij de echtscheidingspro cedure kreeg zij het ernige kind uit het huwelijk toegewezen. Van S., volgens de politie geestelijk niet normaal, heeft hier door een grief tegen de Britse regering gekregen. Zijn wraakgevoelens heeft hij Ruiten ingegooid Bij pogingen om zijn kind terug te krijgen, heeft hij verschillende malen ruiten van familieleden ingegooid. Hij was ervan overtuigd, dat zij wel wisten waar het kind was, maar het niet wilden mededelen. De man ging in zijn wan hoop zover, dat hij zijn familieleden be dreigde met doodslag. In de kerstnacht van vorig jaar gooide hy zelfs de ruiten in bij de Britse ambassade. Bij die gele genheid is hij veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, waarbij niet is over gegaan tot uitvoering van een bij een vorige veroordeling opgelegde voorwaar delijke terbeschikking stelling var J" regering. Op 1 april kwam hij weer op vrije voeten. Hij reisde naar Genua en zal nu weer met de justitie in aanraking ko men. Zijn aanhouding is nog niet offi cieel aan de Haagse politie bevestigd, zodat men de beschermende maatre gelen rondom de ambassadeur nog niet heeft opgeheven. De lijfwacht en wachtpost voor deur van de ambassadeurswoning zijn nog functie. mobilisten kwamen met uren ver traging thuis. t beruchte verkeersknelpunt Oudenrijn liet weer van zich spreken. Gisteravond, nog ver voor het invallen van de duisternis, begonnen zich uit verschillende richtingen files te vor men. Die uit Arnhem was wel de lang ste. Om tien uur had deze nog steeds de afschuioelijke lengte van 16 kilo meter een afstand van Utrecht tot voorbij Driebergen, die stapvoets moest worden afgelegd. Driedubbele rijtijd Mensen, die met het oog op de te erwachte drukte vroeg al in de mid dag van het noorden., of oosten van het land naar het westen reden, kregen 't bijzonder zwaar te verduren. Een dub bele rijtijd, soms zelfs een driedubbele, bleek een normale ervaring te zijn. Bij het verkeersplein stond een com pleet peloton Utrechtse verkeersagenten, die acht' uur lang in touw bleven om het voortkruipende verkeer nog zo snel mo gelijk af te voeren. De echte laatkomers, de nachtryders dus, die dachten in één ruk naar huis te kunnen snellen, hadden ook nogal wat van opstoppingen. Vooral op de •e Zuiderzeestraatweg (Amersfoort Harderwijk) was men verplicht bumper- tje aan bumpertje te rijden. Op verschil lende plaatsen brak nog een hevig on weer los, dal met zware slagregens ge paard ging. De automobilisten bleven weliswaar droog, maar voor het zicht was het noodweer bijzonder hinderlijk. Wateroverlast Op de campings, die gedurende de Pinksterdagen bijna een half miljoen mensen hadden te verwerken, kregen de achterblijvers veel wateroverlast. De hevige donderslagen voorspelden nog veel meer, maar het onweer verdween even plotseling als het gekomen was. (Voor vervolg zie pag. 5) HOOFDDORP. Op de VIJfhulzer weg in de Haarlemmermeer is gister middag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Een personenauto en een be stelauto kwamen op het kruispunt van de Vijfhuizerwcg en de Hoofdweg met elkaar in botsing. De slachtoffers zijn: de 23-jarlge P. Hoogbergen uit Amsterdam, de 20-jarige mej. R. Berks uit Wilnis en de 20-jarlge C. Hemelrijk uit Amsterdam. Verder werden bij dit ongeluk drie mensen ernstig en drie licht gewond. GULPEN, Bij een frontale botsing van twee personenauto's op de rijksweg MaastrichtVaals zijn in de nacht var zaterdag op zondag twee personen oir het leven gekomen en drie ernstig ge wond. De 47-jarige koopman A. Geraeds uit Mechelen en de 22-jarige mede- inzittende J. Possen uit Gulpen, die over een paar weken zou emigreren, waren op slag dood. Dodelijke ongelukken op de weg ge beurden deze dagen verder in Breuke- len, Kloosterzande, Houtigehage, Rotter dam, Stadskanaal en Steenwijkerworld. ve records. Het was namelijk de langste Amerikaanse bemande ruimte- vlucht en tevens de langste vlucht die ooit gemaakt werd door een cabine met meerkoppige bemanning. De ruimte van de Gemini-4 wordt in duur al leen overtroffen door de vlucht van 81 omlopen om de aarde, die de Rus Bykof- y in juni 1963 maakte. Hij bleef 119 r en 6 minuten in de lucht. De Gemi- ■4 maakte 62 omwentelingen. White is ook de eerste mens. die zichzelf in ruimte voortbewoog. Hij maakte daar bij gebruik van een zogenaamde ruimte kanon. Voorts overtrof hij de Rus Leonof door twintig minuten in de ruimte te blijven. Foto's uitstapje De mannen brachten van hun vlucht foto's mee van White's uitstapje in de ruimte en bovendien nog een 500 foto's de aarde, van wolkenvelden en van sterren. Zij beproefden een nieuwe ruim- lesextant ten behoeve van toekomstige ruimtevaarders. (Voor vervolg zie pag. 5) MOSKOU De Sowjet-Unie heeft vandaag een raekt gelanceerd in de richting van de maan, de „Loena-6" genaamd. De Loena-6" zou de afstand de maan in drie-en-een-halve dag moeten afleggen. De „Loena-6" is een automatisch sta tion en werd gelanceerd door middel een meertrapsraket. Zij volgt thans vrijwel de uitgestippelde weg. De laatste trap van de draagraket werd vóór de lancering van'de eigenlijke maansonde baan om de aarde gebracht. Van uit deze baan werd vervolgens het auto matische station in de richting van de naan gelanceerd. Zoals bekend kwam op 12 mei de ,Loena-5" in de „wolkenzee" van de Stewardessen voorkomen paniek SCHIPHOL Een Fokker Friend ship van de Zwitserse luchtvaart- maatschappij Balair heeft gister avond met 44 buitenlandse passa giers aan boord, onder wie een vier tal babys en kinderen, op een met schuim bespoten landingsbaan van Schiphol een geslaagde noodlanding gemaakt. Wit om de neus maar enorm op gelucht konden de luchtreizigers, die zich drie uur lang in schier ondraag lijke spanning hadden afgevraagd welk lot hun zou zijn beschoren, zonder enig letsel het toestel ver laten. Enkelen van hen wisten na af loop met verstikte stem nauwelijks hoe zij de beide dappere Zwitserse stewardessen konden bedanken. Die twee stapten uiterlijk volkomen kalm uit het toestel. Met verbluffen de koelbloedigheid hadden zy boven Bazel een begin van paniek in de kiem weten te smoren en hadden de passagiers vervolgens drie uur lang getroost en moed ingesproken. Het toestel voerde een normale lij li- vlucht uit voor Swissair en wel van Genève naar Bazel, waar het om half zes had moeten landen. Toen gezag voerder Roland Hoefeli echter aan stalten maakte om tot de landing over te gaan bleek hem, dat het neuswiel vast bleef zitten en niet naar buiten kwam. Na vergeefse pogingen het eu vel te verhelpen besloot hij in overleg met de verkeerstoren van Bazel naar Schiphol door te vliegen. Er was nog voldoende brandstof aan boord, die toch opgemaakt moest worden tenein de het risico bij eventuele brand zo veel mogelijk te beperken. Op Schiphol zijn immers de Fokker fabrieken gevestigd en men hoopte dat „bij de bron zelf" wellicht nog raad te verkrijgen viel. Fokkers chef-invlieger J. Mol werd dan ook ijlings naar de ver keerstoren geroepen en heeft zich over de radio geruimte tijd met de Zwitserse gezagvoerder verstaan. Hij gaf hem aan wijzingen voor de noodlanding nadat alle pogingen om het neuswiel uit te krijgen hadden gefaald. Wilde eend De captain waagde ten slotte na circa een uur cirkelen de landing op baan 06-24. Het toestel kwam met de staart naar beneden en de neus omhoog als een wilde eend, die op het water neerstrijkt, voorzichtig op 4 wielen, die zich twee aan twee aan weerszijden van dc romp onder de vleugels bevinden, in het witte schuim van de baan. Er volgde een geslaagde noodlanding. Het toestel rolde eerst nog voort op de vier wielen, de romp horizontaal trek kend en begon naarmate de vaart steeds meer minderde langzaam aan voorover te hellen totdat bij nog slechts zeer ge ringe snelheid de neus van het vliegtuig in het schuim terecht kwam. Alle passagiers, Zwitsers, Engelsen, Fransen en Italianen, konden na de drie vermoedelijk hachelijkste uren van hun leven geschrokken maar enorm opge lucht zonder enig letsel het toestel ver- Om tien uur ontving de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol een tele gram van de Zwitserse luchtvaartmij. Balair, waarin zij haar dank uitsprak voor de voortreffelijke medewerking bij de neuslanding van het toestel. Het telegram was tevens gericht aan het hoofd van de verkeersleiding. Lekke band Voor een Zwitserse Friendship iverd maandagavond groot alarm gegeven op Schiphol. De beman ning zag geen kans het neuswiel neer te latenEen van de landings banen werd met schuim bespoten om een zachte noodlanding moge lijk te makem Op de foto omhelst een van de passagiers de stewar dess Hedy Moser omdat alles zo goed is afgelopen. NEW YORK De bekende Ame rikaanse filmster Judy Holliday is op 41-jarige leeftijd in New York over leden. Zij was reeds maanden lang ziek. Pikante bijzonderheid: de KLM-bus. waarin zij vanaf de ver gelegen baan naar het platform werden gebracht, kreeg onderweg een lekke band. De rei zigers moesten opnieuw wachten, ditmaal minder angstig, op een tweede bus, die hen tot slot van het spannende avontuur veilig in de aankomsthal bracht. BELGRADO. Bij .een gasontploffing in een kolenmijn in de Zuidslavische plaats Kakanj, in Bosnië, zijn maandag minstens 114 mijnwerkers om het leven gekomen en enkele tientallen ernstig gèwond. Er zouden nog enkele mijnwerkers vermist worden. Ongeveer tweehonderd mijnwerkers bevonden zich in de mijn toen de explosie zich op een diepte van 150 meter voordeed. Ambulancewagens en reddingsploegen ijlden uit Serajewo en andere omliggende steden naar dc plaats van de ramp. Zij pogen nog steeds de plaats van de ramp te naderen, waar mogelijk mijnwerkers ingesloten zijn. Giftige gassen en vallend puin belemmeren hun pogingen echter. Na de geslaagde ruimtevlucht. De astronauten Edward White (links) en James McDivitt mel den zich bij admiraal McCormick Uit kwaadheid op andere Duitser BEVERWIJK De Beverwijkse arts A. Verburg heeft geweigerd een Duitse patiënt te helpen en hem de deur gewe zen, omdat h(j even tevoren was geïrri teerd door een in Zandvoort vakantie vierende landgenoot van de patiënt: Hy had deze een Nederlander op straat min achtend „Judenfreund" horen toeroepen. Toen na dit gebeurde de Duitse pa tiënt, de 57-jarige Herman Gertges, die bij de Hoogovens werkt, en astmalüder is. binnenkwam, werd hij zo kwaad, dat hij hem verzocht onmiddellijk te ver dwijnen. De heer Verburg heeft achteraf gezegd zijn optreden te betreuren. Hij zag het als een spontane, niet correcte, maar menselijk begrijpelijke reactie op de uit lating van de Duitse toerist. Ik reageer de misschien meer als particulier dan als arts, maar die twee zijn niet altyd te scheiden, aldus de arts. Wilde kleureffecten zien DEN HELDER Doordat hij zich niet snel genoeg uit de voeten kon maken is de 20-jarige bankwerker C. W. uit Ju- lianadorp gisteren getroffen door een ontploffende, door hem en zijn vriend gemaakte, bom. Zy hadden de kartonnen koker van een closetrol vol kruit ge stopt en deze nadat de rol aan beide zij- was diohtgemakt en van een stalen mantel was voorzien, laten ontploffen. Bij de explosie ver-wachtten zy allerlei kleureffecten, die W's vriend wilde foto graferen. W. kon echter niet snel genoeg wegkomen en kreeg het projectiel met volle kracht in de buik. Vissers hebben de GGD gewaarschuwd, die ongeveer 600 meter met de brancard over het strand moest lopen omdat de jongen op een moeilijk bereikbare plaats lag. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend Douglas DC-8 van KLM beschadigd DEN HAAG Een Douglas DC-8 van de KLM is zaterdag bij een tussenlan ding in Wenen licht beschadigd. Het toe stel kwam in aanraking met een zoge naamde baandrempel Een ander toestel van de KLM heeft de 106 passagiers af gehaald en een ploeg technici naar Wenen overgevlogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1