CONSTANT Genie tilde boot uit achtertuintje SPELDJES! blijf jong, blijf fit: fiets! Jja een, donée Kif. ne Vreemde stapelloop Zuidvietnamese president in conflict met premier Anti-Lysenko campagne naar hoogtepunt Ziekenfondsverzekering met eigen risico? CJV bondsdag in Eindhoven Een op vier Fransen vrijstelling van dienst Massagraven in Polen s WOENSDAG 26 MEI 1965 is net zo lekker als de duurste Amerikaan! i EMNSTERWOLDE Het bootje heette op z'n Gronings De Vrund, maar de echte vriend was Oorlogsinvalide kan nu varen tweede keer dat 105 pontonplaatbrug- compagnic uit Wezep bij de tewaterla ting van een vaartuig wordt ingescha keld. De man, voor wie we het de /*t - l ivEiu» lm mailvoor ie we nei oe de genie. In de stromende regen 'Van onze speciale verslaggever) eerste keer hebben gedaan, is een en onder de tonen van een scala sergeant uit Arnhem, die in Indonesië toevallig de commandant van Van Dijk was." Op een open boteniyagen van de genie werd „De Vrund" uit de achtertuin van de heer Van Dijk in Finsterwolde naar de haven van Winschoten gereden. Zie ook het verhaal van onze speciale verslaggever over de historie van „De Vrund". van autoclaxons zag de 37-jarige Piet van Dijk gisteren zijn zelf gebouwde jachtje te water gaan, nadat dit eerst met een 20 tons legerkraan uit het achtertuintje van zjjn ouderlijk huis in Finster wolde was gehesen. Er was geen champagne, er klon ken geen speeches. Maar wat er wel was. was vreugde, gepaard aan dankbaarheid. En heel het welva rende, doch communistisch getinte, Groningse dorp leefde mee. Een lange stoet auto's met familieleden, vrienden en kennissen was hele maal naar Nieuwe Statenzijl gere den om op het noordelijkste land- puntje van de Nederlands-Duitse grens de waterdoop mee te maken. We hebben al heel wal stapellopen gezien, maar die van het nietige bootje De Vrund was toch één van de meest spectaculaire. Dat kwam, omdat ontelba re mensen zich hadden ingezet om de magazijnbediende, die in Indonesië oor logsinvalide werd, uit de nood te helpen. Binnen twee jaar Twee jaar lang had Piet van Dijk. die. in lichamelijke zin. slechts voor zeventig procent arbeidsgeschikt is. aan zijn oog appel gewerkt. Twee jaar lang had hij er Nieuwe politieke moeilijkheden al z'n vrije tijd en al z'n centen ,.lk weet niet precies hoeveel; tussen de drie- en vierduizend gulden, denk ik" ingestoken. Zo njaar op een paar bielzen en dicht naast een paar appelbomen in de tuin was het stalen jachtje langzaam gegroeid en uit de verf gekomen. Een Dollard- bootje van zeveneneenhalf meter bij tweeëneenhalf meter en drieëneenhalf ton zwaar, waar broers en vrienden al spoedig zoveel schik in kregen dat ze met alles en nog wat begonnen te I De grote moeilijkheid was De Vrund in zijn element te krijgen. Er stonden twee schuurtjes in de weg, waar het scheepje overheen moest worden getild. Bovendienlag het water, of althans het stroompje, waar Piet van Dijk zijn bezit in wilde hebben, een kilometer of achttien ver. De sociale dienst van het leger be moeide zich er mee. De bevelhebber der landstrijdkrachten in Den Haag werd ingeschakeld. En daarom stond gisteren voor de vlijtige ex-soldaat de genie met een kraan en een botenwagen klaar, zomede een tiental pontonniers. De gelukkigste Als de gelukkigste man van het rijke boerenland van Noordoost Groningen stond Piet van Dijk aan het water, waar De Vrund lag te dobberen. Hij stapte er even in; hij wiebelde met z'n voeten op de bodem van het nog niet geballaste vaartuig. Daarna maakte hij er een proeftochtje mee, dat door een lege accu niet al te vlot van start wilde gaan. ..Geweldig", zei hij. ..Wat een service!" En hij schudde de hand van sergeant- schipper Verkalk, de van regenwater druipende commandant van de operatie. Kaptein L. Borgardijn was vervolgens aan de beurt, de man, die als hoofd van de sociale dienst van het leger in de provincie Groningen, in Den Haag be middeld had. Ook sergeant-majoor W. Leurink van de zelfde dienst werd hartelijk bedankt, want hij was tem slotte degene geweest, die het project bij de bevoegde instanties aanhangig had ge- Trekbom Zei de laatste: ..Van Dijk is zwaar invalide. Tijdens de tweede politionele actie reed hij in Indonesië met een vrachtwagen op een trekbom en werd doorzeefd met scherven. Hoewel hij door de artsen was opgegeven, bleef hij leven. Sindsdien is hij eigenlijk van ziekenhuis naar ziekenhuis gegaan. Toen hij een jaar geleden in het Ooglijdersgesticht in Utrecht lag en ik zijn moeder bezocht, zag ik de boot voor 't eerst in de tuin liggen. M'n oren tuitten, toen ik hoorde dat Van Dijk er mee bezig was." Verklaarde kapitein Borgadijru ,.Een geweldig stuk doorzettingsvermogen moet die knaap hebben. Lichamelijk mankeer» hij als het ware alles en toch heeft hij werk verzet wat slechts weinig gezonden hem na zouden doen. Het is goed dat zoiets in de publiciteit komt. De man verdient het tot voorbeeld te worden gesteld en ik hoop dat de Legerkoerier er veel aandacht aan besteed" Toevallig Bromde sergeant-schipper Verkaik: „Een fluitje van een cent. meer was het niet. Gisteren zijn we met ons materiaal hier op af gekomen en vannacht hebben we in een tent bij de boot geslapen. Het is anders de Commentarieerde Piet van Dijk tij dens het door twee burgemeesters bezochte onderonsje, dat hij, na de wat verregende stapelloop, in café Centrum in Beerta organiseerde: „Ja, Ik ben reuze blij; ik had niet ver wacht dat de genie zich voor mijn bootje zou inzetten. Hoe ik er toe gekomen ben dat ding te bouwen? Nou gewoon, ik had er zin in. Voor ik in dienst ging, was ik metaalbe werker, maar ik heb de ANWB toch moeten vragen hoe een schip precies in elkaar zit. Ik heb 't overigens niet alleen gedaan. Een paar vrienden van me hebben me geholpen en ook twee broers, van wie er één smid-bankwer- Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van hetzelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dit produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje! B.v. CELWA KWARTET, 4 verschillende kleu ren toiletpapier, totaal 1000 vol. Ceüm kenmerk voor kwaliteit AMSTERDAM Centrum Nederland van de Unesco heeft besloten een be drag van 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de or kaan. die onlangs Oost-Pakistan heeft geteisterd. Het geld zal in het bijzonder gebruikt worden om de schoolkinderen in -het getroffen gebied te helpen. VERLOVINGSRINGEN METBRILLANTEN Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meerl Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje op aanvraag gaarne toe. Rusland verandert van koers MOSKOU De tegenstander van Lysenko, de bioloog, die jarer lang zijn stempel heeft gedrukt op de Russische wetenschap, zijn be zig aan een slotoffensief om elke herinnering aan de in hun ogen verfoeilijke theorieën van Lysen ko uit te bannen. Onder leiding van professor Zjoekofski, een van Lysenko's felste bestrijders, zal er een nieuw biologisch tijdschrift worden opgericht dat „Genetika" zal heten. Lysenko en zijn volgelingen hebben, vooral met steun van Stalin, elke studie op het gebied van de geneti- •che wetenschap onderdrukt. Vooral de ontdekkingen van de bioloog Gre- gor IVIendel waren in Rusland taboe. Zoals bekend is de school van Lysenko gebaseerd op de biologie van Mitsjoe- rin. die leert dat erfelijke eigenschap pen kunnen worden gecreëerd door invloeden van de omgeving een theorie die werd aanvaard als de enige orthodoxe benadering van de biologie. Nadat oud-premier Chroesjtsjef in SAIGON Nieuwe politieke moeilijkheden dreigen in Zuid- Vietnam weer de kop op te steken. Phan Khac Suu, de president van Zuid-Vietnam, heeft namelijk ge weigerd een besluit te tekenen, waarbij vier ministers in het kabi net van premier Quat werden ver vangen en een minister op een va kante post werd benoemd. Kringen uit de omgeving van de president hebben gezegd dat Suu meent dat de wijzigingen in het kabinet op ongrondwettelijke wijze tot stand zijn gekomen Israël en Arabieren Esjkol: vreedzame coëxistentie niet onmogelijk JERUZALEM Premier Levi Esj- kol heeft gisteren in de Knesseth, het Israëlische parlement, verklaard dat er een belangrijke ontwikkeling is begonnen, die het denkbeeld van vreedzame coëxistentie tussen Israël en de Arabische landen niet bij voorbaat uitsluit. Ilij achtte het ver- hengend. dat in het Arabisch kamp al tenminste een discussie is geopend over de mogelijkheid van een rege- linc van de Israëlisch-Arabische ge schillen. De Israëlische regeringsleider noemde president Bourguiba van Tu nesië. wiens recente voorstellen tot deze discussie hebben geleid, niet met name. Hij geloofde overigens niet. dat het hier een initiatief van één man betrof. Esjkol verklaarde verder in antwoord op een vraag, dat Israël niet officieel behoeft te antwoorden op «en voorstel, dat niet rechtstreeks tot het land gericht is. In Kaïro deelde intussen een Tune sische speciale afgezant. Ridha Bach Boea. mee dat Tunesië niet zal deel nemen aan de conferentie van Arabi sche premiers, die vandaag in de Egyptische hoofdstad begint. Tunesië is het enige lid van de Arabische Liga dat niet op de eonferentie vertegen woordigd zal zijn- Suu heeft ook geweigerd de vanging van generaal-majoor Tran Van Minh, bekend als de „Kleine Minh" als voorzitter van de gezamen lijke generale staf met zijn handteke ning te bekrachtigen, aldus dezelfde kringen. Premier Quat zou besloten hebben generaal Minh een ambassadeursfunc tie te geven en hem te vervangen door brigade-generaal Ngujen Huu Co, de huidige commandant van het tweede legerkorps. Tenminste een van vier door premier Quat vervangen ministers, namelijk de minister van buitenlandse zaken, zou hebben ge weigerd ontslag te nemen. VoLgens steeds veelvuldiger de ron de doende geruchten zou president Suu ontevreden zijn met zijn positie als staatshoofd en gekant zijn tegen sommige beleidspunten van premier Quats regering. Behalve de minister van buiten landse zaken had premier Quat beslo ten de ministers van voorlichting, economie en voor streekaangelegen- i heden te vervangen. ARTSENTEKORT Dood verklaarde zwaar gewonde bleek in leven MÜNCHEN Gisteren werd de 39- jarige Westduitse mecaniciën Rau- scher nabij een station van München door een personentrein gegrepen, toen hij aan een wissel werkte. Rauscher werd opzij geslingerd. Hij werd op steenslag naast de spoorbaan gelegd en met lakens toegedekt. Een in allerijl ontboden arts onderzocht Rau scher en verklaarde dat zijn levens geesten waren geweken. Doch toen de lijkschouwer met een auto kwam, om het lijk voor de begrafenis te vervoeren, gaf Rauscher nog levenstekenen. Hij werd nu naar een ziekenhuis overgebracht, doch hij overleed tijdens het vervoer daar heen. De politie van München meent dat Rauscher mogelijk nog een kans zou hebben gehad om in leven te blijven, indien aanstonds was vastgesteld dat hij niet dood, doch zwaar gewond UTRECHT Het is de vraag, in hoeverre men door het instellen van een eigen risico eventueel misbruik van rechten van de ver zekering door de verzekerden kan voorkomen. Aldus de voorzitter van de Centrale Bond van Onder ling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, gisteren op de algemene vergadering van de CBOZ. 'ktober vorig jaar Lysenko liet vallen, s het bergafwaarts gegaan met Lysen- co's invloed op het wetenschappelijk even in de Sowjetunie. Begin van dit -aar werd hij ontheven van zijn functie als directeur van de Sowjet- academie voor wetenschappen. Zijn bestrijders vatten dit aan om Lysenko voorgoed onmogelijk te maken, wat is geculmineerd in het nieuwe tijdschrift Genetica, waarin de voorheen verbo den theorieën zullen worden onder zocht. Het eerste nummer zal een artikel bevatten van wijlen de academicus Vavilof. die. nadat Lysenko zijn werk op het terrein van de moderne geneti ca had veroordeeld als anti-marxis tisch. werd gearresteerd en in 1942 in een Siberisch concentratiekamp over- (Van een c er verslaggevers) Het Christelijk Jon- EINDHOVEN - 5eren Verbond in Noord Brabant zal onderdag (Hemelvaartsdag) in gebouw Tivoli te Eindhoven een provinciale bondsdag beleggen. Deze dag begint 's morgens om half elf met een muzikale show. Na een gezamenlijke broodmaaltijd is er na de middag een wisselprogramma van volksdans, film en spel. Omstreeks 5 uur spreekt ds. H. H. Tulp, hervormd predikant te Eindhoven, een slotwoord. In de avonduren zal nog een instuifpro- gramma worden geboden. ODOORN De persconferentie, die ds. H. van Lunzen twee weken geleden heeft gehouden als onderdeel van zijn actie tegen oud-SS'er Jac. ter Haar. heeft hem een stroom van anonieme telefoon tjes en scheldbrieven opgeleverd. De brieven zijn in blokletters geschreven. De emeritus-predikant trekt er zich niet veel van aan. „De meeste brieven be waar ik. Dat kan mijn actie slechts onderstrepen. Er lopen nog vele nazi's rond. vermomd als goede burgers." aldus ds. Van Lunzen. PARIJS De Franse minister voor de strijdkrachten, Pierre Messmer, heeft aan de Nationale Vergadering een wetsvoorstel voorgelegd, dat beoogt het huidige systeem van algemene dienstplicht te vervangen door een stelsel ge baseerd op selectie. Volgens het plan zullen er per jaar slechts 250.000 recruten nodig zijn die an derhalf jaar moeten dienen. Hier door kan een op de vier dienst plichtigen vrijstelling krijgen we gens familie-omstandigheden, om gezondheidsredenen of op grond van sociale overwegingen. De overige dienstplichtigen zullen worden verdeeld over de strijdkrachten, burgerlijke diensten onder het ministerie van binnenlandse zaken moeten vervul len of ter beschikking van het ministerie voor samenwerking komen voor uitzen ding naar het buitenland voor dienstver lening op onderwijs-, medisch of ander gebied. Voor deze laatste categorie zal 30.000 tot 40.000 man per jaar nodig zijn. In linkse en in vakbondskringen zelfs bij de gaullisten bestaat oppositie tegen het plan, voornamelijk omdat het een breuk betekent met het stelsel van dienstplicht voor allen. Sommigen zijn ook bang dat een leger van specialisten eerder geneigd zal zijn zich in een avontuur te storten. Voorstanders van het plan wijzen er echter op. dat al»e democratische landen een dergelijk leger hebben en dat de economische en sociale omstandigheden in Frankrijk het risico van een „avontuur" vrijwel uitsluiten. Britse vorstin bezocht Keulen KEULEN Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gisteren op de Vooral voor de minst draagkrachti- achtste dag Van hun staatsbezoek aan gen kunnen de gevolgen ernstig zijn, West-Duitsland Keulen en Düsseldorf NCj al meer dan 300 000 enthousiaste VW-rijders in Nederland! Uw fietsenhandelaar staat weer voor u paraat 5 met een pracht-collectie nieuwe fietsen I .Silent Billy' (Zwijgza me Willy) Jack, lid van het Australische Huis van Afgevaardigden heeft gisteren voor het eerst sinds 1962 in het parlement gesproken. Andere parlementsleden juichten hem toe en moedigden hem aan, toen hij opstond om een peti tie in te dienen, waarin wordt gevraagd om het schrappen van artikel 51 van de Australische grondwet. In dit artikel wordt onderscheid ge maakt ten nadele van de inhejmse Maori's. Silent Billy sprak 49 woorden en ging toen weer zitten. Later zei hij tegen een verslaggever: „Ik ben hier niet om te praten, maar om voor de belan gen van mijn kiezers op te komen". I De 2,59 meter hoge ro bot Tobor de Grote de aluminium held uit de gelijknamige film. die in 1954 werd gemaakt wordt vermist. De ruim 200 kilo wegende Tobor speelde destijds voor In ternationale tegenspion. Hij heeft echter maar korte tijd aan het firma ment van Hollywood ge blonken. De antiquair John Shiels kocht hem voor dertig dollar op een veiling en plaatste hem voor zijn winkel in West- Hollywood. Thans is hij gestolen. I Pater Patrick O'Kelly, in het tot Groot-Britannië behorende Noord-Ierland beter bekend als „de vliegende pater", heeft pech gehad. Terwijl hij op het Aldegrove-vlieg- veld in Belfast de pro peller van zijn vliegtuig je ronddraaide. sloeg plotseling de motor aan en steeg het vliegtuig op zonder hem. Het toe stel verhief zich in de lucht, draaide en boorde zich met de neus in de grond. De pater vertelde voor de rechter, hoe het was gegaan: „Ik had de propeller gedraaid, toen het toestel vooruit begon te rijden. Ik holde erom heen en had mijn hand in de cockpit, toen ik uitgleed en viel. Na een luchtstoot te hebben ge kregen, steeg het vlieg tuigje op". De pater kreeg een boete van veértlg pond. warneer dit eigen risico hen zou verhinderen naar een arts te gaan. Het probleem zou bovendien nog niet opgelost zijn, want men zou de be hoefte gaan voelen zich tegen dit eigen risico te gaan verzekeren. Per soonlijk achtte de heer Van Lienden het wel nuttig dat een klein deel van de kosten door de verzekerden zou worden gedragen. Over de toekomst van de ziekenfonds organisaties zei de heer Van Lienden dat het van een aantal problemen van bestuurlijke aard zal afhangen of een verdere concentratie van het Zieken fondswezen mogelijk is. Een grotere concentratie zou volgens hem mogelijk zijn. als de noodzaak van levensbeschouwelijke ziekenfondsen kan worden overwonnen door vrije keuze van medewerkers en behandel- of ver pleeginrichting. In dat geval zou voor dc inspraak van de verschillende groeperin gen een oplossing moeten worden gevon den. Volgende week zal te Rome - de tweede maal een nationaal congres den gehouden door de gezamenlijke Italiaanse protestanten. Men verwacht driehonderd afgevaardigden van acht kerken en daarbij waarnemers van ver schillende Europese en Noordamerikaan- se kerken, zomede van de Wereldraad. Het eerste Protestantse Italiaanse congres werd gehouden in 1820. bezocht. De Britse vorstin en haar echtge noot werden op het station van Keu len verwelkomd door burgemeester Theo Bureauen. In Keulen werd een bezoek gebracht aan de kathedraal, waar kardinaal Josef Frings de Britse vorstin met een toespraak in het Engels verwelkomde. Even later deed zich een nogal grappig incident voor. De leuning van een toeschou werstribune, die overvol was met journalisten brak en een aantal ver slaggevers viel op de grond. Prins (Philip keek in de richting van het ongeluk en kon zijn lachen niet inhouden. Gelukkig kwamen de jour nalisten slechts met de schrik vrij. Na Keulen werd Düsseldorf bezocht waar Elizabeth voor het eerst tiidens het bezoek buiten het protocol 1 op het balkon van het raadhuis 1 verscheen om de juichende menigte te begroeten. Van Oostduitse zijde wordt verklaard, dat het plan van de Westduitse bonds-. kanselier, prof. Erhard. koningin Eliza- De achttienjarige koningin Anne- beth morgen in West-Berlijn te ontvan- Mane van Griekenland is naar het gen als een „uitdaging" moetworden schilderachtige eiland Korfoe gevaren beschouwd. 0ra daar haar eerste kind ter wereld „Zit. die hel plu, hebben ontworpen. 11" ï™"'™- bZi). w°Sl "r*"bld van Cn ZrT -"„'nnro^e^To'nln^rS,",' V" dragen voor alle gevolgen ervan aldus derika Oostduitse autoriteiten. Irene. WARSCHAU In Rakow, bij de stad Piotrow, centraal Polen, zijn massagraven gevonden, aldus deelt het officiële Poolse persagentschap PAP mee. Recente zware regens ver oorzaakten aardverschuivingen en hierdoor kwamen hopen mensenbeen- deren en goed bewaarde skeletten bloot. Deskundigen zeiden, dat het over blijfselen waren van mensen die geexecuteerd werden met machinege weren. hetgeen bleek uit de lege patroonhulzen die op de plaats gevon den werden. De politie is nu bezig het graf bloot te leggen en een onderzoek in te stellen naar de identiteit van de slachtoffers, aldus PAP. haar schoonzuster prinses

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5