Sunkist demi Amerikaans- Britse aanval op Indonesië Jongeren helpen volk Columbia Nederland heeft weinig over eigen landbouw te zeggen VS trekken hun reserves terug TABLO Britse koningin oog in oog met Ulbrichts muur Canon Oprichting Papoea-partij Weer 6 beulen was zonder politiek motief gearresteerd Junta blijft medewerking weigeren Jjh een. Étanfce lij, Lancerino van „pop" mislukt Santo Domingowas triomf voor de pers VRIJDAG 28 MEI 1965 Half miljoen Berlijners langs route Prins Philip zwaaide naar Fop- 'O s WEST-BERLTJN Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gistermiddag de beruchte Oost- duitse muur van dichtbij gezien. Aan de Oostduitse zijde van de muur stonden ongeveer 200 Oost duitsers naar de hoge gasten te kijken. De auto stopte een paar maal om de Britse vorstin de ge legenheid te geven de muur in ogenschouw te nemen. Prins Philip zwaaide nog naar een viertal Oost- Volgens Soekarno DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft woensdag de hoogste militaire leiders ingelicht over een Brits-Amerikaans plan voor een aanval op het land met Maleisië als uitgangspunt. Het Indonesische staatshoofd drong derhalve bij zijn bevelhebbers aan op een zo groot mogelijke politieke economische en vooral militaire paraatheid. Dit verklaarde gisteren minister van buitenlandse zaken Soebandrio op een receptie in het kader van de viering van het 45-jarige bestaan van de j communistische partij. Politieke waarnemers nemen de verklaring van Soekarno echter niet j serieus. Evenmin de dreigementen van het Indonesische staatshoofd Sin gapore met strategische wapens te vernietigen ingeval de „Britse impe rialisten tot een agressieve actie tegen Indonesië mochten overgaan". De waarnemers zijn algemeen van me ning dat het hier weer een propagan dastunt betreft van Soekarno in het kader van de strijd tegen de federatie van Maleisië. Op de receptie was ook aanwezig de minister van voorlichting, generaal- majoor Ahmadi. Deze loofde in een rede de communistische jeugdbewe ging in Indonesië, die volgens hem de „werkelijke voorhoede van de Indo- i nesische jeugd" is. duitse officieren die op een plat form zwijgend toekeken. Koningin en Prins bleven ruim eer half uur bij de muur waarna zij terug keerden naar de stad waar een klein half miljoen mensen op de hoge gas ten zaten te wachten. De rit voerde Elizabeth en Philip naar het stadhuis waar zij werden opgewacht door o.m. kanselier Erhard, burgemeester Brandt en talrijke hooggeplaatste geallieerde militaire functionarissen. De Britse koningin hield op het stad huis een toespraak tot de menigte waarbij zij de Westberlijner.s verze kerde, dat zij konden blijven rekenen op de volle steun van de Britse rege ring. Ook Erhard en Brandt hielden een redevoering. Het bezoek aan West-Berlijn heeft een kleine zes uur geduurd. Daarna vlogen de gasten naar Hannover. Ook hier werden zij zeer enthousiast ver welkomd. Naar schatting een half mil joen mensen stónden langs de route opgesteld waar de gasten langs kwa men. Een speciale reden voor het enthousiasme in Hannover is, dat de voorvaderen van de Britse vorstin uit j deze stad afkomstig zijn. I Met een bezoek aan Hamburg wordt I het staatsbezoek aan West-Duitsland besloten. Vanavond vertrekt het Ko- jninklijke jacht Britannia met Eliza- beth en Philip uit Hamburg naar I Engeland. Kort nadat koningin Elizabeth het op Westberlijns grondgebied staande mo- I nument voor de Russische gevallenen uit de jongste oorlog was gepasseerd heeft een politieman een drietal van lonten voorziene bommen gevonden. De helse machines, waaraan een Rus sische vlag was verbonden, lagen achter een hek verborgen. Bekroonde schrijver slechts onder pseudoniem bekend DEN HAAG De heer S. Mutal, centraal coördinator van het Jongeren Vrijwilligers Korps heeft gistermid dag tijdens een persconferentie een uiteenzetting gegeven over de plan nen voor Columbia en de werkzaam heden daar van het Jongeren Vrij willigers Korps. Momenteel verblijven er twee groepen bestaande uit 33 jongeren en twee leiders: de ene groep werkt in Narlno aan de grens van Equador en de andere groep werkt in de provincie El Meta in centraal Colombia. De groepen moe ten een heel gebied bestrijken, want LISSABON 98 Portugese intellec tuelen hebben, naar verluidt, bij de het dorp San Marin in Meta is minister van onderwijs geprotesteerd bijvoorbeeld even uitgestrekt als een tegen de aanhouding van drie leden Nederlandse provincie. I van de jury, die onlangs een letterkun - !dige prijs van 6.250 gulden heeft Da specialiteit van deze vrijwilli- toegekend aan Jose Vieira Mateus da gebied van de samenleving, landbouw, huishouding, Elegant, niet veel groter dan een pakje sigaretten, zéér gemakkelijk te bedienen, dat zijn zo enkele eigen schappen van de voortreffelijke CANON DEMI, de halfformaatcamera met ingebouwde belichtingsmeter! Het objectief is rag- scherp en u maakt 72 perfekte opna- i De jongeren die men op een normale kleinbeeldfilm. f 195.- incl. polsriem en etui van leder. voedingsleer en techniek. Aan de hand van deze kennis trachten zij de bewoners van het land te leren het leven leefbaar te maken. Zoals de heer Mutal zegt „Het gaat er om met de mensen te werken, niet zelf het werk voor ze te doen. Je kunt bij voorbeeld een school voor ze bouwen, maar de kans dat ze van het gebouw gebruik zullen maken is zeer gering. Wij moeten hen het hoe en het i .waarom leren en daar is tijd, veel tijd Naar het vooraanstaande Portugese voor nodig." blad Diario de Noticias uit Angola meldt, was Vieira lid van de „volks- VERTROUWEN [beweging voor de bevrijding Bolivia zal door 2 presidenten Graca, die een gevangenisstraf van 11*. J veertien ju, uiUit omdat hij schui l WOrdd! DeStUUrCl Prof. Kapteijn op conferentie: DEN HAAG Driekwart van de politieke beslissingen die van vitaal belang zijn voor onze land bouw, zijn reeds aan de zeggen schap van de Nederlandse rege ring en volksvertegenwoordiging onttrokken, zonder dat voldoende Europese parlementaire controle op de besluitvorming in Brussel kan worden uitgeoefend. in het Haagse Diligenti pese beweging een conferentie hield over het onderwerp „De democratisering van de Europese gemeenschappen". Om die democratisering te verwezenlijken zou men volgens prof. Kapteijn moeten stre ven naar direkte verkiezing van het Europese parlement, parlementaire zeg genschap bij de benoeming van de Euro pese executieven, versterking van de in vloed van het Europese parlement en van de E.E.G.-commissie op het vaststellen van de begrotingen, publikatie van de stemverhouding in de Europese minis terraad en publikatie van de voorstellen van de E.E.G.-commissie. De tweede inleider, drs. M. Kohn- stamm. vice-voorzitter van het actieco- De vereniging van letterkundigen van wie de prijs afkomstig was, heeft verklaarde de ware identiteit van de bekroonde schrijver niet te hebben geweten, omdat hij onder zijn schrij versnaam Luandino Vieira de win nende roman „Luanda", had ingezon- Wilt u meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantiel Canon-Camera's: objectief bezien betert IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG Verklaring gouverneur Kaseipo om eeri orden uitgezon den krijgen eerst een driemaandelijk se opleiding in Amsterdam. Aange komen op de plaats van bestemming hebben ze enkele maanden nodig om zich met de mensen en hun gebruiken vertrouwd te maken. Pas wanneer zij het vertrouwen van de bevolking genieten, kunnen zij bekijken wat moet worden gedaan, omdat eerst dan de bevolking geneigd is iets van hen aan te nemen en zich naar hen te richten. Daarna kunnen de vrijwilligers zich bezig houden met onder meer het verbeteren van de voeding, zuigelin genzorg. Een der vrijwilligers bij voorbeeld is op het ogenblik assistent- directeur van een herstellingsoord voor ondervoede kinderen; de verple ging, en het inwijden van de bevol king is in de mogelijkheden van de techniek. Op het gebied van de land bouw rijzen er echter wel eens moei lijkheden, want de tropische land bouw is een hoofdstuk apart. ANALFABETISME DJAKARTA De recente po- van een aantal Westirianen om een zogenaamde Vrije Papoea- FRANKFORT - In verschillende i beweging in het leven te roepen plaatsen in West-Duitsland zijn de afgelopen dagen zes voormalige SS- ers gearresteerd, die worden verdacht van massamoord in de Oekraïne tij dens de oorlogsjaren. De betrokkenen, wier namen nog niet bekend zijn gemaakt, waren destijds ingedeeld bij een commando, dat het Duitse leger in de Oekraïne op de voet volgde en tót taak had in de eerste linie Joodse mannen, vrou wen en kinderen, alsmede Russische commissarissen te liquideren. Op deze wijze zouden 80.000 mensen zijn vermoord. Het zestal zou ook een aandeel hebben gehad in de slachting in september 1941 in Babi Jar, nabij Kief. waarbij in twee dagen tijds 33.771 Joodse mensen werden geëxe- Tsjombe thans lid van OCAM ABIDJAN (IVOORKUST) Pre mier Tsjombe van Kongo is woensdag In Abidjan aan de Ivoorkust aange komen. Meteen na zijn aankomst werd de Kongolese vlag gehesen naast die van de andere veertien leden van de OCAM. de organisatie van voornamelijk voormalige Franse koloniën In Afrika. Kort tevoren had de organisatie besloten Kongo-Leo- poldstad toe te laten. Waarnemers beschouwen dit als een grote over winning voor Tsjombe. Zijn positie in j verband met de volgende maand te houden algemene verkiezingen is aan merkelijk verstevigd. Zes van de veertien landen van de OCAM hebben de conferentie in Abidjan niet bijgewoond. Moktar Ould Daddah president van het is lamitische Mauretanië, die voorzitter is van dë OCAM, was een van degenei, die bericht van verhindering stuurden. Hij wilde kennelijk zijn banden met de Arabische wereld, waar Tsjombe vele vijanden heeft, niet in de waagschaal stellen. De andere landen, die niet aanwezig waren zijn: Kameroen, Dahomey, Kon-| go-Brazzaville, centraal afrikaanse Republiek en Roeanda. Wel aanwezig waren: Ivoorkust, Opper-Volta, Niger, Senegal. Togo, Tsjaad. Gabon en de republiek Madagascar. In een communiqué aan het slot van de conferentie verklaren deze] acht landen en Kongo-Leopoldstad. j dat zij niet zullen deelnemen aan de conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, die in september in Akkra wordt gehouden. Zij doen een beroep op de 37 leden-landen van deze organisatie zich te onthouden van vijandelijke daden ten opzichte van het regime-Tsjombe. berusten niet op politieke motie ven. Dit zei gisteren de gouver neur Frans Kasiepo van Irian Barat (het voormalige westelijk Nieuw-Guinea onder Nederlands beheer) tegen het Indonesische persbureau Antara. Drie dagen geleden meldde Antara, dat de Indonesische autoriteiten enkele mensen hadden doen arresteren, die getracht hadden een organisatie van Vrije Papoea's te stichten. De arresta ties geschiedden in het district Adja- maroe, 75 km ten noorden van Temina- boean. Volgens Kasiepo hebben de betrokken Papoea's gezegd, dat zij spijt hebben over wat zij hadden gedaan. In overeenstemming met een instructie van de Indonesische secretaris-generaal voor Westiriaanse zaken achtervolgt de bevolking van het district thans een aantal voortvluchtige samenzweerders die de heuvels ingevlucht zijn. Tjondronegoro Intussen heeft de Indonesische bassadeur in Nederland Soedjarwo Tjondronegoro gisteren in Djakarta president Soekarno verslag uitgebracht over de stand van zaken wat de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land aangaat. Na het onderhoud met de president vertelde de ambassadeur de pers, dat er onder andere gesproken was over verdere verbetering van de economische en handelsbetrekkingen. Tjondronegoro zal waarschijnlijk nog tot het eind van de week in Indonesië blijven. Angola". Hij was in juli en in novem ber 1949 aangehouden. Bij de laatste gelegenheid had hij gezegd te hebben beloofd, kneedbommen naar Luanda, de hoofdplaats van Angola, mee te brengen om „de bevolking te terrori seren". Toen in februari 1961 terro ristische acties werden ondernomen, bevond Vieira zich ir. Luanda. woensdag besloten dat generaal René Barrientos het presidentschap moet delen met generaal Alfredo Ovando Candia, de opperbevelhebber van de strijdkrach- Barrientos en Ovando Candia zullen evenveel macht hebben en het regerings- grogramma blijft gehandhaafd, zo heb- en twee ministers en generaal Ovando Candia na een gezamenlijke vergadering van kabinet en opperbevel meegedeeld. Verwacht wordt dat de nieuwe samen stelling de top van de junta door een kabinetswijziging zal worden gevolgd. De minister van landsverdediging, ge neraal Guzman, heeft later meegedeeld dat de mijnwerkers de overeenkomst inzake een staken van het vuren hebben geschonden. Er hadden zich gevechten voorgedaan, waarbij twee militairen werden gewond. Mijnwerkers van de tinmijn bij Catavi hadden een militaire post aangevallen. De aanval werd afgeslagen. mité-Monnet voor de Verenigde Staten van Europa, waarschuwde, dat men van de totstandkoming van een effectieve Europese begrotingscontrole niet al te veel een halszaak moet maken als strak* een eindoordeel over de akkoorden voor de E.E.G.-landbouwpolitiek moet worden geveld. Het voortbestaan van de E.E.G. mag niet op het spel worden gezet, want ze is een levensvoorwaarde voor een ge zonde democratische ontwikkeling in Europa. Tijdens de middagvergadering van de conferentie werden vragen beantwoord door een forum, bestaande uit de Twee de-Kamerleden mr. dr. C. Berkhouwer (lib.), mr. P. A. Blaisse (kath. v.). mr. C. A. Bos (c.h.), ir. H. Vredeling (soc.) en drs. Th. E. Westerterp (kath. v.) en de adjunct-kabinetschef van dr. S. L. Mansholt, de heer Sj. Jonker. De discus sie stond onder leiding van de secretaris generaal van het Europese parlement mr. H. R. Nord. De forumleden keerden zich eensgezind tegen de opvattingen van drs. Kohnstamm. Een verenigd Europa zonder een hechte parlementair-demo cratische basis leek hen volstrekt on aantrekkelijk. Gewone man Het forum kreeg de vraag te beant woorden wat de gewone burger kan doen om het Europese democratiseringspro ces op gang te houden. De meeste fo rumleden achtten dit een kwestie van voorlichting „De publiciteitsmedia moe ten een maximale poging doen om de mensen te vertellen wat er aan de hand is", zei de heer Westerterp, maar de heer Bos vond deze redenering toch te simplistisch. „We zitten niet alleen in Europees, maar ook in nationaal verband met het hele probleem van de demo cratie. en dat kan niet alleen door meer voorlichting worden opgevangen." De heer Jonker meende, dat men de burger door de hele Brusselse rijstebrij van prUstechnieken enz. been de politieke samenhang en de concrete resultaten van het eenwordingsproces moet laten zien. HU was ervan overtuigd, dat de gewone man dan wel belangstelling voor het Europese beleid zal krijgen. De confe rentie werd gehouden voor het kader van de vijf grote politieke partijen In Nederland. SANTO DOMINGO Het Ame- Voorts houden ze zich bezig met het geven van onderwijs. Op het ogenblik j rikaanse schip Okinawa is met leggen enkelen van hen schooltuinen ja„ innn milit<>;ran ,.w aan en sinds enige tijd wordt een!"'6". 1000 m,llta,rcn a" de voorlichtingskrant uitgegeven. Veertig Dominicaanse wateren vertrokken De Nederlandse ambassadeur in Dja- j1!?,0 b'"'° uS V" onbekende Amerikaanse karta, mr. Schiff, heeft met vertegen-1 f.aa, «h,« analfa-haven. Deze militairen bevonden woordigers.van Indonesische pers- radioprogramma verzorgen' wa'arvaü i zi,ch aan boord van de Okinawa het doel weer de voorlichting is. 1 ®ls „drijvende reserve manschap- De projecten van de vrijwilligers Pen" en waren niet in Santo Do- worden uitgevoerd als onderdelen van mingo aan land gegaan, de departementele ontwikkelingspro gramma's van de Colombiaanse „Ac- cion comunal". Op plaatselijk niveau is de samenwerking met dit lichaam zeer groot: de programma's worden uitgevoerd in overleg met de zoge naamde „promotores" van de Accion Comunal. bureaus in Djakarta gesproken over de vooruitzichten om Nederlandse toeris ten te bewegen tot een bezoek aan Indonesië. Mr. Sohiff zal binnenkort een „toeristenreis" maken waarbij Bandoeng, Djogjakarta, Bali en Ma kassar bezocht worden. Deze reis duurt drie weken en is georganiseerd door het Indonesische staats-reisbureau „Nitour". Wilde Churchill kernoorlog NEW YORK James Farley, een vooraanstaande Amerikaanse demo craat en een figuur van belang onder Franklin Roosevelt, heeft verklaard in 1947 uit de mond van sir Winston Churchill gehoord te hebben dat deze. wanneer hij zijn zin zou krijgen, de Russen met het volledige kernwapen- i- arsenaal wilde aanvallen als zij zich niet binnen negentig dagen uit Europa terugtrokken. Toen Churchill deze uit lating deed, tijdens een gesprek in zijn woning waarbij Farley aanwezig was, zat hij niet i» ',o toen leider oppositie. TWEE JAAR De vrijwilligers, die twee jaar in Colombia blijven een vastgestelde termijn keren dit jaar weer terug. Daarna mogen zij nooit meer mee werken in het korps, dit om de terugkeer in de maatschappij niet te moeilijk te maken. De Colombiaanse regering is van plan de Nederlandse Met melk meer Nederlands BRUSSEL De Belg mag dan 's werelds grootste bierdrinker zijn, de Nederlander is onbetwist Euro pees kampioen melkdrinker. De Belgische dienst voor de voedsel voorziening heeft uitgerekend, dat in ons land verreweg de meeste melk per hoofd van de bevolking regering te vragen wederom een nieu- a^Me" ï!.Ar??.1„Y"J.wl!lie!r!, en vrijwillig- ruim 122 liter per jaar heeft het een ruime voorsprong op België met sters beschikbaar te stellen. Momenteel hebben leden van het korps gewerkt, of werken nog, in Kameroen, Brazilië, het Midden-Oosten en de Ivoorkust. Anderen krijgen op het ogenblik een opleiding voor hulp Indië en Kameroen. Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar I q o Q wettig gedypneerd Ut ueww66eüf&e. frwit uit CalifavuM I In Engeland heeft een 71-jarig vrouwtje, Mable Phillips, die voor haar pensionering boekhoud ster was, ruim 930.000 gulden in de voetbalpool gewonnen. Zij wil nu een wereldreis gaan ma- I De fonteinen in het Rockefeller Centrum in New York spuiten niet meer. in restaurants wordt geen ijswater meer bij het diner opge diend en de treinen van de ondergrondse en de bussen worden niet meer gewassen. New York heeft gebrek aan water. Sedert vier jaar is steeds minder neerslag gevallen in het gebied rond de stad en de watervoor raad is tot de helft ge slonken. Met een warme zomer in het vooruitzicht heeft het stadsbestuur tot een aantal strenge maatregelen besloten. I Voor het Witte Huis in Washington is gisteren een jongeman versche nen, die een bord droeg. Verbaasde voorbijgan gers keken naar het bord dat hij droeg. Er stond de volgende tekst op: „Huur een protestmar- cheerder, twee dollar per uur". Het is niet oekend, of organisaties, die nogal eens betogingen houden, zoals de NACCP, de or ganisatie die streeft naar afschaffing van de ras sendiscriminatie. reeds op het aanbod zijn ingc- Sir Winston Churchill's geliefde champagne- merk is in de rouw gegaan. De etiketten op de flessen hebben nu een zwarte rand. De direc teur van de Londense firma. Antony Reuss. zei, dat zijn firma Sir Win ston een bescheiden eer betoon wilde brengen. Hij verwachtte, dat vele gebruikers de dunne zwarte rand niet eens zullen opmerken. Boven dien vindt hij de etiket ten met rand mooier. Sir Winston was een groot persoonlijk vriend van de inmiddels ook overle den oud-president van de firma, Jacques Pol Ro ger. Frankrijk met 96, Duitsland met 82 en Italië met 63 liter. Als kaaseter moet Nederland de eerste plaats afstaan aan Frankrijk, dat met zijn meer dan 300 soorten het Europees record houdt met 10.3 kg per jaar, bijna 2 kilo meer dan de Nederlander gemiddeld per jaar eet. Wat het boterverbruik betreft slaat Nederland nog steeds een slecht Europees figuur: met 4.8 kil« s'.aat het op de voorlaatste plaats, weliswaar boven Italië (1.5 kg), maar achter België en Luxemburg (8.6 kg), Frankrijk (6.4 kg) en Duitsland (7.4 kg). VANDENBERG Een Atlas-raket, draagster van een veertig kilo wegende nagemaakte romp van een ruimte vaarder, is gisteren boven de in Cali- fornië gelegen luchtmachtbasis Van- denberg uit elkaar gesprongen. De explosie deed zioh twee minuten na de lancering voor. De Amerikaanse luchtmacht zag daarmee haar verwach ting de bodem ingeslagen dat zij van het apparaat met de bijnaam „Torso Tom" gegevens over radioactieve straling in de ruimte zou verkrijgen. De plastic „romp" zat in een kegel aan de buitenkant van de Atlas-raket en moest zichzelf in de ruimte schieten als de raket was uitgewerkt. Een soort gelijke poging die in januari van dit jaar werd gedaan, mislukte eveneens. in de Dominicaanse republiek landden, zijn woensdagavond per helicopter overgebracht naar het vliegdekschip Boxer. Het schip wordt met voorraden en uitrustingen beladen en zal in de Dominicaanse wateren blijven, totdat een kleine vergezellende vloot klaar voor vertrek is. Intussen blijven versterkingen uit de Latijns-Amerikaanse landen bin nenstromen voor de interamerikaanse vredesmacht, die het toezicht op de gang van zaken zal overnemen van de Amerikanen. De vredesmacht, die dooi de Organisatie van Amerikaanse sta ten in het leven werd geroepen om de vrede in de Dominicaanse republiek te helpen herstellen, telt thans 1042 Latijns-Amerikaanse militairen. Intussen heeft de Junta onder leiding van generaal Antonio Imbert Barrera, vermoedelijk in een poging om door de Ver. Staten te worden erkend, weer opgeroepen tot een solidariteitsbe- toging. Duizenden mensen, onder wie delegaties uit het binnenland, ver zamelden zich voor het congresgebouw om naar een rede van Imbert te luisteren. Daarna trokken zij over een afstand van ongeveer een kilometer naar hotel Emibajador voor nog een I betoging. RITMEESTER halter Lippmann tot journalisten: Walter Lippmann belichtte voorts nog l tal van facetten van het journalistieke beroep en het krantenbedrijf. Conflicten tussen journalisten enerzijds en regerings autoriteiten anderzijds zijn naar zijn oor- I deel onvermijdelijk. „Het recht van de pers om te weten en het recht van de regering om nieuws achter te houden moeten naast elkaar bestaan. In de Ver. t-, Ti i j staten heeft dit verschil in plicht tot De Uitstekende be-spanningen geleid. Toch werkt dit sys- de heer Lipp- Journalistiek nog onderontwikkeld beroep Londen De uitst richtgeving over de verwarde „I™ r^elij* gebeurtenissen in de Dominicaan-, VRIlfT proc se republiek heeft voorkomen datl .7 j ;i commentator van de New York He- de Situatie daar Uitgegroeid IS tot raid Tribune brak een lans voor de vrije een morele ramp voor de Verenie- pe2) rZii ,beslaat «U®en daar waar het dp Statori Aldnc publiek ook andere kranten, die elkaar ae ötaten. Aldus betoogde gisteren I beconcurreren, kan lezen, zodat berich- Walter Lippmann, een van de be-1 _comip^ntaar„ «eregeld kunnen kendste Amerikaanse politieke commentators, die sprak voor het congres van het Internationale persinstituut. De „Dominicaanse republiek" is een goed voorbeeld van consciëntieuze, recht-door-zee gaande journalistiek. Walter Lippmann zei dat hij door het lezen van de berichten van de correspondenten in de Dominicaan se republiek een nauwkeuriger beeld had gekregen van wat er in Santo Domingo gebeurde dan wat hij te weten kwam uit de officiële mede delingen uit Washington. In de pers is nogal wat kritiek gerezen op de houding van de Ver. Staten en die is van grote invloed geweest op het politieke beleid, „Santo Domingo mag dan een politieke ramp zyn, het was in ieder geval een triomf voor de pers", aldus de heer Lipp mann worden vergeleken. Een monopolie de pers betekent in feite dat de maat- roofd V3n ha3r vrilheid wordt be- Lippmann stelde tenslotte dat In een maatschappij die steeds ingewikkelder wordt, de journalistiek zich steeds meer ontwikkelt. De journalisten hebben ech ter nog niet de status van advocaten en artaen. „De journalistiek is nog een on derontwikkeld beroep en wij journalisten worden nog steeds gezien zoals heel meesters en musici een eeuw geleden werden gezien-, alsof zU. plat gezegd, de status van barbier hebben." De Newyorkse luitenant van poli tie Thomas Gilligan, die vorig Jaar een negerjongen doodschoot, hetgeen het startsein was voor relletjes in de negerwijk Harlem, heeft tegen de leiders van de actie voor burgerrech ten eisen tot schadevergoeding van meer dan vijf miljoen dollar Inge diend. Dit omdat zij pamfletten heb ben verspreid met de foto van Gilli gan en het opschrift „Gezocht wegens moord"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7