S3 0 7 1 STOP'NTUGER IN UW TANK! SPELDJES! £sso Minister Bogaers: spring voorzichtig om met de schaarse ruimte Visser t Hooft commandeur Derksen trekt zich terug uit Amerikaanse film Architect onderweg naar een nieuwe status Jeugdherbergen worden steeds meer bezoeht Britse film >The Knack' beste film In overleg zorgvuldiger met elkaar omgaan Commentaar nieuwe leidse courant 11 zaterdag 29 mei 1965 Duurzaam kritisch zijn in Rijnmond: Vervullen vacatures reeds nu een moeilijke zaak ROTTERDAM Tot de totaalvisie van Rijnmond behoort in de eerste plaats een duurzaam kritische instel ling tegenover het gebruik van het meest kostbare goed in zijn gebied: de grond, de werk-, woon-, ontspan- nings- en verkeersruimte. Het komt erop aan, dit besef ook te laten re sulteren in een zeer selectief uitgif- tebeleid, gericht op een optimale aanwending van de schaarse ruimte. Dit zei de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, gisteravond in een vergadering van de Rijnmond centrale van de KVP. Hoewel zich van Ridderkerk tot vóór de kust van Rozenburg over een lengte van bijna veertig kilometer een vrijwel aaneengesloten band van havens e: dustrieën vormt, recreatie en na ruimte in dit gebied wordt opgeofferd, de atmosfeer wordt bezoedeld en het water wordt verzild en vervuild, moeten dit gebied steeds meer mensen wonen. Vqpr het hele stadsgewest aan de Nieu we Waterweg en het omringende gebied kan men wel rekenen op 1,25 a 1,5 mil joen mensen omstreeks de eeuwwisseling. De bevolkingsdichtheid zal oplopen van ongeveer 2000 inwoners per vierkante kilometer tot tegen de 3000 en in de eigenlijke agglomeratie tot In de buurt van de 4000, aldus de bewindsman. Minister Bogaers zag als het centrale probleem voor Rijnmond de vraag, hoe Fris met zon DE BILT Aan de perioden met veel buien en koud weer komt einde nu een hogedrukgebied boven noord-Europa meer invloed krijgt. Vrijdagmiddag kwam er boven west- Brabant een zeer zware bui tot ont wikkeling. In Ossedrecht viel daarbij 46 mm regen en ook veel hagel. Het weer krijgt dit weekeinde een wat zonniger karakter, maar de noordoostenwind is nog fris. De middagtemperaturen zullen in de buurt van 14 tot 17 graden liggen. Vergeleken bij het onstabiele weer van de afgelopen week mag tijdens dit laatste mei-weekeinde wel van een verbetering worden gesprokeit HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 mei: 2.27 vjn.; 14.53 n.m. 31 mei: 3.09 v.m.; 15.34 n.m. ZON EN MAAN Zondag 30 mei; zon op 4.28, onder 20.49; maan op 4 48, onder 21.56 Maandag 31 mei: zon op 4.27, onder 20.49; maan op 4.48. onder 21.56.. Zondag 30 mei: nieuw maan. Zondag 6 juni: eerste kwartier. HET WEER EN EUROFA Rapporten hedenmorgen zeven uur itj u•-l l jSIJSjl fgll Den Helder onbev» VHsslngen Vr ""beu Eelde 1. bew Twente 1. bew Eindhoven L be» Amsterdam Grenoblé Nice Berlijn 19 10 0 19 12 4 Z 2 21 11 1 nnw 9 20 12 17 no 6 24 10 0 windstil 24 12 0 de verdere ontwikkeling van het haven complex voor zijn Nederlandse en zijn wereldfunctie zich zal kunnen voltrek ken in een vorm, die aan de 1 2 mil joen mensen in dit gebied zo gelukkig mogelijke levensomstandigheden waar- In de agglomeratie Rotterdam, aldus de minister, ondervindt men bij het vervul len van vacatures in de haven, in de industrieën en in het maatschappelijk leven reeds moeilijkheden. En dit is niet alleen een kwestie van tekort aan wo ningen. Het is vooral een kwestie van de kwaliteit van het hele leefmilieu en dit kwalitatieve aspect zal met de toeneming van de welvaart een steeds sterkere rol gaan spelen. DEN HAAG. De secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken, dr. W. A Visser 't Hooft, is benoemd tot comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze hoge onderscheiding werd hem dezer dagen in Genève (zetel van de Wereldraad) door de consul-generaal uitgereikt. De oud-minister van justitie, mr. Y. Scholten, de vroegere wnd. secre taris-generaal van de Verenigde Naties in Europa, dr. Adriaan Pelt, de directeur- generaal van de intergouvernementele commissie voor Europese emigratie te Genève. mr. ir. B. W. Haveman, de per manente vertegenwoordiger van de VN in Genève, dr. J. Kaufmann en de voor zitter van de Nederlandse Vereniging ln Genève. jhr. Gevers Deynoot, waren bü de plechtigheid aanwezig. Minister Veldkamp deelde gisteren aan een afscheidsdiner aan de schei dende directeur-generaal van de volks gezondheid, P. L. Stal, mede. dat hij benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Amerikaans-onechte taal ALKMAAR Leo Derksen (38 jaar) uit Bergen (Noordholland), auteur van het scenario voor een film van de Amerikaan Arthur Drei- fuss, die in oktober in première zal gaan en waarvoor de opnamen maandag beginnen, heeft zich van de film teruggetrokken, omdat hij het niet eens met „de oubollige wijze" waarop zijn scenario tot een draai boek is verwerkt. Niet zo zeer om persoonlijke, dan toch wel om artistieke redenen, wil hij op deze wijze beklemtonen, dat hij als auteur liever niet zijn naam ziet op een titelrol van de film, ivaarvan volgens hem het draaiboek is gemaakt door niet-deskundigen en waari Oriënteren op nieuwe verhoudingen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De architect brengt geen produkt aan de man. Maar hij is verantwoordelijk voor de hoe danigheid ervan, technisch, maar voor al menselijk. Deze hoedanigheid wordt bedreigd en dat kan het gevolg zijn van de moderne produktie- en organi satiemethoden, maar ook van de mo derne acquisitie-methoden, waardoor de architect veelal niet op de naar ons oordeel juiste manier wordt ingescha keld. Aldus de vice-voorzitter van de Koninklijke maatschappij tot bevorde ring der bouwkunst BNA, ir. W. J. G. Mourik, gistermiddag te Rotter dam op de algemene ledenvergadering van de BNA. Het gespreksthema van het niet-huis- houdelijke gedeelte van dit congres was de taak en de positie van de architect er voorzitter ir. H. Lammers van de BNA achtte dat thema goed gekozen. Want, ir. Van Mourik in zijn inleiding constateerde, in deze zo voortdurend :o hevig veranderende samenleving zullen wij extra by moeten blijven met het meest essentiële van ons architect >m ervoor te zorgen dat dit n'et 'D het gedrang komt Voorlichting Van Mourik meende, dat de ere code de individuele reclame verbiedt. r geduldig, duidelijk en zakelijk voorlichting moet worden gegeven en r contact moet worden gezocht met potentiële opdrachtgevers en ook met een kring van belangstellenden. Hij stel de. dat er moet worden begonnen met een serie voorlichtingsavonden. Deze avonden moeten zeer zorgvuldig worden voorbereid door de regionale architecten, gemeenschappen. De benoeming van de- Urs.J. van Dis Hzn. op jaarvergadering Aantal bedden moet omhoog HEEMSKERK Het aantal over nachtingen is in twee jaar tijd ge stegen van 490.000 naar 540.000. De toeneming is verspreid over bezoek van individuelen, scholen en vereni gingen. Het aantal bedden, dat mo menteel 6300 bedraagt, zal de eerste 25 jaar verdubbeld moeten worden. Gebleken is, dat de hoogste urgen tie voor uitbreiding van het aantal bedden bestaat in de grote steden en aan de kust. Daarbij doen zich moei lijkheden bij de financiering en bij het verkrijgen van vestigingsplaat sen voor. Aldus drs. J. van pis Hzn, voorzitter van de stichting Neder landse Jeugdherberg Centrale op de vandaag in Heemskerk gehouden jaarvergadering. Om de uitbreiding te kunnen realise ren, zal de overheidssubsidie belangrijk verhoogd moeten worden. Verwacht mag worden, dat dit volgend jaar het geval zal zijn. De tarieven z:. i reeds tot een hoog peil opgevoerd. Ieder jeugdherbergbed werd in het af gelopen jaar 84 keer beslapen. In het ko mende jaar zal een speciale actie worden gevoerd om de bezettingsgraad te ver hogen. Activiteiten De activiteiten van de N.J.H.C. ne men toe. Er worden cursussen gegeven in skiën en in paardrijden. In samen werking met buitenlandse zusterorga nisaties worden reizen en cursussen (skiën, kanovaren, rivier- en zee- zeilen) georganiseerd. De toeristische voorlichting aan jongeren wordt steeds verbeterd. In de 4000 jeugdherbergen van de 35 bij de International Youth Hostel Federation aangesloten organi saties worden 17 miljoen overnachtin gen geboekt, waarvan 4 miljoen door buitenlanders. In Nederland bestaat 35 procent uit buitenlands bezoek, on geveer 225.000 Nederlanders overnach ten in buitenlandse herbergen. Dit jaar zal o.m. een groep van 130 Japanse jongeren in Nederlandse jeugd herbergen verblijven, zei drs. Van Dis. kenen achtte hij voor het. onderhouden van goede betrekkingen in de ruimste zin van bijzonder groot belang. Ook zag ir. Van Mourik vorming van werkge meenschappen in de BNA, van commis sies. raden, conventen of andere ge- sprekscentra als van belang. Bedreigd De autonome piaats cue ae architect in neemt, wordt volgens mr. Arn J d'Ailly, oud-voorzitter van het college van advies, bedreigd door de tegenwoor dige ontwikkeling van de maatschappij en de revolutionaire technische ontwik keling in bouwmaterialen en bouwwijze. Mr. d'Ailly zag aanpassing van het be roep en van de voor het beroep geldende voorschriften als noodzakelijk Ook ir. J Leering. directeur van hei Stedelijk Van Abbemuseum in Eindho ven, zag, dat de veranderde maatschap pelijke omstandigheden en hun conse quenties ten aanzien van architectuur stedebouw de situatie, dat de architec- tuur-idealen voornamelijk waren gericht op een bijzonder opgave, steeds hebben doorbroken. Hjj achtte het nood zakelijk dat de architectonische concep tie ingrijpend verandert Prof. ir. S. J. van Embden. hoogleraar te Delft en architect en stedebouwkundi- ge, meende, dat de maatschappelijke po sitie en de feitelijke taak van de archi tect altijd aan verandering onderhevig zijn geweest. Hij constateerde dat de architect als onafhankelijk beoefenaar een vrij beroep alleen past bij een opdrachtgever, die een gebouw volgens contract laat uitvoeren door een aanne- Maar meer en meer. zo zag hij, verschijnen er situaties waarin de aanne- tevens de opdrachtgever is. Boven dien bestaat de architectonische oüdrach- tenportefeuille thans overwegend uit bouwwerken voor praktisch gebruik, waaraan vroeger geen architect te pas kwaml Prof. Van Embden meende, dat de ar chitecten de nieuwe maatschappelijke en technische situatie moeten aanvaarden, dat zij hun culturele verantwoordelijk heid nooit mogen opgeven, dat zij zich mogen laten drukken in enig spe cialisme en dat zij het overgangstempo een nieuwe status met zorg en be leid zelf moeten bepalen. een speldje van dèt produkt. zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje) B.v. CELWA KEUKENROL, dè keukenpiet. Gemakkelijk en sterk. Ceüva kenmerk voor kwaliteit En jawel hoor: als een vloermat. Een foto van vanmorgen-vroeg, toen duizenden hengelaars in het klimmende zonnetje eindelijk weer de wacht betrokken bij het „stek kie". Gerrie, die mee mocht met vader, meet de buit na. Kunstaas en -vlieg gewone hengel DEN HAAG Min. Biesheuvel heeft aan de aassoorten, die Hij voor de ge wone hengel krachtens de Visserijwet heeft aangewezen, toegevoegd al dan niet gekiemde granen en peulvruchten en slachtprodukten. Verder heeft hij kunstaas en kunst vlieg (max. 2\<i cm) toegelaten. Vis als aas mag niet groter dan 3 TV-torens hadden te dunne wanden DEN HAAG Het gekozen voor de tv.-torens te Markelo en Roer mond. is. naar acnteraf gebleken, te kant geweest. De wanden van de uit gewapend beton opgetrokken torens zijn te dun. waardoor mankementen optra den. De torens moeten thans gerestau reerd worden, wat zoals bekend naar schatting per toren zes ton gaat kosten. Volgens de ministers van verkeer en waterstaat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kunnen de bouw meesters en de aannemers hiervoor niet aansprakelijk gesteld worden, omdat de gebreken niet zoals art. 1645 B.W. stelt de torens geheel of gedeeltelijk doen vergaan of dreigen te doen ver gaan. maar de beschadigingen zich be perken tot het buitenoppervlak. De be windslieden delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Vermooten (soc.). Zij achten het waarschijnlijk dat de andere vier tv.-torens in Nederland die door rijksgebouwendienst worden ontworpen eveneens geen onevenredig hoge restauratiekosten zullen gaan gen. daar de wanden van deze torens •ier cm dikker zijn dan die in Markelo n Roermond. Ziet de fiscus „provisie N.N." door de vingers DEN HAAG. De heer J. Kieft (ar) heeft aan de minister van financiën schriftelijke vragen gesteld naar aanlei ding van het proces over de havenfraude Rotterdam. De heer Kieft wijst op uitspraak van de advocaat, mr. Po lak. die het volgende heeft gezegd: „De fiscus staat toe, dat elk bedrijf aan de Rotterdamse haven een flinke post „pro visie NN" ten laste van de winst brengt". De heer Kieft wil weten of hieruit moet worden afgeleid, dat de fiscus dergelijke aftrekposten zonder nader bewijs accep- Zware mishandeling: 2,5 jaar cel AMSTERDAM. De rechtbank heeft gisteren de 25-jarige Italiaanse clek- tromonteur A. P. wegens zware mishan deling van de 70-jarige Amsterdamse an tiquair L. J. Bisterbosch veroordeeld tot twee Jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hech tenis. De officier van justitie had we gens poging tot doodslag vier jaar met aftrek geëist. bedoelingen van de schrijver op grove wijze worden veronachtzaamd. In 1963 heeft de heer Derksen de op dracht ontvangen tot het schrijven van een scenario van de film (nog zonder titel), die met voornamelijk Nederlandse acteurs 'hoofdrollen Eric Schneider en Linda Christian) wordt opgenomen en direct in de Engelse taal wordt nage synchroniseerd. Na het rijpen van het idee, is de auteur in november met het schrijven begonnen. Onbevredigend Het eerste scenario kwam ln Januari gereed en is nadien nog enkele malen herschreven. Gistermiddag besloot hij zich terug te trekken. De heer Derksen vindt dat het draaiboek ..Amerikaans- onechte taal" bevat Vooral het slot acht hij zeer onbevredigend. Hij vindt de gehele gang van zaken een blijk van gebrek van waardering voor het vak van schrijver in het algemeen. Filmfestival in Cannes CANNES Het filmfestival in Can nes, het jaarlijkse schandaal- en sDek- takelstuk op het gebied van de audio visuele media, is gisteren beëindigd met het toekennen van de prijzen. De grote prijs, de gouden palm, ging naar de Britse film ..The Knack" van regis seur Richard Lester met in de hoofd rol Rita Tushingham. Het is een satire ver Britse jeugdbendes. De prijzen voor de beste acteur en ac trice gmgen eveneens naar Engeland. De gelukkigen waren Terence Stamp en Samantha Eggar. Zij kregen de prijzen voor hun rol in de Amerikaanse film „The Collector". De bijzondere prijs van de jury ging naar de Japanse film Kwai- dan. Maar hiermee was de Zuidfranse prijzenpot nog niet od De Roemeen Liviu Ciulei mocht de prils >or de beste regie in ontvangst nemen voor zijn film „Het woud der gehange nen". De prijs van het beste scenario werd gedeeld en wel door de Brit Sidney Lumet met „The Hill" en de Fransman Pierre Schoendoerffer met ..La 317me section". Tot slot had de jury nog twee eervolle vermeldingen in petto en wel voor ae Tsjechische film „De spiegel om leeuwe rikken te lokken" van Jozef Kroner en Ida Kaminska en de Russische film met de ietwat lyrische titel ..Er waren eens een oude man en een oude vropw" van Vera Koeznetsova, Kort tevoren verleende de internatio nale filmpersfederatie een pr(js aan ae Mexicaanse inzending „Tarahumara"'. De Franse film „Yo-yo" werd zowel door het internationaal r.k. filmbureau als door de internationale jury van filmcritici be kroond. Deze laatste jury kende ook een prijs toe aan de korte Argentijnse film „Los Junqueroa". Over de toekenning van de hoofdprijs m de film „The Knack" is nogal wat te doen geweest. Het persbureau Associated Press wist te melden, dat de Britse film ,The Hill" handelend over een discipli nair kamp van het Britse leger ae steun zou hebben gehad van de hele Jury met uitzondering van twee leden die in Groot-Brittannië geboren zijn. namelijk de voorzitster Olivia de Havilland. die tot Amerikaanse genaturaliseerd is en Rex Harrison. Daarom zou als compromis „The Knack" bekroond zijn als beste film van het festival. Rijd met nóg meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. EN REIS MET ESSO AUT0KAARTEN Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ook een speciale gids voor Europa van 62 pagina's! Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! fTïïnriïr - i Mr W. Aantjes tot werknemers Geen wonder dat werkgever? wat huiverig zijn (Van onze soc.-econ. redactie) NIJMEGEN De secretaris van de Ned. Chr. Aannemersbond en lid van de Tweede Kamer voor de A.R. Partij, mr. W. Aantjes. heeft er gis termiddag voor gepleit dat de werk gevers- en werknemersorganisaties in hun overleg .zorgvuldiger met elkaar omgaan, meer begrip voor eikaars standpunt opbrengen en ge brek aan begrip niet te vlug uitleg gen als onwil. Hij kwam hiertoe in een toespraak op de algemene vergadering van de Neder landse Qhr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Daarbij stelde Aantjes, dat er aan werknemerskant nogal onbegrip heerst over de huivering, mee de werkgevers een aantal wen- ran de vakbeweging hebben ontvan- Enig begrip voor deze huivering achtte hij echter niet zo moeilijk op te brengen, vooral als men bedenkt dat d« werkgevers tien jaar geleden even aar zelend hebben gestaan tegenover èndere •ensen van werknemersziide: bijvoor beeld de p.b.o., waarmee nu ook de vak beweging niet zo gelukkig meer is als Men jaar geleden ..Hoeft niet meer" Mr. Aantjes noemde nog een ander voorbeeld: de premiespaarregeling. Daarmee hebben de werkgevers grote moeite gehad, maar tegen de tijd, dat zij er enig begrip voor kregen, kwamen de werknemers met een vervanging: de vermogensaanwasdeling. „Is het een wonder, dat de werkgevers nu zeggen: „laten we tien jaar wachten, dan hoeft het misschien niet meer?" Het is best mogelijk, dat de vakbeweging over tien jaar zegt: „werknemerscommissarissen hebben we niet meer nodig, want de ondernemingsraden kunnen het ook' aldtis de heer Aantjes, wiens toesnraak met genoegen werd beluisterd, zii het welicht meer om de toon dan om de inhoud De NCAB-secretaris waarschuwde niet te gauw te schermen met „vruchten christelijk sociaal denken", waarvan c de p'.b.o. er één was, „Als het waar dat de verhouding tussen werkgevers werknemers scherper is geworden en.i grotere kans op conflicte.i inhoud:, dan rust er op de christelijke organisaties, vooral op de confessionele organisaties van werkgevers- en werknomerskant zeer bijzondere verantwoordelijkheid, die niet alleen in het woord r-aar ook tn de daad moet worden beleefd" zo zei mr Aantjes. die in verband hiermee ver klaarde dc christelijk», bouwvak arbei. densbond méér als een zusterorganisatie van de NCAB te zien dan bijv. de liberale aannemersbond. PERSONALIA Mr. A. P. L. M. Kreykamp is op zyn verzoek wegens gezondheidsrede nen eervol ontheven uit zijn functie van chef van de afdeling rijksstudie toelagen en krijgt een taak bij dc hoofdafdeling lager onderwijs van O. W. Zijn opvolger is drs. A. Visser, studentendecaan bij de rijksuniversi teit te Leiden. (Vervolg van pagina 1) Als men zich In ons volk toerust om een bepaalde taak aan te pakken zo sprak de heer Schakel een half jaar geleden in de Tweede Kamer als men, figuurlijk gesuroken, op reis gaat, dan deponeren grote groepen ln ons volk hun geestelijke bagage niet in het bagagedepot van het ver- trekstation maar dan gaat die bagage mee. Zo is ons gesmade organisatie patroon ontstaan. Het alternatief van de WD lokt ons niet aan. We willen graag aannemen, dat de liberalen neutraliteit in etherland voorstaan, mar hun plan geeft geen antwoord op de vraag op welke wijze de ver- shceidenheid van „bagage" beter tot uitdrukking kan worden gebracht dan onder het thans vigerende sys teem. Daar komt nog lets by. De liberalen slaan een systeem voor, waarin aan de cultuur om nogmaals met de heer Schakel te spreken een „kleine dienstmaagdenrol" in Huize Commercie wordt toebedeeld. Hoe groter de kijk- en luisterdichtheid, hoe hoger de tarieven van de adver- tetnies. Hoe groter derhalve ook het geldelijk gewin voor de uitzendende omroepen (aan wie een vast percen tage van de opbrengst wordt toege dacht). Het wil er bij ons niet in. dat het grote publiek alleen maar platvloerse programma's verwacht. Maar een verheffing van het Peil valt in dit kader toch allerminst te verwach ten. PROMOTIES ^e^techntsche hogeschool en ir. J Posthui heer Lewin w; usingw prof dr A H Wapstrr* Do - promoveerde op het proef- Energie overdacht van aangeslagen moleculen ln waterige oplossink". zijn pro motor wa* prof. dr W Berends schappen ir. W H G Lewin Het proefschrift coefflclcnc technici Posthuma pro ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. VU Geslaagd: Frans: A van der Made (Amstelveen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11