Speurtocht naar het hoe en waarom van vaatziekten Samen aan de avondmaaltijd In nauwe samenwerking met het buitenland een .STAALTJE EFFEN DAMAST 4.90 Gaubiuseen jongen die niet goed kon leren Verkeerstellingen in en rond Leiden Nieuwe lichting aan de Louise de Coligny-hbs Geest in staat oude kanalen te verlaten Oud-Leidenaar predikant in Lapland LEIDEN De heer E. Gort zak, die vroeger in Leiden heeft gewoond, zal op zaterdag 19 juni tijdens een dienst in het kader van een nationale conferentie van de Unie van Zweedse Bap tisten Gemeenten in Stockholm tot predikant van deze Kerk worden bevestigd. Met hem zul len dertien anderen worden in gezegend. De heer Gortzak, die in Leiden Gereformeerd was en nu lid is van de Zweedse Unie van Baptisten Gemeenten, hoopt in september een kleine Ge meente ergens in Lapland te gaan dienen. De leden dezer Gemeente wonen zeer ver- De heer Gortzak werd in 1936 in Leiden geboren. Zijn belang stelling voor Zweden is altijd groot geweest. In Stockholm keetf hij zes en een half jaar gestudeerd. Hij is getrouwd met een Zweedse vrouio. Volgens de regels van de Unie zal hij de hem toegewezen Ge meente een jaar verplicht moe ten dienen. Maar de heer Gort zak verwacht zelf, dat hij daar wel langer zal blijven, omdat hij het niet wenselijk vindt, een werk-in-opbouw al na een jaar te verlaten. LEIDEN Het fabriekscomplex van de firma Parmentier is omgetoverd tot een modern laboratorium van de Leidse universiteit.' Waar eertijds de sajetafdeling en de ververij waren gevestigd, staat nu het Gaubius Insti tuut. dat onder leiding van prof. dr. C. J. F. Böttcher onder meer onder zoekingen verricht over de chemische aspecten van atherosclerose en trombose. Atherosclerose is een degeneratief proces in de menselijke slag ader wand, dat (vooral wanneer bovendien trombose optreedt, dat wil zeg gen stolling van het bloed in een bloedvat) tot afsluiting van een slag ader kan leiden met funeste gevolgen als hartinfarct en beroerte. Meer dan de helft van de sterftege- allen op middelbare en oudere leef tijd in de westerse landen komt op re kening van de aldus teweeg gebrachte degeneratieve hart- en vaatziekten. Over de aard van het atherosclero- tische proces in de slagaderwand en over het wezen van de trombose is nog slechts weinig bekend. In het Gaubius Instituut wordt getracht een beter in- rljt in deze processen te verkrij gen, door na te gaan welke chemische veranderingen in de slagaderwand op treden bij atherosclerose. welke bio chemische processen daaraan ten grondslag liggen en welke fysisch-che- mische factoren een rol spelen bij trombose. De atherosclierose-werkgroep bestaat thans uit een twaalf tal academici en ongeveer 25 analisten en laboranten. In de afgelopen tien jaren heeft zowel de atherosclerose-werkgroep als de fysisch-chemisohe afdeling van prof. Böttcher gastvrijheid verleend aan enige tiental'en buitenlandse onder zoekers. Deze buitenlanders (afkoms tig uit Engeland. Frankrijk. Duitsland, Zwitserland, Italië er de Verenigde Staten) kwamen meestal om door de groep ontwikkelde methoden te leren kennen; soms ook leverden zij een bij drage tot het onderzoek. Er is nauw contact met tal van bui tenlandse instituten en instellingen, mede doordat prof. Böttcher sinds 1950 een zestigtal voordrachten in het bui tenland (waarvan ongeveer de helft in de Verenigde Staten) gehouden heeft en doordat veel bezoekers uit vrijwel alle landen van de wereld worden ontvangen. Het onderzoek betreffende de chemische aspecten van athero sclerose en trombose wordt onder supervisie van prof. Böttcher ver richt door een werkgroep van de gezondheidsorganisatie T.N.O. Ver der biedt het instituut onderdak aan het onder prof. Böttcher res sorterende gedeelte van het uni versitaire onderwijs en onderzoek in de fysische chemie. De research over atherosclerose en trombose sluit ls het ware aai* op de fysisch- chemische onderzoekingen. Door de aard van de onderzoe kingen heeft het instituut enigszins een interfacultair karakter. Tot de medewerkers behoren dan ook niet alleen chemici van verschillende richtingen (zoals fysico-chemici. biochemici en analytici), doch ook biologen en medici (onder wie een cardioloog). Het is de bedoeling in de toekomst op deze samenwerking tussen specialisten van verschill%nde richting nog meer de nadruk te leggen. met klein ingeweven patroontje 3 kleurstellingen In onze Gordijnen Shop LEIDEN Het nieuwe instituut van de Leidse universiteit, het Gaubius Instituut, is genoemd naar iemand die op zestienjarige leef- tijd van school werd gestuurd, omdat hij niet leren kon. De ouders van Hieronymus David Gaubius vonden dat natuurlijk helemaal niet leuk, maar gelukkig was er een oom in Amsterdam, die bereid bleek zich over de „mislukkeling" te ontfermen. Oom stuurde neeflief naar de universiteit te Harderwijk en daar bleek, dat de leermeesters aan het opleidingsinstituut te Halle de plank aardig hadden misgeslagen. Hieronymus promoveerde name lijk koud drie jaar later in Leiden tot doctor in de medicijnen op een proefschrift, dat algemeen werd geroemd en dat een tweede druk beleefde. De op 24 februari 1705 te Heidelberg geboren knaap deed vervol gens in 1734 zijn intrede als hoogleraar in de geneeskunde en schei kunde aan de Leidse universiteit, waar lüj een belangrijk deel van de taak van de beroemde Boerhaave overnam. Grote bekendheid verwierf een door Gaubius geschreven handboek, dat als het eerste systematische leerboek over algemene ziekteleer wordt beschouwd en dat gedurende een halve eeuw ook in het buitenland als toon aangevend gold. Gaubius was zijn tijd ver vooruit. Eerst thans, twee eeuwen later, is het door de enorme ontwikkeling van de biochemie mogelijk ge worden grote vorderingen te maken in de reeds door hem aange geven richting. OUDE WETERING De geu ren van de net verdwenen vis boer waren nog niet verwaaid toen ik op het NEM-terrein de beste lasser van ons land de hand drukte, de heer G. van Lienden (20) uit Hoogmade, die gauw zijn nog ingepakt visje wegborg. Via de werkplaats bracht hij me naar de kantine. Twee minuten later moesten we ervaren, dat men in het kan toortje sterk is in kortzichtigheid dan gastvrijheid. Nu is het mis schien ook niet zo leuk als werk baas een kampioenlasser onder je te hebben Maar goed, na veel onbeheerst geschreeuw van die niet voor uitleg vatbare kant en rustig blijven van onze kant, mochten lasser Van Lienden en ik dan toch even praten. Op dat mo ment was hij al zeker van het kampioenschap van Nederland maar de uitslag van de Benelux- wedstrijd, waaraan hij ook had deelgenomen, was nog niet be de bedrijfswedstrijden eerste. Hetzelfde gebeurde bij de lan delijke wedstrijden in Utrecht. De vijf besten van de kandidaten die daar uitkwamenmochten later deelnemen aan wedstrijden in Benelux-verband. Die werden ook in Utrecht gehouden, 't Is fantastisch geweest. De dag er voor waren we al naar Utrecht gegaan, waar we royaal werden ontvangen. De volgende dag zijn we vroeg opgestaan om te gaan lassen In het Lascentrum". TTOE ik het er heb afgebracht?" .1-1 lachte de excellente lasser. „Nou, eerlijk gezegd, geef ik me zelf wel een kansje. Zo te zien, had ik het foutloos gedaan maar de foto's zijn natuurlijk beslis- Voor de directie van je eigen bedrijf is het ook een eer. Alleen met je collega's en zo geeft het nogal eens haken en ogen. Dat zal wel een soort jaloezie zijn. „Lui heid wordt altijd bekroond, hoor je soms zelfs zeggen". TTVE zijn met z'n zessen thuis," begon de vrij lange Van Lienden krullend donkerblond haar en een rustige oogopslag. „Vader zit in de bouw. Zelf ben ik gelijk na de lagere school in Alphen aan den Rijn gaan wer- te, zeiden ze: Afblijven.' Maar ken bij De Vries Lentsch. Daar eindelijk mocht het dan toph heb ik lassen geleerd, 'k Had me toen ze zagen, dat ik prima kon er voor opgegeven omdat het me lassen. wel aantrok. Maar als ik in 't Daarna ben ik bij de N.E.M. begin maar een lastang aanraak- gaan werken en hier werd ik bij LEIDEN Binnenkort zullen in Leiden en omgeving verkeerstellin gen worden gehouden. Het betreft hier tellingen, die verband houden met een onderzoek van de EEG en tellingen in het kader van een vergelijkend verkeersonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek in de grotere steden van ons land. De EEG-tellingen staan in ver band met tariefkwesties die momen teel in studie zijn bij de EEG. Het gaat er namelijk om normen te vin den voor het omslaan van de kosten van wegen over de diverse voer tuigsoorten. Medewerking wordt verleend door Leidse scholieren, studenten en amb tenaren. Op dinsdag 8 juni, maandag 5 ju li. vrijdag 3 september en zaterdag 30 oktober zullen olm. 60 leerlingen van het St. Agnes-Lyceum worden ingeschakeld, op woensdag 16 juni en donderdag 1 juli plm. 60 leerlingen van de cpenbare ulo-school aan de Plesmanlaan. De tweede serie verkeerstellingen zal zich over een periode van een jaar uitstrekken en worden gehouden volgens het zogenaamde „dubbele- cordon-systeem. Er wordt name lijk een net van 13 telpunten uitge- 7,et rond de bebouwde kom van Lei den. Oegstgeest en Leiderdorp, als mede 15 telpunten rond de Leidse binnenstad. De tellingen zullen deels mecha nisch en deels visueel worden uitge voerd. Op de eerste teldag (donder dag 10 juni) wordt medewerking verleend door plm. 100 leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Ka- gerstraat. Ook op 16 september zal een dergelijke omvangrijke telling worden gehouden. Prof. Poulis over moderne elektroniea I LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr N. J. Poulis, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de experimen tele natuurkunde aan de Leidse uni versiteit, zijn ambt aanvaard met een rede over ..Natuurkunde en elektro nica". uitgesproken in het Groot- I Auditorium. Professor Poulis gaf een kort over- zicht hoe de elektronica in de eerst* decennia van deze eeuw gegroeid is J uit verschillende natuurkundige on derzoekingen. Door deze ontwikkeling deed in de jaren tussen de beide we reldoorlogen de radio zijn intrede in het dagelijks leven. De toepassingen van de radiotechniek in natuurkun dige laboratoria bleef echter nog be perkt. Gedurende de tweede wereldoorlog heeft een stormachtige ontwikkeling plaats gehad zowel op het gebied van de gewone radiotechniek als op dat van de radar. Daardoor wordt tegen woordig in alle laboratoria veelvuldig gebruik gemaakt van de elektronica. Eindexamen gymnasium LEIDEN Na verlengd examen slaag de alsnog voor het eindexamen gymna sium B: mej. I. J, Zeeman te Leiden. Ook in Amsterdam gefluorideerd water DEN HAAG De .staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels. heeft de gemeente Am sterdam vergunning verleend voor flno- ridering van het door de gemeente**. terleidingen geproduceerde water. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden. Telefoon 23405. ZATERDAG 5 JUNI 1965 NIEUWE LEIDSE COURANT Toegelaten (ol r.k. lyceum St. Bonaventura In nieuw instituut te LEIDEN In vier jaar Het Gaubius Instituut is geografisch een onderdieel van het provisorium Schelpenkade. .Het fabriekscomplex van de firma Parmentier werd. nadat het woonhuis Witte Singel 103 reeds was aangekocht, in 1961 de universi teit aangeboden. De universiteit heeft de haar toen geboden gelegenheid direct met beide handen aange grepen, omdat hier de mogelijkheid lag enige instellingen die bijzonder gehindierd werden door ruimtenood door middel van een voorlopige oplos sing te helpen. Prof. Böttchers afdeling fysische chemie II deelt dit provisorium met de voorkandidaatsopleiding natuur kunde, het rijksherbarium en de af deling biofysica. In minder dan vier jaar tijds tussen de geboorte van de idee en de voltooiing van de uitvoe ring is voor de universiteit een nut tige ruimte van 8160 vierkante me ter beschikbaar gekomen. LEIDEN Deken Haring van de R.K. Kerk trad gisteravond vóór de oecumenische samen komst in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur in zijn pastorie als gastheer op tijdens een brood maaltijd, waarvoor Rooms- Kath. en Oud-Kath. priesters en Herv., GerefRemonstr. en Doopsgezinde predikanten wa ren uitgenodigd. Het smaakte de plaatselijke geestelijkheid goed en er heerste bovendien een collegiale, ongedwongen- sfeer. Aan de tafel op de voor grond ziet u deken Haring (tweede van rechts) geflan keerd door ds. Vossers (op de hoek) en ds. Poort. Aan de achterste tafel zit dr. Dron- kert (op de rug) links op de hoek. Aan de andere kant van •r. Sasscnheim: Janny Baming, voorscnoten: Corinna Bastiaan. Katwijk a d Rijn; Patricia Bauer. Leider: Tineke Bave- laar Oegstgeest; Hendrik Jan van den Berg. Warmond; Eric Bink, Leiden; Frane Blauwendraad. Koudekerk a Rijn; Marty Boddé, Leiderdorp: Bastiaan Boere. Leiden; Betty van der Boon. Leiden. Dlrk-Ja- Booy. Noordwijk aan Zee: Hele Bosschei Brederode. Lelder- _jrp: Bert Brugnvans, Leiden; Marjan Bruinsma. Leiden; Els de Bruijn. Leider dorp; Rob Cannoo. Leiden: Davld Crama. Valkenburg; Hetty Crama. Sassenhelm: Lin da Dool. Leiden Linda Drees. Voorschoten; Rónel den Dubelden. Leiden: Theo van Duyn. Noordwijk aan Zee: Karen Dijkstra. Leiden: Marian Frtjling, Oegstgeest. Bart Gerbranda. Wassenaar; Kees van der Gies- sen. Leiden; Leendert de Goeij. Oegstgeest; Petra van Goozcn. Hoogmade: Ariënne de Graaf. Wassenaar; Hester de Graaf. Lel den: Tineke Hak. Wassenaar; Corrie Hak kenberg. Leiden: Mieke Harteveld. Leiden: Rini Harteveid. Leiden: Arend-Jan Haze- noot, Noordwijk aan Zee Kees-Piet Haze- noot. Noordwijk aan zee: Chariot van Heer den. Leiden; Marga Helmich. Leiden; Hetty Heijdemann. Leiderdorp: Sietske van Heij- ningen. Leiderdorp: Petra Hoogeveen Lel den: Henny Hoppenbrouwer. Leiderdorp: Cor van den Hout. Lelden: Lente Huls kamp. Oegstgeest: Anneloes Jongeieen. Leiden: Thérése Katz. Leiderdorp: Paul Klein. Oegstgeest: Wil Kleinman. Lelden; Loesje Klippel. Leiden Ludi Koenen Sas- senheim Maya Kok. Voorschoten; Irena Kornet. Katwijk aan Zee: Tineke Keulen. Leiden: Nelleke Kruyne. Leiden: Carla Laarhovt 'MIHH Looze. Wassenaar; Govert Louwrtejr. Lei den: Maara Makstenieks. Oegstgeest; Suza Meijer, .éaseeohenn: eTifia: Meijering, Voor schoten; Anuélies Mever». Lisse; Ineke Mioch Leiden: James MoUet, Leiden; Cobv Mos Voorschoten Caroline Muilwijk. Oegstgeest; Mieke Mulder. Leiden: Anneke Naeyé. Lei derdorp; Gert de Nooy. Leiden; Marijke de tafel van rechts naar links ds. Bouter, ds. Van Achterberg, mevrouw Van Achterberg en ds. Kloek. Allen waren na afloop de gastheer dankbaar voor zijn liefdevolle geste. Foto N. v. d. Horst LEIDEN De Lodewijkskerk aan het Steenschuur was gisteravond ge heel met Rooms-Katholieken en Pro testanten bezet voor een samenkomst de Oecumenische Raad Leiden en het Dekenaat der R.K. Kerk ter gelegenheid van Pinksteren. Nadat ds. Kloek. Herv. predikant een introïtus had uitgesproken en psalm 96 had gelezen en de aanwezigen het gezang „Geest des Heren, kom van boven" hadden gezongen, sprak ds. Van Bil- derbeek. Doopsgezind predikant, staan de vóór het altaar, over de doorwer king van de Geest in het persoonlijk leven van de christen. Wij mogen geloven, dat aeher de doop. het avondmaal, de belijdenis, de prediking en ons zingen in de Kerk de Geest werkzaam is, maar de leden der Kerk zullen de Geest in hun eigen leven ook zichtbaa moeten maken, in blijdschap, liefde, hoop en eenheid. Ieder van ons zal getuige moeten zijn, ook mei tie handen en de voeten, al dus de pre<fj}cant. De enkelingen moe ten spreken. Dan zal- <le Kerlc méér spreken dan in -haar documenten. De Geest is in staat, oude kanalen fe ver laten èn de omringende landerijen bloeiend te maken. Geen museumstuk Studentenpastoor Van Well merkte op, dat de Kerk geroepen is de kaar ten opnieuw te schudden. Het geloof is geen museumstuk. Nieuwe oriënte- tering in het geloof is nodig. Het een voudige, gelovige Godsvolk is wt be- weging gekomen en verlangt ant woord op zijn vragen en problemen. De Kerk dient leiding en hulp te ge- De pastoor zag de werking van de Geest in het feit dat het Godst'olk het geloof als museumstuk achter zich laat en vragen stelt over zijn eigen levenMisschien is Nederland wel het land bij uitstek dat op de Kerk af stormt en antwoord verwacht op de levensvragen. Gods volk moge door gaan met lastig te zijn. zo wenste de pasoor. Dan zal het niet terugzinken in onverschilligheid. Het Alma Mater-koor verleende aan deze samenkomst van drie kwartier medewerking. Aan h$t slot werd hei gezang „Daal. Schepper, Heil'ge Geest, daal af" gezongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3