1 1 1 L r 1 1 r M alles BkanmetcEldmm ABASIN Brick Bradford l&xfiCccf Jim Reeves zingt in N CR V-programma IVfiele er is ge§n betere! Gedegen documentaire de woningbouw over 1 3 4 5 6 7 8 10 —Toch is het zo!- Jesfe en «Josje Senmoet I DE STENEN ZONDE 03SKB 1965 WOENSDAG 26 MEI 1965 ÉTHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-tTHERGOlVEN-ETHERGOlVEN psw- fTHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN- *es Heita^wart?ér°(gr.». 19.45 Op t praatje 19.50 Radiophiiharmoi zikaal klankbeeld. 22.30 Nie la&sieké HILVERSUM Op het tweede net zijn diepe, om ons zal Je NCRV-televisie op Hemel- ?itbè?se vaar's^aS 's avonds een programma st' lied. brengen Van Amerikaanse country and ia-'| western-music, een muziekstijl, :3.10 Twintig jaren oi rspectief. 23 25 Lichte hej| deraars krijgt. „Five hundred miles eYügblik away from home'' is de titel van dit toonmu- J programma, dat de Noorse televisie i it. 298 m. vara: 18.00 Nieuw< vorig jaar maakte van een aantal 1815 Grammofoonmuziek of mededelingen artiesten uit Nashville (USA). Een van de meest prominente zangers, -| die op de beeldbuis zullen komen, is Jim taart Reeves, de man. die vorig jaar in juli op 20.00 40-jarige leeftijd in zijn vliegtuig dode- lispn verongelukte. Merkwaardig genoeg is Jim Reeves pas na zijn tragische dood bij het grote publiek populair geworden. ..Gentleman Jim" (zoals hij werd genoemd" wist met iek. 23.55-24 0" Soci ache Partij. 18.30 Dansorkest en zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Lichte gra mofoonmuziek. 19 20 Artistieke staalka; 19.50 Olympia's tour door Nederlar ind Gal; itaar. 20.50 Disco volksliedjes. 22.20 -em de melancholieke liedjes van de Far West een aparte inhoud te geven. In zijn ruim tienjarige zangcarrière presenteerde Reeves tal van songs, die nu al „Evergreens" zijn geworden. Andere C. W.-sterren, die morgen avond zullen optreden, zijn de gitarist Chet Atkins, de zanger Bobby Bare en de Anita Kerr Singers. De uitzending begint om vijf minuten voor half tien. Voor de liefhebers zal de keus dus zeer moeilijk zijn. want dan gaat op Nederland 1 de voetbalwedstrijd InterBenfica. Koningin bezoekt Rekken op 1 juni REKKEN Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging Rekkense Inrichtingen zal Hare Majesteit de Koningin hier een bezoek brengen op De herdenkingsbijeenkomst voor ver pleegden, pupillen en genodigden zal worden gehouden op 17 juni. In de morgenuren zal het officiële gedeelte zijn en '3 middags kan men kennis maken met de werkzaamheden, die daar worden verricht. Er zal dan tevens een begin worden gemaakt met de bouw van een kapel. Ter gelegenheid van het jubileum zal de NCRV-televisie een documentaire uit zenden over de Rekkense inrichtingen. Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer 19.05 Teleac: Ongevallen in en om de woning. AVRO: 19 35 Dick van Dyke show. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht AVRO: 19.35 Dick van Dyke show. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televi- zier: Vietnam, reportage over de huidige militaire en politieke situatie. 21.10 De 22.00 Sportpar.ora Igië: 19.00 Zandmannetje. 19.03 Richa wenhart 19.30 Zoeklicht. 19 55 De Wei 20.00 Nws. 20.25 De opvolger (Ovei 23.05 Nws. nederl. progr. kan. 2 en 10 draadomroep Grammofoonplat i 18-20 Weens Josef Krlps: arg" (Raymond): He launar, «enare «olm, Peter Alexander, Franz Fehringer, Ralf Paulsen, Koor en Orkest o.l.v. Franz Marszalek; Czardas van 1830: Orkest Yoska Nemeth; Oude Zigeuner: ld.: Ik houd van de tuin voor je huis - Mijn soldatentijd ligt ver achter mij: id.: Wan neer het meisje vrouw wordt: id.: Waterbov: Paul Robeson, met koor en orkest en Harriet Wingreen. piano. Deep river: id.: Sometimes I feel like a motherless child: id.: Get on board little children: id Joshi (Sabic. of Jericho: id.; Git; Mai Escudero en Diego i Mario Escudero: Ala ij: ^Stephane Grapeily, laldson. Hermar (Magidson): id.: This I id.;. Silvei Jbnior Cook, Hora Boy Brooks, 11.15 Pianodui klassieke muziek. VPRO: grammofoonmuziek. 12.10 L< gesprek. 12.47 Mededelinger VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 Bij MIELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. Wat men ook voor tegenwerpingen mag inbrengen tegen het NCRV- televisieprogrammaniet dat het niet degelijk was. Dat begon al met Attentie: een gesprek over de verhou ding EEGEVA, een toelichting op de Belgische verkiezingsuitslag en een overzicht van de moeilijkheden die kerkorganisten ondervinden. Bijzonder gedegen voorbereid was de documentaire over de woningbouw van Nico van Vliet. Met een blocnote op de knie en een snelle pen had men alle schema's kunnen overnemen die denk baar zijn. Van Vliet heeft, als in zijn verkeers-probleem. blijkbaar graag zaaltje met deskundigen achter, de hand dat desgevraagd reageert. Iets meer debat tijdens zo'n uitzending; zouden we wel op prijs stellen. Het' het programma prettig kunnen1 verlevendigen. allemaal mogelijk is en wat niet. Hij haakte zelfs in op de die middag be kend geworden nieuwe richtlijnen voor de bouw. Invul-puzzel Een bijzonder tintje kreeg het op treden op film van minister Bogaers, die rustig uitlegde wat er nu 1.45 Klassieke van Gereformeerde Jeugdverenigingen Hilversum. 16.00 Verkeersaanwijzingen. 16.05 Esnembleparade (opn.). 17.00 Verkeersaan wijzingen. 17.05 Impressies van vandaag gehouden Bondsdagen. 17.45 Jeugd- derkooi lale begeleiding: oude ledje; je. 19.10 Radio kra Radiophilh; derne muziek. 22 30 N SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 list i (gr 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum ii. 298 m.: AVRO: 8.00 Nieuws. 8 10 Kinderkoor. 8.30 Gevarieerd populair platenprogramma 9 45 Morgenwijding. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Instrumentaal ensem ble: klassieke muziek. 10.50 Voordracht. 11.00 Nieuws. 11.02 Kleurrijke klanken met lach- rijke ranken, gevarieerd programma. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Muziek en poëzie. 14.30 Licht ensemble met zangsolisten. 15.00 Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 16.00 Nieuws. 16.02 Sportrevue en lichte grammofoonmuziek. 17.00 Minjon. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei- de Volkspartij voor NCRV: 7.00 Dagop». Instrumentaal kwartet (gr.) luziek. 7 30 Nieuws. 7.40 Radio 7.55 Lichte grammofooi zieken. 9.35 8.30 Nil rtet. 9.00 Voor de tanden. 9.40 Moderne orkestmuziek (gr.). 10.30 Morgi ïstrumentaal kw 0 Verzoekprogra school. 18.00 Voor Lichte grammofoonmuziek. 9 .ater. informatief programma waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolra dio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws, 11 02 Voor de kleuters. 11.15 Voor di vrouw. 12.00 Licht orgelspel. 12.27 Medeai lingen t.b. tuinbouw. dienst. 11.00 In 't zilver, programm 13.10 Actual!- tuinbouw. 12.30 N muziek eventueel jlingen t.b.v. land- euws. 12.40 Grammfoon- 1 ■dualiteiten. 12.50 Orgel- ichte grammo- I.ichte grammofor 14.25 Filmmelodi 15.00 Pianorecital: chten. 13.30 Neerlat .5.00 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 v.«,- lied. 16.45 Nie_..„ sn'd- de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 8 kalmeert zonder slaap te verwekken BBWPPBP 19.15! west tot Gewest, regionaal weel VARA: 19.35 De Lucy Show Akela Lucy. Europacup: In1 20 45 Balletpro- lands. 19.25 Rerui 19.55 Weerber. 20.00 Nws. 20.25 ie quiz. 21.25 Rep. Milaan. 23 10 Nw VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO, NTS geeft mr. G. B. J. Hiltermann in AVRO's Televizier weer een reportage over de strijd in Vietnam, is het tijd voor de Danny Kaye-show met als gasten Juliet Prowse en de Levee Singers. een speciaal sportpanorama over de Europacup-finale Inter- Milaan tegen Benfica. Nederland 2 KRO De Beklaagde, een Tsjechische film, die via de televisie de Nederlandse première krijgt. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.50 uur Beethovens „Missa Solemnis" wordt gebracht door het Radio Filharmonisch orkest, met medewerking van koor en so listen. 9.20 uur houdt drs. B. J. Udink zijn vijfde lezing over „Twintig jaren om ons heen". De heer Udink spreekt dan over „De toekomst van dit kleine, volle land". Om 11.10 uur wordt de laatste causerie in deze serie uitgezonden, onder dezélfde titel. Hilversum 11 VARA 8.05 uur een licht muziekprogramma door het Grand Gala Orkest van Jan Corduwener. 9.55 uur presenteren diverse artiesten een Boeketje Romantiek in volksliedjes uit vele landen. Uit de programma's van Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag zendt de NTS (Nederland 1) om 10.40 en om 3.35 uur reportages uit van het bezoek van koningin Elizabeth aan Duits land, 's avonds treden om 8.30 uur Esther en Abraham Ofarim op en wordt om 9.25 uur de voetbalmatch InterBenfica uitgezonden. Op Nederland 2 verzorgt de NCRV o.m. een reportage van de verenigings- en bondsdagen van Christelijk Nederland (8.25 uur) en wordt om 9.25 uur een programma van country and western music uitgezonden met Jim Reeves als de voornaamste solist. verhaal trooi had beklommen, stond die vlerd. troffen werd door i dat lieflijker en groter. andere sneeuwklokjes die gezien. Om te voorkomen dat het tere bloempje door een of andere Russische onverlaat zou worden plat- ar dat niemand met zeker- t waaróm. Zeker, kenners vertellen, dat carnaval de veertigdaagse 1823) Er bestaat de Russische keizerin Catharina die schildwacht daar nóg. hoewel geen heid op een wandeling buitengewoon ge- sterveling meer wist wat de man daar zullen iwklokje. eigenlijk moest doen. En toen ook voorav dan alle tsaar Paul het tijdelijke met het va3ten die bij de rooms-katholieken zij ooit had eeuwige had verwisseld, gelukte het aan het Paasfeest voorafgaat, maar na vele naspeuringen pas aan zijn daarmee opvolger, tsaar Alexander, vast stellen om welke reden de schild- kennis dan ook uitgeput. Want die verklaring klinkt natuurlijk wel aannemelijk, maar is retrapt of afgerukt, plaatste de keize- wacht daar zijn post oorspronkelijk niet afdoende, omdat taalkundige Schildwacht bleef staan.. schildwacht bij het plantje daarmee zou in normale gevallen de kous zijn af geweest. Het sneeuwklok je bloeide voort en deed verder alles wat des sneeuwklokjes is. en de Soldaat stond bij het bloempje op post en werd op geregelde tijden afgelost. Het geval wilde echter, dat deze post gehandhaafd bleef, óók toen het sneeuwklokje al lang en breed was uitgebloeid en Catharina aan allerlei staatszaken dacht, die op dat moment wacht natuurlijk opgeheven, ongetwijfeld belangwekkender waren leder geval had de wereld dan een schildwacht die zijn tijd verhaal bij gekregci verknoeide op een plek waar niemand Iets te zoeken of te vinden had. Dag eeuw jaar in jaar uit bewaakte alleen had moeten betrekken. Toen werd de ethnologische onderzoekingen licht hebben gebracht dat de volksge bruiken die in de tijd van de vasten op de voorgrond treden nu juist met dlc veertigdaagse vasten niets te maken hebben. Vroeger werd verteld, dat carnaval was afgeleid van ,,carne vale", dal zoveel betekent als ..vaar wel vlees" Met deze kreet zou duS op hartelijke wijze afscheid zijn genomen van normale maaltijden. Maar ande ren leiden het woord af van „carrus navalis", dat is de scheepswagen die o.m. in 1133 van Aken. over Maas- het vertellen" in de twintigste trichte n Tongeren naar de Schelde nor waard was. AI was het werd getrokken. Hierdoor komen we vergelijking te niidden in de restanten van heidense festiviteiten terecht, zij het dan dat dat de moeite soldaat angstvallig de plek, kunnen trekken met het carnavals waar eens een sneeuwklokje de aan- feest. Want het zonderlinge is. dat dit deze gekerstend zijn. dacht van de tsarina had getrokken, feest met zijn optochten en kolderige En toen Catharina al lang was overle- zotteklap wel in bepaalde streken met den en de grillige tyran tsaar Paul de hartstocht en toewijding wordt ge- 17. Josje had een tijdje terug zelf een karretje getimmerd op het onderstel van oude kinderwagen. Hij speelde er mee op straat en noemde het dan de „Joppers-expres". Het was ook. heel geschikt om er allerlei dingen i'n te vervoeren, die te zwaar waren om te dragen en met dit karretje kwam hij nu aanrijden door de gang. „Ga je ook mee kranten ophalen, Jes?" informeerde hij. „We hebben de hele middag nog. Dan kunnen we aardig wat verdienen." .Het oude papier is haast niets meer waard, joh", antwoordde zijn zusje. „En ik wil thuis blijven wachten tot vader Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. onderricht. 2. bestelling, 3. gevangenis. 4. wijze. 5. pookijzer. 6. enig, 7. godin v. d. vrede, 8. hoofddeksel, 9. rangtelwoord. 10. landtong. Bij juiste oplossing vormen de beginletters zegswijze. Oplossing vorige pnzzel Horizontaal: 1. Melissant, 2. adelaar aa, 3. regent - ark, 4. Ilm - et - a.k. - Be, 5. nein - engel. 6. en - Ernst - eik, 7. bar- Ao - eelt, 8 op - la - en - rei, 9. St. Olst-enk. Vertikaal: 1. marine - bos, 2. edelen - Apt. 3. leg - Mierlo, 4. i.l. - eenmaal. 5. santé - soes, 6. satan - tent, 7. arak - ge - ere, 8. nar - Beilen, 9. takel - kt „Dan kunnen uis rijden, teger kan zijn," hield Josje a Maar Jesje schudde opnieuw haar hoofd en haar broertje zei teleurgesteld «n een tikje geërgerd: „Nu, dan ga ik wel alleen. Maar dan wordt het mijn bos bloemen, als je dat maar weet!" Hij duwde het karretje een eindje over het trottoir en belde aan. Jesje zag dal mevrouw Geitema opendeed en haar hoofd schudde, toen Josje om. oude kranten vroeg. Haar broer reed opge wekt verder met zijn karretje en Jesje ging naar binnen. Ze haalde een boek ging voor het raam zitten lezen, maar L_. boeide haar niet. Ze pakte haar borduur werk. maar ook daar had ze al gauw genoeg van. Waar bleef vader toch? vroeg ze zich af. Hij l:on nu toch wel zo ongeveer terug zijn? Maar het duurde nog wel haast een uur. eer meneer Joppers verscheen. „O. wat bent u lang weggebleven, vader!" zei Jesje verwijtend. „En hoe was het met moeder?" „Goed", antwoordde vader Joppers. „Ze ligt op een kamertje met nog een mevrouw. Morgen worden er waarschijn» lijk foto's gemaakt. Waar is Josje?" „Kranten ophalen met de expres", antwoorde Jesje. „Hij vroeg of ik ook meeging, maar ik had geen zin. Ik wou dat het al tijd was voor het bezoek." Anders Maler is langs het Ganzepad gekomen. Van verre heeft hij de landschut op de steen zien zitten. Hij groet alsof ze elkander lang kennen. Joryt neemt gul de uitgestoken hand, het beeft om zijn mond. maar zijn stem is vast. Goedemiddag. Meneer heeft mooi weer om over het Ganzepad te komen. Dat is waar. Ik heet Andres. Ze zitten naast elkander. De schilder heeft zijn rugzak afgelegd en de kraag van zijn hemd losgemaakt. Een sterke kerel, die Andres Maler. Joryt kijkt hem niet recht aan. maar dat ziet hij toch en het doet hem plezier. Hij let ook op de handen. Die zijn niet zacht en week zoals hij verwacht had. Of heeft hij nooit eerder aan handen en een gezicht gedacht? Hij weet het zelf niet. 't Verwart hem om hier met de vreemde op de Stenen Zonde te zitten. Ik dacht dat je op reis was, zegt hij ineens. Ik was in de stad op mijn atelier. De ogen van Andres zijn vriendelijk, maar doordringend. Joryt heeft het gevoel dat ze tot op de bodem van zijn hart kijken. Vanaf Hinberghe loop ik graag en dan. zoals je zejgt,* over het Ganzepad. Dat is één van de mooiste gedeelten van de berg. Ja! Joryt knikt even. Dus die vreemde ziet dat ook en hij vindt het geen bezwaar om langs het moeilijk begaanbare pad te komen. Het wordt tijd, Volmar, dat wij met elkaar praten. Wil je mij zeggen wanneer ik komen kan? Het laatste verzet in Joryt wil nog tegensputte- door DIGNATE ROBBERTZ tAkkkAklkkkkkkkkkkkAkkkkkkAkAkkkkkkkkAkklkkAAkkl ren, maar dan vervolgt de schilder: 'k Ben erg blij dat we elkander hier ontmoeten. Ik heb je bij de brand op een heuvel zien staan. Vanaf die nacht wist ik dat het bij ons beiden past om over dingen die de kern van het leven raken, onder de hemel te praten. Beter plek dan bij deze steen is er wel niet, vind je? Het oude verhaal zegt dat de matidenvlechter hieronder zijn zonden borg. Ik vind dat er nog meer onder kan. Andres lacht een beetje en dan trilt het ook in de mondhoeken van Joryt. Zulke taal bevalt hem. Beneden ligt 't Horsi, waar je van hier af bovenop kijkt. En alsof Andres weet wat er in de landschut kan omgaan, zegt hij: Hoe klein zijn de huizen, de mensen zie je nauwelijks lopen. Daarom ben ik graag boven, om de standvastig heid en de grootheid van de berg. Joryt zwijgt. Wat de schilder zegt, heeft hij allemaal gevoeld zonder het te kunnen uitdruk ken. Ze gaan niet samen naar beneden. Als Andres zijn rugzak opneemt, zegt Joryt: Tot vanavond. Voor de schilder het bos ingaat kijkt hij om. De landschut zit nog op dezelfde plek en hij steekt zijn hand op, hetzelfde gebaar waarmee hij Ante Borne en de bosarbeiders groet. Daarn» legt hij die hand voor zijn gezicht en lange tijd blijft hij naar beneden kijken in het lange dunne gras waarin de kleine hagedis wegglipte. Lenter Borne wil weg om een vak te leren. Hij heeft er genoeg van om in 't Horst van het een naar het ander te lopen. Dat is de schuld van Martine Volmar. Ze heeft zijn hoofd verward gemaakt door dé boeken die ze hem leende. Het heeft gestormd op de diele. De boze woorden van Lenter en Dries botsten tegen elkaar en het sprong van hun voorhoofden. Daarna bleef het dagen stil. De broeiing van hun onenigheid hing onder het dak en maakte de kleine kinderen schuw. Ante's handen beefden onder het eten en het kostte hem moeite de brokken door te slikken. Zelfs Jentje, die haar beide zonen toch wel aankon, verschoof telkens op haar stoel. Van alle broers en zusters houdt Dries het meest van Lenter; daarom is hij zo fel. Hij wil zijn broer niet missen, het vrolijke, goedmoedige dat hij zelf niet heeft. En de durf van Lenter. Een andere durf dan de zijne. Om te dansen op de brink met een meisje in zijn arm, om de mensen aan het lachen te maken. Lenter kan de zon op de diele laten schijnen als hun moeder zwart kijkt en zioh ergert over de dingen die ze nooit zal kunnen kopen en over al de zorgen die als kraaien op het dak blijven O'j de diele spelen de kleinste kinderen samen met de jonge geiten. Dries houdt daarvan, zoals hij stilletjes blij kan zijn met de sprankelende zonnevlekken op de met zand bestrooide vloer. Met de lucht van hooi en klaver en van de mest. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9