IGNIS Mao - Tse - toeng werkt aan politiek testament nieuws 7f dingen die u weten wilt als u naar GROOT-BRITTANNIE gaat Bevordering schoonheid in ons land in hoek gedrukt Conferentie over negerprobleem in Witte Huis Erhard en Johnson gaan nauw samenwerken /,3ni ken wanen oost Eur°pa in de verkiarins psychologische oorlogvoering Bomaanslag op Joodse gebouwen te Londen Vragen over de moord in Kongo Italië van ene crisis in andere Verhaal van Kennedy als president Fotograaf nam foto's van zijn verdronken zoon West-Irian spoedig uit „politieke quarantaine"? ZATERDAG 5 JUNI 1965 1» Biedt Engeland veel rariatie? Prachtige rotsstranden in het Zuid-Westen, heerlijk bebost heuvellandschap bewesten Londen, schilderachtige berglandschappen in Wales, de uitgestrekte Moors in Yorkshire en de kleurrijke boeiende Highlands in Schotland. Ideaal land voor paardrijden, vissen, zeilen en autorijden. 2. Heeft Groot-Brittannic gezellige bad- Te kust en te keur. Er zijn rots- en zand stranden in grote verscheidenheid, wijds en wild. lieflijk en romantisch. Er is een over vloed aan gezellig vertier en modem comfort* 3. Gaan er veel mensen per boot naar Engeland? Hun aantal neemt ieder jaar toe, omdat de korte zeereis een unieke belevenis is, vooral met de passagiersschepen van de Stoomvaart Mij. Zeeland en de Britse Spoorwegen die voorzien zijn van alle comfort. 4. Hoe laat vertrekt de boot? Iedere morgen vertrekt de dagboot uit Hoek van Holland om twaalf uur, dan bent u om half negen in Londen. En iedere avond de nachtboot om 23.40 uur en bent u de volgende morgen om kwart over negen in Londen. Van 15 juli t/m 26 augustus driemaal per week namiddagafvaarten om 17.45 uur. 5. Wat kost nn een vakantie in Engeland? De Maatschappij Zeeland heeft een aantal zeer interessante vakantiereizen door geheel Engeland en Schotland samengesteld. Er is een unieke reis naar de Schotse Hooglanden b.v. 10 dagen voor slechts 350,- en naar de prachtige Engelse Rivièra vanaf 298,-. Voorts een aantal voortreffelijke reizen per touringcar variërend van 456,- tot 680,-. 6. Kan men ook de anto gemakkelijk mee- Zeer gemakkelijk: u hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden; we zetten hem vakkundig in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto roet vier in zittenden kost slechts in totaal 311,40 retour. Voor de nachtdienst zijn de autotarieven iets 7. Hoe verkrijg ik méér inlichtingen over Groot-Brittannic? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot-Brittannië in 1965" en het „Zeeland vakantiereizen-boekje" aan. Deze bevatten een •chat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij de British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam, onder no. EM 9. Ton Koot van Bond Heemschut: Accent teveel op bestrijding vuilheid AMSTERDAM Men loopt thans het risico, dat de kosten voor de bestrijding van de vuilheid van het land, de bevordering van de schoonheid in de weg zullen staan, vreest de heer Ton Koot, secreta ris van de Bond Heemschut. Met in redelijke mate beschikbaar stel len van gelden staat of valt de mo numentenzorg volgens hem. Hij zegt dit in het jaarverslag van de Bond, dat vandaag werd uitge bracht op de algemene ledenverga dering in het Apollo hotel. De bond, die 54 jaar bestaat, stelt zich ten doel: te waken voor de schoonheid van Nederland. Dit is iets anders dan te strijden tegen de vuil heid van Nederland, aldus de heer Koot. „Hoewel de strijd een urgente zaak is en het werk van de bond beïnvloedt, behoort hij niet tot de taak van Heemschut, maar tot die van het gehele Nederlandse volk. Als een historische buitenplaats of een dorp of stadswijk voortdurend aan luchtverontreiniging is blootge steld wordt het behr/ud van het monument daarin, of van het dorps- of stedeschoon wel een hachelijke zaak. Als een water, hetzij beek, kanaal of gracht, vervuild is, heeft men minder kans een demping af te houden. Een groot deel van onze j bewaren"van* vrede en* vVÏÏiYheid. wateren is thans van matig tot sterk vervuild. Toen de industrie nog maar een fractie uitmaakte van de huidige industriële kracht van ons land, aan het einde van de vorige eeuw. heeft de toenmalige regering het kwaad reeds onderkend. Maar het duurde tot november 1964 voordat een ontwerp van wet kon worden voorgelegd aan de staten-generaal. Sindsdien is een welhaast fataal te noemen ontwikke ling, veroorzaakt door enkelen en tot last van de gemeenschap, haar onge stoorde gang gegaan. Nu zullen schat ten besteed moeten worden om over de vervuiling van de lucht maar te zwijgen. Het stemt, aldus de heer Koot. tot droefheid als men bedenkt dat bij tijdiger ingrijpen, en dat had 60 jaar geleden begonnen kunnen zijn, deze schatten bespaard hadden kunnen worden en deels ten dienste gemaakt aan de schoonheid van het land, b.v. aan de monumentenzorg. WASHINGTON President Johnson zal komende herfst in het Witte Huis een: conferentie beleggen om de Amerikaanse I negers te helpen „hun slechte econom sche en sociale omstandigheden" te ve beteren. Ondanks de winst die de negers heb-| ben geboekt op het gebied van het kiesrecht en andere burgerrechten, aldus de president, wordt de kloof tussen h< en de blanken nog steeds dieper. Zo het percentage werklozen vergeleken met 35 jaar geleden voor de blanken gelijk; gebleven, maar voor de negers verdub-' beid. De zuigelingensterfte was in 1940, onder de negers 70 procent hoger dan bij de blanken en in 1962 90 procent hoger.) Sinds 1947 was het aantal blanke gezin-; nen dat in armoede leeft met 27 procent; gedaald, terwijl het aantal arme negerge zinnen slechts met 3 procent verminder de. Verlangen was te vurig MINDEN Dochter stak boerderij schuur in brand omdat pappie niets I voelde voor een moderne levenswijze. Dat heeft een 18-jarig meisje gisteren tel Minden bij Hannover tegenover de poli- tie verklaard, nadat hef boerenbedrijf van haar ouders tot de grond afgebrand Het meisje had schoon genoeg van het harde werken na de hardnekkige weige ring van de vader om het 120 jaar oude| woonhuis te moderniseren. Zij zei tel hopen met behulp van lucifers tot die I modernisering te kunnen bijdragen. Die) bijdrage komt de familie op een verlies] van 100.000 mark te staan. Journalisten mogen bron verzwijgen in W est-Berlijn WEST-BERLIJN De Senaat van West-Berlijn heeft een wetsvoorstel inzake de pers aanvaard dat in de plaats komt van een wet van 1874. De journalisten zullen voortaan het recht hebben, hun bronnen te verzwijgen als het gaat om personen die hun vertrouwelijke inlichtingen hebben verstrekt. Anderzijds heeft de over heid het recht om nieuws achter te houden dat schadelijk zou kunnen zijn voor het openbaar belang. De nieuwe wet wordt op 1 augustus van kracht. Straatsburg steeds minder protestant STRAATSBURG Het protestantse element in Straatsburg wordt relatief van steeds minder betekenis. In deze stad, die eens geheel reformatorisch is geweest en een belangrijke rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de Hervorming, is van het huidige inwonertal (240.000) nog maar 24 procent protestant. Volgens het lutherse kerkblad „Le Messager Evangélique" zijn de vestiging van nieuwe inwoners in Straatsburg en de gemengde huwelijken er de voor naamste oorzaken van. dat niet het absolute getal, maar wel het percentage protestanten gestadig afneemt. Het Straatsburgse protestantisme heeft daarnaast vooral te worstelen met het probleem van de ontvolking van de binnenstad, waar vele oude kerkgebou wen zijn, en de bouw van een nieuwe stadswijk met 16.000 inwoners. Hier zijn acht nieuwe kerkgebouwen nodig, doch voorshands is het niet mogelijk er meer te bouwen dan vier. Bondskanselier in V.S. WASHINGTON De Verenig de Staten en de Bondsrepubliek zullen in de toekomst nauw met elkaar samenwerken. Dit is giste ren in een communiqué uitgege- geven nadat bondskanselier Eiihard op 'het Witte Huis besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaan se president Johnson. Erhard begroette de verzekering van Johnson dat de Amerikaanse troe- j pen, gesteund door de kernmacht inj Europa zullen blijven zolang als zij daar gewenst en nodig zijn voor het Erhard heeft de Amerikaanse pre sident nog zijn steun verzekerd voor diens politiek in Zuid-Vietnam. De Westduitse regeringsleider 'had voorts met voldoening kennis genomen vai de Amerikaanse pogingen een vreed- zame regeling van 'het conflict in Zuid- Vietnam tot stand te brengen en ge zegd dat zijn land wil meedoen aan de ontwikkelingshulp voor Zuidoost- WASHINGTON De stem van een zanikende vrouw kan een belangrijk wapen in de psychologische oorlogvoe ring zijn. Aan de Studiedienst van het Amerikaanse leger is onlangs het volgen de voorstel voorgelegd: .,Een zanikende vrouw kan een man tot razernij brengen als ze maar blijft doorzaniken. Als een vrouw iets wil hebben, begint ze te zaniken en .ze blijft dat doen totdat haar man toegeeft. Lichamelijk geweld wordt niet gebruikt, alleen de intonatie en het gezanik ..Mijn voorstel is de vijand te bestoken met een bandopname van een verschrik kelijke zanikpot, die zich bedient van de taal van de vijand. Deze bandopnamen zouden met een geluidsversterker per paraohutc achter de vijandelijke linies afgeworpen kunnen worden. Door ze daar keihard af te draaien zou het gewenste doel bereikt kunnen worden." legerpublikatie wordt hieraan Beide staatslieden, zo staat in het) communiqué, zijn voorts overeengeko men, dat hun regeringen in samen werking met andere verantwoordelij ke landen, voort zullen gaan alle mo gelijkheden te onderzoeken die een einde zouden maken aan de verdeling van Duitsland. Zij zijn voorstanders van een gemeenschappelijke geallieer de politiek voor verbetering van de ■H^^Raats- lieden in de toekomst elkaar geregeld zullen ontmoeten. vy "I betrekkingen van het wester £JailllVL ll 00^ nog gezegd.^ dat de beide LONDEN Gisteren zijn drie brand bommen geworpen naar Joodse gebou wen in Londen. De politie vermoedt, dat de aanslagen door een en dezelfde persoon zijn gepleegd. Twee van de brandbommen flessen benzine zijn geworpen naar de syna goge van Edmonton en Tottenham. Door een dezer bommen ontstond in het gebouw een brandje. De andere belandde op het dak. De derde bom veroorzaakte enige schade in een keuken van de Herbert Samuel Hall. die vlak achter de nieuwe toegevoegd, dat zaniken sinds onheugelij-i West End synagoge in Bayswater (Hyde ke tijden door echtgenotes als een be-1 Park) is gelegen. Op de brandbom proefd wapen wordt gebruikt. een hakenkruis getekend. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Aarden (KVP) zal de minister van buitenlandse zaken bij het begin van de Tweede-Kamervergadering van dinsdag middag 8 juni vragen wat de regering heeft gedaan om de moord op 15 Nederlandse missionarissen in Boeta (Kongo) te (helpen) voorkomen, zo zij althans bekend was met de ontwikkelin gen en omstandigheden die tot deze moord hebben geleid. Het Kamerlid zal ook vragen of de regering kan mededelen hoeveel Neder landse zusters, zendelingen, missionaris sen en broeders in Kongo werkzaam zijn en hoeveel met name in gebieden, waai de veiligheid in hoogst ernstige mate wordt bedreigd en tenslotte wat de regering doet of zal deen om het leven van Nederlanders in deze zeer onveilige gebieden te beschermen. Er wordt veel gespeculeerd over de gezondheidstoestand van Mao Tse-toeng, de leider van de Chine se communisten. Hij zou niet lang meer kunnen leven, omdat hij een ernstige ziekte heeft, die op zijn leeftijd (72 jaar) ongeneeslijk zou zijn. Deze geruchten hebben al eerder de ronde gedaan. Maar nog steeds blijkt het nogal mee te vallen. Niet zo lang geleden zagen we nog een film, waarop Mao langdurig buitenlandse gasten ver welkomde. Hij maakte toen nog een volkomen normale indruk. Meer reden is er dan ook om aan te nemen, dat Mao Tse-toeng het wat kalmer aan doet, zich niet meer met de dagelijkse leiding van regering en partij bemoeit, maar teruggetrokken leeft om zijn tijd met het schrijven van „artikelen voor jonge mensen" te vullen. Want Mao wil, dat de komende generatie uit communisten zal be staan, die er dezelfde opvattingen op na zullen houden als hij de Chinezen altijd heeft voorgehou den. Dat is volgens de weinigen, die een bezoek aan China hebben kunnen brengen, de grote zorg van deze leider, die het liefst zou zien, dat de jongere generatie zo spoedig mogelijk de leiding van de oudere generatie overneemt. Want met die oudere generatie heeft Mao de laat ste tijd heel wat te stellen gehad. De jeugdige erfgenamen van de revolutie, zoals zij wel worden genoemd, krijgen een grondige op leiding. Gezorgd moet worden, dat geen kapitalistische en contra revolutionaire denkbeelden bin nensluipen. Woorden zijn de voor naamste wapens, maar er wordt ook gebruik gemaakt van marsen, demonstraties, opera's, liedjes en trommels. De jongeren verslinden de werken van Mao Tse-toeng met een bijna godsdienstige ijver. Deze mensen hebben geen droevig ver leden aan den lijve ondervonden. In hun geest wordt echter de herinnering er aan gebrand, teza men met haat jegens de „imperia listen". Woorden als Korea, For mosa en Vietnam voeden deze Volgens het Chinese leerprogram ma is de revolutie nooit gewon nen. De machtsovername door de communisten is nooit veilig. Zij wordt voortdurend bedreigd van binnen uit door revisionisme en van buiten af door „imperialisme". Zelfzuoht en hebzucht worden het equivalent van de duivel. Op deze wijze wordt een godsdienstige voorstelling van zaken gegeven. De kritiek op het individu tiert welig, maar die op de staat kwijnt en sterft uit. Hierdoor ontstaat een geestesgesteldheid, die het inhame ren van politieke richtlijnen moge lijk maakt. De mensen zijn geneigd te geloven, dat alles wat de rege ring doet, in hun naam wordt gedaan. Mao Tse-toeng weet dat. Zijn geschriften hebben altijd grote in vloed gehad op de Chinese massa, die er mee in contact kwam. Blijkbaar heeft hij besloten, zich van dit machtige wapen te bedie nen, nu de leiding in regering en partij door de oudere generatie ontbindingsverschijnselen begint te vertonen. Mao heeft zijn hoop gevestigd op de jongeren en hij tracht ze nog zoveel mogelijk in zijn eigen gedachtenwereld te ver plaatsen. Hij weet, dat zijn „nala tenschap" straks niet overboord gezet kan worden en dat hij ook na zijn dood een machtige invloed kan blijven uitoefenen. Italië holt van de ene crisis naar de andere. Nu is er weer onenig heid over de financiële steun aan films, die niet in strijd zijn met de ethische en sociale beginselen". De socialistische minister Corona, die in zijn wetsontwerp slechts de technische, artistieke en culturele kwaliteiten van de films als maat staf wilde nemen, nam dat niet en sinds gisteren staat de coalitie weer op losse schroeven. Men heeft de laatste tijd nog wel eens gezegd, dat Italië in het slop is geraakt, maar dat dit slop uitgangspoortjes heeft. Misschien valt het nu ook wel weer mee. De coalitie van christen-democraten, gematigde socialisten, linkse socia listen en republikeinen blijft ech ter labiel en de opzet, de commu nisten terug te dringen, blijkt niet te zijn geslaagd. De linkse socialis ten, wier leider (Pietro Nenni) vice-premier is, voelen zich dan ook niet erg happy. Zij vrezen, dat het samengaan met de christen democraten hun stemmen zal kos ten. Deze houding heeft de partij van Nenni halfslachtig gemaakt. Ener zijds is zij de advocaat van de regeringspolitiek, maar anderzijds is zij geneigd tot het voeren van oppositie. Van een fusie met de gematigde socialisten (wier leider Saragat, enkele maanden geleden president van Italië is geworden) lijkt ook niets te zullen komen. En het is niet uitgesloten, dat er in de partij krachten aan het werk zijn om een breuk in de coalitie te forceren en de partij weer de nodige bewegingsvrijheid te ver schaffen. Ook de christen-democraten voe len zich niet gelukkig. Met de bekende „opening naar links" zijn zij met een probleem opgescheept, waarop zij niet hadden gerekend. In plaats van een isolering van de communisten te hebben bereikt, hebben zij te maken gekregen met een streven naar de dialoogmet de communisten, dat in hun eigen gelederen is gegroeid. Onder de huidige omstandigheden kan er in Rome dus van alles gebeuren. Een vertrouwd beeld uit het ver leden. President en mevrouw Ken nedy en route. Jolmson ontving 65 rotarians uit Nederland WASHINGTON President Johnson heeft gisteren 65 leden van de internatio nal rotary club uit Nederland ontvan gen, onder wie de president van deze beweging, dr. C. Veenstra uit Hilversum. Hij sprak de gasten in de tuin van het Witte Huis toe en zei daar, dat het hem speet dat de uit Nederland geïmporteer de tulpen nu niet meer in bloei stonden. Hij herinnerde aan zijn bezoek aan Den Haag in 1963 en aan zijn ontmoeting met Koningin Juliana. De president prees Nederland voor zijn bijdrage in de strijd tegen de nazi's en zei te hopen dat de vrede nimmer meer verstoord zou woi KLACHTEN OVER NEDERLANDSE AUTOMOBILISTEN HANNOVER Het districtsbestuur van Meppen in Nedersaksen zal binnen kort klachten, die het ontvangen heeft over het „onverantwoordelijke rijden" van Nederlandse automobilisten in deze grensstreek naar het ministerie van ver keer in Hannover zenden. Er was vooral vrachtautobestuurders geklaagd, een soortgelijke klacht, die gemeenteraadslid van Meppen al eerder bij het ministerie deponeerde, had dit geantwoord dat niet gebleken w Nederlandse vrachtautochauffeurs dan andere bij verkeersongevallen in dit gebied zijn betrokken. Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Eris er al een van 130litervoorf298, (zie afbeelding) de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wékenlang bewaren! Nieuws achter het nieuws bevat I liet boek over John F. Kennedy als president, dat Nederland's Boekhuis I te Tilburg heeft uitgegeven. Het is door Jos H. Schmitz in het I Nederlands vertaald werk van de Amerikaanse journalist Hugh Sidey. (398 blz. f 15 bij intekening). Het boek, dat de betekenis van I Kennedy als president dichter bij het Nederlandse publiek zal bren- 1 gen, is niet bedoeld als een analyse. Het is een verhaal van een journa list, die veel in de naaste omgeving i de president heeft vertoefd en tot diens vriendenkring mocht worden gerekend. Eigenlijk had dit boek het begin van een langer verhaal moeten worden. Door de dramatische dood van Jon F. Ken nedy werd het een voltooid tijdvak van een presidentschap, dat nog geen drie jaar geduurd had. Kennedy had Sidey een zeldzaam voorrecht toegedacht. Hij sprak veel met hem over de positie van de Ver. Staten en de rest van de wereld. Sidey maakte veel aanteke ningen om die later op de schrijf machine uit te werken. Was hem iets niet duidelijk, dan bracht hij het nog eens ter sprake. Slechts op een punt in het manuscript bracht Kennedy een correctie aan. Sidey had hem gevraagd, of hij zich in 1964 weer kandidaat zou stellen. „Vanzelfsprekend" had de presi dent geantwoord. Later vroeg Ken nedy, of Sidey dit uit het manuscript wilde schrappen „omdat hij zelf graag degene wilde zijn, die dit nieuws zou aankondigen". Zo ver is het echter nooit geko men. Het door Kennedy gelezen manuscript werd vrijwel ongewij zigd niet lang na de dood van de president in boekvorm uitgegeven. Lyndon Baines Johnson was toen al bezig, een nieuw tijdperk in te luiden ir. de geschiedenis van de Verenigde Staten. Sidey's boek be vat belangrijk feitenmateriaal, dat de historici eens zal kunnen helpen bij het opstellen van een objectie ve beoordeling van de Kennedype- LIMA (Ohio) Een 14-jarige jongen is gisteren op zijn verjaardag verdron ken. Zijn vader, die niet wist wie he slachtoffer was, maakte persfoto's van di berging van het lijk. De vader, David Wilson, maakte foto'; voor de Lima News toen een toeschou wer hem vertelde, dat het slachtoffer zijn zoon Dewey was. De jongen, die niet kon zwemmen, voer met een vlot op een vijver. Hij sprong er op een gegeven ogenblik af. vermoedelijk, omdat hij daoht in ondiep water te zijn. Twee metgezellen op het vlot probeerden te vergeefs hem te redden. MAASTRICHT De 23-jarige onder- innemer J. B. uit Geleen, die op 1 juni 1964 te Geleen met zijn auto twee overstekende kinderen doodreed, is giste ren door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een geldboete van 250 of vijftig dagen hechtenis en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie had op 26 mei wegens grove schuld aan de dood van beide kinderen drie maanden celstraf en acht maanden ontzegging gevorderd. DJAKARTA Een ontwerp regeling inzake de beëindiging van de politieke quarantaine van West- Irian zal spoedig aan de Indonesi sche regering worden voorgelegd, zo heeft een woordvoerder van het bureau voor West-Irian giste ren in Djakarta meegedeeld. De vorige maand hadden de negen politieke partijen in Indonesië een speciale commissie in het leven ge roepen voor het opstellen van de tekst van de verordening die een eind aan deze politieke quarantaine moet maken. Volgens genoemde woordvoerder was het verbod van elke politieke activiteit (kort na de overdracht van het gebied aan Indonesië op 1 mei 1963 bij presiden tieel decreet uitgevaardigd) „al direct van het begin af als tijdelijk bedoeld, als middel voor de geestelijke opbouw de opruiming van alle overblijfselen het kolonialisme" Hij voegde eraan toe, dat „nu voor de politieke partijen als werktuigen van de revolutie de tijd is aangebroken deze revolutie ook in West- Irian te voltooien". Dc woordvoerder ontkende, dat veel inwoners van West-Irian naar het ooste lijke, Australische deel van het eiland zijn gevlucht zoals Australische persbe richten hebben gezegd. Als Papoea's uit het westen al de grens waren overge trokken dan waren hun motieven zeker iniet van politieke aard geweest, zo zei hij „Zij waren op voedsel uit of mis schien wisten ze niet eens dat ze de grens overschreden", zo meende hij. Volksopstand in Dom. Republiek SANTO DOMINGO Volgens hard nekkige geruchten in Santo Domingo is gisteren te San Juan de la Maguana, bijna 150 km ten zuidwesten van de Dominicaanse hoofdstad, een „volks opstand" uitgebroken ten gunste van Caamano. De verbindingen met deze stad zijn volgens de laatste berichten verbroken. Het is ook niet bekend hoeveel doden er zijn gevallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5