Nieuwe Leidse CoMraiat 'Zwemmen' naar trap van Titan-raket V.S. keuren actie van Israël af Nieuw aspect bij ruimtetoeht Ook een rendez-vous bij knipperlicht Geziene chef lichtte Dordtenaren op Burgemeester Bogaardt honorair stationschef Soekarno:Ik moest worden vermoord Commentaren weerbericht Drie kleine kinderen zaten opgesloten Zaterdag 29 mei 1965. 46ste jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh i> gheblewen miin hart in teghenipoef!" 3,35, p.kw. 10,05 Elektronische Urgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 KAAP KENNEDY James McDivitt en Edward White zullen voor de Amerikanen enkele spectaculaire jobs moeten opknappen in de ruimte. Edward White zal bij de tweede omwenteling van de Gemini-4-capsuIe rondom de aarde door een patrijspaspoort de ruimtecabine Linoz verlaten en daarmee zal hij dan de onlangs geleverde prestatie der Russen moeten evenaren. Maar de mannen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA hebben gisteren nog een andere sensationele han deling aangekondigd.. McDivitt en White zullen hun ruimte vaartuig moeten manoeuvreren in de buurt van de op ongeveer honderdtwin tig meter achter hun cabine in de ruimte voortzwevende uitgebrande tweede trap van de Titan raket. Op dat ogenblik zal Edward White zich buiten de Gemini bevinden, slechts met de capsule ver bonden door een koord van zeven meter lengte. White zal zich in iedere richting kunnen bewegen dankzij een kleine ra ketmotor, die op zijn rug bevestigd is. NEW YORK/AMMAN De Ver. Staten hebben zich in een verklaring afkeurend uitgelaten over de door Israël gepleegde represaille op Jor daans grondgebied. De Amerikaanse regering wijst er op dat er voor ge schillen een instantie van de VN is. „Overgaan tot geweld is uitermate te betreuren". Koning Hoessein heeft de Grote Vier middels hun ambas sadeurs laten weten dat de Israëlische „agressie" ernstige gevolgen voor de vrede in het MiddenOosten en in de hele wereld kan hebben. De Jordaanse strijdkrachten hebben bevel gekregen „met de grootst moge lijke hardheid en vastberadenheid" op te treden tegen verdere agressie van Is- Muis deed dienst als kabeltrekker LONDEN Technici van de telefoondienst in Londen hadden ai van alles geprobeerd om een kabel door een tien meter lange buis te peuteren, het lukte niet. Totdat een van hen, na even ach ter zijn oor gekrabd te hebben, op een idee kwam. Hij ving een van de ter plaatse uanwezige talrijke muizen, bond een trek- draad aan de staart en joeg het diertje door de buis. Zijn maat ving het aan de andere kant op, knipte de draad door en gaf het diertje de vrijheid. Of de muis de hierbij in de c.a.o. gestelde vergoeding heeft ontvangen, toerd er niet bij gezegd. Bredase bejaarden worden medisch onderzocht BREDA In Breda wordt ln de zo mermaanden begonnen met een medisch onderzoek van alle inwoners boven de 65 jaar. Alle huisartsen werken aan het onderzoek mee. Het aantal bejaarden, dat voor onderzoek in aanmerking komt. wordt geschat op tienduizend. Breda is de eerste gemeente in Neder land die een dergelijk uitgebreid onder zoek naar de toestand van de bejaarden instelt. In een onaonc >aa Kunstmaan geen profeet? pag. 2 Nieuws achter het nieuws pag. 5 Rusland over Vietnam pag. 5 Sport: Olympia's toer pag 7 Financieel: Philips bleef achter pag- Minister over: leven in de (vuile) Rijnmond pag. 11 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Prins Bernhardfonds Wat moet er gebeuren voor beveiliging van autobussen? Winkelautomaten. raël. Jordanië ontkent verantwoordelijk te zijn voor beweerde sabotagedaden langs de bestandslijn. De Veiligheidsraad is door beide lan den op de hoogte gesteld, maar geen van de partijen heeft nog om een bij eenkomst van de>Raad gevraagd. De Israëlische vertegenwoordiger noemde drie data waarop saboteurs, af komstig uit Jordanië, explosieven in ge bouwen en huizen zouden hebben ge plaatst President Nasser heeft intussen een bijeenkomst gehad met de premiers I Jordanië en Irak die op het ogenblix in de Egyptische hoofdstad zijn voor de conferentie van Arabische premiers. Minister Den Uyl heeft op* schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Son (kath.v.) geantwoord dat niet gesproken kan worden van marktver storing door de import in 1964 ruim 75.000 paar herenschoenen Roemenië. Opdracht White's opdracht luidt dan naar de uitgebrande trap van de raket te zwemmen. Hij zal die stuwraket tot op iets meer dan zes meter mogen naderen. White maakt er als alles goed gaat filmopnamen van en wordt op zijn beurt dan weer ge filmd door collega McDivitt die aan boord van de Gemini blijft. Bij de derde omwenteling zullen de beide Amerikaanse asti-onauten nogmaals een ontmoeting met het raketgedeel te moeten verwezenlijken. Zft blij ven dan in huh voertuig. Om het te rugvinden van het raketstuk te ver gemakkelijken. zal dit krachtige knipperlichten voeren. Record Als deze opdracht ls uitgevoerd, zullen de twee mannen voortgaan met hun ruimtetoeht, die een Amerikaans record moet worden. Zoals bekend is, zullen White en McDivitt vier dagen om de aarde cirkelen vier dagen of precies te zijn: 97 uur en 0 minuten. Het is nog niet helemaal zeker, dat de vlucht donderdag a.s. precies op het vast gestelde tijdstip zal doorgaan. Er is enig uitstel mogelijk. Bij een repetitie, die McDivitt en White vrijdag hielden, werd ontdekt, dat er een onvoldoende batterij- cel aanwezig was in de „machinekamer" op het fundament van de Gemini-4. Die batterij is er een van de zes. die tijdens de ruimtevaart voor de stroomvoorziening in de cabine moe ten zorgen. Volgens Christopher C. Kraft jr.. die de leiding van de Gèmini proef heeft, zou ook zonder die ene cel de reis succesvol kunnen worden uit gevoerd. Hij gaf er echter de voorkeur aan dat dit onderdeel te vervangen. Daarvoor werd het nodig bouten en elektrische verbindingen los te ma ken en men hoopte vanavond dan weer zover te zijn. dat met de nagebootste startoperatie kon worden begonnen. „Rendez-vous" De pogingen om een „rendez-vous" te bewerkstelligen, moeten worden gezien als een onderdeel van de plannen om een mens op de maan te brengen. De bekende ruimtevaart-expert Wernher von Braun zei gisteren in St. Louis, dat het tegen het einde van deze eeuw heel gewoon zal zijn. als er mensen op ae maan leven Von Braun merkte op, dat in die tijd geleerden, ingenieurs en technici bases op de maan zullen bezetten en hun bu ren zullen bezoeken per raketschip. Entering In ieder geval willen de Amerikanen in oktober nog een stap verder met de voorbereidingen op de weg naar de maan gaan. Dan zullen Walter Schirra en Tom Stafford omhoog worden ge schoten. En zij zullen moeten pogen in de ruimte vast te maken met een specia le daarvoor uitgeruste Agena-reket, die afzonderlijk van Kaap Kennedy zal wor den gelanceerd. Dat wordt dus een wer kelijke entering tussen een ruimteschip en een ander voorwerp. Later moet dan nog een contact van twee ruimteschepen tijdens een speciale tocht volgen. Slechts briefje met ..Ha. lm. lui" bleef achter alle Hoofil beviel me niet Aanslag gepleegd op Belgische tv-omroepster BRUSSEL De Belgische tv-om roepster Dominique Krob is donder dagavond bijna het slachtoffer ge worden van een schietpartij. Een 28- jarige tv-kijker, André Messiaen. drong de studio van de Franstalige televisie binnen en loste een revolver schot op haar, omdat „haar hoofd hem niet beviel". De man raakte haar echter niet. Hij werd na zijn daad .overmeesterd door studiopersoneel en na een psychiatrisch onderzoek in hechtenis genomen. Dominique Krob herstelde zich vlug van haar schrik. Enkele minuten na de aanslag kondigde zij het volgende pro gramma aan. een film. getiteld: „Tueur a gages", (de beroepsmoordenaar). Vertrok in stilte naar Canada DORDRECHT De rechtbank heeft gisteren enkele ogenblikken Rijswijk in net N.S. opgenomen Mag meepraten maar moet rapporteren (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Burgemeester drs. A. Th. Bogaardt van Rijswijk is sinds gistermiddag de eerste bur gemeester, die in ons land tot hono rair stationschef is benoemd. Als te ken van waardigheid zette de chef van het exploitatiedistrict zuid-west van de N.S. mr. J. P. A. Ballegoijen de Jong hem een rode hoofdstations- chefspet op. Onder luid gejuich van honderden inwoners van Rijswijk vond dit plaats ter gelegenheid van de opening van het nog niet a bouwde station. Met ingang van de zomerdienstregeling, die a.s. zondag ingaat, wordt Rijswijk opgenomen in de dienstregeling van de N.S. Het stationsgebouw hoopt men in ok tober van dit jaar gereed te hebben. In zijn toespraak zei mr. Ballegoijen de Jong, dat het station Rijswijk onder het beheer van de hoofdstationschef van Den Haag is gebracht. „Om moei lijkheden te voorkomen, heeft de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen besloten, burgemeester Bo gaardt tol honorair stationschef van Rijsu-ijk te benoemen. Dit houdt in, dat hij in spoorwegzaken mag mee praten. maar hij heeft de plicht weke lijks zijn rapport in te dienen bij zijn directe chef. En dat ben ik", liet de heer Ballegoijen de Jong er op volgen. Hij zei voorts, dat de W.S.M. en de H.TM. het station Rijswijk in hun dienstregelingen hebben opgenomen. Rijswijk is door het nieuwe station nu verbonden met het 200.000 km lange spoorwegnet in Europa. Veldwachter Burgemeester Bogaardt zei. dat Rijs wijk reeds in de jaren 1841 tot 1853 met de bouw van een station te maken heeft gehad, namelijk het station H.S. te Den Haag. ..Aangezien de grens van Rijswijk in die tijd bij de Hoefkade in Den Haag lag. zou het station op Rijswijks grond- Bij gelegenheid van de ope ning van het station Rijswijk werd burgemeester Bogaardt benoemd tot honorair stations chef. Zijn directe NS-chef, J. P. A. van Ballegoijen de Jong plaatst de burgervader de pet op het hoofd. gebied moeten worden gebouwd. In 1842 ontving Rijswijk van B. en W. van Den Haag een honingzoete missive, waarbij dit college zo vriendelijk was te wijzen op de voor de armlastige gemeente Rijs wijk opdoemende moeilijkheid, bij het ge projecteerde station voldoende politie toezicht uit te oefenen. Om die reden schreven B en W. van Den Haag: „Bij den stedelijken Raad is de bedenking ge rezen of dusdanige ongelegenheid nlel hel meest gereed weg te nemen zoude zyn door 's-Gravenhage zich de opge- melde vermeerdering van toczigtskostcn te laten welgevallen met behulD van ene andere delimitatie tusschen de twee ge meenten". Zo is Rijswijk, omdat het geen extra-veld wachter kon bekostigen, een groot stuk grondgebied kwijtgeraakt op de 42-jarige C. Chr. van H., voor malig ambtenaar-rechercheur bij de gemeentepolitie, gewacht. Niet om dat men verwachtte, dat hij zou ko men binnenstormen, maar het hoort nu eenmaal zo. Van H., die terecht moest staan, omdat hij zich meer malen aan oplichting heeft schuldig gemaakt, verblijft namelijk al bijna vier jaar in Canada en hij zal er wel niet over piekeren naar Nederland te komen om de drie jaar gevangenis straf te ondergaan, waartoe de of ficier van justitie hem blijkens zijn eis veroordeeld wil zien. Van H. was bij de politie in Dordrecht chef van de vreemdelingendienst. Hij vulde zijn betrekking voorbeeldig. Bij iedereen en vooral in de kerkelijke kring waarin hij verkeerde, stond hij in hoog aanzien. De brief, die de commissaris politie op zekere dag van hem ontving en waarin hij meedeelde, dat hij naar Canada was vertrokken, had dan ook het effect van een bom Geheimzinnig In het diepste geheim had Van H. zijn emigratie voorbereid. Toen zijn meubels •den weggehaald, vertelde hij dat die blauwzuurbehandeling tegen hout- •m moesten ondergaan. Maar de kisten gingen rechtstreeks naar Rotterdam op de Rijndam te worden ingeladen. Op de vooravond van zijn vertrek woonde hij met vrouw en kinderen nog verjaardag van een familielid bij. Niets wees erop, dat hij de volgende dag aats van met vakantie, op weg Canada zou zijn. f60 a f80.000 Er werd natuurlijk terstond eer derzoek ingesteld. Dat bracht aar licht dat de man een aantal mensen voor duizenden guldens had opgelicht met het verhaal, dat zijn vader zulke voordelige transacties in de uien- en aardappelhandel zou kunnen sluiten, als hij maar over gereed geld beschik te Er bleek ook uit. dat hij van schillende winkeliers goederen had be trokken. die hü niet had betaald. In totaal stond Van H.. zoals op de rechts, zitting bleek, voor f60.000 tot f80.000 in het krüt. Er werd een getuige gehoord, een 80- jarige dame. die met haar zuster rond 1 18.000 aan Van H. had geleend. De pre sident vertelde nog, dat men in het huis Van H. een geldkistje had gevonden, rin slechts een briefje zat met de mededeling „Ha. ha. ha". Uitspraak 10 junL Niet weer Om de gemeente Den Haag nu niet weer tot gebiedsuitbreiding aan te sporen, hebben wij de veldwachter die alles op zijn geweten had in 1843, maar meegebracht, zei de burgemees ter. Prompt verscheen een lid van het Rijswijkse politiekorps, die zich in het uniform uit die tijd had gestoken Met het hijsen van de driekleur ver klaarde burgemeester Bogaardt of liever stationschef Bogaardt het stationscomplex voor geopend. I/O LA U TOM A TIS CHE lEMCOru. Moord in Roekan je Bosarbeider blijft ontkennen (Van onze speciale verslaggever) ROCKANJE De moord op de woensdagmorgen op zijn in Rockaje gelegen landgoed Strypemonde werd doodgestoken, is nog niet opgelost. De in verzekerde bewaring gestelde verdachte, de 56-jarige bosarbeider Dirk B., bleef ook gisteren ontkennen. Met man en macht heeft de Rijkspo litie gisteren naar het hakmes gespeudl, waarmee de reder werd neergestoken. Een punt van het mes ls namelijk in het jukbeen van het slachtoffer aange troffen. Het afzoeken van het grot» land goed met speurhonden moest worden ge staakt. omdat de dieren werden gehin derd door dichte braam- en bremstrui ken. Met mijndetectors is men verder gegaan. Gisteravond had de politie een gebied van veertig hectare „afgegraasd". Vandaag zou koortsachtig worden door gezocht. Dirk B.. die naar met zekerheid kan worden aangenomen, de laatste was met wie de bejaarde reder sprak, is gisteren voor de officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, geleid. Vandaag zou de rechter-commissaris. mr J. Meursing. hem een eerste verhoor afnemen. De nieuwe overall, die de bosarbeider bij zijn inhechtenisneming droeg, is door het gerechtelijk laboratorium op even tuele bloedvlekken onderzocht. Er zijn inderdaad kleine bloedspatten gevonden, maar de vraag is nog van wie deze af komstig zijn. Men gaat thans na, of het om dieren of mensenbloed gaat en bij welke bloedgroep de spatten behoren. DJAKARTA Op de jaarvergade ring van de regionale bevelhebbers heeft president Soekarno gewag ge maakt van een Imperialistisch plan hem, de minister van buitenlandse zaken Soebandrio en «le Igercomman- dant generaal Ahmad Yani van het le- te beroven. Als de uitvoering van dat plan onmogelijk zou blijken. :ou een kleine aanval op Indonesië on dernemen om de stromannen gelegen heid te geven tot een staatsgreep. TAE PARTIJ van de Arbeid zal U geen staatssecretaris voor de luchtmacht leveren. Ze is het met minister De Jong niet eens gewor den over de organisatorische opzet van het defensieapparaat. Aan het beschikbaarstellen van een onder minister verbond de PvdA de voor waarde, dat de leiding van onze defensie in meer horizontale rich ting zou worden gewijzigd. Maar minister De Jong voelde daar niets voor. Zijn standpunt is te begrijpen. De door hem geïntroduceerde vertica le organisatie blijkt over het alge meen bevredigend te werken. Dat hebben ook aanvankelijke tegen standers van de gekozen opzet toe gegeven. Materieel is er dus geen enkele reden om de zaak nu weer op de helling te brengen. Vanuit zijn gezichtspunt heeft de minister volkomen gelijk als hij het vertikt om louter politieke redenen de klok terug te draaien terwille van de voormalige oppositiepartij, die nog geen twee jaar geleden haar ver trouwen in hem opzegde. Aan de an dere kant is de weigering van de PvdA om nu actief deel te gaan nemen aan iets wat ze destijds zo uitdrukkelijk van de hand heeft ge wezen, ook wel te billijken. Zij kan zich geen gezichtsverlies veroorlo ven. Misschien komt de gang van zaken de PvdA eigenlijk wel goed uit. Zij houdt er die uiterst-linkse partij leden mee te vriend, voor wie de defensie nog altijd een omstreden zaak is. Weliswaar zal de partijlei ding op de opvattingen van deze crypto-PSP-ers nooit haar beleid baseren, maar juist daarom is de nu ontstane situatie zo betreurens waardig. De PvdA draagt als op één na grootste regeringspartij pri maire verantwoordelijkheid voor het defensiebeleid. Het is daarom onbe vredigend, want onlogisch en incon sequent, dat ze nu buiten de direc te (ministeriële en onderministcric- le) verantwoordelijkheid zal blijven Ze moet die overlaten aan twee politiek-kleurloze vaktechnici, want als de geruchten juist zijn, zal naast staatssecretaris Peijnenburg (die niet tot een politieke groepe ring behoort) straks ook een partij loze onderminister voor de lucht macht worden aangetrokken. Een normale en gezonde ontwikke ling is dat allerminst. Men kan be ter spreken van een eerste vlek op het beeld van de nieuwe regerings- coalitiè. "l/LAK voor de Rijnmondverkiezing liet kan niet toevallig zijn lieeft de VVD een brochure het licht doen zien, waarin zij haar standpunt inzake radio en televisie formuleert en toelicht. Althans voor buiten staanders was het tot nu toe niet helemaal duidelijk wat de liberale visie op dit vraagstuk was alle lawaai ten spijt. Of het stuk nog veel kan uitwerken is echter een tweede. Tijdens de kabinetsformatie zijn in zake radio en televisie beslissingen genomen, die alleen in theorie nog ongedaan kunnen worden gemaakt. Over één ding behoeft nu geen mis verstand meer te bestaan: de libera len maken zich breed voor een natio nale omroep. De clubs, zoals zij de omroepverenigingen in navolging van mevrouw Van Someren lichtelijk de nigrerend noemen, mogen blijven be staan, maar sympatie hebben zij van de VVD niet te verwachten; dat laat ste is de laatste jaren trouwens wel gedemonstererd. Enkele weken gele den vergeleek het Tweede-Kamerlid dr. K. van Dijk de omroepverenigin gen met de bijzondere scholen. Zij hebben recht van bestaan maar al leen naast de openbare scholen. Voor die openbare scholen in casu de nationale omroep kwam hij op. Klaarblijkelijk is het dus niet zo wonderlijk, dat van AR-zijde ver band wordt gelegd tussen de school strijd en de strijd om de ether. Wc trappen bij onze lezers een open deur in wanneer wij stellen, dat de li berale gedachtengang beslist niet de onze is. Aan ons omroepbestel zullen fouten kleven, maar het wortelt diep in ons volksleven. In die zin is het typisch nationaal. (Voor vervolg zie pag. 11) Opklaringen De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen, maar in hoofdzaak in het binnenland ook hier en daar enkele buien. Matige, aan de kust tijdelük krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ■MtaiMiniMa LONDEN. Drie kleine Londensc kinderen, die een week geleden uit hun ouderlijke woning waren verdwenen, zijn gisteren teruggevonden in een berg hok. waarvan de deur achter hen dicht was gevallen. De kinderen waren ver zwakt door honger en een van hen, de driejarige David Adebona, is in ernstige toestand m een ziekenhuis opgenomen. Zijn zevenjarige zusje Julia en hun zesjarig vriendje Michael Leigh staan onder doktcrscontrole, maar konden naar huis terugkeren. De drie kinderen werden ontdekt door de werkman Peter Isaacs. Deze liep gisteren over het erf van een verlaten huis op enkele honderden meters af stand van hun woningen in de morsige, lelijke wijk Paddington. In een berghok hoorde hu huilen. Het hok, dat slechts ongeveer 1.10 meter breed ongeveer tachtig centimeter diep en even breed was, werd door de vroegere' bewoners van het huis gebruikt als opbergplaats van de vuilnisemmer. Isaacs vertelde, dat de drie kinderen te zwak waren om te zeggen wat er was gebeurd. Hun ouders hadden reeds aangenomen, dat zij om het leven gekomen waren. J 1 ,cve"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1