Nieuwe Leidse Courant Astronauten: alles is in orde Duizend Vietcongs zijn omsingeld Dijken vragen aandacht Grissom Vandaag: alles naar wens Politie-agenten met wit schuim bespoten tHoogeHuys las koppen uit kranten voor Dirk B.: ,.Ik heb t gedaan' Commentaren PINKSTERTREK IS WEER OP GANG Openbaar vervoer zal worden bevorderd S^F* nraeteur: F. OIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD ■stigk it ghebleven rt in teghenspoef!" Zaterdag 5 juni 1965, 46ste jaargang Hogere middag- temperaturen De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog weer met bi de loop van de dag op de meeste plaatsen zonnig weer met ho gere mlddagtemperaturen dan gisteren. 58936 1 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendieiist bezorging ^.1 8.00— 19.00 0 Vogel Heil'ge Geest, neerdalend op de hoofden van wie de Heer beloofde: „Ik laat u niet verweesd, in rouw en droefheid achter" o Trooster, wie verachtt' er een zo verrukkend feest! Want Gij zijt zelf de Heer die van ons werd genomen, nu tot ons weergekomen, een vogel, schoon en teer, die naar ons toegedreven wil nest'len in ons leven voor nu en immermeer. Leef in ons, Heil'ge Geest, woon, Vogel, in ons midden; ons zingen en ons bidden, onmachtig en bevreesd, wil 't op uw wieken dragen tot aan Gods hart, dit vragen wij u het allermeest. AD DEN BESTEN. Commissie moet waken DEN HAAG Minister Suurhoff heeft n technische adviescommissie voor dc waterkeringen ingesteld, „aangezien dc veiligheid van gebieden die door water keringen worden beschermd, in toene mende mate de aandacht vraagt". Voorzitter is prof. ir. P. Ph. Jansen te Delft, secretaris ir. A. de Graaff, hoofd ingenieur voor bijzondere diensten van de rijkswaterstaat. Nog is niet definitief beslist over de vervanging van de Spijkenisserbrug, al gaan de gedachten thans uit naar tunnel onder de Oude Maas. Aldus schrijft minister Suurhoff aan de Eer ste Kamer. Minister Suurhoff heeft besloten het Kanaal door Voorne voor alle scheepvaart te sluiten, vermoedelijk in twee fasen tussen 1965 en 1967. Wel licht krijgt het kanaal recreatiebestem- Wanhopige poging tot doorbraak SAIGON Een uit 800 tot 1000 man bestaande Vietcong-eenheid doet op het ogenblik wanhopige po gingen om uit de omsingeling van Zuidvietnamese regeringstroepen te ontsnappen. Dozijnen Amerikaanse hef schroef vliegtuigen zijn naar het gevechtsterrein in de provincie Dinh Toeong op 85 km ten zuidwesten van Saigon gedirigeerd om het de Financieel Zwitserland in rep en roer Schorsing en ontheffing van Max Hommel BERN De schorsing en ontheffing van Max Hommel als voorzitter van de door dc Zwitserse regering ingestelde Bankraad, heeft gisteren grote beroering gewekt in de Zwitserse financiële we reld. Hommel wordt verweten te hebben ge handeld in strijd met zijn officiële ver plichtingen door de Spaanse financier Munoz de gelegenheid te geven grote sommen gelds van twee grote banken te lenen, waardoor de banken genoodzaakt waren uitstel van betaling te verzoeken. Het betreft hier de Schweizerische Spar und Kreditbank in St. Gallen en de dochteronderneming de Banque Gnè- veoise de Commerce en de Credit. Mu noz, die afgelopen maandag werd gear resteerd, leende het geld nadat hij een meerderheidsbelang verkreeg bij twee genoemde banken. (Het Openbaar Ministerie heeft van de regering opdracht gekregen een onder zoek in te stellen naar deze affaire. De Zwitserse Banraad is een toezicht houdende instelling, waarvan de leden door de regering worden benoemd. De heer Hommel is zelf directeur van een bankinstelling. Subsidies tegen watervervuiling DEN HAAG Minister Suurhoff be looft in zijn memorie van antwoord aan de eerste Kamer subsidies om plaatse lijk of regionaal watervervuiling tegen Telefoontje met thuis Vreemd voorwerp gesignaleerd Om beurten vier uur slaap HOUSTON Zaterdagochtend ging met de Amerikaanse ruimte-tweeling McDivitt en White alles nog steeds naar wens. Zij hadden inmiddels, toen zij vrij dagavond aan hun 23ste van de voorgeno men 62 rondjes om de aarde begonnen het Amerikaanse verblijfsrecord in de ruimte dat in mei 1963 door Gordon: Coo per werd gevestigd, reeds gebroken en ook het duurrecord van de Russen voor meer dan een persoon dat op naam stond van de kosmonauten Belyayev en Leonev, die in maart jongstleden dit presteerden. Hun „lijfarts", dokter Charles Berry, was nog steeds tevreden over hun fysieke toestand. Met hun eten en slapen ging het volgens de dokter uitstekend. Bea ontslaat kruiers LONDEN De British European Airways (BEA) heeft gisteren 300 sta kende kruiers ontslagen. Zoals ge meld, moest deze luchtvaartmaat schappij verscheidene vluchten o.m. naar Amsterdam, afgelasten, w door 12.000 reizigers zijn gestrant. De stakers hadden geen gehoor ge geven aan een bevel van de vakbond weer aan het werk te gaan. Aanval van weerbarstige exploitant EINDHOVEN De politie heeft gis teren aan de Sint-Romboutstraat drie mannen gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Zy zullen dinsdag voor de officier van justitie in Den Bosch worden geleid. Zij hadden vUf politie agenten met schuimblusapparaten be spoten met natrium-bicarbonaat. kleve- LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING rig wit schuim dat gebruikt wordt om ;n brandhaard te verstikken. Reeds enige tijd leverde het gemeen tebestuur van Eindhoven slag met de exploitant van een benzinepomp, die daar zonder vergunning goedkope su- perbenzine verkocht in opdracht van Tilburgs bedrijf. Nadat gemeente arbeiders de vorige week de benzine pomp hadden afgebroken en meegeno- en een sloper met een pneumati sche boor het pompeiland had gesloopt, liet de exploitant een tankauto aanruk- om aldus met de benzineverkoop te kunnen doorgaan. In één oogopslag Kameroen klaagt over vervolging pag. 2 Nieuws achter het nieuws pag. 5 Verdeeld huuradvies pag. 7 „Stop met toeristen" pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: - Spionageverhalen - Zendingsfeest - Christiaan Bor - Edelstenen - Zomerfoto's maken Verzet Gisteren wilden gemeente-arbeiders de tankauto tn de in de grond zittende tank verwijderen, maar nu antwoordde exploitant met zijn twee helpers met verzet. Met schuimblusapparaten werden de mensen van de gemeente teruggedreven. Toen er politie-assisten- tie kwam, werd de exploitant gesom meerd niet te spuiten, doch deze gaf de volle laag. De tegenpartij doorstond deze aanval en ging door de schuim- stralen heen tot een tegenaanval over met als resultaat dat de drie mannen overmeesterd werden. Later op de dag zijn tank en tank wagen op last van het gemeentebe stuur verwijderd. mmmmmmm Ene. Imnort MAHONIE LADENKASTJE 695,— HOEKKAST 525,— FAUTEUIL 565,— Hoogwaardige kwaliteit. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 HOUSTON James McDivitt en Edward While draaien nog steeds hun rondjes om de aarde en maken het prima. Ook na hun tweede dag loopt alles vrijwel volgens plan: slechts één ronde zyn zy op het schema achter geraakt, gevolg van hun (vergeefse) pogingen gisteren om het ge plande „rendez-vous" met de rakettrap te organiseren. Ongewild hadden zy gisteravond echter tóch nog byna een ruimte-ontmoeting. Een opge wonden McDivitt meldde over de boordradio een voorwerp te zien „waar- •uit grote armen staken". De stand van de zon belette hem echter het goeïf te bestuderen. Waarschijnlijk was het vreemde voorwerp een Amerikaanse satelliet van het type Pegasus, dat uitstekende antennes heeft, die tot doel hebben meteorieten in de ruimte te registreren. Artsen van het grondstation in Houston hebben verklaard, dat de conditie van beide astronauten uit stekend is. Tijdens de eerste 24 uur van hun vlucht hebben zij twee Moorcl in Rockanje (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Na tien dagen te hebben volgehouden dat hij de Rotter damse reder James van Hoey Smith op 't landgoed Strypemonde te Rockan je niet met messteken om het leven heeft gebracht en verder hardnekkig te hebben gezwegen, heeft de 56-jarige bos- arbeider Dirk B. in een gesprek met de officier van justitie mr. I. H. van de Roemer eindelijk toegegeven, dat hij de heer Van Hoey Smith op de fatale woensdagochtend van verleden week heeft gesproken. Even later gaf Dirk B. bovendien toe ,.dat hij het had ge daan." Om vervolgens echter weer terug te keren tot zijn stug volgehou den „ik weet het niet" en er verder het zwijgen maar weer toe te doen. Dirk B. had tot dusverre niet anders gezegd, dan dat hij die woensdag de heer Hoey Smith in het geheel niet had gezien. Mr. Van de Roemer wil deze verkla ringen nog niet beschouwen als een be kentenis, daarvoor zyn zy te vaag en te weinig zeggend. Ook het motief ls nog een raadsel. In derdaad heeft Dirk B. onenigheid gehad met het slachtoffer, dat zijn werkgever was. Die onenigheid betrof een loonge- schil en dat acht mr. Van de Roemer geen voldoende reden voor B. om zich daarover zó op te winden dat hij zijn werkgever uitsluitend daarom zou neer steken. Bekend is eveneens, dat het slachtof fer vaak aanmerkingen had op B.'s werk het is bekend, dat hij over het algemeen bij zijn werknemers niet ge liefd was maar ook dat acht mr. Van de Roemer geen voldoende motie! Vrijdag is B„ die enkele dagen gele den is overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam, voor de raad kamer van de Rotterdamse rechtbank geleid. Moordzaak-Corrie Hofman Ook ruwheid-delicten van verdachte J.K.? EINDHOVEN Gisteren is de ver dachte in de moordzaak Corrie Hof man door de politie naar Den Bosch gebracht ter voorgeleiding aan de offi cier van justitie. Hij is daar in het huis van bewaring opgesloten. Op het ogenblik zijn nog enkele onderzoeken gaande naar elders in Nederlandse ge pleegde ruwheid-delicten, waar moge lijk de verdachte J. K. ook debet aan kan zijn. maaltijden van kip- en fruitsla ge nuttigd en ieder driekwart liter wa ter gedronken, waartussen zij op beurten vier uur sliepen. Tijdens de vlucht staan beide ruimte vaarders vrijwel constant in contact met de verbindingsman op de grondibasis: de astronaut Virgil Grissom. In een van die gesprekken gaf White nog enikele bij zonderheden over zijn uitstapje van 20 minuten in het heelal White beschreef de „levendige blauwe wateren" van de Golf van Mexico en de Caribische Zee. Duidelijk had hij Hous ton, de Galveston-baai en zelfs Clear Lake, een kleine lagune in de buurt daarvan gezien. Het ruimtegeweer had het hem veel gemakkelijker gemaakt zich buiten de capsule te bewegen. Als hij het niet gebruikte, zei hij, kostte het hem veel moeite zich te verplaatsen. White vertelde verder, dat hij ook ge lopen had op dat deel van de Gemini-4, waarin zich de instrumenten bevonden. jongens baseball-club, waarvoor McDivitits 8-jarige zoon Mike speelt, de Falcons met 32 hadden versla gen. McDivitt zelf sliep op dat moment. Ook las hij de kop voor uit de Hous ton Post van gisteren: „Hé, Ed, kom asjebiief terug in de cabine!", een kop, aarom White luid moest grinmeken. Een sensatie was het vijf minuten du rend rechtstreekse telefoongesprek van de astronauten met hun vrouwen (zie ook elders in dit nummer), een experi ment, dat nog niet eerder was gedaan. Het gesprek had plaats tijdens de 17de omwenteling, terwyl de capsule boven Californië zweefde. De moeilijkheden met het luik in de cabine zijn inmiddels nog steeds niet op gelost. Nadat White gisteren zijn ruimte- tyitftapje had gemaakt bleek het ont- 9n4ppirïgsluik slecht dicht te gaan door dat een veer defect was geraakt. Samen hebben beide astronauten er geruime geprutst, maar toen zij het een maal dicht hadden, bleek het niet meer open te gaan. Daardoor konden zij de verpakking van hun voedsel en de etens- meer naar buiten werken. (Voor vervolg zie pag. 7) Vietcongs onmogelijk te maken te ontsnappen. Bij de gevechten den de guerrilla-strijders, volgens de eerste berichten, zware verliezen hebben geleden. Onder de rege ringstroepen zijn, aldus de berichten, al elf doden en 24 gewonden geval len. Een hooggeplaatste Amerikaanse mi litaire woordvoerder heeft gisteren dui delijker dan ooit laten doorschemeren, dat de Amerikaanse gevechtstroepen die in Vietnam bevinden tezijnertijd ac tief aan operaties tegen de Vietcongs zullen gaan deelnemen. Hij zei in Saigon tot verslaggevers, dat de tijd zal aan braken dat de Amerikaanse troepen „hun rol zullen spelen". De woordvoerder verklaarde dit kort nadat Amerikaanse mariniers die tot dusver slechts met een defensieve taak belast zijn een aanval van de Vietcong op twee belangrijke bruggen in de buurt van de luchtmachtbasis Da Nang hadden afgeslagen. Op de basis werd dit het hevigste gevecht voor de mariniers genoemd sinds deze tien we ken geleden in Zuid-Vietnam arriveer den. Geschil opgelost Intussen is bekend geworden, dat de politieke crisis in Zuid-Vietnam opgelost De regeringsleiders hebben gisteren ereenstemming bereikt over een po litiek geschil dat al ruim een week be stond over de vervanging van twee nieuwe ministers. Premier Qoeat wilde namelijk nieuwe ministers van binnen landse zaken en van economische zaken benoemen, maar stuitte daarbij op ver- an president Soe-oe, die deze maat regel ongrondwettig achtte. In een gis teren uitgegeven verklaring wordt nu gezegd, dat overeengekomen is. dat de premier voor deze ene gelegenheid ge machtigd wordt de tiwee ministers te ontslaan en vervangers aan te wijzen. resten niet i Voetbal en geen baldadigheid... TEXEL De vroegste sport wedstrijd zou vandaag in Den oom op Texel worden gespeeld. Het hoofd van de openbare lagere school daar, de heer Jak van Wol- feren, zou reeds om vijf uur voor middag twee jeugdelftallen in het veld brengen. Daarmee wil hij de „luilak"-baldadigheid tegengaan, hetgeen op het op toerisme inge stelde dorp uiteraard zeer welkom T^NKELE jaren geleden liet 'n voor- aanstaand en leidend politicus het was de president van de Ver enigde Staten een ernstige waar schuwing horen. Ontsnapt, zei hij, de geest uit de fles, dan krijgen wij hem er waarschijnlijk nooit meer in. De leidende politicus doelde op de krampachtigheid waarmee de grote staten elkaar tot telkens nieuwe, tel kens ook heviger atoomproeven dre ven. Dat alles leek vertoon van macht op de achtergrond echter was machteloosheid: men was in een dwangproces geraakt. Het was wel een sprekend, echter niet het enige bewijs van de menselij ke machteloosheid, zij is er allerwe gen. Er is machteloosheid in het be naderen van elkaar, in het wegnemen van wantrouwen en achterdocht, in het voorkomen van conflict en in het scheppen van harmonie. Bij de komst van het Pinksterfeest wordt men zich dit telkenjare te klemmender bewust. Maar bewust wordt men zich dan tevens van het troostende, het opbeurende, dat in dit feest besloten ligt- Het kerkelijke jaar is door feesten gemarkeerd. En van die feesten is het Pinksterfeest het laatste. Want het is het feest van de Geest die kwam om te blijven. Om te blyven in onze menselijke machteloosheid Deter gezegd: om die menselijke machteloosheid te doorbreken, om de mens te helpen uit de impasse waarin hy was beland. Zoals van die andere kerkelyke feesten mag ook van dit feest de krant niet zwijgen. Er is genoeg te melden van menselijk tekort in de volkerenwereld, maar ook in heel wat kleinere omvang. Feitelijk ligt dat alles in hetzelfde vlak, of het nu groot is dan wel klein. Het vlak is hetzelfde. Maar de geest is gekomen. Gekomen, zodat alles anders kan worden en opdat wij uit Hem zouden leven. Dit laatste is wel een voorwaarde, wil de aanwezigheid van de Geest en Zijn werking in de wereld dui delijk en kennelijk gestalte krijgen. Zijn wonen in ons zal dan leiden tot een werken in ons en daarom ook dóór ons. Ook nu zou er nog zo heel veel an ders kunnen zijn. Er is zoveel dat niet zo behoeft te zijn als het is. De Geest echter is gereed om te werken daar waar men zich voor Hem open stelt. Waarom deze openheid dan niet nagestreefd? Hij is er, en ook nu is Zijn aanwezigheid niet iets oin onbewogen onder te blijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bollen staan niet meer in bloei, de Keukenhof is dicht. Maar toch zijn ze gekomen, de tienduizenden toeristen. Wel niet in zo'n groten getale als in het Paas weekeinde, maar de stroom was toch weer omvangrijk. Gistermiddag al begon de trek en vandaag werd i voortgezet: en masse trok men naar de Pinksterweekend-bestemming. Meestal lag die ergens aan de kust, veel ook in het midden van het land. Over de wegen gleden weer eindeloze auto-files en in de bermen werden weer de tenten opgeslagen. Meer dan in het Paasweekeinde ligt het accent ditmaal op het binnenlandse toe- In verschillende delen van ons land werd vandaag zaterdag voor Pink steren weer luilak gevierd. Tegen middernacht werden in Zaandam de brandstapels ontstoken. De luilakvu ren laaiden hoog op, zoals hier in de Heyermansstraat. Prins Bern-hard zal woensdag in het Hilton-hotel te Amsterdam de jaarlijkse onderscheiding „het zilveren stuurwiel" uitreiken aan drie personen die zich voor het automobilisme byzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. DEN HAAG Het openbaar vervoer moet vooral in het verkeer tussen woon- en werkgebied worden bevorderd, zo menen minister Suurhoff en zijn staatssecretaris Posthumus. „Met name de in economisch, sociaal en cultureel opzicht zo waardevolle centrumfunctie van de binnensteden" achten de bewindslieden bedreigd door de groei van het autopark. Vooral in de grote steden zal een onbelemmerd gebruik van de particuliere auto steeds bezwaarlijker worden. risme, Buitenlanders - en vooral Duit sers - zyn er natuurlijk ook weer. maar de grootste groep weekend-vierders wordt toch wel gevormd door de Neder landers Vol Vandaag al waren de terrassen overal langs de kust overvol, evenals trouwens vele hotels en pensions. Het weer was daar in niet onbelangrijke mate oorzaak van: evenals vorig jaar in dit weekeinde scheen er een vrolijk warm zonnetje, dat menige hemdsmouw omhoog deed gaan en zeer velen zelfs een bad deed nemen in het - toch nog wel wat koude - Noofdzee- ANW en VVV verwachtten niet, dat er nog moeilijkheden zullen ontstaan met de logiesverlening De meeste hotels hebben nog wel plaatsen over, evenals de pensions. Zon Of dat zo zou blijven was echter nog een vraag. Want ook vanavond worden nog grote groepen vakantie-vierders verwacht. Daartoe uitgenodigd door een warme lentezon, die als De Bilt gelijk krijgt de komende dagen geen verstek zal laten gaan VOLAUTOMATISCHE N.V. Europoort moet op IJmond wachten DEN HAAG Al het mogelijke zal worden gedaan om dc nieuwe toegang tot Europoort in 1970 gebruiksklaar te maken. Tegenvallers by dc havenwerken In IJmuiden die meer geld kostten dan voorzien was. heeft het onmogelijk ge maakt dit jaar nog met de voorberei dingen voor Europoort te beginnen. Eenmaal begonnen mag het giganti sche werk aan Europoort niet door fi nanciële beperkingen worden vertraagd. Daarom wordt enige terughoudendheid betracht. De aanlegkosten worden glo baal op 340 miljoen gulden geschat. Dit deeldt minister Suurhoff aan de Eerste De Chinese premier Tsjoc En-lai is gisteren voor een vierdaags bezoek in Dar Es-salaam aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door president Julius Nyrere.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1