Nieuwe Lekke Courant Israël straft Jordanië Peking stuurt aan op kernoorlog UITGERUST! Vergeldingsactie na Sabotagedaden Morgen al: staren naar het dobbertje „Terroristische basis werd verwoest Bejaarde reder op zijn landgoed vermoord Opdracht: hulpverlening, huisvesting, woningbouw NATIONALE OMROEP STREVEN VAN VVD VERFT BUITEN BEST nramp in India: 300 doden? Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur- Or E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvestigh is gheblewen mi|n hert in teghenspoefl" 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Vrijdag 28 mei 1963. 16ste jaargang Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar en kele buien, in hoofdzaak in het binnen land. Matige, langs de kust nog tijdelijk krachtige, noordoostelijke wind, In het zuiden van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Biesheuvel heeft de hand over het hart gestreken: de half miljoen sportvissers krijgen een naar dagen eerder vrij spel aan de waterkant Niet 1 juni. zoals altijd, maar 29 mei wordt de startdatum van het hengelsei- zoen. Omdat deze dag op zaterdag valt en omdat een rechtgeaard sportvisser nu eenmaal geen dag langer dan noodzakelijk zijn hengel in de schuur wil laten. Morgenochtend in alle vroegte zullen er weer zitten langs de sloten en kana len. tussen het riet en op de walkant, jagend op wild onder water, op de voorn tjes. de blieken en de baarzen. Ter infor matie van hen die niet tot de ervaren isers behoren: het is wel noodzakelijk het bezit te zijn van een oude visakte. nieuwe zal namelijk pas op 1 juni geldig zijn. TEL AVIV/AMMAN Israëlische parachutisten en infanteristen hebben gisteravond een aantal vergeldingsacties uitgevoerd op Jordaans grondge bied. Zij drongen ver in Jordanië door en verwoestten o.a. een terroris tische basis in Sjoeneh aan dc andere kant van de Jordaan. Dc actie was een represaille-maatregel tegen eerdere aanvallen, die van uit Jordanië op Israëlische grondgebied waren gedaan. Dc Israëlische militairen hadden opdracht, zoveel mogelyk verlies van mensenlevens onder dc Jordaniërs te voorkomen. Volgens een Israëlische zegsman wa: het doelwit van de aanval van gister avond een basis, waar leden van de Ara bische sabotage-organisatie El Fatta worden opgeleid, en van waaruit de in filtraties in Israël werden geleid. Er werd sabotage gepleegd, er werden woonhuizen vernield en de grote pijp leiding van de Israëlische watervoorzie ning werd beschadigd. Deze pijpleiding loopt van het Meer van Galilea naar de Negebwoestijn. De mannen van El Fatta werden opgeleid door Syriërs en drongen via Jordanië en andere Ara bische landen Israël binnen. Russische partijblad Prawda: MOSKOU Het Russische partij 'blad Prawda schreef gistererij dat iCommunistisch-China aanstuurt op een oorlog met kernwapens in Viet nam om de eenheid binnen het we reldcommunisme te herstellen. Het is een van de scherpste aanvallen op Peking, die tot dusver van Russische zijde werden gedaan. In het artikel wordt gezegd, dat ..echte communisten niet wachten op het uitbre- an een wereldoorlog, maar proberen een kettingreactie te voorkomen, die deze kunnen uitlokken". Van Chinese zijde gaat men echter onverdroten verder ver klaringen af te leggen waarin de Sow- [- jetuirie aan de kaak wordt gesteld als een meeloper van de Amerikanen. Het Vietnamese conflict zal de wereld laten zien, wie werkelijk anti-imperialistisch is en wie alleen maar schijn-steun verleent. Aldus de Chinese communistische' minis ter van buitenlandse zaken Tsjen Ji in een interview met de New statesman and nations. gisteravond inderdaad het doelwit is ge weest van een reeks Israëlische aanval len op verscheidene punten langs de grens. Bij deze aanvallen werden v Jordaniërs gedood en vier gewond, deelde hij mede. Koning Hoessein heeft vannacht om 1 uur op het hoofdkwar tier van het leger een spoedvergadering gehouden. Het gezamenlijke Arabische hoge commando, de premiers van de Arabische landen (die thans in Kairo bijeen zijn) en de Veiligheidsraad zijn van de jongste gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Zoals men weet, is de vergadering ln Kairo gewijd aan het „door Nasser ver worpen voorstel van president Bourguiba van Tunesië, naar verzoening met Israël te streven, omdat een oorlog geen op- Waarschuwing Intussen heeft minister Rusk (V.S.) bevestigd, dat de Russen bij Hanoi de hoofdstad van Noord-Vietnam enkele luchtafweerbases hebben aan gelegd. Over de aanwezigheid van raketten sprak Rusk niet Hij waar schuwde de Russische leiders, niet te proberen de oorlog in Vietnam uit te breiden. Dit naar aanleiding van een verklaring van de Amerikaanse mil jonair Cvrus Eaton. Rusk weigerde Eatons ervaringen (ln gesprekken met de Russische premier Kosygin en anderen) als een officiële weergave van de Russische plannen ten Vietnam te zien. Meer sleun Meer landen gaan steun verlenen aan| de sUijd van de regeringstroepen in! Zuid-Vietnam tegen de Vietcong. Uit Australië zijn 800 militairen vertrokken met bestemming Zuid-Vietnam. Nieuw- Zeeland zendt een baftenj artillerie met de Australische troepen te steunen. De regering van Zuid-Korea heeft 30.000 man aangeboden. De moei lijkheden tussen de militaire leiders ln Saigon zijn nog steeds niet opgelost. Gis teren werden weer vijftig officieren ge arresteerd. De aanvallen op Noord-Viet- duren voort. John Kennedy jr. gaf een stomp NEW YORK Een jongetje kwam onlangs van de kleuter school thuis en zei tegen zijn moeder: „Een nieuwe jongen op school heeft mij een stomp op mijn neus gegeven". Waarop de moeder verbaasd reageerde: „Ooo ik wist niet, dat jullie een nieuwe jongen hadden. Wie is hij?" „Ik weet het niet", antwoordde het jongetje, „hij zegt, dat hij John Kennedy heet". Op deze manier is het Uitgelekt, dat de zoon van de vermoorde president schoolgaat op de Saint David School in New York. een particuliere sóhool, die geleid wordt door rooms-kalho- lieke leken. Een zegsman van de school verklaarde, dat John jr. in februari is ingeschreven. Op de vraag of de schoolmakkertjes we ten, dat hij de zoon is van de pre sident. antwoordde de zegsman: „Neen, ik geloof het niet. He» zijn maar kinderen van vier jaar". DJAKARTA Luchtmaarschalk Omar Dani, chef-staf van de Indonesische Luchtmacht, heeft verklaard dat de luchtmacht volgende maand de beschik king zal krijgen over vier eskadrons 1-29 opleidingsstraalvliegtuigen en dat Indonesië van plan is een groot deel van de uitrusting voor de vliegtuigindustrie in Nederland aan te kopen. lossing zou brengen voor het Palestijnse probleem. De Israëlische aanval zal wel licht de vastbeslotenheid van enkele Ara bische landen, die in wezen slechts lip pendienst hebben bewezen aan de eisen van Nasser, zwaar op de proef stellen. Aangenomen mag worden, dat de voor naamste reden voor de Israëlische ver geldingsactie de vernieling van een deel van het zgn. Jordaanwater-project is ge weest Brandkast gekraakt: buit f30.000 TILBURG Onbekenden hebben woensdagnacht de brandkast :n het kan toor van de Varopa Bakkerijen N.V. te Tilburg opengebrand en een bedrag van 30 000 gulden weggenomen. De mannen zijn via een zijdeur in de smederij van het bedrijf binnengekomen, waar zij een complete snijbranderapparatuur aan troffen. Deze diefstal vertoont overeenkomst met een eerder in een Ti'.burgs garage bedrijf gepleegde inbraak, waarbij de daders op gelijke wijze te werk zijn ge gaan en ruim 6000 gulden hebben buit gemaakt. De dieven zijn nog spoorloos. Prins Bernhard ls gistermiddag naar Monaco vertrokken, waar hij het week eind de gast zal zijn van prins Rainier. Bestuurde dodelijk gewond nog auto Bosarbeider B gearresteerd ROCKANJE De 73-jarige James van Hoey Smith, eigenaar van een scheepvaart- en cargadoorsbedrijf in Rotterdam, is woensdagmorgen in de bossen rond zijn landgoed Strype- Min .Smallenbroek tot Geref. jeugd: Er moeten offers worden gebracht C (Van onze kerkredaetie) HILVERSUM Nationaal zal in de komende jaren de woningbouw en huisvesting de hoogste aandacht moeten hebben. Internationaal zal het Nederlandse volk bijzondere aan- Uitgeslapen? néén... 3 DRAKACEL dacht moeten geven aan de ontwik kelingshulp in de jonge staten. Ons volk zal voor beide taken offers moeten willen brengen. Dit zei gis teren de minister voor binnenlandse zaken, J. Smallenbroek, tot bijna ze venduizend gereformeerde jongeren in de Expohal. Bij de ontwikkelingshulp gaat hei. om een stuk sociale gerechtigheid, waarbij niet alleen de overheid een opdracht heeft, maar ook het particulier initia tief niet gemist kan worden. Een ehris. olijke politieke partij zal, zich volop voor deze zaak moeten inzetten. )nderwijs Zie ook pagina 10 (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Naast het vereni- gingsbestcl moet er een nationale omroep komen. Dit niag echter geen staatsomroep zyn. Het orgaan, dat ivy ons voorstellen, is te vergelijken met de BBC, waarvan de beheers raad door de Kroon wordt benoemd. Aldus het plan, dat dc VVD onder de titel „Radio en televisie uit daging en hulpmiddel" heeft gepu bliceerd als alternatief van het plan- Cals. De nationale omroep en de clubs (zo als de liberalen lichtelijk denigrerend schrijven) moeten onafhankelijk van el kaar werken, al zullen er altijd zaken zijn. waarvoor coördinatie noodzakelijk is. Indien nieuwe gegadigden er de voorkeur aan geven om volgens het club-principe te werken, dan zullen zij zich moeten verstaan met het vereni- gingsbestel. Zij zullen echter niet ge dwongen kunnen worden aangezien hiervoor geen rechtsgrond aanwezig is m samen te werken in NRU en NTS. Met de nieuwe structuur kan begon- len worden, zodra de televisie-zendtijd J I wordt uitgebreid. Wanneer een derde •clcvisienet gebouwd wordt, kan het tweede net voor die nieuwe structuur bestemd worden. Voor wat de radio be treft. kan voorlopig worden gedacht aan het derde FM-net. Op den duur zou een i de beide andere FM-nettcn daaraan toegevoegd kunnen worden. Reclame De adverteerders mogen geen enkele zeggenschap hebben over de inhoud van de programma's. Enkele nv's zullen zich bezig houden met de vervaardiging van reclamespots (zoals thans reeds liet geval is). Een reclame-orgaan zal de beschik king krijgen over de reclamezendtijd om die aan de adverterende bedrijven te verkopen. Deze kunnen kiezen bij welke uitzendende instantie zij willen adverte ren en z(j richten zich voor het vervaar digen van de zg spots tot de reclame- nv's. De tarieven worden bepaald op grond van een gemiddelde kijk- en luis terdichtheid en een vast percentage komt ten goede aan de uitzendende om roep. Een reclameraad houdt toezicht op dc inhoud van de spots. De kijk- en luistergelden zullen overeenkomstig het aantal zenduren over de omroepen ver deeld worden. Rers De VVD acht het ongewenst om aan de pers zonder meer uitkeringen te doen uit de reclame-opbrengsten van de om roep. De pers kan participeren in de nv's. die zich met de vervaardiging van de reclame-spots zullen gaan belasten. In de programma's kan de pers deelne men in produktiegroepen voor nieuws voorziening. De verschillende politieke stromingen moeten gelijkelijk de kans hebben om hun standpunten via radio en televisie toe te lichten. Een college van wijze mannen (een soort ombudsman voor de omroep) zal op gezette tijden moeten uitmaken in hoeverre beoaalde stromin gen te kort zijn gekomen en deze over eenkomstig zendtijd moeten toedelen uit een daartoe af te zonderen aantal zend uren. Deze wijze mannen zullen ook moeten uitmaken, wanneer droit de ré- ponse (recht van antwoord) moet worden toegestaan. In de derde plaats, zo zei hij, zal de overheid bijzondere aandacht moeten ge ven aan het onderwijs, en wel speciaal het hoger onderwijs. Er zullen offers ge bracht moeten worden voor de toe komst van ons groeiend volk. Het karakter van de bondsdag Is te reoht veranderd, vond hij. Maar één ding zal niet mogen veranderen. De gerefor meerde jeugdverenigingen zullen bij het oude inzicht moeten blijven, dat zij hun leden moeten vormen voor heel het le ven, ook tot burgers van de staat. Dat moet in anti-revolutionaire zin gebeuren. Wij betreuren, zo zei hij nog. dat de reformatorische christenen in politiek opzicht op het moment gescheiden gen gaan. Het zal echter niet aai ARP liggen, dat zij in de toekomst weer samen zullen gaan. Het is de taak jullie jongeren dat het zover komt Minister Smallenbroek sprak een groet (hij had drie minuten gekregen en nam er zeventien op de jaarlijkse toogdag van de bond van gereformeerde jeugd verenigingen. De voorzittei* van de bond. ds. G. N. Lammens, had in zijn begroetingswoord tot de ministers Smallenbroek cn prof. mr. A. I. Diepenhorst reeds gezegd, dat ten onrechte beweerd is. dat de Jeugd voor commerciële radio en televisie zou zijn. Een enquête onder een bepaalde groep jongeren heeft uitgewezen, zo zei hij, dat 92 procent van hen radio en tv vrij willen houden van commercie. Alstublieft, voegde ds. Lammens eraan toe. geen groothandelsgebouw rondom de studio's. Koningin Elizabeth van Enge land en prins Philip brachten gisteren een door miljoenen via de Eurovisie gevolgd bezoek aan West-Berlijn. Hier werd zij (des middags) gefotografeerd bil de Berlijnse muur op de Potsdam- merplatz. (Verslag op pagina 7). DIIANBAD In Dlianbad, in dc In dische staat Biliar, heeft zich donderdag avond in een steenkolenmijn een ontplof fing voorgedaan. Daarby zouden meer dan 300 mensen zijn omgekomen. Dhan- bad ligt ongeveer 250 km ten noordwes ten van Calcutta. Indien het dodencijfer bevestigd wordt, is dit de grootste mijnramp sinds fe bruari 1962. toen in een mijn bij Saar- brücken 298 Wesfduitse mijnwerkers door een gasontploffing om het leven kwamen. Dc ergste mijnramp heeft zich voorge daan in april 1942. toen in Mandsjoerije in de mijn Honkeiko 1549 mijnwerkers werden gedood. ROTTERDAM Met ingang van volgende week dinsdag (1 juni) wor den de taxi-tarieven met veertig procent verhoogd. De Stichting voor de Arbeid heeft de vereiste dispen satie verleend door het openbreken en wijzigen van de cao voor de huur auto- en taxichauffeurs. Als voorwaarde heeft de Stichting ver meld, dat in de huurauto's en taxi's dui delijk staat, dat het bedrag dat de meter aangeeft inclusief is en dat dus geen fooi meer behoeft te worden betaald. De ver hoging van de tarieven was onlosmake lijk verbonden met de verhoging va Kinderwei OEGSTGEES1 KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 Ds. G. N. Lammens heeft minister A. 1. Diepenhorst gisteren gevraagd een nieuwe kinderwet voor te bereiden Jul lie". zo zei hy tot de jongeren in de Ex po Hal. „zyn de enigen in ons land die nog geen vijfdaagse werkweek hebben en vaak dagen maken van tien tot veer tien uur voor jullie studie". Hij herin nerde eraan, dat in 1874 de kinderwet Van Houten aangenomen werd, die een einde maakte aan te lange kinder arbeid. Van u. minister Diepenhorst", zei hij tot dc bewindsman voor onderwijs en wetenschappen „verwachten wij een kinderwet voor de schoolgaande jeugd" Het langdurig applaus bewees dat het voorstel van de gereformeerde bonds voorzitter door bijna zevenduizend jonge mensen werd gesteund. FLEXA DEALER Herenstraat 34 «•'ieuwe Rün 49 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn monde met messteken om het leven gebracht. Tegen half tien woensdag morgen reed een open personenwa gen al claxonnerend de oprijlaan naar Strypemonde op. De echtgenote van de heer Van Hoey kwam naar buiten rennen en zag haar afschuwe lijk verminkte man achter het stuur ineenzakken. Samen met een dienst meisje bracht zij het slachtoffer naar een slaapkamer. Voordat een in allerijl gewaarschuwde arts Srype- monde had bereikt, was de heer Van Hoey overleden. Verdachte van de aanslag op de rijkste reder van Rotterdam is aangehouden de 56-jarige bosarbeider Dirk B. Hij had onlangs met het slachtoffer een zeer ernstig meningsverschil gehad over een loonkwestie. Hij vond. dat zijn beloning niet in verhouding stond tot hetgeen hij presteerde. B. is thans opgesloten in een cel onder het gemeentehuis van Roekan- je. De Rotterdamse officier van justitie, T. H. van de Roemer, heeft verklaard, „een sluitende bewijsconstructie te gen Dirk B. nog niet ls geleverd". Inspectie De heer Van Hoey Smith had de gewoonte om bijna elke dag zyn on geveer 200 hectare grote landgoed, de twee jachtopzieners en de drie bos- arbeiders die bij hem in dienst waren, te inspecteren. Tussen half negen en negen uur had hy een gesprek met twee bosarbeiders en daarna met de twee jachtopzieners. Tijdens dat laat ste gesprek vroeg Van Hoey plotse ling: ..Waar is Dirk B. eigeniyk?H Toen de jachopzieners hem de plek wezen, aar volgens hen B. aan het werk moest zyn. reed hij daar naar :oe. Een half uur later kwam hij, bloedend uit diepe steekwondeh in hals, hoofd en schouders, de oprijlaan naar het land huis oprijden. Onderzoek Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de heer Van Hoey bloe dend in een sloot moet hebben gelegen vlakbij de plaats waar Dirk B. woens dagmorgen aan het werk was. B. droeg altijd een mes bij zich. Bij zijn arrestatie werd op de gebruikelijke plaats de duimstokzak van zijn overall geen mes gevonden. B. beweert het mes te hebben verloren. Onder zware politie bewaking mocht hij er naar zoeken, het geen geen resultaat opleverde In het lichaam van het slachtoffer is een stukje metaal, kennelijk afkomstig van een gevonden. Het vinden van het kap- van B. is daarom van het allergroot ste belang. Harde werker B. heeft tot nu toe ontkend lets met de zaak te maken te hebben. „Ik heb Van Hoey woensdag niet gesproken of gezien," zegt hij. De bosarbeider staat het kleine Rockanje bekend als een hardwerkende man. Meer kunnen de bewoners eigenlijk niet over hem ver tellen. De politie weet van B.. dat hij zeer in zichzelf gekeerd man is. die nooit iets zegt of vraagt. Hij wooüt in bij zijn 80-jarige moeder, die hij ver zorgt. Men beschouwt B. als een wat zonderlinge figuur, die echter beslist niet geestelijk is gestoord James Van Hoey Smith liet zich de laatste jaren van zijn leven nog maar af en toe in Rotterdam zien. Meestal hy op Strypemonde om zijn bezit tingen te beheren en zijn geliefde jacht- sport te beoefenen. SPECIALE BOUSSAC GORDIJNSTOFFEN EXPOSITIE Gaarne adviseren wij U. welk dessin en welke kleur U 't beste kunt toepassen. Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23. /^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Lelden. Tel. 40447-3450*

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1