m SPELDJES! Brick Bradford —Toch is het zo!- Senmoet lKleur?Plasticolörïl I DE STENEN ZONDE j 19 VRIJDAG 28 MEI 1965 ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- Student Poppe krijgt Prof. Zeemanprijs AMSTERDAM De vijfjaarlijkse Prof. Pieter Zeeman-prijs, in 1954 inge steld door het gemeentebestuur van Zonnemaire ter nagedachtenis van de geleerde van deze naam, die op 25 mei 1865 in het gemeentehuis van deze plaats werd geboren, is toegekend aan de heer R. Poppe te Amsterdam, student in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. De prijs, een bedrag ter gelegenheid van de herdenking van prof. Zeeman's geboorte dag 100 jaar geleden ditmaal gesteld op 1000 zal hem op 8 september te Brouwershaven wordt uitgereikt door de burgemeester van deze gemeente, waar van Zonnemaire thans deel uitmaakt. Prof. Zeeman, die van 1900 tot 1935 hoogleraar in de natuurkunde was aan de universiteit van Amsterdam, verwierf grote bekendheid door zijn ontdekking van de invloed van een magneetveld op de spectraallijnen, waarvoor hem o.a. in 1902 de Nobelprijs werd verleend. De bekroning van de heer Poppe wordt gemotiveerd door de vindingrijk heid, waarmee hij grotendeels zelfstandig een meetinstrument voor spectraallijnen er. in het bijzonder ook van Zeeman- splitsingen heeft geconstrueerd, waarmee een tot nu toe ongekende precisie bij het meten van golflengten kan worden be reikt. Nederland. 1 KRO, NTS 8.50 uur „Duel", het spel van Kees Schilperoord wordt vanavond in Middelburg gespeeld. 10.05 uur ,,'t Loopt toch weer", het verhaal over een man, die ge lukkig is, ondanks het feit, dat hij weinig in het leven bereikte. Nederland 2 AVRO 8.30 uur een aflevering van het filmserie over Simon „The Saint" Templar. Ditmaal „Het loze vissertje". 9.20 uur een filmreportage over het zweefvliegen. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.05 uur „Prisma", het gevarieerd programma met cabaret en com mentaar op vele uiteenlopende zaken. 8.50 uur ..Door de wereld gaat een woord", gewijde muziek onder redactie van Kees Deenik. Koren uit Woubrugge, Bode graven, Alphen aan de Rijn en Leiderdorp zongen voor deze uitzending in de Leidse Opstandingskerk. Hilversum IÏ VPRO, VARA -huwelijksbemiddeling. NTS: NTS: 20.00 Nieuws in formules: populair gramma, AVRO: 20.31 tje. 19.05 Tienerkli in India. 19.55 De rolw 22.05 Nv iBsusbcf Satchmo in Blokker De voetbalwedstrijd tussen Inter en Benfica op de televisie heeft een grotere aantrekkings kracht op het publiek gehad dan de legendarische jazz-musicus Louis (Satchmo) Armstrong. Armstrong speelde in de vei linghallen van Blokker voor een publiek van enkele honder den mensen. Ben Essing, die het concert organiseerde moest aan Arm strong en zijn All Stars 30.000 gulden betalen, waarbij dan nog de huur van de hal, de verma- relijklieidsbelasting, etc. kwam. Het optreden van de 64-jarige Satchmo werd dus een finan cieel fiasco, maar de liefheb bers, die er waren, genoten van wat Armstrong nog op zijn trompet en vocaal wist te pres teren. Louis Armstrong, die 4 juli 65 jaar wordt, is in Blokker aan een Europese tournee begonnen, die hem ook naar Boedapest zal voeren. Tijdens zijn optreden in Blok ker overhandigde de beroemde negermusicus een platina en een gouden plaat aan de Neder landse zanger Gert Timmer mans, resp. voor „Ik heb eerbied voor jouw grijze haren" (die een oplaag van 200.000 platen had gehaald) en voor Nimm deine weisse Gitarre" (die aan de 100.000ste persing was ge komen). Op de foto: Satchmo en Gert na de uitreiking. Hilversum J. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord, meditatie. 7.05 Klassieke kamermu ziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Gewijde muz- ziek (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Djlnn. gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte grammofoonmuziek. 12.24 Marktbe richten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en zangsolisten en licht orkest (opn.). 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten Harmonieorkest. 14.30 Olympia's Tour dooi Nederland 1965. reportage. 14.40 Franse les. 15.00 Licht orkest. 15.30 Signaal. Avro's Televizier was woensdagavond geheel gewijd aan de boeiende reporta- 1 gereis, die mr. G. B. J. Hiltermann en cameraman Piet ter Laag een paar weken 1 geleden door Zuid-Vietnam hebben ge- 1 maakt. Het filmverslag gaf schokkende 'I beelden van de soms uitzichtloos lijkende i strijd tegen de Vietcong, van de Ameri- kaanse militaire en materiële steun aan 'I de bevolking van dit door het commu nisme bedreigde deel van Zuidoost-Azië en van de ondermijnende activiteiten van de rebellen. Gesprekken van mr. Hiller- l'mann met militaire en regeringsleiders onderstreepten de ernst van het conflict, I waarin uiteindelijk het vrije westen tegenover het Chinese communisme staat. Voor en na de actualiteitenrubriek ij zagen we afleveringen van de (Ameri- kaanse) shows van Dick van Dijke en i Danny Kaye, die beiden voor een genoeg- >j lijke televisie-avond zorgden. Dood verklaarde zwaar gewonde inderdaad dood MÜNCHEN Eerder is gemeld dat een Westduitse mecanicien, die bij een ongeval nabij een station zwaar gewond werd, doch door een dokter als overleden werd opgegeven, nog in leven was, toen hij als dode werd opgehaald voor de begrafenis. Hier aan werd toegevoegd, dat de politie van München de mening was toege daan dat de man nog een kans had gehad om in leven te blijven, indien aanstonds was vastgesteld dat hij niet dood, doch zwaar gewond was. (Hij zou op weg naar een ziekenhuis zijn overleden.) Thans wordt echter vernomen dat dit bericht onjuist is geweest. De hoofdcommissaris van politie van München heeft meegedeeld, dat de van rechtswege gelaste sectie op het stoffe lijk overschot heeft aangetoond dat de mecanicien, een zekere Rauscher, zo zwaar gewond werd, dat de dood on middellijk* moet zijn ingetreden. De betrokken arts treft dus geen enkele blaam. WARSCHAU De Poolse kardinaal Wyszynski heeft aan de vooravond van de verkiezingen in zijn land verklaard: „Wij hebben vele regeringen gekend koningen, prinsen en politici. Zij zijn allen gekomen en gegaan, maar de kerk is nog steeds waar zij in den beginne was". De primaat predikte tijdens een avonddienst in een kerk in het noord oosten van Warschau. Hij maakte be kend, dat op 3 mei 1966 het hoogtepunt zal zijn van de viering van Polen's christendom een feest, waarop de Poolse katholieken de paus hopen te begroeten. 1824) De scheepswaren, in het xijn?) Latijn geheten: „carrus navalis" (waarvan volgens kenners het «-oord „carnaval" is afgeleid) is een object «wee belangrijke trekken naar voren opileht een duidelijke taal. De van zuiver heidense oorsprong. Im- hebben gehaald, t.w. de vruchtbaar- rengestalten en vooral de zuigellngen- mers, de heidense volken hielden poppen van geweldige afmetingen ommegangen k» schip, waarin kortheid moeten betrachten door te w[j„n ,chl,r wm ir ,„dt„ bij de Noord-Duitse volksstammen de verklaren, dat het carnavalsfeest veel ^erthus, die de vruchtbaarheid heette godin Nerthus werd rondgetrokken, ®°aer w dan het Christendom en dat welke dame tot taak had vrede en .V*"005 v*le heidense trekken dtii- vruchtbaarheid te brenten. Het delljk ln aantoonbaar sljn. spreekt welhaast vanzelf, dat de godin niet in eigen persoon in de scheeps- wagen ging zitten; meestal werd zij voorgesteld door een beeld of een persoon. Dit oeroude gebruik werd in de middeleeu«'en voortgezet, niet met de heidense godin of met haar ram- plagante, maar met grappenmakers, die in de zg. „blauwe schuit" in de carnavalsoptochten rondtrokken. Deze scheepswagen vinden «-e in allerlei vormen in de middeleeuwse vasten- lentefeest, dat weliswaar werd geker- avondoptochten terug en steden als stend, zoals dit met zoveel feesten ls Als klap op de vuurpijl kunnen gebeurd, maar de heidense trekken te bevorderen t Alles goed en wel, zal een geduldi ge lezer hierop antwoorden, maar navalsfeest ls eigenlijk een zoals de zaken er momenteel voor staan, is het carnavalsfeest toch uit sluitend een aangelegenheid voor rooms-katholieken. Ook dat is niet waar, want carnaval is niet geboden aan de drie dagen, voorafgaande aan de veertigdaagse vasten der r.k. Dat bewijst wat Nederland betreft het midwinter carnaval op de Wad deneilanden, om nog maar niet eens te spreken van allerlei andere over blijfselen die in andere landen be- Carnaval en heidendom Nijmegen, Den Bosch, Bergen-o dan ook nog verklappen, dat het Zoom en Breda weten daarvan uit £jjn er' desondanks duidelijk in te woord vastenavond zelf niets met hun verleden dan ook een hartig herkennen. Het verkleden, de maska- vasten heeft uit te Staan. rade, de zwartgemaakte gezichten en het maken van veel lau-aai duiden op restanten, het afschrikken of verschalken van i de deel- duivels en demonen, de harlekijn, die woordje mee te praten. (Trouwen! slen we daarvan in bloemencorso's opk niet regelmatig hoe«-el bijna niemand Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). Hilversum I 402 m. NCRV 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Stereo: Van vrijers en vrijsters, programma van Neder- iandse folkloristische muziek (14). 19.50 Klassiek blaaskwintet (gr.) 20.05 Prisma, gevarieerd programma 20.50 Geestelijke lie deren (opn.) 21.20 Toonkamer: veertiendaags muziektijdschrift in klank. 22.20 Boekbespre king. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berich- 22 40 Wijd als de wereld, internationale j 20.00 Nieuws (gr.20.45 Vri. VARA: 21.00 Melodieën uit films er Olympia's tour door Nederia •digheden land. 21.45 Volksliedjes en Promenade-orkest Voordrachten amentale beg ,ge_ kruid en t musicals. 21.3 ïofoonmuziek. 17.10 Lichte! torpagina. 7.30 Lichte Geheel praatje. VARA: 10.00 Loon naar werken, praatje. 10.10 Z.O. 135, gevarieerd program ma. (11.00 Nieuws.) 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varla. gers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voc. later, lezing. 15.00 Nederlandse zangers uit; |mg -v40 Boekbespreking. 16.00 Nieuws. 16.C semble. 16.25 Niei ziek 17 05 Amate 2 Licht instrumentaal we lichte grammofoonmu- irsprogram - 1.35 Onbe- het buiten- lalladen. 22.00 klein radio- DRAADOMROEP VANAVOND I Giovanni Pergolesi uit „La Serv Padrona" Stizzoso. mio stizzoso Teres Berganza. mezzo-sopraan: Orkest van hi ..Medea" Medea! O Mee CeCm kenmerk voor kwaliteit „Waarom ga je Josje niet helpen? Of blijf je hier liever zitten borduren? Maar Ik ga naar boven om te werken, hoor." „Ik blijf wel hier, vader," antwoordde Jesje. „Zal ik straks voor het eten zorgen? Wat zullen we eten, vanavond?" „Maak maar een boterhammetje," zei baar vader. „Dan eten we morgen wel weer warm. Het bezoek begint om zeven uur. Als we de bus van vijf over half zeven nemen zijn we keurig op tijd." „Dan zal ik zorgen dat het brood om «es uur op tafel staat." knikte Jesje. Maar toen ze de tafel al gedekt had en „Waar blijft hij toch!" verzuchtte Jesje, die voor het raam stond, zeker voor de tiende keer. „Hij weet toch dat we weg moeten!" „Daar hoor lk z glimlachte vader Joppers En ja hoor: daar kwam Josje aan, moe bezweet, maar met een triomfantelijke uitdrukking op zijn gezicht. „Wat ben je laat!" bromde Jesje. „Dadelijk missen we de bus nog. Wat heb je allemaal gedaan?" „Kranten opgehaald natuurlijk." lachte haar broertje. „Ik heb er zoveel gekre gen! Ik ben wel driemaal een partij wezen wegbrengen. En kijk eens." Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde triomfantelijk een gulden te voor- „Voor de bloemen voor moeder!" zei hij diep voldaah. „Geweldig. Jos!" sprak zijn vader prijzend. „En kom nu maar gauw zitten. Want de bus wacht niet op ons." „Er zou toch wel een bloemenman bij het ziekenhuis staan, hè vader?" infoi* meerde Josje bezorgd. „Natuurlijk, jongen," antwoordde me neer Joppers. „Maar eet nu vlug een paar boterhammen. Dan kun je nog even een andere bloes aantrekken." Nederland I. NTS: 10.00 Teleac - Ongeval- en in en pm de woning. 10.30 Teleac - iloderno onderwijsmethoden en didactiek. - - - - voeding. 11.30-12.00 Morelli. V. Radio Berlijn o.l.v. Kleurentelevisie per kunstmaan MOSKOU De Russische com municatiekunstmaan „Molniya 1" heeft volgens het Russische persbureau Tass met succes kleurentelevisiebeel- 'den uit Moskou doorgezonden naar een grondstation op duizenden kilo meters van Moskou verwijderd. Deskundigen waren van mening, dat de beelden, die per draad naar Moskou teruggezonden werden, van uitstekend gehalte waren. Dit gold voor de gehele düur van een reeks dagelijkse uitzendingen van acht tot negen uur. (De Molniya-1, Ruslands eerste com municatiekunstmaan, werd in april gelanceerd, bijna drie jaar na de Amerikaanse Telstar.) Paul Strauss. Bergonzi, teno David Belasco. Plaats en tijd van handeling: Californië. 1849—'50. Renata Te- baldi. sopraan (Minnie, eigenares van ..The Polka" bariCornell Macneil. bariton (Jack Rance, sheriff): Mario del Monaco, tenor Dick Johnson. Ramerrcz leider van een roversbendeiGiorgio Tozzi. bas (Jake Wallace); Pierro di Palma. tenor (Nick. kellner): Silvio Maionica. bas (Ashby. agent van Wells Fargo) Giorgio Giorgetti. bariton (Sonorai. En zo Guagni. tenor (Trin): Virgi- lio Carbonari, bariton (Sid). Edio Peruzzi, bariton (Bello): Mario Carlin, tenor (Harry): Angelo Mercuriali, tenor (Joe). Michele :o. bariton (Happy): Giuseppe Morresi, Jim - if— (Postillon rabbit, roodhuid mezzo-sopraan (W teursprogramma. 16.35 Achter het stuur autorubriek. 17.00-17.30 Voor de kinderen. België. Nederlands progr. Kan. 2 en 10 10.00 Voor bejaarden. 10.35-11.40 Volksuniv 17.10 Tienerklanken. 17.45 Schooltelevisie. Chr. Bader (87) overleden DIEREN In Dieren heeft woens dag de crematie plaats gehad van de op 87-jarige leeftijd in Arnhem over leden dokter Christine Bader, een van de eerste vrouwelijke artsen in nns lingen- en de kleuterzorg. ns vrouw). Koor van de Accademia dl Santa Cecilia te Rome: Dirigent: Franco Capuana. UTRECHT De centrale diaconale conferentie van gereformeerde diakenen zal woensdag 22 september niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, in Amersfoort worden gehouden, maar in het Utrechtse Tivoli. Prof. dr. J. T. Bakker zal dan refereren over het on derwerp „Werelddiakonaat en zending". Voor hem is dat vruchtbaarheid, die sterk maakt en vernieuwt. Hij houdt ook van zijn moeders armen als de schuimvlokken van het zeepsop erop beven en van het vuur dat knettert onder de aardappelpot. En van de hete damp die van onder het deksel puft als hij zit te wachten op het En nu zou Lenter weg willen, 't Is Martine Volmar's schuld dat hij die goede dingen niet meer ziet. Je hoeft niet achter de Oeler te gaan om iets te leren, bij ons leert de zoon van de Lenter zit op een omgekeerde emmer voor het deurgat en kijkt de moestuin in. Hoe koppig hij is, staat op zijn gezicht te lezen. En toch zal ik gaan. 'k Bedank ervoor om m'n leven lang van klusjes en beetjes te bestaan. Wordt het je hier te min? Jentje bedoelt dat niet zo, al klinkt het scherp. Lenter wordt rood. Je weet wel beter, moeder, dat het daarom niet gaat. i Waarom gaat het dan? Je zit toch ook liever nn WCÜ h?eft bij Volmar dan thuis! Is het daar zoveel beter? verricht op het gebipd van de zuige-jj0ryt zit er mooi tussenin. Zijn dochter met die schilder en jij met je eigenwijs gezicht en Nanna. die dat allemaal wel goedvindt. Jentje sta3t met de handen op haar heupen. Ze is van plan om nog veel meer te zeggen, maar Lenter is al weg. De emmer rinkelt tussen de groentebedden en hij draaft de tuin door. naar de berg, waar hij onder een scheefhangende den zijn eigen plek heeft, voor niemand te zien. Hij zal er wel over ophouden, sust Dries. Christine Bader, geboren op februari 1878 in het Zuidhollandse Zoeterwoude, studeerde in Leiden en kwam omstreeks de eeuwwisseling naar Arnhem, waar zij het initiatief nam tot de stichting van „kleuter zorg", dat nog pas in het nieuws kwam door grondruil met „Het Dorp". Bij haar gouden artsenjubileum in 1954 werd zij bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Van de gemeente Arnhem ontving zij toen de nog slechts enkele keren toegekende gouden stadsmedaille. Ook in het buitenland trok het baanbrekende werk van Christine Bader sterk de aandacht en vele keren zijn buitenlandse artsen naar Arnhem gekomen om haar arbeid van nabij gade te slaan. ROTTERDAM OP Z'N BEST FIDO - HAVENRONDVAARTEN - DELTATOCHTEN BLIJDORP EUROPA'S MODERNSTE DIERGAARDE ■UROMAST-'N UNIEK UITZICHT OP 110 M. HOOGTE door DIGNATE ROBBERTZ 5 Jentie gelooft dat niet Hij is van 't Grobbe nuus weggelopen, omdat hij geen boerenknecht wil zijn. Nu slaat hij spijkers in het hout bij Gerben Stuve de timmerman. Een knoeier noemt hij die; alsof zo'n jongen dat weten kan. Dries tilt zijn kleinste zusje, dat nog niet goed kan lopen, van de vloer en steekt het in de hoogte. Het kind kraait en gilt van plezier en trappelt met haar vuile voetjes in zijn gezicht. Zo kan hij ook met een jong dier spelen. Met volle handen moet hij het leven kunnen grijpen. Overal waar hij zelf wil; ook Bernt Vasse's bomen zijn daarbij. Het is een vredige dag, zo helder als doorzich tig water. Een vogel trippelt door de paden en er is het lieve bewegen van berkeblad. Op de es is de lucht mild en de Oeler roept. Als Lenter tegen de avond terugkomt, onwillig nog, maar met het verlangen om Dries weer goed te stemmen, is hij bereid om mee te gaan. Libbe komt ook, zegt hij als Dries alleen maar met zijn hoofd een beweging naar boven maakt. De nachten zijn te licht om te slapen. In het schemerlicht strelen de grassen lauw en is het kloppende leven in de stammen hoorbaar. Jentje kijkt her na als ze achter elkaar, een beetje Libbe Vennink is de jongste knecht van 't Grobbenuus. Zijn vader voer de turf uit het veen en verdronk toen zijn schuit kantelde. De wedu we was naar 't Horst gekomen, waar ze ook niet lang meer leefde. Libbe was toen een jongen van iwa.alf jaar. Zweder Thase, die ieder gezin in 't Horst kende, nam hem mee en Marye zorgde voor Libbe of hij haar eigen zoon was. Tussen de sterke Horsten viel hij op door zijn vlasblond haar en bleekblauwe ogen. Zijn schouders waren 'e smal en zijn handen te zwak, maar hij was wülig om te doen wat hem werd opgedragen. Libbe beschouwde het hele Horst als zijn thuis. Zijn leven in het veen was somber geweest, in armoede. In 't Horst, zo voelde hij het, was de zon gaan schijnen. Daar waren Maryd Thase's wanne vriendelijkheid en de hoeve met het vrolijke dienstvolk, dat in het begin wel eens een loopje met hem nam. Lenter Borne had dat nooit gedaan. Libbe durfde niet met meisjes spelen toen hij nog klein was. hij was bang voor hun nieuwsgierige ogen en hun lachende monden. Om net minste gierden ze van de pret en dan verbeelade hij zich dat het om hem was. Nog minder durfde hij met hen dansen of met hen omlopen op zomeravonden. Lenter deed dat wel. ue meisjes van 't Horst liepen om het hardst achter hem aan. Libbe vond het niet erg om 31leen te blijven en wat achteraf, omdat hij niet graag wilde dat iemand hem zag, terug te gaan zong Grobbenuus terwijl Lenter danste (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 19