Chaplins levensrelaas in 571 bladzijden Spaarbankboekjes werden op grote schaal vervalst Koningin in groene hart van Holland Winst Staatsmijnen klimt naar oude toppen Ook Den Haa: behoorde tot jachtterrein Voornaamste cijfers 7 DINSDAG 25 MEI 1965 Daders (3 Amsterdammers) gegrepen AMSTERDAM Na maanden van even vasthoudend als geduld ver gend speurwerk, waarbij wekelijks vele honderden inschrijfformulieren van nieuwe inleggers werden gecon troleerd, is de postale recherche te Amsterdam erin geslaagd, licht te brengen in de fraude die in novem ber van het vorig jaar met vervalste spaarbankboekjes ten nadele van de rijkspostspaarbank is gepleegd, verband met deze zaak heeft zij gis teren in Amsterdam drie personen gearresteerd, die vrijdag voor de of ficier van justitie zullen worden ge leid. Het zijn de 26-jarige K. B., zon der beroep, de 22-jarige journalist H K-, en de 23-jarige P. J. H. L., zon der beroep, allen woonachtig in Am sterdam. Na de geslaagde actie op 27 novem- tr van het vorige jaar, toen de ver volgers er in één dag in slaagden om alle PTT-kantoren te Amsterdam en Den Haag op 78 spaarbankboekjes totaal 78.000 gulden te incasseren, waren zij de laatste maanden ijverig en nauwgezet beng hun volgende iden tieke slag te gaan slaan. Ih de woning van één van hen trof de postale recherche 43 nieuwe boekjes die zij de laatste maanden bij allerlei postkantoren in Noord- en Zuid-Holland in Utrecht hadden aangevraagd en ver kregen. Voorts werden in deze woning vele stempels en andere attributen in be slag genomen, waarmee gefingeerde in leggen in de spaarbankboekjes valselijk werden opgenomen. De rijkspostspaarbank te Amsterdam kwam pas enkele weken later (medio december) tot de ontdekking dat op 27 november op verschillende postkantoren vals ingevulde boekjes waren aange boden. Pas achteraf bü de controle in de rijkspostspaarbank zelf. kon namelijk blij ken, dat op de boekjes iri werkelijkheid een klein bedrag, variërend van 10 tot 15 gulden, was ingelegd. Geraffineerd „De eerste moeilijkheid was. dat wij niet over die vervalste boekjes beschik ten". aldus inspecteur W. A. A M. van den Bom. hoofd van de postale recher che, „want die blijven immers in han den van de eigenaar en die kwamen er geen tweede keer mee aanzetten. Tij dens ons onderzoek kwamen we al ipoedig tot de ontdekking, dat de da ders uiterst geraffineerd te werk wa ren gegaan. Zij vroegen de boekjes lukraak aan op namen en adressen van iestaande stadgenoten. Die gegevens haalden zij bij de burgerlijke stand. Tevoren vulden zij het aanvraagformu lier (stamkaart) in en gelijktijdig ook alvast een machtiging van contante uit betaling aan een derde. Op die twee formulieren plaatsten zij dan gelijk tijdig dezelfde valse handtekening van hun niets vermoedende medeburger. De stamkaart bleef achter in het postkan toor, het machtigingsformulier bewaar den zij, tot zij er zelf mee terugkwamen zogenaamd als derden, om een hoog bedrag op te nemen". In de tussentijd voerden zij thuis met perfect nagemaakte stempels en kundig jeïmmiteerde parafen de inlegbedragen in de boekjes op. Vervolgens zorgden zij op allerlei ma nieren voor legitimatiebewijzen, die ofwel vervalst dan wel op oneerlijke wijze ver kregen waren. Zij vulden op het machti gingsformulier een corresponderende naam in en gingen dan zelf met deze be scheiden de gelden opnemen. De loket ambtenaar vergeleek de handtekening op het machtigingsformulier van de inlegger met die van de stamkaart en vroeg ten overvloede een legitimatie aan de ge machtigde en alles klopte steeds als een Moeilijke opgave „Zowel de postale recherche ln Am sterdam als die in Den Haag stonden aanvankelijk voor een moeilijke op gave", aldus inspecteur Van den Born. „Wij hadden geen vervalste boekjes en de daders hadden zich van valse legi timatiebewijzen bediend. Wij beschik- Zeven gemeenten op één dag Geboorlenregeling Regering maakt standpunt hekend DE HAAG Het vraagstuk .van de openbare verkoop van middelen voor geboortenrêgeling moet volgens staats secretaris Bartels „eerlijk en open onder ogen worden gezien, maar tegelijkertijd met de nodige voorzichtigheid worden aangepakt". Hij zegt dit in een toelichting op het regeringsstandpunt over het bevolkings vraagstuk. die oorspronkelijk gediend zou hebben als inleiding tot een televi sieforum over dit onderwerp dat door de KRO zou worden uitgezonden, maar te elfder ure door de omroepvereniging werd afgelast. Op schriftelijk verzoek van het Tweede-Kamerlid Geertsema (lib.heeft dr. Bartels de tekst van zijn voorgenomen toespraak bekend gemaakt De regering, zo zegt dr. Bartels. streeft ernaar de factoren die by de gehuwden, öc ouders, belemmerend kunnen werken bij het dragen van de eigen verantwoor delijkheid inzake de gezinsregeling, v te nemen. En daarbij wordt concreet ge dacht aan de middelen voor geboorten- regeling. De regering bestudeert, op welke wij ze hier verandering in kan worden ge bracht. Dit zal nog enige tijd duren, om dat het om een uitermate moeilijk vraag stuk gaat. Het moet. zo zegt dr Bartels. worden bezien .tegen de achtergrond van de zo vele en de verschillende opvattingen die in ons lard heersen, maar ook tegen de achtergrond van de moraal van vooral de ongehuwde Jeugd, die ons toch ook voor de toekomst van ons land bijzonder veel waard ig". ten slechts over stamkaarten op naam van volkomen te goeder trouw zijnde medeburgers". Bijna drie maanden lang vorderde men geen stap met het onderzoek, noch met de intensieve pogingen om de dader te identificeren. Maar toen werd de moeite beloond en ontdekte men. dat op e e n der postkantoren zowaar een nieuw boekje was uitgereikt, dat op een valse naam was aange vraagd. Opvallend was echter, dat de inleg ditmaal aanzienlijk hoger was. dan die van de vorige 78 boekjes. Direct vermoedde men. dat dit een af leidingsmanoeuvre was. De dagbladen hadden immers in december vermeld, dat op die boekjes slechts een klein be drag was ingelegd. Nu tastten de frau deurs wat dieper in hun zak. hopende dat geen enkel nieuw boekje met een hoge eerste inleg argwaan zou wekken. Tanden knersend Sindsdien bestudeerde de postale recherche iedere dag alle inschrijvingen ïieuwe boekjes uit het gehele land. hetgeen er wekelijks vele honderden zijn. De gegevens van alle formulieren, waar- het schrift verdacht leek. werden ge controleerd. En telkens bleek het raak. Met de regelmaat van de klok steeg het aantal op valse naam aangevraagde nieuwe spaarbankboekjes, maar tanden knarsend moest de recheche toegeven, dat zij nog steeds niet wist. wie de aanvragers waren. Zo steeg het aantal valse boekjes geleidelijk tot 43. Toen. eindelijk maakten de verdachten een fout en kon één hen na het aanvragen althans worder identificeerd. Eindelijk Vanaf dat ogenblik werden de gangen van deze man dag en nacht nagegaan, met het gevolg, dat een tweede verdachte kon worden geïdentificeerd. Dank zü tech nische onderzoekmethoden (ondèr meer in een laboratorium) kon men vaststellen, dat deze tweede verdachte betrokken was geweest bij de inning van de onrecht matige gelden in november jl. Dezer dagen werd de derde verdachte gevonden, waarna ten slotte gisteren de drie arrestaties werden uitgevoerd. Bij de huiszoeking trof men niet alleen de valse stempels en de 43 nieuwe boekjes aan, doch nam men bovendien 17.000 gul den aan contanten in beslag. De drie verdachten zijn aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte. Het onderzoek is nog in volle gang. NIJMEGEN Gepromoveerd tot a'octo: in de economische wetenschappenPh C Stouthard. directeur van het instituut arbeidsvraagstukken van de katholieke ho geschool. op het proefschrift: .Data model- (Van een onzer verslaggevers) BOSKOOP Koningin Juliana heeft vanmorgen en vanmiddag een tocht gemaakt langs zeven gemeenten ii groene hart van Randstad Holland. De gemeenten die de Koningin bezocht Boskoop, Waddinxveen, Moerkapel. Ie, Benthuizen, Zoetermeer, Nootdorp en Pijnacker hebben min of meer gemeen, dat zij in een overgangssta dium zijn. Duidelijk is de ontwikke ling merkbaar van een agrarisch naar een industrieel karakter. Onder grote belangstelling arriveerde Vorstin vanmorgen om tien uui Boskoop. Zij was vergezeld van freule C. E B. Röell, haar secretaresse, en op perstalmeester baron W. F. K. Bischoff Heemskerck. Na de begroeting door de burgemeester, G. W. baron van De- dem, begaf het gezelschap zich naar plantenkas van een proeftuin. Daar bood de burgemeester als deel van het streek- geschenk, dat vandaag werd aangeboden, een tuinbeplanting aan. Dit streekgeschenk zal door de Ko ningin worden bestemd voor een nieuw te stichten centrum voor een groep ongeveer 400 gehandicapte padvinders „De blauwe vogels" in Baarn. Een boottochtje, dat de Vorstin van de proeftuin naar de Biezen zou maken, ging niet door, vanwege de regen. In Waddinxveen werd een voor deze gelegenheid ingerichte tentoonstelling van plaatselijke industrieën bezocht. Voor het streekgeschenk had de bevol king geld bijeengebracht voor het meu bilair van het padvindershuis. Daarna stond een bezoek op het pro gramma aan de twee gemeenten van burgemeester I. J. P. Keijzer, Moerka- pelle en Benthuizen. Moerkapelle gaf als aandeel in hef streekgeschenk een tegel tableau van een boerderij in een winter landschap. Benthuizen In Benthuizen werd de Vorstin «en staande bel voor het kamphuis van de Blauwe Vogels aangeboden. Hier maakte de Koningin een wandeling door het euwe Beelaertspark, dat onlangs in er korte tijd is aangelegd Een ander feestelijk moment was de ingebruikneming van het nieuwe, uit negen klokken bestaande carillon. Dit gebeurde doordat koningin Juliana haar handtekening plaatste in het „Boek der gemeente". Op dat moment klonken uit het carillon automatisch de tonen van willen Holland houen". Het carillon in totaal 69 wijsjes automatisch Zoetermeer Na Benthuizen was Zoetermeer aan de beurt om de Vorstin te verwelkomen. Burgemeester H. G. I. baron van Tuyll Serooskerken had zelf de voorbe reidingen geleid. Hier verbleef het vor stelijke gezelschap het langst van de ze ven gemeenten. Langs drommen enthou siaste mensen begaf het gezelschap zich de kantine van de Nutrlcia-fabrick. een zogenaamde „lopende lunch" werd gebruikt. Ongeveer zeventig per- namen er aan deel. waaronder het voltallige college van Gedeputeerde Sta an Zuid-Holland Ook waren enkele personen aanwezig die zich in de oorlog onderscheiden hebben Na de lunch maakte de Koningin een rondrit door Zoetermeer Daarna begaf zij zich naar het verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt". Aan de hand van een grote maquette werden de Vorstin hier de plannen uiteengezet van de drastische uitbreidingen die Zoetermeer zijn toebe deeld in verband met de groei van Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst werd als onderdeel van het streekgeschenk een fi. nanciële bijdrage voor het padvinders huis aangeboden Na Zoetermeer was Nootdorp aan de beurt. Hoogtepunt van het bezoek was demonstratie met paarden onder het motto: „De ontwikkeling van de draf- Pijnacker De laatste plaats die bezocht werd was Pijnacker. Het was voor de eerste keer in de geschiedenis van deze gemeente, dat een lid van het Koninklijk Huis een gezoek bracht. Na aankomst bezichtigde de Vorstin eerst een tableau van de plaaitselyke bloemen- en tuinbouwpro- dukten en bloemen, die naast het raad huis was uitgestald. Burgemeester J. Vader jr. gaf op de ontvangst in het raadhuis een uiteenzetting van de ge schiedenis en de toekomst van Pijnacker. Als geschenk bood hij een blauwe vogel met een cheque in zijn snavel aan. Vanaf het raadhuisbalkon nam de Ko ningin ten slotte hulde in onbvangst van een grote schare gymnasten Hiermee kwam voor de Vorstin een einde aan een drukke dag. Heer medetceten dan medeseggen „Maak soldaat doel van actie duidelijk" AMSTERDAM „Evenals de me dezeggenschap in het bedrijfsleven meer op medeweten dan op mede zeggen berust, is dit zeker het geval bij de medezeggenschap in het leger. Het is natuurlijk ondenkbaar dat de soldaat zeggenschap zou krijgen bij 3e beslissingen der legerleiding. Wat echter in tijd van oorlog wel belang rijk is, is de soldaat op eenvoudige wijze het doel van een actie uiteen te zetten". Dit zei gisteren de reserve generaal-majoor der generale staf A. A. J. J. Thomson, tevens fabrieks directeur van de Albatros superfos- faatfabrieken N.V. op een bijeen komst van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel in Krasna- polsky. De heer Thomson zei te verwaclvten dat de opperbevelhebbers der drie krijgs- machteonderdelen het bedrijfsleven ovea aanpassing van de opleidingen in het le ger aan de eisen in de burgermaatschap pij zullen benaderen. Op een vraag van een der aanwezigen antwoordde de heer Thomson dait de discipline in het leger thatns wart de uitvoering betreft niet verschilt met die van vroeger. „Opdrach ten moeten nog stipt en gehoorzaam wor den uitgevoerd. Het verschil met vroe ger is dtait de soldaat beter begeleic wordt. De geestelijke verzorging door de dominee of prieeter is uitgegroeid tot een algemene begeleiding, aldus de re- serve-generaal, die meende dart de sol daat rustig aangepakt kan worden, als men hen maar het hoe en waarom van een opdracht uitlegt. Nieuwe functie voor lt.-gen. Den Toom DEN HAAG Luitenant-generaal W. den Toom van de Kon. luchtmacht, oud staatssecretaris voor dit krijgsmachtdeel, benoemd tot voorzitter van de be stuursraad (policyboard) van 't NADGE- project (NATO Air Defence Ground En vironment) Dit project beloopt meer dan een miljard gulden en heeft tot doel het meldings- en gevechtsleidingstelsel van de luchtverdediging van de NAVO door modernisering en automatisering aan te n de mogelijkheden van de mo derne wapensystemen, zoals supersone jachtvliegtuigen van de Starfighterklasse en geleide wapens van het type Nike en Hawk ter bestrijding van vijandelijke vliegtuigen. V-S.: geen wapens voor Zuid-Afrika WASHINGTON Gisteren is van re geringszijde vernomen, dat de Verenig de Staten geweigerd hebben te voldoen verzoeken om, voor een bedrag van r dan negenhonderd miljoen gulden wapens aan Zuid-Afrika te verkopen. Deze niet-officiële verzoeken waren af komstig van de Zuidafrikaanse regering werden vla diplomatieke kanalen en handelsfirma's gedaan. de wiskunde en natuurwetenschappen: ir ROTTERDAM OP Z'N BEST spido havenrondvaarten oeltatochten i - europa's mooernste diergaarde uromatt-'n uniek uitzicht op 110 m. hoogte Zuid-Nederland kan voorzien. Spoedig zal het aardgasverbruik Van Staatsmijnen tot een half miljard kubieke meter per jaar stijgen. De verkoopprijzen bleven voor het binnenland gelijk, doch stegen voor de uitvoer van stikstofmesL Ook de fabrieken voor organische pro- Het kan zo niet doorgaan met de steenkool DEN HAAG De Staatsmijnen hebben ondanks de steenkoolcrisis in 1964 een winststijging geboekt van bijna vijftig procent tot f 54 miljoen. In 1963 kwam men weliswaar op nominaal f 53 min. uit doch dit cijfer is ge flatteerd met f 16 min. door een belastingteruggave. In werkelijkheid was de winst dus slechts f 37 min. Het dieptepunt werd bereikt in 1962 met f 17 min., het record in 1960 met f 93 min. Dit fraaie winstcijfer is te danken aan de chemische bedrijven, die een zeer hoge winst moeten hebben geboekt. Enig denkbeeld van de grootte van dit cijfer krijgt men als men weet dat de chemische bedrijven drie jaar geleden f 50 min winst gaven terwijl de bedrijven sindsdien een bijzonder grote vlucht hebben genomen. Daarentegen is het verlies op steenkool weer gestegen, al is dit verlies niet zo groot als drie jaar geleden toen het f 37 min bedroeg. Het spreekt vanzelf dat dit niet eindeloos kan doorgaan en er zullen onge twijfeld drukke besprekingen komen over de toekomst van het mijnbedrijf, waarbij vele factoren aan de orde zullen komen. Over het algemeen is het een ter een bloeiend concern, met enorme toekomstmogelijkheden, dank zij de chemie, de deelnemingen, vooral in aardgas, en de verkoop van kennis. De verdeling van de geldomzet was in 1964 (1963) in miljoenen guldens: Kolen, briketten syntraciet 219 (221), cokes 188 (186). meststoffen 173 (150), kunststoffen 208 (157), gas 42 (40). diversen 37 (30) Van de omzet is 41,5 (44)% uit uitvoer percentage, een percentage dat ruwweg over de hele linie geldt De gevolgen van loonsverhogingen verbeteringen hebben in 1964 f47 min bedragen, waarvan de overheid f9 min heeft gecompenseerd, zodat zij f37 min hebben bijgedragen tot de kostenstijging f86 ml* of 12% tot f813 min. De staat ontvangt aan dividend een bedrag an f 15 (12.5) min. De kolen Wat de kolenwinning betreft zal de samentrekking van de Hendrik met de Emma een produktiedaling brengen 3,4 min tot 3 min ton. De afzet in binnen- buitenland daalde, waardoor de voor raden toenemen. Hierbij zij aangetekend, dat de balanspost voorraden produkt ge stegen ls tot f67.6 (33.3) min. Door aan neming van buitenlanders is de daling de ondergrondse bezetting tot 700 bepex-kt gebleven. De eindstand was het ondergronds personeel 16.063 (16.402). Lagere bezetting en verkorte werk tijden werden voor een groot deel goedge maakt door gestegen produktie per man- dienst (per achturige werkdag steeg de produktie bruto van 3557 tot 3902 kg en netto van 2168 tot 2233) en door vrijwillig zaterdagwerk. Het aantal winningsbron- s beperkt tot 39 (v.j. 43). De pro duktie per pijler verbeterde bij gelijke laagdikte 10%. Van de kolenproduktie geschiedde 75 (75)% mechanisch. De pro duktie werd zo veel mogelijk verschoven industriekolen naar huisbrand die gunstiger opbrengst geeft. Een verschui ving overigens van een half procent. De bescheiden winst der cokesfabrie- en nam wat toe door hoger produktie. Daar de dalende eigen produktie van cokeskolen te gering was, zijn grote hoe veelheden van derden verwerkt Aan deze nog gunstige gang van zaken zal snel een einde komen door de komst van aardgas de huishouding en de eigen che mische industrie. De prijs van cokesgas komt onder sterke druk en wordt gelijk iie van aardgas. Ook de afzet vaD huisbrandcokes daalde. De chemie De chemische bedrijven boekten een winststijging van 50%. De produktie van stikstofmeststoffen nam 9% toe. Het as sortiment is verruimd. De fabrieken draaiden od volle kracht. Twee kraak installaties werden verbouwd op aardgas drie zullen ln 1965 volgen. Het stik- stofbindingsbedrijf werd op het aardgas- net aangesloten ln december 1964 zodat in de eigen sterk stijgende gasbe- hoefte en het toenemend gasverbruik van Columbia Nitrogen stelde de ammoniak- fabriek te Augusta in de Verenigde Sta ten in bedrijf en haar fabriek voor ureum is gereed gekomen. Met Fisons samen wordt in Engeland een caprolactamfa- briek gebouwd. Het belang van Dow in de fenolfabriek aan de Botlek is geheel overgenomen. Dow was hiertoe wel be reid omdat de prijs sinds de tijd waarin de fabriek werd opgezet, gehalveerd is en Staatsmijnen hebben de fenol zelf Zeer belangrijk wordt de deelneming in het Groningse aardgas, zowel ln de winning als in de Nederlandse Gasunie. De deelnemingen bedragen thans f 128 (106) min. Al deze zaken zullen pas later vrucht dragen. Bijzonder belangrijk is de verkoop van kennis. De 100ste ureum- fabriek werd afgeleverd. De totale investeringen, die enkele Jaren geleden een peil hadden van f70 min en ln 1964 toegenomen waren tot f125 min, zullen ln 1965 f 150 min bedragen en later nog verder toenemen. Er zullen nog wel middelen van buiten nodig zijn. De liqui diteiten bedroegen eind 1964 (1963) f76.5 (104,6) min. Wat de rechtsvorm betreft, waarover nog niet beslist is. denkt men alleen aan de verkrijging van de N.V.-vorm met als enige aandeelhouder de staal Een beeld van da toestand geven de volgende voornaamste cijfers ln miljoenen guldens: 1961 1962 1963 1964 Omzet 1081 1043 1085 1208 1,2% 3,5% 4 11,3% ld. aan derden 699 690 764 867 0,1% 1.3% 10.7% 13,5% loonkosten 357 373 395 439 (per werknemer) (f9200) (f9800) (f 10.500) (f12.100) bedrijfssaldo 70,9 17,1 37 53,9 percentage van omzet10,1% 2,5% 4,8% 6,2% reservering en voorziening 20,6 17 36,2 32,9 dividend 16 8 10 12 investering 73 77 124 126 alschrijving 67 67 70 76 personeelssterkte: eind jaar 39.100 39.100 37.500 36.800 Produktie tn duizenden tons: Kolen 7769 6998 6924 6801 cokes 2994 2682 2725 2823 stikstofmest 923 941 948 1036 kunststof 55 77 90 124 cokesovengas in 1000 viermecalo 1295 1143 1139 1193 elektriciteit in 1000 kWh 1204 1115 1164 1395 dukten draaiden op volle kracht. De caprolactamproduktie steeg 50% en zal in 1966 weer verdubbeld zijn tot 100.000 ton Thans voorzien Staatsmijnen voor 25% in het Westeuropese verbruik en zij verkopen ook veel buiten Europa. Grond stoffen zijn fenol, in toenemende mate geleverd door de fabriek aan de Botlek en cyclohexaan. waarvoor eind 1964 een fa briek in gebruik kwam. Kunststof Wat kunststoffen betreft steeg de pro duktie van polyethyleen 50% tot 46.000 ton en zij zal in 1965 tot 70.000 ton toe nemen. Verdere uitbreiding is in voorbe reiding. De behoefte aan de grondstof ethyleen overschrijdt thans verre de eigen produktie. In 1966 zal een nieuwe kraak installatie met 100.000 ton capaciteit ge reed komen. De zeer grote behoefte aan lichte benzines te Geleen maakte dat men thans de mogelijkheid onderzoekt om een pijpleiding aan te leggen van Rotterdam Zuid-Limburg. De fabriek voor melamine. grondstof voor kunstharsen kwam in aanbouw. De produktie van lysine wordt voorbereid. Wel een dik, maar geen open boek pHARLES CHAPLIN'S levensrelaas, een bijna tot roman verwerkt dag boek. dat 571 bladzijden omvat en vele interessante fotopagina's, is een werk geworden waarin men de genialiteit ervaart van deze bekende filmkomiek, wiens verschijning op het witte doek over de hele wereld bekend is gewor den. Toch is „Mijn leven" niet in de eer ste plaats belangwekkend om het le vensverhaal, dat aanving in een van de armoedigste wijken van Londen, Ken sington Road, en zich langzamerhand opwaarts bewoog tot een niveau dat slechts de enkeling weet te bereiken. Op zichzelf natuurlijk spectaculair ge noeg, doch wat in het bijzonder in dit werk aanspreekt is zjjn enorm obser vatievermogen, zijn typeringen, zijn scherpe tekening van mensen en situa ties, zijn visie op de steden die hij be zocht en men wordt daarbij getroffen door zijn knappe woordgebruik, dat uiterst sober maar frapperend raak is. Sobenheid en perfectie zijn de twee meest karakteristieke eigenschappen die zijn films kenmerkten, het zijn tevens de eigensohappen van zijn eigen levensver- Een werkelijk vreemde ervaring is ech ter, dat de lezer die dit dikke boek heeft doorgewerkt tot de conclusie moeit ko men, dat alles wat hij nu weet van Char lie's leven, hem toch niet nader heeft ge bracht tot de mens zelf Het is alsof zijn innerlijk verscholen blijft achter een la wine van gebeurteniseen en toch we wil den hem juist zo graag persoonlijk leren kennen, want altijd weer vern oedden we een wereld van diepere gedachten achter de verschijning van de man met het kleine snorretje, met zijn merkwaardig huppelt je en zijn veel te wijde broek, zijn kaasballetje en slappe stokje als vaste attributen. Wie is hü werkelijk? Het mannetje Het was Mack Sennett. de latere op richter van de Keystone Fiilm Company, die onbewust de stoot gaf tot de creatie van Charlie's mannetje, door diens korte bevel „Ga je als komiek schminken, hert kan me niet schelen hoe." Charlie vertelt: ..Ik had een idee hoe ik me zou grimeren en kleden, maar op weg naar de rekwisiteur besloot ik maar te verschijnen in een slobber broek. een te nauw jasje, grote schoe nen, een wandelstokje en een bol hoed". Om een oudere man voor te stellen voorzag hij zich ook van een klein snorretje." Dan zegt hij: „Het karakter van het mannetje was me nog niet geheel duidelijk (bladz. 169). Nauwelijks was ik echter gekleed, of de kleren en grime deden me voelen wie hij was. Ik begon hem al te kennen en op het ogenblik dat ik de studio binnen kwam was zijn geboorte een feit." Later voegt hy er aan toe: „17 moet weten dat het een veelzijdig kereltje is: een zwerver en een gentleman, een dichter en een dromer, een eenzame die altijd hoopt op wat romantiek en avon tuur. Hij zou misschien de indruk wil len wekken, dat hy een geleerde is. een musicus, een hertog of een polo speler; toch ziet hy er niet tegen op sigaretteneindjes op te pikken, of een kind zijn lekkers af te nemen. Ja, hij zal zelfs, als de omstandigheden dat rechtvaardigen, een dame in het on derste gedeelte van haar rug schop pen maar alleen in uiterste gram schap!" Wij weten het nu, in deze creatie lag al zijn levenswijsheid, hoop en teleur stelling, menselijke bewogenheid en mededogen verankerd iltijd omhuld door een hartverrtederende humor. Hy zegt er ergens zelf van: met die kleren aan voelde ik dat hy be stond (het mannetje) en me zelf tot allerlei dwaze streken inspireerde, die nooit in me opgekomen zouden zijn als ik niet als zwerver was gekleed en „gegrimeerd" Het kooit mij persoonlijk voor dat men de figuur van Chaplin het meest naderbij komt vanuit deze crearta.; en dat men zijn handelingen en reacties, die gehele lijn van zijn biografie, de aard van al zijn ontmoetingen met de groten der aarde, de wijzen en geleerden, de grote en klei- :ars, etc., het best verstaat van zijn filmgestalte uit, want zijn hele verhaal door wordt men getroffen door de spe cimen van zijn wereldruime, weemoedige humor. Over zijn levensbeschouwing en poli tieke aspiraties spreekt Chaplin nauwe lijks. In het boekje van Charles Boost over hem (venschenen in de serie „Kop stukken van de 20e eeuw") komt men daar eigenlijk meer van te weten, omdat Boost tot uitgangspunt van zijn beschou wing de breuk tussen Chaplin en de V.S. in 1952 heeft gekozen. Hij heeft zich nim mer laten naturaliseren en is Engelsman gebleven. Toen hij in '52 naar Europa ging, kreeg hij aan boord van de Queen M3ry het bericht, dat men in de VB. niet bereid wai., hem na afloop van zijn reis zonder meer het land binnen te laten. Hij zou als buitenlander worden behandeld en vooral zijn politieke opvattingen zou den door de Amerikaanse immigratie dienst grondig onder de loupe worden ge nomen. Chaplin heeft daaruit de enige conclusie getrokken: hij bleef in Zwitser land, De verdienste van Boost is, dat hij uit een nauwkeurige ontledan- van Chap lin's werk een overzicht heeft gegeven die ons Chaplin als mens en als kunste naar beslist nader bij brengt, meer dan het dikke boek van Chaplin zelf. Filmhistorie Niettemin is de mooie uitgave van de Kon. Uitgeverij Erven J. J. Tyl N.V. te Zwolle een interessant boek alleen al om de tekening die Chaplin geeft van vele filmsterren en het leven in Hollywood. Ook zijn beschrijving over de opkomst van de sprekende film, die voor vele ac teurs noodlottig is geworden, is een rijk stuk filmhistorie. Zelf zei hij daarvan: „Soms over woog ik wel eens een sprekende film te maken, maar dergelijke gedachten maakten me ziek want ik besefte dat ik nooit het hoge peil van mijn zwij gende film zou kunnen bereiken. Ik zou mijn „zwerver" moeten opofferen. Sommigen stelden voor dat de zwerver moest gaan spreken. Dat was echter ondenkbaar, want direct na dat hit één woord zou uiten, zou hy een ander mens geworden zijn." Kortom, zijn leven togt voor on6 samen gevat in een dik boek. doch met als een open boek, want daarvoor verzweeg hy te veel wat gezegd had moeten worden. Niettemin blijft hy als kunstenaar en al6 de kleine-grote man in onze herinnering, want hij heeft een belangrij.. stuk film historie vastgelegd H. St. Boude wijn H. in observatie UTRECHT Naar verluidt zou een der jonge veroordeelden in de Baarn se moordzaak. Boudewijn H., aan geestelij ke stoornissen lijden. Op advies van de psychiater is hy uit dc Alkmaarse strafgevangenis overgebracht naar een observatiekliniek. Verder onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de jon geman voorlopig blijft opgenomen. Het plaatsen van Boudewijn H. in een psychiatrische inrichting betekent n-iet dat zün traf wordit opgeschort. De tijd in de kliniek doorgebraaht geldt als normale straftijd. Er is geen grotere be wegingsvrijheid aan verbonden. Weinig verandering Terwijl een depressie bij Ierland zich langzaam opvulde, breidde een uitloper ervan, die voornamelijk in de hogere luchtlagen aanwezig is, zich naar onze omgeving uit, hetgeen een toeneming van de buienactiviteit in ons land tot gevolg had. Op sommige plaatsen kwam bij de buien ook on weer voor. Van de oceaan komt een nieuwe, maar zwakke, storing naar Zuid-Enge. land en later mogelijk ook naar ons Het weer blijft dus enigszins onbe stendig, waarbij er in de temperatuur niet veel verandering zal komen. Hoog en laag water Woensdag 26 mei: zon op 4.32, onder 20.43; maan op 3.03, onder 15.04. Zondag 30 mei: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Umt lii Den Helder regen Vhsslngen zw. bew. Eel de zw. bew. De Bilt gh. btw Stockholm ont Oslo ont Kopenhagen 1.1 Grenoble Nice Berlijn Munchen Zürlch Belgrado h. bew zw. bew regen windstil 10 10 10 11 10 7 erand. 20 10 ono 2 21 8 windstil 10 8 uw i 20 9 ono 2 15 0 ono 4 16 2 windstil 17 5 ono 5 14 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7